V \S^y OUDERS-EXAMEN. AUTOWRAKKEN BIJ HET POLITIEBUREAU. S0ESTERBERG Het oog gericht op het openluchttheater. Mej. A. M. iv. d. Wal promoveerde. Verbetering Malvahoeve. Afseheidsweek Groen van Prinstererschool. Brandweer naar Duitsland. Bioscoopprogramma. Huisvrouw geslaagd voor doctoraal examen. Deltawerken. Tweede prijs voor Apollo. Medische dienst. VRIJDAG 10 JULI 1964. 43c JAARGANG No. 53. soesterJTourant Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.40 - per post 2.55 UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOEST TELEFOON 2566 GIRO 126156 Mej. A. M. v. d. Wal. die tot 1959 in Soest woonde, is aan de Groningse uni versiteit gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde. Mej. v. d. Wal verliet Soest toen de familie Van der Wal naar Gro ningen verhuisde nadat haar vader ge pensioneerd was als hoofd van de ulo in de Kerkebuurt. Veel is gezegd en geschreven over het roken als veroorzaker van longkanker. Opmerkelijk is dan ook de verklaring in het proefschrift van dr. Van der Wal die luidt: „Chronische bronchitis is waar schijnlijk de belangrijkste oorzaak van een zeer groot aantal gevallen van long kanker. De beweringen dat het roken rechtstreeks verantwoordelijk is voor het optreden van deze zo gevreesde ziekte lij ken in het licht van deze bevinding wel licht eens te meer dubieus". Longarts dr Van der Wal heeft tijdens haar onderzoekingen de ervaring opge daan dat vroeger het aantal mensen dat aan longkanker stierf juist onder pa tiënten met chronische bronchitis bij zonder groot was. Dank zij de moderne geneesmiddelen kan men een longontsteking vrij gemakkelijk de baas worden. Dit betekent dat lijders aan chronisohe bronchitis thans veel ou der kunnen worden. Soms krijgen zij tussen 50 en 60 jaar longkanker. Mej. dr Van der Wal raadt mannelijke chro nische bronchitispatiênten dan ook aan zich jaarlijks te laten onderzoeken als ze de 40 gepasseerd zijn. Bij chronische bronchitis kan er sprake zijn van erfelijke aanleg en naar de mening van mej. Van der Wal is in die gevallen het verband tussen roken en longkanker waarschijnlijk heel ver te zoeken. Wel mag men aannemen dat roken juist voor mensen met chroni sche bronchitis een ongunstige invloed op de lichamelijke gesteldheid heeft. Mej. dr v. d. Wal verrichtte haar onder zoekingen in de jaren 1961 en 1962. Zij onderzocht 150 patiënten die longkanker hadden Dit onderzoek wees uit dat 144 96 van hen al vele jaren last hadden van chronische bronchitis. Een tweede firoêpdiezij onderzocht bestond uit patiënten zonder longkanker maar zij waren te vergelijken met de patiënten van de eerste groep. Van hen had 24 chronische bronchitis. De 3e groep ver schafte gegevens over de rookgewoonten van longkankerpatiënten. Samenvattend kwam dr Van der Wal tot de conclusie dat vrouwen een veel ge ringer kans op longkanker hebben dan mannen. Bij mannen is chronische bron chitis heel vaak de oorzaak. Het rust- en verpleeghuis „De Malva hoeve" moet verbeterd worden en het coUege van B. en W. heeft de raad een krediet van 11.100,— gevraagd. De bad gelegenheid bevindt zich thans op zolder en beneden is er voor het personeel en de mannen onder de verpleegden slechts 1 toilet. Het ligt in de bedoeling het tehuis en de woning van de directrice met elkaar te verbinden. In de hierdoor verkregen ruimte kunnen een badkamer, twee toiletten, een afvoerinrichting, eeri bergruimte voor de wasmachine eri een bijkeuken ondergebracht worden Ouders in de aula, licht'lijk overstuur: Nu zal het gebeuren, strakjes om twee uur. Dan wordt het geweten: heeft ie het gehaald? Of is op het kantje Wout nog net gestraald Een gewijde stilte heerst als in de kerk; Na de kinderdrukte komt nu 't ouderwerk. Er wordt zacht gefluisterd, stemming haast devoot, Flesjes eau-de-cologne in de tas op schoot. Wie eerst zelfverzekerd kwam voor onze Jan, Wordt er op de valreep nog onzeker van: Vaders zitten snakkend naar een sigaret, Moeders zoeken schichtig nog naar een toilet. Stil, daar komt de rector met docentenschaar, De gecommiteerden, alles bij elkaar. Daar zijn de geslaagden en de rector spreekt. Wat nerveus, omdat er zelfs niet één ontbreekt! Algemene vreugde, Pakken van het hart; Daarna krijgt de bakker het ineens benard: Kisten vol gebakjes, prijs wordt niet gevraagd, Want ook pa's en ma's zijn vandaag geslaagd! JAAP MUDERWIJK. Er gebeuren honderden ongelukken per jaar in onze gemeente maar van een groot gedeelte leest U niets omdat het resultaat van de meeste botsingen enige blikschade is. Dat het helaas ook anders kan kunt u dagelijks bij het po litiebureau zien, want daar komen ge woonlijk de autowrakken terecht die in het Soester verkeer van auto tot wrak werden. Niet allemaal natuurlijk, want de Soester garagehouder, die enige tijd geleden op de Soesterbergsestraat enige malen over de kop ging nadat hij snel had moeten uitwijken voor een man die het niet zo nauw met de verkeersregels nam, heeft het wrak naar zijn eigen garage laten slepen en volkomen onge deerd heeft hij daar het hoofd staan schudden, zich afvragend hoe het mo- strieweg tegen een auto reed en met een hersenschudding en enige hoofdwonden in het ziekenhuis terecht kwam. Dat geldt ook voor de jeugdige militair die op de Soesterbergsestraat met een perso nenauto slipte, uit de wagen geslingerd werd en met een shock en een hersen schudding in het hospitaal opgenomen werd. Drie plaatsen zijn nauw betrokken bij de nasleep van verkeersongevallen, die niet zo onbeduidend zijn dat ze niet in de krant vermeld worden, het politiebu reau, waar nagenoeg alles op vier wielen wat niet meer rijden kan terecht komt, het ziekenhuis en helaas ook het kerk hof. Deze week hebben drie mensen een grote kans gemaakt daar terecht te ko men nadat zij betrokken geweest waren gelijk was dat hij deze capriolen op de weg overleefde en zelfs niets mankeerde. Het kan echt geen kwaad zo af en toe eens bij het politiebureau te kijken naar het resultaat van te hard rijden, ver- keersfouten, onachtzaamheid, onoplet tendheid en al die andere oorzaken van de vele verkeersongevallen die in onze gemeente voorkomen, want bij het po litiebureau ziet u de getuigen van deze ongevallen en de slachtoffers op wielen, waarmee men geen medelijden behoeft te hebben, want de verzekeringsmaat schappijen zijn er goed voor. Erger is het met de slachtoffers die voorheen naar het ziekenhuis De Lich tenberg of naar het St. Elisabethzieken- huis te Amersfoort gebracht werden en nu nagenoeg steeds naar de ziekenhuis afdeling van Zonnegloren. Naar deze slachtoffers kunt u niet gaan kijken als ze niet tot uw familie- of kennissenkring behoren, zodat u volstaan moet met een bezoek aan het politiebureau. Hoe erg het gesteld is met de verkeers onveiligheid in onze gemeente bewijst deze week al heel duidelijk. In drie da gen kwamen drie ongevallen voor waarbij een vrouw en twee mannen ernstig ge wond werden en het vierde ongeval leek in scène gezet om het kleine autokerk hof bij het politiebureau, dat steeds een andere bezetting heeft, van nieuw mate riaal te voorzien. Twee vrachtauto's botsten op de Ossendamweg zo hevig op elkaar dat de ene met een takelwagen weggesleept moest worden. Gelukkig werd niemand gedood. Minder gelukkig was de bromfietsende vrouw, die op de Nieuweweg tegen een vrachtauto te recht kwam en met enige gebroken rib ben naar het ziekenhuis gebracht werd. Minder gelukkig was ook de jonge brom fietser uit Hoevelaken die op de Indu- Foto Drukkerij Smit bij een verkeersongeval. Het liep gelukkig niet zo'n vaart en op het ogenblik staat het er met het jaar 1964 gunstig voor, als men tenminste van gunstig spreken mag bij een aantal van 4 verkeersdoden in bijna 7 maanden. Twee kinderen en twee bejaarde men sen vonden tot nu toe de dood in het Soester verkeer gedurende de afgelopen maanden van 1964 en dat is voor Soest verheugend nieuws. Als het op deze wijze doorgaat dan zullen het er dit jaar „maar" 7 zijn. In 1958 waren het er 12, in 1959 11, in 1960 slechts 5 maar in 1961 het recordaantal 13. In 1962 eisten verkeersongevallen met dodelijke afloop in onze gemeente 9' slachtoffers en in 1963 waren het er ook 9. Dit jaar is derhalve op dit moment gunstig, maar dat zegt helaas nog niets en de drie ernstige ongelukken van de laatste dagen hebben aangetoond dat er weinig voor nodig is het thans geringe aantal te doen stijgen Heel merkwaardig was in dat opzicht het jaar 1958, toen vele wrakken die eens auto's waren bij het politiebu reau stonden en lagen. Tot ver in au gustus was het aantal slachtoffers van verkeersongelukken met dodelijke afloop in onze gemeente 1, maar V-k maand later waren het er 12, waaronder 8 slachtoffers van vier ernstige ongeval len, die elk twee levens eisten. Wie zich nog steeds niet bewust is van het grote gevaar dat we in het Soester verkeer lopen, die moet eens een oogje wagen aan de wrakken bij het politie bureau. Dan zal hij als leek op medisch gebied verzuchten dat je in deze tijd alleen nog maar kunt sterven aan kan ker, een hartaanval en een verkeersonge val. De kans op het laatste is in Soest helaas niet gering. De leerlingen van de zesde klas hebben traditie getrouw de cursus besloten met een afseheidsweek. Onder leiding van het personeel der school werd eerst een drie daagse schoolreis gemaakt naar het Chr. Vakantieoord „De Duivetil" te Nunspeet Per fiets ging men de eerste dag naar de Hunneschans bij het Uddeler Meer, waar na een pichnick werd gesport en gespeeld. Na de warme maaltijd in Nun speet werd 's avonds een wandeling gemaakt. De volgende dag werd doorgebacht aan het Veluwe-meer bij het Piashuis, waar druk werd geroeid en gekanood. De derde dag werd te Harderwijk het recreatie centrum bezicht, dat steeds meer in trek komt. Vermoeid, maar vol daan kwamen allen weer veilig thuis. Geruime tijd hadden de zesde klassers zich geprepareerd voor de avond, die voor de ouders en personeel in „Credo" werd gegeven. De zelf ingestudeerde toneelstukken, im provisaties, volksdansjes en sprookjes vielen bij allen zeer in de smaak. Ca deaus werden uitgewisseld tussen school en scholieren. Ieder der leerlingen ont ving uit handen van de voorzitter van het schoolbestuur, de heer H. Fennema, een Bijbel voor persoonlijk gebruik, na dat het hoofd der school, de heer B. Dijkema, onder wiens leiding het geheel stond, de jongens en meisjes de gelijkenis van de Rentmeester had geschetst en hun op 't hart gedrukt had trouw te zijn ook in hun verdere leven aan de waar heid van het Evangelie, dat in school was verteld en vooral ook het laatste school jaar meer persoonlijk was voorgehouden. De zeer geslaagde avond werd besloten door een der ouders, de heer Kerkhoff, die dank bracht aan het hoofd en het personeel voor wat gedaan was voor de leerlingen, die nu de school verlieten. De volgende dag werd op school nog af scheid genomen van de andere klassen en in een tractatie-stroom voor alle leer lingen, kwam de blijdschap tot uiting van ouders en leerlingen voor wat de heden daagse school nog voor onze jeugd bete kent. Twintig leden van het Soester vrijwillige brandweerkorps gaan op 18, 19 en 20 juli naar Duitsland. Zij zijn uitgenodigd, voor een bezoek aan Wilper bij Essen, door de burgemeester van deze plaats. Brandweerlieden uit deze gemeente heb ben het vorig jaar een demonstratie van de Soester brandweer bijgewoond toen ze hier met vakantie waren en bij het afscheid van commandant W. Groart in januari van dit jaar woonden afgevaar digden van het Duitse korps een deel van de receptie bij. Elvis Presley kan men van heden tot en met zondag in het City-theater zien, maar natuurlijk ook horen, want hij zingt honderd uit. Als zingende vechters baas brengt hij tien nieuwe songs met fluweelzachte stem, terwijl hij er met vuisten van staal op los beukt. Elvis heeft met zijn vriend Danny een vliegtuig en samen voeren ze hiermee opdrachten uit Het gaat echter niet zo best met hun bedrijfje en het toestel wordt in beslag genomen. Al zingend en vechtend verovert Elvis harten en het meisje van zijn dromen. Zondagmiddag speelt de film „Midden nachtmoordenaars", waarin twee nozems en een nozemmeisje zich als gangsters gedragen. Ze worden gearresteerd maar vluchten en beleven de wildste avontu ren. Door een achteloos weggeworpen si garet ontstaat een bosbrand die een heel dorp bedreigt. Spannend is de redding van de dorpelingen met een oude loko- motief en twee wagons, en voldoening schenkt de redding van het nozemmeisje dat keurig met een politieman trouwt. Van maandag tot en met woensdag „Twee vrouwen" met Sophia Loren als een vrouw die met haar dochter van 13 Jaar de verschrikkingen van de tweede wereldoorlog in Italië ondergaat en moet ervaren dat vrouwen de buit van de over winnaars zijn. Sophia won met deze rol een eerste prijs bij het filmfestival in Cannes. In de donderdagcyclus „Als het bloed kookt" met Frank Sinatra en Gina Lollo- brigida. Het verhaal speelt zich af in de bergen van Noord-Birma tijdens de tweede wereldoorlog. Frank is het hoofd van een kleine groep guerilla's, die met succes strijden tegen een enorme Japanse overmacht. In zijn strijdlust trekt hij zelfs de Chinese grens over voor een strafexpeditie en dat brengt hem in moeilijkheden. Hij wordt voor een krijgs raad gedaagd, ontloopt de straf die men aanvankelijk voor hem weggelegd had en doet het voortaan wat kalmer aan met het meisje van zijn keuze als zijn vrouw. Aan de Gem. Universiteit van Amster dam is geslaagd voor haar doctoraal examen Engelse taal en letterkunde mevr. C. M. van Hoorn-Muller te Soest- dijk. Dat zij kans heeft gezien haar stu die te voltooien, terwijl zij tevens de zorg voor een gezin met vier jonge kin deren heeft, mag wel als een bijzonder heid gelden. Het ligt in de bedoeling van mevr. Van Hoorn zich te wijden aan het geven van lessen aan volwassenen en middelbare scholieren en daarnaast haar werkzaam heden als vertaalster uit te breiden. Hedenavond zal ir J. J. Tiedema van N V. Werkspoor in de openbare lagere school aan de Kerkebuurt een causerie over de Deltawerken houden. Er wordt ook een film gedraaid. Wanneer u hoort dat het openluchtthea ter nauwelijks gebruikt wordt dan zegt u natuurlijk dat dit begrijpelijk is, want ons klimaat is niet zo best. Dat klopt wel, maar twee jaar geleden zorgde de Soester Zakenkring voor drie prachtige avonden in het theater en het weer was ook prachtig, maar de opkomst van het publiek niet. Het schijnt nu eenmaal zo te zijn dat de Soester ingezetenen wel naar toneel- en andere voorstellingen gaan als ze in Baarn, Hilversum, Amersfoort of Utrecht gegeven worden, maar als er in Soest iets goeds te beleven valt dan blijven ze thuis. Tegen kennissen uit andere plaat sen vertellen ze dan dat er in Soest nooit iets te doen is. De gemeente is garant voor 2000,in een eventueel tekort van een showavond welke woensdag 15 juli in het openlucht theater gehouden wordt en voor een to neelavond die in augustus gebracht zal worden, mits het bezoek aan het show- programma van woensdag a.s. meevalt. Is dat niet het geval dan voelt de ge meente er niets voor een tweede sof te halen met een toneelvoorstelling. Er wordt een bijzonder aardig program ma gebracht, dus als het weer niet te gen valt dan is er geen enkele reden te bedenken om thuis te blijven. Het is zelfs heel raadzaam te gaan en deze avond bij te wonen, want als het bezoek erg tegenvalt dan zal het wel volledig gebeurd zijn met voorstellingen voor vol wassenen in het theater. De V.V.V. is ervan teruggekomen, de Soester Zakenkring ook en de gemeente zal dit ongetwijfeld ook doen als weer zo ongeveer iedereen thuisblijft om daar te mopperen „In Soest is nooit iets te doen". KANTMAN. Het mannenzangkoor Apollo heeft bij een concours in Hoog Soeren een tweede prijs gewonnen onder directie van de heer G. Muts. Als verplicht werk werd „O sacrum convivium" van dr C. Huy- gens gezongen en dit leverde 162 punten op. Het vrije werk was „Regenboog" van Gerard Boedijn. Hiermee behaalde Apollo 132 punten, dus het totaal was 294 punten. Dokter D. J. R, Jellema, Paltzerweg 299, Den Dolder, ter. 03402-4555, neemt het a.s. weekeinde de dienst waar voor de artsen A Th. M. Splinter en J. C. Lucas te Soesterberg en W. F. van den Helm te Huis ter Heide. Dokter A. J. W. Hagedoorn, Oude Tem pellaan 6, tel. 034663-517, neemt de dienst waar voor dokter L. H. Brandt te Den Dolder. mmrnm 17 Juli a.s. geeft Rika Jansen in het Amsterdamse Rembrandt-theater de première van haar nieuwe One Woman Show. Tot de première is zij Iedere dag druk bezig met de repetities. Voor de verandering van de gevelreclame op 't theater behoefde men niet veel kosten te maken. Foto Rika Jansen met de enige letter, die veranderd moest worden.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1