Fugers Rijwielen MARCHAL HAARMODE WELKE HUREN GAAN OMHOOG M. TIJSSEN JAARFEEST VAN ZONNEGLOREN. LEGE MAAT D. ENGEL van DERDE BLAD VEILIG OP VAKANTIE. WASSERIJ GELRIA EDE De avonturen van Gertjan en Maartje. Huurverhoging is niet overal gelijk. Rouvv- en Trouwkleding UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool 40 jaar bij het onderwijs. K.P.S. won met 7-0. Allia Zorah vertrok. POLITIE TEL. 4444 Tienduizenden Nederlanders moeten de ze maand weer dieper in hun geldbui del tasten om hun huurwoning te beta len. De op 30 juni 1964 geldende huur prijs van vóór 1 januari 1957 gebouwde woningen is in beginsel verhoogd met 10 voor woningen in de eerste en tweede gemeenteklasse en met 12% voor woningen in de lagere gemeente klassen. Van de huurverhoging, welke geldt voor de bedoelde woningen, zijn namelijk en kele categorieën uitgezonderd. Eén van de uitzonderingen betreft die woningen, waarvoor de huuradviescom missie tussen 1 september 1962 en 1 juli 1964 een verklaring heeit afgegeven, dat deze woningen niet aan de gestelde ei- v.h. Joh. van Keeken Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 2783 sen voldeden. Ook woningen waarvoor de rijkssteun is verleend volgens de pre mieregeling woningbouw 1950, de vermin derde premieregeling woningbouw 1950 of de premie- en bijdrageregeling woning bouw 1953 en waarvan de huurprijs tot dusver niet in verband met een vorige algemene huurverhoging nader is vast gesteld, vallen onder deze uitzondering. Huurwoningen na 1957 soms verhoogd.' De op 30 juni geldende huurprijs van na 1 januari 1957 gebouwde woningen wordt in beginsel niet verhoogd. Wel wordt huurverhoging toegepast wanneer wonin gen zijn gebouwd of herbouwd met een rijksbijdrage in geleden oorlogsschade, waarvoor boven die bijdrage extra finan ciële steun uit 's rijks kas is verleend. Ook op woningen die met rijkssteun zijn gebouwd op voet van de premie- en bij drageregeling 1953, de premiebeschikking woningbouw 1957 of 1958 kan de huur verhoging worden toegepast. Tenslotte kan de huurprijs voor woning wetwoningen, gebouwd na 1 juli 1957 door de minster worden verhoogd, wan neer de tegenwoordige huur lager is dan die van vergelijkbare woningen. Bijzondere huurverhoging. Bijzondere huurverhogingen geven ook nog wel eens aanleiding tot menings verschillen tussen huurders en verhuur ders. Mag de verhuurder een hogere huurprijs bedingen, wanneer op zijn kos ten bijvoorbeeld-de verwarmings- of iift- instaliaties zijn vernieuwd Sedert 1 april 1960 geldt voor het aan brengen van verbeteringen een nieuwe regeling. Wanneer na genoemde datum in een pand verbeteringen zijn aange bracht, is een verhoging van de huur prijs niet meer afhankelijk van de kos ten van verbetering. De verhoging wordt namelijk niet langer gesteld op een per centage van de verbeteringskosten. Vol gens de nieuwe regeling zal een verho ging van de huurprijs bij verbetering van een pand afhankelijk zijn van de huurprijs van vergelijkbare panden. In dien de huurprijs van vergelijkbare pan den hoger ligt dan de huurprijs van het inmiddels verbeterde pand, kan de huurprijs worden opgetrokken tot de huurprijs van vergelijkbare panden. Iemand verhuurt bijvoorbeeld drie wo ningen. Twee daarvan zijn voorzien van centrale verwarming en zijn verhuurd voor 80,per maand. De huurprijs van de derde woning zonder verwarming be draagt 70,per maand. De verhuurder laat nu voor zijn rekening ook in de derde woning centrale verwarming aan brengen. Hij mag dan de huurprijs in overeenstemming brengen met die van de twee andere woningen, dus op 80, stellen. KERKSTRAAT 3-5 TELEFOON 2030 Het is ditmaal bijzonder slecht weer geweest tijdens het massale jaarfeest van Zonnegloren en dat was misschien wel een straf voor het feit dat het program ma minder aantrekkelijk was dan in voorafgaande jaren. Nu niet het aanbie den van vele geschenken en geldsbe dragen namens duizenden mensen uit het gehele laiid ten overstaan van twee duizend gasten in de enorme tent die ie der jaar op het terrein van Zonnegloren staat, maar een twaalftal spreeksters en sprekers met uitzonderlijke goede bedoe lingen maar zonder het vermogen van een feestdag een werkelijke feestdag te maken. Dat was trouwens ook niet hun taak. Die was meer weggelegd voor het kinderkoor dat onder leiding van mevr. G. 't Lam-Jansen zong. voor Janny de Graaf, die verrassende staaltjes kunst fluiten ten beste gaf, voor enige kinde ren die declameerden, voor de showband die de muziek verzorgde na het officiële gedeelte en voor het betere gooi- en smijtwerk tijdens de middaguren op de fancy fair. Ds D. M. Jalink, predikant van Zonne gloren, opende de bijeenkomst met gebed tempo bezit, omdat hierdoor voorkomen wordt dat de belangen van de leerlin- en geschaad worden. Vaak moet hulp ge weigerd worden omdat het lesrooster in het gedrang komt. Als de kinderen hel pen dan willen ze ook graag goed weten waaraan zij medewerking verlenen, dus het is gewenst dat zij volledig ingelicht worden. Frans Ansems, een veertienjarige jongen uit Culemborg werd hierna uit bundig door de heer v. d. Bogaert gepre zen omdat hij in zijn eentje 1000, voor het sanatorium bijeengebracht had. De heer S. Treels, directeur van de eerste christelijke lagere technische school te Utrecht raadde de aanwezigen hun kin deren in caritatieve zin op te voeden. Op zijn school gebeurt dit, maar het moet ook thuis gebeuren. Daar zijn acties die de leerlingen zelf ten goede komen, maar ook acties voor bejaarden en na tuurlijk voor Zonnegloren. De heer Treels beloofde dat zijn leerlingen een wieg zullen maken en van de huishoudschool te Amstelveen krijgt het sanatorium een pop- Kunstfluiten, akkordeon en hierna het pittige optreden van de zusjes Van Dor- AUTOVERHUUR N.V. Eemneeserweg 22, Baarn. tel.: 0 2954-3100 Ib.g.g.4344) en schriftlezing. Dr C. Lion Cachet, voorzitter van de vereniging Zonnegloren heette in het bijzonder de oud-patiënten en de bevriende verenigingen welkom op dit 37-ste jaarfeest. Er zijn in het afgelopen jaar hoge kosten gemaakt voor de aansluiting van de riolering van het sanatorium-ziekenhuis op de straatriole ring, de aanleg van een grote parkeer ruimte en nieuwe toegangswegen. In 1961 had het sanatorium een bezetting van 282 patiënten, in 1962 waren het er 259 en in 1963 221. Ten behoeve van de patiënten is veel uitgegeven aan instru mentarium en apparatuur. De heer Lion Cachet bracht dank aan allen die werk zaam zijn op medisch gebied, maar ook de geestelijke verzorgers, ds Jalink, ds Meijer, die naar Rotterdam vertrok, ds Van der Loo en pastoor Lommerse. Ook bracht hij dank aan allen die niet al leen voor de instandhouding, maar ook voor de vooruitgang van het sanatorium gewerkt hebben en de onderwijskrach ten die aan bijna 40 leerlingen op de lagere school en aan 15 kleuters onder richt gaven. Dr J. A. W. Berghauser-Pont, de genees heer-directeur gaf bijzonderheden over de stand van de t.b.c.-bestrijding in ons land en daarbuiten. In de gehele wereld komen er per jaar 15 miljoen t.b.c.-pati- enten bij, terwijl de ziekte 3 miljoen do- restein, Willie, Marja en Lida met decla matie. Dit jaar hebben vrienden van Zonne gloren meer gegireerd dan voorheen, toen grote bedragen in contanten gege ven werden. Toch kwam Almelo met 1 2500,Schiedam met 2400,en Vlaardingen met 1600,De heer Van 't Hof uit Ridderkerk kreeg het vorig jaar een piek up omdat hij alleen meer dan 2000,bijeen gebracht had. Nu was hij weer boven de twee mille geko men en hij kreeg een grammofoonplaat. Victor Conselman sprak over het ver band tussen ontspanning en caritas. Hij leidt „artiestenpalet", waaraan 160 ar tiesten en ensembles medewerking ver lenen. Belangeloos treden ze op voor bejaarden, zieken en gehandicapten en slechts op een geringe kostenvergoeding wordt gerekend. Er kunnen 50 program ma's in het lichte genre gebracht wor den. Die zijn dan volledig afgestemd op het publiek waarvoor men optreedt. Te vens zijn er 5 klassieke programma's. Er is behoefte aan deze wijze van ontspan ning ondanks radio en televisie en artis- ten verlenen hieraan graag medewer king, ondanks het feit dat ze vaak druk bezet zijn. Het gondellied, gezongen door de junio renclub, het laatste optreden van Jannie de Graaf met het uitstekende fluiten NIEUWE WEG 97 TELEFOON 2543 Bedrijfspanden. Voor bedrijfsruimten blijven in het al gemeen de op 30 juni 1964 geldende huurprijzen van kracht. Partijen kunnen echter een nieuwe overeenkomst sluiten, waarbij een huurverhoging wordt over eengekomen van ten hoogste 10 of W-k procent, afhankelijk van de gemeente klasse. Voor verbeteringen, aangebracht na 1 ja nuari 1954 kan veelal een extra-huur verhoging worden toegepast. Naar gelang de tijdstippen waarop deze verbeterin gen zijn gereed gekomen, gelden hier voor verschillende regelingen. Uiteraard gaat het hierbij om voorzieningen, waar door het woongerief of de gebruikswaar de is gestegen (b.v. het aanbrengen van een vaste wastafel) en niet om voorzie ningen die nodig zijn voor de instand houding van het perceel (bijvoorbeeld vernieuwingen van het dak). Zaterdag a.s., 11 juli, om 3.30 uur zal er een receptie gehouden worden in de hal van de Herv. ulo (Dr. Astroschool) te Baarn, ter gelegenheid van het 40- jarig jubileum van de heer H. de Vries bij het onderwijs en zijn 25 jarig ambts jubileum als hoofd der school. den eist. Verhoudingsgewijs zijn de cij fers voor ons land veel gunstiger. Aan genomen mag worden dat de t.b c. in ons land blijft afnemen, maar waakzaam heid is nog steeds geboden, want de vij and mag niet onderschat worden. In landen van Europa, die op velerlei ter rein beslist niet de mindere van ons land zijn is het met de vorderingen op het gebied van de t.b.c.-bestrijding niet erg rooskleurig. Het toenemende vreem delingenverkeer betekent dan ook een gevaar, zoals de vijf miljoen Nederlan ders die met de tuberkelbacil in aanra king geweest zijn een gevaar betekenen. De besmetting wordt vaak ongemerkt doorstaan, maar het gevaar blijft be staan en iedereen dient dan ook mede werking te verlenen aan preventief on derzoek. Zonnegloren heeft zich door haar cen trale ligging goed kunnen handhaven. Gemiddeld waren er per dag 221 pa tiënten in het sanatorium tegen 407 in 1950. Toen was de verpleegduur 623 da gen, nu 315 dagen. Zonnegloren heeft echter nog volledig bestaansrecht en er moet geen wapenstilstand met de t.b.c. gesloten worden maar de strijd moet voortgezet worden. Propagandaleider H. E. v. d. Bogaert stelde hierna het koor voor dat gevormd is door de Soest Zonnegloren Junioren Club, die onder leiding van mevr. G. 't Lam-Jansen 3000,bijeen bracht. Het leuke koor zong eerst het mutsenlied en mevr. 't Lam gaf in dichtvorm de bele venissen van de club. Mej. J P. Vesseur van de chemische fa briek „Naarden" sprak over de caritas gezien vanuit het standpunt van het bedrijfsleven. Het is juist dat de bedrij ven gelden beschikbaar stellen voor lief dadige doeleinden en voor de weten schap, maar omdat nagenoeg ieder be drijf met een budget werkt kan deze hulp niet onbeperkt plaats vinden. Een selectie van de aanvragen is dan ook noodzakelijk. Jannie de Graaf bracht al fluitend Santa Lucia en Jan Roels begeleidde haar op zijn akkordeon, waarna Corrie Diemers alleraardigst voordroeg. Mej. A. v. d. Veen, directrice van de Am- stelveense huishoudschool wees erop dat scholen vaak afwijzend moeten beslissen op een aanvraag om hulp op caritatief gebied, maar aan Zonnegloren wordt altijd graag hulp verleend. Mevr. Kamp- steeg, lerares aan deze school, achtte het gewenst dat elke actie op een school zonder hulpmiddel en daarna hoofdin specteur H G. Scholtmeijer, waarnemend korpschef van de Soester politie als spreker. Hij belichtte de taak van de politie bij het bestrijden van onregel matigheden, die helaas voorkomen als het gaat om het verlenen van hulp aan medemensen door verkoop of colportage. Hij bracht hulde aan de werkers voor Zonnegloren, de bona-fide werkers, en laakte het optreden van hen die niet bonafide zijn. Zij beschouwen zichzelf geheel of gedeeltelijk als de behoeftigen. De eerlijke verkoop en colportage voor doeleinden van liefdadige aard heeft van deze lieden schade ondervonden, maar gelukkig is het thans zo dat zij die willen colporteren of verkopen zich hiervoor bij de politie moeten melden en zij die mala-fide zijn doen dat beslist niet. Tegen hen kan dan ook opgetreden worden omdat ze zonder vergunning werken. De heer Scholtmeijer raadde het publiek aan niet al te lichtgevoelig te zijn en inlichtingen en inrichtingen kies keuriger te zijn met het aannemen van mensen die voor hen willen werken. De heer v. d. Bogaert bracht dank aan allen die medegewerkt hadden aan het welslagen van deze Zonnegloren-feest dag en hij bood mevr. 't Lam een band aan met de opnamen van de liedjes die door haar koortje gezongen waren, de declamaties en het kunstfluiten van Jan nie de Graaf. De heer Schuurman, voorzitter van de vereniging van oud-patiënten, bracht in herinnering dat de vereniging aan het sanatorium een orgel voor de kerk- SPRRRZRRM SOEPEL SCHOON SNEL SOESTERBERGSESTRRAT19 TEL :2945 SOEST recreatiezaal schonk. Toen het bedrag voor dit kerkorgel bijeengebracht was vatte men het plan op te zorgen voor de inrichting van een recreatieruimte met stoffering, meubilering, spelen en alles wat nodig was. Reeds werd 8000,ge schonken en de heer Schuurman bood dr Berghauser Pont nu 3000,aan. Ds C. M. v. d. Loo belichtte als laatste spreker de verhouding tussen de kerk en de caritas. Deze caritas behelst barmhar tigheid en liefde. Liefde en barmhartig heid waren het kenmerk van Jezus Christus. Christus kwam om te dienen en zijn volgelingen hebben de verplich ting dit eveneens te doen. Omdat Chris tus barmhartig was willen al zijn vol gelingen dit zijn. Dit moet heel gewoon en zonder pose gebeuren, want slechts hij die als het ware onbewust liefde en barmhartigheid schenkt komt op een wijze met de mensen in aanraking die hem in aanraking brengt met God. Ds v. d. Loo besloot het officiële ge deelte van de feestelijke bijeenkomst met een dankgebed dat tevens het gebed voor de maaltijd was. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 10 JULI 1964. K.p.s heeft de thuiswedstrijd tegen W.P.H.-Boys heel gemakkelijk met 7-0 gewonnen. De voetballers van het paleis staan aan de kop van de ranglijst met 1 punt voorsprong op Zon en Schild. K.P.S. was veel sterker dan de gasten en met drie doelpunten van middenvoor Van Gurp, twee van Jongepier, de rechts binnen en twee van linksbuiten v. Dalen werd het team van W.P.H.-Boys over tuigend verslagen. Op maandag 13 juli speelt K.P.S. op eigen terrein een uitwed strijd tegen de ploeg van Polynorm uit Bunschoten, die geen veld ter beschik king heeft. Er zijn automobilisten, die wanneer zij op vakantie gaan, zichzelf en hun voer tuig uitrusten met de meest uiteenlopen de attributen - zoals gemakkelijke schoe nen, een ruggesteuntje tegen pijn van het lange zitten, een leuk bloemenvaas- je voor tegen de voorruit, een magne tische sigarettenetui voor op het dash board, wie weet een mascotte voor de achterruit, een transistorradio tegen de verveling van de lange ritten, een spe ciale steun voor de nek van de passa gier, enz. enz. Op zichzelf steekt daar helemaal geen kwaad in - dit soort artikelen kunnen de reis inderdaad in vele opzichten ver aangenaam, zij het ook, dat mascottes het zich nogal gevaarlijk kunnen hin deren. Maar toch dringt het Verbond voor Veilig Verkeer er tijdens deze zomermaanden bij de automobilisten-vakantiegangers op aan om wellicht in plaats van of in elk geval naast al deze nogal luxueuse at tributen voor de auto iets aan te schaf fen. waarvan men niet alleen op de va- kantierit, maar ook daarna veel plezier zal hebben; iets, dat eigenlijk een drin gende noodzaak is in de wagen van ie dere automobilisten met gevoel voor ver antwoording - veiligheidsgordels. Gor dels, die de chauffeur en vooral de pas sagiers naast hem en achter hem kun nen beschermen tegen zware verwondin gen of wie weet zelfs tegen de dood tengevolge van ongelukken. Zware verwondingen, die mogelijk de dood tengevolge hebben, ontstaan bij verkeersongelukken veelal, doordat de in- SCHRIKSLAAN 19 SOES TDIJK TELEFOON 3990 In augustus van het vorig jaar lichtte de Francaise of Algerijnse Allia Zorah de Soester Raiffeisenbank op met een wis seltruc voor 6000,en sinds een maand logeerde ze in een cel van het politie bureau. Ze ontkende dat ze in Soest ge weest was en zelfs Nederland had ze naar haar zeggen nooit bezocht. Ze is naar Utrecht vertrokken om daar ver hoord te worden en waarschijnlijk zal het haar daar niet zo goed bevallen als hier, want in Soest had ze het naar om standigheden prima. Ze stapte vrij door het politiebureau, zette koffie voor de leden van het korps en leerde zelfs al aardig Nederlands. Voor haar waren alle Soester agenten dan ook „hoge mieters". zittenden van het voertuig bij een plot selinge botsing, bij hevig afremmen of bij over de kop slaan uit de wagen worden geslingerd of tegen harde, scherpe voor werpen in het interieur van de auto worden gedrukt. Een veiligheidsgordel met een zekere elasticiteit, die het lichaam kan tegen houden in de plotselinge beweging naar voren of die het lichaam in elk geval binnen de wagen houdt, kan in de mees te gevallen verwondingen voorkomen of deze in elk geval in hoge mate verzach ten. Het is wetenschappelijk vastgesteld, dat gebruik van veiligheidsgordels het ri sico van dodelijke verwondingen vermin dert met 60-70 Het Verbond voor Veilig Verkeer acht het daarom de plicht van iedere automobi list om zowel op de bestuurdersplaats als op de plaatsen van de passagiers op de voor- en achterbank van de wagen vei ligheidsgordels aan te brengen van een type, dat is voorzien van 't oranje goed- keuringsmerk van het RAI-TNO Instituut te Delft. Het behoeft nauwelijks uitleg, dat deugdelijke veiligheidsgordels de voorrang dienen te hebben op andere accessoires. Wanneer men zijn wagen voorziet van veiligheidsgordels, kan men normaal ge sproken met een gerust hart op reis gaan, dan heeft men bij wijze van spre ken een gedeeltelijke levensverzekering afgesloten. En zijn zelfs landen, waarin de levensverzekeringsmaatschappijen la gere reisverzekeringspremies berekenen; wanneer de verzekerde zijn auto heeft uitgerust met veiligheidsgordels. Zegt dat niet genoeg „Stil maar, Wiekebol, we gaan met je mee naar huis en zullen deze zaak eens grondig onderzoeken," sprak Gertjan ge wichtig. „Ga je mee, Maartje?" Hij pakte het kruiwagentje en met z'n drieën lie pen, stapte kordaat vooraan om hen baar dat de kinderen hem wilden hel pen, stapte kordaat vooraan om hun de weg te wijzen. „Weet je Wiekebol," zei Marietje tot het kaboutertje, „mijn vader is veldwachter en als wij niet kunnen ontdekken wie jouw beukenoo- tjes weghaalt, zal hij ons vast wel hel pen. Vader draagt altijd een prachtige hoge pet, en aan zijn jas zitten echte koperen knopen. Die glimmen zo mooi," Vol ontzag luisterde Wiekebol, al wijzend naar de paadjes die ze moesten volgen. „Hier links af, dan nog een klein stukje lopen, en dan zijn we er. Kijk daar, waar het lantarentje boven de deur hangt." Nieuwsgierig kwamen zij nader bij en Ja hoor, hier moest het zijn. Het huisje van Wiekebol bestond uit een dikke holle boomstam met een klein scheef deurtje en een venster, waar echte gordijntjes voor hingen. Er stonden wa rempel zelfs bloemen voor de ramen. Gertjan zette de kruiwagen neer en Maartje fluisterde hem toe: „Wat leuk hè, ben jij ook zo nieuwsgierig hoe zo'n kabouterhuisje er van binnen uitziet?" Intussen had Wiekebol het piepende deurtje geopend en sprak vol trots: „Treedt binnen, kinderen, in Wiekebols paleisje."

Soester Courant | 1964 | | pagina 5