OPRUIMING 101 korting J. HOPPENBROUWERS BESTORMING VAN DE BASTILLE. op alle niet verprijsde artikelen DERDE BLAD Krabbels van Knelis. De avonturen van Gertjan en Maartje. SOESTERBERG 175 jaar geleden Eerste Soester Begrafenis-Onderneming OVERHEMDEN PYAMA'S SOKKEN SINGLETS ZELFBINDERS SPORTCOLBERTS PANTALONS JAPONNEN JUMPERS TWIN-SETS BLOUSES ROKKEN HANDSCHOENEN DAMESPANTALONS BADPAKKEN S.E.C. speelde nederlaagwedstrijden. Duinkikkers wonnen. Hulp aan scholen. Pool op bezoek. Lange Brinkweg-Kruisweg. De taptoe van de Harmonie trok veel belangstelling. „Jonge Stemmen" voerden „Goud Muiltje" op. 14 juli 1789 FRANKKIJKS NATIONALE FEESTDAG. „Allons Enfants de la patrie, le Jour de gloire est arrivé". De Marseillaise, eens het strijdlied van de Franse revolutio nairen, is alom in de wereld bekend ge worden als het Franse volkslied en vooral op de veertiende juli wordt dit lied door duizenden Fransen verspreid over de gehele wereld met zoveel vuur en kracht gezongen, dat een niet Frans man er stil van wordt. Hoeveel strijd is er niet aan vooralge- gaan voordat de Fransen eindelijk dit lied door de straten mochten verbreiden? Hoevelen onschuldigen zijn er in die woelige revolutiedagen van 1789 niet ge sneuveld? De slechte economische toestand waarin Frankrijk zich in die tijd bevond, de bijzonder grote verkwisting van het hol, de bevoorrechtingen van de adel en geestelijkheid ten koste van het gewone volk en de hoge belasting waavan de adel en geestelijken waren vrijgesteld, moesten ten slotte leiden tot 'n uitbars- 2/eK£NFONl>Sl V€MNCIER SOESTERBERGSESTR.WEG 2G TEL 2982 ting, een ontploffing van opgekropte woede en ontevredenheid. Op 14 juli van het jaar 1789 barstte de bom van verontwaardiging met zoveel kracht, dat heel Frankrijk op zijn grond vesten trilde. Een trilling die een lange nawerking zou hebben. Zonder vorm van proces. Een volksmenigte van naar schatting 30.000 man rukte die bewuste 14de juli gewapend met stokken, hellebaarden, bij len en enkele geweren en wat dies meer zij op naar het symbool van 's konings absolute macht, de „Bastille". „Bastille" is het Franse woord voor burcht, later speciaal gebruikt ter aan duiding van de grote burcht gelegen aan het einde van de Rue Saint Antoine te Parijs. Dit reusachtige gebouw met zijn acht zware torens, waarin 40 ker kerruimtes en bovendien 40 onderaardse cachots, was oorspronkelijk bedoeld als een vesting tegen de Engelsen ten tijde van KaTel V. Met de bouw van het bas tion werd in 1369 begonnen. In 1382 was het kasteel gereed. Later werd de Bastille voorbestemd staatsgevangenis te zijn, waarin volgens de beruchte „Lettres de Cachet" perso nen zonder vorm van proces op last van de absoluut regerende vorsten kon den worden ingesloten. Al deze griezel verhalen lijken ons nogal schromelijk overdreven, maar toch zal er wel het nodige van waar zijn. Vooral door de „Lettres <ie cachet" werd de burcht door het gewone volk, de bourgeoisie, gezien als het symbool van de absolute konink lijke macht. Dir. H. W. Vellinga Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis, Crematie, Transport. (Rouwkamer). Wapens gezocht. Oorspronkelijk wilde de niet te stuiten volksmenigte slechts het bij de Bastille gelegen wapendepot plunderen. Het per manente comité dat zich als revolu tionair gemeentebestuur van Parijs had geconstitueerd, trachtte zelfs nog te be middelen en op vreedzame wijze de capi tulatie van het gehate bouwwerk te ver krijgen. De bevelhebber echter, markies Jourdan de Nannay, die met zijn twee endertig Zwitsers en tweeëntachtig oud gediende officieren slechts zeven gevan genen bewaakte en hier de dienst uit maakte, wist zich geen houding te be palen. Dit zou hem later in de chaos het hoofd kosten, 't Volk werd ongedul dig en kreeg de neiging tot vechten. Bovendien verwachten de autoriteiten allerminst een aanval, zodat men alleen volstond met het afschieten van een ka non, waardoor de steeds groeiende me nigte van voornamelijk kleine burgers uit Faubourg St. Antoine, aangevoerd door een zekere Hulin, Maillard en be roepssoldaten, die zich met hem hadden verbroederd, betrekkelijk gemakkelijk kans zagen met bijslagen de kettingen van de ophaalbrug te breken. Het ge peupel kreeg daardoor plotseling vrije toegang tot de poort naar de binnen plaats. Hoofd op een piek. Toen de betogers eenmaal op de binnen plaats waren gedrongen, voerden de Zwitsers een meedogenloze charge uit, waardoor een tweehonderdtal woeste aanvallers werd gedood of gewond. Inmiddels hadden anderen kans gezien de toegangspoort op zo'n wijze te bewer ken dat zij het onder voortdurende bijl slagen en stormrammen begaf, en zij zich toegang tot het gebouw verschaf ten. Hier onthoofde een kok, een zekere Desnot, de markies, waarna het volk de gevangenen, vier valsemunters, twee krankzinnigen, die later weer werden op gesloten, en een verlopen graaf bevrijd den. Met het hoofd van de markies op een Bel-O-Fast Moderne strepen va. 9.98 v.a. 12 98 poplin en effen Moderne streepdessins v.a. 9.98 v.a. 13.98 mousse wol v.a. 1.69 v.a. 1.98 vanaf Slips 169 v.a. 1.69 Vz prijzen v.a. 1.98 „Sturka", zuiver wol Zomercolberts v.a. 49.90 v.a. 19.90 Terlenka 45/55, aile maten v.a. 29.90 restanten tegen sterk verlaagde prijzen v.a. 14.98 zuiver wol, draion enz v.a. 9.98 zuiver wol v.a. 19.98 dlv. kleuren en modellen v.a. 5.98 alle restanten voor zeer lage prijzen nylon v.a. 4.39 katoen v.a. 8.98 Helanca v.a. 26.90 restanten katoen v.a. 5.S uitgezonderd enkele merkartikelen. VAN WEEDESTRAAT 80 SOESTDIJK piek gestoken, keerde men in triomf tocht naar de stad terug. Sein tot de opstand. Het bericht over de verovering van de Bastille drong al gauw tot de verste uit hoeken van Frankrijk door en het zou niet zolang meer duren of de revolutie kon algemeen worden genoemd. Overal, maar vooral op het platteland en in de grote steden kwam men in opstand te gen de regering. Duizenden geestelijken en adellijke per sonen vluchtten naar het buitenland. Velen konden echter niet meer aan de voortrollende wals der bloedige revolutie ontkomen, ontelbare onschuldige burgers, waaronder zelfs kinderen, werden het slachtoffer van haat, verraad en verre gaande corruptie en stierven onder het vallende mes. Souvenirs. Toen eenmaal de totale ommekeer een feit was, besloot men het gehate gevan geniscentrum met de grond gelijk te maken. Een jaar lang hebben achthon derd werklieden hier dagwerk aan gehad. De aannemer van het sloopwerk leverde de arbeid een extra verdienste op door de verkoop van stenen en gruis als sou venir! Toch sleet geleidelijk aan de herinnering aan deze gedenkwaardige dag, totdat in 1880 na de val van het tweede keizer rijk de jaarlijkse herdenking van ge noemde quatorze juillet werd hersteld, echter meer als manifestatie tegen de toen nog sterke monarchistische partij met het doel propaganda te maken voor de jonge derde republiek. S.E.C. heeft met drie teams in Baarn deelgenomen aan nederlaagwedstrijden van de vereniging T.O.V. om de Chris Losbeker. Het eerste team van S.E.C. speelde tegen het eerste team van T.O.V. en behaalde het beste resultaat, name lijk een 1-1 gelijk spel. T.O.V. won met 6-2 van Donar, met 8-2 van de Zebra's en met 2-1 van Limvio, zodat de beker in het bezit van de ontvangende vereni ging bleef. De strijd T.O.V.-.S.E.C. was lang gelijk opgaand maar tien minuten voor de rust maakte Kasius, Ruttenberg de bal afhan dig. Hij plaatste naar linksbinnen Fran ken die ongehinderd langs keeper Van Limburg kopte. In de tweede helft was S.E.C. sterker maar de aanvallen werden veel te kort gehouden. Spil Joop Ruttenberg van T.O.V. had de S.E.C.-voorhoede aardig in bedwang, zodat De Bruin, Aalberts, Det- mer, v. d. Broek en Reijnders het niet verder dan een enkel doelpunt brachten. Dat werd in de eerste helft door Van Breukelen uit een strafschop gescoord. Het, tweede elftal van S.E.C. won met 3-0 van T.O.V. en het derde bracht het derde team van de gastheren de grootste nederlaag toe. Het werd 11-2 in het voor deel van de groen-witten en uit handen van voorzitter H. de Boer ontvingen zij een beker. De Duinkikkers hebben met het dames team succes gehad en met 4-0 gewonnen van IJsselmeer 1. De doelpunten werden gemaakt door Marjan Thie (2), Karin Dróge en'Willy v. d. Brink. Vanavond moet dit damesteam een uitwedstrijd te gen Sedna spelen. Als deze gewonnen wordt dan staan de Duinkikkers met Sedna aan de kop van de ranglijst met een gelijk aantal punten. Het college van B. en W heeft de raad een krediet gevraagd van 1500,— ten behoeve van de Van der Hucht-ulo. Er zullen hiervoor drie klassebureaus met stoelen en drie bordstellingen aange schaft worden. Tevens is 2000,ge vraagd voor het aanschaffen van 24 leer lingensets voor deze school. Deze zullen twaalf tweepersoonsbanken vervangen. De Van der Huohtschool voor lager on derwijs heeft 60 leerlingensets nodig en enige andere meubelen. Hiervoor is een krediet van 5000,gevraagd. Voor huur van een sportterrein ten be hoeve van de christelijke lagere school aan de Generaal Winkelmanstraat te Soesterberg zal f 350,ter beschikking gesteld worden als de gemeenteraad het voorstel van het college van B. en W. accepteert. De Pool Shul Srebnik, die in Warschau geboren is en thans in Israël woont, kwam aan het politiebureau. Hij had een fles wijn bij zich, waarvan hij zei dat ze VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 14 JULI 1964. As je 't ming vraogt dan mok zeige dak schik heb datter mar- rege 'n stel lolbroeke in 't opeluchteaoter komme, maor ikke hou ming hart vast veur 't weer, waant de leste tied ist geen zoemer, maor winter. Hoech- tum zo koud en jonges zuk reegene. Je ken netuurlek marrege ok naor de gemeenteraod gaon, maor daor is niks te lache en in 't opeluch teaoter wel. Tuus hek 'n pregrammao leige daor staot 't allegaor in. René en zien alligators komme. Wat dat veur beeste binne week nie, maor da ken nie scheele, waant d'r staot bie dat zullie meraokels best kenne speule en datter al hoope plaote emaok binne. Zo wiet heb ikke 't nog nie kenne bringe. Peter Piekos komp ok. Die ken iedereen naodoen en astie beveurbeeld as Knelis staot te praote dan denkie, verrek, daor staot Knelis te praote, maor dan is 't Peter. D'r speult 'n man op torgel en 'n dee- retje en 'n jochie gan tekeer op rol- schaotse. En zo kejje maor deurgaon mit hoope minse die marrege an de Soes- derbargsestraat veur schik zorrege. Lao wullie hoope dat 't weer ok veur schik zorregt, waant 't is niks weerd van de baahke te drieve deur de reege. Dan is de grootste lolbroek nie lollig meer. Tot marrege dan maor in 't opeluch- theaoter. heel duur was, want het was uitstekende wijn, bestemd voor de koningin en hij verzocht ervoor te willen zorgen dat hij de kostbare drank aan H.M. zou kunnen aanbieden. Men maakte hem zo goed en zo kwaad als het ging duidelijk dat dit niet mogelijk was. Hij was in bet geheel niet uit het veld geslagen, liet de fles wijn en een legitimatiebewijs achter en vertrok. Naar zijn zeggen ging hij naar Amsterdam om daar een kostbaar stuk antiek op te halen dat eveneens voor de koningin bestemd is. De Fles wijn is bij de marechaussee van het paleis gede poneerd. Tegen het partieel uitbreidingsplan dat de bestemming van gronden regelt welke aan de Lange Brinkweg en de Kruisweg üggen zijn bezwaarschriften ingediend door de hoofdingenieur-directeur van de rijkswaterstaat in de directie Utrecht, door de heer W. A. Kuijer, Kruisweg 4 en door vijf anderen. In het bezwaar schrift van de hoofdingenieur-directeur wordt gesteld dat de bestemming van de gronden binnen het plan in conflict komt met de plannen van rijkswege, ten behoeve van een doorgaande verbinding van Baarn over Soest naar Amersfoort, waaromtrent nog geen beslissing van ho gerhand is genomen. De heer W. A. Kuijer en de buurtgenoten die met hem bezwaar hebben tegen het plan, wijzen erop dat zij gedupeerd wor den, omdat zij grond moeten afstaan, terwijl zij door wijziging van toegangs wegen een omweg moeten maken om hun gronden te bereiken Het college van B. en W. heeft de raad erop gewezen dat een nieuwe rijksweg langs de noordelijke bebouwingsrand van de gemeente niet waarschijnlijk is. Mocht deze er wel komen dan kan aan de be zwaren van de hoofdingenieur-directeur tegemoet gekomen worden door het tracé van deze weg iets in noordelijke rich ting te verleggen. Deze verlegging acht het college van B. en W. niet in strijd met het streekplan Utrechtse Heuvelrug Ten aanzien van de zes Soester adres santen merken B. en W. op dat zij een beter berijdbare toegangsweg tot bun landerijen zullen krijgen. Zij zullen grond moeten afstaan omdat de gemeen te deze nodig heeft voor de uitbreiding van de dienst van gemeentewerken en het gasbedrijf en voor de bouw van een „Nee, een paleisje is het allerminst," dacht Maartje, daarvoor vond ze alles veel te klein. „Maar gezellig is het wel met al die kleine stoeltjes en het ge bloemde kleedje over het tafeltje," Wie- kebol had voor ieder een glas heerlijk zoete bramensap ingeschonken en praatte honderd uit. „Raden jullie eens wat ik in mijn kast heb staan?" Wiekebol lachte geheimzinnig. „Een echte vruchtentaart!" en hij smakte met zijn tong. „Ik zal hem even halen," Hij dribbelde met zijn korte beentjes naar de kast en liet vol trots zijn kunstwerk zien. „Oh, nee maar!" riep Maartje uit. „Geweldig!" vond ook Gert jan. „Ja, verklaarde het kaboutertje glun derend, „die heeft Wiekebol zelf gebak ken en vol trots keek hij naar de enorme framboos, die boven op de taart tussen de zoete dikke room prijkte. „Jullie lus ten zeker wel een stukje hé," lachte laij. „Wacht ik zal even een mes pakken omverder kwam hij niet. „Help Gertjan.... Maartje!" BonsAr me Wiekebol. Hij zwaaide met zijn armen en benen door de luchten lag lang uit op de grond. nieuwe brandweergarage. Het college van B. en W. heeft de raad voorgesteld de bezwaarschriften onge grond te verklaren. Op het dorpsplein werd donderdagavond door de Harmonie Sint Jozef in samen werking met de drumbands van de beide plaatselijke gymnastiekverenigingen een taptoe gegeven die, 't gure wer in aan merking genomen, veel belangstelling trok. Vooraf ging een stertocht door het dorp in de richting van het dorpsplein. Voor de taptoe, die als geheel onder lei ding stond van de heer W. Wakelkamp, was een gevarieerd programma samen gesteld, dat op uitnemende wijze ten gehore werd gebracht. Met aandacht werd geluisterd naar het „Onze taptoe", „Hap py days are here again", „Vaderlandse, liederen, „Nigt fall in Camp", „Land of hope and glory" en nog verschillende andere nummers. Ook de drumbands, die nu in de openlucht veel beter tot hun recht komen dan in een zaal, toonden met hun nieuwe marsen dat zij op peil willen blijven. Uit het applaus dat na elk nummer op- klong bleek de grote waardering van het publiek voor deze muzikale show. In elk geval zal deze taptoe de plaatselijke mu ziekvereniging weer grotere bekendheid hebben gegeven bij de nieuwe bewoners. Vermoedelijk volgt op woensdag 15 juli a.s., des avonds acht uur, een herhaling van deze taptoe op het plein van de woningstichting „Ons Belang". Voor een goed bezette zaal Huis ten Halve gaf het Chr. Kinderkoor „Jonge Stemmen" te Soesterberg een mooie op voering van de kinder operette „Goud Muiltje". Het geheel stond onder leiding van mej. Anne Marie Touwen uit Zeist. In zijn openingswoord sprak de heer Touwen zijn overtuiging uit dat deze avond zou staan in het teken van „Jong, vrolijk, fris en blij". En in die stemming verkeerden inderdaad de gehele avond niet alleen de kinderen in hun spel, maar ook alle aanwezigen in de zaal. Daartoe heeft alles meegewerkt, zowel de opgeto gen kinderzang als het sfeervolle decor van het geheimzinnige bos met zijn elfjes, dwergen, heksen en feeën. De hoofdrolletjes van Goud Muiltje, Elma Meijer; de elfen koningin, Mary Slob; de prins, Marian Lammers; de Heksen- koningin, Alie Veen, werden met leven digheid vervuld, terwijl de verschillende koren met gloed hun bedjes zongen, die besloten werden met een geestdriftig slotkoor van Elfen en Dwergen, waarin gejuicht wordt over de bevrijding door de Engelen van het verloren gewaande Goudmuiljte en de prins uit de macht der heksen. Correct en met grote innigheid leidde mej. Touwen op de piano. Ook de mooie en stijlvolle costumering der excecutantjes, viel zeer te loven. Mej. Touwen en de soufleuze, alsmede mevr. Jansen werden na afloop door de kin deren met bloemen gehuldigd en ontvin gen bovendien een of meer aardig ge schenk. Mevrouw Jansen overhandigde namens het bestuur mej. Touwen een enveloppe met inhoud. Alvorens deze feestavond met dankgebed te besluiten bracht dominee van Breugel in een geestige toespraak hulde aan mej. Touwen, voor wie deze avond in verband met haar overgang als leidster naar een groter koor een afscheidsavond was. Spreker dankte haar voor haar grote trouw en ambitie waarmede zij het kin derkoor vanaf zijn ontstaan gedurende enige jaren met succes had geleid. Ook mevr. Jansen, die elke maandagavond voor deze opvoering met de kinderen repeteerde, werd hartelijk dank gebracht voor haar grote toewijding.

Soester Courant | 1964 | | pagina 6