DUITSLANDS OOSTGRENS. HET OOG GERICHT OP ONZE POLITIE. Dichterlijk dagboek. Opbrengst Anjer-collecte. Eis tegen juwelendieven 21/2 jaar. Vroegkerk met het hele gezin. Stelen verhinderd. Duinkikkers verloren. Afscheidsavond Margrietschool. K.P.S.-„Foxboro- oud-internationals. Da Costasehool. Burgemeester reikte diploma's uit. Eindelijk terecht. VRIJDAG 17 JULI 1964. 43e JAARGANG No. 55. soester (Courant Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, f 2.40 - per post 2.75. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT Ondanks de door Duitsland verloren oor log is het toch nog altijd dit land dat een der problemen vormt in de verhou ding tussen oost en west. Speciaal in oost-Europa heerst er een (begrijpelijke) angst voor een militair weer sterk wor dend Duitsland, gezien ook de aanspra ken, die sterk nationalistisch gezinde Duitsers telkens weer te berde brengen, op grensgebieden aan de oostzijde. Er is. ondanks de twee verloren wereld oorlogen, waardoor de grenzen van Duits land telkens weer in het nadeel van dit land zijn gewijzigd, nog altijd een ster ke groep in Duitsland, die hoopt nog eens de kans te krijgen op herstel van de grenzen van 1937. Het is de angst voor dit revanchisme, dat oost-Europa, via de machtige sow- jetunie, heftig doet protesteren tegen het versterken van de militaire kracht van west-Duitsland, tegen het opnemen van dit land in een multilaterale kern macht van het westen, dat de voornaam ste oorzaak is van de verdeling van Duitsland en het oprichten van de Ber- lijnse muur, op zichzelf al onrust ver wekkende instellingen. Een onrust dus en een bedreiging van de vrede, die door de naar grenswijziging hakende (west) Duitsers zoal niet ver oorzaakt dan toch wakker gehouden wordt De vrede in Europa en daarmede in de wereld, zou ermee gediend zijn wanneer west-Duitsland eens de moed en het inzicht kon opbrengen om de Oder- Neisse-grens met Polen voor altijd te er kennen en dit evenzeer te doen ten aan zien van de grens met Tsjecho-Slowakije. De politieke partijen in west-Duitsland durven, zo zij al wilden, deze stelling echter niet te propageren, omdat hen dit stemmenverlies kan bezorgen. Deze kwestie speelt ook mee bij de con troverse die thans is ontstaan tussen de oude Adenauer en ex-minister Strauss enerzijds en bondskanselier Erhardt en minister van buitenlandse zaken Schrö- der anderzijds. Al wordt daarin de kwes tie van de oostelijke grenzen niet ge noemd - dit zou teveel internationale beroering verwekken - vooral ex-minis- ter Strauss speelt ook wel degelijk met de revanchistische gedachte. Eindelijk heeft nu een vooraanstaande Duitser, prof. Golo Mann, zoon van de bekende Duitse schrijver Thomas Mann, de moed gehad om hierover een artikel te schrijven in het bekende Duitse dag blad met een miljoenenoplage ,Der Stern'. In een historisch overzicht wijst hij er op hoe de ontwikkeling van de hui dige Duitse grenzen tot stand is geko men, hoe de toestand daardoor nu in Polen en elders in de oostelijke nabuur - staten is geworden. In de afgelopen ne gentien jaar, schrijft hij, heeft niet één van onze bondgenoten ons maar een schijn van hoop gegeven in de Oder- Neisse-kwestie aan onze kant te staan SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT Z»A Daarom is het een illusie te denken met een van de communisten bevrijd Polen kunnen we aan tafel gaan zitten om over teruggave van vroegere Duitse gebieden te praten. De politieke en materiële wederopbouw van west-Duitsland heeft tot gevolg, dat Polen vaster aan Rusland wordt gebon den dan wanneer er niet meer over her stel van de grenzen van 1937 werd ge sproken. Zo lang we, schrijft prof. Mann verder, de Duitse oostgrenzen niet er kennen, verspelen we de mogelijkheid de situatie in de DD.R. te veranderen. Zo lang de DDR. een bufferstaat blijft tussen Duits revisionisme en onze Slavi sche buurlanden, zolang Ulbricht de Po len de elementaire veiligheid geeft, die wij weigeren hun te geven, zolang zal Ulbricht de DD.R. beheersen. Zo ligt de situatie inderdaad. Wanneer west-Duitsland de grenzen in het oosten volledig erkent, van alle aanspraken af ziet, vervalt daarmee de ergste noodzaak voor het gewild in stand houden van de D D R. als communistische satelliet en bufferstaat. Men schreeuwt in west-Duitsland om de eenmaking van het rijk, welnu men heeft het grotendeels zelf in de hand om daar toe de beste voorwaarden te scheppen en tegelijk een vreedzaam naast elkaar leven van oost en west te verzekeren." We moeten maar hopen, dat het artikel van professor Golo Mann de discussie daarover in west-Duitsland nu eens openlijk aan de gang brengt en de groot ste Duitse partijen dit uitgangspunt tot het hunne gaan maken. SOEST TELEFOON 2566 GIRO 126156 Het grootste nieuws dat onvolprezen In alle kranten was te lezen, Is wel wat Luns, zo vroom en vroed, In Moskou voor de vrede doet. Wel wat ge-Remd, maar toch vertrokken, Nam hij zijn vrouw mee voor zijn sokken, Zijn overhemd en rooie das. Hoewel die niet strikt voorschrift was. Voorts is een koffer vol geworden Van vier en vijftig ridderorden, Zo'n grote borst, dat is zo fijn. Heeft ruimte voor wel vijf dozijn De K L M. heeft onverdroten, Opdat Luns niet zijn hoofd zou stoten, Het hoogste toestel ingezet, 't Was d'een of and're strato-jet. En zo is hij dan neergestreken, Door duizend Russen nagekeken, Die dachten Nee, dat is te erg, Naast hem is Nikita een dwerg Ook Chroesjtsjow zelve heeft gesidderd Voor deze reus, zo vaak geridderd, Vroeg hem bezorgd en wat benauwd Mijnheer, is het daar boven koud Toen heeft zich Luns voor alle ogen Heel minzaam naar omlaag gebogen; Hij bood, het Kremlin was ontdaan, De Rus zijn vredesboodschap aan De grote baas der communisten Dacht eerst nog dat Luns zich vergiste, Want Holland, bonsde in zijn hart, Koopt oorlogstuig voor tien miljard Maar nee, het was zijn gast echt menens, Toen heeft Pa Kroes, geroerd tot wenens, Zelfs de drie kaarten aangevat, Die Luns als een cadeautje had. Er werden flessen aangedragen. Luns hoefde nergens om te vragen, Vol wodka, whiskey en ook gin Dat lange lichaam gaat wat inI En nu kan ons niets meer gebeuren, Oranje zal naast rood best kleuren, Een steen viel van de Rus zijn hart, Ondanks (dat blijft zo) tien miljard I JAAP MIJDERWIJK. De Anjer-collecte, die vorige week in Soest en Soesterberg werd gehouden, heeft een prachtig resultaat gehad. In Soest was de opbrengst f 1032,25, ter wijl Soesterberg f 275,50 opbracht. Een mooi totaal dus van f 1307,75. Het comité dankt allen, in het bijzonder de collectanten en collectrices, die dit mooie resultaat hebben mogelijk ge maakt. In de avond van 24 mei 1964 drongen twee Utrechtse mannen de woning van de notarisweduwe mevr. L. Labberton aan de Amersfoortsestraat te Soesterberg bin nen. Zij bonden de dienstbode, mej. Thea van Soesbergen uit Barneveld op een stoel vast, doorzochten het huis en namen voor 40.000,— aan juwelen en 300,aan contanten mee. Kort na hun vertrek kwam mevr. Labberton thuis. Twee dagen later werden de mannen in Utrecht gearresteerd en gisteren heeft de officier van justitie te Utrecht, mr. J. van Dijken 2% jaar gevangenisstraf tegen hen geëist. De mannen waren de villa binnengeko men via een regenpijp aan de achterkant van het huis, nadat zij er zich van over tuigd hadden dat alleen de dienstbode thuis was. Het meisje werd bedreigd met een schroevendraaier. Ze moest zeg gen waar geld en kostbaarheden lagen en trachtte de mannen af te kopen met 55,uit haar eigen portemonnee, maar daarmee had ze geen succes. De mannen doorzochten het huis nadat zij haar gebonden hadden en vonden op een slaapkamer het geld en de juwelen. Ze maakten de telefoon onklaar, dronken enige glazen jenever en verheten de wo ning waar ze het meisje gebonden ach terlieten. Twee dagen later werden ze in Utrecht door de Soester en Utrechtse politie gearresteerd. De twee verdachten, de 25-jarige sto merijhouder G. de V. en de 24-jarige schilder J H. bekenden vlot. Ze kregen ondanks alles een compliment omdat ze de dienstbode naar omstandigheden heel behoorlijk behandeld hadden Uit een rapport bleek dat beide heren in geldnood verkeerden. Zij maken meer op dan ze verdienen Beide verdedigers van de geveltouristen- inbrekers bepleitten clementie nadat 2% jaar geëist was. Over 14 dagen wordt uit spraak gedaan. De Hervormde Jeugdraad Soest-Zuid or ganiseert in nauwe samenwerking met de plaatselijke predikanten gedurende de maanden juli en augustus negen Gezins diensten (zie de advertentie elders in dit blad) in de Oude Kerk, elke zondag morgen van 8.45 tot 9.30 uur. Het evi dente verschil met de gewone dienst van 10 uur is, dat de ouders ook hun kleine kinderen mogen meenemen naar deze Vroegkerk. Zondag 19 juli a.s. spreekt ds Jalink van Zonnegloren vijf minuten voor de ou ders, terwijl de heer K. van Oordt het zelfde verhaal in vijf minuten aan de kinderen vertelt. Medewerking verlenen het Herv. Kerk koor o.l.v. Maarten W. Kooy en het evangelisatiekoor „Sursum Corda" ol.v. de heer Meijer. In Handelingen 16 staat de geschiedenis van de gevangenbewaarder van Filippi, die door Paulus werd gedoopt met de Lunchconcert op de Dam. Een combo van het Leger des Heils heeft met het mooie weer van de laatste dagen het wandelende publiek vergast op een lunchconcert op de treden van het Nationale Monu ment. Daar het ritme gelijkt op dat van de Beatles had het combo vooral belangstelling van het jeugdige publiek. zijnen en waar hij sprak „het woord Gods in tegenwoordigheid van allen, die in zijn huis waren". Ds H. Roest, her vormd predikant te Soest-Zuid, is er van overtuigd dat hier ook de kinderen bij horen. De kinderen waar Jezus van zei: „Hinder ze niet want voor hen is het Koninkrijk Gods". En van wie Gilbert Bécaud zingt: „Als Christus weer terug komt zal niemand Hem herkennen, maar de kinderen zullen Hem vragen stellen". Twee Hilversummers scharrelden in de nacht rond op het terrein van autoslo perij Luyben aan de Eigendomweg. Ze waren op zoek naar onderdelen voor hun auto. Zij werden opgemerkt door een bewoner van de Nieuweweg. Hij waar schuwde de politie, deze wekte de heer Luyben en vervolgens werd zijn zoon opgehaald. De heer Luyben ging het ter rein op, waar hij de mannen door schreeuwen op de vlucht joeg. Zij klom men over een schutting van drie meter hoogte en renden naar de auto die op de Nieuweweg stond. Daar werden ze opgewacht door twee agenten en de heer Luyben junior. Op het bureau bleek dat de beide arrestanten de 26-jarige F. G. en de 24-jarige K.K. waren. Ze bekenden dat zij van plan waren auto-onderdelen weg te nemen. Er werd huiszoeking bij hen gedaan, maar men vond niets wat van diefstal afkomstig kon zijn. Nadat proces-verbaal opgemaakt was konden de mannen gaan. De 1-5 nederlaag die de dames van de Duinkikkers tegen het Amersfoortse Sed- na geleden hebben betekent het einde van de illusie dat de eerste plaats van de ranglijst bereikt kon worden. Deze is nu voor Sedna. Loes de Vink, Anneke Jak en Tonny Kraaykamp ontbraken en het damesteam was nagenoeg een aspirantenteam dat niet opgewassen was tegen het sterke Sedna dat dan ook verdiend won. c1 Ook de leerlingen van de openbare lagere school van Soest-Zuid besloten het laat ste leerjaar met een bonte afscheids avond in de hal van de school. Dat zij het ditmaal afkonden zonder de toneel leider de heer Van Vliet is wel gebleken. Sybren Yntema ontpopte zich als een goede conferencier, die de sketsjes aan elkaar praatte met liedjes. Verschillende leerlingen verdienden met hun originele liedjes dikke repen van de jury. Bijzon der leuk was het stukje „Reclame-T.V waarbij het gehele ziekenhuispersoneel, inclusief de gordijnensluiters, flauw viel. Gelukkig kwam de slager met heerlijke warme bitterballen de zaak weer op de been helpen: met zoveel succes, dat de gehele zaal al snel de grote schaal had leeggegeten. De heer Burgerhout had hier tegelijker tijd zijn afscheid van de school officieel aan vastgeknoopt, zodat ook zijn klas het een en ander op het toneel ten beste gaf. We noemen „De neus", waarbij Guus Edelenbosch met zo'n rode voorgevel, voorzien van druppel veel succes oogstte. Manus en Janus Kinkel zetten de klas flink op stelten en Tinco Detmar toonde zich meester met een slechte aardrijks kunde kennis. De zusjes Wiesje en Lin- neke de Graaf bleken geen planken koorts te hebben en zij waren zeer goed op dreef. Jacqueline Zwartjes bleef steken, maar zij kwam er toch uit en ze kreeg een hartelijk applaus van de goedgevulde zaal. De heer Belgraver, het hoofd van de school, ontving uit handen van een der leerlingen een platenbon, terwijl de heer en mevr Burgerhout bloemen en boeken- bonnen aangeboden kregen van leerlin gen en oudercommissie. Een zeer talrijk publiek heeft woensdag avond op het K.P.S.-terrein de wedstrijd gevolgd tussen de veteranen-elftallen van Foxboro Nederland N.V. en K.P.S. De 22 voetballers hebben de toeschouwers veel lachwekkende momenten bezorgd, maar zij oogstten ook menigmaal een open doekje voor een slim passje, een „snelle" rush of een goed schot. De strijd ein digde in een gelijk spel. En dat gaf de verhouding wel goed weer. Want was K.P.S. misschien wat sterker, de weinige uitvallen van de Foxboro-mannen waren zeer gevaarlijk. Dat blijkt wel het beste uit het feit, dat twee K.P.S.-ers zo in het nauw gebracht werden, dat zij on houdbaar in eigen doel schoten In het begin draaide de Foxboro-motor nog niet op volle toeren. De snelle verde digers waren er nog niet „in" en dat kostte al snel twee doelpunten. Binnen tien minuten had midvoor Groart de paleismannen naar 1-0 geschoten en naar 2-0 gekopt. Maar al spoedig kwam Foxboro opzet ten. De K.P.S.-ploeg moest goed op haar tellen passen en dat bleek wel, toen spil Van Soest, die nog maar alleen op eigen helft stond, door vijf, zes man zo in het nauw werd gebracht, dat hij de bal onhoudbaar in eigen doel schoot. Men dacht eerst aan een grapje, maar toen Van Soest met beide handen vertwijfeld naar het hoofd greep en bovendien in het gras ging liggen huilen, was het een ieder duidelijk, dat het toch echt wel per ongeluk was gegaan. Per ongeluk kwam niet de gelijkmaker van Boeklagen en het derde K.P.S.-doelpunt tot stand. Het betekende 3-2 met de rust. Na de pauze, die de nogal zwaarwichtige en op leeftijd zijnde voetballers zichtbaar goed had gedaan - het bier was best - ging Foxboro proberen de achterstand teniet te doen. En zowaar, het lukte. Maar de vreugde was van korte duur, want Van de Veen schoot de paleisploeg naar 4-3. Alles wat Foxboro was, trok naar voren. De K.P.S.-defensie had de handen vol aan de blauw-witte voorhoe despelers. Even voor tijd viel de gelijk maker. Toen spil van Soest in een hache lijke situatie niets anders kon doen dan de Foxboro-rechtsbuiten in het straf schopgebied ten val te brengen, kende de scheidsrechter een strafschop toe, die door Zwartjes feilloos werd benut, 4-4. Het was een van de hoogtepunten van de wedstrijd, waarin heel veel gelachen en maar weinig echt gevoetbald is. Alleen de stand, was die niet geforceerd? Had K.P.S. er echt zo'n moeite mee? De pa leismannen wilden het niet zeggen De kleedkamer-deuren bleven na afloop angstvallig dicht. Ze wilden geen com mentaar geven, dat kwam pas later, toen ze waren uit gelachen Voor het toelatingsexamen van lycea te Amersfoort slaagden de volgende leer lingen van de Da Costasehool (Prins Bernhardlaan 11): Tom de Bruine, Rein Dekker, Hanneke Duin, Rob Duit, Wim Hospes, Johan Kragt, Roel Schoemaker, Freddy Smith, Jasper J. Verplanke, Jan Vijfhuizen en Keer van Zijtveld. Gisteravond was ik intensief bezig met de simpele bezigheden waarmee ik tracht een boterham met boter en beleg te ver dienen. Buiten was een complete zot bezig Assen te imiteren. Hij raasde om de halve minuut met een motor langs, waarvan de snelheid misschien wel in de buurt van de 100 km lag. Aan het ge raas te horen was het een snelheid die dicht bij de geluidsbarrière lag. Kinderen werden wakker, huisdieren raakten in paniek en eerzame burgers snelden naar buiten om de onverlaat erop te wijzen dat zijn gedrag het beter zou doen in Assen. Hij raasde echter on verdroten voort. Ondergetekende rende niet naar buiten, maar draaide heel rustig nummer 4444. Enige maanden geleden zou dit betekent hebben dat men een man aan de telefoon had gekregen die heel af gebeten „Met de politie, met wie", zei, maar gelukkig heeft men ingezien dat dit volkomen absurd is. Nu wordt heel wat vriendelijker gezegd dat je met de poli tie spreekt en ook met welke agent, hoofdagent, brigadier, adjudant of welke functionaris dan ook. Ik deelde mee dat ik mij bezorgd maakte over 'n superzot die meende dat hij in onze laan wereldrecords moest verbeteren en ik kreeg ten antwoord dat de beman ning van de politieauto gewaarschuwd zou worden. Dat kan een pracht van een dooddoener zijn, maar dat was het hele maal niet, want binnen vijf minuten reed de patrouilleauto van de politie door de laan en was het geluid dat de motorduivel maakte verstomd. Graag wordt kritiek geoefend op datgene wat de politie doet of nalaat, maar graag een compliment voor dit simpele geval en vele andere gevallen waarin de politie „de beste kameraad" is om het met wijlen Barend Bluf te zeggen. KANTMAN. De burgemeester heeft gisteravond in het voormalig bejaardentehuis St. Joseph aan de Steenhoffstraat diploma's uitgereikt aan jongens die geslaagd zijn als leerlin gen van de technische school, afdeling timmeren en machine-bankwerken. De Burgemeester noemde de jongens leden van een pioniersgroep, want zij zijn drie jaar geleden in Soest gestart. Hij sprak er zijn vreugde over uit dat zoveel ouders bij deze diploma-uitreiking aanwezig wa ren en sprak de wens uit dat de jongens veel nut zullen hebben van 't diploma. Directeur J. Koudijs van de technische school noemde 't geen gemakkelijke taak het opleiden van jongens, maar het feit dat velen slaagden en dat enige jongens naar de U.T.S. gaan maakte het tot een dankbare taak. Er is hard gewerkt en de jongens die het diploma behaalden heb ben dit ook ten volle verdiend. De burgemeester dankte de heer Koudijs en de leerkrachten van de school, die het de jongens mogelijk maakten het di ploma te behalen. Hij reikte een prijs uit aan Gert de Winter, die de beste leerling is geweest. Bij de beoordeling hiervan waren niet alleen de cijfers maatgevend, maar ook de ijver, werk kracht en de gehele persoonlijkheid. Tenslotte dankte de heer Koudijs het be stuur, dat vertegenwoordigd was door de heren mr. S. P. baron Bentinck en M. C. v. d. Mersch. Dank zij de aktiviteit van dit bestuur wordt thans gebouwd aan de nieuwe school, die over een jaar volledig klaar zal zijn. De volgende leerlingen slaagden: Afdeling timmeren: J. J. van Gijn; K Henssen; J. H. J. Hovius; J. G. de Jong: C. Koops; J. P. Kotten; C. J. M. 't Lam; T van Leuveren; J. W. van Luytelaar; J. C. A. Meischke; P. J. van Rouwendaal; T. J. A Semper; P. C. Vandenbrouke; A. G. F. Verwoerd. J. M. Verwoerd. Afdeling Bankwerken: G. P. van Asch; R. S. A. v. d. Bremer; E. Brouwer; R. P. van Capelleveen; J. Engelman; R. W. Hollander; J. G. J. Kareisen, H. Mostert; P. Olthof; H. J. Plaatje; W. M. van Set ten; P. Terlouw; C. H. T. Vink: G. de Winter; W. van Bloemendaal: M. G. Brouwer; E. van Es; J. L. Hardeman; E. Kamphorst; E. v. d. Klok; C. A. M. Koppen; I. Mulder; S. Radsma en E. D. Zijlstra. Er werden 11 examenkandidaten afgewe zen. De heer L. A. van Wely, Soester ingeze tene, woonde 13 jaar geleden in Biltho- ven. Hij had een spaarbankboekje van de P.T.T. met 2065,96. Het raakte zoek en bleef zoek. Hij kreeg een duplikaat en de zaak werd vergeten. Deze week was er in Meppel een veiling van P.T.T.-meubilair. De heer A. v. d. Wooning te Steenwijk kocht een overja rige loketkast. Hij nam die mee naar huis en ontdekte bij een inspectie van de aanwinst dat in een kier van de kast een spaarbankboekje geklemd zat. Het was het boekje van de heer Van Wely.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1