Grindhappers graven steeds groter gaten. Wonderteams uit de voetbalhistorie. VIERDE BLAD Krabbels van Knelis. Uw recorder staat klaar bij „De Gouden Snaar Limburgse landschap bedreigd. Over 31 km wordt per jaar 10.000.000 ton grind weggebaggerd. m PROFITEER PROFITEER UNIEK. WASTQRA AANBOD De was weer schoon?... Met pensioen. Weekendwijdingen in Soestdijk. Onrustige Zenuwen? Langs de Maas in midden-Limburg, over een afstand van 30 kilometer tus sen Roosteren en Neer, baggeren 19 grindwinningsbedrijven met 35 bagger molens jaarlijks bijna 10 miljoen ton grind omhoog, wat 95 procent van het grindverbruik in ons land uitmaakt. De delving van grind met baggermolens in Limburg is 35 jaar „oud". De eerste zes jaar werd het grind uit de rivier bedding gebaggerd, daarna trokken de baggermolens diepe voren in de uiter waarden, waar onder 2 tot 3 meter dikke lagen rivierklei, rijke grindlagen voor komen van 20 tot 30 meter dikte. Mo menteel hebben de „vretende" bagger molens 1000 hectare weiland ontgrind, waarvan 650 hectare als water is over gebleven. Ruim 350 hectare zijn gedicht met afvalstoffen die bij de grinddelving vrijkomen (zand en grove grind) en met mijnslib en mijnsteen. Deze laatste mijnsteendichting wordt zeer interessant, indien het in aanbouw zijnde sluiscomplex te Maasbracht, met een landelijk record verval van 12,25 meter, gereed zal zijn. Thans zijn 6 speciale onderlossers van elk 625 ton en 2 sleepboten dagelijks in bedrijf van 04.00 uur tot 24.00 uur vanaf de mijn- bunkerhaven Stein naar de grindgaten in midden-Limburg. Na in bedrijfstel- ling der Maasbrachter sluis, komen er nog 2 onderlossers en 1 sleepboot bij en dan zal 4000 ton mijnsteen per dag in de open grindgaten worden gestort, hetgeen neerkomt op ruim l miljoen ton per jaar, dit is 1/10 van de totale grind- produktie in ons land. liter per stuk! Met deze monster-emmers haalt de baggermolen wekelijks 15.000 ton grind van 5-30 mm dikte boven wa ter. Grind op rantsoen! Het Maasgrind is op rantsoen gesteld vanaf 16 maart j.1. Er kwamen voor de schippers wachttijden voor van enkele dagen tot een week toe en dit kon wor den voorkomen met distribuering van grind aan de baggermolens. Overigens voerden de grindproducenten op 1 april 1964 een nieuw grindsoort in, dat de naam van „keurgrind" kreeg. Deze keurgrind voldoet voor het eerst aan alle eisen van de Grindbetonvereni- ging en wordt vanaf enkele baggermo lens geleverd met garantie voor de wal, hetgeen met de andere grindsoorten niet gebruikelijk is. In 't Hatenboer bouwden de grindprodu centen een bailley-brug, die met een drijvende kraan in 10 minuten kan wor den gedemonteerd, indien een bagger molen vanuit een grindgat moet worden verplaatst, 't Is een grote bedrijvigheid op en rond de Maas in midden-Limburg. Op de schippersbeurs in Maasbracht worden wekelijks goedkeuringen verleend voor het vervoer van een paar honderd schepen met rivierzand en ongebroken riviergrind en jaarlijks worden daar in totaal 10.000 schepen bevracht. Door de Maassluis in Roermond passeren per jaar 35.000 schepen in de op- en afvaart. De geliefde 3 kilometer lange wandelweg langs de Maas van Roermond naar Ooi is verleden tijd. De afkalvende Maasoe- De grind gedolven door de Grinderlj der Nederlandse Spoor wegen voorziet in de behoefte van ballastgrint voor het ge hele Nederlandse spoorwegnet met een jaarproduktie van 250.000 ton. Boerderijen verslonden. Dagelijks wordt in Limburg 2000 m2 wei land weggebaggerd! Hiervan wordt 1000 tot 1300 m2 weer aangevuld, maar 't is duidelijk, dat de ontgrindingen grote gaten blijven achterlaten in de Limburgse weilanden en akkers. Burgemeester en wethouders van de ge meente Heel en Panheel hebben kortge leden openlijk hun verontwaardiging geuit over de steeds toenemende acti viteit der ontgrindingsfirma's. Naast Roermond is in 't „Hatenboer" de eerste ruim 200 jaar oude boerderij door de baggermolens „opgevreten". Bij enkele van de 5 overige boerderijen lig gen de ratelende baggeremmers aan de vers hakten grote stukken uit het smalle pad en de baggermolens doorboorden ook daar de uiterwaarden. Op zoek naar grind. Steeds maar grind, grind! Onderste uit de kan. Het gaat voor de grindproducenten niet altijd gemakkelijk om stukken grond van de eigenaren te kopen. De grindmaat- schappijen betalen ruim (25 tot 30 mille per hectare), maar juist daarom willen vele boeren het onderste uit de kan heb ben. Als uniek voorbeeld mag wel wor den aangehaald, dat onlangs de vergun ning werd verleend voor het exploiteren van een stuk grond, nadat de betrokken grindmaatschappij 5 jaar nodig had om de benodigde vergunning te verkrijgen. Draglines vreten de grond weg, die in kleine treintjes wordt afgevoerd. voordeur. „De kosten worden aan de huiseigenaren ruim vergoed", aldus ir. J. de Groot, adjunct-directeur van het N.V. Nieuw Grintverkoopkantoor te Nij megen op een vergadering der Ned. Be- tonvereniging voor 220 belangstellenden dit jaar te Roermond. Levensgevaar. Ten zuiden van Roermond werd in Ooi het zwembad „Isabella" zover uitgebag gerd, dat dit zwembad voor kinderen gevaarlijk is geworden. In de dorpen Herten en Horn liggen de baggerma chines pal naast de rijweg. Bij Roermond verschijnt wel een prach tig watersportcentrum, maar de grind- schepen ondervinden 's zomers hinder van de zeilers, die door de schippers lie ver in de grindgaten van Mook worden gezien. Een wonderlijk stuk Nederland is dit Middenlimburgse gebied van water, wei landen en akkergrond. Rumoerige bag germachines, die complete drijvende grindbedrijven zijn geworden, overheer sen. De mannen op deze baggermolens werken 50 tot 55 uur per week en ver dienen goed geld. Er liggen molens van diverse types en van verschillende groot ten: de baggeremmers van de .Merwede II" hebben een waterinhoud van 400 In die tijd passeerden voor dit éne stuk grond liefst 91 koopaktes! In het piepkleine Ooi woont meester- visser Piet Reyners, die verleden jaar op één dag met één hengel 600 alvers en voorns uit de Maas omhoog zwiepte. In dat zelfde Ooi wilde jaren geleden nie mand meer de veerpont bedienen, waar op Rijkswaterstaat de mooie veerpont rap weghaalde. De veerdam ligt er nog, er zijn gaten in gekomen en er groeit welig onkruid overheen, 'n Klein steiger tje is het enige, waar nog een roeibootje aan kan meren. De geweldige hoogspanningslijnen van de Provinciale Limburgse Electriciteitsmaat- schappij te Buggenum naar zuid-Lim burg overheersen dit alles. Een rondblik. Vanuit de top van de televisie-toren in Herten heeft men een hartveroverend uitzicht. In de Roermondse jachthaven ligt een oude mijnenveger als „club huis" voor de verkenners. Tientallen zeilschepen scheren vrolijk over het wa ter. Er zijn veel witte meeuwen en gra zende zwart-witte koeien. Er ligt een enorme grondtransporteur, 'n transportband van 1 kilometer leng te in de Roermondse haven. En iets zui delijker is een nieuwe brug in de maak Door nu een koelkast te kopen bij Wastora, heeft u 3 maanden uw koelkast gratis, want u behoeft deze pas in september te betalen —ticonheldsfoutjes. Alle bekende merken voorradig v. WEEDESTRAAT 18 SOESTDIJK TEL. 02955-2786 over de Maas tussen Wessum en Maas bracht. Zij komt wellicht in 1965 klaar en is dan 506 meter lang en 29 meter breed, op één na de breedste brug in ons land. Er zal dan aan deze brug in de E9-weg 22.000 m3 beton verwerkt zijn, waarvan het grind uiteraard geheel ge dolven is in eigen omgeving. En als iemand mocht denken, dat deze enorme hoeveelheden grind alleen voor de betonwereld gedolven worden, dan mag ook gerust verwezen worden naar de 46 jaar bestaande Grinderij der Neder- landsche Spoorwegen te Linne. Zij voor ziet grotendeels in de behoefte aan bal- lastgrind voor het gehele Nederlandse spoorwegnet met een jaarproduktie van 250.000 ton! Heerlijk, dat frisse linnengoed1 Maar ook de kleding stukken, die U niet in de was doet, worden vuil. En vuil tast het weef sel aan. Tijdig reinigen, veilig en voorzichtig, spaart Uw kleding NllnO^T En wat U zelf niet -i( lil MlTO doet, dat kunnen H n wij zo goedl vj \U tip top!... en töch. voordelig! Tevens reinigen van overhemden en suéde kleding. Ook schoenreparatie HilversumLangestraat 99 - tel. (02950) 48889. Filialen in: Amers foort, Baarn, Blaricum, Bussum (2x). Hilversum (2x), Huizen, Laren. Ned. den Berg/Ankeveen Soest. Wassalons in: Amersfoort, Bussum, Hilversum. In verband met het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd zal de heer G. L. A. Nijhuis afscheid nemen als hoofd van de Mariaschool. Door het r.k. schoolbestuur te Soestdijk wordt hem een afscheidsreceptie aange boden, welke op vrijdag 17 juli, te 5 uur nam. gehouden wordt. De heer Nijhuis was deze week 29 jaar hoofd van de Mariaschool en 44 jaar bij het onderwijs. Op 1 juli 1960 is hij ge huldigd omdat hij 25 jaar hoofd was en tevens 40 jaar bij het onderwijs. Ook dit jaar zullen in de Julianakerk aan de Julianalaan te Soestdijk in juli en augustus weer weekendwijdingen worden gehouden. Morgen, zaterdagavond 4 juli, wordt de serie geopend met een programma waar aan het Herv. Kerk- en Jeugdkoor o.l.v. Maarten Kooij meewerken. Ds Krijger houdt een korte toespraak en Anne Hol- trop draagt voor. Het volgende programma wordt uitge voerd: Koor: Twee koralen, a. Met avondlaten schemerschijn (gez.283). b. Jeruzalem, o schone stad. De Messaus. VoordrachtKinderavondgebedj e, De Leeuwerik en 't Is goed van Martien Be versluis. Koor: Twee motetten van Hugo Distier. a. Wie der Hirsch schreit nach einer Wasserquelle. b. Ein Mensch von Weibe geboren lebt kurze Zeit. Toespraak: „Veilig Verkeer." Achtstemmig dubbelkoor: Psalm 98, Joh. Paehelbel. De weekendwijdingen duren ongeveer een half uur. Aanvang 8 uur. De toegang is vrij. Zo druk hield men zich enkele weken geleden op ons continent bezig met de Europacup-perikelen, dat slechts weini gen zich realiseerden welk een daverende klap het Europese voetbal is toegebracht. Het Engelse nationale elftal, dat een uitstekend seizoen achter de rug had en het wereldelftal met prachtig voetbal naar een nederlaag had gedreven, verloor in Rio de Janeiro met liefst 5-1 van een oppermachtig Brazilië waarin vooral wonderkind Pele schitterde. Sinds de wereldkampioenschappen in Stockholm heeft het Braziliaanse team de hegomonie op het tournooiveld van het internationale landenvoetbal stevig in handen. Hiermee werd een veel oudere traditie voortgezet. Want in de voetbal geschiedenis zijn er altijd enkele landen geweest die gedurende een bepaalde pe riode de toon aangaven, als „wonder- team" tot de verbeelding van elke voet balliefhebber spraken en wier speltrant in verschillende landen werd nagebootst. Brazilië herstelt zijn reputatie. Op een spekglad veld, dat dus in het voordeel der Engelsen was, hebben de Braziliaanse voetbaltovenaars onlangs ge speeld met het vertegenwoordigend elftal van Engeland, dat het afgelopen seizoen toch zo voortreffelijk gespeeld had. Cracks als Jimmy Greaves en Bobby Charlton werden volkomen overschaduwd door wonderkind Pele, die drie doelpun ten scoorde. Welk Europees landenteam zou op het ogenblik met 5-1 van de En gelsen winnen? De Zuidamerikanen heb ben weer eens bewezen niet voor niets een tweevoudig wereldkampioen te zijn. Kreten van bewondering klonken in de zomer van 1958 op uit tienduizenden huiskamers, toen de televisie met grote precisie het virtuoze spel van de Brazi liaanse voetbalsterren op het scherm projecteerde. Ademloos zag men toe, met welk een superieur gemak spelers als Pele, Garrinoha, Didi en Vava hun te genstanders in de luren legden. Zweden, versterkt met zijn „Italiaanse" profs, werd in de finale met 6-2 verslagen en zo werd Brazilië wereldkampioen. De speltrant van de Zuidamerikanen (verdedigende en aanvallende kanthalf, met één sterk teruggetrokken binnen- speler) vond onmiddellijk in de gehele wereld navolging. Vier jaar later prolon geerden de Brazilianen (zonder de ge blesseerde Pele) hun wereldtitel. Toen het team vorig jaar een tournee door Europa maakte, was er van de glans van de oude ploeg echter niet veel meer over. Zelfs van Nederland werd met 1-0 verloren, maar toen speelden slechts drie spelers mee van het elftal, dat het jaar er voor Tsjecho-Slowakije in de finale met 3-1 had verslagen. Brazilië moest verjongen, dat was duidelijk. Thans heeft het elftal weer veel van zijn oude glans terug gewonnen. De overwinning op het sterke Engeland vormt hiervan het overtuigend bewijs. En dan te bedenken dat de fenomenale tech nicus Garrincha nog niet eens van de partij was. De voetbalhistorie heeft enkele periodes gekend, dat 'n bepaald landenteam in 't Internationale voetbal sterk domineerde en als het ware een leermeester werd VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 3 JULI 1964. As Je 't ming vraogt dan mok zeige dajje beeter kaomerlid ken weeze as Knelis, waant dan verdien je meer en dan kejje eiges uut- maoke watter bie komp en das nie zo'n heul klein bietje, doch ikke zo. Vieftienduuzend gulde hadde die marine. Ikke ken nog wel 'n paor minse die mit minder motte rond- komme. Die kaomerleeje staoke de koppe bie me- kaor en zeeje da mot twintugduuzend worre. Das netuurlek grote flauwekul. Lao wullie 's anneeme dat ikke 'n barre beste baos heb en dat ikke om opslag gao. Lao wullie us anneeme dak hong- derenvieftug gulde in de week heb. Dan zal die barre beste baos zeige, das goe Knelis, veurtaon hongderdenzestig, of veur ming part hongderdviefenzeuvetug, maor die zeit van zien leevesdaoge nie tweehongderd, waor of nie. Die kaomerleeje wel, maor die beslisse nie as baos maor veur d'r eige. Die manne zaote zo te kreune da zullie 't zo'n raamp vonde da zullie 't eiges van vieftienduuzend op twintigduuzend moste bringe. Hejje ze nie heure kreune, ikke wel, maor van de lol. De kommeniste en de manne van boer Koekoek en nog zo'n paor maokte d'r eige heulegaor belacheluk, waant die stemde teuge. Da kejje doen ajje maor mit 'n paor minse bin, waant dan hellep 't toch nie en die sente krieje toch. As die manne heulegaor teuge binne, dan motte zullie ok zeige, ikke wil die vief- duuzend nie hebbe. geef die maor an Knelis, maor da doen zullie netuurlek nie. Ak nie zo stom was dan wier ikke kao merlid. Veur die minse bestaot geen C A O. Je hoeft niet te warken en kan 't heule jaor met vakantie gaon. Je hoeft nie eens naar de kaomer te gaon as je veur of tegen mot stemme. 't Is alleen maor jammer dat ze geen vakansietoeslag geven. Mljnhardfs Zenuwtabletten voor de hele voetbalspelende wereld. En geland. de bakermat van het moderne voetbal, heeft jarenlang zulk een onbe twiste reputatie gehad. Thuis praktisch onverslaanbaar, in uitwedstrijden nogal wisselvallig, gold het jarenlangs als een der sterkste internationale voetbalforma ties. De wonderteams. Totdat in 1924, tijdens de Olympische Spelen te Parijs, zich het eerste wonder- team aandiende. Als een paukenslag kwam toen de Olympische zege van Uru- quay. Dit land, dat ook de Olympische titel in Amsterdam behaalde (1928) en later nog tweemaal wereldkampioen zou worden, bracht een prachtig elftal op de been met elf technisch volmaakte, ook zeer virtuoze voetballers. De ouderen zullen zich bijvoorbeeld nog de kanthalf Andrade herinneren, een der beste voet ballers die de wereld ooit gekend heeft. In de eerste helft der dertiger jaren ver wierf het wonderteam van Oostenrijk zich een grote reputatie. Trainer Hugo Meisl bracht dit elftal, waarin vooral de centervoor Sindelar schitterde, boven aan de ranglijst van het internationale voetbal. Niettemin slaagden de Oosten rijkers, die hun kracht zochten in ra zendsnel uitgevoerde korte combinaties (sindsdien spreekt men nog altijd van „Oostenrijks voetbal"), er niet in Enge land te verslaan. In Londen verloren zij na een onvergetelijk mooie wedstrijd met 4-3 van de Engelsen, die toen in de Arsenalspelers Jack, James en Hapgood hun grootste troeven hadden. In de tweede helft der dertiger jaren domineerde Italië korte tijd de interna tionale voetbalmarkt. Tweemaal werden de Azurri's wereldkampioen. Piola, een bijzonder schotvaardige midvoor, was hun bekendste speler. De Magyaren. Tijdens de Olympische Spelen in 1952 te Helsinki maakte de voetbalwereld ken nis met het Hongaarse wonderteam, dat nu reeds een legendarische klank heeft. Zoals de Zuidamerikanen in de twintiger jaren de wereld verbaasden, zo waren de Hongaren na de tweede wereldoorlog een sensatie. Vergelijkingen zijn altijd moeilijk, maar het wordt toch wel algemeen aangeno men dat het Hongaarse elftal met ster ren als Puskas, Koksis, Czibor, Toth e.a. het beste voetbalteam was, dat de wereld ooit heeft gekend. Het systeem van de teruggetrokken midvoor en scherp op gestelde binnenspelers, zoals dat door de Hongaren gespeeld werd, viel bijzonder in de smaak. Het was dit Hongarije, dat Engeland voor de eerste maal een ge voelige thuisnederlaag (3-6) bezorgde om dit land enkele maanden later in Boeda pest met 7-1 nogmaals in de pan te hakken. Toch werden Puskas c.s. geen wereldkampioen. Zij verloren in 1954 in Zwitserland onverwacht met 3-2 van west-Duitsland, maar dat viel meer te wijten aan de ongelukkige loting in de voorronde Hongarije moest eerst Bra zilië en Uruquay uitschakelen) dan aan de grotere kracht van de Duitsers. Door de uittocht van Hongaarse voetbal lers naar het buitenland (na de Hon gaarse opstand in 1956) viel dit elftal tenslotte uiteen.

Soester Courant | 1964 | | pagina 13