Bezoek van brandweer aan Duitsland. Hoofd van de Mariaschool nam afscheid. Volgende week geen courant. HET OOG GERICHT OP AANSLAGEN. Hoge onderscheiding. Gewonden in verkeer. Geen fraktie-voorzitter. Beetzlaanschool. Gouden priesterjubileum. S.E.C. verbeterde positie. Windhoos velde boom. Geslaagd. DINSDAG 21 JULI 1964. 43e JAARGANG No. 56. SOESTER OURANT Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.40 - per post 2.15. UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK - BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 2IA SOEST TELEFOON 2566 - GIRO 126156 Het tienduizend inwoners tellende dorpje Welper-Ruhr in Duitsland gat dit weekeinde een feestelijke indruk. Niet alleen vanwege de viering van het tachtigjarig bestaan van de plaatselijke mijnwerkersvereniging „Glück auf" en het jaarlijkse „Volkstest", maar ook door het bzoek dat de burgemeester van Soest, mr S. P. Baron Bentinck, en twintig le den van de brandweer aan het dorp brachten op uitnodiging van brandweer commandant Karl Balke. Nadat de burgemeester ten gemeente huize was verwelkomd door zijn ambtge noot Gerhard Suckrau, woonden belde het concert bij, dat plaatselijke zang koren en muziekverenigingen gaven. Na afloop daarvan bleef baron Ben tinck nog geruime tijd bij het bal, waar na hij doorreisde naar Essen voor een privé-bezoek. De brandweerlieden bezochten zaterdag middag een enorme staalfabriek in het dorp (elfduizend werknemers en woon den 's avonds het concert bij. De zondag benutte men voor een kranslegging en het bekijken van de grote optocht, waar in vele honderden mijnwerkers, muzikan ten en brandweerlieden meeliepen. Gis teravond laat reisde het gezelschap te rug naar Soest. Niets wees er tijdens de begroeting van de Hollandse gasten bij het gemeente huis op. dat in de loop van het bezoek een paar maal op pijnüjk duidelijke wijze de niet zo beste organisatie tot uitdrukking kwam. Toen de burgemeester 's avond arriveer de was niemand van de brandweer ter verwelkoming aanwezig. Burgemeester Suckau stond heel alleen in de grote stadhuishal. Een programma was er ver der niet. Pas op het allerlaatste moment kwam men met belangrijke mededelin gen en dat zorgde nog al eens voor com plicaties. Ook de inkwartiering kwam anders uit dan oorspronkelijk was afge sproken. Terwijl vele particulieren met eten klaarzaten - de brandweerlieden zouden bij hun Duitse collega's onderdak krijgen - vertelde commandant Balke, dat het gezelschap in 'n hotel zou slapen. Een niet zo beste beurt dus voor de Duitse brandweer, die overigens ook nog de brandweer van Ahrweile op bezoek had. Desondanks hebben de Soester brandweerlieden zich best vermaakt. Zij maakten een tocht door het dorp, be zochten de grote kermis en haalden oude herinneringen op met Duitse collega's, die in 1961 in Soest waren. Zondagmiddag, voor het diner, bood brandweercommandant J. F. Groart de heer Balke een koperen wandversiering aan voor het verenigingslokaal. De heer Balke overhandigde de heer Groart op zijn beurt een koperen kaar senstandaard. Ook de Ahrweiler brand weer kwam met geschenken. Burgemees ter Suckrau hield een korte toespraak, waarin hij o a. zei dat hij de uitnodiging van burgemeester Bentinck voor een be zoek aan Soest had aangenomen. Het Soester gezelschap was zaterdag morgen m alle vroegte vertrokken. Om 5 minuten voor elf arriveerde het in Reck- linghausen, waar een met twee spuit gasten bemande brandweerauto van de Weiper brandweer klaarstond om de au to's uit Soest naar het dorp te bege leiden. Bij het gemeentehuis volgde 'n hartelijke begroeting tussen oud-brand weercommandant W. F. Groart, brand weercommandant J. F. Groart, de heer Balke en nog enkele brandweerlieden, die tijdens het afscheid van de heer Groart in Soest aanwezig waren. Onder leiding van Christian Hess, ge meenteraadslid en tevens lid van de on gevallenafdeling van de staalfabriek, be zocht het gezelschap vervolgens Rhein- stahlwerke A G, de industrie, waar het zeer warm is. Dat ondervonden de Soes- ters, die bijkans in looppas eenvierde deel van de fabriek bezochten, omdat de temperatuur bij de ovens zo'n zeventig graden is I Buiten was het „maar" dertig graden, zodat men verzuchtte Lekker fris daar. Aan het souper vertelde de heer Hess bijzonderheden over de industrie. Hij hield een korte toespraak, waarin hij opmerkte, dat het contact tussen Duit sers en Nederlanders sinds de oorlog ge lukkig de laatste jaren beter wordt. Voordat het concert begon hield burge meester Suckrau een toespraak. Hij ver welkomde de Soester brandweer, in het bijzonder de burgemeester. Hij was ver heugd, dat het in 1961 gegroeide con tact niet was verloren gegaan, maar dat de Soester en Weiper brandweer nog steeds vriendschappelijk betrekkingen onderhouden. Zondagmorgen legden de mijnwerkers een krans bij het gedenkteken op het kerkhof van Weiper. Daarbij waren o.a. aanwezig de Soester brandweer en mijn werkers uit België, die de gasten waren van de Duitse collega's. Later op de morgen woonden de gasten het oplaten bij van duizend duiven op de kermis. De zondagmiddag werd gebruikt voor een bezoek aan de stad, waardoor een lange stoet trok van marcherende mijnwer kers en waarin bovendien een speciale (feest)trein reed. De zondagmiddag gebruikte men voor een wandeling door het dorp, waardoor een lange, bonte stoet marcherende mijn werkers uit alle delen van Duitsland trok. Later hebben enkele brandweerlieden de Soesters op eigen initiatief uitgenodigd voor een rondrit door het dorp met aansluitend het nuttigen van een ver frissing. Dat initiatief heeft ten slotte nog een beetje het gezicht van brandweercom mandant Balke gered, die het bezoek in z'n eentje had georganiseerd. Het was het hoogtepunt van het bezoek. Zondagavond werd de thuisreis aan vaard. Op het dorpsplein werd afscheid genomen van de Duitse collega's, onder wie de in Keulen geboren 35-jarige Rolf Schafer, die tijdens het bezoek als tolk optrad. Hij sprak voortreffelijk Hol lands, geleerd gedurende zijn verblijf in Nederland van zijn eerste tot zijn 14e jaar. Nadat de heer Groart het Duitse brand weerkorps een tegenbezoek in het voor uitzicht had gesteld, reisde het gezel schap naar Soest, waar het laat in de avond arriveerde. Het hoogtepunt van de bijeenkomst in gebouw St. Ludgardis, welke belegd was omdat de heer G. L. A. Nijhuis afscheid nam als hoofd van de Mariaschool we gens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd, was ongetwijfeld het moment waarop pastoor mgr. A. G. Smit hem meedeelde dat hem de hoge pau selijke onderscheiding „Pro Ecclasia et Pontifice" was toegekend wegens zijn uit zonderlijke verdienste voor de kerk en hem deze onderscheiding opspelde. De heer Nijhuis werd op 1 juli 1935 hoofd van de Mariaschool. In 1920-kwam hij bij het onderwijs en aanvankelijk was hij in Beuningen bij Denekamp werkzaam. Daarna werkte hij drie jaar in Oldenzaal en in 1924 werd hij hoofd van een school te Damsholte, die hij hielp stichten, installeren en voorzien van personeel. In 1935 volgde hij de heer J. H. Pieper als hoofd van de Maria school op. Het was heel vol en heel warm in ge bouw St. Ludgardis toen pastoor mgr. A. G. Smit zich als eerste spreker tot het scheidende schoolhoofd wendde. Hij noemde het verheugend dat zovele gekomen waren om afscheid te nemen van iemand die zich op diverse terreinen verdienstelijk gemaakt had. De pastoor prees de heer Nijhuis om zijn stiptheid, zijn wijsheid en levenskennis. De belang- sioen Hij zei het scheldende hoofd toen niet verwacht te hebben dat hij dit mo ment zou meemaken. Hij prees zich gelukkig nu te kunnen zeggen dat hij dankbaar was voor de medewerking die hij altijd van de heer Nijhuis onder vonden had met betrekking tot de gym nastiekzaal van de Mariaschool. In de moeilijke mobilisatie- en oorlogstijd kon ook altijd gerekend'worden op de steun van de heer Nijhuis. De heer Van Wely wenste hem met zijn vrouw en kinderen nog vele gelukkige jaren toe. Tot opvolger van de heer Nijhuis is de heer B. v. d. Borgh benoemd. Hij dankte voor het grote vertrouwen dat men in hem gesteld had. Hij noemde het een eer de opvolger van de heer Nijhuis te zijn. Deze was met hart en ziel aan de school verbonden, zodat het spijtig is dat hij zijn werkzaamheden beëindigen moet. De heer Van der Borgh gaf de verzekering dat hij zijn werk met idea- lisme en enthousiasme verrichten zal en dat hij ernaar zal streven de kin deren een goede katholieke opvoeding te geven. Hij wenste het scheidende school hoofd een blijde toekomst en vele jaren van welverdiende rust toe. De heer L. J. Heugen, consulent voor de lichamelijke opvoeding, sprak over de warme plaats die de heer Nijhuis opge twijfeld in vele k derharten inneemt. stelling voor zijn leerlingen eindigde niet als zij de school verlieten. Zijn begrip voor moeilijkheden was groot en zijn meeleven met allen en alles bekend. „Al lijkt u stoer, u hebt een week hart", aldus de pastoor. „Ik heb ontzettend veel respect voor u en stel er prijs op te zeggen dat wij altijd prettig samenge werkt hebben voor het heil van de kin deren". Nadat de pastoor de pauselijke onder scheiding opgespeld had werd het woord gevoerd door de heer A. Ankoné, onder wijzer aan de Mariaschool. Hij wenste de heer Nijhuis ondanks het afscheid ge luk, omdat hij zolang in dienst van God heeft mogen werken en nu afscheid kon nemen in goede gezondheid en temid den van zijn familie. Hij wenste het scheidende schoolhoofd nog vele geluk kige jaren toe. De heer J. Th. van Noesel sprak als voorzitter van de St. Vincentiusvereni- ging. Reeds in maart 1936 werd de heer Nijhuis lid van deze vereniging en in bijna dertig jaar heeft hij blijk gegeven niet alleen een goed schoolhoofd maar ook een goed Vincentiaan te zijn. Hij ontbrak nooit als het erom ging iets in het belang van de vereniging te doen en de wijze waarop hij hierdoor voor de medemens werkte strekte hem tot eer. De heer M. M. van Wely, oud-hoofd van de openbare lagere school in de Beetz- laan, ging 23 jaar geleden met pen- Foto Drukkerij Smit. De heer Heugen dankte hem voor het vele werk dat hij in het belang van de lichamelijke opvoeding verrichtte. Mede namens de inspecteur van het onderwijs dankte hij hem tevens voor alles wat hij in het belang van dit on derwijs deed en hij wenste hem nog vele jaren in goede gezondheid toe. Wethouder van Zadelhoff dankte niet alleen als vader van kinderen die bij de heer Nijhuis 'n deel van hun opleiding ont vingen, maar tevens als vertegenwoor diger van het gemeentebestuur. De ver houding tussen het hoofd van de Maria school en het gemeentebestuur is altijd uitstekend geweest en dit was in de eer ste plaats te danken aan de nauwkeu righeid van de heer Nijhuis. Nooit was er dan ook sprake van een controverse. Namens het college van B. en W. dankte de heer Van Zadelhoff hiervoor. Tevens bracht hij dank voor al het werk dat de heer Nijhuis voor de jeugd deed. Bij vele kinderen legde hij de basis voor verdere ontwikkeling. De heer J. Kenemans, hoofd van de Da Costaschool, sprak namens alle collega's van alle Soester scholen. Hij vond het verheugend dat de heer Nijhuis zo ge zond en vitaal afscheid kon nemen en hij wenste hem toe dat de „grote vakan tie", die nu voor hem aanbrak, een echte „zomervakantie" zou zijn. „Ik weet niet of ik die hoge onder- Ons personeel heeft recht op 3 weken vakantie. Ais gevolg hiervan zien wij ons verplicht onze zaak gedurende één week geheel te sluiten en wel van 26 juli tot en met 1 augustus. Dientengevolge kan ons blad de volgende week niet verschijnen en verzoeken wij H.H. adverteerders hiermede rekening te willen hou den. Administratie SOESTER COURANT. scheiding verdiend heb, maar ik hoop haar waardig te zijn", aldus het begin van de dankwoorden, die de heer Nijhuis tot allen richtte die met geschenken, woorden en hun aanwezigheid belang stelling getoond hadden voor dit afscheid. Hij toonde zich dankbaar jegens God die hem in staat gesteld had zijn werk zo te verrichten dat het kerkbestuur woor den van waardering gesproken had. De heer Nijhuis bracht dit bestuur dank voor het feit dat men hem toestaat de administratie van de school te blijven voeren en in het huis te blijven wonen waarop hij eigenlijk slechts recht heeft als schoolhoofd. Ook bracht hij dank aan alle medewerksters en medewerkers voor de prettige samenwerking. De ouders raadde hij aan meer contact te hebben met de leerkrachten, want steeds moet men zich afvragen of er voor de kinde ren wel uitgehaald wordt wat mogelijk is. De heer Nijhuis toonde zich bijzonder verheugd dat een hoofd van een protes tants-christelijke school namens alle col lega's gesproken had. Dank aan alle sprekers, dank aan het gemeentebestuur en in het bijzonder aan de heer Borreman van de afdeling on derwijs en tenslotte dank voor de wijze van afscheid nemen die een bijzondere huldiging werd. Ook in Soest was het 't afgelopen week end bijzonder druk en het intensieve ver keer eiste dan ook enige slachtoffers. Op de Van Weedestraat maakte de 19 jarige A. L. A. een bijzonder ongelukkige manoeuvre. Hij stond met zijn auto in de richting van Soestdijk aan de kant van de weg, wilde naar Amers foort lijden en draaide op de weg. Hij merkte niet dat van de richting Amersfoort een motorrijder met duo passagiere naderde. De motor, bestuurd door C. J. uit Amersfoort, botste in vol le vaart tegen de linkerzijde van de auto. Mevr. G. A.-H., die achterop zat, werd over de auto heen geslingerd. Zij kwam op het wegdek terecht, evenals de bestuurder van de motor. Beide slacht offers werden ernstig gewond naar Zon negloren gebracht. De 52-jarige A. F. de B. ui: Zeven hoven fietste bij de Gouden Ploeg op de Middelwijkstraat. Plotseling reed hij de rijweg op. Hij werd gegrepen door de personenauto van Th. K. uit Hilversum. De B, kwam op het wegdek terecht en bleef bewusteloos liggen Na onderzoek door dokter Kuiper is hij per zieken auto naar Zonnegloren gebracht. De heer H. J. van de W. reed per auto op de Eikenlaan in de richting van de Soesterbergsestraat. Bij de hoek van de Kolonieweg verleende de 14-jange P. K. geen voorrang aan de auto en hij reed er met zijn fiets tegenaan. De jon gen viel en is na behandeling door dokter Stroband naar Zonnegloren ge bracht. Op de Steenhoffstraat reed de 57- jarige H. de G. per bromfiets. Hij had een duopassagier. Bij het passeren van 2 meisjes, die naast elkaar fietsten, raak te de heer De G. met zijn stuur hec 17- jarige Hilversumse meisje J. G. v. d. P. Hij viel, evenals zijn duopassagier en het meisje. De beide berijders van de brom mer kregen lichte schaafwonden, het meisje mankeerde niets. Vrijdag jJ.. stond er een foto van de heer J. K. de Bruin, gemeenteraadslid voor de V.V.D. in ons blad bij het raads- verslag. Het onderschrift deed vermoeden dat de heer De Bruin gepromoveerd is tot fractievoorzitter van de V.V.D., maar dit is niet het geval. Dit is dr. D. J. p. Oranje. Er zijn niet zo heel veel aanslagen op Hitier gepleegd en dat is eigenlijk jammer, want hoe meer het er geweest waren hoe meer kans dat Duitsland, Europa en de wereld eerder verlost waren van deze superzot, naar de top gebracht door mensen die ze zagen vliegen. De aanslag van 20 juli 1944, die gisteren herdacht is, werd lang en zorgvuldig voorbereid. Onder hen die benaderd wer den om te trachten hen deel te doen hebben aan het komplot was ook veld maarschalk Erwin Rommel, die niet el- leen bij de Duitsers populair was maar ook bij de geallieerden en die daarmee eenzelfde positie innam als het liedje Lili Marleen. Rommel moet gezegd hebben dat hij er wel iets voor voelde mede verlost te worden van zijn krankzinnige legerleider, maar dan moest dit niet gebeuren met een bom, maar door een dappere jonge officier die zijn Führer domweg zou neerknallen. Dat dit mogelijk was is gebleken uit het feit dat Von Stauffen- berg kans zag een tas met een bom mee te nemen naar de kamer van Hitier. Rommel heeft gelijk gekregen, want de aanslag mislukte en dat zou niet het geval geweest zijn als er van korte af stand geschoten was. Het vorig jaar hebben we helaas moeten ervaren dat het schieten van grote af stand nog meer succes heeft dan het plaatsen van tijdbommen. Von Stauffenberg, die de bom plaatste, is doodgeschoten en Rommel, die niet aan het complot deelnam, werd gedwon gen zelfmoord te plegen. Zijn opmerking is misschien van nut voor de landen waarin mensen regeren die Hitier imiteren. We mogen ons bijzonder gelukkig prijzen dat dit niet het geval is met ons land. KANTMAN. Met een viertal schoolreisjes en een af scheidsavond heeft de Beetzlaanschool het schooljaar besloten. De eerste en de tweede klas hebben per bus een reisje gemaakt naar Harderwijk en Lunteren. De derde en vierde klas hebben een bus tocht gemaakt naar Den Haag en Sche- veningen. Nadat Madurodam bezichtigd was werd een bezoek gebracht aan de Wassenaarse Slag, waar de kinderen ge- tracteerd werden op poffertjes. Na een bezoek aan de Wassenaarse dierentuin werd de thuisreis aanvaard. De vijfde klas ging met de kindertrein naar het Linnaeushof en de sluizen van IJmuiden, waar de kinderen getuige wa ren van het schutten van enkele zee schepen. Tot slot werd een bezoek aan het strand gebracht. De kinderen van de zesde klas gingen per kindertrein naar Valkenburg, waar de gemeentegrot bezocht werd. Hierna werd een fraaie bustocht gemaakt door Zuid-Limburg, met als bestemming de Vaalserberg met het Drielandenpunt. Het weer was gedurende al deze reizen prachtig. De kinderen van de zesde klas werd door de oudercommissie een afscheidsavond aangeboden. Na een ernstig woord van het hoofd van de school, de heer Over- hoff en de voorzitter van de oudercom missie, de heer De Winter, ontvingen de kinderen uit handen van de laatste een fraaie herinneringstegel. Tot slot ver toonde de heer Moffie de door hem ver vaardigde kleurenfilms van de school reisjes die dit jaar gemaakt zijn. Deze vielen zeer in de smaak bij de ou ders en de kinderen. Het ligt in het voornemen deze films voor de overige ouders te vertonen op de eerstvolgende ouderavond. Pastoor mgr. A. G. Smit zal op zondag augustus, vanaf half een, in gebouw St. Ludgardis recipiëren, tergelegenheid van het feit dat hij 50 jaar priester is. Om half elf zal de jubilaris een mis van dankbaarheid opgedragen en 's avonds om acht uur zingt het Utrechts Byzantijns koor onder leiding van dr. Mir. Antono- wytsj in de rk. kerk te Soestdijk. S.E.C. heeft het afgelopen weekend niet gespeeld, maar toch haar positie verbe terd in de honkbalcompetitie. Donar verloor n.1. met 3-7 van H.CAW 2. H.C.A.W. staat op de eerste plaats met 16 punten uit 9 wAedstrijden, SE.C. is tweede met 13 uit 9 en Donar derde met 13 uit 10. Deze drie ploegen maken al deel uit van de promotie-afdeling, ter wijl U.V.V. 3 en Quick moeten uit maken wie de vierde plaats zal bezetten. De windhoos van zaterdag heeft in Soest weinig schade aangericht. Een Baarnse automobilist, de 24-jarige H. J. B. werd echter haast het slacht offer van een omgevallen boom die dwars over de Stadhouderslaan lag en zijn auto was dit zeer zeker. Hij kwam uit de richting Baarn, zag de boom te laat en reed er met kracht tegenaan. Zijn auto werd aan de voorzijde ernstig beschadigd. De heer G. Prinsenberg alhier slaagde voor het diploma brood- en banketbak ker, eerste gezel.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1