Nfipif. n i REISDEVIEZEN EN REIS VERZEKERINGEN NUTSSPAARBANK Onjuiste huurverhoging voor bedrijfspanden. Officiële mededelingen. De avonturen van Gertjan en Maartje. TWEEDE BLAD Krabbels van Knelis. w BATENBURGs Erkende Auto- en Scooterrijschool eu de Gewonden in verkeer. Honkbal. Ga noorS P'J KER bruining PiGmaderm f2.95 Geslaagd. Gluurder als geveltourist. Dertig jaar schoonheidscommissie. OPTIEK Speciaalzaak Aanbestedingen. Gewond in bouwput. Eerste Soester Begrafenis-Onderneming BURGERLIJKE STAND. De nieuwe huurverhoging is een feit. Zij zal gelden zowel voor woningen als voor bedrijfspanden in een percentage van 10 tot 12y2 Het zijn die huren voor bedrijfspanden, die ditmaal onze aan- daoht trekken, omdat er bij een aantal leden van de Tweede Kamer de wens naar voren is gekomen deze huren niet met het zelfde percentage te verhogen als die voor woningen, maar met 25 Blijkens het voorlopig verslag over het onderwerp van wet tot wijziging van de Huurwet vond deze laatste gedachte ge hoor bij de regering en al is zij niet verwezenlijkt, toch zal er discussie zijn over de hoogte van huren van bedrijfs panden, omdat huurder en verhuurder het over de huurprijs van een bedrijfs pand eens moeten worden, willen zij als zakenmensen zuiver tegenover elkaar staan. CAI 03 03 Gedipl. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (0 2955) U wordt gehaald en gebracht. Verschillende brillen. Het zou niet zo vreemd zijn indien er voor de prijsvorming van bedrijfspanden andere normen werden aangelegd dan voor woningen omdat de economische betekenis voor beide partijen een geheel andere is. Die economische betekenis wordt niet beïnvloed of minder beïnvloed door sociale factoren. Het onderhoud van een bedrijfspand wordt zowel door de huurder als door de verhuurder door een geheel andere bril bekeken. Zien de huurders van een woning zonder meer naar de betekenis van het onderhoud voor het woongenot, de huurders van bedrijfspanden hebben meer oog voor de betekenis van het pand voor hun bedrijf. De verhuurders vinden het ook niet onbelangrijk welk bedrijf er in hun pand gevestigd is en hoe de financiële uitkomsten zijn van de onderneming. Zijn die uitkomsten goed, dan zal de eigenaar trachten een deel van de on dernemerspremie voor zich op te eisen omdat hij van mening is dat goede uit komsten mede te danken zijn aan de ligging, de stand en de goodwill van het pand. De huurder zal dit niet ge makkelijk toegeven maar hij zal stellig bereid zijn een deel van zijn extra winst aan de eigenaar af te staan, omdat ver plaatsing van zijn bedrijf hoge kosten met zich brengt en voor een zaak meest al meer schade betekent dan voor een particulier, die op dit punt meer mobiel is. Eigenaar profiteert. Is een pand voor vele bedrijfsdoeleinden geschikt, dan zal een eigenaar niet on gevoelig zijn voor de wens naar een goed onderhoud. Gaat het de hurende onder nemer niet goed of minder goed dan zal de verhuurder de gebruiker van het pand graag zien vertrekken om van een nieuwe huurder betere resultaten te verwachten met een kans op een hoge huur. Is het pand voor bepaalde doeleinden zeer geschikt en voor andere minder dan zal de huurder met goede resultaten een sterke binding voelen aan zijn be drijfspand en bereid zijn daarvoor offers te brengen door het onderhoud of ge deeltelijk of geheel voor zijn rekening te nemen. Het zal er daarbij naar stre ven het perceel geheel aan zijn speciale wensen aan te passen. In concreto be tekent dit meestal dat de huurder de gevel en de bedrijfsruimte waar de klan tenkring komt onderhoudt. Hij ver nieuwt en verfraait dit deel van het per ceel telkens om het aan de smaak en de eisen van de tijd aan te passen. Als hij erin slaagt langs deze weg de gunst van het publiek te winnen, dan profiteert daar vroeg of laat ook de ei genaar van. Dit hoeft niet aan de lig ging zijn te danken maar desondanks incasseert hij mede een deel van de on dernemerspremie. Met een huurverho ging, die een gevolg is van stijgende ex ploitatiekosten heeft dit alles niets te maken, want die exploitatie neemt im mers de huurder al voor zijn rekening. Invloed van de omgeving. Wij merkten reeds op dat de ligging, de stand van een bedrijfspand, van grote invloed zijn op de huurprijs. Een be paalde buurt kan economisch sterk ach teruit maar evenzeer vooruit gaan. Acht- teruitgang wordt veroorzaakt o.m. door veroudering van een buurt, door op komst van nieuwe wijken, door het par keerprobleem en door veranderde koop gewoonten van het publiek. Aangezien het huurdrama al bijna een kwarteeuw zijn invloed doet gelden, winnen deze factoren steeds aan waarde. Vooruitgang van een buurt kan even eens plaatsvinden door verbetering of toeneming van de bebouwing in de om geving, door bevolkingsvermeerdering in een stad, door de snellere verplaatsings mogelijkheden van het publiek enz. Het is duidelijk dat de huurwaarde van een bedrijfspand daardoor aanzienlijk in ne gatieve of positieve zin wordt beïnvloed. Met die wijziging in huurwaarde ver schuift ook de onderhoudsdrang in de richting van eigenaar of huurder. Het is uit den boze een algemene huur verhoging van bedrijfspanden na een kwarteeuw van economische evolutie nog te willen verdedigen. De huur van ruim ten voor bedrijfseconomische doeleinden zou geheel apart door een afzonderlijke huuradviescommissie moeten worden be keken voor zover de huurstop daarvoor nog moet worden gehandhaafd. Wij zien echter uit het voorgaande dat de huurder van een bedrijfspand in het algemeen zeer kwetsbaar is. Zijn bedrijfs resultaten hangen in hoge mate samen met ligging en presentatie van zijn pand. Daarom verzetten wij ons ook tegen de adviezen van diegenen, die uit likwidi- teitsoverwegingen de zakenman naar een huurpand drijven. Die zakenman geeft een deel van zijn bedrijfseconomische besluitvaardigheid prijs. Wil de overheid de economische positie van ondernemers versterken, dan is hulp noodzakelijk om de bedrijfspanden, althans juridisch, in eigendom te krijgen. De algemeen geldende huurverhoging voor zakenpanden zal er echter toe lei den, dat er zakenmensen huuverhoging krijgt te dragen, die deze lastenver zwaring niet kunnen torsen. Het thans gevoerde prijsbeleid brengt menig onder nemer in grote moeilijkheden. De komen de huurverhoging vormt daarbij helaas geen uitzondering. AMERSFOORT - BAARN - NIJKERK SCHERPENZEEL - SOEST RIJDEND BIJKANTOOR De achtjarige A. P. van 't K. reed per fiets op de Middelwijkstraat, in de rich ting Amersfoort. Plotseling stak hij de weg over. Hij werd gegrepen door de auto van de Amersfoorter A. H. en kreeg een lichte hersenschudding. Na behandeling door dr Kuipers is hij met de politie auto naar huis gebracht. Mevr. J. K.-V. kwam op de Konin- ginnelaan plotseling op haar bromfiets vanachter een geparkeerde auto van daan. Zij werd gegrepen door een auto, bestuurd door de heer J. W. F. de V., die in de richting van Nieuwerhoek reed. Zij werd licht gewond, is voor behande ling naar Zonnegloren gebracht en kon naar huis gaan. S.E.C.-H.C.A.W. II (Bussum) 5-13. In de 9e competitie-wedstrijd is het on geslagen record van S.E.C. door een 13-5 nederlaag tegen de reserves van H.C.A.W. dan eindelijk gesneuveld. Helemaal onverwacht kwam dit verlies zeker niet, aangezien reeds bij voorbaat vaststond dat de Soestenaren dit keer tegen één der sterkste rayon-teams dien den aan te treden. H.C.A.W. had boven dien niets aan het toeval overgelaten en was in haar sterkste formatie naar Soest gekomen. De 13-5 score mag dan ook zeker niet geflatteerd worden genoemd aangezien de Bussummers zich in alle opzichten de meerdere toonden van de Soestenaren. Vooral aan slag toonden de H.C.A.W.-ers duidelijk haar grote kracht en niet min der dan 11 maal zag de Soester defensie zich door een honkslag gepasseerd. Bo vendien bleken de (nog onervaren) Soes tenaren niet bestand tegen de spannin gen van een dergelijk belangrijk treffen, waarvan een aantal veldfouten het di recte gevolg waren. Reeds in de eerste innings kwam het S.E.C.-veld onder zware druk te staan doch voorlopig bleef de schade nog be perkt tot een 2-0 achterstand. In de gelijkmakende slagbeurt sloeg S.E.C. nog even fel terug en een tweetal 2-honkslagen van Colnson en Tinlin TEL. 2 9 8 2 S0ESTERBERGSE5TR 26 reduceerden de achterstand tot 2-1. De daaropvolgende innings werd de Soestenaren evenwel fataal. Pitcher Van Driel werd volkomen overmeesterd door de H.C.A.W.-slagploeg en toen bovendien het S.E.C.-binnenveld een aantal kostbare steken liet vallen kostte 't de Bussum mers slechts weinig moeite een beslissen de 9-1 voorsprong te nemen. Pas hierna - nadat dus alle spanning was geweken - kreeg de strijd een meer gelijk opgaand karakter. In de 4e innings kwamen beide ploegen eenmaal tot sco ren (o.m. door honkslagen van v. d. Bovenkamp en Houtzager), waarna in de slotfase, nadat eerst H.C.A.W. tot 13-2 was uitgelopen, S.E.C. de score alsnog een enigszins dragelijk aanzien kon ge ven. Prior en Houtzager bereikten de kussens waarna een tweetal 2-honk slagen van Colson en Tinlin voor 3 Soes ter punten zorgden (13-5). Het score verloop was aldus: H.C.A.W. 2701030 13 S.E.C. 1001003 5 Werp-resultaten: Blok (S.E.C.) 9x3 slag, l x 4 wijd, 4 honkslagen tegen. Van Driel (S.E.C.) 4x3 slag, 1x4 wijd. 6 honkslagen tegen. Mathieu (H.C.A.W.) 11 x 3slag, 3x4 wijd, 9 honkslagen tegen. De stand luidt thans: H.C.A.W. II 8 6 2 0 14 S.E.C 9 5 3 1 13 Donar 9 5 3 1 13 Quick 9 6 0 3 12 U.V.V. 3 8 4 2 2 10 Holland 9 3 15 7 Scimitars 8 3 0 5 6 F.A.K. 9 3 0 6 6 H.M.S. II 9 2 16 5 H.B.C. 2 8 0 0 8 0 De 2 hoogste plaatsen zijn hier van belang voor eventuele promotie. S.E.C. 2 zette haar opmars naar de titel in de 2e klasse ongestoord voort via een 26-4 overwinning op F A.K. 2. Dit team leidt thans met 13 punten uit 7 wedstrijden. Haar naaste concurrent (H.C.A.W. 3) volgt met 8 punten uit 6 wedstrijden. en bescherming Onze plaatsgenoot, de heer J. J. van Es, te Soestdijk, slaagde aan de rijksuniver siteit te Leiden voor het kandidaatsexa men Nederlands recht. Twee meisjes Hoksbergen van de Birk- straat kregen de schrik van hun leven toen ze twee benen voor het raam van hun kamer zagen, welke kennelijk toebe hoorden aan een man die aan de dakgoot hing. Zij brachten het gehele huis in rep en roer, elk lid van de familie greep iets waarmee geslagen kon worden en buiten werd afgewacht of de onverlaat van het dak zou komen. De politie werd gewaarschuwd, maar de agenten, die spoedig present waren konden niet door de deur naar binnen, want ieder lid van de familie Hoksbergen was buiten en niemand had een sleutel bij zich. Door middel van een ladder ging een agent via een raam naar binnen. Er werd geen man gevonden, maar wel een polshorloge dat waarschijnlijk aan hem toebehoort. Naar de mening van de politie had de familie niet met een inbreker maar met een gluurder te maken. Op 6 juli 1934 - dertig jaar geleden - werd in Soest de gemeentelijke schoon heidscommissie geïnstalleerd. Vijf jaar geleden werd het zilveren jubileum van de commissie in het gemeentehuis her dacht en de heer H. Bunders, die 25 jaar lid van de commissie was, ontving de penning voor natuur-, landschap- en ste- deschoon van Soest. De schoonheidscommissie begon haar werk in een periode welke een ongun stige reputatie op bouwkundig terrein had omdat er maar raak gebouwd werd. Om hieraan paal en perk te stellen werd de commissie in het leven geroe pen. Zij had niet tot taak ervoor te zorgen dat alles wat gebouwd werd vol ledig aan zekere schoonheidsnormen zou beantwoorden, want dit zou niet moge lijk zijn. Zij behoefde er slechts voor te zorgen dat bouwsels niet op zichzelf aan stoot zouden geven of met de omgeving detoneren. Het werk van de commissie leek wat simpel, maar dat was het be slist niet. Vele plannen kreeg de commissie te be oordelen en het is beslist niet gemakke lijk van een onschoon plan een schoon plan te maken. Er worden dus slechts adviezen gegeven. Burg. Grothestraat 8 Telefoon 3859 Soestdijk voor BRILLEN Ziekenfondsleverancier. Het is moeilijk te beoordelen wat tot schoonheid gerekend kan worden en wat niet. Bij iedereen spreekt de eigen smaak mee en ook de tijd waarin men leeft is van belang. De normen waarnaar thans geoordeeld wordt zijn anders dan d(j normen die 30 jaar geleden gehanteerd werden, want schoonheid en lelijkheid zijn aan mode onderhevig. De commissie beoordeelt onder meer te keningen en bij de uitvoering van de werkzaamheden wordt wel eens van deze tekening afgeweken, zodat zich moeilijk heden kunnen voordoen Een plan kan bij de realisering meevallen, maar het kan ook wel eens tegenvallen. De leden van de commissie hebben het niet altijd gemakkelijk. Ze komen wel eens in contact met architecten die zich op hun tenen getrapt voelen als ze een aanmerking krijgen Dat is helemaal niet nodig, want ook de zeer groten op het terrein van de architectuur moeten hun werk voorleggen aan een schoonheids commissie. De commissie stelt zich onder meer ten doel niet te vervallen tot schoolmeesterij, maar dat is wel eens moeilijk, want er komen soms tekeningen binnen die met architectuur helemaal niets te maken hebben Dan is de taak van de commis sie zwaar, want er zijn nu eenmaal geen gulden regels, waarnaar men bij de be oordeling te werk kan gaan. De schoonheidscommissie heeft dertig jaar met succes gewaakt over de bouw in Soest en dank zij deze commissie kwam er een einde aan het maar raak bou- Namens het college van B. en W. is door de directeur van gemeentewerken de aanleg van een gedeelte van de Fokker laan te Soesterberg (bestek 6), wijziging van de riolering in een gedeelte van de F. C. Kuyperstraat en de Van Weede- straat (bestek 9) en de verbetering van een gedeelte van de Prins Bernhardlaan (bestek 8) aanbesteed. Voor de volgende bedragen werd ingeschreven: Bestek 6: J. P. Schuier. Baarn, 13950, N. Knol, Wageningen, 13989,Fa. Hogenbirk, Laren 15580,H. S. Hen- drikse, Soest, 16000,—. Gooise Wegen bouw, Nieuw-Loosdrecht. 17700,K. van Barneveld, Huis ter Heide, 18500, Fa. Eliveld, Utrecht, f 18575,—. Bestek 8: J. P. Schuier, Baarn, 24450, Gooise Wegenbouw, Nieuw-Loosdrecht, 33600,—. Fa. Eliveld, Utrecht, 35278,—. K. van Barneveld, Huis ter Heide, 37800,H. S. Hendrikse, Soest, 38440,Fa. Hogenbirk, Laren, 38960,—. Bestek 9: J. P Schuier. Baarn 7450, N. Knol, Wageningen, 10.500,Fa. Eliveld, Utrecht, 10597,Fa. Hogen birk, Laren, 10900,—. H. S. Hendrikse, Soest, 11200,—. In een bouwput bij de technische school aan de Molenstraat was de 25-jarige W A. H. L. werkzaam. Hij werd in de rug getroffen door een vallende U-balk. Na behandeling door dokter Schutte is hij naar Zonnegloren gebracht. HINDERWET Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend dat het toezicht op de naleving van de Hinderwet aanzienlijk zal worden verscherpt. Zij wijzen er op dat het zonder vergun ning van hun college verboden is een hinderwetplichtige inrichting op te rich ten, in werking te brengen, in werking te houden, uit te breiden of te wijzigen. Bij algemene maatregel van bestuur is aangegeven welke inrichtingen hinder- wetplichtig zijn. In het algemeen kan gesteld worden dat een inrichting hin- derwetplichtig is, indien de inrichting naar buiten gevaar, schade of hinder kan veroorzaken. tv „Kijk nou eens, een kabouter, oh, een echte kabouter," jubelde Maartje. „Stil toch", maande Gertjan, zie je dan niet dat het kereltje verdriet heeft. Zie, hoe droevig hij naar de grond staart." „Ja, wat zou hem toch schelen? Wat heeft hij een grote neus, hè Gertjan en wat een leuke muts draagt hij op zijn bolle tje!" „Sst, sst, kom mee, dan gaan we vragen wat er aan de hand is," en vast beraden kroop Gertjan door het struik gewas en stond plotseling voor het dikke kaboutertje, die verschrikt op keek, „Schrik maar niet, kaboutertje, ik ben Gertjan en dit is mijn zusje Maartje. Ik geloof vast dat je erg verdrietig bent en daarom willen we je graag helpen. Wat scheelt er aan?" „Och, Gertjan", antwoordde het kabou tertje „ik ben Wiekebol en ik woon hier in het bos, die kant op" en hij wees met zijn vingertje naar links. „Iedere dag ga ik met m'n kruiwagentje beukenootjes zoeken en dan laad ik mijn karretje he lemaal vol. Met zo'n grote toren er op. Maar ach, als Wiekebol dan thuisgeko men, de nootjes naar de kelder bracht, waren ze de volgende dag verdwenen. Alles was weg, helemaal weg." Hij snikte het uit en grote tranen biggelden langs zijn wangen. „Dat gaat zo maar door dag in dag uit. Ik weet niet meer wat ik doen moet." VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 7 JULI 1964. As je 't ming vraogt dan mok zeige dak niks teuge kooleboere heb, maor wel teuge koole. Jonges zuk sjou- we de heule winter en Kneliao maor roepe, Knelis, koole haole, Knelis op de kachel lette en zo alsmaor deur. Nie veur ming7 waant ikke bin nie zo kouwelijk maor Kneliao wel. Altied kou- we voete, maor das niks bezonders, waant alle wieve hebbe kouwe voete hek ming eige laote wiesmaoke. Uit ervaoring ken ikke dat netuurlek nie weete, waant ikke bin mit Kneliao getrouwd en 'n fesoenleke kerel. Das niks da gesleep mit al die koole en die kachels die alsmaor uut kenne gaon. En netuurlek alsmaor de kooleboer an de deur veur sente, waant ikke bin nie zo gauw mit betaole. Zaoterdag bin ikke in die zaok ewest in de Steenhoffstraot van dat aordgas. Jonges da ken heul meraokel worre. Niks meer te sleepe, niks geen smerige troep, niks gin kachels die uutgaon en gas veur heul weinig sente op de pof. Niks beeter as stooke op de reutel, zeig ikke maor. Denkerom dak nog eene winter zal leige arremoeje mit koole sleepe, maor dan gao ikke gas stooke. Geen ping in ming rug meer van 't slee pe, nie elleke keer opvliege om te kieke of die kachel nie uut is, maor alleenug 'n vlammegie bie de kachel en daor gaot ie veur 'n paor sente. Alleenug mok wel zien dak hier of daor sente leen om die kachel te koope. Naor de baank kejje beeter nie gaon, waant daor kejje alleenug duuzend gulde leene ajje ken antoone dajje tuus tweeduuzend gulde heb leige. Die sente komme best veur mekaor en dan gin troep meer, maor gas veur de kouwe voete van Kneliao en véur ming. Aangezien is geconstateerd dat diverse bedrijven zonder de benodigde vergun ning in werking zijn, worden belang hebbenden er op gewezen dat, indien niet ten spoedigste een verzoek om ver gunning ingevolge de Hinderwet wordt ingediend, tot sluiting van hun bedrijf zal worden overgegaan. Voorts wordt gewezen op het feit, dat de raad van deze gemeente in de „Zone verordening Hinderwet" heeft bepaald dat het voor bepaalde delen van de gemeente niet toegestaan is een hinder wetplichtige inrichting op te richten in werking te brengen, in werking te hou den, uit te breiden of te wijzigen. Inlichtingen inzake het bovenstaande worden verstrekt door de eerste afde ling ter gemeentesecretarie op werkda gen van 9.00 tot 12.00 uur. Soest, 7 juli 1964. Dir. H. W. Velllnga Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis, Crematie, Transport. (Rouwkamer). GEBOREN: Ingvild Birgitta, dochter van R. O. Olsen en H. G. Farmentier, Schou tenkampweg 143. Matilda Gerarda Maria, dochter van J. G. Tolboom en M. G. Hilhorst, Nieuweweg 32. Thomas Johannes Maria, zoon van M. A. M. Winkeler en C. M. H M. Koper, Schou tenkampweg 151. Karin Petronella, dochter van J. M. Banda en R. W. I. Banda, van Goyenlaan 84. Stevin Ja mes, zoon van J. H. Lammers en E. M. Sopakuwa, Baarn, Scholeksterstraat 20. Ewald Alexander, zoon van J. I. H. Siegel en W. M. M. Alders, Baarn, Thor- beckelaan 13. Margaretha Francisca Agina, dochter van J. W. Elich en P. M. van Klaveren, Baarn, Ferd. Huycklaan 59. Annemarie, dochter van J. van Kooten en A. J. Middelman, Radema- kerstraat 34. Anna Maria Agnes Ger- trudis, dochter van G. G. Tammer en A. G. Koek, Postweg 23. Willy Lida Elsje, dochter van W. Meijer en A. Kam- pert, P. C. Hooftlaan 20. ONDERTROUWD: Jan Luttinus Zwiers, Schaepmanstraat 35 en Maria Agnes Moens, Schaepmanstraat 35. Willem van der Valk, Klaarwaterweg 17a en Huberdina Geertruida Roos, Plasweg 48. GEHUWD: Cornelis Johannes de Goede, Arendsweg 142, Beverwijk en Maria Eve- rada Kaats, Heuvelweg 29. Adrianus Gerardus Maria Verbraeken. Juliana- straat 64, Wateringen en Margaretha Elizabeth Roest, Beckeringhstraat 31. Robert Ludwig Spits, Burgemeester Prins laan 15, Ede en Leonora Christina Mar- tina Barones van Knobelsdorff, Van Lenneplaan 20. Theodorus Melchior Maria van Loon, Van Marnixlaan 26, Amersfoort en Jacoba Maria van Oos trum, Soesterbergsestraat 160. OVERLEDEN: Hendrik Kok, 71 jaar echtgenoot van E. Zieltjes, Wieksloterweg O.Z. 87. An- tonius Kok, 84 jaar, echtgenoot van G. G. van den Hengel, Birkstraat 83. Wilhelmus Johannes Molhoek, 43 jaar, Bosstraat 2. Gijsbertje van den Broek, 79 jaar, weduwe van F. Verwoerd, Molen straat 80. Berendina Mos, 77 jaar, weduwe van J. van der Pol, Schrikslaan 7. M. Baron van Hardenbroek van Ammerstol, 51 jaar, echtgenoot van A. H. C. Berg, Amersfoortsestraat 89. Jan Lagendijk, 72 jaar, echtgenoot van J Konijnenburg, Ernst Casimirstraat 12, Dordrecht.

Soester Courant | 1964 | | pagina 5