RE1SDEVIEZEN EN REIS VERZEKERINGEN NUTSSPAARBANK Krabbels van Knelis. KLOK VAN DE VREDE GEBOREN. Een badpak met contrasten Geslaagd. Eerste Soester Begrafenis-Onderneming BURGERLIJKE STAND Bronzen zanger van 9000 kg ontstaat uit leem, steen, vuur en vlammen. Kapmon R.K. Openbare Bibliotheek. Tempo-zomercompetitie. As je 't ming vraogt dan mok zeige dattie dronke kérel, die 's nachs mit zien auto teuge de auto van 'n man uut De Haog knotste en deurree, mit ming nog heul nie klaor zou weeze, as ik ke rechter zou weeze, maor daorveur bin ik ke te stom. Van ming kreeg die dronke lapswans van zien leevesdaoge geen ver gunning meer om 'n auto te bestuure en hie gong meteen 'n paor jaor de kast in. Ikke lus best 'n slokkie en ikke schaom ming eige d'r heul nie veur dak gin af schaffer bin, maor denkterom dak nie eerst zo'n stuk of tien slokkies in ming lief laot loope en dan achter 't stuur van 'n auto kruup met de kaans dak weet ik wat in de prak ken rieje. Zoveul har ses heb ikke dan nog wel, al binne 't d'r nie zoveul. Maor die dronke kérel ree maor an. Eerst deurieje as de pelisie zeit stoppe, de kaans loope datter op 'm eschoote wordt, dan teuge 'n auto knotse, dan deurrieje, naor huus gaon en in bed kruupe mit zien zatte kop. Hie sliep netuurlek meteen van al die jaojum, maor de pelisie haolde um zien bed uut. Jonges zo dronke was die kérel. Met naor de dokter om us effe te kieke hoe 't d'r mit dat joajumbloed van 'm biesting, auto kwiet, 'n bon en toeng mochtie weer zien bed in. Hie was zo dronke dattie zien eige heul nie herinnere kon dattie erreges teuge opgeknotst was. Zo'n zuuperd toch. Veur dezelfde sente hattie 'n man, 'n wief, 'n deeretje of 'n jochie doodereeje en dan hattie ok ezeid, laok d'r noeng niks van af weete. Tien jaor de bak in en hongderd jaor nie meer in 'n auto rieje zou ikke zo zeige, maor ikke heb toch niks te zeige. Tuus ok nie. 8IJ DB AMERSFOORT - BAARN - NI J KERK SCHERPENZEEL - SOEST RIJDEND BIJKANTOOR Aan 't Chr. Lyceum te Hilversum slaagde voor het eindexamen van de afdeling gymnasium A mej. H. E. Troost en aan de chr. Vormschool te Utrecht voor de akte B (hoofdleidster) voor het kleuter onderwijs mej. F. C. Troost. Dir. H. W. Vellinga Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis, Crematie, Transport. (Rouwkamer). GEBOREN Robin, zoon van H C. Pon sen en A. J. Keizerwaard. Christinalaan 5. Ronald Hendricus Wilhelmus, zoon van W. G. Bieshaar en H. E. Rigter, Julianaplein 6. Wilhelmus Gerardus Joannes, zoon van J. R. van Poppelen en J. M. van Logtestijn, Oude Utrecht- seweg 42. Janna, dochter van W. C. Klaver en A. Ploeg, Emmalaan 1. Ma ria Helena, dochter van W. Spijker en M. J. Warmerdam, Birkstraat 142. Theophile Antoine Pierre Joseph, zoon van Th. A. P. J. Roelofsma en C. M. Th. Heideman, Torenstraat 13a. Ingo Robert Friesrich, zoon van F. G. Pot en E'. E. B. Hottman, P. C. Hooftlaan 33. Judith Jolanda, dochter van W. H. van der Woude en J. Reitsma, Hellingweg 8. ONDERTROUWD Jan Boers, Den Bliek laan 52 en Christina Willemien Engel, Nieuweweg 97. Otto Cornelis Schou ten, Smitsweg 4 en Mijntje de Jong, Wij nand Toplaan 4. Therri Louwerens Mol, Generaal Winkelmanstraat 38 en Dirkje Johanna van den Bosch, Bank- straat 22, Utrecht. Cornelis Habben Jansen, Leeuwstraat 58, Utrecht en An- tonetta Ravestein, Rademakerstraat 25. George Comello, Stachouwerweg 23, Bla- ricum en Johanna Cornelia van Riems dijk, Van Lenneplaan 94. GEHUWD Antonius Wouterus Marie Keijzer, Kerkstraat 12, Baarn en Johan na Smink, Lange Brinkweg 39. Adria- nus Corneüs Verheek, Generaal Spoor straat 9 en Adriana Elzabertha Geer- truida Klandermans, Generaal Spoorstr. 9. Aalbert Cozijnsen, Anthonie Fok- kerweg 224, Hilversum en Cornelia Al- berta Kleijn, Korteweg 11. Jan Sie- ben, Gladioolstraat 13. Baarn en Gijsje van Klooster, Beetzlaan 90. OVERLEDEN Wanda Martha Pahnke, 63 jaar. echtgenote van E. J. van Soest, Foekenlaan 16. Andries Hero Kroon. 87 jaar, Oranjelaan 24. Wilhelmus Hendrikus van Sijl, 60 jaar, echtgenoot van A, G. M. van Dorrestein, Plasweg 37. Caroline Hermine Harinck, 69 jaar, we duwe van J. W. Janssen, Lange Brink weg 80. Robert Franz van Bebber, 84 jaar, echtgenoot van C. E. van Royen, Bilderdijklaan 36. Een dezer dagen zal te Brussel een bij zondere plechtigheid plaatsvinden. Dan zal door de Belgische kardinaal Suenens, in de aanwezigheid der eregasten koning Boudewijn en koningin Fabiola de zwaarste en grootste kerkklok van de Benelux, een der grootste van Europa, de Bourdon de la Paix, in de Basiliek van van de Koekelberg worden gewijd. vorm van de klok. Met deze nieuwe mal wordt de buitenvorm vastgesteld en wan neer die precies is bepaald, komt daar over een waslaag, terwijl tevens in was de ornamenten, zoals medaillons, figuren, letters en dergelijke op de klok worden aangebracht. In het geval van onze Bourdon de la Paix kwam er een afbeelding van koning STEENHOFFSTR.53-TEt SOESf De grote nieuwe klok, de „Bourbon de Ia Paix'' wordt uit wendig schoongcbikt. Nu worden de opschriften en ornamen ten pas goed zichtbaar. Hiermede sluiten de Brusselaars een be lofte af, want in de oorlog 1914-1918, toen Brussel bedreigd werd door de Duit sers, legden zij de gelofte af een spe ciale basiliek te bouwen, wanneer de stad gespaard zou blijven. De stad werd gespaard en de votiefkerk op de Koekel berg gebouwd. De installatie van de laat ste en grootste luidklok daarvoor, de „Bourdon de la Paix" (bromklok van de vrede), is het sluitstuk van dit gigan tische werk. Deze „Bourdon de la Paix" is een enorm gevaarte dat niet minder dan 9 ton of wel 9000 kilo weegt. Alleen de klepel weegt al 400 tot 500 kg. De doorsnede van de klok bedraagt 2 meter en 33 cen timeter, zodat een groep van ongeveer tien man onder haar zou kunnen schui len. Zij behoort tot de grootste klokken Boudewijn en van koningin Fabiola op te staan, voorts medaillons voorstellende oorlogsinvaliden (de klok wordt namelijk aangeboden door de Bond van zwaarste oorlogsinvaliden), een rand van vredes duiven en een kroon van engelenkopjes, terwijl er voorts nog een uitgebreide tekst op werd aangebracht. Alles moet nu goed drogen. De buitenvorm. Nu komt men toe aan het vervaardigen van de buitenvorm. Ook dit heeft weer plaats met een laag die vrij ruw wordt opgebracht. Het geheel moet dan goed drogen en wanneer dat na enkele dagen is gebeurd, volgt een belangrijk werk. Door het gat in het onderste rmgmuurtje wordt brandbaar materiaal naar binnen gebracht en men stookt een flink vuur geregistreerd. De klok is altijd iets aan de ruime kant gegoten, zodat men de toon kan corri geren. Het is duidelijk dat al deze handelingen en bewerkingen eenvoudig uitvoerbaar zijn wanneer men met betrekkelijk kleine, handelbare klokken te doen heeft. Maar de gehele operatie „Bourdon de la Paix" was niet zo eenvoudig, aangezien men hier werkte met de grootste klok die de firma ooit goot, een klok van niet minder dan 9000 kilo, en een doorsnee van ruim twee meter. Toch is het werk voortreffelijk gelukt en heeft het Ne derlands klokkengietersambacht bewe zen tot welk een verrukkelijke prestatie het in staat is. Nieuwe aanwinsten. Boeken over allerlei onderwerpen. Ais- berg, Zo werkt de radio. Apel doorn, Studiesteun. Parool/Life lan- denserie: De Arabische wereld. Bahr, Stemmen buiten de tijd. Bogaerts, Antieke mozaïken. Brumsteede, Afkij ken niet verboden. Burton, Meer dan moed. Clébert, De zigeuners. Denis, Op safari. Donker, De dichter en de muze. Dijk, De schoonheid onzer bin nenschepen. Ferguut; bew. door Bou- man. Ter Haar, De geschiedenis van Napoleon. Haspels, Huizen kijken, huizen kopen. Hatch, Zijn naam was Joannes. Haverman, Uitzet op stapel. Ter Horst, Studeren? maar dan zó! Howard, Frank Buehmans geheim. Hvass, Vogels der wereld. Van Kampen, Het zilveren spoor. Krom- dijk, Onze kamerplanten. Madelin, Napoleon Bonaparte. Na het eind examen studeren? Neihardt, Zwarte Eland spreekt. Van Rheenen, Huis dieren - huisvrienden. Schouten, Duit se literatuur als levensspiegel. Slagter, a. Het open steenmuurtje vormt de basis. b. Op het steenmuurtje wordt in grove vorm in steen een klok gemetseld, die later met leem wordt bestreken. c. De lemen vorm wordt met een mal op zijn juiste vorm gecontroleerd. d. Met een hijskraan wordt de buitenvorm van de valse klok gelicht. van Europa, waaronder we bijvoorbeeld die in de Dom van Keulen en van de Notre Dame in Parijs en de San Sal vador in de Dom van Utrecht mogen rekenen. Voor zover ons bekend is, bevindt de grootste luidklok ter wereld zich in Mos kou. Deze klok weegt ongeveer zo'n 30.000 kg en werd indertijd opgehangen in een van de kerken van het Kremlin, doch de klok viel bij de eerste keer luiden naar beneden en ligt sindsdien bescha digd op het Rode plein. Nederlands produkt. Nederland kan ook een beetje trots zijn op de grote klok in Brussel, want de Bourdon de la Paix werd in ons land vervaardigd en wel bij de firma Petit Fritsen, klokkengieterij te Aarle-Rixtel in Noord-Brabant, Wij zijn er eens een kijkje gaan ne men om te zien hoe men daar deze grootste klok vervaardigde. In dit bedrijf geschiedt alle werk met een ruim driehonderdjarige ervaring, want de klokkengieterij van Petit Fritsen dateert reeds van 1660. We moe ten uiteraard goed begrijpen, dat een dergelijke klok met in een paar uur of in een paar dagen wordt gemaakt. Daar zijn echt wel weken mee gemoeid. Men begint met op de grond van de werkhal een krijtcirkel te trekken. In het hart van deze cirkel wordt een lood rechte as geslagen die dienst zal doen als draaipunt voor de mallen, die de vorm van de te maken klok zullen bepalen. Op de cirkel wordt een laag steenen muurtje gemetseld, waarin een opening is uitge spaard om er later een vuurtje in te kunnen stoken. Op deze muur wordt nu eveneens van bakstenen de binnenkern van de klok opgetrokken, doch zo, dat deze kern een stuk kleiner is dan de bin nenkant van de klok moet worden. De juiste maat. Deze holle baksteenen vorm wordt aan de buitenkant met leem bestreken. Aan de centrische as die door de klok steekt wordt een mal bevestigd, die men over deze leemlaag laat ronddraaien, waardoor dus precies de binnenvorm van de klok wordt bepaald. Deze binnenvorm wordt bestreken met een laag grafiet en daarop wordt weer leem aangebracht, een laag die de eigen lijke klok moet voorstellen. Uit de mal wordt een stuk verwijderd ter dikte en in de vorm van de klok en wel zo, dat men de mal kan gebruiken voor buiten- De mens in maatschappij, techniek en cultuur. Van der Steen, Ja knikken tegen Drenthe. Taylor, De oorsprongen van de tweede wereldoorlog. Turnbull, Waar de molimo roept. Boeken over allerlei onderwerpen voor de jeugd. Binder, De maan onze buur vrouw. Brongers, Aardolie. Fichter, Reptielen en hun levenswijze. - Vissen en hun levenswijze. Franke, Koningin Helena. Van Hulzen, Onze vaderlandse geschiedenis. 4 dln. Kinderen uit het land van de bergen. Knight, Dirk, de jonge watergeus. Lepoutre, Het Roode Kruis. Met José in Spanje. Met Madeleine in Parijs. Met Reza in Iran. Nauta, Gemeente, provincie en rijk. Rachils, De erste auto's. Run- te. Ontmoetingen op de wildbaan. Smulders, Het giraf je, waar iedereen om lachte. Stam, Geen kunst aan. Stam-van der Staay, Een mandje vol amandelen. Thoraldo. Sst Niet verklappen. De Vries en Van Rijsinge, Lees eens mee over aarde en ruimte, dieren, elektriciteit, fotograferen, gelui den, mikroben, onweer, raketten, televi sie, vliegmachines, vuur, zaadjes. Wheat, De wereld der mieren. Kinderboeken: 6-9 jaar. Spang, Wiggel- wag. Wolfel, Tientje achter de tuin muur. - Dikke Tim de wereld in. 9-12 jaar. Hallqvist, De vader van Jack Hill, Davy Crockett. - Davy Crockett in Wata. - Davy Crockett in Baltimore. - Davy Crockett's eerste reis. Pothast- Gimberg, Ei-bertha, de ooievaar. Sle- gers, Drie jongens in het zomerkamp. 12-14 jaar. Dixon, De vloek der Caraïben Eggermont, Gevaar dreigt op de grote vlakte. Grund, Pietro heeft een vriend. Hogarth, Dat malle geval. Van Luipen-Bronwater, Een zomer om nooit te vergeten. Nooman, De vliegende dokter. Jongens vanaf 14 jaar. Sutcliff, Om het rood van de krijger. Voorleesboeken. Bruijn, De arme jongen en de dankbare dieren. Leibbrant, Spaghetti van Menetti. Schaap, Pe tertje en de droomboot. Twintig renners hebben in de zesde rit van de Tempo-zomercompetitie stevig strijd geleverd. Diverse uitlooppogingen werden ondernomen, maar voorlopig nog zonder succes. Na een half uur rijden was het Krijn Voorn die erin slaagde een voorsprong te nemen. Karei de Graaf, Piet Soeteman, die een lekke band kreeg, en Raymond de Zoete probeerden Voorn te achterhalen Alleen de Graaf slaagde tenslotte. Het achtervolgende groepje, Ruttenberg, De Zoete, Splmter en de door de lekke band op achterstand liggende Faber wis ten de twee koplopers tot op honderd meter te henaderen, maar daarna werd de afstand groter. De spurt van de twee koplopers was voor De Graaf, terwijl De Zoete de snelste van de tweede groep was. Eddy de Lange won de spurt van het peloton. De uitslag was: 1. Karei de Graaf, 421- km in 1 uur en 9 min. 2. Krijn Voorn Beide renners zijn lid van De Adelaar 3. Raymond de Zoete, Tempo. 4. G. Rut tenberg, Tempo. 5. C. Splinter, Adelaar. 6. Eddy de Lange, Tempo. 7. C. v. d. Veer. Adelaar. 8. Arie Koenen, Tempo. 9. C Hardeman, Adelaar. 10. Cor Faber, Ade laar. 11. Aad Post, Tempo. Bij de aspiranten waren slechts 5 deel nemers. Zij reden 23 km. Uitslag: 1. Jan Willem de Lange. 2. Stef v. d. Berg. 3 John v. d. Heide. 4. Nol v. d. Esschert 5 Peter Kooij. in de kern van de klok. Door de hitte smelt de waslaag tussen „valse klok" en buitenvorm en door middel van een kraan kan men heel voorzichtig de bui tenvorm van het geheel aftülen. Hier mede heeft men een prachtige gietvorm voor de buitenzijde van de klok. De „valse klok" wordt nu tot op de grafietlaag van de kern afgebikt, want op die plaats moet later bij het gieten het metaal komen. Daarna wordt keurig centrisch de buitenvorm weer over de binnenvorm gezet. Tussen die twee be vindt zich dan een loze ruimte waarin later de echte klok zal ontstaan. De gietvorm. De buitenvorm wordt nu opgevuld met stenen en zand, dat weer omsloten wordt door metalen ringen, zodat er een mas sief pakket ontstaat en dit wordt nu de eigenlijke gietvorm, die vlak bij de giet- oven in de grond wordt begraven en wel zo, dat slechts de bovenkant te zien is. Dit alles gebeurt om er voor te zor gen, dat de buitenvorm niet zal barsten tijdens het gieten. Dan wordt er een gietgoot van de oven naar de gietopening van de vorm aan gelegd en wanneer men zover is, kan met het gieten worden begonnen. In de oven is het mengsel van 80 koper en 20 tin gesmolten en wanneer het gat van de oven wordt geopend, stroomt het vloeibare metaal met een temperatuur van 1200 gr. C, dat men „klokspijs" noemt, naar de vorm, waar het opzij van de vorm door een gat in de grond verdwijnt en op die manier de vorm van onder af vult, waarbij de lucht door de opening midden in de klok kan ontsnappen. Is de vorm geheel gevuld, dan wordt de stroom vloeibaar metaal onderbroken. De hete massa in de vorm moet dan afkoelen en stollen. Na twee dagen wordt het zand uit de gietgoot verwijderd en wordt de buiten ste vorm er afgetild, waarna de klok met de kern overblijft. Deze kern wordt er later uitgebikt, waarna we de klok in zijn ruwe vorm overhouden. Met amaril- slijpstenen wordt de klok dan gepolijst. Even stemmen Na deze behandeling komt het produkt bij de stemmeester, dat is de man die de kolk op zijn toon moet controleren, waarbij het mogelijk is de klok tot op 1/100 van een halve toon te stemmen, waarbij de hoofd- en bijtonen door mid del van elektronische apparatuur worden Badcostuums zijn momenteel weer gevraagde artikelen. In de magazijnen vinden we uitgebreide collecties, zodat ieder wat naar zijn smaak zal kunnen vinden. In weerwil van de sombere voorspellingen van enige ja ren geleden, zijn de twee delige badpakken nog steeds in de mode, al hebben zij veel terrein moeten afstaan aan de ééndelige. Dat deze categorie badpak ken, niet is veTdwenen, vindt zijn oorzaak in het feit, dat dergelijke badcos tuums bepaalde voordelen hebben en wel dat een gro ter deel van ons lichaam aan de zon kan worden blootgesteld, dan met een ééndelig badpak mogelijk is. Veel jonge vrouwen willen toch graag zoveel mogelijk bruin worden en die moge lijkheid biedt alleen een tweedelig badpak. Heel veel van deze badpak jes vormen een samenhan gend geheel. Slipje en bo vendeel zijn van dezelfde stof gemaakt. Onze illustratie toont echter een bijzonder leuk badpak, waarvan de twee delen con trasteren, terwijl ze toch bij elkaar behoren. Het slipje heeft als kleur donker blauw, met bovenin een wit te band. Het bovendeel daarentegen is wit met don kerblauwe horizontale stre pen. Een en ander vormt tot een bijzonder leuk ensemble, doch doordat het kleuren spel binnen twee kleuren is gehouden, blijft er toch een zekere eenheid. "Uiteraard zijn dergelijke badpakken ook in andere kleurstellin gen te krijgen. De basisidee is echter zeer geslaagd.

Soester Courant | 1964 | | pagina 6