SELMA LAGERLöF. REISDEVIEZEN EN REIS VERZEKERINGEN iWAfiuteetaaï NUTSSPAARBANK TWEEDE BLAD Geologen kunnen één miljard jaar terugzien. Aanzien V.N. geknakt. DE VERTELSTER VAN MARBACKA. tn P Kapsalon Handbalsucces van B.D.C. eu oe ft Openbare bibliotheek BATENBURG's Erkende Auto- en Scooterrijschool Machtiging tot koop. In onze collectie BRILMONTUREN Fa. D. F. VOIGT BURGERLIJKE STAND Nieuwe methode voor ouder- domsbepaling van gesteenten. POLITIE TEL 4444 Het oude Marbacka werd van geslacht op geslacht door de familie Lagerlöf be woond. In het midden van de vorige eeuw woonde er een luitenant Lagerlöf, die getrouwd was met Louisa Wallroth, dochter van de nieuwe bewoner van een naburig landgoed. Op 20 november 1858 in de avonduren schonk Louisa haar luitenant een dochter, die zij Selma Ottiliana Lovisa noemden. Pas na maanden viel er een schaduw over de blijdschap van deze gebeurtenis. De kleine Selma bleek een aangeboren gebrek te hebben de knobbel zat niet in de kom van het heupbeen, maar er naast. Dat was niet tijdig ontdekt, maar het werd er oorzaak van, dat de kleine meid niet behoorlijk kon leren lopen. Intussen buitte de kleine schelm haar gebrek en de daarmee gepaard gaande verwennerij behoorlijk uit. Zij suggereer de helemaal niet meer te kunnen lopen en werd altijd gedragen, totdat Sel ma vijf Jaar oud was. Toen ging het hele gezin Lagerlöf 's zomers naar de badplaats Strömstad. Op een goede dag hoorde Selma dat schipper Jan in de hut van zijn schuit een opgezette para dijsvogel had staan. Die moest zij zien Papa droeg haar de loopplank over. Maar toen was Selma niet meer te houden. Ze rukte zich los uit vaders armen en rende vóór allen uit naar de kajuit En sindsdien heeft zij steeds gelopen, zij het dan misschien niet zo vlot als andere kinderen. Op de tweesprong. Grootmoeder Lisa-Maja en tante Maja vertellen Selma geschiedenissen, die zich afspeelden op de oude landgoederen rondom het Frykenmeer. En oh, wat spreken deze romantische vertelsels tot de verbeelding van de kleine meid. Zij hangt aan grootmama's en tantes lippen. Die uurtjes vormen een heerlijke onder breking van de gedrukte stemming, want het gaat op Marbacka niet zo best. Vader Lagerlöf blijkt voor het besturen van een flink landgoed als Marbacka bepaald niet erg geschikt te zijn. De stal verzakt, de visvijver deugt niet enz. enz. En pas wanneer het eerst verkeerd loopt, gaat de heer van Marbacka eens kijken, hoe het nu eigenlijk wel moet. Maar dan is er intussen al weer een flink verlies geleden. Dit maakt hem moedeloos en soms bepaald neerslachtig en dat zet een stempel op het hele gezin. Selma had het van jongs af aan niet kunnen laten, elk papier dat zij te pakken kon krijgen, vol te schrijven met haar fantasieën en verhalen. Schrijven moest zij en schrijfster zou zij worden. Zij droomde van „het geluk", dat komen moest in de vorm van een machtig man, die haar verhalen zou laten drukken en zo welvaart zou brengen bij de Lagerlöfs. Maar de werkelijkheid is anders en dit leidt er toe, dat Selma in 1880 op 22- jarige leeftijd naar Stockholm vertrekt, om een opleiding voor lerares te gaan volgen. „Dat kan ik ook Selma studeert, maar zij leest ook veel in de literatuur van haar land en zij denkt er over na. Op een dag peinst zij over Tegners Fritjofs sage, over Bell- mans liederen en over Vaandrig Staals sagen. En dan opeens - wonderlijke ge waarwording - schiet het als een flits door haar heen„Maar dat kan ik ook Dat wil ik ook En nu weet zij het ook heel zeker: hoe alles ook lopen mag, zij, Selma Lagerlöf, zal schrijfster worden. Wanneer Selma met vakantie op Mar backa is, vertelt haar vader eens over een oude jeugdvriend, die een zeer ro mantische figuur bleek te zijn. En terwijl vader vertelt, groeien in Selma's gedach ten de plannen. Haar oude ideaal, te gaan schrijven over de cavaliers van Wermeland, duikt weer op. Ja, dat zal zij doen. De held van haar verhaal ziet zij in gedachten reeds voor zich en ook zijn naam weet zij reeds Gosta Berling zal hij heten. In de kerstvakantie schrijft zij het eer ste hoofdstuk. Het tweede komt echter pas jaren later. En als Sèlma 30 is, zijn er nog slechts enkele hoofdstukken af. Het wil maar niet vlotten. Zij kan zich zelf niet wringen in het keurslijf van de stijl van haar dagen. Selma wordt zichzelf. Dan komt er een belangrijke gebeurte nis. Haar vader heeft lang tegen de zorgen en moeiten rondom het land goed Marbacka opgetornd. Maar als het jaar 1889 komt, kan hij het niet langer bolwerken. Marbacka zal verkocht wor den. Als Selma dit hoort breekt er iets in haar stuk. Nog één keer zal zij naar het geliefde oord gaan, om alles te zien zo als het jarenlang is geweest. Maar op de avond voor haar vertrek neemt zij te vens een kloek besluit. Zij zal haar boek over de cavaliers niet zo schrijven als de literaire wereld van haar dagen het voorschrijft en wil, maar zoals zij, Selma Lagerlöf, het kan en wil. Zij zal haar eigen inspiratie volgen. Men kan de romantiek wel dood ver klaren maar daarom is ze nog niet dood. Aan deze werkelijkheid wil Selma Lager löf niet langer voorbijgaan. In 1890 stuurt zij vijf hoofdstukken van haar Gösta Berling in voor een prijsvraag enwint de eerste prijs. Dat beweegt een oude vriendin, baronesse Adlersparre, aan Selma te vragen, hoe lang zij denkt nodig te hebben om het hele boek af te maken. „Drie of vier jaar", luidt het antwoord, „want ik heb zo weinig tijd". De barones bekostigt nu een plaatsvervangster als lerares voor Selma en deze krijgt een jaar verlof, zodat zij zich geheel aan haar literaire bezighe den kan wijden. In 1891 komt de Gösta Berling van de pers. Teleurstelling en succes. Het eerste werk van de lerares uit Landskrona vindt bepaald geen erg gul onthaal. Gösta Berling wordt niet begre pen. En wat doet men dan beter, zo men al geen scherpe kritiek wil uit oefenen, dan stilzwijgend aan een der gelijk literair gebeuren voorbij te gaan Omstreeks Kerstmis 1892 komt de Gösta Berling echter in Denemarken. En de schrijfster slaagt er in, zij het met veel moeite, het boek te laten lezen door Georg Brandes, een criticus met we reldfaam. En dan publiceert Brandes in januari een artikel, waar hij in zegt, dat hij een schrijfster heeft ontdekt, wier begaafdheid zeer merkwaardig en apart is. Op de avond van verschijning van dit artikel houdt Selma Lagerlöf een W STEENH0FF5TR 53 TEL 28« SOEST lezing over haar geesteskind. De zaal loopt vol en dit wordt het begin van haar succes. Maar toch zal het nog enkele jaren duren, voor de wereld begrijpt, met welk een magistraal werk men hier te doen heeft. In 1895 levert een herdruk van de Gösta Berling in het Zweeds en het Deens de schrijfster een bedrag op van 6.000 kronen. Pas dan durft zij het besluit te nemen, haar functie als lerares te beëindigen en zich geheel aan haar sctirijversarbeid te wijden. Selma Lagerlöf is dan reeds 37 jaar oud. Wereldfaam en een nieuw Marbacka. Intussen is dan reeds o.a. 'n bundel no vellen van Selma Lagerlöfs hand ver schenen en „Juffrouw Frederika". Met haar vriendin Sophia Elkan onderneemt zij een reis naar Palestina en in 1900 verschijnt het eerste deel van het grote werk „Jerusalem". De wereld ontdekt de schrijfster uit het noorden. De uitgever Langen in Mün chen, aangemoedigd door de grote dichter BjDrnson, koopt het recht van uitgave van al haar werken. De „Christuslegen den" beginnen hun reis over de wereld. In 1907 verschijnt „Nils Holgerssons won derbare reis" en in 1909 wordt aan de begaafde schrijfster de nobelprijs voor literatuur toegekend. Dat stelt haar in staat, een hartewens te verwezenlijken het oude landgoed Marbacka wordt te ruggekocht. Maar er moet heel wat aan gebeuren, want alles is verschrikkelijk verwaarloosd. Maar dat hindert niet, als zij zich maar weer kan vestigen op het vaderlijk erfgoedPas in 1923 is de hele verbouwing klaar. Maar dan staat er ook een kostelijk en kostbaar huis, met fraaie tuinen omgeven, waar de schrijfster al haar verdere levensjaren kan vertoeven. „De keizer van Portugal" verschijnt, de Lüwensköldeyclus, de Marbackaherinne- ringen en „De voerman" komen uit Velen van haar werken beleven herdruk op herdruk in tal van talen der gehele wereld. En op 16 maart 1940 sterft de grote auteur, de vertelster van Marbacka, 82 jaar oud, op haar geliefde landgoed Op het kleine dorpskerkhof wordt zij in een witte kist begraven. vinden. v. d. Vlerk en Kuenen, Log boek der aarde. Vorstelman en Van Onck, vissen envangen. War- necke, Onze vlinders. Jeugd-afdeling: Bomans, Het locomo tiefje. - De ontevreden vis. Bruna, Fien en Pien. De Brunihoff, De ge schiedenis van het olifantje Babar. Bruyn, Omnibus. Curwood, Thor de beer. Hertz. Het eendje Dagdag. Johnson. Paultje en het paarse krijtje. Laan, Wolkewietje is ondeugend ge weest. Nowee, Arendsoog en het blaf fende zand. Smulders, Brammetje Beer uit het dierenbos. Wilder, De lange winter. Boeken over allerlei onderwerpen: Bruyn, De arme jongen en de dankbare dieren. Bulthuis, Het moderne hand poppenspel. Cottaar en Schwartz. Voetbal, van kruk tot crack. Van Dixhoorn, Circusboek voor de jeugd. Ertl, Het meisje en haar interieur. Het grote boek vol dierenverhalen. Klink, Bijbel voor de kinderen. 2 dln. Maak er een feest van T. en M. Ru- perti. Alles over uw vriend Bengo. Rutgers van der Loeff-Basenau, Ieders land. - Het wilde land. Smulders, En tooh zijn er kabouters. Stam van der Staay, Een mandje vol aman delen. Stochl, Bij Foxie op de boer derij. Uyldert, Het geheim van de Hemony's. Vier teams van de handbalvereniging B.D.C. hebben zondag deelgenomen aan internationale wedstrijden, welke te Nij megen door de vereniging „Sparta" ge organiseerd werden. Er namen Nederlan ders, Belgen en Duitsers aan deel. De AMERSFOORT - BAARN - NU KERK SCHERPEN2EEL - SOEST RIJDEND BIJKANTOOR GEBOUW ELTHETO, DRIFTJE, SOEST-ZUID. Nieuwe aanwinsten: Romans: Allingham, De man die twee keer stierf. Barnes, Het bed des ko- nings. Blaman, Verhalen. Daninos, Een zekere heer Blot. Henry, Tramme lant in bananenland. Spark, De vrij gezellen. v. d. Walle, Een vlek op de rug. v. Zeyst, De autoeraten. Boeken over allerlei onderwerpen: Ben- ser, Wij fotograferen in kleur. Bunte, De uitdaging van het atoom. Carson, De wereldzee. Dupuis, Uw deel in dit leven. Elliot, Vijf kruisen in de jungle Erdman Schmidt, Hoe maak je je huiswerk. Gazenbeek, Dolend langs eenzame paden. Hart de Ruyter, In leiding tot de kinderpsychologie. Koese-Tammeling, Handwerken. Mul- ler-Idzerda, 100 kamerplanten. v. Nieu- wenhuyzen, Ontbloeiend wonder. Over- steegen. Kort geding. Salter, Het con cert. Sizoo, Reizen en trekken in de oudheid. Snijders, Jeugd, school en beroep. Spock, Baby- en kinderver zorging. Stellwag, Verbieden of goed- GedlpL A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (0 2955) U wordt gehaald en gebracht. dames-iseniores en de heren-seniores wonnen een eerste prijs, de heren-junio- res een tweede prijs, terwijl de dames- Juniores zonder een prijs thuis kwamen. De uitslagen waren: dames: A.O.G.-B.D.C 0-5: B.D.C.-H.C.V. 2-1, Swift-B.D.C. 0-5: heren: H.C.V.-B.D.C. 1-4; B.D.C.-Acilles 4-2; St. Lodewijk-B.D.C. 0-5; heren-Juniores: Torido-B.D.C. 1-4; B.D.C.-R.P.C. 3-2. A.A.V.-B.D.C. 0-5; dames-juniores: BD.C.-B.S.V. 1-3; Achilles-B.D.C. 1-1: B.D.C.-Hercules 1-9: Boomerang-B.D.C. 0-4. Het komt niet veel voor dat de gemeente onroerende goederen hij openbare vei lingen koopt, maar als het geval zich voordoet dan is het gewenst dat het col lege van B en W. direct kan handelen Aan de raad is dan ook verzocht mach tiging te verlenen, waardoor het B. en W. mogelijk zal zijn zonder raadsbesluit een onroerend goed bij een openbare veiling te kopen. Onmiddellijk nadat een openbare veiling aangekondigd is zullen B. en W. een taxatierapport vragen als het om on roerend goed gaat dat voor de gemeente van belang is. Na ontvangst van dit rapport zal advies gevraagd worden van de commissie grondbedrijf en uitbrei dingsplan. In overleg met deze commis sie wordt de maximum te bieden prijs vastgesteld. Als de gemeente voor deze of een lagere prijs eigenares kan worden van het onroerend goed dan wordt rechtstreeks tot aankoop besloten. VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 14 JULI 1964. hoeveelheid afvalstof van radio-actieve elementen, aan welke methoden ver schillende bezwaren kleven. Zo kunnen gasvormige afvalprodukten, zoals bijvoor beeld argon, uit het gesteente ontsnap pen, terwijl andere, zoals bijvoorbeeld lood, met niet radiogenen istotopen ver mengd kunnen zijn. Het een, zowel als het ander heeft een ongunstige invloed op de exacte onderdomsbepaling van ge steenten. Onder bepaalde geologische om standigheden jrunnen zelfs verschillende afbraakprodukten grotendeels uit het mineraal verdwenen zijn, zodat het in het geheel niet mogelijk is om de ouder dom vast te stellen. De nieuwe methode van dr Buford Price en dr Robert M. Walker biedt wat dat betreft nieuwe perspectieven. Er kan een kloof mee worden overbrugd. ls er zeker een naar uw keus. Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier. GEBOREN: Eric, zoon van N. A. Baltus en G. W. M. Hilhorst, Torenstraat 14. Johannes Maarten, zoon van M. W. Hoek stra en C. G H Meeuws, Soesterbergse- straat 10. Antonius Johannes, zoon van A. G. van den Berg en M. H. Schott- mann, Beetzlaan 60. Francisca Bernar- dina Hennie, dochter van C. M. Veer kamp en E. H. van den Broek, Konin- gmnelaan 170. Jeannette Margaretha, dochter van P. Bakker en G. van der Vuurst, Baarn, Lepelaarstraat 83. An neke, dochter van S. Dijkstra en M. Hol, Gen. Winkelmanstraat 9. Johannes Pieter, zoon van W. T. Cosijnse en J. A. M. van Leek, Baarn, Zuiderstraat 10. Danny, zoon van Th. H. B. Huijink en H. Heijnis, Baarn, Balidwarsstraat 3. Radboud, zoon van J. A. van Beurden en F. A. Noordhoek Hegt, Chr. Huygenslaan 22. Branca, dochter van P. van der Toorren en W. P. Priemis, Stadhouders- laan 54. Maria Antonia Gertruida, dochter van C. J. M. van den Berg en G. E. Beijer, Koninginnelaan 128. Ge- rard. zoon van H. Smt en H. W. Nieu- wenhuis, Molenstraat 95. Patrick Ro bin, zoon van G. de Ruig en A. Boersma, Meidoornweg 42. Ingeborg Mirjam Hilda, dochter van H. F. van der Veur en H. Doornbos, Plesmanstraat 129. Jacob Francois, zoon van F. Donze en A. van de Biezen, Plesmanstraat 91. Wil helmus Bernardus, zoon van J. C. Baars en J. Kaats, Dorresteinweg 82. Robert Pierre, zoon van J. van den Breul en G. Radstok, Vermeerlaan 4. Monique Pa- tricia, dochter van J. N. Ooijevaar en L M. Spelt, Ede (Gld.), Proosdijerveldweg 27. Margreet, dochter van G. van Brummelen en G. Jansen, Ossendamweg 24. Harald Gerrit Will, zoon van W. van der Molen en K. van Oene, Baarn, Snipstraat 52. Gerardus Johannes Vin centius, zoon van W. R. A. Wouterson en J. M. van Leeuwen, Dr. Rupertlaan 13. ONDERTROUWD: Adrianus Arnoldus Jo zef Ros, G. van Amstelstraat 30, Hilver sum en Maria Bernardina Pauline Louise Meeder, Kerkpad N.Z. 32. Johannes Elhersen, Gen. Spoorstraat 12 en Maria Elisabeth Tüshaus, Wüstenhoferstr. 175, Duitsland. GEHUWD: Marinus Petro Becker, Gero- laan 36, Zeist en Elly Blomberg, Oranje laan 37. Jan Boers, Den Blieklaan 52 en Christina Willemien Engel, Nieuweweg 97. Teunis Keijzer, Vondellaan 47, Baarn en Antonia Gerarda van der Stam, Korte Brinkweg 41. Jan Joost Rebel, Oranjeweeshuisstraat 31, Huizen en Reij- ertje van Brummelen, Kerkstraat 13. Johannes van Vuuren, Julianalaan 112, Bilthoven, en Sophia Elisabeth Irene Blankenstein, van Straelenlaan 31, Richardus Jacobus Brouwer, Lange Brinkweg 53 en Adriana Aleida Sukel, Laanstraat 86. OVERLEDEN: Cornelia Johanna Röling, 71 jaar. Bosstraat 2, Gerarda Wilhel- mina van Aken, 75 jaar, Nieuwerhoek- plein 10. Johannes Wortel, 82 jaar, weduwnaar van C. de Wolf, Braamweg 32. Hendrikus Leonardus van Dalen, 79 jaar, weduwnaar van J. S. Visser, MO' lenstraat 55, Jacob van Manen, oud 69 jaar, echtgenoot van M. H. van der jFlier, Nieuwstraat 52. HEEFT DE C-14 METHODE AFGEDAAN? Twee Amerikaanse onderzoekers dr. Bu ford Price en dr R. M. Walker hebben een nieuwe geologische dateringsmetho de ontwikkeld. Zij kunnen in „glimmer" de sporen zichtbaar maken, die ontstaan bij de afbraak van het zich in het mi neraal bevindend uranium. Deze sporen zijn het gevolg van een verstoring van de structuur van het betreffende mineraal De intensiteit van deze afbraaksporen kan een maatstaf zijn voor het bepalen van de ouderdom van dergelijke gesteen te. Deze mogelijkheid om de ouderdom van gesteente vast te stellen is onafhan kelijk van de tot nu toe gebruikte radio logische methode en vult deze zeer goed aan. Het is de onderzoekers gelukt glimmer- mineralen in uiterst dunne plakjes te snijden. Door het etsen met zuren wor den dan stervormige figuren met een doorsnede van enige duizendsten mili- meters zichtbaar. De banen die de af braakprodukten en het materiaal achter lieten zijn niet gekromd, maar komen als stralen van een ster recht uit het centrum van het uranium en hebben af hankelijk van de energie van het be treffende deeltje verschillende lengten. Natuurlijke foto's Dat het bij de waargenomen stervormige figuren inderdaad om sporen van afge broken kernbestanddelen gaat, hebben de onderzoekers bewezen. Zij hebben in kunst-matig vervaardigde glimmerplaat jes de zelfde stervormige figuren, als zij bij het natuurprodukt hadden ontdekt. Het aantonen van de bijzonder kleine afbraaksporen wordt mogelijk, doordat de kristalstructuur losser werd op de wegen die de splij tprodukten in het mineraal volgden. Deze zwakke plekken worden hij het etsen het eerst aangetast, waar door reeds na korte tijd de sporen duide lijk zichtbaar worden. Glimmer is het enige mineraal, dat zich in zulke zeer dunne plaatjes laat snij den Men kan deze dunne schijfjes zien als natuurlijke fotoplaten, waarop het gebeuren van een kernsplitsing, die aan ving na het uitkristalliseren van het mineraal, werd vastgelegd. Een nieuwe klok Er is echter nog een punt van belang waarmee men rekening zou moeten hou den. Glimmermineralen die voorkomen aan of dichtbij het aardoppervlak kun nen aan kosmische stralen blootgesteld zijn geweest, die eventueel ook hun spo ren kunnen hebben achtergelaten. Men heeft echter tot nu toe geen reden gehad hier bijzondere aandacht aan te bested den, aangezien tot op heden in glimmer geen sporen van dien aard zijn ontdekt. Van veel meer belang is de mogelijkheid om deze kernsplitsingssporen als geo logische klok te gebruiken en uit de ver houding tussen het aanwezige uranium en de sporen der afvalstoffen de leef tijd van het mineraal te kunen bepalen De eerste proefnemingen op dit gebied hebben zeer bevredigende resultaten op geleverd. Weliswaar schijnt het, dat de afbraaksporen door de inwerking van warmte of in de loop der tijden verdwij nen, zodat deze mogelijkheid tot geologi sche datering slechts tot gesteenten met een leeftijd van maximum één miljard jaar beperkt is. Nieuwe perspectieven In weerwil van deze beperking is de mo gelijkheid tot het vaststellen van de ou derdom van mineralen en gesteenten volgens deze methode van grote beteke nis. De tot nu toe gebruikte methoden wa ren alleen gebaseerd op chemische of fysisch-chemische vaststelling van de De Janboel die de Verenigde Naties na een beheer van ongeveer drie jaar in Kongo hebben veroorzaakt en achterge laten getuigt wel van een zo groot fiasco van de hier gevolgde politiek, dat men er alleen nog maar van kan hopen, dat het een les geweest is voor alle andere gebieden waar men zou willen pogen de V.N. een politieke crisis te laten oplos sen. Er is in de jaren dat de U.N.O. poogde in Kongo orde op zaken te stellen zoveel gemoord, vernield en verjaagd als er in voorgaande tijden nog niet was voorge komen. Deze jaren hebben er tienduizen den dooden gekost, een ontzaglijke cor ruptie opgeleverd, waaraan ook functio narissen der Ver. Naties meededen, enor me verwoestingen en grote werkloosheid tot gevolg gehad. De beste bedoelingen van het secretariaat der V.N. hebben er volkomen gefaald. Men meende, dat de regering Adoela de eenheid der Kongo lese stammen kon verwerkelijken, dat die daarom te vuur en te zwaard moest wor den gesteund, maar men zag over het hoofd dat de ministers van dit kabinet daartoe niet de capaciteiten bezaten en er daarom slechts op uit waren zichzelf te verrijken. De leider die zijn eigen gebied nog het best in stand hield tegen de ontbindende krachten die in Leopoldstad hoogtij vier den, Tsjombe van Katanga, werd zelfs ook door de blauwhelmen aangevallen en tenslotte verdreven, want hij wilde zich immers niet overgeven en onderge schikt maken aan Adoela. Zijn ver dwijning uit het land bracht echter geen enkele verbetering, integendeel, ook het door hem beheerde gedeelte van Kongo verloor daarmee het zo nodige gezags- apparaat en werd eveneens overgeleverd aan de ontbindende krachten van on kunde en corruptie, waaraan secretaris generaal Oe Thant nu eenmaal zijn steun had toegezegd, op instigatie van hoofd zakelijk de Verenigde Staten van Ame rika. Die zogenaamde hulp van de VN. aan Kongo kon uiteraard niet eeuwig duren. De afspraak luidde: tot 1 juli 1964, daar na moest Kongo in staat zijn zelf orde op zaken te stellen. Hoewel de mogelijk heid daartoe hoe langer hoe minder aan wezig bleek te zijn, waren de Ver. Naties ook finaniceel niet in staat er langer militaire steun te verlenen. Tegen 1 juli, de datum waarop de vierjarige herden king van het verkrijgen van de „onaf hankelijkheid" van Kongo kon worden gevierd, werden de internationale troe pen (ook bepaald geen brave broeders) uit het land teruggetrokken. Eerste gevolg? Dat de regering Adoela haastig aftrad, om niet ten prooi te vallen aan de eerste de beste legeroffi cier of stamhoofd met voldoende gewa pende volgelingen, die een staatsgreep zou uitvoeren en de huidige regeerders gevangen zou nemen of direct vermoor den. Die kans was groot en in uiterste nood riep men de man terug die men vorig jaar nog in een openlijke oorlog, met behulp van buitenlanders, had be oorloogd en verdreven, Moise Tsjombe. Deze komt terug van zijn buitenplaats aan 't meer van Genève en het eerste wat hij doet is de inmiddels ook al gevangen gezette pro-communistische leide, Gizenga, opvolger van de vermoor de Loemoemba, bevrijden, om deze ook in een nieuwe regering te kunnen op nemen. Daarmede is het fiasco van de politiek der Verenigde Naties en van de daaraan vooral door Amerika verleende hulp, wel volledig geworden. De zo hoognodig af gedwongen onafhankelijkheid van Kongo heeft, mede dank zij de hulp van derden, dit land alleen maar in ellende gestort, duizenden doden geëist, de plantages doen verlaten, het volk verarmd, corrup tie en zwarte handel hoogtij doen vieren, kortom een chaos veroorzaakt in een eens redelijk bestuurd en vrij welvarend stuk van Afrika. En waarom? Omdat men bang was, dat de Kongolese regering anders onder te grote invloed van Rusland zou komen of andere landen teveel zouden profiteren van de zo begeerde delfstoffen der Union Minière, hetgeen niet uitkwam met Ame- rika's belangen. Een van de zwartste zijden van het politieke spel heeft zich de afgelopen jaren wel in Kongo afge speeld. De bemoeienissen van de V.N. in deze hebben het aanzien van deze in stelling een grote knak gegeven. Tot be vordering van de vrede in dit land heb ben zij zeker niet bijgedragen. Nu de Ver. Naties zich ook bemoeien met de kwestie Cyprus, zonder ook hier tot enig concreet resultaat te leiden, staat te voorzien dat ook deze interven tie het aanzien van de volkerenorgani satie niet zal verhogen. De wereld is nog in geen enkel opzicht toe aan een ge meenschappelijke behandeling van poli tieke problemen, integendeel lijken de nationale belangen juist steeds meer de boventoon te voeren, zoals we, in kleiner verband, ook in Europa kunnen consta teren.

Soester Courant | 1964 | | pagina 10