r nrs 'T' ACTIEZWARTEZES VERSTERKING VAN EUROPA. WIELER-AVONDVIERDAAGSE. AFSCHEID VAN WATERLEIDING. HET OOG GERICHT OP HET VERKEER. SOESTERBERG Dichterlijk dagboek. Eervol ontslag. Liebrechts wint laatste rit avondvierdaagse. Hinderwet. Ulo-examens. Medische dienst. Geslaagd. VRIJDAG 3 JULI 1964. 43ste JAARGANG No. 51. SOESTER OURANT Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.40 - per post 2.55 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 2#A SOEST TELEFOON 2566 GIRO 126156 Nadat er in de bodem van het noorden van ons land eerst olie en later zeer belangrijke gasvoorraden waren ontdekt, zijn de onderzoekers vanzelfsprekend ver der gaan speuren in de belangrijke ver wachting, dat dergelijke vondsten zich niet tot dit kleine gebied zouden behoe ven te beperken. Rondom de Groninger en Friese kust is men aan het boren geslagen en dezer dagen is benoorden de Eemsmond een nieuwe gasbel aangeboord. Er wordt ver ondersteld, dat misschien ook verder in de bodem van de Noordzee boringen zou den kunnen leiden tot nieuwe gas- of olievondsten. De betekenis van gedane en nog te verwachten vondsten is niet alleen van belang op economisch gebied maar zal spoedig ook politieke betekenis krijgen. West-Europa was voor de voorziening van olie (met alle daaruit te fabriceren produkten) grotendeels aangewezen op de invoer daarvan uit het nabije oos ten. Als eventuele reserve daarvoor konden de olievoorraden van Noord-Amerika wor den aangemerkt. Het is maar al te be kend, dat Amerika en Engeland zich immer grote militaire en diplomatieke inspanningen hebben veroorloofd om deze oliewinning in het oosten te beveiligen en eveneens de toevoer daarvan naar hun eigen landen en naar west-Europa. De vondsten die thans in het noordweste lijk gedeelte van Europa gedaan en wellicht verwacht kunnen worden, zou den het belang van de toevoer uit het nabije oosten wel eens sterk kunnen ver minderen. De laatste jaren echter is ook Rusland een beduidende olieleverancier geworden voor een gedeelte van Europa en dringt thans met zijn olieleidingen zelfs al tot in Italië door. Waren er geen politieke belemmeringen, dan zou de Russische olie wellicht reeds verder naar het wes ten zijn gestroomd, want door lage prij zen pogen de Russen op dit gebied meer terrein la. veroveren. Gas- en vooral eventuele olievondsten in west-Europa kunnen voor dit zo sterk geïndustrialiseerde gebied uiteraad van grote economische betekenis worden. Hoe dichter bij huis deze energiebron nen aanwezig zijn. hoe voordeliger, en in elk geval maken zij dit gebied dan onaf hankelijker van andere landen. Het kan niet uitblijven, dat dit dan ook van invloed zal worden op de politieke con stellaties. Hoe zich dat dan zal ontwikkelen, is nu uiteraard nog niet te voorzien, maar een economisch nog sterker west-Europa zal enerzijds meer kracht kunnen ontwik kelen, anderzijds echter een nog meer begeerd gebied worden, zowel voor Ame rika als voor Rusland, om dit aan zich te binden Dat brengt natuurlijk zijn konsekwenties mee, zowel op 't politieke, en automatisch daarmede ook op het militaire vlak. Het belang van de verbondenheid in de Europese Economische Gemeenschap zal door de vondsten zeker nog vergroot worden. Ze kunnen ook in deze gemeen schap tot een andere constellatie leiden, hetgeen zeker voor ons land van groot belang zou kunnen zijn. Een door zijn Kijk eens naar de advertenties: Het is, haast dag in dag uit, Telkens weer de knappe dokter Die daarin zijn wijsheid spuit. Dokter draagt een sneeuwwit jasje Onder forse bril, dat is glad; En dan laat men hem maar praten: Dokter dit en dokter dat! Dokter zegt dat. dit hèt drankje Tegen de verkoudheid is: Dokter weet: Door thee te drinken Blijf je altijd jong en fris. Dokter adviseert ons zolen Tegen kou en sneeuw en nat: En hij keuvelt en hij prevelt Dokter dit en dokter dat! Dokter weet een lévertraantje: Spotgoedkoop, als goud zo goed. Dokter zweert bij zuiver knoflook Voor je gal en voor je bloed. Doktertje steekt zélf zijn voetjes In een zeker schuimend bad; En hij ploetert en hij plast maar Dokter dit en dokter dat! Dokters vinger dreigt vermanend Bij 't vervullen van zijn plicht: Dokters ogen staan doordringend Maar toch goeiig in 't gezicht. Zo schenkt dokter, gladgeschoren, Met een enk'le maal een sik, Ons een zalfje tegen sproeten Of tabletjes tegen hik. Dokter prijst een sterke breukband. Ideaal voor elke heer: Dokter wijst ons op corsetten Met behaatjes en zo meer. 'k Zal die man helaas nooit spreken, 't Witgejast gebrild genie: Hij bestaat alleen maar in de Adverteerders-fantasie JAAP MIJDERWIJK. eigen energiebronnen onafhankelijker west-Europa zal automatisch een betere onderhandelingspositie innemen tegen over de sowj et-unie en zal tevens meer invloed kunnen uitoefenen op de politiek der Verenigde Staten. Inherent daaraan zal dan echter niet ontkomen kunnen worden aan een geheel eigen voldoend sterke militaire kracht, waarvoor de Westeuropese landen zich dan dus grote opofferingen zouden moe ten getroosten. Dit laatste is vooral in een welvaartsstaat altijd een van de moeilijkste punten. We kunnen slechts vertrouwen dat de historie thans wel voldoende waarschu wingen heeft gegeven om dit onderdeel niet te verwaarlozen. Juist daardoor zou west-Europa dan des te meer invloed kunnen uitoefenen op een handhaven van de vrede en tot het weven van ver dere economische samenwerking met an dere gebieden en landen. Men meent wellicht dat wij met dit alles wel wat ver en optimistisch vooruit lo pen op dingen die nog niet zeker zijn. De verwachtingen die wij ontplooien zijn echter zeker niet ongegrond en dan is het goed ons reeds bijtijds te beraden op de verantwoordelijkheden die ons te wachten staan indien zij bewaarheid worden. De bodemvondsten zullen van groter belang blijken dan alleen de prijs die wij voor ons kookgas moeten gaan betalen. De heer W. Burgerhout, onderwijzer aan de Margrietschool in Soest-Zuid, heeft aan het gemeentebestuur verzocht hem ontslag te verlenen in verband met zijn benoeming aan de gemeentelijke tech nische school te Zeist. Het college van B. en W. heeft de raad voorgesteld het ontslag eervol te verlenen. Ook voor de laatste rit van de Tempo- wielervierdaagse was veel belangstel ling- en de talrijke icesch - cr- getuige geweest van de mooiste rit van deze vierdaagse. Rudi Liebrechts, onze schaatscrack, die al drie avonden de favoriet van de jeugd was, heeft vooral de Jonge wielerenthou- siasten tot grote vreugde gebracht door de rit te winnen van Hans de Hartog en zich daarmee te verzekeren van de zesde plaats in het eindklassement. Deze rit- zege leverde hem niet alleen de dag prijs van 35,op, maar ook een ex tra prijs van 50,beschikbaar gesteld door een Soester industrie. Verder won hij vele premies, evenals op de vooraf gaande avonden. R. van Smirren won de eerste premie en kort daarop was Liebrechts er zeker Het hoogtepunt van de derde rit van de Tempo-wieleravondvierdaagse was he laas een weinig prettig hoogtepunt. Kort voor de finish kwamen de renners A Kraan van de ploeg van N V. de Graaf en P. Kettenis van de Procarploeg met elkaar in aanraking en zij vielen. De Hagenaar Kettenis had slechts schaaf wonden, maar Kraan uit Gouda moest per ziekenauto naar een ziekenhuis ge bracht worden. Hij had een hersenschud ding. Direct na de ongelukkige val waren acht E.HB.O.-ers van de afdeling Soest aan wezig om de eerste hulp te verlenen. Zij waren elke avond present om te assiste ren bij eventuele ongevallen. H. Ottenbrosch van de Ceramiek won deze rit met P. Buu van Polynorm op de tweede piaa» HéT'goerrv nTaerT-VaiT"Buuts en de uitste kende prestaties van zijn ploeggenoten bezorgden zijn ploeg de eerste plaats. Het ploegenklassement op de derde avond luidde: 1. Polynorm 39. 2. Caballero 33. 3. Reehorst 30. 4. Dalco 28. 5. Procar 26. 6. Ceramiek 20. 7. T.B.S. 19. 8. Handels huis 15. 9. Zoetelief 12. 10. Hotel Soest- dijk 9. 11. N.V. De Graaf 3. 12. „De Foto Drukkerij Smit. Soester Duinen" 0. Jan Boog startte in de oranje leiders trui, maar hij raakte die kwijt aan Buuts en het algemeen klassement aan het einde van de rit luidde 1. P. Buuts, Polynorm, 25. 2. J. Schenk, Reehorst, 21; 3 H. Ottenbrosch, Ceramiek, 20; 4. J. Boog, T.B.S., 19. 5. J. Wuurman, Dalco, 17, 6. A. Veenendaal, Handelshuis, 15; 7. B. Schenk, Reehorst, 13; 8. W. van Smirren, Cabellero, 12: 9. A. Helsloot, Zoetelief, 12: 10. K. Zomer, Reehorst 11. Door diverse renners werden uitlooppo gingen ondernomen, maar slechts Buuts, Ottenbrosch en Schenk slaagden defini tief en zij maakten in de eindsprint uit wie winnaar werd. De winnaar van het peloton werd J. Schouten van Caballero. De uitslag van deze derde rit was: 1. H. Ottenbrosch, Ceramiek; 2. P. Buuts. Polynorm. 3. B. Schenk, De Graaf: 4. J. Schouten, Caballero; 5. Arie Veenen daal, Handelshuis; 6. Th. Nikkussen, Dalco: 7. K. Zomer, Reehorst; 8. J. Wuur man, Dalco; 9. H. Stakenburg, Dalco: 10. H den Hartog, Polynorm; 11. S. Koe verman, Hotel Soestdijk; 12. Rudi Lie brechts, Hotel Soestdijk. van dat hij de meeste punten had in het klassement voor een horloge. De ploeg van Zimmermann leidde aan vankelijk, maar Liebrechts van hotel Soestdijk nam de kop over. P. Verweij uit Gouda en J. van Dijk uit Lisse namen een voorsprong, maar zij werden door Dinsdagmiddag heeft de heer G. Muis, chef van de Utrechtsche Waterleidings- Maatschappij, afscheid genomen in het pompstation te Soestduinen omdat hij de pensioengerechtigde leeftijd bereikt heeft. Er was hiervoor heel veel belangstelling. De heer Muis was, vergezeld van zijn Muis vele vrienden heeft. Die kreeg hij door zijn werlczaamheden bij de maat schappij, maar ook door zijn aandeel in het verzet en zijn werk op kerkelijk ter rein. De heer Rijk sprak de wens uit dat de heer Muis nog lang met vrouw, kin deren en kleinkinderen van zijn pen- echtgenote, kinderen en kleinkinderen, naar het bedrijf gekomen. Hij werd toe gesproken door de heer N. Rijk, chef van de produktie en technisch hoofd ambtenaar. Deze bracht in herinnering dat de heer Muis reeds als kleine jongen vertrouwd raakte met een pompstation omdat zijn vader in Arnhem chef was. Zelf werkte hij aanvankelijk in de scheepsbouw, later op een rubberfa briek en op 27 mei 1935 kwam hij bij de maatschappij. Vier jaar geleden vierde hij zijn zilveren jubileum. Niet alleen de technische zijde, maar ook de menselijke kant had de belangstel ling van de heer Muis. Het bedrijf kon dag en nacht op hem rekenen, maar ook voor het personeel stond hij steeds klaar. De heer Rijk wees erop dat de grote be langstelling duidelijk maakte dat de ïeer Foto Drukkerij Smit. sioen zal mogen genieten. Namens perso neel en directie bood hij geschenken aan. Wethouder K. de Haan, voorzitter van de stichting natuurbad en de heer Th. M. Peet, directeur van het bad, vertegen woordigden de stichting. De heer De Haan noemde de heer Muis de goede buur die beter is dan de verre vriend en hij sprak de wens uit dat de scheidende functionaris zich nog veel in het bad zal laten zien. Als chef van de waterleiding ging het wel en wee van het bad hem steeds ter harte. De directeur van het bedrijf, ir J. Pouwer nam op geheel informele wijze afscheid en met belangstelling informeerde hij naar de plannen van de scheidende chef. Hierna boden velen hun gelukwen sen aan. een groep van acht renners ingehaald. Vijf van hen vielen terug, de andere vijf vielen in groepjes van drie en twee uiteen Korte tijd later was het peloton weer een geheel. W. van Dok van de Reehorstploeg sprong weg, maar ook hij kwam niet ver. In middels was er een premie beschikbaar gesteld voor de Temporenner die zich het best weerde. Gert de Weerd won deze. Gerrit Ruttenberg moest echter de strijd staken omdat hij na een valpartij ach terstand gekregen had. Op zijn verzoek werd dank gebracht aan politie en pu bliek, die gemaakt hadden dat het deel nemen aan deze vierdaagse bijzonder prettig was. Zes ronden voor het einde van de rit namen Liebrechts (hotel Soestdijk) en Den Hartog (Polynorm) de kop. Lie brechts finishte als eerste voor het fel jagende peloton, terwijl de Hartog in de laatste meters nog enkele renners moest laten passeren. Rudi Liebrechts reed een ereronde met het Tempolid Jantje Nieuwenhuizen, die slechts enkele turven hoog is. Rudi kreeg bloemen van Tempovoorzit ter Lamens en Jantje van de miniatuur tourmiss Marjan Jasperse. P. Buuts van de Polynorm, die eerste in het algemeen klassement werd, onderging eveneens een huldiging van voorzitter Lamens. In hotel Soestdijk werden de prijzen uit gereikt en daar dankte de heer Lamens allen die de vierdaagse tot een succes gemaakt hadden. De uitslag van de laatste rit luidde: 1. Rudi Liebrechts (hotel Soestdijk). 2. P. Buuts (Polynorm). 3. T. Blom (Cabal lero). 4. J. Boog (T.B.S.). 5. J. v, d. Heuvel (Ceramiek). 6. B. Schenk (Ree horst). 7. W. van Dok (Reehorst). 8. H. den Hartog (Polynorm). 9. A. v. d. Lans (Procar). 10. F. van Lachterop (T.B.S.11. P. Deenen (Polynorm). 12. Jac. Schouten (Caballero). Algemeen klassement: 1 P. Buuts (Poly norm) 36. 2. J. Boog (T.B.S.) 28. 3. J. Schouten (Caballero) 22. 4. B. Schenk (Reehorst) 20. H. Ottenbrosch (Cera miek) 20. 6. R. Liebrechts (hotel Soest dijk) 18. 7. J. Wuurman (Dalco) 17. 8. A. Veenendaal (Handelshuis) 15. 9. A. v. d. Lans (Procar) 15. 10. P. Deenen (Po lynorm) 13. Ploegenklassement: 1. Polynorm 57. 2. Caballero 44. 3. Reehorst 43. 4. T.B.S. 31. 5. Procar 30. 6. Ceramiek 28. 7. Dalco 28. 8. Hotel Soestdijk 21. 9. Handelshuis 15 10. Zoetelief 12. 11. N.V. de Graaf 3. Het college van B. en W. heeft de raad voorgesteld aan de heer J. A. v. d. Bree- mer, korte Melmweg 15, ontheffing van de verbodsbepaling in de Hinderwet te verlenen voor zijn distilleerderij aan de Automobilisten die op onze rijkswegen door Soest rijden en bij het verlaten van deze weg, door links of reohts afslaan, geen aandacht schenken aan fietsers of bromfietsers die voorrang hebben zijn niet zulke beste automobilisten. Dage lijks komen er ongelukken door deze on achtzaamheid en fietsers en brommers zijn uiteraard heel slecht te spreken over automobilisten die niet de moeite ne men te wachten en voorrang te verle nen. Vaak krijg je de indruk dat ze helemaal niet weten dat een fietser of bromfiet ser wel eens voorrang heeft. Het zou geen kwaad kunnen als deze mensen eens een cursus van de Vereniging Veilig Verkeer zouden volgen. Dat kan in Soest echter niet meer, want als er een cur sus uitgeschreven wordt dan zie je an derhalve man, zodat het lijkt alsof alle Soester weggebruikers experts in het ver keer zijn. Terecht ergeren fietsers en bromfietsers zich dus wel eens aan automobilisten, die niet weten wat voorrang verlenen is, maar even terecht ergeren de automo bilisten zich aan fietsers en bromfietsers die ook niet zo best op de hoogte zijn met de regels van het verkeer. Zij maken het mee dat ze keurig staan te wachten op een bromfietser die op het fietspad van de rijksweg van links nadert. Dat kan soms even duren, want je weet vaak niet hoe hard die brommer rijdt. Dat kon wel eens zestig kilometer zijn, want dat is het gebruikelijke tem po van jeugdige bromfietsers met stu ren ter hoogte van hun schouders. De wachtende automobilist, die heel goed weet hoe het hoort, ziet dan vaak ge beuren dat de bromfietser afremt. De automobilist denkt dan dat dit gebeurt omdat de bestuurder van de bromfiets bang is dat de auto hem geen voorrang zal verlenen. Dat is dan helemaal niet waar, want meneer slaat rechtsaf, zonder er ook maar over te piekeren zijn hand uit te steken en zonder zelfs maar enig benul te hebben dat die auto op hem stond te wachten. Bij vele fietsers van hetzelfde laken een pak. Maar heel zelden wordt een hand uitgestoken. Dat is blijkbaar te vermoei end. KANTMAN. Korte Melmweg. Aanvankelijk was dit een zuiveünrichting, maar de heer v. d. Breemer schakelde over op het distilleren van sterke dranken. Tevens is voorgesteld ontheffing van de verbodsbepaling te verlenen ten behoeve van de inrichting voor het vervaardigen van bakkerij machines, annex lasinrich- ting en spuiterij van de firma C. Rijkaart N.V. aan de Gallenkamp Pelsweg. De eind-examens van de openbare ulo school zijn uitstekend begonnen: Klaas Blijleven behaalde, behalve het ulo-di ploma, ook zijn Middenstandsdiploma. Voor het B-examen slaagden Wil Gout, Eddy van Niel en Matthijs de Ruyter. Hun hoge cijfer-gemiddelde zal er zeker toe bijdragen, dat andere kandidaten met een gerust hart examen doen. Dokter A. Th. M. Splinter, Amersfoortse- straat 3, Soesterberg, tel. 03463-432, neemt het a.s., weekeinde de dienst waar voor de artsen J. C. Lucas, Soesterberg, W. F. van den Helm, Huis ter Heide en D. J. R. Jellema te Den Dolder. Dokter L. H. Brandt, Dolderseweg 59, Den Dolder, tel. 03402-2696, neemt de dienst waar voor dokter A. J. W. Ha- gedoorn te Soesterberg. Aan het Constantijncollege te Amersfoort slaagde voor het eindexamen gymnasi um, diploma A: Jos van Emmerick, al hier.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1