50 JAAR GELEDEN BRAK DE EERSTE WERELDOORLOG UIT. HET KONIJN GAF SPANJE ZIJN NAAM. H. Officiële mededelingen. Soest voor dertig jaar. a co 3 BATENBURG's Erkende Auto- en Scooterrijschool In onze collectie BRILMONTUREN Fa. D. F. VOIGT Duiven vanaf St. Ghislain Hornu. De boeren van de Balearen vroegen keizer Augustus militaire hulp tegen de knaagdiereninvasie. u O Soester EEN ONWEERSBUI BIJ HELDERE HEMEL. Er zijn mensen geweest in die prachtige lange, hete zomer van 1914, die het hebben zien aankomen. Maar voor verreweg de meesten kwam het mobilisatiebevel met zijn oorlogs dreiging als een onweersbui bij heldere hemel. Vakantiegangers daalden voorzichtig het trapje van de badkoets af, fietsten over de hei bij Putten of door de bossen bij Ruurlo, stuurden kleurige prentbrief kaarten uit Zwitserland, Oostenrijk of het Rijnland. En toen plekten, op de eerste augustus, overal witte papieren met het mobili satiebevel „Alle miliciens met spoed op komen". Er was wel even nervositeit geweest toen aartshertog Ferdinand van Oostenrijk en zijn vrouw Sophie in Serajewo door Ser vische extremisten werden neergeknald. Maar het zou wel overwaaien, meende men. Er waren plannen voor een vredes congres in Wenen. De Interparlementaire Unie vergaderde in Stockholm en alle grote der aarde schenen met vakantie. Koningin-Moeder Emma was in Arolsen, in haar geboorteland, Prins Hendrik stoomde naar Zweden, de Duitse keizer zocht het in de Noorse fjorden en de Franse president Poincaré vond verkoe ling in Sint Petersburg. En in Den Haag, zijn slanke toren uit stekend boven het geboomte, stond het Vredespaleis, symbool van de vredeswil der volkeren. De klassebewuste arbeider trok de schou ders op. Oorlog De werkers van alle landen zouden de fabrieken platleggen en de soldaten weigeren tegen hun broeders te vechten. De tijd, dat het proletariaat zich voor kanonnenvlees het gebruiken was voorbij. Paleis was dicht. De grote gebeurtenis in deze augustus maand was de begrafenis van de over ste Thomson, een voortreffeüjk stafof ficier, die naar het roerige Albanië was gegaan om daar een gendarmerie af te richten. Hij werd door moordenaarshand geveld. Weinig vermoedden de velen, hoe spoedig reeds men deze veelbelovende officier zou missen. En dan komen de eerste tekenen van on rust. Prins Hendrik breekt zijn reis af. Koningin-Moeder Emma komt zo snel uit Duitsland terug, dat zij in haar pa leis de boel op slot vindt. De wekelijkse vergaderingen van de Ministerraad wor den dagelijkse bijeenkomsten. Op de zonnige eerste augustus 1914 barst de bom. Voor de sigarenwinkels drommen de mensen samen, niet om te kijken naar de topmerken van die tijd - Uiltje en de Wognummers - maar naar de bulletins, die verkondigen, dat vijftien lichtingen worden opgeroepen. Het is oorlog. Een ontzettende tijding voor een land, dat bijna een eeuw lang niet meer weet wat oorlog is. Jonge kerels en huisvaders, boeren en winkeliers, ambtenaren en schippers, zij moeten hun werk in de steek laten. In een stadje aan de IJssel krijgt de burgerij opdracht de ramen open te zet ten. Het is mogelijk, dat men de brug moet laten springen. Die brug is ook gesprongen, maar enkele tientallen ja ren later, toen Nederland met de wer kelijke oorlog kennis maakte. Maar in die augustusdagen veroorzaakte deze waarschuwing paniek. In 't bokkebaai. „Ik zal dat wel voor jou bewaren tot je weer voor 'n maandje komt", laat het soldaterüiedj e de fourier zeggen. Nu, de beroepsmilitairen zijn de enigen, die niet een ogenblik slap in de benen worden. Er komt een eind aan het do dende kazernebestaan, er komt werk, misschien kans op promotie. Oorlog is een toestand, welke men uit de school boekjes kent, en dat woord gaat ge zien trekken, naar Argenteau. En daar komen reeds de eerste vluchtelingen, sommigen zomaar weggelopen voor het geweld der granaten. Daar komen zij, de eerste gewonden, Belgen en Duitsers, die zonder onder scheid van nationaliteit worden opgeno men in inderhaast ingerichte hospitalen. De vlag, welke hier overheerst, is die van het Roode Kruis. En die eerste zondag preekt geen do minee voor stoelen of banken, staan de mensen tot achter in de kerk, waar de priester het misoffer opdraagt. Alle ze kerheden, gisteren nog aanwezig, zijn vandaag verdwenen. Aller ogen zijn thans gericht op drie mensen. Op koningin Wilhelmina, wier doortas tendheid bekend is. Op de kleine man met de vier gouden sterren op de kraag, generaal Snijders, opperbevelhebber thans. En op de sterke man uit het mi nisterie Cort van der Linden, Treub, met zijn door de caricaturisten zo geliefde vlïnderdas. Van de overheid verwacht Nederland in deze dagen leiding. En al kan men niet alle consequenties overzien, al is veel nagelaten, dat ons later zou opbreken, de overheid heeft in die bewogen dagen doorgetast. (Wordt vervolgd) in fcd CC Gedipl. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (0 2955) U wordt gehaald en gebracht. paard met roem, eer, heldendom, vader landsliefde Nog niet met afgerukte le- denmaten, gasvergiftigmg, verluisde loop graven en velden met duizenden en dui zenden kruisen De miliciens zoeken hun uniformen op. De meesten zijn nog in het oude donker blauw, enkele al in het veldgrijs, dat in deze oorlog de overhand zal krijgen. Zij trekken de vaak te nauw geworden uniformjas aan met de stijve kraag en de verwenste taillehaken, ze wikkelen zich de „puttees" om de benen, de voe ten steken in de beruchte kistjes, wel ke nooit glimmend te krijgen zijn en toch moeten glimmen, ze zetten de veld- muts, de kepi, of de brandemmer" op. En ze gaan naar het station, uitgeleide gedaan, niet door een juichende menigte, die volksliederen zingt, niet met bloemen gesierd en onder een boog van vlaggen. De hysterie van het „Nach Paris" of „A Berlin" is in Nederland vreemd. Er is ernst, zorg, verdriet. Oorlog De bewoners van Limburg bemerken het eerst, dat het oorlog is. Vanaf de heu vels aan de grens kan men lange ko- lonnes in het Feldgrau naar de Maas ls er zeker een naar uw keus. Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier. De duiven van de verenigingen De Zwa luw en De Vriendschap vlogen 218 km vanaf St. Ghislain Hornu. Ze werden om 8.15 met n.w. wind gelost. Van de vereniging De Vriendschap waren 549 duiven in concours. De eerste arri veerde om 11.24.39 uur, de snelheid was 1152.10 meter per minuut, en de laatste prijswinnende duif kwam om 11.42.59 uur aan. De uitslag was: G. Sukkel 1. W. van Breukelen 2 33 34 45 51. Comb. Onwezen- De Muijnk 3 12 13 16 67 77 101 102. C. Vaessen 4 27 28 57 64 81. J. C. Wijnands 5 8 14 54 68 73 88 97. F. Goldstein Brou wers 6 11 38 40 78. P. Jak 7 10 29 43 53 60 70 74. J. G. Kamerbeek 9 17 39 50 56 62 66. W. Nieuwenhuis 15 23 26 49 55 79 83 86 89 95. G. Hooijer 18 21 103. E. Veerman 19 20 36 42 90 100 106 110. J. Huurdeman 22 24. Comb Altenaar-Muis 25. A. Meesters 30 44 46 63 76 94 96. G. Reijerse 37 52 87 107. J. van Groningen 32 41. C. Ruizendaal 35. Z.K.H. Prins Bernhard 37 47 75 105. E. C. van Daatse- laar 48 91 98 99. W. Roest 58. G. H. v. d. Broek 59 84. H. Strumpel 61. A. B. Grift 65 104. H. Verkerk 69 92. C. Bokma 71. A. Beijer 72 108. R. v. d. Duine 80. F. Groenestein 82. C. Kaats 85. P. Taalman 93. R. Koster 109. Van de vereniging De Zwaluw waren 638 duiven in concours. De eerste duif arriveerde om 11.22.06 uur, de snelheid was 1168,53 meter per minuut, de laatste prijswinnende duif kwam om 11.38.15 uur aan. De uitslag was: G. Rijksen 1 3 5 8 9 17 21 22 26 28 29 30 36 41 47 51 54 56 86 89 101 104 109 112 113 122. W. Grift 2 95. Comb. Wigtman-Roest 4 20 57 79 81 87 106 124 127. A. Hilhorst 7 31. C. van Soest 10 23 33 73 75 80 100 119. J. Sta lenhoef 11 13 16 25 40 60 77 82 92 94 103. V. Reijerse 12 98. C. v. d. Lugt 14 105 116. H. Woudstra 15 50 62. G. Sikkelbein 18. Gebr. Van Klooster 19 64 70 91 126. P. Duijst 24 39 83 96 110. C. v. d. Veen 27. W. v. d. Mast 32 61 63. H. Kriek 34 46 49 55. C. v d Hoek 35 128. C. Bosboom 37 48 53 65 71. C. Huijs- kes 38. H. den Dekker 42 45 88. J. Knoops 43. J. Wijnands 44 107. H. Go- rissen 52 69 99 108 121. A. van Dorre- stein 58 117. J. Rauch 59 84 102 111. C. Dijkman 68 123 125. R. Voskuilen 72 74 76 85 115 118. E. de Goede 78. C van Klingeren 90 114. C. de Goede 97. J. Ottens 120. WEDEROPBOUWWET. Burgemeester en wethouders van Soest maken bekend, dat zij voornemens zijn om aan hun college, op grond van het bepaalde in artikel 20 van de Wederop- bouwwet, vergunning te verlenen voor het bouwen van een drie-klassige nood- school op het perceel, gelegen aan de Molenstraat, tussen de Rubenslaan en de Van Goyenlaan, kadastraal bekend ge meente Soest, sectie H, nummer 8638 gedzulks in afwijking van het uitbrei dingsplan in onderdelen regelende de bestemming van gronden gelegen nabij de Talmalaan, de Dalweg en de Molen straat. Alvorens een definitieve beslissing te nemen stellen zij belanghebbenden in de gelegenheid om binnen een termijn van één week na de dagtekening van deze bekendmaking hun eventuele bezwaren schriftelijk bij hen in te dienen. De op de bouwaanvrage betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde ter mijn ter gemeentesecretarie ter inzage Soest, 31 juli 1964. PERSONENVERVOER. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 21 juli 1964 de ten name van G. Klomp, Koningmnelaan 4, te Soest staande vergunning voor vervoer van personen met huurauto's is gewijzigd in dier voege, dat in plaats van 3 huur auto's mogen worden gebruikt vier huur auto's. Soest, 28 juli 1964. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9. lid 3, der Hinderwet, ter al gemene kennis, dat ter gemeente-secre tarie van Baarn ter inzage is gelegd een verzoek met bijlagen van de Intendant Koninklijk Paleis Soestdijk, Amsterdam sestraatweg 12, aldaar, om een nieuwe, de gehele inrichting omvattende vergun ning voor een herstelinrichting voor mo torvoertuigen, in het perceel Amsterdam sestraatweg 10, kadastraal bekend ge meente Baarn, sectie B, nr. 4604. Gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk bezwa ren tegen het verlenen der vergunning in te brengen bij het gemeentebestuur van Baarn Bovendien zal op maandag 17 augustus a.s. des voormiddags 10.00 uur, in het ge meentehuis van Baarn een openbare zitting worden gehouden, alwaar mon deling bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek kunnen worden ingebracht. Een ieder kan ter gemeentesecretarie van Baarn kennis nemen van de terzake ingekomen stukken. Soest, 31 juli 1964. Een fietser zat te slapen, zodat hij de vrachtrijder niet zag, die langs de weg stond. Ook het paard en de wagen merkte hij niet op. De fietser was een Amersfoorter en de vrachtrijder even eens. De man op de fiets reed zijn rij wiel tot een onbruikbaar voertuig tegen de wagen aan. Hij mankeerde zelf niets, gooide zijn zwaarbeschadigde fiets op de wagen, betaalde de vracht en reed zelf meteen maar mee. Een slager in Soesterberg kocht een koe in Nijkerk. Toen het beest Soester berg kwam binnenwandelen werd het dol en ging aan de haal. Heggen en strui ken ging ondersteboven en tuinen wer den grondig vernield. De slager ving het beest tenslotte op, maar dat bleek schijn, want hij werd onderstebo ven gelopen en opnieuw verkoos het dier de vrijheid. Met heel veel vanglustigen werd het dier tenslotte overmeesterd. Op het ogenblik tobben we met te grote klassen, maar dertig jaar geleden gingen er mensen op pad, die handte keningen verzamelden om de strijd tegen de scholenbouw aan te binden. Er wer den veel te veel scholen gebouwd, be weerden zij en de klassen bevatten op vele plaatsen veel te weinig leerlingen, zodat het onderwijs veel meer kostte dat nodig was. Twee amateur-wielrenners, die meen den dat ze de opvolgers van de beroemde Piet Moeskops konden worden, waren ieder op eigen houtje aan het trainen. Ergens op een hoek vlogen ze tegen el kaar en vervolgens tegen de grond, waar na ze overeind krabbelden en op de vuist gingen. Toen ze uitgevochten wa ren kwamen ze tot de ontdekking dat ze familie van elkaar waren, hetgeen ze in de hitte van de strijd niet opgemerkt hadden. Trimosa-haarbalsem genas iedere ziekte van het haar en was prima tegen roos, jeuk en haaruitval deelde een dro gist 'mee en Amora-scheerzeep schuimde enorm, terwijl Amora scheerbalsem ver sterkte, genas, verkoelde en verzachtte als men dit wondermiddel na het sche ren op het gelaat smeerde. Professor Kokadorus vertelde ook wel eens zijn verhalen en dat ging dan zo: „Smeerpoetsen mot ik hebben, zwarte gezichten die in geen eeuw gewassen zijn. Kom hier cheffie, jij bent mijn re clame-smeerpoets". Dat verhaal werd dan natuurlijk op de markt gedaan waar Kokadorus zeep wou slijten. De Soester honden richtten dertig jaar geleden een terreurbende op. Er werden wekelijks vele tientallen kippen doodge beten, maar ook fazanten en duiven wer den 't slachtoffer van de woestelingen, die pas ophielden met hun moordpar tijen toen hun eigenaars de schade moes ten betalen. Dat deden ze heel niet vrij willig. Er kwamen weer eens verkiezingen in zicht en het oude schimplied van Koos Speenhoff werd weer eens opgerakeld. Dat luidde als volgt: Achtenveertig stuks partijen wurmen in ons vaderland, duizendvijfenvijftig namen kankaneren door de krant. Om de honderd kamerzetels maakt ons hele volk zich kwaad, bij een volgende verkiezing zijn wij allen kandidaat. Tot de stemgerechtigde wendde hij zich als volgt: Zwaarbeproefde kiesgenoten, stembuszieken, doe uw plicht, kiezen, kiezen, falderiere, met een vriendelijk gezicht. Voor ge u laat opereren, lees dan eerst dit boekelijn, bij uw politieke zorgen kan dit een verpozing zijn. Niet zo somber, glimlach even om de zeteljagerij, moed gevat, het einde nadert en de kiespijn is voorbij. 1 ■xgggïj .'^S: Bij liet begin van het nieuwe schooljaar is een groot aantal kinderen ineens kleuter-af. Zij gaan voor het eerst naar de „grote" school. Bij al het nieuwe dat zij daar leren, moeten zij zich ook nog zelfstandig in het verkeer leren bewegen. Help hen daarmee door vooral in de omgeving van de scholen extra voorzichtig te zijn. Prof. Nachtsheim van het Berlijnse Max Planck Instituut voor biologie en patho logie heeft zijn collega prof. Wolf Herre van het huisdierkundige instituut van de universiteit van Kiel, een collectie van niet minder dan 1500 schedels van konij nen geschonken. Met de eigen verzameling van 500 sehe- deltjes beschikt het Kieler Instituut nu over de grootste collectie van deze aard in de wereld. Met dit materiaal zal men in staat zijn nog diepgaander studies te maken over dit „huisdier van de kleine man" en onderzoekingen te ver richten over het huisdier worden van het konijn. Op dit gebied heeft het in- stitiuut te Kiel al een grote naam. Deze verzameling uit Berlijn is een deel van het levenswerk van prof. Nachts heim, die zelf meer dan 15.000 konijnen fokte en daarmee verschillende belang rijke vragen over de ontwikkeling op er felijk gebied van deze knaagdieren wist op te lossen. Maar daarnaast heeft de hoogleraar ook naam gemaakt met zijn onderzoekingen naar de geschiedenis van dit dier. I-sephan-im. Hij kwam tot de ontdekking dat voor .11. konijnen die in Europa leven, het stam land Spanje is. Hier hebben de konijnen gedurende de ijstijden een goed heenko men gezocht en gevonden. Daar op het Iberisch schiereiland waren zij veilig voor de kou, sneeuw en ijs. Daar leefden zij vrolijk voort, totdat het ijs zich te rug trok en het klimaat in noordelijker streken beter voor hen werd. Vanaf die tijd verspreidden zij zich vanuit Spanje over geheel Europa. Het zijn de Phoeniciërs geweest die de konijnen het eerst ontdekten en wel toen zij rond 1100 voor Christus op hun „ver re" reizen in het gebied van de Middel landse Zee naar Spanje kwamen. Het konijn was hun onbekend. Maar wel kenden zij uit hun eigen land de klip das, een dier dat wel enigszins op een konijn lijkt en dat zij daar „sephan" noemden. Zij troffen in dit nieuwe gebied zoveel konijnen aan, dat zij het nieuw ontdekte land „i-sephan-im" noemden. En aange zien zij de konijnen dus als klipdassen betitelde, heette het nieuwe land „de kust der klipdassen" of zoals wij het nu noemen „de konijnenkust". Deze naam voor dat land werd later door de Romeinen overgenomen en door uit spraak en verschil in taal vervormde ,,i-sephan-im" in „Hispania". En hiermee kwam de konijn als peetvader in de wereldgeografie. Eerste konijnenplaag. Het waren trouwens ook de Romeinen dit dit voortreffeüjk smakende dier uit Spanje meenamen en het over het gehele oostelijke deel van het gebied van de Middellandse Zee verbreidden. In die tijden werd het ook als huisdier ge houden in hokken of in speciaal omras terde ruimten. Maar de Romeinen heten de dieren ook wel in het wild los, om op die manier de hoeveelheid jachtwild te vermeerderen. Dit laatste bleef niet zonder gevolg. Zo beleefden de boeren van de Balearen tij dens de regering van keizer Augustus een ware catastrofe door een geweldige konijnenplaag, zoals we die ook in Australië kennen. Ten einde raad ver zochten zij de keizer om militaire hulp om aan de plaag een einde te maken. De dieren verwoestten hun velden en ge wassen. In de middeleeuwen waren er bij ver schillende riddersloten speciaal omraster de ruimten waar konijnen verbleven en waar de dames der edelen gewapend met pijl en boog op een gemakkelijke manier konden jagen op deze kleine knaagdieren. De verbreiding van deze hobby is er oorzaak van, dat deze dieren ook in Duitsland terecht kwamen. In 1449 het de abt van het klooster Corvey enige fokdieren uit Frankrijk komen Maar ook in het wild verbreidden de dieren zich over geheel west-Europa. Levend voedsel. In 1230 het de Deense koning op de ei landen in de Oostzee konijnen uitzetten voor de jacht. Ook veel zeevaarders na men konijnen mee, om aan boord over vers vlees te kunnen beschikken. Maar TEL.2982 S0E5TERBERGSE5TR.26 deze lieden troffen nog andere maatrege len. Zij plaatsten ook konijnen in het wild op onbewoonde eilanden op hun scheepvaartroutes, met de bedoeling, dat wanneer er schipbreuk geleden werd en mensen op dergelijke eilanden terecht zouden komen, er voedsel voor hen zou zijn. Vooral door deze laatste maatrege len verspreidden de konijnen zich bijna over de gehele wereld. Tengenwoordig is het konijn een onder deel geworden van de wereldeconomie, want jaarlijks worden honderden mil joenen konijnenvellen in de bontindu strie gebruikt. Voor de wetenschap werd het konijn een bijzonder interessant studie-object aangezien het zich ook in gevangenschap gemakkelijk en snel vermenigvuldigt en op die manier is de ontwikkeling over de vele generaties te bestuderen. Prof. Nachtsheim heeft zich in het bij zonder bezig gehouden met de bestude ring van de vachtkleuren van het ko nijn en wel speciaal waar het gaat om de vererving van een en ander. Zo ont dekte hij, dat het tegenwoordig zo be roemde „angora-konijn" met zijn zij deachtig, zachte vel een „mutatie" (sprongsgewijze erfelijke verandering) is. Deze mutatie zou plaatsgevonden hebben rond 1723 toen Engelse zeelieden de eerste „angora-konijnen" uit zuid-Rus- land meebrachten. Uit de enorme schedelcollectie kwam als eerste resultaat het verschil in hersen- grootte tussen tamme en wilde konijnen duidelijk naar voren. Evenals bij andere dieren die huisdier werden, blijkt ook bij het konijn, dat het hersengewicht op den duur afneemt als een dier huisdier wordt. Vermoedelijk vindt dat zijn oor zaak in het feit, dat een tam dier min der geestelijk actief behoeft te zijn dan een dier dat in het wild leeft en naast zijn lichamelijke ook alle geestelijke ca paciteiten nodig heeft om de strijd voor het bestaan tot een goed einde te bren gen. Dat is bij huisdieren die geen gevaar lopen en uitstekend verzorgd worden, niet nodig.

Soester Courant | 1964 | | pagina 6