OPSPORING VERZOCHT voorjaars-meubelshow. v,f MIDDELMAN J. TER HORST LEGEMAAT, Als een atoomvracht vaarder binnenloopt. Een goed rapport? Dan een POCKET uit Smit's Pockethall ONS NIEUWE KINDERVERHAAL. „DE WITTE POMPEN" V.V.V.-nieuws. De avonturen van Gertjan en Maartje. DERDE RLAD En het smeult maar door op Cyprus. Een kijkje aan boord van 's werelds eerste atoom vrachtschip. 25,beloning voor het (echt)paar, dat zich herkent op een van de foto's, die gemaakt zijn op onze grote Woninginrichting Elcctro-tecliniscli beilrijf De avonturen van Gertjan en Maartje. Voor Auto- of Scooterrijles Soester politie provinciaal kamp loen. Geslaagd. Brussel-Parijs-Brussel. Ivanhoe. autoverhuur ii¥ir¥irinri f N.V. Bioscoopprogramma. eens gebruikt altijd gebruikt Het was een historisch moment, toen het eerste atoomvrachtschip ter wereld, het Amerikaanse NS (Nuclear Ship) „Savan- nah" vanuit zee de Elbe opstoomde naar de haven Hamburg. Het machtige spier witte schip onderscheidde zich slechts van andere schepen, door zijn enorme opbouw midscheeps en het ontbreken van een schoorsteeën. De „Savannah" is het eerste atoomvrachtschip ter wereld en eigendom van de American Export Isbrandtsen Lines Inc. met als thuisha ven Galveston in Texas. Steenhoflstraat hoek Raadhuisstraat. De martieme afdeling van het Ameri kaanse ministerie heeft de wens uitge sproken. dat de „Savannah" als een con ventioneel schip zou worden behandeld, en er geen bijzondere maatregelen zou den worden genomen. In Hamburg stelde men het op prijs, dat dit exclusieve schip de haven kwam be zoeken, maar men wenste toch wel de nodige veiligheid te betrachten. Zo werd de „Savannah" van het lichtschip „El be I" af door een politieboot vergezeld, die vooruit voer en er voor zorgde dat geen andere schepen op de Elbe de „Sa vannah" door verkeerde manoeuvres dwongen tot gevaarlijke bewegingen. Een stoomschip Bij het bezoek dat wij aan de „Savan nah" brachten, hebben we ook iets mo gen zien van het geheimzinnige hart van dit schip. Het belangrijkste centrum is uiteraard de kernreactor, een enorm cilindervormig geheel met een hoogte van 8,07 m. en een doorsnede van 2,48 m. Daarin be vinden zich de brandstof en de appa ratuur tot regeling van het kernsplit singsproces. Dat alles is omgeven met een mantel, waarin zich gedestilleerd water onder een druk van niet minder dan 123 atmosfeer bevindt. Door de ge controleerde kernsplitsing die zich binnen in de reactor afspeelt en waarbij enorme temperaturen vrijkomen, wordt dat wa ter in de mantel verhit tot ongeveer 271,3 graden Celsius. Het water gaat ech ter niet koken of verdampen omdat het onder zo'n enorme druk staat. Deze gloeiend hete mantel verwarmt weer een tweede circuit, waarin zich normaal water onder normale druk bevindt, dat natuurlijk wel gaat koken en verdampen. Deze stoom drijft een turbine aan, met een capaciteit van maximaal 22.000 paar- dekrachten Deze krachtbron ziet kans het 181,5 m. lange en 23,77 m. brede schip, dat een diepgang heeft van 8,98 m, een snelheid van 21 knopen of rond 39 km per uur te geven. Maar de brandstof Als brandstof dient 6788 kg uranium, dat verrijkt is met 312,4 kg uranium-235. Wanneer de reactor een normale energie van 63,5 megawatt oplevert, kan het voortstuwingsaggregaat 700 dagen werken. Aangezien de „Savannah" van 700 ach tereen volgende dagen er slechts 420 op zee doorbrengt, terwijl in de overige da gen de reactor geen energie behoeft te leveren, is de brandstof voldoende om niet minder dan 3y2 jaar lang voorstu- wingsenergie te leveren. In die tijd kan het schip een afstand van 622.000 km afleggen, een afstand waarvoor een con ventioneel schip ongeveer 90.000 ton olie nodig zou hebben als brandstof. De „Savannah" gebruikt van de totale hoeveelheid brandstof (uranium) slechts 58 kg uranium-235, de rest wordt echter door verontreiniging onbruikbaar. Bij 'n waterverplaatsing van 22.000 ton heeft dit vrachtschip een laadvermogen van 940 ton, ruimte voor 60 passagiers en 110 bemanningsleden. Bescherming tegen straling. Al het mogelijke is gedaan om van dit schip een veilig schip te maken, waarop de bemanning, passagiers en eventuele bezoekers geen risico's lopen besmet te worden met gevaarlijke straling. Natuur lijk heeft men ook rekening gehouden met een onverhoopte aanvaring, stran ding of andere schipbreuk, waarbij in dien mogelijk ernstige gevolgen moeten worden voorkomen. Het gehele reactor gedeelte is omgeven door een uit vele lagen bestaande bepantsering die be stand is tegen elke straling en elke druk van binnen of van buiten uit. Er zijn diverse lagen in deze bepantsering en wel staal, water, lood, kunststof, hout en beton. Over de veiligheid op het schip waken een groot aantal stralen-detectors, die elk lekje, hoe gering ook, dadelijk vast stellen De mensen aan boord van dit schip staan hoogstens bloot aan een straling die nog geringer is dan die uit straalt van een horloge met verlichte wij zerplaat. Alles wat meer uitstraalt wordt dadelijk aangetoond. Vele voorzorgen. In Hamburg neemt men niettemin geen halve maatregelen waar het gaat om de veiligheid. Van het moment af dat de „Savannah" in de haven meerde, is het schip door een politieboot aan de. wa terkant afgeschermd. Mannen van de De foto's worden geëxposeerd in de etalages van TORENSTRAAT 3-3A-3B en NIEUWEWEG 99. Met ingang van ons nummer van heden zullen wij elke dinsdag en vrijdag een strip met bijbehorende tekst afdrukken van het amusante kinderverhaal „De avonturen van Gertjan en Maartje". Deze strip, welke wij bijzonder in de be langstelling van onze jeugdige lezers aanbevelen, is van een pedagogisch ver antwoord gehalte en zal de jeugd onge twijfeld veel plezier brengen. De ouders verzoeken wij hun kinderen op de eerste plaatsing in ons nummer van heden te willen wijzen, zodat zij van het geheel niets behoeven te missen. Geef uw kinderen een plakboek en u zult versteld staan van het enthousiasme waarmede ze elke nieuwe aflevering zul len uitknippen en inplakken. Duitse beveiligingsdienst zijn voortdurend bezig met Geigertellers het water en de lucht om het schip te controleren op eventueel aanwezige extra radio-activiteit. Voor het geval er ook maar iets mocht gebeuren liggen er voortdurend vier zwa re sleepboten gereed, die in minder dan geen tijd de „Savannah" uit de haven naar open zee kunnen wegslepen. Ook politie en brandweer zijn continu paraatj De „Savannah" is het derde Amerikaanse schip van die naam. Het eerste was een schoener zeilschip i, het tweede een stoomschip en het derde nu een atoom schip. Zo zijn alle drie de scheepvaart tijdperken in „Savannah's" tot uitdruk king gekomen. Deze atoomvrachtvaarder is een echt ex perimenteel vaartuig, want de 180 mil joen gulden die het heeft gekost, zullen er nooit economisch uitkomen. Maar het is een investering om praktische erva ring op te doen, die later de scheepvaart van onschatbare waarde kan zijn. gaat U natuurlijk naar Volledige rijuren (60 min.) Tweemaal per week gratis theorie. All-risk verzekerd. Steenhoffstraat 25 - Telefoon 2185 Vijf schutters hebben deelgenomen aan de strijd om de provinciale titel geweer- schieten voor leden van politiekorpsen. De wedstrijd werd georganiseerd door de politiesportvereniging Zeist en gehouden te Austerlitz. Het vorig jaar behaalde een Soester team het provinciaal kampioenschap en nu weer. Adjudant G. Pasman leverde de beste prestatie. Hij behaalde het maximum aantal punten, 50. De andere leden van de Soester ploeg behaalden eveneens uit stekende prestaties. De uitslag was: G. Pasman 50, A. A. van Galen 48, H. Fennema 46, S Schipper 46 en A. v. d. Born 45 punten. Bij de individuele wedstrijd werd Van de Born derde met 48 punten. Van Galen vijfde met 48 en Schipper tiende met 47. De hoofdagent Van Galen was de hoogst geklasseerde schutter met zijn individuele prestatie plus het resultaat dat hij als korpsschutter behaalde. Voor het rijbewijs A of BE zijn geslaagd de dames en heren: B. Hop, A. L. M. Alders, L. Tolboom, J. M. Maurice-van Zuilen, W. van der Leij, M. Beijen en J. Spaink. Zij werden opgeleid door Auto- en Scoo terrijschool „De Witte Pompen", Steen hoffstraat 25, Soest. dagmiddag geschaakt door zeven broers die een bruid wensen. Jane Powell ver vult de hoofdrol en dit wijst er al op dat men naast het gezellige verhaal veel mu ziek en liedjes aangeboden krijgt. Van maandag tot en met woensdag Schoten verscheuren de stilte", een ver haal dat zich afspeelt in Mexico, waar honderd jaar geleden de grondbezitter Orego een ware terreur onder de boeren uitoefende. Hij wordt echter uit de weg geruimd door een man die nog erger tekeer gaat. Na veel strijd laat deze eveneens het leven en de boeren zijn bevrijd van de terreur. In de donderdagcyclus „De laatste ge tuige" met Olivia de Havilland en Dick Bogarde. Het is de geschiedenis van een man die op de grens van de waanzin leeft door een leemte in zijn herinne ringsvermogen. Een bijzonder spannend en aangrijpend verhaal. Het vorig jaar startten 23 leden van de ren- en tourvereniging Tempo in Brussel voor de jaarlijkse monstertocht Brussel-Parijs-Brussel. Met opzet ging zo'n grote groep omdat Tempo voor de derde maal de groeps- prijs - een enorme beker - wilde win nen. Dit lukte en de prijs kwam defini tief in het bezit van de vereniging. Nu gaat het allemaal veel rustiger. He denmiddag zijn 8 rijders naar Brussel vertrokken. Ze starten morgenochtend, om 7 uur, voor de rit van 600 km en zijn zondagavond in Brussel terug. Sir Walter Scott schreef ruim 140 jaar geleden zijn boek Ivanhoe en kritici noemden het weinig geslaagd. Daarmee zijn de vriendjes en vriendinnetjes van de moderne Ivanhoe het natuurlijk he lemaal niet eens. Zij tonen dit voor de televisie, maar ze hebben het ook woensdagmiddag in het openluchttheater getoond. Daar waren 650 kinderen om te kijken naar de Ivan hoe van het Amsterdamse jeugdtoneel. Hij was al even dapper als de Ivanhoe van Scott en van de televisie, maar al vechtend deed hij alles lopend af. Blijkbaar was hij de ruiterkunst niet machtig en dat is jammer voor zo'n le- Eemne9serweg 22, Baarn, tel.: 0 2954-3100 (b.g.g.4344) „Tarzan trekt naar India" is een bij zonder spectaculaire film, die van he den tot en met zondag in het City-thea ter draait, terwijl men zondagmiddag naar de gezellige film „Zeven broers zoeken zeven meisjes" kan gaan. Tarzan is ditmaal de acteur Jock Maho- ney. Hij gaat naar India om een kudde olifanten van de verdrinkingsdood te redden In het oerwoud wordt een stuw dam aangelegd. Als deze klaar is zal een groot deel van het woud onder water komen en dat betekent de dood van de olifanten als Tarzan niet ingrijpt. Hij krijgt niet veel medewerking, zelfs niet van de leider van de olifanten, die bij zonder woest is. De kudde kan slechts gered worden als deze wilde olifant ge dood wordt. Tarzan doet dit en er komt een nieuwe leider. Vervolgens moet hij strijd leveren met de ingenieurs, die niet willen wachten tot de kudde in veilig heid is. Met behulp van een schone prinses en vele inlanders slaagt hij er tenslotte toch in de kudde te redden. Zeven trouwgrage meisjes worden zon- strijdros nog meer geïmponeerd zou hebben. Maar leuk was het, en spannend ook. Gelukkig wordt er de laatste tijd recla me gemaakt voor de fiets, dat echte goed-hollandse vehikel, waarop we als kleuter in een mandje achterop bij onze ouders, zijn begonnen. Denkt u dat ooit de fiets verdrongen zal worden door de gemotoriseerde voer tuigen? We geloven er niets van. Juist nu gaan we verlangen naar de rustige fietspaden door de bossen, over de heide of lang het heerlijke bouwland. We zijn het dus tenvolle eens met de rijwielfa brikanten, die hun fietsen aanprijzen, want fietsen blijft een genot! Doet u mee met de drie tochten, die P.U.B.V. voor u heeft uitgestippeld? Voor korte en lange afstand zijn drie Gertjan en Maartje zaten aan hun ont bijt en de eerste zonnestraaltjes sche nen licht en warm over de tafel. „Zul len we vandaag het bos ingaan om hout te sprokkelen voor moeder's fornuis, Maartje, het is zulk prachtig weer." vroeg Gertjan aan z'n zusje. „Nou, ik vind het enig. Mag het moeder?" en vragend keek Maartje naar haar moe der, die bedrijvig heen en weer liep. „Ja hoor kinderen, dat is goed," sprak ze, terwijl ze de tafel afruimde, „maar denk er om dat jullie vóór het donker wordt weer binnen zijn". Intussen had vader, die veldwachter was, zijn uniform aangetrokken en nam afscheid van zijn kinderen. „Dag moeder, dag jongens," wuifde hij, „tot vanavond", en even later hoorden ze zijn zware laarzen over het grintpad knerpen. Gauw gluurde Gertjan nog eens door 't raam en keek vol be wondering naar de zwaaiende sabel en glimmende laarzen van zijn vader. „Kom Gertjan," maande zijn zusje ongeduldig, „we moeten gaan," en even later hepen ze hand in hand het bos tegemoet, nage wuifd door moeder. Al gauw vonden ze de droge takjes links en rechts liggen onder de bomen en ijverig raapten zij het hout bijeen totdat„O Maartje." fluisterde Gertjan verschrikt, kijk daar eens tussen de paddestoelen." VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 3 JULI 1964. tochten in kaart gebracht en u kunt ze alle drie tezamen voor de prijs van 20 cent bij ons krijgen. Voor hen, die van bloemen en planten houden is er dichtbij huis veel moois te zien in het Cantonspark in Baarn. Dit park is de gehele week, behalve op zaterdag en zondag, geopend van 9 tot 12 uur en van half twee tot half vijf. Speciale excursies vinden iedere maan dagmiddag plaats om half drie. Hieraan is een attractie verbonden. Men betaalt aan de ingang 65 cent. Hiervoor krijgt men een bonnetje, waarop men na afloop van de rondgang, een consumptie aan geboden krijgt in de Pekingtuin. U kunt daar even heerlijk uitrusten. In de Pekingtuin kunt u verder op de woensdagavonden de zomeravondconcer ten meemaken. Het zijn grammofoonpla- tenconcerten, georganiseerd door V.V.V. Baarn in samenwerking met N.V. Phono- vensechte strijder, die op een pony als grafische Industrie. He programma ligt altijd bij ons op het kantoor, alwaar u het, desgewenst, van te voren kunt inzien, terwijl het 's avond in de tuin voor ieder verkrijg baar is. Door met zware diplomatieke druk de Turken er begin juni van te weerhouden een invasie te beginnen op Cyprus, heeft de Amerikaanse president zich tegen wil en dank de rol van bemiddelaar op de hals gehaald Nu de twee grijsaards - de Griekse premier Papandreou en de Turk se premier Inönü - bij hem op visite zijn geweest, weet Johnson dat dit een on dankbare rol is. De Turken verwachten van de man die hen ervan afbracht de zaak uit te knok ken, dat hij dan een betere oplossing aan de hand doet. De Grieken hebben eigenlijk helemaal geen behoefte over de zaak te spreken. En zeker niet met de Turken. Trouwens omgekeerd is de ani mo ook zeer gering. Toch is het een feit dat beide vechtende partijen op Cyprus zich optrekken aan hun stamlanden en als Athene en Ankara één lijn trokken, was er voor de Cyprioten weinig keus' over dan zich daarbij neer te leggen. Daarom dringt Johnson op een gesprek; tussen de grijsaards aan, met eventueel de derde - Makarios - er bij. Helaas is echter elke regeling die voor de Grieken aanvaardbaar is, niet te pruimen voor de Turken en omgekeerd. Zelfs al zou het gesprek plaats hebben, dan mag men er nog weinig van verwachten. Geen vertrouwen meer. Intussen is er het akkoord van Genève waarvan het in terugblik verwonderlijk is dat zowel een Griek als een Turk er ooit hun handtekening onder hebben kunnen zetten een teken hoezeer de toestand in een jaar of wat is verergerd, niet alleen op het eiland, maar ook tus- sen deze buren. Maar het is wel duidelijk dat terugkeer naar dat akkoord psychologisch niet meer mogelijk is. Tussen de Griekse en Turkse Cyprioten is teveel gebeurd dan dat de daarvoor noodzakelijke basis van vertrouwen kan terugkeren. Weliswaar hebben beide groepen eeuwen lang onder Turks en later onder Engels beheer vreedzaam naast elkaar geleefd keren kSn men "iet temg laten Maar wat dan Deling, zoals de Turken voorstaan Redelijk bekeken is dit toch wel absurd: omdat er twist onder de burgerij van Cyprus is, kan men toch slecht een vrij willekeurige deling door voeren, waarbij heel wat lieden gedwon gen moeten verhuizen en waardoor de economische eenheid van het eilandje wordt vernietigd. Rijk is het wel niet, maar op Israël na heeft het toch het hoogste inkomen per hoofd van de be volking van alle landen hier om de Middellandse Zee. Dat is een goed ding dat met deling ook verloren zou gaan. Bovendien zal het tussen beide halve Cyprissen dan bepaald geen pais en vree zijn. Het eiland Turks maken ondanks Griek se protesten en uiteraard van de Griekse Cyprioten die bereid zullen zijn dan weer tot guerilla over te gaan Dat zou al leen al nonsens zijn omdat tenslotte de meerderheid van de eilanders Grieks van origine is. Het eiland zijn enosis gunnen, de aansluiting bij Griekenland, waarvoor de animo beslist is gestegen sinds enosis- kampioen Grivas weer op het eiland is Dat is voor de Turken onverdraaglijk en niet zonder reden: het eiland is te lang Turks geweest en daardoor een deel van de Turkse geschiedenis en het ligt te dacht bij dat land dan dat 'n regering in Ankara een dergelijke beslissing lang kan overleven. Een Grieks-Turks condominium dan Dat zou een stap terug zijn van de on afhankelijkheid die de Cyprioten hebben bevochten, die zeker ook tot schieten aanleiding zal geven. Makarios zijn gang laten gaan, maar met een Turks toeziende voogd om zich te overtuigen dat de Turks-Cyprioten niets tekort wordt gedaan Dat is weer een vorm van curatele die geen zelfstandige regering verdraagt, zeker niet die van Makarios. Een waslijst oplossingen die geen oplos singen zijn. En men mag niet verwach ten dat Johnson, of iemand anders, uit de bus komt met iets wat wel alle par tijen bevredigt. Het lijkt erop of de bom Cyprus vandaag of morgen toch maar gewoon moet barsten. Waarbij men maar moet afwachten welke kant de scherven opvliegen.

Soester Courant | 1964 | | pagina 5