E Jany Pijma, volhardend verkeersbrigadiertje. WASSERIJ GELRIA EDE GARAGE STAM V.V.V.-nieuws. Goldwater president? TWEEDE BLAD Krabbels van Knelis. VAN BULKEN S.E.C.-honkbal. Uitstapje van D.V.V. Geslaagd. Renault dealer Chr. Ulo. VOOR MODERN DRUKWERK NAAR DRUKKERIJ SMIT M 1 Auto- en Scooterrijschool voor alle rijbewijzen. VAN BUUREN Jany Pijma - die zelf haar voornaam graag als Jeane schrijft - is elf jaar en ze is vorige week als leerlinge van hoofdonderwijzer A. J. v. d. Berg van de St. Ludgerusschool in Soest-Zuid over gegaan van de vijfde naar de zesde klas met een heel behoorlijk rapport. Zij woont met haar ouders en zeven broertjes en zusjes achter het Witte Huis en deze tien gezinsleden Pijma zijn gasten van dit hotel. Jany is een heel aardig meisje met pik zwarte haren en het zal dan ook nog wel heel lang duren voor Gert Timmerman haar zijn lied „Ik heb eerbied voor je grijze haren" toezingt Dat is natuurlijk allemaal niets bijzon ders, maar wel bijzonder is het dat Jany van kerstmis tot het eind van de vo rige week als trouw verkeersbrigadier tje gewaakt heeft over de levens van vele kinderen, die de gevaarlijke over steek van de Hartmanlaan naar de Vosseveldlaan maken, daar waar de rijksweg een grote bocht maakt, zodat gezag in het verkeer is. Het bord dat zij bij haar werk hanteert wijst daarop nog meer. Met dit bord mag ze geen auto's tegenhouden en pas als er geen verkeer op de weg is mag ze deze oplopen, haar bord omhoog steken en daarmee automobilisten erop wijzen dat ze voorzichtig moeten zijn omdat zij kinderen in staat stelt over te steken. Er zijn wel eens stoere lieden geweest die duidelijk lieten merken dat ze niets te maken wensten te hebben met de aanwijzingen van verkeersbrigadiertjes. Flinkweg lieten ze het tot een proefpro ces komen om de rechter eens duide lijk te maken dat ze schoolkinderen niet als politieagenten accepteren. Ze kwa men van een koude kermis thuis, want ze werden zo ongeveer voor verkeers- lummels uitgemaakt. In Soest hoeft u beslist niet te proberen de aanwijzingen van Jany of welk ander verkeersbrigadiertje te negeren, want u gaat onherroepelijk op de bon op grond van artikel 25, door de politie „de vuil- het heel moeilijk te zien is of er uit de richting Soestdijk een auto komt. Dat oversteken is al weinig minder ge vaarlijk als de kinderen van de Vosse veldlaan naar de Hartmanlaan moeten, maar Jany was altijd op haar post, viermaal per dag, bijna zeven maanden lang Tot het begin van de vorige week werd ze geassisteerd door een jongen en toen de vijfde klas een paar dagen eerder vakantie kreeg dan de andere klassen bleef de jongen weg. Heel terecht na tuurlijk, want vakantie is vakantie en verkeersbrigadiertjes of klaar-overs, zo u wilt, hebben daarop ook tenvolle recht. Hij zou niet weggebleven zijn als zijn hoofdonderwijzer hem en Jany erop ge wezen had dat het wenselijk was nog enige dagen klaar-over te zijn, maar door de drukte van de laatste dagen vergat hij dit. Dat was helemaal niet erg, want Jany vergat niet dat er kindeken be schermd moesten worden tegen het ver keer en iedere morgen fietste ze van het Witte Huis naar haar post op de Birk- straat, ging weer naar huis als alle kin deren veilig op school zaten, kwam tegen het einde van de morgenschooltijd weer aanfietsen, was om half twee present en om half vier voor de laatste keer. Vele maanden heeft Jany de lange witte jas als teken van haar waardigheid ge dragen, want het was wel eens heel koud en ook wel eens heel nat De laatste tijd kon ze volstaan met de brede witte riem met schouderriem, die automobilisten erop wijzen moeten dat zij de kleine draagster van een beetje Foto Drukkerij Smit. nisbak" genoemd en door dit artikel zult u een fiks bedrag moeten betalen om dat u de veiligheid van het verkeer 'n gevaar gebracht hebt. Jany is in Indonesië geboren en ze woont zes jaar in ons land, waarvan anderhalf jaar in Soest. Ze toont zich niet alleen een kleine moeder in het ver keer, maar is dit ook thuis, want ze is 's morgens al heel vroeg op om haar moeder te helpen bij de verzorging van Ina, Loesje - van wie ik echt niet mocht schrijven dat ze Oetje genoemd wordt -, Ria, Jantje. Emmy, Lora en Lena, die allemaal jonger zijn dan de plichtsge trouwe kleine klaar-over. Ze vindt het fijn op school en was da nig in haar schik toen ze beloond werd omdat ze zo lang verkeersbrigadier ge weest is. Die beloning kreeg ze van haar hoofdonderwijzer. Ze houdt van zwem men, lezen en breien, wil straks naar de ulo en hoopt dat ze stewardess kan wor den, maar typiste vindt ze ook prima en een baan bij de P.T.T. wil ze ook wel. Het gezin Pijma krijgt de maaltijden van het Witte Huis, maar dit heeft Jany niet verhinderd zich met ijver toe te leggen op de vervaardiging van Indische ge rechten. Ze is daar al een even grote uitblinkster in als in haar taak als klaar-over. Het zal dus beslist geen kwaad kunnen als we allemaal eens bij haar gaan eten. Zij zal er voor zorgen dat we na de maaltijd zonder ongelukken naar de overkant van de Birkstraat komen. ir- m m w S.E.C. speelt zaterdag een uitwedstrijd tegen H.C.A.W. in Bussum en dit is een heel belangrijke wedstrijd, want H.C.A.W. staat op de eerste plaats van de ranglijst en S.E.C. is tweede. Op de derde plaats staat Donar dat vorige week van H.C.A.W. verloren heeft. S.E.C. kan weer volledig uitkomen want Luschen en v. d. Gaast zijn terug van vakantie. H.C.A.W., S.E.C. en Donar zijn de drie ploegen die de promotieafdeling reeds bereikten, terwijl Quiek en U.V.V. moeten uitmaken wat het vierde team van deze afdeling zal zijn. Het tweede van S.E.C. speelt om drie urn- een thuiswedstrijd tegen H.M.S. 2. S.E.C. 2 staat thans bovenaan de rang lijst met 4 punten voorsprong op H.M.S. Evenals vorig jaar gaan de leden van de wandelvereniging „De Vrije Vogels" weer een week uit. Het vorig jaar werd een zeer geslaagde kampweek op een kampeerboerderij in Otterlo doorgebracht en ditmaal is de keuze gevallen op Hoenderloo, waar in het vakantiecentrum „De Oase" een groepsbungalow gehuurd is. Deze is voorzien van een slaapzaal, een eetzaal, douches en toiletten. Achtentwintig kinderen van zeven tot veertien jaar plus de leiding nemen aan deze kampweek deel. De meeste kin deren gaan op de fiets, maar de jongste leden van D.V.V. worden per auto ge bracht. Voor de kinderen zal het in Hoenderloo volop vakantie zijn, maar de leiding wacht er veel werk. Ze zien daar niet tegen op en vinden het werk dat bijzon der veel voldoening geeft omdat aan deze kampweek veel kinderen deelnemen die om verschillende redenen geen an dere uitstapjes in de lange zomer vakantie hebben en dus zijn aangewezen op de straat af bij gunstig weer op het natuurbad. Van de R. K. Meisjesschool voor Maat schappelijk Onderwijs, Steenhoffstraat 44b te Soest, slaagden voor V.G.L.O.-getuigschriftVonny Donk, Dini Kok, Alie Wigtman, Jeanette Riksen, Ida Pronk, Adrie Brummer, Tinie van Hees, Joke Ruyter, Thea Thijssen, Trees Kuyer, Mathea Schuiling. KlimroosdiplomaVonny Donk, Alie Wigtman, Dini Kok, Ida Pronk, Joke Ruyter, Thea Thijssen, Mathea Sehuiling. Groot Klimroos diplomaAns Grift, Ans van Nimwegen. Algemene Vrouwelijke Vorming Anneke Miyakuni, Gerdi Vermont, Dinie Wolfsen. Algemene Vrouwelijke Vorming II Annie Pronk. Typen Unie-proktijkdiploma Anneke Miyakuni, Ans van Nimwegen. Kostuumnaaien Ans Grift, Elleke Tol boom, Dinie Wolfsen, Gerdi Vermont. Renault R 8 van f 5595,— af Renault Daupbine van f 4995,af Renault R 4 van f 3995,— af. Nieuwerhoekpleln 1 - Soestdijk Telefoon 2850 MULO-EXAMENS. Van de 50 examencandidaten behaalden dit jaar 46 het gewenste diploma. Voor het B-diploma slaagden Gerrit Andeweg, Kees Gons. Remmelt van Heerde, Norton Schut, Piet Spakman en Corrie van der Wal. Voor het A-diploma slaagden Elly Bloemsma, Eugene de Boer, Dini van de Broek, Nienke Douwstra, Aieid Floor, Gerrie de Greef, Thea Jansen, Marjan van Kooij, Beppie Kuiper, Joke van der Meulen, Jan Opmeer, Wim van Rense- laar, Beppie de Ruiter, Elselien van Tol, Harry de Vries, Bauke de Boer, Adriaan Brand, Peter ten Broeke, Wim Brouwer, Reina van Dijk, Margriet Dijkema, Henk Figee, Henk Frank, Jan van de Ham, Jettie van Helsdingen, Henk van de Hoef, Evert Jongkind. Ymie Kamphorst, Jan de Klerk, Corrie Klomp, Marjan Kuyvenho- ven, Hennie Mout, René Oosterbeek, Greetje van der Ploeg, Corrie van Schaf- felaar, Ria Scheele, Henk Sehlebaum, Yvonne Schut, Kees Willemsen, Raymond de Zoete. Het komt dikwijls voor, dat men, door omstandigheden, niet in staat was de vakantie vooraf te regelen. Wanneer blijkt, dat men er toch nog ineens op uit kan trekken, doet zich de moeilijkheid voor, dat er geen plaats is te vinden. In dit verband kunnen wij U bemoedigen, want uit de provincie Gelderland kwam bericht bmnen, dat daar nog genoeg gelegenheid is. Niet in de zomerhuisjes, maar in de hotels en pensions. Gelderland is een van onze mooiste pro vincies met veel gelegenheid tot wan delen. De Stichting „Het Gelders land schap" bezit een twintigtal landgoederen, waarvan de terreinen toegankelijk zijn voor wandelaars en natuurliefhebbers. U bent daar hartelijk welkom, als U het natuurschoon wilt komen bewonderen. Men is bezig in kleur uitgevoerde wan- delkaarten van deze landgoederen uit 'e geven, waarvan er al enkele bij V.V.V. Arnhem te krijgen zijn a 1,25. Wie dus in de vakantie die kant opgaat, kan hiervan profiteren. In ons eigen Soest is nu a.s. donderdag. 30 juli, de 4e Jeugd-Fietstocht aan de beurt. Jongelui, kijken jullie de fiets goed na voor je start, zodat je veilig en prettig rijdt Eerst voor-inschrijving (50 ct.) bij ons V.V.V.-kantoor en dan op de dag van vertrek omstreeks negen uur de routebeschrijving komen halen en de deelnemerskaart laten afstempelen. Een kleine verrassing krijg je mee op reis en dan prettige tocht, meisjes en jongens Verder voor onze zomergasten nog even de aandacht voor enkele evenementen in de omgeving van Soest. In de Pekingtuin in Baarn zijn op zon dagmiddag en op de woensdagavonden gramofoonplatenconcerten te beluisteren. U zit daar in een heerlijke prachtige om geving, afgesloten van het drukke ver- Met het motorschip „Hermes" is de bekende toneelspeler Henk van Ul- sen naar Amerika vertrokken. Eerst twee weken heerlijk uitrusten op de boot, waarna in Amerika vele gastrollen vervuld moeten worden. keer. In Laren is in het Singer Museum een mooie tentoonstelling te zien, getiteld La Belle Epoque. Het museum is da gelijks geopend van 10 tot 17 uur. Ook hier iedere zondagmiddag en woens dagavond een gramofoonplatenconcert. De kunstminnenden onder U hebben dus nogal wat kansen. Voor hen is een bezoek aan Amersfoort eveneens de moeite waard. Behalve het oude stadsschoon ook diverse tentoonstellingen o.a. in Zonnehof. Iedere vrijdag- en zaterdagmorgen bei aardbespeling van O.L.V. toren en op de maandag- en woensdagavonden, om 20 uur, orgelbespeling in de St. Joriskerk. Wij wensen U vele goede uren met wat U aan kunst in onze omgeving aan treft. ua noorSPÜKER De conventie van de republikeinse partij, vergaderd in het „koeienpaleis" te San Francisco, heeft senator Barry Goldwa ter aangewezen als de man, die straks Lyndon B. Johnson de presidentzetel moet betwisten. Zelden is over een candidaatsverkiezing zoveel te doen geweest. En de vraag is niet alleen of de republikeinen kans hebben de verkiezingen te winnen, maar ook of de partij ongeschonden uit dit alles te voorschijn zal komen. Wanneer de ochtendzon rijst boven Ari- zona vangt een foto-electrische cel, bo ven in een hoge vlaggemast, de eerste stralen, een kleine motor komt in wer king en „Old Glory", de vlag van de confederatie, waaronder de Zuidelijken eens streden tegen de Noordelijken, rijst langs de mast omhoog boven het fraaie landhuis van senator Goldwater. Dat heeft hij zelf bedacht. Hij is dol op dit soort dingen. Hij heeft ook een eigen radiozender en als generaal-majoor in de luchtmachtreserve gaat hij dikwijls met zijn eigen vliegtuig de lucht in. Hij ziet er voor zijn 55 jaren best uit gebronsd is zijn huid. Lenig zijn ge stalte. Vele vrouwen in de U.S.A. (die zich bij de verkiezing nogal plegen te roeren) vinden hem een énige man. En in San Francisco kon men tientallen bak vissen zien lopen met een blauw oog (confectie) en.de schotelgrote insignes, welke zij droegen op haar hartjes, ge tuigden ervan, dat zij liever wilden vech ten dan een ander kiezen dan „Barry". Vertrouwd geluid. Het zijn niet alleen deze uiterlijke at tracties, welke Goldwater zo populair hebben gemaakt. Zijn denkbeelden klin ken menig Amerikaans burger als zeer gezond in de oren. Tal van Amerikanen snappen er zo langzamerhand niets meer van. Al jaren hebben zij zich uitgesloofd om de vrij heid en de vrede te verdedigen, miljar den uitgegeven voor steun aan verre, on bekende rijkjes en voor onderontwikkel de gebieden, en zij krijgen stank voor dank. „Yankee go home", zij hebben het kort na 1945 al op de muren gekrabbeld gezien. In Europa is generaal De Gaulle ronduit grof en zit hun dwars waar hij kan, o.a. door Rood-China te erkennen. Daar voor moeten zij maar belasting betalen, daarvoor moeten zij hun jongens naar streken sturen, waar zij ten offer vallen aan sluipschutters of malaria. We moeten nu maar eens voor ons zelf gaan zorgen, denken zij, en daarmede zitten zij in het oude vertrouwde schuitje van het isolationisme. Nu behoeft er maar een man op te staan, die al deze gedachten omzet in een program, een man die goed kan praten en die mensen weet te bezielen, en hij krijgt hen ach ter zich aan. De leiders sliepen. Barry Goldwater is een organisator, dat bewijst wel zijn vlaggemechaniekje. Hij laat niets aan toeval over. Hij ziet er geen bezwaar in 'smorgens om vijf uur op te staan en hij gelooft ook in de po litiek van vroeg beginnen, de anderen een slag vóór te zijn. Toen de voorman nen van de republikeinse partij begonnen te merken, dat Berry er met de stemmen vandoor dreigde te gaan, was het al te laat. In allerijl werd gezocht naar een man, die het getij kon keren en senator Scranton, die op zijn zeven gemakken had zitten wachten tot de partij hem riep, liep met zijn tong op zijn schoe nen achter Goldwater aan, overal achter het net vissend Oud-president Eisenhouwer, wiens voor naamste streven altijd al was het walle tje bij het schuurtje te houden, zou het verlossend woord hebben kunnen spre ken, maar hij deed het niet. Hijzelf was indertijd in het strijdperk getreden toen de conservatieve vleugel probeerde senator Bob Taft presidents- candidaat te maken. Taft was een man, die nog wel iets meer had gepresteerd dan Goldwater, voor zijn land, voor zijn partij en voor het presidentschap meer in zijn mars had dan senator Barry. Maar ditmaal liet Eisenhouwer de zaken VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 24 JULI 1964. Eng bouwde. Dat raodslid zee As je 't ming vroagt dan mok zeige dak ming eige nie ken veurstelle dat veurige week maor 1 raodslid teu gestemde toeng 't d'rom gong of d'r grongd veur te bouwe verkoch zou worre an 'n bouwer die nie zuk- ke beste huuze op de nie ikke bin d'rteuge omdat d'rteuge bin, maor hie zee ikke bin d'r teuge omdattie huuze op de Eng van die eigeste bouwer meraukelse scheu- re hebbe en omdat d'r nog veul meer an mekeert. Hie zee nie die bouwer mot ik nie, maor hie liet 't wel merreke, maor alle aandere raodsleeje zeeje allegaor, ver- koope maor die grongd an die bouwer. Daor ken ikke nie inkommen. Stejje veur dat ikke 'n fiets koop bie 'n fietsemaoker. Laot 't us 'n barre slechte fiets weeze, mit vedaog 'n trapper d'rof, marrege t stuur in tweeë en overmarrege Knelis deur de heule fiets heen op straot. Dan hejje kaans dat ikke die fiets van saggerein heulegaor in mekaor trap, sente gao leene en heveurbeeld 'n brommer gao koope, maor dan toch zee- ker nie bie die fietsemaoker die ming die rotfiets eleeverd heb. Das zo klaor as 'n klontje of nie soms. Driemaol al heb dat raodslid zitte praote over die scheure in die huuze en nreng is d'r dan 'n report. Dat mot zo bar innewikkeld weeze da:ter messchien twee minse in Soest binne die 't snappe kenne. Ikke bin d'r nie bie, maor de wetbouwer die met bouwe te maokc heb ok nie, waant die zee dattie cfr gin laors van snapte. Heul nie slim zee die, waant die bou wer snapt 't wel en die laot ongs nie in ongs hemd staon. Das dan fing veur mekaor zee dat raodslid, maor staot dat op pepier en hettie ok ezeid dattie de rest wat in die huuze nie deug ok zal maoke en staot dat ok op pepier. Nee, zee de wethouwer, d'r staot niks op pepier. As e 't ming vraogt dan mot dat heul gauw beure ast nog nie beurt is, waant die man die dat ezeid heb ken mit de vekaansie wel verongelukke en dan zeit zien opvolger messchien, ikke weet narreges van. Laote wullie dan maor hoope dattie man nie verongeluk, waant veur ming hoeftie dat heul nie, maor laotie wel op pepier laote zette dattie alles dik veur mekacr zal maoke daor op die Eng. Personenauto, Vrachtauto en Scooter. Alleen nieuw lesmateriaal en allrisk ver zekerd. Personenauto zowel met grond- als stuurversnelling. EIKENLAAN 1 - TELEFOON 4685 op zijn beloop, en daarmede ontviel Scranton de laatste steun in zijn race tegen de groeiende populairiteit van Goldwater. Handig Politicus. Al spreekt Goldwater wel eens onbe raden, hij is een handig politicus. Hij spreekt zich niet uit tegen de rassen- gelijkheid, maar speculeert op de laten te afkeer daartegen, ook bij de velen, die lippendiensten bewijzen aan de wet op de burgerrechten. Hij speculeert op de er gernis van de gemiddelde Amerikaan over die „doorn in het vlees", het astran te Cuba. Hij wil wel eens 'n eind sien aan die altijd maar voortslepende guer rilla in Indochina, die mensen en geld verslindt. Hij wil de 500 miljoen „rode" Chinezen blijven negeren. Hij speculeert op de anti-Washington-gevoelens, voor al in de Zuidelijke staten.. Al die vage onlustgevoelens van „the man in the street", voor wie de hoge politiek te ingewikkeld wordt, vinden hun ex pressie in de denkbeelden van Goldwater, die thans ingedragen zijn in het pro gram van de republikeinse partij. Een scheuring In de republikeinse partij, zo goed als in de democratische, vindt men conserva tieven zowel als progressieven Die beide partijen verschillen niet zoveel van el kaar ais zij tijdens de verkiezingsveld tochten wel willen doen uitkomen. Hoofdzakelijk gaat het er om, dat een van de twee aan de macht wil zijn, dat heeft ook materieel voor zeer velen dui delijke voordelen. Vandaar, bij zo wei nig principieel verschil, een verkiezings strijd, die, wat felheid betreft, vrijwel nergens zijn weerga vindt. De vraag is echter, of de tegenstander van Goldwater in zijn eigen partij zich, terwille van de partij, terwille van de kans op een mogelijke zege over John son, achter hem zullen scharen en hun eigen politieke denkbeelden en idealen verloochenen, dan wel, of het conserva tisme van Goldwater de partij de stem men gaat kosten van hen, die dit niet kunnen verstouwen. Een scheuring in een verkiezingsjaar kost de partij ongetwijfeld de zege. En zal men dat ervoor over hebben In ieder geval wordt nu de strijd van republikeinen tegen democraten nog in teressanter, daar het een strijd wordt tussen Goldwater en Johnson.

Soester Courant | 1964 | | pagina 5