"VIlailöra OPTIEK SPUKER TELEVISIE- VOORDEEL 648.- 748.-; wm r'f JEAN HENRI DUNANT HERDACHT. Krabbels van Knelis. De avonturen van Gertjan en Maartje. In Italië verdronken. Eerste Soester Begrafenis-Onderneming BURGERLIJKE STAND. 22 augustus 1864 Conventie van Genève. Rijksmunt slaat gedenkpenning. EV1PERIAL, EVIPERIAL, Beide voorzien van 2e programma Bij aankoop NU echter 50 gulden voordeel en pas in oktober betalen. Oranje-Nassauschool te Soestdijk. Gala in wit en zwart ■4 Gedood door trein. Het Roode Kruis op de markt. Bioscoopprogramma. Vanuit Hilversum bereikte de familie van de 24-jarige heer D. v. d. Wel het bericht dat hij tijdens zijn vakantiever blijf in Italië bij het zwemmen verdron ken is. Het ongeval vond plaats in Porry. Het slachtoffer was met een reisgezel schap in Italië. De reis werd verzorgd door een Hilversums reisbureau en de directie van dit bureau lichtte de familie over het tragische gebeuren in. Dlr. H. W. Velllnga Korte Brlnkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis, Crematie, Transport. (Rouwkamer). VAN 19 TOT EN MET 25 JULI. GEBOREN- Robert Gabbe, zoon van E. J. van der Geest en R. J. Wierenga, Anth. v. Leeuwenhoeklaan 147. Mar cel, zoon van K. Titarsolej en L. G. Witterland, Amersfoortsestraat 91. Cornelis Johannes Petrus, zoon van P. J. Bleeker en A. Bet, Vermeerlaan 50. Bastiaan Boudewijn, zoon van J. M. C. Metternich en C. M. G. Sarabar, Middel wijkstraat 55. Giuseppe, zoon van F. Vento en Th. H. Knoppers, Hilversum, Van Beuningenstraat 21. Jansje Amta dochter van A. van de Munt en M. de Zoete, Nieuweweg 49. Irma Elvira, dochter van P. van Wermeskerken en I. C. Schuen, Van Goyenlaan 140. An- ton, zoon van E. Jansen en W. W. Hein- huis, Da Costalaan 29. Beatrix Jo hanna, dochter van G. C. Berkhof en A. B. Holsheimer, Aagje Dekenlaan 25. Dirk Kornelis, zoon van H. Strietman, en A. J. Veenkamp, Gallenkamp Pelsweg 3. Pamela Corine, dochter van W. J. Petersen en J. C. van Dijk, Dokter Ru- pertlaan 11. Adrianus Hendrikus, zoon van A. H. van Brummelen en C. W. J. van Dijkhuizen, Van Lyndenlaan 1. ONDERTROUWD: Aalt Buijtenhuis, Dor- resteinweg 121 en Henny Wiggelmkhui- zen, Beetzlaan 89. Frederik Johannes Karei Lechte, Buys Ballotlaan 22 en Fre sia Hendrika van Wijhe, Buys Ballotlaan 22. Guiseppe Lenarduzzi, Nieuweweg 29A en Sophia Margaretha Alda Kroder, Duinweg 47. Arnoldus Cornelis Jozef Boomhouwer, Stadhouderslaan 164 en Susanna Gesina Maria van Hattum, Burg. Grothestraat 11. GEHUWD: Jan van Schie, Wieksloter- weg W.Z. 11 en Janna Roos, Steenhoff- straat 42. Cornelis Habben Jansen, Leeuwstraat 58, Utrecht en Antonetta Ravestein, Rademakerstraat 25. Otto Cornelis Schouten, Smitsweg 4 en Mijn tje de Jong, Wijnand Toplaan 4. Har- men Geurts, Schiestraat 56, Amersfoort en Geertruida Elisabeth Hornsveld, Nieuwstraat 25. OVERLEDEN: Franz Marochek, 57 jaar, echtgenoot van W. Wallet, Nieuwstraat 17. Carolus Canter Vischer, 29 jaar, eohtgenoot van J. Steringa, Veldm. Mont- gomeryweg 39A. Johanna Alida Ma- thüda Wassink, 64 jaar, echtgenote van P. H. Bleeksma, Moerbessenberg 62. Maaike van der Sluis, 82 jaar, echtge note van B. Bhjdorp, Oranjelaan 7. VAN 26 JULI TOT EN MET 1 AUGUSTUS GEBOREN: Iris Isolde, dochter van J. F. den Houting en C. B. M. Heideman, Prof. Lorentzlaan 94. Roy Peter Alex- ander, zoon van J. F. W. A. Marin en I. M. Schubert Minke, Stadhouderslaan 25b. Adrianus Willem, zoon van A. W. Beckeringh en J. Smit, Koninginnelaan 168. Suzanne Carmen, dochter van G. G. R. Labadie en C, Alexander, Prins Hen driklaan 52. Ingrid Jolanda, dochter van C. D. van Voorthuizen en N. R. Hop, Baarn, Gaslaan 95. Wiesje Elisabeth, dochter van H. Ploeger en J. M. van der Meer, Vermeerlaan 51. Wilhelmus Martinus, zoon van W. W. v. Asch en W. van den Broek, Grote Melmweg 5. Marcus, Frederikus Maria z. v. H. Huis man en G. Ramselaar, Chr. Huygenslaan 44. Annemarie, dochter van L. A. van Colmjon en M. van der Mark, Amers foortsestraat lila. Peter Boudewijn, zoon van J. C. Lucas en C. C. Dechesne, Prof. Lorentzlaan 21. Peter, zoon van K. Verwoerd en T. C. M. Wagner, Ver meerlaan 2. Monica Charlotte, dochter van A. G. B. Koppen en L. F. P. Klaren- beek, Baarn, Burg. Penstraat 27. Con- stance Hermina, dochter van A. H. M. Overkempe en M. G van Putten, Dalweg 173. Sven, zoon van J. Hodde en C. J. van Vlierden, Beetzlaan 12. Rieme, dochter van D. de Jager en J. T. van der Kamp, Molenstraat 157. ONDERTROUWD: Fouad Nakad en Elze van Vliet, Stadhouderslaan 142. Jo hannes Hendrik Delmaar, Alexander Nu- mankade 55, Utrecht en Maria van der Meer, Prins Bernhardlaan 60. Lamber- tus Smink, Kamp 14, Amersfoort en Maria Bernardina Huigen, Birkstraat 38. Olivier Geurt Johan Arlar, Molpad 9, Amersfoort en Johanna Berendina Wil- helmina de Reus, Chr. Huygenslaan 91. Marinus Albertus van den Broek, Pias- weg 53 en Sophia Jannette Gerdina Ger- ritse, Insp. Schreuderlaan 1. GEHUWD: Elbertus Everardus van Schaik, Pieter de Hooghlaan 3 en Aleida Wilhelmina Westeneng, Nieuweweg 33. OVERLEDEN: Cornelis Ruizendaal, 19 jaar, echtgenoot van N. Kuil, Grote Melmweg 11. Petrus Anthonius van Beckum, 56 jaar, Da Costalaan 2. Johan Gerard Wesseling, 80 jaar, weduw naar van T. Jongewaard, Troelstrastraat 32. Lammert Petersen, 63 jaar, echt genoot van C. de Bruin, Molenstraat 128. Henriëtte Adriana Waller, 63 jaar, Insp. Schreuderlaan 2. Het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis deelt mede dat het 22 au gustus as. honderd jaar geleden zal zijn dat het eerste Verdrag van Genève werd getekend. In deze overeenkomst werden bepalingen opgenomen, die een verbete ring inhielden van het lot der gewonden en zieken bij de strijdkrachten te velde. Ter gelegenheid hiervan en mede in het kader van het honderdjarig bestaan van het Internationale Roode Kruis zullen door 's Rijks Munt te Utrecht een 5000- tal genummerde gouden gedenkpennin gen worden geslagen. De penningen dra gen de beeldenaar van Jean Henri Du- nant (1828-1910). Slag bij Solferino. Mede onder invloed van de oorlogserva ringen van Florence Nigtingale werden in Rusland door prof. Progroff en in Ita lië door prof. Palasciano pogingen ge daan om de aandacht te vestigen op de noodzakelijkheid van verzorging van ge wonde soldaten op het slagveld. Henri Dunant, geboortig uit een Zwitser se familie, schudde de mensen in dit op zicht wakker met zijn publicatie: „Un souvernir de Solferino". Daarin beschreef hij de ellende die hij had gezien tijdens en na de beruchte slag bij Solferino op 24 juni 1859 waar de Fransen en de Sardiniërs de Oostenrijkers versloegen. Daarna verschenen van zijn hand „La charité internationale sur les champs de betaille" (1863) en „La Fraternité inter nationale en temps de guerre" (1864). Zijn geschriften gaven de laatste stoot aan de oprichting van het Roode Kruis. Gesteund door generaal Dufour, door de „Société génevoise d'Utilité publique" en enige invloedrijke burgers van de stad Genève, riep Dunant in die stad een vergadering bijeen, waaraan afgevaar digden van 14 staten en twee ridderlijke orden deelnamen. Dat was in oktober 1863. Op deze vergadering werd besloten tot oprichting van nationale comité's, die ten doel hadden de geneeskundige dienst ter zijde te staan op het slagveld. Op deze bijeenkomst kwam men echter nog niet verder dan het formuleren van wensen. Zonder onderscheid. Een gevolg van deze samenkomst was de historische Internationale Conferen tie van 22 augustus 1864, waarop de zo genaamde Conventie van Genève tot stand kwam. Ieder land, dat zich hierbij aansloot, verplichtte zich tot een goede verzorging van de zieke of gewonde sol daat, zonder onderscheid van nationali teit. Nog andere overeenkomsten werden ge sloten o.a. dat de ambulances neutraal verklaard zouden worden, waardoor het mogelijk werd dat ook niet-oorlogvoe- rende landen ambulances zonden naar het strijdtoneel. Thans zal de markante kop van nobel- prijswinnaar (1901) Dunant gaan prij ken op de gedenkpenningen van het Ro de Kruis. De diameter zal 38 mm wor den, zij zullen 50 gram wegen, het goud gehalte zal 900/000 muntgoud zijn Door aankoop van zulk een penning (prijs 325,steunt u niet alleen uw Rode Kruis, doch u wordt tevens eige naar van een prachtig uitgevoerde ge nummerde gouden penning van 50 gram. waarvan de waarde - door de beperkte uitgave - alleen maar kan stijgen. Bij de aankoop verlenen de meeste ban ken hun bemiddeling: overschrijving van het genoemde bedrag op girorekening 22.000 t.n.v. het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis te 's Graven- hage is eveneens mogelijk. \2lCKCNFONDSLC VEBANClCltl SOESTERBERGSESTR.WEG 2G TEL 2982 As je 't ming vraogt dan mok zeige dak ming eige best ken veurstelle datter een draankwet mot weeze, waant waor bleeve wullie as elleke melk boer Jeneever moch verkoope en aster min- se mit spul laangs de deur liepe zoas noeng mit gaore en ffaand. Of aster 'n jochie van tien kon zeige, kom ikke gao ming spaorvarreke slachte en bie de bakker 'n kan Jeneever haole. Tuurlek, een draankwet motter weeze, maor die draankwet van ongs is om te lache. Die is zo'n bietje hongderd jaor oud en d'r deugt heul niks meer van. Zo kon 't beure datter twee Soesder kefeehouers 'n bekeuring kreege omda zullie jeneever in huus hadde. Das ne- tuurlek om de boel in mekaor te trappe, waant d'r kwaome 'n paor manne van de draankwet en van de pelisie binnenvalle asof in die kefees weet ik wat veur smeerlapperie uuttehaold was. D'r was niks an de haand, d'r wier geen jenever eschonke die de kefeehouders nie magge schenke omda zullie geen vergun ning hadde, d'r stinge alleenug 'n paor flesse veur d'r eige of veur opao as die op vesiete is, maor dat mag ok nie. 'n Kefeehouwer, die van 'n slokkie houdt veur zien eete of veur die naor bed gaot die ken dat slokkie nie in zien eige huus drinke astie geen vergunning heb om jeneever te schenke en das netuurlek groote flauwekul. Die manne binne be keurd zoas ikke bekeurd zou kenne worre veur moord ak mit 'n knipmes op zak loop. Die draankwet van ons is braandhout en tetaol waordeloos, waant d'r binne katte- kroege bie hoope, waor je je eige ken laote volloope tojje mit 'n kruuwaoge naor huus ebroch mot worre of deur de pelisie in 'n sel ezet, maor d'r binne hoope zaoke waor wullie mit ongze wieve us lekker kenne gaon eete en ajje dan 'n slokkie veuraf wil neeme dan kejje dat nie kriege. Harstikke gek, waor of nie. ZOMERPRIJS De nieuwe prijzen voor het a.s. seizoen zijn 48 cm 59 cm Dit geldt ook voor alle overige televisiemerken. Van Weedestraat 18 - Soestdijk Op vrijdag 17 juli namen in de Oranje- Nassauschool, Chr. school voor Maat schappelijke en Huish. Vorming, Ir. Men- kolaan 1, Soestdijk, de leerlingen, die de twee- en driejarige cursus aan deze school hadden gevolgd, afscheid van het hoofd en het personeel. De leerlingen hadden een feestavond ge organiseerd, zodat dit afscheid een fees telijk karakter had. De vreugde werd nog vergroot, doordat het hoofd der school, de heer W. J. Gerritse, kon mee delen, dat de arbeid aan deze school ver richt door personeel en leerlingen zeer goede resultaten had afgeworpen en dat slechts 2 van de examenkandidaten geen diploma had kunnen behalen. De uitslagen waren als volgt: Het Groot Sleuteldiploma van het I.V.I.O. Gelegenheidskledij ls een modehoofdstuk apart. Steeds meer wordt de mo dewereld opgeschrikt door creaties vooral op dit ge bied. Het lijkt wel of de modeontwerpers zich alleen maar op dit terrein het bes te kunnen uitleven, hetgeen natuurlijk zeer begrijpelijk is, omdat vooral een avond japon iets aparts moet heb ben, en juist in deze klasse iets goeds, Iets bijzoaders en Iets exclusiefs verlangd wordt. Toch kan een ieder zich niet altijd met de praktijken van de heren couturiers vereni gen. Een normaal denkend mens zou er niet over prak- kizeren b.v. een „toploze" avondjapon te dragen. Toch zullen de modeontwerpers dóór blijven gaan op dit ge bied steeds iets anders te zoeken, hetgeen natuurlijk moet uitdraaien op exces sen. Of zij bij de doorsnee vrouwen succes zullen heb ben, die tenslotte hun crea ties moeten dragen, is zeer de vraag. "Wij tonen u hier een „nor maal" model uitgevoerd in witte veredelde katoeD met 3 „opgelegde zwarte vlek ken", die als het ware weer „één grote vlek" vormen. De zwarte decoratie is ver vaardigd van zacht fluweel, evenals de brede strikcein- tuur. "Wij wijzen u vooral op de hoge rechte hals, en de laag uitgesneden ronde rug, twee uitersten die het op vallend goed doen. Een wijde lange cape, van hetzelfde materiaal als cein tuur en zwarte stukken, af gewerkt met twee lange lin ten, die bij het dichtknopen weer een decoratie apart vormen, maakt het geheel tot ee- eenvoudig maar toch bijzone elegant geheel. De voering van de cape is van hetzelfde materiaal als de gehele japon. Zo'n japon zal zeker opvallen, niet door zijn exclusiviteit, maar door zijn eenvoud en charme, die het stempel van iedere vrouw behoren te zijn. WILLY MAENS (Nadruk verboden) te Amsterdam werd behaald door de vol gende leerlingen: uit Soest: Guus Groe- nesteijn, Anton v. d. Hoed, Jan Vogel, Corn. van Drie, Henk Schenderling, Wim Limburg, Wim van Steendelaar, Hendrik J Beernink en Henk Brons; uit Baarn: Rudi Rebel en Piet Beekman. Het Groot Klimroosdiploma behaalden: uit Soest: Daisy de Ruig, Gerrie Pieper, Alyda de Groot, Joke Goudriaan, Jo hanna Hols, Maria Bos, Bep Kuyper, Johanna Koppen, Bea Zeijpveld, Nellie Hoogeveen en Els Floor; uit Baarn: Jan van Rees, Bert Bouwmeester en Henk van de Berg. Het Sleuteldiploma met aantekening voor Omgangsvormen behaalden uit Baarn: Jan van Reest, Bert Bouwmeester en Henk van den Berg. Het Klimroos diploma met aant. voor Om gangsvormen behaalden: Bep v. d. Post, Willy Huurdeman, Gerrie Meijerink, en uit Baarn: Joke Cozijnsen. Voor Boekhouden en Bedrijfsrekenen slaagden: uit Soest: Mea Kriek, Pim Hoebee, Henk Brons, Jan Beernink, Wim Limburg, Wim van Steendelaar, Corn. van Drie, Henk Schenderling, Jan Vogel, Guus Groenesteijn, Anton v. d. Hoed; en uit Baarn: Bert Bouwmeester, Jan van Rees, Henk v. d. Berg en Piet Beekman. Voor Boekhouden voor het Winkelbedrijf slaagden: uit Soest: Martha Adam en Gerrie de Greef en uit Baarn: Annie Doeland, Rudie Rebel en Gerda Groene steijn. Correspondentie voor de Winkel behaal den: Martha Adam en Gerrie de Greef. Wets- en Handelskennis voor de Winkel behaalden Gerrie de Greef en uit Baarn: Annie Doeland, Rudie Rebel en Gerda Groenesteijn. Voor Nederlandse Taal en Handelscorres pondentie slaagden: Mea Kriek en Klaas Zwart uit Maartensdijk. Voor Verkoopkunde slaagden uit Soest: Maria Bos, Els Floor, Martha Adam, en uit Baarn: Gerrie Groenesteijn en Annie Doeland. Kantoorkennis behaalden uit Soest: Jo hanna Hols, Ans Koppen, Bea Zeijpveld, Mea Kriek, Klaas Zwart en uit Baarn Jenneke van Bokhorst. Voor Koken, Naaien en Huishoudkunde slaagden: uit Soest: ^lyda de Groot, Jo hanna Hols, Maria Bos, Bep Kuyer, Ans Koppen, Bea Zeijpveld, Nellie Hoogeveen, „Kom eens hier als jullie durven!" riep hij bars, alsof hij verwachtte dat de die ven zich in een donker hoekje verscholen hadden, 'n Doodse stilte volgde. „Zie je wel Gertjan er is niemand," fluisterde Wiekebol teleurgesteld. „Wat jammer, ik had zo gehoopt de dieven bij hun kraag te pakken." „Dom kaboutertje toch", Gertjan schudde zijn hoofd, „ze komen toch niet vanzelf naar je toe. Laten we eerst een kaarsje halen, dan gaan we samen de trappen af, Wiekebol's hart bonsde wel een beetje van angst, toen ze de trap afdaalden en vol afgrijzen keek hij de donkere diepte in, waar zijn kaarsje grillige schaduwen wierp. „Als je bang bent, laat je mij maar voor gaan hoor Wiekebol.", bood Gertjan gul aan, maar daar wilde het kaboutertje niets van horen. „Wiekebol is niet bang, hele maal niet," fluisterde hij moedig. „Wie kebol is alleen maar verbaasd, alles is zo oud en vies, brr. Hé kijk eens, dat is een deur! Oh, wat jammer, hij is hele maal dichtgespijkerd." Gertjan snelde toe, en ook Maartje kwam, zichtbaar onthutst, de trap afrennen, rillend van angst voor de duisternis en de ontelbare spinnewebben. „Hoe komen jullie hier en wat zit er achter die deur?" riep ze uit. Els Floor, Martha Adam en uit Baarn: Joke v. d. Kuinder, Ellie Vos, Jenneke van Bokhorst, Tineke Mijnders en Gerda van Heerde. Voor Koken en Naaien slaagde Bets Menger. Voor Koken en Huishoudkunde: uit Soest: Daisy de Ruig, Gerrie Pieper, Ger rie Meijerink, Willy Huurdeman, Joke Goudriaan, Janny Altena, Gerda van Geijtenbeek, Salomi Talahatu, Bep v. d. Broek en uit Baarn: Tineke de Ruiter, Marijke Hop en Joke Cozijnsen. Het diploma Typen behaalden: uit Soest: Anton v. d. Hoed, Jan Vogel, Henk Brons, Bep Kuyper, Mea Kriek, Ans Hols, Ria Bos, Bea Zeijpveld, Ans Kop pen, Jannie Altena, Hans Belt, Els Floor, Salomi Talahatu: en uit Baarn: Gerda Groenesteijn, Annie Doeland, Ma rijke Hop, Jenneke van Bokhorst en Al- bertha Menger. Woensdagavond, om half twaalf, is de negentienjarige C. Ruizendaal - sedert zes weken gehuwd - gegrepen door de laatste trein uit Baarn op de overweg Van Weedestraat-Steenhoffstraat. De beveUigingsinstallatie fungeerde nor maal, zodat de rode knipperlichten en de bel in werking waren, terwijl de halve spoorbomen gesloten waren. De jeugdige bromfietser kwam uit de richting Soest-Zuid. Hij reed tussen de halve spoorbomen door en werd gegre pen door de linkerzijde van de trein. Met een hoofdwonde kwam hij naast de rails terecht en vóór dokter Stroband ge arriveerd was overleed hij. De brommer werd tientallen meters mee gesleept. De benzine stroomde uit de tank en raakte in brand. De politie kreeg dan ook naast de melding van dit ern stige ongeluk de mededeling dat de trein in brand stond, maar dat was niet het geval. Op donderdag 6 augustus zal de Welfare afdeling Soest van het Roode Kruis op de wekelijkse markt handwerken verkopen gemaakt door chronische patiënten in Soest. Deze patiënten beleven veel vreug de aan het maken van gezellige en bruikbare artikelen. Zij worden regelmatig bezocht door een aantal Welfare-Vrijwilligsters, die de werkstukken voorbereiden en afwerken. Van de opbrengst van het verkochte, wordt nieuw materiaal aangeschaft. Komt allen naar de markt en bezoekt de Welfare-stand! De prijzen zijn ver rassend laag en U helpt er patiënten mee bezig te zijn in hun veelal jaren lange ziekte. Vandaag en morgen kan men in een avondvoorstelling van het City-theater de film „Four for Texas" met het vitale viertal Frank Sinatra, Dean Martin, Sammy Davis jr. en Peter Lawford zien. Anita Ekberg vervult de vrouwelijke hoofdrol. Het is een gezellige parodie op het leven in het wilde westen, nog wilder en gekker dan in de wildste wildwest- tijden. Morgenmiddag de laatste voorstelling van „Liever lui dan moe", waarin Stan Lau- rel en Olivier Hardy bijzonder gek doen. In de donderdagcyclus „Ik heb gezon digd". Stierengevechten, zigeunerkampen, cabarets en het bloedige spoor van grof oorlogsgeweld, maar ook het verhaal van een non en haar wereldse liefde.

Soester Courant | 1964 | | pagina 5