Het rassenprobleen in de V.S. VACANTIE. TOM DE VRIES DERDE BLAD MARCHAL HAARMODE Eten en drinken voor Russen en Chinezen V.V.V.-nieuws. Gezellige lectuur Smits Pockethall Krabbels van Knelis. ,De Gouden Snaar" is op zaterdag geopend. XTO De precaire telefoonsituatie. Duiten vanaf Tergnier. Middelbare Handelsavond school Baarn. Weekendwijding. Vossen gedood. Wegens vakantie gesloten van 10 tot en met 22 augustus. OPTIEK Speciaalzaak Politiehond. Een golf van terreur gaat over New-York. Een doodslag hier, een moord daar. Het geheel omlijst door overvallen en roof partijen, dit alles gepleegd door kleurlin gen, door negers. In Newyork's negerwijk Harlem, heerst onrust en gTote groepen van negers, de zogenaamde „radikalen", hebben benden, „Gangs" gevormd en pleegden en plegen bij dag en nacht en ontij, hun onwettig bedrijf van moord, doodslag, zware mis handeling en van brandstichting. Harlem, wijk van de misdaad. In het zwarte ghetto" staat het sein voor de blanken, de „witte honden", zo als zij daar smalend genoemd worden, op onveilig en in de 125ste Street zijn talloze etalageruiten, huis- en winkel deuren gebarricadeerd. Daar wonen im mers blanken, Amerikanen, lieden niet met een zwarte, docht met een witte huid. Zwaar bewapende, Newyorkse politieman nen, bijgestaan door leden der federale politie, gezeten in snelle patrouillewa- rens, rijden af en aan. De negerwijk Harlem met zijn 12.000 verwaarloosde huizen, veelal eigendom van (blanke) Amerikanen, plaatsbiedend aan 220.000 (donkergekleurde) Ameri kanen, negers wel te verstaan, maakt een wel zeer bedroevende indruk. De negerbevolking is arm, zeer arm en leeft er van de ene dag in de andere. Deze negers zijn veelal ongeschoold en daardoor vaak en bijna doorlopend wer keloos. De huishuur voor de armetierige woningen in Harlem is zeer hoog en be draagt plm. 600,tot 700,per maand. Door nood, door armoede en door haat gedreven, vielen veel mannen in deze Al met vacantie geweest Of gaat nog Wij ook Van maandag 10 augustus tot en met zaterdag 22 augustus a.s. zijn onze winkels en de póts gesloten. Alleen onze WASSALONS te Hilversum, Bussum en Amers foort blijven geopend, ook voor chemisch reinigen. Daarna staat weer geheel tot uw dienst Tip, top en tóch voordelig Tevens reinigen van overhemden en suéde kleding. Ook schoenreparatie HilversumLangestraat 99 - tel. (02950) 48889. Filialen in: Amers foort, Baarn. Blaricum, Bussum (2x), Hilversum (2x), Huizen, Laren. Ned. den Berg/Ankeveen Soest. Wassalons in: Amersfoort, Bussum, Hilversum. wijk in handen van de georganiseerde misdaad en in geen stad ter wereld wor den zoveel misdrijven gepleegd als Juist in Harlem. Zoekt u een auto, een vol automatisch pistool, een dolkmes, een vrouw, ga dan naar Harlem Verbijsterde getallen. Hebt u liever een „gevulde Camel", dat is een marihuana-sigaret, cocaïne of heroïne, ga dan naar Harlem want daar kan men u helpen en hebt u een per soonlijke vijand en of een lastige schuld eiser, ga naar Harlem en de vijand en uw lastige schuldeiser ziet u nooit meer terug. In deze wijk van New-York werden en worden zo jaarlijks plm. 140 moorden en doodslagen; jaarlijks 174 aanrandin gen en verkrachtingen; 1500 gewapende roofovervallen; 5400 inbraken, al of niet met geweldpleging en 9200 diefstallen gepleegd, 150 auto's werden ontvreemd en 2750 aangiften van begane misdrijven gedaan en dat wil dus zeggen, dat iedere vier en twintig minuten, een strafbaar feit wordt gepleegd. De 125ste- en de 126ste Street en vooral ook de Sint Nicolaas Avenue in de neger wijk, zijn ware knooppunten van de ge organiseerde misdaad. Prostituees van beide geslachten, handelaars in verdo vende middelen, in wapens en in moord en doodslag, bevolken hier niet alleen de straat, doch ook de bars, de nacht clubs en de cafe's. Allen zijn ze belust op relletjes en op slachtoffers daarbij onder de „witte hon den"; de blanken. De dag is daar gelijk aan de nacht, hel verlicht door neon licht in alle kleuren van de regenboog en één op de tien kleurlingen is een constant gebruiker van verdovende mid delen en hun aantal bedraagt ruim 40.000. De geheimzinnige negerleider Malcolm X. In het Newyorkse negerkwartier Har lem staan radikaal ingestelde negers stormbereid tegen de blanken, klaar om te moorden, te roven en te vernielen. De negerbevolking wil niet geloven aan de zojuist ingestelde gelijkberechtiging Radikaal ingestelde negers kozen zich een leider in de persoon van Malcolm X, die zijn hoofdkwartier in Harlem heeft. De Amerikaanse politie weet tot op de dag van vandaag nog niet wie Malcolm X is, waar hij woont en waar het hoofd kwartier van zijn organisatie is geves tigd. Deze Malcolm X, heeft thans openlijk gesproken en hij verklaarde, dat de ne gerbevolking van Harlem in het algemeen en de organisatie der „Bloedbroeders" in het bijzonder, een medogenloze strijd zouden gaan voeren tegen de „witte" Amerikanen. Malcolm vorderde een vol komen gelijkheid tussen negers en blan ken en de vestiging van een vrije en onafhankelijke negerstaat in de Verenig de Staten. In New-York, met zijn 8 miljoen inwo ners, groeit de angst voor een neger revolutie met het uur, doch de vrees voor een hardhandig optreden van de zwaar bewapende en in gereedheid ge houden Amerikaanse federale politie, voor de „Cops", zoals de negers de agen ten noemen, weerhield hen tot nu toe van massale acties. De arrestaties onder de kleurlingen, die zich schuldig maakten aan de door de politie omschreven misdrijven, nemen steeds toe en om de openbare veiligheid van het ondergrondse spoor wegnet te kunnen waarborgen werden 700 politiemannen met extra nachtdien sten belast, terwijl 't politiekorps van de stad - 26.000 man - in verband met de te verwachten (neger)onlusten speciale instructie ontving. „Negerjacht, mijn hobby". Onder leiding van de „Ku-Klux-Klan", is een speciale, geheime organisatie ge sticht, die tot taak heeft om verzet en terreur der negers met gelijke middelen te bestrijden. De organisatie is genaamd: „Vereniging van Amerikanen ter be scherming van het blanke ras". Deze vereniging staat onder de persoon lijke leiding van de Ku-Klux-Klan-chef Robert Shelton en van Hoss Manucy, een oude dranksmokkelaar, welke laatste is benoemd tot voorzitter van „de vereni ging van Amerikanen ter bescherming van het blanke ras". De heer Manucy verklaarde onlangs openlijk: „Ik rook niet, ik drink niet, maar mijn hobby is de negerjacht", terwijl Robert Shelton zijn leden nog eens herinnerde aan de door hen afgelegde gelofte „om tenminste één neger om te brengen". Het rassen-vraagstuk in de Verenigde Staten is thans verworden tot een ras- senfront, met alle nadelige gevolgen daaraan verbonden. En nugraven, meisjes en jongens! Niet bang zijn voor een paar zwarte han den, want in de Soester Duinen ligt een schat begraven. Nee.niet 1 schat, er liggen er een heleboel. Natuurlijk kunnen die niet blijven lig gen, ze moeten eruit en dat moeten Jullie zien klaar te spelen. Kinderen van 4 tot en met 12 jaar mo gen eraan meedoen. We graven in twee groepen: de kleintjes van 4 tot en met 7 jaar, de groteren van 8 tot en met 12 jaar. Dat is eerlijk, want stel je voor dat zo'n flinkerd van 12 de schat voor de neus van de kleuter van 4 weggraaft. Ieder kind krijgt een goede kans en er zijn enorm veel prijzen dit jaar. Wie eens bij het V.V.V.-kantoor heeft gekeken, heeft er al een deel van kunnen zien. Nouziet die skelter er niet fijn uit? En zou je het niet heerlijk vinden om met je eigen fototoestel kiekjes te maken van Je ouders, je broertjes en zusjes? En zo is er nog van alles. Blijf dus op 12 augustus niet thuis, maar kom naar de Soester Duinen, aan het eind van de Sparrenlaan. Afgesprokenl Je gaat dan eerst een paar dagen van te voren een toegangsbewijs van twee kwartjes halen bij het V.V.V.-kantoor. Aan dit toegangsbewijs zit de eerste ver rassing al vast. Het strookje aan de linkerkant geeft recht op een heerlijk ijsje van de ijsco man op het terrein. Doe deze week nog maar eens extra je best thuis, zodat je ouders vinden, dat Je de twee kwartjes voor de schatgra- verij eerlijk verdiend hebt. Tot ziens dan, woensdagmiddag om half drie. We vinden het fijn jullie daar alle maal te zienen dan flink graven, boor! Soest heeft zo ongeveer de grootste wo ningnood van het hele land en daarbij vergeleken is de telefoonnood weinig geringer. Zeshonderd mensen willen in onze gemeente telefoon hebben, maar voorlopig zullen ze nog moeten wachten tot de nieuwe centrale aan de Albert Cuyplaan geheel gereed is en men mag zich afvragen of ze dan allemaal op korte termijn geholpen zullen worden. De bestaande centrale in het postkan toor heeft een capaciteit van 3200 aan sluitingen De nieuwe centrale heeft een capaciteit van 4000 met uitbreidingsmo gelijkheden tot 8000. Met de nieuwe centrale wil men trachten de enorme achterstand die er in Soest op het terrein van de telefoonaansluitingen heerst weg te werken. Als de nieuwe centrale in gebruik genomen wordt dan zullen echter niet op korte termijn alle wensen vervuld kunnen worden omdat de PTT te kampen heeft met gebrek aan personeel en omdat de financiën ook een rol spelen. Twee jaar geleden was in Soest de capa- vindt U ln Steenhoffstraat hoek Raadhuisstraat. citeit toereikend om aan de vraag naar telefoonaansluitingen te voldoen. Het aantal aanvragen steeg snel. Men zag kans de bestaande centrale met 200 nummers uit te breiden, zodat het nog een jaar goed ging, maar sinds vorig jaar is het mis. Het aantal aanvragen nam bijzonder snel toe en mogelijkheden tot uitbreiding van de capaciteit waren er niet meer. Was dit wel het geval geweest dan zou men hiervan slechts gebruik hebben kunnen maken als het kabelnet eveneens uitgebreid zou worden, want dit is niet opgewassen tegen meer aansluitingen. Bij de bouw op de Eng is volledig reke ning gehouden met het feit dat vele be woners telefoon nodig hebben. Het wachten is nu op de ingebruikname van de nieuwe centrale die 800 aansluitingen meer heeft dan de oude. Uitbreiding tot maximaal 8000 zal pas over drie Jaar mogelijk zijn, dus het ziet er niet naar uit dat aan de telefoonmisêre in onze gemeente op korte termijn een eind zal komen, want het aantal aanvragen neemt nog steeds onrustbarend toe. De duiven van de vereniging „De Vriend schap" vlogen 316 km. vanaf Tergnier. Er waren 505 duiven in concours. Ze wer den om 645 uur gelost met n.w. wind. De eerste duif arriveerde om 11 55.09 uur, de snelheid was 1012.95 meter per minuut ae laatste prijswinnende duif kwam om 13.33.33 uur aan. De uistlag was: F. Groenestein 1. C. Bokma 2 38. H. Verkerk 3 16 17 44 63 83 100. A. B. Grift 4 7 42 76 85. W. van Breukelen 5 8 14. R. Westerveld 6 81. C. Vaessen 9 19 37. J. C. Wijnands 10 15 23 26 56 77 94 98. E. Veerman 11 31 51 53 74 87 91. P. Taalman 12. C. P. Jak 13 30 50 52 55 69 82 89 101. G. Sukel 18 29. E. C. van Daatselaar 20 25 27 33 67 68. D. J. Bos 21 78. J. van Gronin gen 22 54 60 95. J. Huurdeman 24 39 59. R. Koster 28 49 73 96. B. G. Schimmel 32 43. C. Kaats 34 35. Comb. Van Kloos- ter-v. d Berg 36. Comb. Onwezen-de Muijnck 40 70 79 80. H. Strumpel 41. H. v. d. Hoef 45. W. Nieuwenhuis 46 57 75 92 99 Z.K.H Prins Bernhard 47 58 64 72 86 88 97. Joh. Muis 48 62. J. G. Ka merbeek 61 71 90. A. Meesters 65 66 93. G. Reijerse 84. Onze plaatsgenoot, de heer B. J. Lelie- feld, directeur van de Middelbare Han delsavondschool te Baarn, maakte op een gezellige en drukbezochte sluitingsavond in de aula van het Baarns Lyceum de uitstekende resultaten van de school bekend. Aan 40 van de 45 candidaten kon hij een diploma uitreiken. Onder de geslaagden waren er 13 af komstig uit de gemeente Soest. Het diploma van de 5-Jarige M.H.A.S. werd behaald door mej. A. Voet en de heren A. Hilhorst, H. ter Horst en G. van Stempvoort. Het diploma van de 3-Jarige M.H.A.S. werd uitgereikt aan de dames H. den Hartog, M. Kersens en W. van Lune- schlorf en de heren V. Hilhorst, H. Ru- bingh, T. Saarloos, R. Serink, D. Verhips en J. Wildenburg. In de Julianakerk aan de Julianalaan wordt morgenavond een weekend wijding gehouden. Het orgel wordt bespeeld door Jaap Zwart, die o.a. werken van zijn vader, de bekende organist Jan Zwart zal spelen. Verder werken mee Ida Reinink- Jongsma, piano; Joh. Blok, viool; ds K. van Liere, toespraak en Anne Holtrop, declamatie. Het volgende progTamma wordt uitge voerd: Orgel: Allein Gott in der Höh sei Ehr, J S Bach. Vater unser im Himmelreich, J. S. Bach. Declamatie: Heer, ik heb geen tijd, Mi- chel Quist. De spoortrein, J. v. d. Waals. Viool en piano: Concert in d mineur, Allegro, Grave, Presto, G. Tartini. Toespraak door ds K. van Liere. Orgel: Fantasie Toccatine, psalm 33, Jan Zwart. Fantasie, psalm 146, Jan Zwart. Aanvang 8 uur. Het programma duurt ruim een half uur. De toegang is vrij. Reeds lang woedt er een strijd tussen jagers en vossen in Soest-Zuid en deze wordt grotendeels geleverd ten gunste van hoenderpark De Koning, waar men vele stroppen leed doordat vossen kal koenen bij tientallen doodbeten. Hoofdagent A. van Galen heeft in deze strijd een belangrijk aandeel en hij kan er zich terecht op beroemen dat hij reeds zestien vossen neergeknald heeft. Het zullen er nog wel meer worden, want in Soest-Zuid huizen vele vossen, die blijkbaar verzot zijn op kalkoenen. Jager F. Bosman schoot ook een vos. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1964. As je 't ming vraogt dan mok zeige da wul- lie mit mekaor nie achterleker motte wor- re as wullie van huus uut al binne, waor of nie. Soest gaot bar veuruut, wullie kriege hoope flets op de Eng, wul- lie hebbe 'n netuurbad om je vingers fiie af te lilike en gao zo maor deur. Heul nie achterluk dus, maor as ikke marrege teuge de bus van Tense oploop en veur meraokel leig en d'r gaot iemand de pelisie belle om te zeige Knelis leit veur meraokel dan komme d'r vast en zeeker pelisiemanne om ming te hellepe, maor of ter 'n dokter komp da mojje maor ofwachte. Netuurlek belt de pelisie de dokter en as die nie tuus is de tweede en de darde en gao zo maor deur, maor deuze week ist al driemaol beurt dat de pelisie alsmaor kon deurgaon mit optil- lefeneere, maor 'n dokter kwam d'r heul nie, waant die waore nie tuus. D'r binne netuurlek dokters mit vekaansie en die d'r ant wark binne die hebbe 't merao- kels druk, dus de pelisie ken net zo hard zeige dat Knelis veur meraokel leit as zullie wille, maor 'n dokter hoomaor. En das netuurlek achterluk. Da komp nie deur ming en nie duer joe en nie deur de dokters en nie deur de pelisiemanne, maor deur dat toeterapperaot, zogezeid die mobilefoon, die allaang in de auto van 'n dokter had motte zitte. Jonges wa blief dat ding laang weg. Da ken menseleeves kostte, as je 't ming vraogt. Nie van die man die van de week bie de pelisie kwam datter sebiet 'n dokter mos komme omdattie deur 'n wesp gestooke was, waant die leef nog, maor aster wat heul slims beurt en dat ken iedere dag en ieder uur en iedere menuut weeze. 'k Heb ming laote wies maoke datter al lang sente klaor leige veur dat toeter apperaot in 'n doktersauto, maor dat ding motter dan ok maor us komme. En heul gauw, veur 't te laot is. SCHRIRSLAAN 19 SOES TD IJK TELEFOON J990 Het over en weer schelden tussen Peking en Moskou duurt nu al zo lang dat menigeen de lust zal vergaan dat alle maal bij te houden. Deze week was het echter wel merkwaardig dat Mao Tse- toeng zich geroepen voelde Chroesjtsjow openlijk te betichten van een poging zich met zijn industrieland gewoon weer tot het kapitalisme te bekeren. De details die daarvoor werden aange haald - en nogal gezocht zijn - doen er niet zoveel toe. Mao is kennelijk van plan Aziatische landen ervan te over tuigen dat ze de Russen niet moeten toelaten op de grote Afro-Aziatische conferenties (a la Bandoeng) die dit keer in een Afrikaanse stad wordt ge houden. Aan de andere kant heeft Mikojan, de Russische vice-premier, om. bij zijn be zoek aan Indonesië gedaan proberen te krijgen dat men de Russische deelne ming wel zou vragen. Nu moet gezegd worden dat de meeste Afrikaanse en Aziatische landen niet zozeer uit anti-Russische overwegingen maar liever geen sowjets zien komen, maar alleen omdat ze er weinig voor voelen de conferentie te laten ontaarden in het toneel voor een Chinees-Russisch gevecht, ze hebben belangrijker doelen op het oog. Eerst eten. Het merkwaardige is, dat Chroesjtsjow niet probeert om wat groter marxistisch vertoon aan de dag te leggen, waarmee de Chinese propaganda verstoken zou blijven van het gemakkelijkst bruikbare materiaal. Integendeel, in een lange rede voor de opperste sowjet zei hij rond uit dat voor hem eerst van belang was dat de mensen goed te eten en te drinken hadden en dat pas daarna de ideologie komt. Waarna hij eten en drin ken aankondigde voor enige groepen die een beetje achter zijn gebleven in so ciale voorzieningen, om. de kolchoz-boe- ren en de werkers in dienstverlenende bedrijven. Salarisverhogingen zijn ook in het voor uitzicht gesteld van onderwijzers, lera ren en artsen. Ongetwijfeld is hier ook de tacticus Chroesjtsjow aan het woord. Hij heeft geen belang bij ontevreden groepen in 't Was gisteren weer een ouderwets zomerdagje. Hierdoor was de trek naar het altijd verfrissende water weer groot. voor BRILLEN Ziekenfondsleverancier. eigen land, bij wie te gemakkelijk de Chinese ideeën zouden kunnen aanslaan. Mao overdrijft als hij hier kapitalistische ideeën in ziet. Chroesjtsjow maakt al leen gebruik van de algemeen mense lijke eigenschap dat men het graag al tijd beter heeft dan men het heeft. Dat zelfde geldt voor de Chinezen en Mao's afleidingsmanoeuvre is, dat de Chinees aan ideologie mag denken. In de sowj et-unie heeft men echter er varen dat dit op den duur niet tegen een lege maag opweegt. In Huis ter Heide heeft de bouvier Jan van de heer M. Kok, leider van de hon- dendressuurvereniging „De Bewaker", het certificaat politiehond van de K.N.P.V. behaald.

Soester Courant | 1964 | | pagina 5