DE REVOLUTIE verslindt haar kinderen. ERKEND DE BESTE. DE DELTAWERKEN. Koningin Emma Huishoudschool Soest. HET OOG GERICHT OP WERKLOOSHEID. LES SURFS ZIJN IN AANTOCHT! Geslaagd. Oud papier. K.P.S. speelde gelijk. Sensationeel zestal uit Madagaskar voor VARA-televisie. DINSDAG 14 JULI 1964. 43e JAARGANG No. 54. SOESTER OURANT Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.40 - per post 2.115. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 2§A SOEST TELEFOON 2566 GIRO 126156 Het schijnt een onontkoombare wet dat de revolutie haar eigen kinderen ver slindt. In Algerije gaat dat inderdaad op. De vroegere premier Ferhat Abbas kreeg huisarrest opgelegd en een reeks arres taties werd slechts daarom niet zo groot als de regering wenste, doordat verschei dene anderen met goede namen in de vrijheidsstrijd naar 't buitenland vlucht ten. President Ben Bella is eenzaam komen te staan, maar hij kan rekenen op het leger van Boumedienne en zijn positie is dus bepaald niet zwak. Maar dat vrij wel alle voormannen uit de oorlog tegen de Fransen hem nu afzweren is ook geen teken dat Ben Bella's doen en laten algemene instemming vinden. En dat is zeker in het land niet zo, waar de toch al nooit florissante economie hoe langer hoe meer verpietert. Men mag daar Ben Bella niet uitslui tend de schuld van geven, al heeft zijn Nasseriaans socialisme met een sterk marxistische inslag nu ook weer niet ge holpen om de buitenlandse investeerders - waarvan het arme Algerije het hebben moet - aan te lokken. In ieder geval is de ontevredenheid van de Algerijnen iets wat de nu uitgeweken leiders zullen willen gebruiken om tegen Ben Bella te ageren. Het resultaat zal onherroepelijk zijn dat Ben Bella zijn dictatoriale macht nog scherper zal gebruiken en de kansen dat het nu onderling in heel Algerije net als nu in Kabylië hard tegen hard zal gaan, stijgen. Er ontstaat een ontvlam bare situatie, waarmee niemand blij is, speciaal de Fransen niet die nog altijd, vooral door hun oliebelangen, nauw ver bonden blijven aan het land. Makarios gaat zijn gang. De voornaamste schepper van de N.A.V.O. oud-minister Dean Acheson, is de vierde afgezant van president Johnson die pro beert te voorkomen dat de ruize op het kleine eiland Cyprus ertoe leidt dat aan de uiterste- oostflank van de verdragsor ganisatie de leden onderling aan het vechten slaan. Johnson vermijdt met opzet zelf met een oplossing te komen, hij dringt er slechts op aan dat Griekenland en Turkije on derling het probleem uit de wereld hel pen. Of de Finse bemiddelaar Tuomioja zal slagen is overigens nog dubieus, maar de Geneefse gesprekken lijken een laat ste kans. De toenemende wapenstroom naar Cy prus plus het gerechtvaardigde vermoe den dat ook Griekse soldaten naar het eiland zijn getransporteerd, zijn goede redenen om aan te nemen dat tot dusver de spanning op Cyprus alleen maar toe neemt en dat de Grieks-Cyprioten rustig doorwerken naar een voldongen feit, dat wellicht zelfs - zoals generaal Grivas propageert - zal neerkomen op aanslui ting bij Griekenland. Toch invasie? Een dergelijk eenzijdig aan de laars lap pen van de overeenkomst die de repu bliek Cyprus in het leven riep, kan Tur kije onmogelijk over zijn kant laten gaan en aangezien daartegen dan ook geen praten meer zou helpen, zou de al zo vaak verwachte invasie wel een feit moeten worden. Daarmee is dan ook het hek van de dam, want het conflict tussen twee be volkingsgroepen op een klein eiland zou dan zijn uitgegroeid tot een volslagen oorlog tusen twee landen, bondgenoten in de N.A.V.O. nog wel. En dat wil pre sident Johnson tot elke prijs verhoeden. Intussen zullen er misschien wel poli tici zijn, die wensen dat heel Cyprus wegzonk in de zee, een wens waarmee velen op het eiland die geen oplossing zien in een conflict waarbij de partijen aan elkaar niets meer toegeven, wellicht zullen instemmen. Misschien zelfs ook in Athene en Ankarra. De bekende schrijver Simon Vestdijk is door de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde bekroond met de eervolle onderscheiding van het „meesterschap". Reeds vele achtereenvolgende jaren was deze Nederlandse romancier voorgedra gen voor de Nobelprijs en als ons taal gebied voldoende groot zou zijn, zodat meer buitenlandse deskundigen kennis hadden kunnen nemen van zijn oeuvre, mag worden aangenomen dat er een re delijke kans op deze wereldprijs had be staan. Helaas heeft onze taal onvol doende lezers over de grenzen en hebben de vertalingen blijkbaar teveel afbreuk gedaan aan de oorspronkelijke zeggings kracht. Met het „meesterschap", een slechts een maal in de vijf jaren verleende eretitel en de fraaiste onderscheiding die de Nederlandse letterkunde kent, is Vestdijk nochtans algemeen erkend als onze beste schrijver. Hij heeft deze prijs volkomen verdiend. Ir. J. J. Tiedema van Werkspoor N.V. heeft vrijdagavond in de lagere school aan de Kerkebuurt 'n causerie gehouden waarmee hij onder meer enige algemene verbreide misvattingen uit de weg ruim de. Zo is het Werkspoor N.V. geen over- heids- of semi-overheidsbedrijf, maar een particulier bedrijf en met de spoorwegen heeft dit bedrijf alleen te maken als le verancier van spoorwagons. Een tweede misvatting betreft de Delta werken, waarvan algemeen aangenomen wordt dat men tot de uitvoering van deze werken besloot om te voorkomen dat ons land getroffen zou worden door een tweede watersnoodramp, nadat de eerste in 1953 vele honderden slachtoffers geëist had. De uitvoering van de werkzaamhe- Onder meer werd dit met betonblokken gedaan. De tweede stap was het dichten van het Haringvliet. Het is een heel moeilijk werk omdat men er niet kwam met het domweg neergooien van een dijk, maar uitwateringssluizen moest aanbrengen. Midden in het Haringvliet ligt een eilandje en daarin worden 17 sluizen met 34 gigantische deuren ge maakt. Als die allemaal aangebracht zijn komen er dijken van de sluizen tot de wal. Werkspoor N.V. is hoofdaannemer van het ijzerwerk en in diverse bedrijven in ons land worden deze enorme sluizen gemaakt In onderdelen worden ze naar het Haringvliet vervoerd en daar in el kaar gezet. De enorme onderdelen, waar- Een van de 34 sluisdeuren waarmee het Haringvliet afgesloten wordt. den is hierdoor verhaast, maar in de eerste plaats heeft men bij het maken van de plannen gedacht aan het bestrij den van de toenemende verzilting van onze bodem. Deze dringt steeds verder door en een streek als het Westland brengt door dit euvel nog maar de helft op van wat voor de oorlog de opbrengst was. De ramp van februari 1953 kon ontstaan doordat de dijken te laag waren. Het plan de zee voorgoed buiten te sluiten was dus niet alleen ten aanzien van de verzilting een goed plan. Eeuwen lang is er strijd geleverd tegen de zee en aan die strijd wil men nu voorgoed een einde maken. Er zijn in deze strijd kapitale fouten gemaakt. Zo zag men over het hoofd dat het zoete water in de duinen het zoute water belette het land binnen te drin gen. Het duinwater werd echter tot drinkwater gepromoveerd en het zoute water kreeg vrije toegang tot ons land. Een tweede stormramp van grote omvang zou men kunnen verhinderen door het verhogen van de dijken, maar al maakt men de dijken nog zo hoog, daarmee houdt men het zout niet buiten de deur. Daarom zijn de Deltawerken van zo grote betekenis. Het Veerse Gat werd als eerste gedicht van sommige een lengte hebben van ne gen meter, mogen slechts een maximale afwijking van 1% milimeter hebben. Veerste gat, Haringvliet, Grevelingendam, Brielse Maas, Kaatseveer, Oosterschelde en tot slot het Brouwerhavense gat, dat het slachtoffer van knappe denkers en stoere werkers zal zijn. Dan zullen de zeearmen in het zuid westen van ons land afgesloten zijn en daar zal men de zee definitief buiten de deur gezet hebben. Met de Delta-afslui ting wordt een volkomen betrouwbare primaire waterkering verkregen. De be staande dijken zullen daardoor een se cundaire functie krijgen en minder aan onderhoud kosten. Voor de bewoners van de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden zal er een einde komen aan het isolement, waarin ze door het water leefden, maar belangrij ker is nog dat men de zoetwaterhuishou ding aanzienlijk beter in de hand zal hebben omdat de zoutgrens verlegd is in richting afwaarts van het land. Alleen al het afsluiten van het Haring vliet kost een slordige 300 miljoen gulden en de zeven afsluitingen in totaal niet ver van de twee miljard. Het gehele grootse plan zal in een kwart eeuw uit gevoerd zijn. In de smaakvol versierde bovenzalen van de Koningin Emma Huishoudschool te Soest heerste donderdagmiddag j.1. een vrolijke stemming. Geen wonder, want het was het feestelijk besluit van het 10e schooljaar. De directrice van de school, mejuffrouw A. M. E Jirris, heette de talrijke aan wezigen hartelijk welkom, in het bijzon der de geslaagde leerlingen en hun ouders, de leden van de examencommis sie, de hoofdeonsulente van het leerling stelsel, de patronessen en de bestuurs leden. Het afgelopen schooljaar was een topjaar Het aantal leerlingen was groot en er werd begonnen met een assistentenoplei ding. Door het grote aantal leerlingen en het beperkte aantal lokalen was het werken niet eenvoudig. Toch is er veel werk verzet. Wij mogen tevreden zijn met de bereikte resultaten. Door gebrek aan doorzettingsvermogen en verantwoordelijkheid (misschien ook wel van de ouders!) hebben enkele leer lingen de opleiding niet afgemaakt. An deren hebben daarentegen de smaak te pakken gekregen en behaalden bovendien het Klimroosdiploma. Het regelmatig huiswerk maken gaat in vele opzichten vooruit. Verstandig, want niet alleen het examencijfer is beslissend. Een goed jaarcijfer is een bewijs van flink en regelmatig werken en daarom zeer belangrijk. Een aantal leerlingen, afkomstig uit de Brug- en ULO-klassen kon direct in de 2e klas van de primaire opleiding worden geplaatst. De overgang en aanpassing was niet eenvoudig, maar de bereikte resultaten waren goed. Diploma's en getuigschriften worden uit gereikt aan 40 primaire leerlingen, 7 kleuterhulpen en 10 assistenten. Eén van de assistenten, Joke Oosterbroek slaagde met lof, waarvoor zij een corsage en een boekenbon ontving. Zij gaat over naar de INAS-opleiding. Namens het bestuur sprak mevrouw S. M Polet-Musler. Zij feliciteerde de meisjes met het behaalde succes en dankte di rectrice en leerkrachten voor het vele verrichte werk. Er is hard gewerkt om alles tot in de puntjes klaar te krijgen. Met voldoening kan teruggezien worden op het behaalde succes. Spreekster is verheugd over het grote aantal aanwezige ouders. Zij tonen op recht belangstelling voor het Nijverheids onderwijs. Een opleiding bij het N.O. opent een weg naar vele richtingen. De primaire opleiding moet niet het einde zijn, maar de grondslag vormen voor een verdere opleiding! Het is een teken van welvaart dat zovele ouders hun kinderen de gelegenheid kunnen en willen geven verder te leren. Het leven is harder ge worden en daarom is 'n voortgezette op leiding ook harder nodig. Kies een be roep waarin Je je nog verder kunt ont wikkelen; blijf je thuis, volg dan avond cursussen. Een gewichtig moment was hierna het tekenen van de diploma's en getuig schriften en het uitreiken van de in signes aan de Kleuterhulpen door mej. Sondorp, hoofdeonsulente van het leer lingstelsel. Na een geanimeerde pauze, waarin gebak en verfrissingen werden aangeboden, was het woord aan de vertegenwoordig ster van de vertrekkende leerlingen. Op velerlei wijze werd dank gebracht voor het genoten onderwijs en werden aan directrice en leerkrachten bloemen, ver snaperingen en geschenken aangeboden. In haar slotwoord dankte de directrice allen, die meegewerkt hadden deze dag zo feestelijk te laten verlopen. Op 31 augustus bestaat de school 10 jaar: dan is er feest, 's Morgens zal het bestuur recipiëren, 's avonds is er een grote reünie voor oud-leerlingen, 's Middags is er in „De Rank" een feest middag voor alle leerlingen, die in 1964 de school bezoeken of bezocht hebben. Voor het getuigschrift Primaire Opleiding slaagden: Tineke van Beest, Baarn. Nel v. d. Broek, Soest. Riekje Dekker, Baarn. Ellen Elliott, Soest. Nel Jacobs, Baarn. Bertie v. d. Kieft, Baarn. Rita de Liefde, Soest. Ankie Veldhuizen, Soest. Lilith van Vlierden, Soest. Sandra Schutrup, Soest. Ria Boltjes, Soest. Annie de Graaf, Baarn. Annemarie van Oostrum, Baarn Jeannette Muts, Baarn. Voor het getuigschrift Primaire Opleiding en het Klimroosdiploma slaagden: Gerda De Boer, Baarn. Rini Brons, Soest. Ina de Gier, Soest. Corrie Gons, Soest. Corrie HUbrands, Soest. Rina Hofman, Baarn Janny Hop, Baarn. Jopie Lanser, Soest Hieke van Maaren, Baarn. Sylvia Muts, Baarn. Mieke Sükel, Soest. Marian van Uitert, Baarn. Marry Valk, Baarn. Willy Vedder, Baarn. Jopie Wijnands, Soest Stasia Zahaczewski Soest. Rietje v. d. Bunt, Soest. Kitty Dekkers, Baarn. Susan Hilstra, Baarn. Nel van Leeuwen, Baarn Henny Leertouwer, Soest. Joke van Ou- werkerk, Soest. Wilma Slijoer, Soest. An- nelies Vandenbroucke, Soest. Annelies Vernet, Soest. Marja Wolfsen, Soest. Voor het diploma Kleuterhulp slaagden: Plonia Abbel, Soest. Ina Beernink, Soest. Bep Grijm, Soest. Willy Jonker, Soest. Yvonne Labes, Baarn. Mieke Renooy, Soest. Carla Versteeg, Baarn. Voor het getuigschrift Assistente in de Huishouding slaagden: Corrie van den Broek, Soest. Marga Christiaans, Soest. Ellen Cooiman, Soest. Willy de Gooyer, Baarn. Ineke Keizer, Soest. Adrie van Klingeren, Baarn. Bea Mans, Baarn. Joke Oosterbroek, Baarn, met lof. Wüly van Rouwendaal, Soest. Liesbeth van Setten, Soest. Bevorderd tot de 2e klasse der Primaire Opleiding werden: Gea v. d. Akker, Gerry van Beest, Jopie Blaeser, Ciska Brand, Nelleke van Brummelen, Rika Buisman, Elly de Groot, Ada v. d. Hoef ,Gré Klein, met lof, Willy Klein, Gerdi Koe dam, Aria Lammertse, Marga Lüschen, Carla Post, Everdien Ravenhorst, Koosje Reehorst, Sylvia Thomas, Peggy Bamberg, Jeanne Beeke, Gerda v. d. Biezen, Han- nie v. d. Biezen, Neeltje v. Brummelen, Ansje Camper, Reina Glas, Ankie van Groningen, Martha Hoogeweg, Henny Jonker, Henny Luyff, Els Massop, Ineke Nagtegaal, Bep van Tricht, Ralleke Zim- mermann. Bevorderd tot klasse Kleuterhulpen II werden: Anneke Bos. Ans Brouwer, Cor rie Delforno. Marijke Floor, Elly te Kloe- se, Cobi Kloet, Marijke Ruyterman, Nellie de Wild, Ineke Thomasz. Voor de Britse vertalersexamens van the Institute of Linguists te Londen zijn geslaagd: Vertaler Engels Student II: Mej. W. H. J. Hamming. Vertaler Engels Associate: de heer M. A. Hermsen, bei den te Soest. Zij werden opgeleid door the British School of Language Study, Mozartlaan 3, Baarn Driemaal is een ploeg van de Soester Turn Club met veel enthousiasme op pad gegaan ten behoeve van de kas en met grote ijver is papier ingezameld. De eerste maal bracht men het tot 1181 kilo, de tweede maal tot 802 kilo en de derde maal tot 558 kilo, zodat in totaal 2541 kilo ingezameld werd. Nabezorgd werd 127 kilo. K.P.S. heeft gisteravond tegen Polynorm uit Bunschoten met 1-1 gelijk gespeeld. Het was een uitwedstrijd maar er werd op het K.P.S.-terrein gespeeld omdat Polynorm geen veld heeft. Aan spanning ontbrak het niet want K.P.S. wilde de leiding in de afdeling behouden en Polynorm vocht voor het behoud van haar plaats in de afdeling. De mannen van het paleis waren ster ker maar de spil en de keeper van Poly norm waren goed op dreef. Schoten van Jongepier en Van Gurp werden gestopt. Na een kwartier kreeg Veldhuizen de bal op de linkerzijde van het middenveld. Hij gaf een hele lange pass naar rechts, waar C. v. d. Veer stond. Deze ging snel op de keeper af en met een hard schot kon hij ongehinderd scoren. Vijf minuten later ging Polynorm met Het is nog niet zover dat ons land meer werklozen heeft dan een minimum dat er altijd wel zal zijn, maar als de te kenen niet bedriegen dan kon het wel eens mis gaan met de hoogconjunctuur. In Winterswijk, Tilburg, Tegelen, Stop peldijk en Gouda zijn bedrijven gesloten omdat de directies van deze bedrijven in ernstige betalingsmoeilijkheden kwa men. Die zijn natuurlijk mede veroor zaakt door de loonsverhogingen, waarvan velen dachten dat ze voor honderd pro cent gerechtvaardigd waren omdat in de ondernemingen schatten verdiend wer den. Dat dit niet altijd het geval is blijkt uit het sluiten van deze fabrieken, waarvan er enkele zo omhoog zaten dat het personeel op staande voet ontslagen moest worden. Het zijn de eerste bedrijven niet die de strijd moeten opgeven en het zullen de laatste ook niet zijn. Zeker niet als de een of andere vakbond het weer nodig vindt dat er een loonsverhoging komt. Het kan natuurlijk nodig zijn dat deze loonsverhoging gegeven wordt, maar dan is het te hopen dat alle werknemers be denken dat een loonsverhoging voor het bedrijf geen schade betekent maar voor deel kan bieden als de man die deze ver hoging krijgt er eens twee schepjes bo venop doet. Dan zullen er niet zo gauw bedrijven verdwijnen wegens financiële moeilijkheden. KANTMAN. een aanval over links naar voren. De verdediging van K.P.S. bleef staan omdat men meende dat de Polynormer buiten spel stond, scheidsrechter Bührman had dit echter niet geconstateerd en links buiten Zwaan passeerde keeper Van Es sen onhoudbaar. In de tweede helft was K.P.S. sterker. Van Dalen schoot onder meer tegen de lat en een schot van korte afstand door Jongepier gelost werd uitstekend gekeerd. Gescoord werd er niet meer, ook niet door Polynorm die slechts tot schaarse aanvallen kwam. Met z'n zessen zijn ze en ze komen uit één gezin. Ze werden geboren op zonnig Madagaskar, eiland in de Indonesische Oceaan, maar wonen sinds vorig jaar zomer in Parijs. Van waaruit ze de tri omfantelijke tocht naar de roem onder namen. En die „ze", dat zijn dan Les Surfs. Zes jongens en meisjes, die we twee maanden geleden hoorden en zagen in het televisieprogramma „UIT!" en die opnieuw voor de T.V.-camera's van de V.A.R.A. zullen verschijnen. Met een ge heel eigen programma, waarin van mi nuut tot minuut de bijzondere talenten van Les Surfs onderstreept zullen wor den. En waarin alle grote successen van de groep de revue zullen passeren. Suc cessen al „Reviens vite et oublie", „Ten vas pas comme ?a", „Qa n'a pas d'im- portance" (uit „Cherchez 1'idole", de Charles Aznavour-film, die kortgeleden in ons land zijn première vierde) en „A présent tu peux t'en aller", de Frans talige versie van „I only want tot be with you", waarmee Les Surfs nu al en kele weken één staan - op de Franse hit parade. Dagbladpers pousseerde Les Surfs. Les Surfs: ze deden voor het eerst van zich spreken in 1959. Op Madagaskar werden grote talentenjachten georgani seerd ter gelegenheid van het feit, dat het eiland de eerste verjaardag van de republiek vierde. Les Surfs kwamen als één uit de bus met als plezierig gevolg: een serie toernees door Madagaskar, Mo zambique en tal van andere eilanden in de Indische Oceaan. De dagbladpers van Madagaskar vond, dat ook Europa met Nicole en Monique, Dave en Rocky, Pat en Coco moest kennismaken. Zij bracht het nodige geld bijeen en in samenwerking met Air France werd be sloten, Les Surfs naar de Franse hoofd stad te brengen. Dat gebeurde in augustus van het vorig Jaar en wat insiders verwacht hadden, gebeurde. Les Surfs veroverden via één enkele TV-Shows onmiddellijk de harten van alle Parijzenaars. Niet alleen omdat ze zo voortreffelijk zongen, maar ook omdat Les Surfs (gemiddelde leeftijd: 17) zo uitstekend dansten en acteerden. „Wat Les Surfs aan show en vakmanschap weggeven", schreef een groot Parijs och tendblad, „dat wordt in de huidige show business bijna niet mer vertoond". Zonder twijfel zullen ook Nederlandse kranten zo over de groep schrijven, wan neer ze voor de televisie hun opwachting gaan maken I

Soester Courant | 1964 | | pagina 1