Moskou s missie in Bonn M. TUSSEN j Bommen in Noord-Vietnam kwellen Chroesjtsjow SOESTERBERG OPTIEK SPUKER mee aan de grote Woninginrichting TON BEUKEN Officiële mededelingen. MET RAAD EN DAAD. Competitie-indeling. Angst voor wesp. Medische dienst. Hervormde kerkdiensten op de band. woensdag 12 augustus, aanvang half drie, Kinder-crèehe Caroluskerk. Wegens vakantie gesloten van 10 tot en met 22 augustus. De Herv. Wijkbibliotheek. Bromfietsers gewond. Medische dienst. Alliah Zorah voor rechter. Rouw- en Trouwkleding Honkbal. Ruitersucces. Gewond in verkeer. PREDIKBEURTEN R.K. Kerkdiensten. E-D.C. 1 speelt het komende voetbalsei- len in de eerste klasse A van de Utrechtse afdeling der K.N.V.B.. De volgende ploegen spelen hierin: Actif, Amersfoortse Boys, B.D.C., Bilthoven, E.M.M., 's-Graveland, Hoogland, Kam pong, Naarden, P.V.C., R.K.B.V.V., Veense Boys. In de reserve-tweede klasse A zijn on dergebracht: A.P.W.C. 2, Baarn 3, Barne- veld 2, B.D.C. 2, S.E.C. 3, K.V.V.A. 3, N.S.C. 2, Veense Boys 2, V.V.O.G. 2. In de reserve-derde klasse C spelen: Ac tif 4, Baarn 4, B.D.C. 3, E.M.M. 4, Gooise Boys 3, 's-Graveland 4. Victoria 5, Ze bra's 5, Zebra's 6. In de reserve-derde klasse D spelen: Amersfoortse Boys 3, A.P.W.C. 3, Ams- vorde 3, B.D.C 4, H.V.C. 4, Quick 4, Soes- terberg 2, V.V.Z.A. 2 Hees en V.V.Z spelen in de zaterdagmid dagcompetitie. Ze zijn ingedeeld in de derde klasse C met Avance, Hertha, Kar- boys. Lage Vuursche, Mijdrecht, Nijen- rodes, P.U.E.M., Radiostad en S.V.M.- Boys. De afdeling van Hees 2 en V.V.Z. 2 ziet er als volgt uit: Altius 3, D.C.B. 2, Hees 2, Laren 2, De Posthoorn 2, T.O.V. 2, S.O.V.A. 2, V.V.Z.M. 2 en V.V.Z. 2, Hees 3 speelt in de afdeling met C.J.V.V. 3, D.O.S.V. 4, Jonathan 5, Jonathan 6, S.S.V.U. 4, P.V.D. 3 en V.V.J. 4. Een 53-jarige inwoner van Den Haag kwam aan het politiebureau om te ver tellen dat hij door een wesp gestoken was. Hij voelde zich niet goed en vroeg om doktershulp daar een broer van hem enige jaren geleden overleden was kort nadat hij door een wesp gestoken was. Een dokter was echter niet te bereiken, zodat de politie de man naar Zonneglo ren bracht waar hij onderzocht is. De steek van de wesp is gelukkig niet dode lijk geweest. Dokter W. F. van den Helm. Prins Alex- anderweg 82, Huis ter Heide, tel. 03404- 31574, neemt het as. weekeinde de dienst waar voor de artsen A. Th. M. Splinter en J C. Lucas te Soesterberg en D. j. r Jellema te Den Dolder. Dokter A. J. W. Hagedoorn, Oude Tem pellaan 6, tel. 03463-517, neemt de dienst waar voor dokter L. H. Brandt te Den Dolder. Begin september hoopt de diaconie van de Hervormde gemeente van Soesterberg te beginnen met het opnemen op de band van de kerkdiensten, zodat zij, die niet in staat zijn ter kerk te gaan, de dienst thuis kunnen beluisteren. Men heeft hierbij speciaal het oog op die ge meenteleden die door ziekte of ouderdom het contact met de eigen kerkelijke ge meente in de kerkdienst missen. 2HKENFONDSL VEMNCÏEÏÏ S0E5TEB8ERG5ESTR WEG 26 - georganiseerd door de V V V SOEST, op in de Soester Duinen, einde Sparrenlaan. Voor kinderen van 4 t e m. 7 jaar en van 8 t e m. 12 jaar Voor iedere leeftijdsgroep apart terrein. Mooie prijzen, o.a. 2 fototoestellen m. rolfilm, in tas. - Skelter. Vliegende Hollander en pl.m. 200 andere prijzen. Deelname 50 cent. Kaarten verkrijgbaar V.Y'.V.-kantoor, Soest, Steenhoffstraat. GRATIS IJSJE GRATIS IJSJE GRATIS IJSJE In 1961 werd ten gerieve van de ouders, die naar de kerk gaan, een kindercrèche gesticht. In het begin bestond daar niet zo veel belangstelling voor, maar thans moet des zondags, tijdens de missen, op pl m. 35 kinderen worden gerekend. Als gevolg van de grote belangstelling moest het toezicht, dat gewoonlijk door twee jongedames werd uitgeoefend, worden uitgebreid. De chrèche bevindt zich thans nog in een lokaaltje van het gebouw achter de pastorie, doch zal spoedig worden onder gebracht in het lokaal waarin thans de bibliotheek is gevestigd. De nieuwe Noordvietnamese aanval op Amerikaanse oorlogsschepen in de Golf van Tonkin werd - zoals te verwachten viel - prompt beantwoord met een forse tegenactie, niet alleen tegen de aanval lende schepen, maar ook tegen een aan tal gronddoelen in het land van Ho- Tsji Min zelf. De noordvietnamese leider kan niet verrast zijn: de verklaring in Washington na de eerste schietpartij in de internationale wateren loog er niet om. Ho Tsji Min zelf zal er weinig behoefte aan hebben gehad dat zijn land het doelwit werd van de Amerikaanse vlie gers. Hij zal zeer goed weten dat een muis die een leeuw sart daar beslist spijt van zal moeten krijgen. Het lijkt dan ook wel zeker dat hij in deze niet op eigen initiatief heeft gehandeld. En dan is het logisch zijn opdrachtgever in Peking te zoeken. Wat steekt er achter? Ook de Chinezen zullen met weinig ver langen uitzien naar een grote oorlog in de zuidoostpunt van Azië. Niet omdat ze zo vredelievend zijn, maar de huidige toestand was voor hun ondermijnende activiteiten in Laos, Zuid-Vietnam, tot op zekere hoogte ook Cambodja, veel gun stiger. Ze hadden slechts te maken met vrij zwakke plaatselijke bestuurders en een opzettelijk wat kort gehouden Ame rikaanse hulp. Als Peking dan toch aanstuurt op grotere deelneming van de V.S. aan de strijd in deze streken, dan moet er iets anders achter zitten. Waarschijnlijk ziet Mao Tse-toeng nu zijn kans om Moskou in een zeer netelig parket te brengen. De sowjet-radio heeft al de luchtaanval len vermeld in het typische communis tische jargon met roofzuchtige kapita listische aasgieren en dergelijke. De Russische afgevaardigde in de Veilig heidsraad liet een soortgelijk geluid ho ren. Wat moet men in Moskou anders? Teveel gevergd. Het Kremlin kan dan wel ruzie hebben met de Chinezen, maar om een aanval van strijdkrachten van een niet-commu- nistisch land op een weliswaar in de or- todoxie afwijkende, maar wel degelijk communistische staat goed te keuren, dat is wel wat teveel gevergd. Dat is in de communistische wereldbeweging be paald niet te verkopen. En in de com munistische beweging moet het Krem lin nu juist bewijzen dat het het hoofd kwartier is, het ideologische centrum. Chroesjtsjow zal - althans met de mond - wel solidair moeten zijn met Hanoi en indirect dus ook met Peking. De Chinezen hebben daarbij dan het genoe gen dat ze in dit opzicht al de Russen naar hun pijpen laten dansen. Dat is een eerste prestigewinst. En als de sowjets niet veel hulp bieden - in de Ver. Naties of door wapens - dan wint Mao nog meer aan prestige. Dat het oorlogsgevaar zo hoog mogelijk wordt opgevoerd is deze zet in de ideo- nisme de Chinezen kennelijk wel waard. HINDERWET. Burgemeester en wethouders van Soest brengen, overeenkomstig het bepaalde in artikel 9. lid 1, sub b, der Hinderwet, ter algemene kennis, dat ter gemeente secretarie van Soest ter inzage zijn ge legd verzoeken met bijlagen van: a. Direktie van Coenens Oliehandel N.V., Hamseweg 58 te Hoogland, om vergun ning tot het uitbreiden en wijzigen van een benzine-installatie, in het perceel Nieuwstraat 13, kadastraal bekend ge meente Soest, sectie H, nr 8763 (oud 8017) b. J. A. v. d. Bremer, Korte Melmweg 15, te Soest, een nieuwe, de gehele inrichting omvattende, vergunning voor een distil leerderij, in het perceel Korte Melmweg 15, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie A, nr. 3241; c. W. G. de Jonge, Veldm. Montgomery- weg 7 te Soesterberg, om vergunning tot het oprichten, in werking brengen en in werking houden van een werkplaats voor het onderhouden en repareren van automobielen, in het perceel Veld. Mont- gomeryweg 7, kadastraal bekend ge meente Soest, sectie E, nr. 1552; d. C. Rijkaart N.V., Gallenkamp Pelsweg 5a Soest, om vergunning tot het oprich ten, in werking brengen en in werking houden van een inrichting voor het ver vaardigen van bakkerijmachines, in het perceel Gallenkamp Pelsweg 5a, kada straal bekend gemeente Soest, sectie C. nr. 3088. Gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking bestaat voor een ieder de gelegenheid schriftelijk be zwaren tegen het verlenen der vergun ningen in te brengen bij het gemeente bestuur. Bovendien zullen op dinsdag 25 augustus a.s„ des voormiddags, resp. te 10.00, 10.30, 11.00 en 11.30 uur, in het gemeen tehuis openbare zittingen worden gehou den, alwaar mondeling bezwaren tegen de inwilliging van deze verzoeken kun nen worden ingebracht. Soest, 7 augustus 1964. De wijkbibliotheek van de Hervormde Gemeente Soesterberg zal ook gedurende de zomermaanden open blijven. De bi bliotheek is gevestigd in het wijkgebouw, ingang Lt. Koppenlaan, en is geopend op zaterdagavond van half zeven tot half acht. Wie boeken aan de bibliotheek wil schenken gelieve dit te berichten aan het adres Plesmanstraat 13 of het telefoon nummer 598 op te bellen. De bromfietser R. B. reed op de Birkstraat tegen een boom toen hij zich vriendelijk tegen een kennis gedroeg, achterom keek en zwaaide. Hij kreeg vrij ernstige hoofdwonden. Een passe rende militaire arts verleende eerste hulp. Hij liet het slachtoffer naar huis bren gen. Op de Ossendamweg viel de Amers foortse bromfietsr H. E., die te krachtig remde toen hij schrok van een auto. die geparkeerd stond en plotseling wegreed Hij viel en kreeg een kniewond. PHILIPS SPECIAALZAAK Doktoren De artsendienst wordt dit weekeinde waargenomen door de artsen: J. Kuipers, Middelwijkstraat 34, tel. 2815. H. G. Rupert, B. Grothestraat 49, tel. 2388. Tandartsen Zaterdag en zondag van 13 tot 13.30 uur: H. Abbrlng, Heideweg 68. Apotheek Apotheek „Soestdijk", Van Weedestraat. Wit-Gele Kruis Zuster Antoniana, Nw. Mariënburg, tel. 2586. Oranje-Groene Kruis Zuster Kropff, Middelwijkstraat 36, tel. 2902. Groene Kruis: Zuster Boom, Braamweg 51, tel. 4365. Ailiah Zorah, de 29-jarige Algerijnse vrouw, die een jaar geleden de Soester Raiffeisenbank voor 6000,met een wisseltruc benadeelde, heeft een maand in een cel van het politiebureau doorge bracht. Ze had het hier best, toonde zich zorgzaam door het zetten van koffie en uitte haar waardering voor de goede be handeling onder meer door alle leden van het politiekorps „hoge mieters" te noe men. Alliah is geconfronteerd met personeels leden van de Raiffeisenbank en met de directeur en zijn vrouw. Zij zeggen dat ze een jaar geleden in Soest was en met veel vingervlugheid 60 briefjes van 100 buitmaakte, maar Alliah weet van niets. Ze was nooit in Nederland, in Soest en v.h. Joh. van Keeken L: Laanstraat 55 - Baarn E Telefoon 2783 R nog minder in het bankgebouw aan het Kerkplein. Dat beweert ze tenminste. Enige tijd geleden is Alliah overgebracht naar de vrouwengevangenis in Den Bosch en op 1 september zal ze terecht staan in Utrecht. Daarna zal men in Denemar ken, Zwitserland, Engeland en Frankrijk prijs stellen op haar komst, want ook daar heeft ze geopereerd. Alliah weet echter van niets. Morgenmiddag speelt het tweede honk balteam van S.E.C. om drie uur een thuiswedstrijd tegen F.A.K. uit Biltho ven. Het eerste is vrij maar moet nog vier wedstrijden spelen. Deze moeten alle gewonnen worden als S.E.C. voor promo tie naar de landelijke bond in aanmer king wil komen. Officieel heet het bezoek van Chroesjt- sjow's schoonzoon Adzjoebei aan Bonn een journalistieke verkenning, zoals dat de hoofdredacteur van het Russische Izwestija betaamt. Maai- Abzjoebei is na tuurlijk meer dan dat en niet alleen om zijn familierelatie met de sowjet-premier. Hij is ook lid van de opperste sowj et en als zodanig een invloedrijke man, zozeer zelfs dat hij gedoodverfd is als de toe komstige minister van buitenlandse za ken. Hij heeft al een paar keer onder het mom van journalistiek werk buitenlandse politieke opdrachten uitgevoerd. Dat dat ook nu het geval was blijkt uit het gesprek dat hij met bondskanselier Er- hard en diens minister van buitenlandse zaken Schröder voerde. Aan het eind daarvan werd bekend dat Erhard er wel voor voelde een gesprek te hebben met Chroesjtsj ow. Spanning om Berlijn verminderd. Zeker is dat het initiatief hiertoe dus van Moskou moet zijn uitgegaan, maar daarom mag men niet teveel hoop heb ben dat het Kremlin water in de wijn wil doen ten aanzien van het Duitse probleem. Wel is er de Russen veel aan gelegen afspraken te maken waardoor de ris kante situatie die nog altijd rondom Berlijn bestaat wat minder kansen tot spanningen gaat bieden. Wellicht speelt hierbij mee dat Chroesjtsjow voor zich zelf wel weet dat hij hierbij niet te ver zal gaan. maar daarvoor heeft hij enig leergeld betaald toen met name de Ame rikanen tegenover zijn dreigementen pal stonden: het eind van het lied was dat Chroesjtsjow zijn plannen voor 'n vrije stad Berlijn, een vredesverdrag met oost- Duitsland enz. opgaf. En hoe zal zijn opvolger het er af brengen bij het spel met deze ontvlam bare materie? Bovendien: als die opvol ger al net zo voorzichtig is als hij, dan is er nog de onzekere factor van oost- Duitsland. Ulbricht is wel een trouwe satelliet, maar dat is een oude man die licht opgevolgd kan worden door een man die wat onafhankelijker optreedt en daarbij wellicht de sowj et-unie tot onaangename ingrepen kan verplichten. Gcspreksoplossing. Voor Moskou is er dus wel reden de zaak eens en voor al in het reine te krijgen. Dat zou ook wel lukken, wanneer het minste wat de Westduitsers vragen - vrije verkiezingen in heel Duitsland, zelf bestemming voor de Oostduitsers dus - net niet iets te veel is voor de Russen. En een compromis lijkt onder de gege ven omstandigheden niet mogelijk, gezien de verhoudingen in de bondsrepubliek waar de massa het beslist niet zou ac cepteren als Erhard het op een akkoordje gooide met de Russen op zo'n manier dat het voortbestaan van oost-Duitsland als het ware wordt erkend. Toch: als er een oplossing moet komen dan kan dat alleen door een gesprek met Moskou. Buiten de Russen om is het he lemaal onmogelijk, een zienswijze die de Amerikaanse president Johnson, niet altijd even tactvol, de Duitsers onder het oog heeft gebracht. Teveel hoop hoeft men niet te koesteren, zeker niet voor Erhard zijn verkiezingsstrijd achter de rug heeft. Maar dat er althans over een gesprek gedacht wordt is in ieder geval een ver heugend teken: uit het contact kan al tijd iets goeds voortvloeien, uit nukkig zwijgen nooit. Churchills terugtreden. Het Britse parlement heeft Sir Winston Churchill bij zijn afscheid na een meer dan zestigjarige carrière als lagerhuislid op fraai perkament een motie van dank gebracht, hem geëerd als de grootste Brit van deze eeuw. Het zal de 89-jarige goed hebben gedaan dat deze hulde slechts een precedent heeft in een dergelijke dank aan de her tog van Wellington in de vorige eeuw. Het tekent de Britten dat ze dit eerbe wijs kunnen brengen zonder te vergeten dat de geniale politicus wel degelijk ook zijn gebreken had: ze worden in hoofd artikelen rustig genoemd naast zijn enorme verdiensten Die verdiensten zijn zo enorm dat al dat andere er tegen wegvalt, ook bij zijn po litieke tegenstanders die zich te goed herinneren dat hij een vervaarlijke vech ter was in het lagerhuis, die zijn tegen standers ongenadig aan kon pakken, maar nooit vergat respect te betuigen voor hun kwaliteiten. En wat zeker in hem gewaardeerd wordt is dat hij nooit heeft gepoogd op zijn prestige te teren toen zijn grote tijd voorbij was. Churchill werd bij zijn leven een legende die hij niet - zoals Adenauer bijvoorbeeld - van een wat zielig, tragisch slot voorzag. Tijdens nationale wedstrijden in Stomp- wijk heeft de jonge Soester ruiter Jan Willem Wilten met King Master een foutloos parcours gereden. Hij bezette de vijfde plaats, terwijl hij met Fiola zesde werd. Paul Wilten bezette met Schwad- ronneur de achtste plaats. In Blaricum werd Jan Willem Wilten derde met Fiola en vijfde met King Master. Mevr. C. van S.-B. fietste op de Ossen damweg. Zij keek opzij en reed tegen een trottoirband aan. Zij viel en kreeg wonden aan haar gezicht en knieën. Ook ditmaal kon de politie geen dokter bereiken omdat ze de praktijk in waren. Per politieauto is het slachtoffer naar Zonnegloren gebracht. BIJVERDIENSTE. Mijn weekloon is 115,16 groot. Na de aftrek van last houd ik 91,70 over. Wat mag mijn vrouw per week verdienen om vrij te blijven van inkomstenbelasting? Antwoord: U valt in de inkomstenbelas ting zodra u meer dan 200,netto neveninkomsten hebt, dus spaarbankren te, bijverdiensten van u en uw echt genote e.d. alles in totaal. Ten aanzien van de bijverdienste van uw echtgenote geldt dat daarvan, indien het inkomsten uit arbeid zijn, een derde deel, doch minstens 500,vrij is en ook niet meetelt voor de vraag of u boven 200, neveninkomsten hebt. Tenslotte is van arbeidsloon altijd 100,verwervings kosten aftrekbaar. Voorbeeld: stel u hebt naast uw eigen loon 50,spaarbankrente. Wanneer uw echtgenote dan in loondienst ver dient 750,loon, dan gaat daar eerst 100,— verwervingskosten af, zodat fis caal het nettoloon 650,is. Daarvan is een derde deel, doch minstens 500, vrijgesteld. Dan blijft dus over 150 arbeidsloon dat meetelt. Neveninkomsten dus 50,— rente 150,— loon is totaal 200,Dat is niet meer dan 200,— dus geen aanslag inkomstenbelasting. Had u 1,meer rente of 1,meer loon, of 1,opbrengst van effecten (b.v. coupon van Albert Heynobligatie) of 1,netto opbrengst van een eigen huis, dan kreeg u weer wél een aanslag. Of dan kon uw echtgenote dus maar 749,bijverdienen om vrij te blijven van inkomstenbelasting. Het is uitkijken dus! Hebben wu ook voor U l ROEPNAMEN. Wat zijn de roepnamen van Berendina? En hoe luidt die van Jasper? Antwoord: Roepnamen van Berendina zijn Berendje en Beertje. Natuurlijk zoudt u ook de eerste helft van de naam over het hoofd kunnen zien en Dina of Dientje zeggen, zoals men een meisje dat Maria heet, soms ook Ria noemt De naam Jasper is de Friese afleiding van Casper. Jasp is hier de roepnaam. INVALIDITEITSUITKERING. Ik ben voor 100 invalide. Op welke uitkering heb ik dan recht? Antwoord: Krachtens de invaliditeitswet hebt u o.i. inderdaad recht op 80 van uw loon, dat was dus 144,per week. Krijgt u een uitkering die lager is, dan kunt u zich het beste verstaan met de Sociale Verzekeringsbank en om ophel dering vragen. HERVORMDE GEMEENTE. Oude Kerk. 8.45 uui: Gezinssamenkomst. 10.45 uur ds J. Mettau. 7 uur ds D. M. Jalink. Tijdens de morgendienst is er oppas voor de kleintjes in de consistorie van de Oude Kerk. Niet tijdens de gezinssamen komst. Emmakerk. 10 uur ds K. van Liere. 7 uur ds J. Mettau. Heeskapel. 10 uur ds D. M. Jalink. Zonnegloren 10 uur ds J. Korevaar van Rotterdam. Gebouw Clir. Gereformeerde Kerk. 9 uur ds S. Julius van Leusbroek. 4.30 uur ds P. Zijlstra van Amersfoort. Zondagscholen: De Savornin Lohmansehool 12.00 uur. Chr. ulo school 10 uur. Emmakerk 12 uur. Heeskapel 11.30 uur. GEREFORMEERDE KERKEN. Julianakerk. 9.30 en 5 uur ds S. Wouters te Dordrecht. Wilhelminakerk. 10 en 5 uur ds G. van Ziel van Vrieze- veen. GEREFORMEERDE KERK. Gebouw „Eltbeto". 8.30 uur ds K. Deddens van Amersfoort. 3 uur drs E. Teunis van Monster. CHR. GEREFORMEERDE KERK. 10.45 uur ds P. de Smit. 7 uur ds Brandsma van Hilversum. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Kleine RembrandtzaaL 10 en 5 uur leesdienst. Woensdag 7.30 uur, ds Van Dam van Werkendam. VER. V. VRIJZ. GODSDEENSTIGEN. Afd. van de Ned. Protestantenbond. 7 uur ds P. J. van Ouwerkerk van Brielle. EVANGELISCH LUTH. GEMEENTE. Van Weedestraat 19a. Geen dienst. ADVENTSGEMEENTE. Zaterdag 10 uur bijbelstudie. 11 uur ds A. E. Dingjan. BAARN. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Eemnesserweg 63b. 10.30 uur ds H. C. Valeton. EVANGELISCH LUTHERSE GEM, Kapelstraat. 10.30 uur ds W. F. Schröder. KERK SOEST, Steenhoffstraat. H. Missen te 7.30 en 11 uur. Hoogmis te 9 uur. 's Avonds 7 uur Lof. In de week H. Missen te 7 en 8 uur. Woensdag te 8 en 9 uur. KERK SOESTDIJK, B. Grothestraat. 7.30, 9 en 12 uur H. Missen, 10.30 uur Hoogmis. In de week (uitgezonderd woensdag en zaterdag) de H. Missen te 7 en 7.45 uur. Woensdag en zaterdag te 7.45 en 9 uur. KERK SOEST-Z-, St. Willibrordosstraat. 7.30 en 9 uur H. Missen. 10.30 uur Hoogmis, 's Avonds 6 uur Lof.

Soester Courant | 1964 | | pagina 2