AANWINST VOOR AARDGAS. SOESTERBERG HET OOG GERICHT OP DICTATORS. De nette Duitser blijft president. Gelijk spel voor politievoetbal. Geslaagd. Vrolijke brommer. Verandering spreekuur burgemeester. Politie won viswedstrijd. Tennisteam gedegradeerd. Geslaagd. H. F. Huisman gepromoveerd. Bejaardensoeiëteit. Opvoering kinder-operette. Jaarvergadering v.v. Soesterberg. Taptoe op het Dorpsplein. Amerikanen tien jaar op Soesterberg. Aanrijding. DINSDAG 7 JULI 1964. 43ste JAARGANG No. 52. SOEST Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. OURANT Abonn. p. kwart, 2.40 - per post 2.55 UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 29A SOEST TELEFOON 2566 GIRO 126156 Dr Heinrioh Lübke zal ook de komende vijf jaar president zijn van de Duitse bondsrepubliek en daarmee zullen de meeste Duitsers het wel eens zijn. De vroegere minister van landbouw is wel populair, zij het niet door de gaven van geest die hij ten toon spreidt: inte gendeel hij is een weinig sprankelende man, een beetje saai zelfs. Maar hij is het proto-type van de degelijke, nette, zeg maar de „tüchtige" Duitser en dat waardeert men. Veel in de melk te brokkelen heeft hij overigens niet. De ervaring met de grondwet van Weimar, die de president toestond de macht in handen te nemen als het helemaal mis ging, heeft hij niet. Men had daaraan de kwade her innering hoe de afgetakelde Von Hin denburg op die manier Hitier zijn slag liet slaan en dat moet zich maar liever niet herhalen. Maar behalve enige mo gelijkheid om politiek te bedrijven biedt de functie van Lübke gelegenheid om als een soort zinnebeeld van de natie te dienen. Daarom is het opvallend dat van 1024 stemmen er 187 blanco waren daar in Berlijn, en 123 naar de liberaal Bucher gingen. Dat wil zeggen dat Lübke door zijn eigen partij - de C.D.U. - en de socialistische oppositie is herkozen en tegen de wraak in dat Lübke een beetje als wegbereider wordt gezien van een niet gelukte coalitie C.D.U.-S.P.D. En al hoeft men er niet te zwaar aan te tillen; het is weer zo'n teken dat de nu al zo lang bestaande coalitie tussen C.D.U. en F.D.P. in Bonn niet zo'n erg gelukkig huwelijk is. Tsjombe als reddende engel. Moise Tsjombe, de slimme vos uit Katan- ga, informeert hoe Kongo nu eindelijk zichzelf kan besturen. Hij gedraagt zich in Leopoldstad als de grote verzoener, o.a. ten opzichte van de voornaamste Loemoembist Gizenga, die eindelijk uit de cel komt. En als is het verleden van de heer Tsjombe nu niet zo erg fraai in alle opzichten: de koers die hij inslaat is de enig mogelijke. De Kongolezen zullen inderdaad in eendracht kunnen proberen hun land er bovenop te wer ken, of er herhaalt zich wat vier jaar geleden direct na de onafhankelijkheid gebeurde. Binnen een week braken toen de rebellieën los en begonnen moordpar tijen. Het is nu in grote mate al weer zo, trouwens. In grote kringen is Tsjombe niet erg geliefd omdat men hem altijd nog ziet als de man die Loemoemba indertijd liet vennoorden, in feite de enige Kongolees die een populariteit had die boven het stamverband was uitgegroeid. En juist die stammennaijver is funest geweest in Kongo's eerste jaren. De laatste hoop. Als er nu iemand is die ook een derge lijke postuur kan verwerven, waarbij die stamverschillen in het niet zinken, dan is het Tsjombe wel. Want het is curieus dat de vriend van Welensky en indirect van Salazar - en dus van het reactio- nairste kolonialisme - ook weer goede relaties heeft met zeer linkse groepe ringen, waarbij zijn haat tegen de Ame rikanen, die Adoela indertijd te goed hielpen Katanga's afscheiding ongedaan te maken, natuurlijk helpt. Maar voor een goed deel is het zijn talent om met de moeilijke Kongolezen om te gaan en zijn administratieve begaafdheid, die onmiskenbaar is, evenals zijn vermogen om de raad van adviseurs toe te passen, wat men in Kongo maar zelden zag .In vele opzichten overigens een dubieuze figuur, maar waarschijnlijk toch Kongo's laatste hoop. De secretaris-generaal der Ver. Naties, Oe Thant, fantaseert niet als hij zegt dat er toch veel verbeterd is in het land. Maar intussen is er ook het gevaar bij gekomen van geslepen Chinese inmeng ing vanuit Oeroendi. Kongo begint zijn tweede zelfstandigheid onder duistere voortekenen, van binnen en van buiten. Onze voorouders stookten hout en turf, later cokes, briketten en eierkolen. Wij stoken met anthraciet, olie, elektriciteit of stadsgas, maar straks zullen velen on getwijfeld overgaan op het verwarmen van hun woningen met aardgas. Loodgietersbedrijf G. v. d. Pol heeft daar nu reeds rekening mee gehouden en in de Steenhoffstraat een winkel geopend, die nagenoeg geheel aan het woningen bezig. Met het betrekken van het pand aan de Steenhoffstraat, waar de heer E. G. Kerkhof bedrijfsleider is, staat firma Van de Pol weer geheel ten dienste van de klant, die ongetwijfeld extra belang stelling zal tonen, omdat het aardgas op komst is. Gashaarden, gaskachels, gas- radiatoren, convectoren en de geyser- unit, waarmee het gehele huis centraal In een zeer matige wedstrijd heeft de Soest-Zeist combinatie de derde wedstrijd om het landskampioenschap politievoet bal tegen de Marechaussee Apeldoorn ge lijk gespeeld (3-3). Dat resultaat danken de gecombineerden vooral aan het offen sief, dat zij twintig minuten voor het einde inzetten. Dank zij twee voortref felijke doelpunten van Ten Hove en een treffer uit een penalty van Baarns, kwa men de rood-witten naast de gasten, die tweemaal een voorsprong hadden. De gasten drukten de gecombineerden vanaf het beginsignaal met de rug tegen de muur. Een aarzeling in de verdediging werd Soest-Zeist na zeventien minuten noodlottig. Linksbinnen Hazebroek schoot zonder veel moeite langs de niet zo bijs ter goede doelman Koster (0-1). Het werd zelfs 0-2, toen rechtsbuiten Steur in de 22e minuut een hoge voorzet gaf, waaruit Koster de bal in eigen doel sloeg. De thuisclub kwam er voor rust weinig aan te pas, ofschoon de enkele aardgas gewijd is. Voor de opening, welke zaterdag plaats vond, was bijzonder veel belangstelling. In 1946 kwam de heer Van de Pol van Montfoort naar Soest en hij vestigde zich als loodgieter op de Heuvelweg. In 1951 opende hij een winkel in de Burge meester Grothestraat, die echter ver dween door het toenemen van werk in de nieuwbouw, want het bedrijf werd groter maar de bedrijfsruimte kon niet uitgebreid worden. In 1957 werd het be drijf in Soest-Zuid op de Van Lennep- laan gevestigd. Het klantenwerk moest steeds meer wijken voor het werk aan nieuwe huizen en 35 man personeel van de heer Van de Pol zijn thans in 4000 Foto Drukkerij Smit. verwarmd kan worden, zijn in de zaak te bezichtigen en uiteraard ook te koop. De heer Van de Pol is van mening dat er heel veel vraag naar aardgas komt: geen voorraad kolen of olie, geen vuile handen, geen stof en zelfs nog krediet bij het gasbedrijf toe. Mooier kan men het zich naar de mening van de heer Van de Pol moeilijk wensen. Een bezoek aan deze zaak, die het oog op de toekomst gericht heeft, is beslist de moeite waard, want nog roept het aardgas bij niet ingewijden vele vragen op en die worden in de Steenhoffstraat afdoende beantwoord. Den Hartog werd achtste met 109 cm en De Raadt werd twaalfde met 87 cm. De voorzitter van de Bussumse Politie Sport Vereniging, J. Snel, reikte de prijzen uit. Hij wenste het Soester team vast veel succes met de organisatie van de wedstrijd in 1965, wanneer de vissers voor de dertiende maal bijeen zullen komen. Het Soester team bestond uit de heren W. Kaspers, C. de Bruin, A. de Raadt, P. Dorst, C. van Wijngaarden en W. den Hartog. uitvallen niet van gevaar ontbloot waren. Na de pauze, toen S.Z.C. de wind als bondgenoot had, ging het aanmerkelijk beter. De defensie kon de gevaarlijke Apeldoornse aanval in bedwang houden en de rood-witte voorhoede kwam er steeds beter in. Na 25 minuten leidde dat tot het eerste tegenpunt. Midvoor Den Hartog lanceerde Ten Hove, die ineens en van grote afstand keihard inschoot. Onhoudbaar voor doelman Meijer ver dween de bal in de touwen. Tien mi nuten later was de stand gelijk. Uit een listige vrije trap van Baams kopte weer Ten Hove onhoudbaar in (2-2). De vreugde was echter van korte duur, want in de 38e minuut schoot midvoor Beimers de derde Apeldoornse treffer langs Koster, die de bal niet klemvast kon krijgen. Daarmee scheen de zaak bekeken. Maar vijf minuten voor tijd kwam dan toch de verdiende gelijkma ker. Spil Joosten, aangevallen door On- vlee, speelde de bal met de hand. Baams schoot de strafschop feilloos in (3-3). Soest-Zeist heeft in de landscompetitie de leiding met vier punten uit drie wed strijden. De marechaussee is tweede met twee uit twee. W. de B. uit Westbroek reed op zijn bromfiets in de Steenhoffstraat. Hij reed links en werd door een agent aangehou den. Lachend reed hij door, maar hij kon tot stoppen gedwongen worden. Het bleek dat hij zo stevig gedronken had, dat hij met in staat geacht kon wor den een bromfiets naar behoren te be sturen. Ter ontnuchtering is hij opge sloten. D De burgemeester zal morgen (woensdag) zijn spreekuur niet houden van 11-12 uur, doch van 8.30-9.30 uur. Zes leden van de Soester Politie Sport Vereniging hebben met succes deelgeno men aan de traditionele viswedstrijd voor (oud-) politiemannen. De Soester deel nemers haalden de meeste vis uit de Vecht bij Nigtevecht. Zij wonnen de eerste prijs en dat betekent tevens, dat S.P.S.V. volgend jaar de wedstrijd moet organiseren. Aan de viswedstrijd, ditmaal voor de twaalfde maal gehouden, namen in totaal 51 leden deel van vier korpsen: Soest, Baarn, Hilversum, Bussum. Vijf uur bleven de dobbers in het water; daarna kwamen de centimeters eraan te pas. Soest eindigde in het totaalklassement als eerste met liefst vier meter en 84 centimeter vis: Baarn werd tweede met 456 centimeter, Hilversum, derde met 410 centimeter, Bussum 1 vierde met 403 centimeter en Bussum 2 vijfde met 222 centimeter. Ook de individuele prestaties van de Soester vissers dwongen respect af. W. Kaspers eindigde in het persoonlijk klas sement als eerste met 258 centimeter. Aan de Rijkskweekschool te Amersfoort slaagden voor de Aantekening Nuttige Handwerken op de Akte onze plaats genoten mej. A. Groenendijk en mej. E. Ch. v. d. Leelie. Door een 3-5 nederlaag tegen Houtrust 3 is het eerste team van de vereniging „Soest" naar de derde klasse gedegra deerd. Jarenlang is dit team kampioen van de tweede klas geweest. De uitslagen waren: D de Bruin-A. Sprangers 4-6 4-6; J. Mortel-G. Geijtenbeek 4-6 7-5 6-1; Mej. J de Vries-mej. Y. Hofman 6-0 6-1; Mej. A. van Galen-mevr. C. Felix 6-2 6-4; D. de Bruin en J. Mortel-A. Sprangers en G. Geijtenbeek 8-10 3-6; Mej. de Vries en mej. Van Galen-mej. Hofman en mevr. Felix 7-5 7-5, Mej. de Vries en Mortel- mej. Hofman en Sprangers 0-6 6-3 4-6; Mej. Van Galen en De Bruin-mevr. Felix en Geijtenbeek 4-6 7-5 6-0. Aan de Christelijke kweekschool Reho- both te Utrecht slaagde voor het examen tweede leerkring en voor de aantekening nuttige handwerken mej. L. R. W. Leen- ders te Soesterberg. Aan de rijks universiteit te Utrecht is de heer H. F Huisman uit Soesterberg gepromoveerd tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschappen op het proef schrift: „Light scattering of solutions of ionic detergents". Promotor was prof. dr. J. Th. G. Overbeek. Voor de algemene bejaardensoeiëteit aan de Buys Ballotlaan kwam vrijdagmiddag de schrijver B. J. W. de Graaff uit Driebergen een verhaal vertellen uit zijn werk. Hij acteerde daarbij zo natuurlijk dat de talrijke aanwezigen het als een (i am Veertig jaar geleden had menig fatsoen lijk Nederlander grote bewondering voor Mussolini en dertig jaar geleden liepen heel wat mensen weg met Hitier, want die leverde het 'm dan toch maar. Bij hen die het goed met ons land voor hadden werd die bewondering al spoe dig afkeer en terecht, want zowel Mus solini als Hitier konden in de rubriek schurken geplaatst worden. Een jaar of vier geleden regeerde ban diet Battista over Cuba. Het was beslist nodig dat hij ten val gebracht werd en vooral de jeugd was enthousiast over de verrichtingen van de sympathieke baard man Fidel Castro, van wie inmiddels ge bleken is dat hij helemaal niet sympa thiek is, maar lelijk op weg is een mas samoordenaar te worden. Thans is hij zoete broodjes aan het bakken bij Ame rika, dat hij twee jaar geleden met be hulp van de Russen wel even zou ver overen. Al die sympathie voor dictators is nut teloze sympathie, want stuk voor stuk geven ze blijk dat ze waardeloos zijn. Ben Bella mag misschien geen echte dictator zijn, maar hij gedraagt zich wel graag als zodanig. Van hem is nu be kend dat hij er evenmin een spaan van terecht brengt en dat vroegere mede standers zich van hem afkeren. Dat zal wel op zijn val of een burgeroorlog uit lopen, want het laatste redmiddel van een dictator is altijd een oorlog. Geluk kig verliezen ze die meestal. KANTMAN. Amsterdam heeft er weer een attractie bij Metingen hebben uitge wezen, dat de goede oude Westertoren scheef komt te staan. Foto Naast de veel bezongen Amsterdamse grachten vinden de toeristen nu een scheve Westertoren. werkelijkheid beleefden. Een der bejaar den sprak namens alle aanwezigen tot de spreker en het damescomité zijn grote dank uit voor hun medewerking aan deze gezellige middag. Het Chr. Kinderkoor „Jonge Stemmen" te Soesterberg, dat op onze plaats al bekendheid heeft door het opvoeren van enige kinder-operettes, geeft vrijdag 10 juli a.s. 's avonds 8 uur in Huis ten Halve weer een nieuwe opvoering van „Goud Muiltje". Het geheel staat onder leiding van mej. Anne Marie Touwen. Woensdagavond, 8 juli a.s., om 8 uur wordt in de kantine aan de Kampweg de jaarvergadering gehouden van de v.v. Soesterberg. Op de agenda staat o.a. het ditmaal vrij belangrijke agendapunt be stuursmededelingen. Bij dit punt zal o.a. de noodzaak tot contributieverhoging ter sprake worden gebracht. In verhand met de jaarvergadering wordt de training van de senioren op die dag vervroegd tot 19 uur. Om het contact met de burgerij levendig te houden geeft de Harmonie St. Jozef in samenwerking met de plaatselijke drumbands donderdagavond 9 juli a.s. om 8 uur een groots opgezette taptoe op het Dorpsplein. Er zal een uitgebreid en afwisselend programma ten gehore wor den gebracht. Vooraf om kwart voor acht wordt eerst een muzikale rondgang ge maakt door het dorp. Het geheel staat onder leiding van de heer Wakelkamp. Het ligt in de bedoeling om op woensdag avond 15 juli deze taptoe te herhalen in „Ons Belang". Binnenkort zal 't 32nd Fighter Intercep- ter Squadron van de Amerikaanse Lucht macht tien jaar op Soesterberg zijn ge stationeerd. Ter herdenking van dit feit en om de aandacht te vestigen op het belangrijke aandeel dat dit squadron heeft in de beveiliging van het Neder landse luchtruim, heeft men de firma De Bruin aan de Steynlaan te Zeist be reid gevonden een speciale etalage in te richten om hieraan aandacht te be steden. Tentoongesteld is o.a. een piloot in volledige uitrusting, een parachute, een schietstoel, foto's enz. Vrijdagmiddag had op de Rademaker- straat een ernstige aanrijding plaats waarbij wonder boven wonder geen per soonlijke ongevallen plaats vonden. In de richting Amersfoort reed een duitse personenauto, die werd aangereden door een in dezelfde richting met grote snel heid rijdende vrachtauto. Het gevolg was dat de achterzijde van de personenauto finaal werd ingedrukt en de linkerzijde van de auto ernstig beschadigd werd, toen de bestuurder van de vrachtwagen nog naar links trachtte uit te wijken. Het inzittende duitse gezelschap van de personenauto, bestaande uit drie dames en twee heren kwam met de schrik vrij en had niet het minste letsel bekomen. Ook de bestuurder van de vrachtwagen bleef ongedeerd.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1