xyO PRIMUS-SERVICE Moderne wereld in het hart horpanta OVER DE BRUG. a jsstóW-5." OPTIEK VULSTATION Ijzerhandel v. d. Witte In voor het westen onbekend gebied, verrijzen de wolkenkrabbers. ROEP KAALHEID EEN HALT TOE Aan de ouders van de jongens die graag aan de slag willen: „drukken is een prachtig vak" Drukkerij Smit, Van Weedestraat 29A Drukkerij „Atlas", Koningsweg 18 Drukkerij „Bevedeem", Steenhoffstraat 52A Drukkerij „De Horizon", Kerkstraat 58 Drukkerij „De Nieuwe Soester", Middelwijkstraat 27 N.V. Eerste Soester Electr. Drukkerij, v. Weedestr. 7 Zonnegloren krijgt nieuwe patiënten. Aanvulling raadsagenda. ZONNEBRIL fabrieken werden uit de gi'ond gestampt, met enorme complexen arbeiderswonin gen, die de vroegere lemen hutten ver vangen, waarin de mensen gewoon wa ren te leven. Het oude en het nieuwe Boekhara vormen wel bijzonder schrille tegenstellingen en vermoedelijk is dit ook wel de bedoeling der sowjets geweest om op die manier het ouden vervallene te tonen naast het moderne nieuwe. Een combinatie van beiden is wel de be roemde oude stad Samarkand, de stad van waaruit de beruchte Mongool Tamar- lan over Azië en oost-Europa regeerde. TORENSTRAAT 17. In Samarkand vinden we nog veel van het beroemde oude, doch dit naast een prachtig vliegveld van waaruit elke dag vliegtuigen vertrekken op niet minder dan twaalf lijnen, schitterende hotels met warm en koud stromend water, ge bouwen die in moderne architectuur niet onderdoen voor de prachtigste elders in de wereld en schouwburgen en theaters als in de grote wereldsteden. Kortom Samarkand is een van de grootste en be langrijkste steden in Centraal-Azië en zet daarmee een traditie voort. Burg. Grothestraat 8 Telefoon 3859 Soestdijk U ziet meer, U ziet veiliger, U ziet zonder hinderlijke schit tering met een POLAROID® Voor het te laat is Bij de eerste verschijnselen van kaalheid (haaruitval, roos) is de hoofdhuid nog aktief. Doe dan als dhr. Valkenburg. Jac. Catsstr. UI te Blerick die een kuur met de weten schappelijke haarvoedingspre- paraten volgde, met als prachtig succes: weer een getonde haardos. Horpanta-preparaten (haar- voedingsmlddelen, shampoo, haarcrème, massage-olie en edelbrillantine) verkrijgbaar in SOEST bij D.A. drog. v. amerongen Soesterbergsestraat 55 in SOESTDIJK bij Drogisterij Kraal Van Weedestraat 20 Drog. „De Pil" (Van Dijk) Koninginnelaan 44 in SOESTEKBERG bij v. Dockums Drogisterijen Buys Ballotlaan 1. hoog aangeschreven staat. interessant hoeken, Flinke jongens kunnen geplaatst worden bij (Bureau „Soester Courant") Bij de schaarse berichten die ons vanuit de verre sowj et-unie bereiken, berichten die spreken over lanceringen van aard- satellieten, van wetenschappelijke onder zoekingen, van voorbereidingen voor sportprestaties, horen we vele namen noemen die ons onbekend in de oren klinken. Namen als Oezbekistan, Turke- menië, Tadzikistan, Kirgizië en Kazach- stan om maar enkele gebieden te noe men, Centraalaziatische sowjet-republie- ken, waarvan de namen ons westerlingen vrijwel niets zeggen. Velen begint het misschien in het ach terhoofd wat te schemeren wanneer we namen noemen als Tasjkent en Samar kand, dat zijn namen die gedachten op wekken uit oude tijden toen 't beroemde plaatsen waren in het Mongoolse rijk van waaruit perfect georganiseerde ruiter- horden Europa bedreigden. Na deze roem ruchte tijd der Mongolen zijn deze plaat sen in de vergetelheid gebleven, doch ten onrechte. Al horen wij er weinig van, in Azië zijn het weer plaatsen van meer dan lokale betekenis geworden. Tasjkent bijvoor beeld beschikt over een enorme radio zender, die vanaf Teheran tot Saigon en van Bangkok tot Cairo wordt beluisterd. Door middel van deze machtige zender bedrijven de Russen hun propaganda in Azië. Tasjkent is trouwens in meer op zichten een belangrijke stad in het hart van Azië geworden. Het is het rode paradepaardje wanneer kleine groepen vreemdelingen op excur sie, de Centraalaziatische raden-republie ken bezoeken. Het is een feit, dat men hier zo'n stad niet zou verwachten. Machtige brede wegen met grote wolken krabbers doen aan een grote westerse stad denken. Maar de architectuur heeft iets oosters, waardoor deze wolkenkrab bers zich van westerse soortgenoten on derscheiden. De stad gonst van de drukte en moderne vervoermiddelen rijden af en aan. Bioscopen brengen moderne kleurenfilms en uitgestrekte parken ge ven smaak en geur aan deze moderne stad in het hart van Azië. Andere sfeer. Het merkwaardige is, dat de stad nog altijd een typisch oosters karakter heeft maar met een sterk westerse inslag. Het leven op de bazar, de typisch oosterse markt is anders. Stof en vuil zal men er tevergeefs zoeken. Hygiëne wordt er streng toegepast. De handelaren zijn goed gewassen en al die volgens onze begrip pen vieze dingen, zoals vliegen en vuile bedelaars, worden er angstvallig geweerd. Dat sluit in, dat veel van de charme die in zo'n oosterse bazaar hierdoor schuilt, verloren is gegaan. Maar wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen. Oh, ja, „cou leur locale" vindt men toch nog wel, want in dat zelfde moderne Tasjkent treffen we nog vele lieden die in de ty pische oosterse klederdrachten lopen, alles bij elkaar maakt het echter een eigenaardige, bijna onwezenlijke indruk, dat typisch oosterse gecombineerd met het vele moderne van westerse oorsprong. Het is begrijpelijk, dat de sowj et-autori teiten hun buitenlandse gasten bij een bezoek Tasjkent laten zien, want het is inderdaad een voorbeeld van ontwikke ling van het zo lang achtergebleven hart van Azië. Natuurlijk vraagt u zich dadelijk af of de andere belangrijke steden in Cen- traal-Azië hetzelfde beeld vertonen. Met enkele is dat wel het geval. Zo bijvoor beeld de vooral in de sportwereld zo be kende plaats Alma Ata, vlak bij de Chi nese grens, waar de Russen hun be roemde schaatsfavorieten trainen in een van 's wereld fenomenaalste ijsstadions. Evenals Stalïnabad ver in het zuiden bij de grens met Afghanistan is dit een stad die geheel is gemoderniseerd. Maar zo is het niet overal in dit centrale deel van Azië. Het levend museum. Er is een plaats die ook velen in het westen nog wel iets zal zeggen en dat is de stad Boekhara, de legendarische geleerdenstad, een centrum van het mo hammedanisme, dat echter in onze eeuw nog slaven en lijfeigenen kende, een stad die vroeger op cultureel en econo misch terrein een wijde bekendheid ge noot, doch die heden ten dage een vrij wel dode stad is. Het is als het ware een levend museum. De heilige plaatsen die vroeger door moslims uit alle delen van de wereld werden bezocht, zijn nu niets meer dan historische bezienswaardighe den. Een en ander is natuurlijk ook het gevolg van staatsacties tegen de gods dienst, waardoor het gehele mohamme danisme in centraal Azië ernstig achter uit gaat. Op zeer korte afstand van Boekhara ligt Kagan, ook wel Nieuw-Boekhara ge naamd, een nog jonge plaats, die in slechts enkele jaren een stormachtige ontwikkeling heeft doorgemaakt. Grote Houdt afstand. - Hierboven een goed voorbeeld, hoe het niet moet. Geen verboden terrein meer. Vele jaren lang hebben de sowjets Cen- traal-Azië van de buitenwereld afgeslo ten. Het was een verboden gebied waar geen vreemdeling kon doordringen, maar nu zij een deel van dit onafzienbare ge bied hebben opgetrokken uit de achter lijke toestand waarin het verkeerde, is het sinds kort voor enkelen mogelijk daar een kijkje te nemen. In vergelijking met het Europese deel van de U.S.S.R. constateert men toch wel belangrijke verschillen. Zo bijvoor beeld de taaie vasthoudendheid van de moslims, die aanmerkelijk meer weer stand bieden tegen de communistische heilstaatreligie dan vele westerlingen. Voorts het typische patriottisme. De Rus sen zijn goed genoeg om voor de mo dernisering zorg te dragen, doch daarna wensen de Aziaten zelf het heft in han den te nemen en zien zij de Russen lie ver verdwijnen. Wanneer wij hier een kijkje nemen, dan constateren we, dat in diepste wezen de Russen met hetzelfde probleem tobben, waarmee verschillende Europese landen het moeilijk hebben, namelijk het ont waken van volkeren die tot nog toe on der hun bescherming stonden en die zij gedwongen zijn langzaam maar zeker los te laten. Tot nog toe heeft de sowj et- unie door middel van het ijzeren gordijn kans gezien veel interne moeilijkheden onder zich te houden. De laatste tijd lukt dit steeds minder goed en krijgt het westen steeds meer te zien van alles wat er in het oosten te doen is. Zo ook hier. Wie zijn oren en ogen de kost geeft, ziet dat hier een soortgelijke ontwikkeling gaande is, als elders in de wereld. Het enige verschil is, dat de Russen er voor zorgen, dat de patriotten die de teugels van het bewind van hen overnemen, in Moskou opgeleide inheemsen zijn. Hier door wordt een „prettige band" met het Europese deel gewaarborgd. Snobisme ten top. Terwijl men enige meters verder gratis een bad kan nemen in de zee, kunnen leden van de Zwoisman-club voor maar liefst f 3.50 entree zwemmen in verwarmd en gezuiverd zeewater. Wij houden het er maar op, dat mensen, die de welvaart naar het hoofd is gestegen, beter een koele duik kunnen nemen in het natuurlijke frisse zeewater. Het sanatorium Zonnegloren ging ten dele over naar het verplegen van andere dan t.b.c.-patiënten omdat het aantal lijders aan tuberculose afnam en de be zetting terugliep. De ontwikkeling van de ziekenhuisafdeling zal nu echter enigszins afgeremd worden omdat het studentensanatorium te Laren opgeheven wordt. Thans liggen daar nog 51 patiën ten en verwacht mag worden dat 41 van hen voor het einde van het jaar genezen naar huis zullen gaan. De ove rige tien zullen naar Zonnegloren gaan. Het stichtingsbestuur van het Larense sanatorium acht het meer verantwoord de studenten naar Soest over te brengen dan het sanatorium te exploiteren. Thans staan er lan de 86 bedden in het sana torium te Laren 35 leeg. 19. Voorstel tot het benoemen van een onderwijzeres aan de openbare school voor gewoon lager onderwijs te Soest- Zuid. 20. Voorstel tot het voor korte duur on derhands verpachten van een perceel grond gelegen op de Soester Eng aan P. G. Kok. 21. Voorstel tot wijziging van het besluit inzake machtiging tot verkoop van grond in het plan „Achter Dammers". Nederland mag weer trots zijn op zijn bruggebouwers. De 1222 meter lange overspanning van het Haringvliet is klaar en daarmee is een directe wegverbinding geschapen tussen het industiegebïed van de Nieuwe Waterweg inclusief Rotterdam en Goeree en Overflakkee. Het verkeer kan hier mede een omweg van enkele tientallen kilometers, alsook de vertraging van de ouderwetse overzetveren vermijden Belangrijk is, dat hier een aantal ge meenten de handen ineen heeft geslagen en de bouw van de zo noodzakelijke brug wist te versnellen, zodat deze nu vele jaren eerder is gebouwd dan op pa pier in 's rijks bedoeling lag. Dit is een uitstekend voorbeeld voor andere gemeenten, die mogelijk gemeenschap pelijke belangen hebben bij de aanleg van wegen en/of oeververbindingen. BOEKBINDERSBLAD Wordt er ook een tijdschrift voor boekbinders, behalve Magnus, uit Amsterdam uitgegeven? Antwoord: Een specifiek boekbindersblad bestaat er naast Magnus verder niet al zult u m „Graficus", een in Den Haag uitgegeven blad, wel eens iets over dit vak tegenkomen. Het adres is' Hofwijck- straat 11. Het verschijnt wekelijks. LOCKHEED F-104 G Bestaat er een boek dat enkel en alleen handelt over de Lockheed F-104 G? Antwoord: Er is geen boek in de handel dat enkel en alleen handelt over de Lockhead F-104 G. Wel vindt u gegevens over dit type in verschillende luchtvaat- boeken, b.v. in „Wat is dat voor een vliegtuig?" van William Green, uitgave Hollandia te Baarn. MONDFIAT Is mondfiat (synoniem voor „gevat") een officeel Nederlands woord? Antwoord: Het woord „mondfiat" is een aardige vondst, maar geen officieel Ne derlands woord. Het komt in geen enkel woordenboek voor, ook met in de grote Van Dale. UITZENDBUREAU Kan iedere typiste een uitzendbureau oprichten? Antwoord: Iedere typiste kan, mits zij ook in het bezit van een middenstands diploma is, een uitzendbureau oprichten. AUTO-VLOERBEDEKKING Ik wilde kokosmatten in mijn auto nemen, maar moet ik de rubber vloerbedekking dan eerst verwijderen of kan ik die laten liggen? Is het waar dat rubber matten op den duur gaan rotten? Antwoord: Tegenover de voordelen van de rubber vloerbedekking staat ander zijds dat wanneer er vocht onder de vloerbedekking komt, dit vocht moeilijk verdampt en dientengevolge zich rot tingsverschijnselen kunnen voordoen. Wanneer het in de wagen ergens lekt, krijgt men dat al heel gauw. Dit kan bij regenweer bijvoorbeeld gebeuren. Toch hangt dit in grote mate van de autobe zitter zelf af. Als deze zijn wagen goed onderhoudt en dus ook regelmatig de vloer schoonmaakt en de matten verwij dert, kan het euvel worden voorkomen. Wenst u echter kokosmatten aan te brengen, dan is dat natuurlijk uitste kend, maar dan kunt u beter de rubber- matten verwijderen. GOUDVISSEN In onze vijver hebben wij goudvissen, maar tot op heden zijn er nog geen jonge visjes waargenomen. Is het echt waar dat de oude vissen het jonge broed opeten? Antwoord: Dit vijvertje is te klein voor deze 6 goudvissen en dan zullen de gro tere vissen de kleinere en ook het moge lijke kuit en jong goed oppeuzelen, daar het dan echte kannibalen zijn. U schijft er niets van of dat vijvertje beplant is Beplanting zuivert het water, produceert zuurstof en wat ook zeer belangrijk is, verschaft de jonge visjes een goede schuilplaats. Wij raden u aan alleen de 2 grote vissen (mits mannetje en vrouw tje) te behouden en de anderen weg te doen en een passende beplanting aan te brengen. Waarschijnlijk is in uw woon plaats wel een zaak waar u die water plantjes kunt krijgen.

Soester Courant | 1964 | | pagina 2