Wat we vergeten Mgr. A. G. Smit 50 jaar priester Terug van weggeweest Ben Loth, studie in Amerika HET OOG GERICHT OP KRACHT. Kerkplein voor auto's gesloten. Aanrijding. Opbrengst collecte. VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1964. 4ïe JAARGANG No. 59. SOESTER OURANT Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.40 - per post 2.15. UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 2»A SOEST TELEFOON 2566 GIRO 126156 We verbazen er ons voortdurend over dat de woningnood nog zo'n onrustbarende omvang heeft en dat men in al die jaren, sinds de oorlog, geen kans heeft gezien het tekort voldoende in te lopen. We we ten dan wel dat het bevolkingsaantal sterk gegroeid is, maar het moet toch praktisch mogelijk zijn om zo'n groei bij te houden. Er zijn na de oorlog zeker 'n kleine twee miljoen huizen gebouwd. Door el kaar gerekend zou dat onderdak bete kenen voor meer dan zes miljoen men sen. Dat is veel meer dan de bevolkings aanwas sinds de oorlog heeft bedragen, want die is in die negentien jaar op 'n kleine vier miljoen te schatten. En toch is er geen huizenoverschot doch inte gendeel een nijpend tekort. Als men zo'n rekensommetje ziet, vraagt men zich dus wel af: hoe kan dat nu? De oplossing er van ligt in het feit, dat we aan onze woongelegenheid zoveel meer eisen stellen. Vergelijk de woning wetwoningen, die er thans worden ge bouwd eens met de arbeiderswoningen zoals ze in de jaren '20 en '30 werden gezet. Zo er al geen meer kamers in zulke woningen zijn, dan is de ruimte van die kamers toch beduidend groter. Er moet verder minstens een douche ruimte in zijn, een goed ingerichte keu ken en in de flats vaak ook centrale verwarming. Dat alles vraagt niet alleen meer bouw grond maar ook meer geld, dit laatste afgezien van de ingetreden prijsverhogin gen. Rekent men deze laatste daar bij, dan is het duidelijk, dat de thans aan onze woningen gestelde eisen een veel grotere investering vergen dan verhou dingsgewijze vóór de oorlog ervoor nodig was. Dat zou niet zo erg zijn, als we de ge bruikers van de woningen ook maar de huur konden laten betalen, die voor deze luxe en hogere kosten nodig is. Dan leverde het geïnvesteerde kapitaal zijn normale rente op en zou er dus steeds wel weer voldoende geld voor de wo ningbouw beschikbaar komen. Maar we hebben de huren laag willen houden, om de lonen niet al te zeer te moeten verhogen en durfden bovendien geen groter deel van het inkomen voor het woongenot te vragen. Het gevolg is dat het grootste deel van de nieuwbouw dus niet alleen een kwestie van bouwcapaci teit is, zoals men weieens graag wil doen voorkomen, maar vooral ook door de mogelijkheid van financiering wordt belemmerd. Honderden miljoenen zijn nu jaarlijks uit 's rijks kas nodig om de woningwet- bouw en bouw van premiewoningen te subsidiëren. Dat kan men uiteraard niet ongelimiteerd uitbreiden, want er moe ten nog zoveel andere noodzakelijke din gen worden gefinancieerd. De mensen die het voor het zeggen heb ben, willen echter niet terug naar een minder luxueuze en dus goedkopere bouw. De tallozen, die op een eigen onderdak zitten te wachten misschien wel, want de meesten daarvan zouden zich best 'n beetje willen behelpen. Maar dat tolereren we niet. Behelpen is er officieel niet meer bij, omdat men wel beseft dat de drang naar luxe en ruimte toch niet onderdrukt kan worden. Het gevolg van deze beleidslijn van te lagere huren en toch luxueuze woningen is het woningtekort. We vergeten nog wel eens iets. Namelijk dat alle belastingbetalers mee betalen in de huur van de woningwetwoningen. Dat is feitelijk een ongezonde situatie, alleen een gevolg van de hier toegepaste huur- en loonpolitiek. Hoe langer we dit systeem toepassen, de huren niet geheel aanpassen aan de bouwkosten, hoe langer ook de woning nood zal blijven bestaan. Distributie, van welk artikel dan ook, wijst altijd op onvermogen, op een niet natuurlijke toestand. Het is eigenlijk maar een kwestie van politieke angst, dat men hier die toestand laat voortbe staan. En angst is altijd een slechte raadgever gebleken. Pastoor mrg. A. G. Smit was gisteren vijftig jaar priester, want op 6 augustus Met de moegestreden voeten Op de ouwe trouwe poef, Oogjes af en toe geloken, Of wanneer ze staren droef, Zo zit tante bij te komen, Beu van de vakantietrip, Maar als je zo hoort vertellen Is ze lekker als een kip. Illustrerend met veel foto's. Zo doet tante haar verhaal: Kijk, daar zitten we te eten In een machtig mooie zaal: Van die hele lange slierten, Ooh, hoe heet dat spul ook weer? Toe Henk, help me nou eens even, O, dit is bij 't Gardameer. Daar het torentje van Pisa, Naast mij Sjaan en Mien van Fred; Als je 't mij vraagt is die toren Daar expres zo scheef gezet, Anders zou-die toch wel vallen? Hier loop ik nou in Milaan, Ja, ik kijk een beetje nijdig Met net nieuwe schoenen aan. Hier een kiekje voor de kibbel: Henk zegt: Innsbrück, zie je zó! Da's niet waar hoor, want hier zijn we Net in Cincinatico. Hou je van een vergezichtje? Die is afgedrukt door Piet: Henk en ik en naast mijn schoudef Zie je nog een Dolomiet. Gek hé, dat ik toch zo dik lijk, Al die kiekjes op een rij, Maar dat zit-em in het némen, Want dan staan ze te dichtbij! Tante zet nu heel voorzichtig Weer haar voeten op de grond: „Volgend jaar, dan gaan we weer, hoor, Meid, het is toch zó gezond"! JAAP MIJDERWIJK. 1914 ontving hij de wijding uit handen van de Utrechtse aartsbisschop, mgr. H. v. d. Wetering. Zondag zal het ter gelegenheid van dit jubileum feest zijn in de parochie Soest- dijk. Om half elf zal de jubilaris een mis met assistentie opdragen in de paro chiekerk. Diaken is pastoor A. C. R. Veh- meijer, oud-kapelaan van de parochie Soestdijk, subdiaken drs. J. Horsthuis, die eveneens kapelaan te Soestdijk geweest is en caeremoniaris is kapelaan J. ten Barge van deze parochie. Het kerkkoor „Cantemus Domino" en een meisjeskoor onder leiding van mej. Paula van Alphen zullen zingen. Onder leiding van de heer Th. W. G. Holland wordt de mis „Messa Gaudiosa" van F. Vitadini uitgevoerd. Daarnaast worden de volgende feestliederen ge zongen: Tu er sacerdos van G. Pigani, Cantate Domino van A. Antonelli, Ecce fidelis servus van A. Arnaldi en Haec dies van J. Algra. Organist is de heer J. van der Peet. Om half een is er in het parochiehuis St. Ludgardis een receptie voor de be sturen van instellingen, organisaties en verenigingen in de parochie en van ge nodigden buiten de parochie, terwijl er van drie tot half vijf een receptie is voor alle parochianen. Tijdens deze receptie zal het geschenk van -de parochianen worden aangeboden. Zondagavond, om acht uur, is er in de parochiekerk een concert dat gegeven wordt door het Utrechts Byzantijns Koor onder leiding van dr Miroslawos Antono- wytsj. Liturgische en religieuze gezangen uit de Oekraïne zullen uitgevoerd worden. Na het eerste deel van het concert houdt de oud-kapelaan van de parochie J. Pohl een predikatie en na het tweede deel van het concert zal de jubilaris een toe spraak houden. Pastoor mrg. A. G. Smit werd geboren in Deventer op 4 december 1890. Hij bracht daar zijn jeugd door en studeerde aan de seminaries van Culemborg en Rijsenburg. Twee broers van de jubilaris kozen eveneens een priesterloopbaan. De oudste is mgr. Jan Olav Smit, die werkzaam is in Rome, maar thans in Soestdijk verblijft in verband met het jubileum, en zijn jongste is pastoor te Beltrum in de Achterhoek. Kort voor de wijding van mgr. Smit was de wereldoorlog uitgebroken en hierdoor moest hij de feestelijkheden die er altijd rond een neomist zijn missen omdat de aartsbisschop tot soberheid gemaand had. De jonge priester werd kapelaan in Ha- mersveld, ging later naar Limmen, Bus- sum en twee parochies in Utrecht. In 1932 werd hij tot pastoor van de paro chie Soestdijk benoemd en als zodanig geïnstalleerd door deken X. Fock van Amersfoort. Veel is door de jubilaris gedaan om in Soestdijk het verenigingsleven op gang te brengen en hij is hierin wonderwel geslaagd. Ook aan belangstelling voor het onder wijs ontbrak het hem niet en het moet voor de jubilerende pastoor een grote voldoening geweest zijn dat naast de Mariaschool de St. Theresiaschool ge sticht werd. Bij het 25-jarig priesterjubileum van pastoor Smit werd hij benoemd tot ge heim kamerheer van de paus en vanaf dat moment was hij monseigneur Smit. Meer onderscheidingen vielen hem ten deel en de basis hiervoor werd gelegd toen de jubilaris pas kapelaan was. Hij bezocht met zijn broer Olav Jeruzalem en als gast van de Witte paters maakte hij kennis met de Byzantijnse mis-ritus. In het bijzonder de zang boeide hem, zodat het niet onbegrijpelijk is dat hij de stoot gaf tot de oprichting van het Utrechts Byzantijns koor dat zondag concerteert ter gelegenheid van zijn gou den priesterjubileum. Na bestudering van dit onderwerp hield pastoor Smit in ons land lezingen over de gebruiken in de oosterse kerk en werkte zo mee aan een beter begrip voor deze kerk. Zijn arbeid voor de hereniging werd in 1951 door een hoge onderschei ding beloond. Tijdens een oriëntatiereis in het oosten werd hij tot Archieman- driet van Transjordanië gewijd. Boven dien werd hij benoemd tot ceremonarius ecclesiasticus van de Orde van het Heilig Graf. Lang is pastoor Smit bestuurslid geweest van de vereniging „De Stem uit het Oos ten" en als voorzitter volgde hij pater van Keuls, de oprichter op. Tevens was hij hoofdreacteur van het orgaan van deze vereniging. Thans is de jubilaris erevoorzitter van deze vereniging. Na de viering van het 25-jarig en het 40-jarig priesterjubileum in de parochie Soestdijk zal daar ook het gouden ju bileum van pastoor mgr. Smit gevierd worden en het zal ongetwijfeld een grootse viering van dit unieke jubileum worden. De zeventienjarige Ben Loth is een ge lukkige Soester jongeman, want hij is op het ogenblik per schip op reis naar Amerika om daar een jaar te studeren aan 'n High School te Phoenix in Arizo- na. Dit jaar behaalde hij het einddi ploma H.B.S. B van het Katholiek Ly ceum in Hilversum en het volgend jaar zal hij uit Amerika terugkomen met het diploma van een Amerikaanse High School. Dertien Nederlandse jongens en vijfen veertig meisjes hebben een beurs gekre gen van „The American Field Service", de instelling die 50 jaar geleden bij het uitbreken van de wereldoorlog ontstond en die vrijwilligers leverde voor ambu lancediensten. Ook in de tweede wereld oorlog was The American Field Service aktief, maar op een minder prettige ma^ nier dan nu, want uit de hele wereld komen jonge mannen en vrouwen naar de Verenigde Staten om daar een jaar te studeren. In totaal zijn het er 2800 en 48 van hen zijn woensdag met „The Seven Seas" vanuit ons land vertrokken. Het doel is niet in de eerste plaats stu die, maar het leggen van contacten tus sen jongeren die het mogelijk moeten maken de oorlog uit te bannen. Ben Loth voelde er veel voor dit jaar mee te maken en het is hem gelukt uit gezonden te worden. Van belang hiervoor waren de resultaten bij het eindexamen, maar meer nog zijn karaktereigenschap pen en interessen, waarbij de toekomst plannen een belangTijke plaats innemen Hij is van plan economie te gaan stude ren en wil trachten zich in een ontwik kelingsgebied verdienstelijk te maken. Hij zond een levensbeschrijving naar het bestuur van The American Fieldser- vice, schreef over zijn plannen en idea len, kreeg een oproep en sprak in Bus- sum met enige leden van het bestuur Het werd een soort kruisverhoor want The American Fieldservice stelt er prijs op dat jonge mensen Amerika bezoeken die sociaal denkend en voelend zijn en die op positieve wijze hetgeen zij mee maakten kunnen uitdragen in het eigen land. Zij zullen er als verplichte vakken Amerikaanse geschiedenis en Ameri kaanse literatuur moeten bestuderen en hebben vrije keus uit vier andere vak ken. Ben Loth zal daar onder meer „Speech" kiezen. Dit vak, dat men in ons land niet kent, leert hoe men moet spreken in het openbaar en een lezing moet opbouwen. Tevens wil hij een tech nisch vak kiezen. Gedurende vijf dagen in de week zal studie aan de High School in Phoenix zes volle uren per dag vergen. Als hij niet op de school is dan zal hij veel tijd Na de dames zullen in het weekeinde de heren eikaars krachten meten bij de Europese roeikampioenschappen op de Bosbaan te Amsterdam. Foto de Nederlandse Skiffeur met zijn trouwe metgezellen een paar klompen. Opnieuw is gebleken dat de wens van ons allen, eindelijk eens te komen tot ontwapening nog wel heel lang een vro me wens zal blijven. Twee Jaar geleden heeft de Cubacrisis aangetoond dat we er slecht aan toe zouden zijn als die wens al vervuld was, want de vrede kon slechts gered worden door het dreigement van wijlen presi dent Kennedy, dat hij Russische sche pen in de grond zou laten boren als deze met raketwapenen koers zetten naar Cuba. De Russen hadden wel een hele grote mond, maar de schepen kwamen niet aan en we namen het graag dat in Rus land beweerd werd dat Amerika een oorlog had willen ontketenen dat het vredelievende communistische deel van de wereld dit voorkomen had. Nu heeft president Johnson een heel krachtig geluid laten horen en daartoe zou hij niet in staat geweest zijn zonder de wetenschap dat hij de sterkste leger macht van de hele wereld achter zich heeft. Ontwapenen is prachtig, maar we zijn er helaas nog altijd niet aan toe en de oude Romeinse wijsheid dat hij die de vrede wil bewaren zich moet voorberei den op een oorlog, doet het helaas in onze tijd nog maar al te goed. KANTMAN. doorbrengen in zijn pension bij een me vrouw met een zoon van 16 en een doch ter van 17 jaar. Een ideaal pension dus voor een jongeman van 17 jaar. Studie heeft de liefde van Ben Loth. Straks de economie, maar nu al uit lief hebberij psychologie en grafologie. Naar klassieke muziek gaat zijn voorliefde uit, van de sport interesseert hem de atle tiek en in het bijzonder de loopnummers, maar zijn vader is er blij om dat hij blijk gegeven heeft meer met zijn hoofd dan met zijn benen te presteren. Naast zijn werken voor het einddiploma werkte hij voor het E.H.B.O.-diploma dat hij be haalde. Ben Loth is een jongeman met idealen en die kunnen wij juist in deze tijd van materialisme zo goed gebruiken. Nu reeds wil hij al dat hij later - als hij terug kijkt op zijn loopbaan - de indruk heeft de mensen rijker gemaakt te hebben. Mogelijk doet hij dit als werker in het onderwijs, mogelijk op het terrein van maatschappelijk werk, zodat hij terug blikkende eventueel kan constateren, dat hij „mensen uit de goot gehaald heeft" en daardoor van zichzelf de indruk krijgt dat hij ervan gemaakt heeft wat ervan gemaakt kon worden. Ben Loth is aan een zeereis van tien dagen bezig en volgende week zal hij op de plaats van bestemming zijn. Na een jaar studie zal hij een bustocht van 3 weken maken met New-York als eind doel. Thuis hebben ze voor zijn zakgeld en kleding moeten zorgen, het gezin waar hij in pension is verschaft hem gratis onderdak en voeding, terwijl The American Fieldservice de rest betaalt. In Amerika mag hij heel veel, maar auto rijden is verboden. Blijkbaar wil men niet het risico lopen dat de jonge gasten verongelukken. Als hij terugkomt dan moet hij minstens twee jaar in ons land verblijven voor het geval hij emigratie plannen heeft en er wordt van hem ver wacht dat hij propaganda maakt en uitdraagt hetgeen hij ondervond, mee maakte en in zich opnam. We wensen Ben een goede reis en zullen hem over een jaar graag in de gelegenheid stellen door middel van de Soester Courant pro paganda te maken en ons te verhalen van zijn belevenissen. Het comité ter regeling van de viering van het 50-jarig priesterfeest van mgr. A. G. Smit, pastoor te Soestdijk, op zondag 9 augustus a.s., verzoekt ons er op te willen wijzen, dat tijdens de plech tige hoogmis en het concert het kerk plein voor auto's gesloten zal zijn. Het is derhalve raadzaam zo min moge lijk van auto's gebruik te maken. Par keren moet geschieden op de Wilhelmina- laan. Gistermiddag reed de Amersfoortse auto mobilist T. L. op de Ossendamweg in de richting van de Soesterbergsestraat. Plot seling stak de 4-jarige Willem Verweij de straat over. Hij werd door de auto ge grepen en met ernstige hoofdwonden is hij naar Zonnegloren gebracht na behan deling door dokter Tervoert. De in Soest gehouden collecte voor de Stichting Christelijke Blindenhulp „De Fakkels Bijeen" heeft f 1468,55 opge bracht.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1