MARCHAL HAARMODE TITO OP TOURNEE. Finna G. van de Pol GARAGE STAM 21 Juli feestelijke markt in Baarn. Soest voor dertig jaar. TWEEDE BLAD V0LV0 Veilig Kan de mens zieh in de ruimte handhaven. D. ENGEL Loodgieters- werkzaamheden. Renault dealer Oudjes doen het nog best. K.P.S. won weer. Tweede rit wieleravondvierdaagse. Duinkikkers speelden gelijk. Show in openluchttheater. Bromfietser gewond. PARKGARAGE A. v. d. Hoef Volgend jaar biologische proeven in het heelal. UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool Dat een Amerikaanse televisiemaatschap pij er belang in stelde om een inter view met de Franse minister van bui tenlandse zaken Couve de Murville over de oceaan te transporteren, komt natuur lijk vooral omdat de neiging van Parijs om buitenbeentje te spelen in de V.S. en elders wel eens met wat ongerust heid wordt bekeken. Maar in het gesprek kwam al gauw een andere verwijdering tussen bondgenoten - of blokgenoten, hoe men het noemen wil - ter sprake. Couve zei te constateren dat in het kamp van het communisme nog al wat me ningsverschil heerste en dat hij het niet als zijn taak zag partij te kiezen voor de een of voor de ander. Hij doelde ken nelijk op Moskou-Peking en in dat op zicht heeft hij waarschijnlijk een door ieder erkend gelijk. Maar of dat ooit zo is ten aanzien van een ander menings verschil achter het ijzeren gordijn - dat tussen Rusland en Roemenië - daar over verschilt menigeen met hem van mening. Wat daar nu precies aan de hand is, weet niemand. Feit is alleen dat Joego- Van Lenneplaan 69 Telef. 2935 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw slavië's president Tito een week of wat terug haastig voor een gesprek met Chroesjtsjow naar Leningrad uitgenodigd toen hij uit Finland terugkeerde, kort daarop een gesprek aan de grens had met zijn Roemeense buurman Gheorghiu Dei. Gewaarschuwd. Het verhaal gaat dat de rode premier tegen Tito had gezegd dat hij de eigen zinnigheid van de Roemenen zat was en economische maatregelen overwoog om ze een toontje lager te laten zingen. En Tito zou nu Dei hebben gewaar schuwd het wat kalmer aan te doen. Logisch in dit gerucht is dat de Roe menen in de eerste plaats niet pal achter Moskou staan in het geschil met Peking. De door de Russen voorgestane grote communistische conferentie (die de Chi nezen zou moeten veroordelen) heeft hun instemming niet. Het is Boekarest liever dat Russen en Chinezen onderling maar wat blijven ru ziën en dat de communistische landen niet onderling fronten moeten betrekken, wat in dit geval zou betekenen dat Dei zich achter Chroesjtsjow zou moeten plaatsen: hij kan zich ais naaste buur weinig anders permiteren. Maar dat zou ook betekenen dat hij zijn tegen de Co- mecon-plannen ingaande economische op bouw van Roemenië zou moeten aanpas sen aan Moskou. En dat zint hem niet. Omgekeerd bevalt het het Kremlin al lerminst dat de Roemenen niet alleen hun industrie ontwikkelen of er geen „socialistische werkverdeling" bestaat en zelfs zeer ijveren voor handelscontacten met het westen, in casu vooral de V.S. Tito die zelf met een dergelijk bijltje heeft gehakt, is uitstekend geïnformeerd over de risico's die zijn buur daarbij loopt. En aangezien hij met de Roeme nen een belang gemeen heeft - een krachtcentrale bij de ijzeren poort in de Donau - zal hij het ook nuttig hebben geacht Dei wat lessen in tact, bij het trotseren van Moskou, bij te brengen. Renault R 8 van f 5595,af Renault Daupbine van f 4995,af Renault R 4 van f 3995,af. Nieuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefoon 2850 Tips voor Polen. Vervolgens toog Tito echter naar Polen, waar men meer steun geeft aan Mos kous plannen om in een vergadering van allen, aanhangers van Mao te veroor delen. Hier kan Tito waarschijnlijk ook nuttige tips geven. De Polen zitten economisch uitermate in de knoei; er is zelfs een absurd grote werkloosheid nadat in de fabrieken alles de laan uit is gestuurd wat maar kon. Dat is op zichzelf al erg, maar het is bovendien een slechte re clame voor het communisme. Waarschijnlijk is dat een der redenen waarom de Amerikaanse minister Robert Kennedy met zo onverwacht gejuich is onthaald toen hij Polen bezochtAme rika, waarmee men enige handel drijft, is voor Polen een voorbeeld dat het ook anders kan, waarbij men over het hoofd ziet dat de V.S. ook zo hun economische problemen met werkloosheid hebben. Tito heeft in een dergelijke positie ver keerd en evenmin als de Polen in het begin veel hulp van de Russen gehad, integendeel. Hij kan nu goed adviseren hoe men westelijke hulp kan losbranden en daardoor in een positie geraken dat de steun van beide kanten, komt, zoals dat in Joego-Slavië een machtige hulp is geweest om de economie een betere basis te geven. Nogmaals wat er precies gebeurt is niet bekend, zeker is wel dat er iets gebeurt. En het is misschien niet zo juist als Cou ve beweert dat het westen zich hierbui ten moet houden. Het zou politiek en strategisch wellicht zeer verstandig zijn om van de situatie gebruik te maken om samenhang van Chroesjtsjows satel-> lietehrijk was losser te maken. De Baarnse markt bestaat al meer dan 40 jaar en volgens mensen die het weten kunnen is het helemaal niet zo'n beste markt meer. De Soester markt is evenmin verre van goed en dat is begrijpelijk als men be denkt dat de Baarnse markt met bezoe kers van Soest niet florissant was. Nu komen er niet zoveel Soesters meer op de dinsdagmarkt in Baarn, want zij kunnen op donderdag in Soest terecht. Soesters blijven in Soest, maar terwijl ze de laatste jaren geen kans zagen met inwoners van Baarn en omstreken de Baarnse markt te doen floreren, kunnen zij dat nu ook niet met de Soester markt klaarspelen. ganisatie van deze feestmarkt krachtda dig gesteund door marktmeester M. Jette. Die steun komt het carillon ten goede, maar ook het tweede doel van het or ganiseren van deze dag, propaganda maken voor het kopen op de markt. Graag zouden de leden van het comité zien dat het gemeentebestuur van Baarn iets deed om het marktbezoek te stimu leren. Vreemd zou dit niet zijn, want er zijn gemeenten waarin dit reeds gebeurt. Baarn zonder markt is ondenkbaar, zo dat het ook een belang van het gemeen tebestuur van Baarn is dat deze markt blijft bestaan. Hulp van het gemeentebestuur is nodig omdat de standhouders op de Baarnse Ook de Soester markt niet best Soest had helemaal geen markt moeten hebben, is de mening van de heer A. Peereboom, lid van een comité dat op 21 juli een feestelijke marktdag in Baarn organiseert. Het is echter de schuld van de marktkooplieden dat Soest wel een markt gekregen heeft die het maar slecht doet en het voor de Baarnse markt .er- knoeide. Het gemeentebestuur van Soest stelde een onderzoek in naar de wenselijkheid en de mogelijkheid van een weekmarkt. De vrouwenverenigingen wilden weL de Kamer van Koophandel eveneens, maar meer kennis van zaken wat 't marktwe zen betreft mag men veronderstellen bij de bestuursleden van de vereniging voor de markt-, straat- en rivierhandel. Die waren er tegen, maar toch gaven vele marktlieden zich op voor een stand. De feestelijke marktdag heeft een twee delig doel. Het ligt in de bedoeling een slordige 40.000 gulden bijeen te brengen voor een carillon in de hervormde kerk op de Brink. Op 5 mei van dit jaar werd besloten dat getracht zal worden het carillon op 5 mei van 1965 aan te bieden. De markt kooplieden doen hieraan graag mee en zij hebben allen geld beschikbaar gesteld voor een feestmarkt met vele attracties, waarvan de netto-opbrengst beschik baar gesteld zal worden voor de aan schaffing van het carillon. De heren A. Peereboom, F. Morees, T. Majoor en J. Bijlaard worden bij de or- markt wel eens een feestelijke marktdag kunnen organiseren, maar financieel met in staat zijn om dit vaak te doen. Zij merken het nagenoeg allemaal heel goed dat de verkoop in 1963 40 lager lag dan in 1962. De markt duurt van 9 tot 9 uur. Men kan kopen en tevens profiteren van een enorme loterij. Voor elk kwartje dat men op deze feestmarkt besteedt wordt een lot ter beschikking gesteld. Dit kan men op 21 juli, voorzien van naam en adres, in een bus deponeren en na 21 juli tot en met 27 juli kan men loten kwijt bij café „Onder de Linden". Daar alle loten van naam en adres voorzien zijn, komen alle prijzen daar waar ze gewonnen zijn, want ze kunnen toegezonden worden. Vijf standwerkers zullen door loting aan gewezen worden en zij zullen een uur lang voor een jury hun bespraaktheid, verkoopmethoden en geestigheid demon streren en laten horen. Natuurlijk ook voor het pubhek, dat van 19 tot 21 uur door vriendelijke lieden, die in Baarn en omgeving niet bekend zijn, met attrac ties verwend wordt. Het kan ook gebeu ren dat een vriendelijke man, die de ge hele dag tussen het publiek rondloopt een gedeelte van het bedrag dat men aan inkopen besteedde of het hele bedrag te rugbetaalt. De 21-ste juli kan een hele prettige dag worden voor hen die een bezoek bren gen aan de feestmarkt in Baarn. Op woensdag 8 juli kan men een heel bijzondere voetbalwedstrijd op 't K.P.S.- terrein zien die om 19 uur begint. Dan spelen de oud-internationals voor de derde maal tegen een ploeg van amateurs om de beker die Prins Bernhard ter be schikking gesteld heeft en die hijzelf zal uitreiken. Twee jaar geleden bracht de wedstrijd geen beslissing en het nemen ven strafschoppen evenmin. Door loting won nen de amateurs. Het vorig jaar wonnen de oud-internationals, die woensdag in de volgende opstelling uitkomen: loei De Munck; achter Boskamp en Schaap, midden Van Stoffelen, Van Schijndel en Kuys; voor Biesbrouck, Wilkes, Appel, Lenstra en Clavan. De amateurs zijn spelers van de vereni gingen S.E.C., B.D.C., Spakenburg en Baarn. Van S.E.C. spelen Hooijer, Van Breukelen en Ruttenberg mee, van B.D.C. Marcel v. d. Lugt en Jan Westerveld. K.P.S. heeft dinsdagavond de leiding van de afdeling genomen door met 4-2 te winnen van Centurion, de ploeg van Amersfoortse militairen. Voor de rust werd door Van Dalen ge scoord en in de tweede helft scoorde hij nog tweemaal. Het vierde doelpunt werd door Jongepier gemaakt. Centurion kon slechts tweemaal tot een doelpunt ko men. Het was een prettige wedstrijd met een meer gelijk opgaande strijd dan de uit slag doet vermoeden. Dit gunstige resul taat heeft K.P.S. voor een groot deel te danken aan goed werk van keeper Van Essen. Tijdens de tweede rit van de wieler avondvierdaagse toonde de strijd een geheel ander beeld dan op de eerste avond. Toen werden vele uitlooppogingen ondernomen die slaagden, maar tijdens de tweede rit kwam dit slechts spora disch voor. Toch werd steeds gepro beerd een voorsprong te nemen en daar door lag het tempo bijzonder hoog. K. Zomer van Reehorst, A. van Beek van T.B.S. en P. Deenen van Polynorm pro beerden het, maar lang lagen ze niet aan de kop en gedurende een uur zag men nagenoeg steeds een gesloten pelo ton met wisselende koplopers. Tegen het einde van de rit sprongen P. Deenen van Polynorm en W. van Smirren van Caballero toch weg en zij namen 50 meter voorsprong. Het jagende peloton werd aangevoerd door de overige ren ners van Polynorm. Twee ronden later was de voorsprong al 200 meter. Zo bleef het enige ronden, maar het peloton, nu aangevoerd door Jan Boog van T.B.S. en A. v. d. Lans van Procar kwam dichter bij. Boog, v. d. Lans en Helsloot van de Zoeteliefploeg maakten zich los van het peloton en dicht achter Van Smirren en Deenen passeerden zij de eindstreep. De uitslag was: 1. W. van Smirren, Ca ballero. 2. P. Deenen, Polynorm. 3. J. Boog, TBS. 4. A. v. d. Lans, Procar. 5. A. Helsloot, Zoetelief. 6. A. Veenendaal, Handelshuis. 7. J. Ottenbrosch, Ceramiek. 8. K. Zomer, Reehorst. 9. J. Wuurman, Dalco. 10. A. van Uden, De Graaf. Jan Boog werd drager van de oranje leiders trui. Het ploegenklassement luidde: 1. Procar 26. 2. Caballero 24. 3. Polynorm 22. 4. T.B.S. 19. 5. Reehorst 15. 6. Zoetelief 14. 7. Dalco 12. 8. Ceramiek 8. 9. Handels huis 7. 10. Hotel Soestdijk 6. Het meisjesteam van de Duinkikkers speelde met 1-1 gelijk tegen een team van Sedna. De wedstrijd begon met enige verkenningen aan beide zijden. Wies Fraaij gaf een goede voorzet en Mieke Beernink gaf haar team met een fraai schot de leiding. Na de hervatting goede spelmomenten met op en neer gaande strijd. De Duin kikkers waren iets in de meerderheid, maar toch kon Sedna scoren omdat een tegenstandster teveel vrijheid genoot. In de tweede helft viel Sedna verwoed aan, maar de achterhoede van de Duin- kikkers hield stand. Marjan Thie blonk in het doel uit. De Duinkikkers ontkwamen aan de druk van de Sedna-speelsters, maar kwamen niet tot scoren. De Sednameisjes slaag den hierin evenmin. De V.V.V. en het stichtingsbestuur van het openluchttheater brengen op woens dag 15 juli een ontspanningsprogramma in het openluchttheater dat verzorgd wordt door 'n keur van artiesten. De ge meente is garant voor 2000,in een eventueel tekort. René and the Alligators, de zanggroep The Silver Stars, Jos Carpey, hammond orgel, The rolling Stars. Gery en Co met een balance act en Peter Piekos, de imi tator maken deel uit van het gezelschap dat een luchtig ontspanningsprogramma zal brengen. Het initiatief hiertoe is ge nomen om te trachten het openlucht theater wat meer te gebruiken dan de laatste jaren het geval geweest is. In ZICKeNFOMDSUVeMNCKB 50E5TERBERGSESTR. WEG 26 TEL 2982 augustus zal een toneelstuk gebracht worden, maar dan moet het bezoek aan de show-avond van 15 juli redelijk zijn. De negentienjarige bromfietser A. R. B. verleende op de hoek van de Hartweg en de Groen van Prinstererstraat geen voorrang aan de auto van de heer R. v. H. Hij botste tegen de rechterkant van de auto, kwam op de motorkap terecht en viel vervolgens op straat. Hij werd aan de rechterknie gewond en is na behandeling door dokter Stroband per auto naar zijn woning in Soestdijk ge bracht. Een meneer op een fiets was 30 jaar geleden al heel erg ongelukkig toen een wandelaar hem erop wees dat zijn lan taarn niet brandde. Hij boog zich ver voorover om te kijken of dat wel juist was en botste tegen een auto, die hij door zijn vreemde houding niet zag. Het liep goed af, maar toch moest de zie kenauto eraan te pas komen. Dertig jaar geleden wisten sommige bedrijven ook wel wat reclame was, want huis aan huis werd een stukje P.K.- kauwgum bezorgd, dat op een kaartje in een enveloppe zat. Deze kaartjes kon den in drieën gescheurd worden; een plaatje voor de kinderen, een kalender voor pa en een boekenlegger voor ma. Een zwerver werd opgepakt omdat hij stomdronken was. De volgende morgen was hij nuchter en mocht zijn zwerf tocht vervolgen. Drie uur later zat hij weer in de cel omdat hij dronken was. De centen voor de borrels had hij bij elkaar gebedeld. Er was een onderwijzer nodig in Hees. Honderden gegadigden meldden zich aan. In dezelfde maand slaagden twee Soes ter jongelieden voor onderwijzer en zij konden zich scharen bij het leger van de duizenden die de eerste jaren niet aan de slag zouden komen. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 3 JULI 1964. Amalialaan 19/21 Baarn Telefoon 02954 - 2323 Een onvoorzichtige fietser had erg veel geluk. Hij reed zonder licht midden op de hoofdweg en werd van achteren aangereden door een auto. De domme fietser kwam op de motorkap terecht en vervolgens op straat. Een auto die ach ter de eerste reed overreed het slacht offer, dat maar heel weinig mankeerde. De beide auto's kwamen tegen een boom terecht en werden zwaar bescha digd. E. H. kreeg een proces-verhaal omdat hij B van K. met een biljartkeu een gat in zijn hoofd sloeg. Hij nam hiervoor het dikke einde omdat dat beter aankwam. Enige slagers maakten per advertentie bekend dat ze er genoeg van hadden 's om negen uur of half tien nog bief stukjes klaar te maken. Voortaan kon men tot 7 uur terecht. Snot bij kippen kon genezen worden door snotpoeder. Dat kostte 40 cent per pakje. Dirk Radstok zette zijn naam voluit onder een advertentie, waarin hij Soes ter biljartliefhebbers uitnodigde naar zijn café te komen, waar prof. Koehof uit Amsterdam zou komen. Dit was geen hoogleraar, maar een beroepsbiljarter, die heel veel caramboles voorgaf aan de man die het tegen hem durfde opnemen. te Heerlen vroeg subsidie aan de ge meente Soest, waarvan de raadsleden waarschijnlijk niet eens wisten dat vroedvrouwen een kweekschool bezoeken. Toch kregen de aanstaande moeder- en babyverzorgsters hun subsidie met zeven stemmen voor en vijf tegen. Dertig jaar geleden kon men ook Amerikaanse legergoederen kopen. Een jekker kostte vier gulden, een lange le ren jas 12 en een overjas had men al voor 6 gulden. Het Amerikaanse Bureau voor de Ruim tevaart, NASA, heeft een schema opge steld voor een reeks proeven in de ruim te om eindelijk wat klaarheid te bren gen in de vele vragen rond het gedrag van biologische verschijningsvormen in de moeilijke omstandigheden buiten de aardse atmosfeer. Vanzelfsprekend staan deze proeven in nauw verband met men selijke tochten door de ruimte. Ondanks de lange reizen, welke Russische en Amerikaanse ruimtevaarde s inmiddels in hun satellieten rond de aarde hebben gemaakt, vragen de geleerden zich nog steeds af wat de risico's voor de mens zullen zijn als hij zich langere tijd bui- NIEUWEWEG 97 TELEFOON 2543 ten de bescherming van zijn atmosfeer begeeft. NASA heeft nu met General Electric Company (U.S.A.) een contract gesloten voor de bouw van zes satellieten, welke bij het bestuderen van de invloeden van langdurige gewichtloosheid op biologische specima zullen worden gebruikt. Merk waardig bij deze satellieten is, dat zij heelhuids vanuit de ruimte terug moeten komen om de registratie-apparatuur en de levende cellen, welke aan boord zijn, te bestuderen. Dit heelhuids terugbren gen is nog altijd een technische pres tatie van de eerste orde. Deze „Biosatellieten" zullen elk ongeveer 450 kilo wegen en op een afstand van ruim 300 kilometer van de aarde moe ten rondcirkelen. Zij zullen omhoog worden gebracht met een delta-lanceer- raket, vanaf de basis „Cape Kennedy", het oude „Cape Canaveral". De satel lieten zullen drie tot liefst dertig dagen moeten blijven rondcirkelen, afhankelijk van de eisen van het desbetreffende experiment. De eerste „Biosatelliet" zal begin volgend jaar omhoog worden ge bracht, de vijf andere volgen met tus senpozen van drie maanden. Geleerden uit geheel Amerika, biologen van universiteiten zowel als vaste mede werkers van NASA, hebben rond 150 sug gesties voor wetenschappelijke experi menten aan het bureau van NASA ge stuurd met het oog op het bepalen van de reacties van het menselijk lichaam op de bijzondere omstandigheden in de ruimte. Het Bureau voor Ruimteweten schappen van NASA zal uit deze sugges ties een keuze doen in samenwerking met andere Amerikaanse wetenschappe lijke organisaties. De directeur van het Bureau voor Ruim tewetenschappen, dr. Homen Newell, ver klaarde kort geleden, dat dit programma van groot belang zal zijn voor de Ame rikaanse plannen om een ruimtestation in een baan te brengen, waarvan de be manning ettelijke weken buiten de damp kring zal moeten verblijven. Ook voor de voorgenomen maanreizen zijn deze onderzoekingen natuurlijk van het aller grootste belang. Met de Biosatellieten zullen in ieder geval de volgende proe ven worden genomen, vertelde dr. Newell: vluchten rond de aarde om de invloed van de gewichtloosheid op biologische processen te bestuderen. Hiervoor zullen cellen in de vorm van weefsel culturen SCHRIKSLAAN 19 SOESTDIJK TELEFOON 3990 Een meneer protesteerde per adverten tie tegen de roddelpraatjes, waarin be weerd werd dat de politie 19 ongeijkte gewichten bij hem in beslag genomen had. Het waren er geen 19 en geen 18 maar nul, dus hij had alle reden te pro testeren. Een meneer waarschuwde tegen de minder prettige praktijken van een ko lenhandelaar, die zijn knecht naar de klanten stuurde als er pas kolen afge leverd waren, met de mededeling dat er een abuis gemaakt werd, waarna het „te veel gebrachte" weer opgehaald werd. Overigens een vrij omslachtige manier van knoeien, want je kunt beter direct maar te weinig brengen, dat spaart tijd. Er was ruzie in de raad en één van de raadsleden maakte zich zq kwaad dat hij grof begon te worden. Hij zei dat een bepaalde Franse staatsman een ramp voor zijn land genoemd werd, maar een nog grotere ramp achtte hij een collega raadslid voor Soest. De voorzitter nam dit niet en hij diende de verbolgen man gezouten van repliek. In Italië zouden toen alle raadsleden met elkaar slaags geraakt zijn, maar in Soest ging het wat rustiger en het incident was gesloten. De r.k. kweekschool voor vroedvrouwen worden gebruikt: rondvluchten van drie tot vijf dagen om na te gaan wat gewichtloosheid en een gelijktijdige blootstelling aan stra ling in het heelal voor invloeden hebben op planten en dieren: rondvluchten van 21 dagen om vast te stellen hoe gewichtloosheid en de af wezigheid van aardse uitstraling het bio logisch ritme kunnen verstoren: rondvluchten van twee tot vier weken, waarbij kleine apen zullen worden ge bruikt om de invloed te kunnen bepa len van langere gewichtloosheid op het hart- en vatensysteem en het centraal zenuwstelsel. Ook zal men trachten de veranderingen vast te stellen in de alge mene fysiologie en het gedrag van de dieren. De antwoorden op deze problemen moe ten volgens NASA uiteindelijk bepalen welke bescherming de mens in de ruim te precies nodig zal hebben. Misschien zal een ruimtepak alleen bij langere reizen niet voldoende zijn, zo vreest men immers. De lange periode van gewicht loosheid kan met name invloed hebben op het centraal zenuwstelsel. Dat hebben de lange ruimtevluchten. welke inmiddels al door Amerikaanse en Russische ruim tevaarders zijn ondernomen, al uitgewe zen.

Soester Courant | 1964 | | pagina 9