Fv FaT°lSoJa3l Het koele uitstapje van Chroesjtsjow. Olympus PEN EE f185,-. WASSERIJ GELRIA EDE Hoe remt men R.E.M. en criminaliteit VAN BUUREN KRITIEK OP DR. A. SCHWEITZER KNAAGT AAN EEN AUREOOL. DR MANLIO BR0SI0. Zeepost. Margrietschool. Auto- en Scooterrijschool voor alle rijbewijzen. VAN BUUREN Schuttersucces. Geslaagd. BRANDWEER 3333 De nieuwe secretaris-generaal van de N.A.V.0. Naar de publieke reacties te oordelen kan men het bezoek van Chroesjtsjow aan Denemarken, Zweden en Noorwegen bepaald geen succes noemen. In Denemarken was de ontvangst be leefd, maar ook niet meer; in Zweden re gelrecht koel en bij tijd en wijle zelfs zeer nors; in Noorwegen overheerst de hoffelijkheid maar net over de onver schilligheid. Dit betekent overigens geenszins dat de Russische premier zijn tocht door Scan dinavië als een mislukking moet be schouwen. Hij heeft die zeker niet onder nomen in de hoop door de bevolking op de schouders te worden gehesen. Van meer belang was voor hem om de regeringen binnenskamers met de neus op enige feiten te drukken, zoals ze in Moskou worden gezien. En die hebben zeer zeker betrekking op Duitsland. Pu blieke uitlatingen van Nikita Sergejwitsj wijzen daarop. Zo zei hij onder meer dat hij vooruitgang in allerlei proble men, zoals de ontwapening, somber in zag zolang de Duitse kwesties niet zijn opgelost. Nu zal men zich herinneren dat een jaar of wat terug Chroesjtsjow aankondigde dat de Duitse kwestie spoedig zou worden opgelost. Hij zou een vredesverdrag met oost-Duitsland sluiten en hij stond op een regeling die van west-Berlijn een soort open stad zou maken. Capitulatie. Dat klonk zeer dreigend, maar dat alles is ingeslikt. Het laatste verdrag met oost-Duitsland is zelfs een soort capitu latie: de sowjet-unie erkent daarin zijn verbondenheid aan de besluiten van Pots dam en Ulbricht kreeg zijn Separat- Frieden niet. Allerlei aanmerkingen op Amerikaanse vliegerij op Berlijn en de verkiezingen van de bondspresident in Berlijn hebben sindsdien wel aangetoond dat Moskou hiermee de kous niet af beschouwt. En het is waarschijnlijk dat Chroesjtsjow na het falen van zijn dreigementen het op een diplomatieker manier aankleedt. Hij zal de Denen, Zweden en Noren er op hebben gewezen dat een verenigd Duitsland alleen maar een communis tisch Duitsland zal zijn. En als men dat niet wil, dat men zich dan zou moeten neerleggen bij het feit van de twee Duitslanden. Of dus de Scandinaviëers maar - hetzij regelrecht, hetzij via een omweggetje - oost-Duitsland wilden er kennen Als maar genoeg omliggende landen zich neerleggen bij het feit van Duitslands deling, dan zal Bonn dat ook wel moeten doen, aldus de redenering Zo zou dus een algemeen erkennen van de huidige situatie ontstaan en een punt van onrust zijn verdwenen uit midden- Europa. Of: Bonn zou zich in zijn een tje blijven verzetten en zich daardoor vervreemden van zijn bondgenoten. Een dergelijke scheuring in het westen is Moskou wellicht minstens zo lief als het eerste. Anti-goodwill. Opmerkelijk was de geprikkeldheid van Chroesjtsjow op zijn reis. Hij is zeer goed in staat om door tactvolle lof sympathie te winnen. Maar in Denemarken - een land waar de landbouw op een zeer hoog peil staat - moest hij zo nodig zeggen dat de Denen hem niets meer konden leren. Gezien de agrarische debacles in de sowjet-unie een lachwekkende medede ling, die bovendien de nationale trots dei- Denen prikkelde In Zweden liet hij zich tot een scène verleiden toen de Zweden maar door ble ven vragen over de in Russische kampen verdwenen Raoul Wallenberg, die in Hongarije duizenden Joden redde. En ook hier voelde hij zich geroepen om Zweed se landbouwmethoden ongunstig met die in de Baltische landen van de U.S.S.R. te vergelijken, een opmerking die uiteraard kwaad bloed zette, temeer omdat de deportaties in Letland, Estland en Li touwen daar bepaald nog niet vergeten zijn. Dit soort tactloosheid is wel zeer vreemd op een reis die officieel als een goodwill- tour is beschreven. Volgens sommigen zou de geïrriteerdheid zijn terug te voe ren op druk die achter de schennen van het Kremlin op Chroesjtsjow wordt uit geoefend door lieden die menen dat hij veel te slap optreedt, niet alleen tegen Peking, maar ook tegenover de mmder gedwee in het gareel lopende satellieten dirigent Herbert von Karajan. Ogenschijnlijk bestaat er weinig over eenkomst tussen de pas gehuwde prinses en de muzikanteske Salzburger, die kort geleden heel muzikaal Oostenrijk heeft opgeschrikt door ontslag te nemen als directeur van de beroemde Weense Staatsopera. Tooh stemmen deze twee karakters veel overeen. In de sociale om gang een grote mate van beminnelijk heid en hoffelijkheid ten toon spreiden de, leggen zij beiden een grote dosis vast beradenheid aan de dag. Beiden zijn in ons land bijzonder har telijk ontvangen. Dat zal in het bijzon der de prinses goed hebben gedaan. Karajan's optreden in Nederland was een artistiek evenement van de eerste rang. Niet in de laatste plaats omdat hij ditmaal de onvolprezen Wiener Philhar- moniker dirigeerde. De radio zond beide concerten uit. De televisie verzuimde de grootste dirigent van onze tijd in een „life"-uitzending voor te stellen aan de duizenden Nederlandse muziekliefhebbers, die geen kaartje voor de concerten kon den krij gen. Vlecsschandaal. In een hotel in Loenen (gemeente Apeldoorn) smulden 25 december tien tallen gasten tijdens een kerstdiner van een heerlijke varkenskarbonade. Geen van de gasten vermoedde, dat zij een brok ongekeurd vlees naar binnen werk ten. In verschillende broodjeszaken in Utrecht deden omstreeks de zelfde tijd verschillende vermoeide reizigers zich te goed aan broodjes met verrot vlees. De afgelopen week eindigde dit vlees schandaal voor de Utrechtse politierech ter, waar aan enkele verdachten in deze zaak strenge straffen werden opgelegd. De hoofdverdachten werden tot vier maanden hechtenis veroordeeld. Of is het onjuist om hier van strenge straffen te spreken? De vrijheidsstraffen waren inderdaad niet mis, maar een der hoofdverdachten (een slager) werd als bijkomende straf een winkelsluiting van vijf maanden opgelegd. Men vraagt zich af of zo'n man ooit weer het beroep van slager moet uitoefenen. Dergelijke lieden zijn gevaarlijker voor de openbare orde dan menig kruimeldief of inbreker. Meest verkochte automatische KAMERA halfkleinbeeld. 2 x betere - 2 x zoveel geslaagde foto's van één film. Vraagt demonstratie bij Burgemeester Grothestraat 45 - Soestdijk zij konsekwent het feit negeren, dat in de jaren 1940-1945 tienduizenden Joden uit hun huizen werden gesleurd en op koelbloedige wijze vermoord, als zij wei geren zich te herinneren dat in het zelfde tijdperk duizenden Nederlanders als een kudde vee naar de concentratie kampen werden gedreven, dan is 't nood zakelijk dat zij op rigoreuze wijze van deze geheugenstoornis worden afgehol pen. Van de zesde klas zijn dit jaar de vol gende leerlingen toegelaten tot middel bare scholen: Gymnasium te Amersfoort: Christine Kooij, Rob Nijhuis. Rijks-H.B.S. te Amersfoort: Wiesje de Graaf, Otto Raat jes. Amersfoorts Lyceum: Joke Steevert, Irene Hibbel, Wietske de Jong, Gerard Kruijff. Corderius Lyceum: Loes Fritz- sche. Baarn Lyceum: Ineke Timmer Naar de M.U.L.O. school gaan: Wietske Bartstra, Bram Gaillard, Roeland Hinder- dael, Leo v. d Lee, Ronnie Nijhuis en Koos Wijnmalen. Naar de Tech. School te Soest: Rob Admiraal en Ronnie van Arn hem. Naar de Kon. Emma Huishoud school: Ansje Jansen, Betsie Kraay en Yvonne Tjerks Vijf leerlingen zullen nog andere vormen van voortgezet onderwijs volgen. De R E M. kan door de Nederlandse wet gever niet tijdig afgeremd worden. Ein delijk is dan het hoge woord bij de mi nisters Luns en Scholten er uit: zij kun nen de memorie van antwoord op het ontwerp van de anti-R E.M.-wet niet voor augustus klaar krijgen. Terwijl het gros van de televisiebezitters in het wes ten zich in de handen wreef en zich oprecht verheugt over een nieuwe kijk- mogelijkheid, liepen in Den Haag en Bussum vele politieke autoriteiten met een misnoegd gezioht rond. Het is nu immers wel zeker dat de R.E.M. reeds met haar uitzendingen be gonnen zal zijn, als straks het regerings ontwerp in de beide Kamers behandeld zal worden. Men mag aannemen dat het televisie-eiland alles op alles zal zetten om programma's te brengen, die kwalita tief niet voor die van Bussum onder doen, zodat men bij het kijkerspubliek een goede indruk zal maken. De regering en volksvertegenwoordiging zullen dan voor de onprettige taak staan een wet te moeten aannemen, die bij een groot deel der bevolking op weerstand zal stui ten. Prinses Irene en Karajan. Twee belangrijke personages, die in hun geboorteland de laatste maanden voor enige deining hebben gezorgd, koers ten deze week per vliegtuig naar Neder land - prinses Irene en de Oostenrijkse Agressieve eriminaliteit stijgt. Afgelopen weekend knalden er weer pi stoolschoten. Op de weg van Rhijnauwen naar Utrecht werd een jeugdige gymna siast door een onbekende dader in de rug geschoten. In Amsterdam loste een onderwereldfiguur enkele schoten op zijn voormalige echtgenote. Alle activitei ten van politie en justitie ten spijt neemt het aantal agressieve misdrijven in ons land de laatste jaren steeds ernstiger vormen aan. Over de diepste oorzaken hiervan tast men in het duister. Toch zijn er wel enige speculaties over te maken. Duide lijk is dat onze moraal een andere is dan die van onze voorouders. De moderne mens heeft blijkbaar behoefte aan sterke prikkels en onze wijze van leven moet zich aan die behoeften aanpassen. In brede kring heerst nog de opvatting, dat deze prikkels uitsluitend van ero tische aard zijn. In werkelijkheid omvat ten zij echter ook het zeer openlijk ver tonen of weergeven van bruutheid, sa disme. ongeremde agressiviteit. In vredig gezinsverband kijkt men 's avonds naar het televisiescherm, waarop films en t.v.-spelen worden vertoond, waarin agressief gedrag vaak op suggestieve wijze wordt weergegeven en in moderne litera tuur worden allerlei ziekelijke uitingen van sadisme vaak uitvoerig behandeld. De oplossing is niet dat men deze films en boeken verbiedt. Maar hoe kweekt men een grotere weerstand? Dat is een vraag, die voor onze geestelijke volksge zondheid van het grootste belang is. Zelfs ervaren mensen, die hoge ethische maatsstaven aanleggen, raken hier de kluts kwijt. De uitgeverij De Bezige Bij te Amster dam heeft een proces aangespannen tegen de literaire medewerker van een groot dagblad, die zich in zijn veront waardiging over het geruchtmakende boek „Ik, Jan Cremer" zo heeft laten meeslepen, dat hij enkele beledigende woorden aan het adres van deze uitge verij uitte. Personenauto, Vrachtauto en Scooter. Alleen nieuw lesmateriaal en allrisk ver zekerd. Personenauto zowel met grond- als stuurversnelling. EIKENLAAN 1 - TELEFOON 4685 Fascisten actief. Het klimaat in onze moderne samenle ving is even onbestendig als 't weer tij dens de afgelopen dagen. In zo'n klimaat kan gemakkelijk onkruid gedijen, dat men in eerste instantie over het hoofd ziet. Nederland ongestoord een periodiek ver- Terwijl de justitie jacht maakt op het pornografische Fanny Hill, kan in Nederland ongestoord periodiek ver schijnen, dat ronduit als fascistisch kan worden bestempeld. Dit blad, genaamd „Mededelingen", een uitgave van de „Ac tie, vrije richting" (redactieadres, Frans Halsstraat 82, Den Haag) vindt het noodzakelijk de grondslagen van onze democratische samenleving aan te val len en de houding van de Duitse bezet ter te rechtvaardigen. Men kan publicisten het recht er een eigen mening op na te houden niet ont zeggen. Dat is juist een van de grond slagen van onze democratie. Maar als Tijdens schietwedstrijden voor leden van rijks- en gemeentepolitie en de mare chaussee in het district Gooi- en Eem- land behaalde de Soester politie een vijfde prijs. Er werd geschoten in Laren. Bij het geweerschieten waren de resulta ten niet zo best. Het Soester team had dertien punten minder dan nummer 1, de rijkspolitie van net district Utrecht. Bij het pistoolschieten waren de indivi duele prestaties beter. De Soester hoofd agent S v. d. Klashorst werd met de schutter Janssen varl de rijkspolitie eer ste. Beiden schoten 48 punten Het team dat het Soester korps bij het pistool schieten vertegenwoordigde bezette de derde plaats. Voor het toelatingsexamen van het Baarns lyceum slaagden de Soester leer lingen Mieke Baars, Marieke Barrink, A. Houtman, Coos van Ingen Schenaer, Akkie de Jong, Nettie Lijftocht, Jerry van Mourik, Dorine van Rheineck, Joke Roelofs, Otto van Rossum, Marion Schou ten, Jacqueline Spoorenberg, Peter v. d. Steeg, Tieneke Timmer, Elly Vlasveld en Joy Workum Onder de merkwaardige titel „Nieuwe aanval op Schweitzer" beschrijft Henri v. d. Velde in het tijdschrift Pols Inter nationaal het al even merkwaardige feit dat er de laatste tien jaren zoveel kri tiek geleverd wordt op het werk en de persoon van een van de grootste mensen van onze tijd, de wereldberoemde dr. Albert Schweitzer, Wat moeten we daar nu weer van denken? Dat deze kritiek inderdaad geuit is be hoeft niet in twijfel te worden getrok ken, de auteur van het bedoelde artikel noemt trouwens man en paard. Maar is deze kritiek nu ook gegrond? Dat is na tuurlijk weer en heel andere kwestie. Spelen onzuivere motieven hierbij wel licht een rol? „Men kan zich niet aan de indruk onttrekken, dat McKnight een ideool van de oudere generatie hardhan dig van zijn voetstuk tracht te stoten, aldus v. d. Velde. De Engelse schrijver Gerald McNight heeft naar aanleiding van zijn verblijf in Lambarene in het jaar 1963 een boek het licht doen zien, dat de titel heeft „Verdict on Schweitzer". Reeks punten. McNight spreekt over deze alom geziene medicus en deze weldoener der inheemse bevolking als een man met een tegen strijdig karakter. Hij beschrijft Schweit zer als een ietwat egoistische figuur en als een moeilijk mens. Zijn houding te gen vrouw en dochter zou een onpret tige zijn, bij het leiden van het dorp zou hij een dictatoriale aartsvaderlijk heid aan de dag leggen en ten opzichte van de inheemse bevolking zou hij een ouderwetse instelling bezitten. Verder spreekt McNight van een middelmatig heid op allerlei gebied. Voorts wordt er in het boek op een enigszins insinuerende manier gesproken over de vele mutaties onder de medewer kers van dr. Schweitzer. De lange stoet van degenen die deze pionier in de loop der jaren in Lambarene hebben bijge staan, heeft bij McKnight ernstige ver denking opgewekt. Nu zou men het boek „Verdict on Schweitzer" naast zich neer kunnen leg gen of het met een hele grote boog in de prullemand kunnen gooien en alles wat er in staat weer gewoon vergeten. Misschien zou dat nog niet zo verkeerd zijn. Het blijkt echter een curieuze om standigheid, dat deze aanval op Schweit zer niet op zichzelf staat. Volgens Henri v. d. Velde - die zelf van een zeer grote waardering voor Albert Schweitzer blijk geeft - zijn de aanvallen op deze grote man al in 1955 begonnen. In dat jaar sprak de bekende Amerikaanse journalist John Gunther in zijn boek over Afrika twijfel uit over de praktische betekenis van het levenswerk van Schweitzer, het ziekenhuis in Lambarene. Bijzonder bitter. Daarna, aldus v. d. Velde volgden gelijk soortige uitspraken van de tandarts Fre- deric Frank, van de chirurg Ostergaard- Christensen en van anderen. Deze men sen uitten kritiek op het gebrek aan riolering, het onhygiënische samenleven van patiënten en dieren, de zeer onvol doende elektriciteitsvoorziening, de on achtzaamheid met de levensduur en houdbaarheid van allerlei chemo-thera- peutische geneesmiddelen. Ik zou hier een persoonlijke veronderstel ling aan toe kunnen voegen. Wanneer ik al dit materiaal dat Henri v. d. Velde bijeengebracht heeft, overzie, is het op vallend, dat al deze kritische stemmen afkomstig zijn van de laatste tien jaar. Zou het misschien mogelijk zijn, dat de thans hoogbejaarde dr. Schweitzer te oud is geworden, dat hij niet voldoende met zijn tijd mee is kunnen gaan, dat het beter geweest was als hij de leiding van datgene wat zijn lichtend levenswerk is tijdig aan een jongere collega had over gedragen? Wanneer deze veronderstelling al juist mocht zijn, dan blijft het bijzonder bitter en verdrietig, dat zulk een leven van opoffering en grote creativiteit aan het einde daarvan zoveel felle kritiek ontmoet. >3 Opgewekt neemt ze afscheid, maar of het een prettige vakantie voor haar zal worden, staat nog niet vast. Waarschijnlijk zal ze van al die bagage meer last dan comfort hebben. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Verenigde Staten van Amerika: ss „Rot terdam" 5 Juli en ms „Pr. Margriet" 8 juli. Argentinië: ms „Alnitak" 8 juli. Australië: ms „Münsterland" 10 juni Brazilië: ms „Alnati" 8 Juli. Voorm. Brits-Oost-Afrika: mis „Yalou" 8 juli. Canada: ss „Rotterdam" 5 juli, ss „Rijn dam" 7 juli en ms „Pr. Willem van Oranje" 8 juli. Chili: ms „Stuttgart" 5 juli. Indonesië: ms „Laertes" 9 juli. Ned. Antillen: ms „Oranje Nassau" 8 juli. Nieuw-Zeeland: ms „Limerick" 10 juli Suriname: ms „Ladon" 8 Juli. Z.-Afrika (Rep.i en Z-W.-Afrika ms „Capetown Castle" 5 juli en ms „Steen- kerk" 8 juli. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. Nu het tijdstip van aftreden (1 augus tus 1964) van de huidige secretaris-gene raal van de N.A.V.O., mr Dirk Udo Stik ker, nadert, niet ver meer is, lijkt het ons gewenst zijn opvolger de Italiaan dr Manlio Brosio, thans nog Italiaans ambassadeur bij de Franse regering, aan U voor te stellen. Dr. Manlio Brosio, 67 jaar oud en ge huwd, werd geboren in Turijn, waar zijn vader tot zijn dood het ambt van rechter uitoefende en waar zijn moeder, 91 jaar, vitaal en kerngezond, nog woont. Het ge zin van de rechter telde zes kinderen en de kortgeleden benoemde secretaris-gene raal was hiervan de oudste. Na een studie in de rechten vestigde Manlio zich in zijn geboortestad als ad vocaat en procureur. Tijdens de eerste wereldoorlog vervulde de nog jonge rechtsgeleerde zijn militaire dienstplicht en verwierf in het Italiaanse leger de rang van eerste luitenant der artillerie. In de politiek. Na afloop van de eerste volkerenkrijg ging de advocaat in de politiek en maak te deel uit van de liberale partij in zijn land. Toen Mussolini aan de macht kwam ging de Italiaanse, liberale partij en dus ook dr Manlio Brosio, in de oppositie, hetgeen tot gevolg had dat hij geruime tijd werd geïnterneerd en zich na zijn vrijlating niet meer met de politiek mocht inlaten. Een onderling - geheim - contact tussen de partijgenoten, o.a. met de filosoof dr Benedetto Broce en de econoom dr Luigl Elnaudi, de latere president van de Italiaanse republiek, bleef bestaan en werd naarmate de oorlog langer duurde meer en meer uitgebreid, met andere te genstanders van Mussolini's regime Na de val van het fascisme - 1944 - keerde deze anti-fascist in de politiek terug en werd toen al vrij spoedig tot secretaris der liberalen benoemd. Kort daarop volgde zijn benoeming tot mi nister in de achtereenvolgende kabinet ten van Bonomi, Parri en van De Gas- peri. Politiek gezien verwisselde dr Manlio Brosio éénmaal van kleur. In 1946-1947 was hij korte tijd lid van de repblikeinse partij, stemde onder meer tegen de te rugkeer van de monarchie in zijn land, doch keerde kort daarop terug in de ge matigde gelederen van het liberalisme. Goed diplomaat. In 1950 verzocht de socialistische minis ter van buitenlandse zaken, Piëtro Nenni. hem om het ambt van ambassadeur te Moskou te willen overnemen, waarin de laatste toestemde. De politicus sloot daar mede zijn advocatenpraktijk af. In Mos kou bewerkstelligde hij o.a. de vrijlating en de terugkeer naar hun land van de Italiaanse krijgsgevangenen. Na Moskou volgde Londen en ook hier herstelde hij de ten gevolge van de 2e wereldoorlog ontstane verwijdering. Ook in het geschil tussen Italië en Joego slavië, met als inzet Triest, wist de hui dige pleiter Engeland aan de zijde van Italië te krijgen, ten gevolge waarvan Triest als twistappel verdween Kort daarop volgde de benoeming van Brosio tot ambassadeur in Washington. In 1961 werd hij als zodanig in Parijs benoemd Ook hier toonde de nieuw benoemde am bassadeur zijn uitzonderlijke diplomatieke gaven. Hij staat bij de Franse president uitstekend aangeschreven. Per I augustus a.s. zal de Italiaan zijn hoge diplomatieke post van ambassadeur bij de Franse regering verwisselen voor die van secretaris-generaal van de N A VO. De nieuw benoemde hoge functionaris blijft in Parijs wonen en is thans na mr D. U. Stikker de vierde secretaris generaal. Voordien waren dit: 1) Lord Ismay (Engelandl van 1949-1957, 2) Paul Henri Spaak (België) van 1957- 1961, en van 1961 tot 1 augustus 1964 mr D. U Stikker (Nederland). Dr Manlio Brosio, rechtsgeleerde, politi cus en diplomaat, is een man van het intermediair, van de bemiddeling, van voorzichtig, gematigd, diplomatiek over leg, wars van geweld, maar de aange wezen figuur voor de zware bemiddelende rol tussen de totaal verschillende inzich ten van b.v. Amerika en Frankrijk. Een meeslepend, doortastend optreden, kan van hem, gelet op zijn persoon en werk in het nabije verleden, moeilijk of niet worden verwacht, hoewel een dwin gend optreden, gelet op het doel van de N AVO., mede gelet ook op het mar cherend communisme in de Afrikaanse en in de Aziatische wereld, wel eens harde noodzaak zou kunnen worden.

Soester Courant | 1964 | | pagina 6