Wasseneflê lUassëEëiïe Wassecdié. 1 m In prinses Beatrix' kasteel spookt het. \ait^dgoed!\ Vakantiespreiding EEN UTOPIE Vrouwen èn mannen maken zich steeds mooier. - a* U '4 L^ÉÉ m maakt opnieuw reclame. Elke woensdag en donderdag kunt 11 dekens wassen voor f 1,- per stuk. In de Laanstraat 87A, Baarn, is uw Ga nohrSPUKER Bestuur Gasbedrijf Centraal Nederland. Hinderwet. Eiermarkt. Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. „Oud-internationals van Foxboro". Benoeming onderwijzeres. BRANDWEER 3 3 3 3 was wordt 2 keer gewassen en 4 keer gespoeld. 4 kg wasgoed kost 1.75, alles inbe grepen. Een fleurige vakantiebloes De jonge freule Diana Bosch van Dra- kensteyn, dit tot 1959 op het achtkantige kasteeltje in De Lage Vuurse woonde, haalde tegenover onze reporter nog nim mer gepubliceerde authentieke herinne ringen op over het grote aantal myste ries, die rond het prachtige slot hangen. ,,Dle Duitse parachutistenkolonel Fuchs, die met een dertigtal kornuiten in sep tember 1944 ons kasteel Klein Draken- steyn kwam bewonen, was een grote rauwe kerel. Zijn hoofd was glimmend, kaal en alleen in zijn nek groeiden nog wat zwarte haren. Zijn ogen keken dwars door je heen en iedereen was bang voor hem. Zijn sol daten kropen voor hem en wanneer hij met scheelle stem vanuit zijn kamer be velen over de slotgracht schreeuwde ging mij dat door merg en been. Ik was in die dagen nog geen twaalf jaar oud en die verschrikkelijke man met het haken kruis op zijn pet, was voor mij een dui vel gelijk. Met mijn ouders woonde ik destijds noodgedwongen bij mijn grootmoeder in. Gelukkig lag haar buiten vlak bij ons gerequireerde kasteeltje en zo kon ik toch nog naar hartelust dwalen door de bos sen rond Groot Drakensteyn waar ik was geboren en opgegroeid. Bloed drinken in de salon. Nooit echter zal ik de dag vergeten, dat ik toevallig naar binnenkijkend door het raam, waar nu Prinses Beatrix haar sa lon heeft, die kolonel Fuchs zag zitten voor een klein tafeltje van beukenhout. Hij had zijn bovenlijf ontbloot en in zijn lige overtuiging, dat het op Drakensteyn spookte. De menselijke uil. Toen de Duitsers vertrokken waren, leg den de Canadezen beslag op het kasteel Onder de bomen op het gazon bouwden zij hun tenten en kookten zij hun maal tijden. Opeens was zij daar een totaal verwilderde vrouw, die met wat takken een nest bouwde in een geweldige beuk in de buurt van het Canadese kampe ment. Zij had lang blond haar en ogeri als Juliette Greco. Zij zat maar stil voor zich uit te kijken en zij was niet te bewegen uit de boom te komen. De menselijke uil noemde men haar Het was een vrouw van omstreeks vijf entwintig jaar. Bijna twintig dagen zat zij daar. Toen was zij weer opeens ver dwenen. In het niet opgelost. De freule schiet in een bevrijdende lach als zij dit voorval vertelt. Groot Dra kensteyn heeft woelige tijden gekend. Nu ik zelf in een comfortabele bungalow woon, denk ik vaak terug aan het ka steel, dat mijn voorouders in 1805 gin gen bewonen. Het is een betrekkelijk klein huis met zijn grappige klokkento rentje op het schuine dak. Achter de brug naar de hoofdingang is een grote hal; daarachter een salon en de wat driehoekige kabinetjes. In het souterrain zijn de keukens en naar ik gehoord heb, heeft de prinses zeven bad kamers in het kasteel laten bouwen. Ik moet zeggen, het is voor prinses Bea trix prima geschikt als eigen home. Ho- Het kasteel Drakensteyn, de huidige residentie van onze kroonprinses. handen hield hij een geweldige drink beker. Zijn ogen straalden als van een krank zinnige, terwijl hij de beker aan zijn mond zette en met gulzige slokken dronk. Tot mijn ontzettig zag ik hoe twee kleine straaltjes bloed langs zijn kin omlaag sijpelden en ineens wist ik dat deze bruut, die niets menselijks had, bloed dronk. Ik stond verstijfd van schrik en durfde me pas te verroeren toen Fuchs (die op de deur van zijn kamer een op gezette vossenkop had bevestigd), opstond en met grote passen de hall inliep. Helemaal ontdaan ben ik thuis gekomen. Ik heb mijn belevenissen onder tranen verteld en pas veel later ben ik te we ten gekomen dat ik inderdaad goed ge zien had. Fuchs was een bloeddrinker en in het Betuwse plaatsje Kerkdriel gaan nu nog verhalen over deze rauwe kerel. Mensen, die hem tijdens de strijd in dit gebied hebben meegemaakt, herinneren zich hoe Fuchs 's avonds rond de boeren hoeven sloop en wanneer hij een knor rend varken hoorde, liet hij het dier naar de deel slepen, waar twee van zijn soldaten het de nek afsneden, waarna Fuchs drie bekers warm varkensbloed dronk. Het meisje, die mij dit lugubere, maar ware verhaal vertelt, woonde tot 1959 op kasteel Klein Drakensteyn in de Lage Vuurse. Haar naam is freule Diana Bosch van Drakensteyn en ik ontmoette haar in haar moderne bungalow aan de Zeven Lindenweg in Lage Vuurse. De freule zelf - blauwe gezellige ogen in een aan trekkelijk gezicht - hield even op met ver tellen. Het was haar aan te zien, dat zij nog gruwde van het tafereel van de bloeddrinker. „Ja", zegt zij ongedwongen, „Groot Dra kensteyn zat vol mysteries. Fijne jaren heb ik er doorgebracht, maar ik kan niej zeggen, dat het mij erg aan het hart ging, toen mijn broer Freddy na het overlijden van Vader, de bezitting ver kocht aan prinses Beatrix, die er een eigen home van wilde maken. Kostelijke herinneringen heb ik op Dra kensteyn gehad, maar ook vele angstige momenten. Als kind leefde ik in de stel- pelijk zal zij geen last hebben van spo ken, bloeddrinkers en piepende slaven- wielen. Toch heb ik ook veel plezier gehad en ik hoop van harte dat Prinses Beatrix er net zoveel gelukkige uren zal door brengen als ik. Maar zoals U zult hebben begrepen Groot Drakensteyn is een kasteel met onverwachte surprises De lier boven het raam, dat aan de voor kant op de slotgracht uitkeek, piepte verschrikkelijk tijdens de westerstorm. Het was een soort van slavenwiel, dat door mankracht werd gedreven en wan neer de loeiende winden zich op het kasteel wierpen, zuchtte en steunde het wiel bijna menselijk. En ook in mijn rose kamer, die de prinses nu als bou doir heeft laten inrichten, hoorde ik 's nachts voortdurend tikken. Vader heeft alles laten onderzoeken maar het tikken bleef. Nooit zal ik vergeten hoe ik als kind wegkroop tussen de de kens om tenminste dat eeuwige getik niet te horen. De ratten komen al door het plastic. Freule Diana Bosch van Drakensteyn, die nu eigenaresse is van een vele hec taren tellend stuk grond, waarop zij prachtige bungalows laat bouwen, ziet er niet tegenop de handen uit de mou wen te steken. Ik fotografeerde haar terwijl zij bezig was met de vorktruck. Op de tafel in haar bungalow goochelt zij met tekeningen en blauwdrukken. Een ondernemende moderne vrouw, die een Spaanse moeder heeft en die wars is van alle overdreven conventie. Maar het feit, dat zij als bevoorrecht men senkind mocht opgroeien in Groot Dra kensteyn is niet weg te denken en na tuurlijk heeft dit ook een stempel ge drukt op haar persoonlijkheid. Russen gemarteld. Het schouwspel dat zich in en voor de duiventil (een stenen bijgebouwtje) van Klein Drakensteyn afspeelde zal freule Diana ook nimmer vergeten. Zij was er getuige van dat de bruut Fuchs twee Russische krijgsgevangenen 'Stift? ,k. Freule Diana Bosch van Drakensteyn met de tekening van de bungalows. liet geselen op hun blote ruggen en de ongelukklgen daarna drie dagen opsloot in de stenen duiventil zonder eten of drinken. „De mannen werden met hun lange hoofdstaarten aan elkaar gebonden en zij huilden als kinderen. Het was eent ontstellend gezicht en ik zal het nooit vergeten. Ik weet niet of de restaurateurs van Groot Drakensteyn de onderaardse gangen hebben ontdekt. Mijn vader, die in 1954 is overleden, had oude tekenin gen en hij was van plan de gewelven te onderzoeken. Volgens de overlevering hadden zij verbinding met het kasteel Telefoon 02954-5193 van Reede Het waren een soort vlucht gangen. Ja, Drakensteyn heeft al zijn geheimen nog niet prijs gegeven en ik ben er van overtuigd, dat er nog heel wat verras singen te voorschijn zullen komen. Per slot van rekening blijft het kasteel in zijn oorspronkelijke vorm gehandhaafd en werden alleen aan het interieur wij zigingen aangebracht. Oude tijden. Over de plezierige ervaringen op Groot Drakensteyn kan freule Diana ook veel vertellen. Feest- en jachtpartijen, waar bij de horens schaldden. Ontvangsten met gerinkel van ordetekenen en onder scheidingen Vooral voor de oorlog kwam dit soort gebeurtenissen veel voor. Ik was nog te klein om er aan deel te nemen, maar wanneer het geroezemoes in volle gang was, sloop ik vaak naar beneden om van de volle tafels lekkere hapjes te grissen. Op Oudejaarsavond zette de organist van de Nederlandse Hervormde kerk, vlakbij het kasteel, de ramen wijd open, om mijn moeder, die veel van gewijde muziek hield, te laten meegenieten. TEL. 2 9 8 2 S0ESTERBERGSE5TR. 2 6 Dr. D. J P. Oranje, lid van de gemeen teraad voor de V.V.D. heeft het gemeen tebestuur verzocht hem te ontslaan als lid van de algemene raad van het gas bedrijf Centraal Nederland. De heer Oranje is namelijk van mening dat het contact tussen het G.C.N. en het college van B. en W. intensiever wordt nu de gemeente steeds meer wordt betrokken bij de werkzaamheden, verbonden aan de overgang van stadsgas op aardgas. Het college van B. en W. heeft de raad voorgesteld het gevraagde ontslag te ver lenen en wethouder J. v. d. Arend, die thans plaatsvervangend lid is, als de op volger van dr Oranje te benoemen. Te vens is voorgesteld de heer Oranje tot plaatsvervangend lid te benoemen. De N V. Purfina te Den Haag heeft ont heffing van de verbodsbepaling in de Hinderwet gevraagd voor een benzinesta tion, doorsmeerinrichting en wasplaats op een perceel Rademakerstraat, hoek Postweg, te Soesterberg. Het college van B. en W. heeft de raad verzocht deze ontheffing te verlenen. Tevens wordt ontheffing verleend voor het Purfinasta- tion, Rademakerstraat 9, terwijl aan mevr. G. H. de Ruiter-Van Eek vergun ning verleend zal worden voor een gara ge aan de Rademakerstraat door ont heffing van de verbodsbepaling. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 160.000 stuks in prijzen van 11,50 tot 12,60. Middenprijs 12,10. Prijs per kg 1,95. De afdeling Baarn-Soest van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen gaat onverdroten door met het programma, terwijl vele andere verenigingen al aan de vakantie toe zijn Op dinsdag 21 juli wordt een IJsselmeertocht gehouden en op woensdag 12 augustus is er een kof- fie-ochtend in het Oranje Ijotel te Soest- dijk. Op 12 september wordt een bezoek gebracht aan het' oogst- en fruitcorso te Tiel en op 16 september is er een koffie-oohtend in hotel v. d. Brink te Soest-Zuid. Op dinsdag 22 september een show van kledingstukken die door de le den gemaakt zijn en op 23 oktober wor den huishoudelijke apparaten gedemon streerd. Het elftal van Foxboro-Nederland N.V. speelt morgenavond om 7 uur op het K P S.-terrein tegen een veteranenelftal van K.P.S.. Aangenomen mag derhalve worden dat de Foxboro-spelers de lagere school al heel lang achter zich hebben. Bescheidenheid is niet de grootste deugd van de heren, want ze noemen zich „Foxboro-oud-internationals." Ze komen in de volgende opstelling uit: doel M. Niermeijer; achter A. H. Isaac en W. B. Tinlin; midden J. v. d. Noen, A. F. Mooi en A. I. Italiaander; voor F. J. van Beek, C. Stolk, C. de Bruin, T. Boeklagen en L van Mansfeld. De openbare lagere school te Soest-Zuid heeft slechts vijf leerkrachten. Door toe name van het aantal leerlingen kan ech ter een zesde leerkracht benoemd wor den Het college van B en W. heeft de raad de volgende voordracht aangebo den: 1. mevr. M. Pas-Grégoire, onderwij zeres te Baarn, 2. mej. M. Schravendijk, te Hilversum, studerend voor de hoofd akte; 3. mej. M. Glauber, te Hilversum, studerend voor de hoofdakte. Al 15 jaar klinkt de roep om vakantie- spreiding door onze elf provincies. Al vijftien jaar lang gaat het grootste deel der Nederlandse bevolking echter hard nekkig omstreeks de zelfde tijd met vakantie De S.E.R. heeft nu in een be sloten zitting een advies voor de rege ring opgesteld. Dit is nog niet gepubli ceerd. Maar de eindconclusies zijn wel te raden. De S.E.R. zal voor dwingende maatregelen niets voelen. Dus volgend jaar weer geen vakantiespreiding? Het ziet er wel naar uit. Een groot deel van de vakantiegangers wil ook met worden gespreid. Het gaat er niet eens om of zij nu wel doorslagge vende bezwaren tegen een iets vroegere of latere vakantie zouden hebben. Maar zodra men van bovenaf gaat bepalen wanneer de mensen met vakantie moe ten, dan voelt iedereen zich beledigd en zal ieder met argumenten aan komen zetten waarom hij juist in de aangewe zen periode zijn vakantie niet kan opne men Een groot aantal vakantiegenieters kan niet worden gespreid. Er zijn allerlei bindingen aan school- of bedrijfsvakan- ties. Misschien bestaat de mogelijkheid de schoolvakanties uiteen te schuiven. Een door de minister van onderwijs in gestelde commissie bestudeert die moge lijkheid trouwens al geruime tijd. Mis schien komt zij binnenkort tot een standpunt, een concreet advies. Misschien delegeert zij het echter ook naar de on vermijdelijke sub-commissie Het be drijfsleven kan overigens ook aan de vakantiespreiding meewerken. Er zou b.v. voorkomen kunnen worden dat de zomer vakanties van collectief sluitende be drijfstakken in de zelfde week vallen Wellicht zal het weer óók meewerken. Vele vakantiegangers hebben zich gerea liseerd dat het in juni en september vaak mooier weer is dan in juli of au gustus. Dat schijnt dit jaar opnieuw be vestigd te worden. Daardoor verminderen de bezwaren tegen een vervroegde of verlate vakantie. Wanneer 40, 50 jaar geleden een meisje haar lippen en nagels verfde, had de om geving daarvoor maar één woord: „Bah". Een jonge vrouw, die zich in die dagen flink opmaakte, wekte de algemene ver ontwaardiging van de buurt en de fami lie op en men stond grif klaar met de uitdrukking „van lichte zeden". Welis waar roken haar tantes en grootmoeders constant naar eau de cologne maar dat was het enige kosmetische produkt, dat de strenge zeden de dames in die tijd toestonden. In die tijd was de schoon heidsmiddelenindustrie dan ook van wei nig betekenis. Dat is na de tweede wereldoorlog snel anders geworden. De kosmetische indu strie heeft ook in ons land een krachtige expansie te zien gegeven en de vooruit zichten voor de fabrikanten van schoon heidsmiddelen zijn bovendien nog bij zonder kunstig. De erotiek en de ij del heid zijn de factoren, die de omzetten van de kosmetische industrie de laatste jaren zo omhoog hebben gestuwd (tot een jaarlijkse omzet van pl.m. 85 mil joen gulden). Weliswaar waren de vrouwen van een vo rige generatie ook ij del en deden ook zij krachtige pogingen de heren der schep ping te behagen, maar tegen de censuur van de omgeving bleken zij niet opge wassen. Toen in de dertiger jaren „ge verfde" filmsterren tot de vrouwelijke verbeelding gingen spreken, waren het eerst de dames uit de goede standen, die zich lippenstift, nagellak e.d. gingen aan schaffen. Na 1945 werd deze luxe echter „gedemocratiseerd". De stijgende welvaart versnelde dit proces. Thans koopt het dienstmeisje haar rouge en nachtcrème in de zelfde winkel als haar mevrouw. Alleen ruikt de laatste wat minder op vallend, omdat zij het zoekt in betere kwaliteiten. LAANSTRAAT 87A BAARN Ook de mannen. Naast ijdelheid, behaagzucht en hygiëni sche factoren spelen allerlei sociale mo tieven een belangrijke rol. Door het ge bruik van kosmetica trachten bepaalde bevolkingsgroepen zich aan te passen aan anderen, wier levensstijl men bewondert en navolgen wil om het sociale onder scheid te doen vervagen. Maar ook de mannen worden steeds be tere klanten van de kosmetische indu strie. Niet zo lang geleden beantwoordde de psycholoog prof Buytendijk de vraag „Wat is een man?" nog zo: „Hij is sterk als een os, eet als een wolf, werkt als een paard, vecht als een leeuw en is zo vuil als een varken." Deze zoölogisehe- combinatie, bedoeld als een ondubbel zinnige aanduiding van eigenschappen, begint te wankelen. De mannen trachten nu de vrouw voor zicht in te nemen door veel zorg te besteden aan hun toi let. Haarcrême, shampoo en lotion be horen nu tot de normale uitrusting van het manlijke toiletgerei. Met het opgroeien der leeftijdsgroepen zal het gebruik van schoonheidsmiddelen per leeftijdsklasse vermoedelijk nog sterk toenemen. Schudden de tegenwoordige grootmoeders nog boos het hoofd, wan neer men hen een tube lippenstift cadeau doet, de grootmoeders van morgen zullen ons daarom verheugd om de hals vallen, als het tenminste een goed merk is.... Vakantietijd is zonnetijd en dat houdt in, dat wij er alle maal graag fleurig gekleed bijlopen. Hiertoe maken we gebruik van kledingstukken die uitgevoerd zijn in frisse tinten of zoals het model van onze foto toont van vro lijke gebloemde stof. Het model dat wij hierbij af beelden is echt een bloes voor de vakantie. Het model ls vlot, heerlijk loshangend met ruime mouwen die bij de manchet iets ingenomen zijn. De kraag is een attrac tieve op zichzelf, want ze is ruim opstaand en wordt van achteren met een laaghan gende strik gesloten. De bloes is luchtig en werd vervaardigd van veredelde katoenen stof met een vro lijk bloemdessin in groen, geel en rood. Aardig is ook dat de bol van de stroohoed met hetzelfde materiaal werd bekleed ter wijl hiervan ook de band werd gemaakt die onder de kin loopt en die de hoed te gen afwaaien beveiligt. Een dergelijk hoofddeksel samen met zo'n leuke bloes vormt een aantrekkelijk ge heel. waarmee we rustig de zon en de vakantie tegemoet kunnen gaan.

Soester Courant | 1964 | | pagina 7