VIERDAAGSE. HET OOG GERICHT OP 100 MILJOEN. V.V.V.-nieuws. Neomist W. van Dorresteijn ingehaald. Gewonden in het verkeer. 200.000 in natuurbad. Fietstocht door 't Gooi. Negende Temporit. Twee jaar voor juwelendieven. Kerkconcert. K.P.S. moet winnen. DINSDAG 4 AUGUSTUS 1964. 43e JAARGANG No. soester Courant Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.40 - per post 2.75. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOE8TDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 29A SOEST TELEFOON 2566 GIRO 126156 Neomist W. van Dorresteijn heeft in Soest de eerste schreden gezet op zijn loopbaan als priester door het opdragen van een mis in de Petrus en Pau- lus kerk, waarbij hij geassisteerd werd door kapelaan A. J. Spit van de parochie Soest en de voormalige kapelaan van deze parochie, bouwpastoor W. Kuijpers. De avond tevoren celebreerde hij een danklof, nadat hij per auto van huis gehaald was om zijn intocht te doen in de parochie. Dit was georganiseerd door een feestcomité onder leiding van de heer N. H. Breedeveld, waardoor ook de middagbijeenkomst en de receptie na het opdragen van de mis voorbereid en georganiseerd waren. Tijdens de bijeenkomst in het St. Jo- sephgebouw, die aan de drukbezochte re ceptie vooraf ging, werd de jonge priester toegesproken door pastoor mgr. S. Th. Visser, die liet blijken trots te zijn dat een jongeman uit zijn parochie de pries terloopbaan koos. Namens het kerkbestuur bood de heer J. J. Koelman een bedrag in enveloppe aan en dit werd ook door de heer J. H. Hom namens de r.k. middenstand gedaan. De heer C. v. d. Berg sprak de neomist toe namens de akolieten van de parochie Soest, die de jonge priester in hun gelederen gehad hebben. In een dankwoord wees de neomist op de invloed die pastoor mgr. Visser gehad heeft op zijn keuze priester te worden door zijn houding als herder van de parochie Soest en door de plaats die hij de liturgie in de diensten schonk. Dit had inspirerend gewerkt. Dank werd ge bracht aan allen die van deze dag een bijzondere dag gemaakt hadden en dank werd ook gebracht voor de vriendelijke woorden en de geschenken. De twintigjarige bromfietser R. v. d. H. raakte gewond toen hij op de rijksweg tegen een voor hem rijdende brommer reed die plotseling rechtsaf zwenkte. Deze brommer werd bestuurd door J. v. D. Van de H. viel en liep enkele hoofd wonden en een hersenschudding op. Dokter Rupert verleende de eerste hulp, waarna het slachtoffer per ziekenauto van de E.H.B.O. naar het Baarnse zie kenhuis gebracht is. Televisiecommentator H. K. werd op de Noorderweg afgeleid door een auto die vanaf een uitrit de weg opreed. Hij botste met zijn wagen tegen de gepar keerde auto van mej. E. K. uit Den Haag. Beide auto's werden zwaar bescha digd. Tijdens een inhaalmanoeuvre op de Birkstraat raakte de bromfietser M. B. uit IJmuiden het achterspatbord van de passerende personenauto van W. P. uit Hoorn. De bromfietser en zijn vrouw, die op de duo zat, vielen. De man kreeg een hersenschudding, een hoofdwond en ver wondingen aan een been, de "vrouw bleef Ze tippelen weer door de regen, ze gaan door de brandende zon, Gebuid in hun shorts en slipover, of ruime en frisse japon. Ze nemen de wegen en dijken langs boomgaard en weide en bos, Vergeten het werk en de zorgen en lopen de spieren eens los. Daar lopen de lui met ervaring, het spel al zo dikwijls gespeeld; Ze haasten zich niet want ze hebben hun krachten wiskundig verdeeld. Er zijn ook een stelletje nieuwen, drie blaartjes op iedere teen; O Mina, wat ben ik begonnen, ze krijgen me nooit meer hierheen. Er komen er ook voor sensatie, die bluffen straks wat in hun baan: O ja, en ik heb die vierdaagse natuurlijk ook effe gedaan! Daar heb je bijvoorbeeld een Nico, die gaat thuis per brommer naar bed, En Tilly stapt haast op de scooter voor tien meter naar het toilet. Daar zijn ook de echte gemeters van vrijheid en zon en natuur, Die lopen het liefst maar te zingen en kijken bij regen niet zuur. O, kon je de mensen maar dwingen: nou ga jij dit jaar maar-es-mee, Dan was er veel minder spektakel te land en te lucht en ter zee. Als Chroesjtsjow de vijftig zou lopen met Johnson en Erhard op zij, De Gaulle daar hun blaren mocht prikken, dan was er geen herrie meer bij. Of moeten er twéé marsen wezen: in Nijmegen voor iedereen Maar Apeldoorn voor de Chinezen, want die lopen liever alleen! JAAP MIJDERWIJK. li VakantieDe meeste bouwvakarbeiders in Duitsland zijn in het afgelopen weekeinde naar hun vakantiebestemmingen vertrokken. Omstreeks diezelfde tijd stroomde populaire lucht naar west-Europa. De Duitse bouwvakkers, die ingetekend hadden voor een week of wat aan zee hebben tot nu toe weinig strandplezier beleefd. Veel wind, kou en teer; de overige genoegens moesten binnenshuis worden gezocht. ongedeerd. Per ziekenauto van de E.H.B.O. is het slachtoffer naar Zon negloren gebracht. Door onbekende oorzaak kwam de twintigjarige bromfietser G. B. uit Utrecht op de Birkstraat te vallen. Hij brak zijn linker heupbeen en is per ziekenauto van de E.H.B.O. naar zijn woonplaats overgebracht. De bromfiets werd zwaar beschadigd. De 64-jarige mevr. S. raakte op de Birkstraat gewond toen zij van de brom mer viel die door haar dochter werd be stuurd. Zij kreeg een wond aan haar rechter schouder. In het wijkgebouw werd haar eerste hulp verleend, waarna ze naar Zonnegloren gebracht werd ter observatie. Op 19 juli van het vorig jaar bezocht de 100.000-ste bezoeker van 1963 het Soester natuurbad en aan het eind van het sei zoen was het totaal 193.000. Op 26 juli van dit jaar werd reeds de 200.000-ste bezoeker geboekt. Daarin zijn met begre pen de leerlingen die deelnemen aan het schoolzwemmen, de bezoekers van trai ningen en wedstrijden en de restaurant bezoekers. Van deze 200.000 bestond 40 uit niet-abonnementhouders. De heer en mevr. G. Sukel, Dijkhuis straat 8 te Soesterberg. waren nummer 199.999 en 200.000. Ze kregen van het stichtingsbestuur van het bad een abon nement voor 1965, van de beheerder van de rijwielstalling een abonnement voor deze stalling en consumptiebonnen van de beheerder van het restaurant. Mej. Van Diest uit Leiden was nummer 200.001. Zij ontving het bedrag dat een abonnement kost omdat ze als inwoon ster van Leiden niets heeft aan een abonnement van het Soester natuurbad. Het natuurbad leverde ook een minder prettig bericht op. Door onbekende oor zaak raakte het 14-jarige meisje E. V. uit Soest gewond tijdens het zwemmen. Een militaire arts verleende eerste hulp en het het kind naar huis brengen. Zij had wonden in het gezicht en een lichte hersenschudding. Hennie van de Hoef, een Soester jongen, heeft tijdens de vierde jeugdfietstocht van de V.V.V.'s Soest, Baarn, Spakenburg, Bunschoten, Amersfoort en Bilthoven een beker gewonnen omdat hij tijdens de tocht geen enkel controlepunt miste en alle verkeersvragen goed beantwoordde. Er waren meer van die jeugdige keien in het verkeer, zodat om de beker geloot moest worden. Daarbij bleek dat Hennie niet alleen knap maar ook gelukkig was. Aan deze tocht hebben 320 meisjes en jongens deelgenomen. Om negen uur werd bij de diverse V.V.V.-bureaus ge start. Er werd uiteraard in verschillende routes gereden, maar alle V.V.V.-bureaus moesten gepasseerd worden. Bij die kantoren waren verrassingen in de vorm van versnaperingen. In Spakenburg wa ren zelfs bosjes paling. Soest gaf zakjes snoep uit, in Baarn had men keus tussen een speldje of een zakje muisjes, terwijl er in Bilthoven repen chocola voor de deelnemers klaar lagen. Er werd vijftig tot zestig kilometer gere den en dat was voor niemand een be zwaar, want er we. d rustig gepeddeld door de verstandij. en. Onverstandigen waren de jongens 5ie deden alsof het een Tour de France was en die met kop pen die rood waren van inspanning langs wegen en fietspaden jakkerden. Die dom me baasjes hadden niets begrepen van de bedoeling van deze tocht, die gezellige ontspanning en fraai natuurschoon moest bieden. Voor de racers werd de ontspan ning inspanning en van de natuur zagen ze niets omdat ze met hun neus op het stuur lagen. Er waren vele prijzen voor de fietsende V.V.V. vrienden; tien waardebonnen van vijf gulden, twintig van een rijksdaalder en nog vijftig andere prijzen. Die kwa men terecht in Soest, Baarn, Amersfoort, Bunschoten, Spakenburg en Bilthoven. De minste in Amersfoort, want deze stad had maar een kleine twintig rijders kun nen leveren. Deze vierde tocht smaakte naar meer en volgend jaar zal ongetwijfeld de vijfde tocht gehouden worden. Aan de negende rit van de Tempo-zo mercompetitie werd door 26 amateurs en nieuwelingen en 2 A-aspiranten deelge nomen, Er werd een uur en tien ronden gereden. Vier B-aspiranten, onder wie mej. Ijken, reden twintig ronden. Bij de amateurs, nieuwelingen en A-as piranten werd flinke strijd geleverd. In de zesde ronde waren het Proosdij, Post, v. d. Berg, Wingelaar en Duurland die in een hoog tempo probeerden te ontsnap pen. Het liep echter allemaal op niets uit. In de elfde ronde waagden Wiegers en Verhoeve een kans en zij slaagden tijdelijk. In de dertiende ronde kregen zij gezelschap van Schaeffer en Proosdij, maar in de zestiende ronde was het pe loton weer compleet. Na nog enkele mis lukte ontsnappingspogingen viel zes ron den voor het einde de beslissing. De Graaf en Proosdij gingen er vandoor en ze kregen een kleine voorsprong. Proosdij viel echter terug op het peloton en De Graaf ging met geringe voorsprong over de streep. De uitslag was: 1. De Graaf (Adelaar), 49 km in 1.19.00 uur; 2. Vonk (Adelaar); 3. Dijkstra (Adelaar)); 4. Proosdij (Tempo). Vijf renners van de vereniging De Ade laar gaven de strijd op. Bij de B-aspiranten probeerde Jan Wil lem de Lange al vrij gauw na de start weg te komen, maar Calis hield hem heel lang bij. Pas tegen het einde moest hij zijn tegenstander laten schieten. De uit slag was: l. De Lange, 23 km in 40 min., 2. Calis; 3. Kooij; 4. Mej. van Ijken. De twee Utrechtse inbrekers, die op 24 mei uit 't huis van mevr. Labberton aan de Amersfoortsestraat te Soesterberg voor 40.000,aan juwelen en 300, aan contanten meenamen, zijn door de Utrechtse rechtbank veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek. De eis was 2% jaar. fs. In het afgelopen weekeinde zijn op de Amsterdamse bosbaan de Euro pese Roeikampioenschappen voor dames gehouden. Hier de sterke Rus sische afvaardiging in het nummer „dubbel skull", Daina Mellenberga (met witte hoed) en Maia Kaufmanne belden van Dinamo Riga. Vroeger zijn er nog wel eens staten ge weest waarvan de bevolking blijk gaf over een enorme portie eergevoel te be schikken, maar dat is waarschijnlijk lang geleden en als Nederland er ooit bijbehoord heeft dan was dat beslist wel in de hele verre oudheid, want van dat eergevoel is nu niet veel meer te be speuren als men let op de lachwekkende daad van de regering. Minister Luns - zeer bekwaam en zeer sympathiek man - moest zo nodig naar Indonesië en de een of andere zeer on bekwame en zeer onsympathieke minister van dat land stond al bij voorbaat te schreeuwen dat Nederland niet moest rekenen op herstelbetalingen voor dit en voor dat, want daar kwam niets van in. Dat kereltje was namelijk doodsbenauwd dat minister Luns geld kwam eisen, bet geen heel gewoon geweest zou zijn. Nu blijkt echter dat hij geen geld kwam eisen maar geld brengen en ik weet niet hoe het u verging maar ik heb me ach ter mijn krant, waarin deze absurditeit stond, diep zitten schamen. Ik heb gedacht aan Jungschlager, die doodgepest is, ik heb gedacht aan alle arme stakkers die door Soekarno en zijn horde medewerkers, die zich even onbe kwaam toonden als hijzelf, tengronde ge richt zijn, ik heb gedacht aan de jongens die in Nieuw-Guinea sneuvelden. Wij zijn van oudsher de Chinezen van Europa geweest en we zullen het wel al tijd blijven. Die 100 miljoen zijn we na tuurlijk kwijt, maar mogelijk is deze overeenkomst tot stand gekomen omdat wij bij landen met meer aanzien dan Indonesië steeds minder in tel raken omdat we wel steeds meer willen ver dienen maar ook steeds minder willen werken. Ik schaam me nog meer als ik er aan denk dat Soekarno straks op Baarns grond gebied de horlepiep komt dansen, want waar hij komt daar wil hij dansen. Dat is namelijk gemakkelijker dan je volk van honger te vrijwaren. KANTMAN. Maria v, d. Slikke, sopraan, Ine Kooij, alt. Kees Verhoeven, dwarsfluit, Maarten Kooij, alt-blokfluit. Jan Jansen, orgel en de 12-jarige Christine Kooij, continuo, hebben een concert gegeven in de Oude Kerk. Er werden nagenoeg uitsluitend werken van Telemann gespeeld. Deze muziek ligt goed in het gehoor, hetgeen een huiselijke sfeer opriep. Wat Tele mann componeerde lijkt gemakkelijk te spelen, maar zijn werken zijn vaak moeilijk. Ze werden echter met grote vaardigheid gebracht. Er werd tevens een „Geistliches Konzert" van Heinrich Schütz door sopraan, alt en continuo gebracht, terwijl Jan Jan sen een Toccata van Sweelinck speelde. Uit „Der harmonische Gottesdienst" van Telemann waren een cantate voor so praan, altblokfluit en continuo en een cantate voor alt dwarsfluit en continuo gekozen, terwijl door alt-blokfluit, dwars fluit en continuo op bekwame wijze de sonate F voor twee fluiten en continuo gespeeld werden. Het was jammer dat de belangstelling voor dit goede concert iets te wensen overliet. Vanavond speelt K.P.S. 'n thuiswedstrijd tegen Polynorm, de ploeg uit Bunschoten. De mannen van het paleis moeten win nen om tot een beslissingswedstrijd om de eerste plaats te komen. Deze wed strijd zal dan tegen de ploeg van Zon en Schild gespeeld moeten worden. Een van de aardigste evenementen van het zomerprogramma komt eerdaags aan de beurt. Het is de schatgraverij in de Soester Duinen. Wie vorig jaar heeft meegedaan, weet hoe leuk het is en hoe spannend, want je hebt kans op een prachtige prijs. Als je bij bet V.V.V.-kantoor komt kijken kun je daar al iets van zien en steeds komen er meer prijzen bij. In de krant komt nog te staan wanneer de toegangsbewijzen verkocht worden. Let dus goed op en lees vooral het V.V.V.-nieuws. Ik wed, dat je van vader of moeder nog wel twee kwartjes krijgt om mee te mogen doen. Dit bericht is dus speciaal bestemd voor de Soester jeugd en voor de logeetjes en kleine gasten, die er op het ogenblik in Soest zijn. In die mooie Soester Duinen liggen een heleboel gelukjes voor veel gelukkige kinderen verstopt. Op 12 augustus, om half drie, is het grote ogenblik aangebroken! Niet verge ten, hoorl

Soester Courant | 1964 | | pagina 1