Sp 50 Jaar geleden brak de Eerste Wereldoorlog uit aar het groen Ook 's nachts mooi zijn... Kenau Simons Hasselaar VAN BUUREN Firma G. van de Pol GARAGE STAM Uw recorder staat klaar bij „De Gouden Snaar". TWEEDE BLAD PONTIAC Auto- en Scooterrijschool voor alle rijbewijzen. VAN BUUREN Loodgieters- werkzaamheden. Renanlt dealer haalde hout uit Scandinavië en sneuvelde op zee. J. Th. Voskuilen K.P.S. geen kampioen. ii. DE MOBILISATIE VAN 1914. De mensen, die door de oorlogstoestand direct worden getroffen, zijn de mili ciens van vijftien lichtingen, die worden opgeroepen. Er is geen tijd voor het maken van uitzonderingen. De kleine middenstander moet zijn win keltje aan zijn vrouw overlaten. De boer zit midden in de hooioogst en ziet daar enboven zijn paarden gevorderd. En men is er op voorbereid, dat straks het oorlogsgeweld, dat nu België teistert, ook over Nederland zal losbarsten. Nie mand kan nu nog voorzien, dat Neder land in vier donkere jaren zijn neutra liteit zal kunnen handhaven en dat de mannen, die nu wegtrekken, gezond en wel zullen wederkeren. Geheel het land staat in het teken van de mobilisatie. Op geen spoorboekje kan men meer staat maken. Treinen vol soldaten trekken naar het Oosten en Zuiden. Ze zijn stampvol, tot de goederenwagons toe. Konvooien legerauto's batterijen rijden de artillerie, kolonnes huzaren en wiel rijders versperren de wegen. De weinige auto's welke rijden, lopen kans gevorderd te worden. De militairen maken jacht op slijpstenen, want de sabels moeten worden geslepen! Op het Malieveld in Den Haag staan de paarden, die gevorderd zijn. Deftige equi- pagepaarden naast brouwerijknollen, de hit van de schillenboer naast het rij paard van de baron. De Scheveningse Pier wordt afgesloten. Waarom weet eigenlijk niemand. Vreest men misschien een bruggehoofd? In ieder geval, de hekken gaan dicht en een imponerende wacht met het geweer aan Personenauto, Vrachtauto en Scooter. Alleen nieuw lesmateriaal en allrisk ver zekerd. Personenauto zowel met grond- als stuurversnelling. EIKENLAAN 1 - TELEFOON 4685 de voet belet de Hagenaars hun geliefde Pier-promenade. Welkom soldaat? In die eerste dagen gaat een golf van enthousiasme door Nederland. Enthou siasme voor de soldaten, die huis en haanMir de Steek laten om het vaderland te beschermen. Dames uit alle standen beijveren zich overal, waar de gemobiliseerden gelegerd zijn, het hun naar de zin te maken. De sigarenfabrieken sturen een lading si garen. En natuurlijk ook de repen „Kwatta's Manoeuvre Chocolaad" met het bekende soldaatje.Later zullen de krijgsgevangenen hun Hollandse bewa kers voor Kwattasoldaten uitschelden! De koningin, te paard gezeten, inspec teert de troepen, die langs haar gaan. Zij zijn goed uitgerust, vooral de met honden bespannen mitrailleurs trekken de aandacht. En niet te vergeten de „Gele rijders"! Alleen zij, die het overwinningsbewuste Duitse leger België hebben zien binnen trekken, die weten hoe de Dikke Bertha's de onneembaar geachte Luikse fortengor del hebben verpulverd, vragen zich be ducht af hoe lang dit leger van burgers in uniform het zal kunnen houden in- Steenhoffstraat 63 - Telefoon 2432 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw dien de Keizer werkelijk mocht besluiten de kortste weg te nemen en Limburg door te trekken. Maar de Keizer heeft eens aan koningin Wilhelmina beloofd „met zijn leven borg te staan" voor de onschendbaarheid van Nederland. En in ieder geval heeft Wilhelm II die belofte nimmer geschonden. De vluchtelingen. Hoe is de stemming in Nederland? Het psychologisch effect van de Duitse Blitzkrieg doet zich gelden. Tegenover de stramme, getrainde Duitsers slaan de Belgische piotten in hun blauwe jassen met brede rode strepen op de mouwen, maar een pover figuur, vindt men. Duitsland is onoverwinnelijk! En vele Nederlanders doen goede zaken met Duitsland. Vele Nederlanders bewaren de plezierigste herinneringen aan een reisje langs de Rijn, aan de Drachenfels en aan de Drosselgasse. Duitsland houdt niet op te verzekeren, dat het strijdt voor een rechtvaardige zaak. Het gaat niet tegen de Belgen en zelfs niet tegen de Fransen: dezen lopen hun maar toevallig voor de voeten. „Gott strafe England"! En erg pro-En gels zijn de Nederlanders - na de Boe renoorlog - nu juist niet Maar de stemming slaat om wanneer de verschrikkingen van de oorlog steeds meer Belgische vluchtelingen over de Ne derlandse grenzen jagen. Hulpeloze oude stakkers, moeders met kinderen, kinderen, die hun ouders kwijt zijn, dwalen door de straten van dorpen en steden in het Zuiden. De schuttingen staan vol met mededelingen in krijt, waar men de familie die-of-die kan vinden. Dan is er opeens het spontane mededogen. Nederland helpt. Alles is nu opeens voor de Belgische vluchtelingen. Men denkt nu niet meer aan de eigen soldaten, die nu immers zijn waar zij moeten zijn: in kazernes, gevorderde schoolgebouwen of koestallen aan de grens. De eerste golf van medeleven is uitgelopen op het strand van de gewen ning. Men wil iets dóen om dit verlammende afwachten te doorbreken. RenauJt R 8 van f 5595,af Renault Dauphine van f 4995,af RenauJt R 4 van f 3995,af. Nieuwerhoekpleln 1 - Soestdijk Telefoon 2850 En geheel Nederland demonstreert zijn barmhartigheid, soms meer goed bedoeld dan efficiënt, aan de Zuiderburen. Rae- makers met zijn felle platen in De Tele graaf doet er nog een schepje op. In tal van zaaltjes declameren bewogen vrouwenstemmen 't gedicht „De Vlucht" van Adema van Scheltema: „Een late dag, het jongske zei: Ach moeder, 't is te ver voor mij, Zou ik sterven moeten? Toen zonk hij neder naar de grond en stierf daar als een zieke hond aan hare voeten...." Tot we ook aan de Belgen weer gewend waren en de klachten over hun „rare" levenswijze de stemmen der declamatri- ces terugdrongen. (Wordt vervolgd). Twee jaar geleden werd de heer A. v. d. Broek hoofd van de Soester plantsoenen dienst, het onderdeel van gemeentewer ken dat zich beijvert de gemeente te ver fraaien, sportvelden te onderhouden, bloemen te kweken voor de Soester plantsoenen en perken, bomen te plan ten, het natuurbad te onderhouden, maar ook speelplaatsen voor de kinderen aan te leggen. Dat laatste is onder meer te zien op de Eng, terwijl men in Soesterberg reeds de ervaring heeft dat daar de baldadig heid van de jeugd afgenomen is sinds er twee speelplaatsen aangelegd zijn. Rechterhand van de heer v. d. Broek is opzichter D. Pureveen, die het meeste contact heeft met de 25 personeelsleden van de dienst, terwijl de heer v. d. Broek veel tijd besteedt aan het vervaardigen van tekeningen bij de vele plannen die er zijn om het aanzien van Soest te ver fraaien. Twee jaar geleden kreeg hij van het col lege van B. en W. de opdracht ervoor te zorgen dat er een goed functionerende plantsoenendienst kwam en vooral aan dacht te schenken aan de nieuwe wijken op de Eng. Dat wordt gedaan, maar er is ook veel aandacht geschonken aan de grote open ruimte van het busstation, waar vele honderden bloemen samen het visite kaartje van Soest vormen. In het klein vindt men deze bloemenpracht op vele plaatsen in de gemeente. De omgeving van het busstation zal nog fraaier wor den, maar dan moet de bebouwing eerst volledig in orde zijn. De heer v. d. Broek is geen man die op zijn bureau zit te mopperen over de ver nielingen die de beplanting van domme Jongens moet ondergaan en ook niet over de gevallen waarbij duidelijk sprake is van diefstal, want hij vindt dat het ge lukkig allemaal nog wel meevalt Toch zou hij natuurlijk graag willen dat er helemaal niets vernield wordt en dat de nare dieven hun aktiviteiten volledig achterwege laten Op de Hellingweg was het „zomergoed" in vakken aangebracht. Aan een bed Afrikanen was grote zorg besteed, maar het werd domweg vertrapt. Op de Park- laan was een border waarin begonia's geplant waren. Ze zijn eenvoudigweg ge stolen. Op de Birkstraat stonden coniferen. Zes ervan werden uitgetrokken en kennelijk neergelegd met de bedoeling ze te vervoe ren, maar de dief durfde het blijkbaar niet aan, liet de zaak liggen en een be woner van de Birkstraat ontfermde zich over de buit en stelde de plantsoenen dienst in kennis van de wandaad. Drie coniferen overleefden de ongewenste operatie niet. Op de Dalweg werden 10 bergdennen uit- SPRBRZBBM SOEPEL SCHOON SNEL SBESTERBERG5ESTRRRT 19 TEL :294S SOEST getrokken nadat ze met veel zorg ge plant waren en voor de mensen die dit werk verrichten is het natuurlijk bij zonder sneu als zij moeten constateren dat hun zorg voor niets geweest is. Het is dan ook gewenst dat ieder rechtge aard Soester direct de politie inlicht als vernieling of diefstal geconstateerd wordt Wij vrouwen moeten in man nenogen wel erg raTe wezens zijn, tenminste als het er op aankomt, wat het nachtkle ding, ondergoed, slaapzakken etc. betreft. Het zal een man een zorg zijn wat voor een pyama hij aan heeft, wat voor ondergoed hij draagt, of in wat voor slaap zak hij zijn kamp eernachten doorbrengt. Op dit gebied zijn wij heel anders ingesteld, wij houden van mooie aparte nachtkle ding, kleden ons graag in ex clusieve lingerie en slapen het liefst in een gezellige slaap zak. Wij kijken niet op de eerste plaats naar de degelijk heid maar wij stellen ons vooral de vraag ,,Hoe kunnen wij 's nachts ook mooi zijn". En de heren der schepping stellen dit nog eens bijzonder op prijs ook. Onze foto toont u een lief nachtjaponnetje, dat zowel degelijkheid als schoonheid in zich draagt. Het is vervaar digd van dubbelgeweven ny lon, waardoor het toch ook weer niet té doorschijnend wordt. De korte pof-mouw- tjes, afgebiest met broederie- tjes, evenals de zoom en de hals geven aan het geheel een aardig effect. De sluiting wordt gevormd door een koordje waardoor men al naar behoefte, de pon strak ker of minder strak kan aan trekken. Zij zijn in diverse tinten verkrijgbaar. De nacht japonnen zijn bijzonder ruim gehouden, zodat u tijdens uw slaap genoeg bewegingsvrij heid houdt. Het enige nadeel van bijna alle nachtjaponnen, en vooral van de nylon ponnen, is dat zij vrij sterk opkruipen. Daar staan echter weer zoveel voordelen tegenover, zoals bijvoorbeeld het gemakkelijk wassen, niet strij ken, het luchtig maar toch warm zitten en het snelle drogen etc. dat het alleszins de moeite waard is zo'n pon aan uw nachtgarderobe toe te voegen. WHJ-Y MAENS (Nadruk verboden) want er wordt iets vernield of gestolen wat van ons is en het is al te dwaas wanneer men dit laat doen zonder in te grijpen. In Soest-Zuid werd een prikkeldraadaf rastering gesloopt. In een rustig gesprek met de daders heeft de heer v. d. Broek de slopers ervan kunnen overtuigen dat hun daad geheel misplaatst was. Hij krijgt dan ook de indruk dat er heel weinig vernielers en heel weinig dieven in Soest zijn die het gemunt hebben op het groen dat ons gemeenschappelijk eigendom is. Naar zijn mening heeft men waardering voor het feit dat het ge meentebestuur op deze wijze ons dorp wil laten verfraaien en er een goedbe- zette dienst voor wil inzetten. Er werden bloembakken geplaatst bij het nieuwe kerkgebouw van de Apostolische gemeente aan de Talmalaan. Niet voor de kerkgangers, die het overigens ook VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1964. wel zullen waarderen, maar voor hen die op de banken bij de kerk zitten en daar bij zijn vele moeders met kinderen. Een bak werd plompverloren in elkaar ge trapt toen de specie nog zacht was, maar er werd een nieuwe bak geplaatst en deze bleef gelukkig heel. Met veel zorg wordt in de gehele ge meente gewerkt aan de groenvoorziening die voor recreatie en gezondheid moet zorgen, maar tevens voor verfraaiing en van deze verfraaiing komt weinig te recht als er vernielingen aangebracht worden of als alles gestolen wordt. Voor de kinderen worden speelplaatsen aangelegd die onder meer een wapen in de strijd tegen de baldadigheid zijn en die voor gezonde ontspanning zorgen. Dat alles wordt gedaan door de plant soenendienst. Niet alleen in het voorjaar en de zomer, maar ook in het najaar en de winter, als de grond bewerkt wordt, bomen, heersters en rozen geplant wor den en alles klaargemaakt wordt wat in de zomer groen moet zijn Het groen dat er voor ons genoegen is. Wie meent dat de emancipatie der vrouw een modern verschijnsel ls, wordt er dikwijls op gewezen, welke belangrijke diensten de vrouw aan de gemeenschap kan bewijzen. Kijk maar eens naar Ke nau, heet het dan. Vooral de geschiedschrijvers der laatste eeuw hebben zich dikwijls bezig gehou den met de figuur van Kenau Hasselaar, omdat zij zo'n merkwaardige positie in neemt in de historie, waarin de vrouwen over 't algemeen een ondergeschikte rol spelen. Maar ze was geen Kenau. De waarheid over het heldhaftige optre den van Kenau bij het beleg van Haar lem schijnt door de feiten te worden ge logenstraft. Zij werd geboren als de dochter van Simon Gerretsz Brouwer Haar vader werd zo genoemd omdat hij een brouwerij bezat. Nu nam men in de verleden tijd niet zo nauw met de familienaam, zodat het geen wonder mag heten, dat Kenau la ter werd benoemd met de naam van haar moeder, die Hasselaar heette. Haar Jeugd vervloog in een rauwe tijd, geheel gevuld met de tachtigjarige oor log. Twee van haar broers stierven een onnatuurlijke dood. De ene werd ver moord door tegenstanders, de andere sneuvelde in de strijd tegen de Span jaarden in de beruchte slag bij Jemmin- gen. Hieruit blijkt reeds dat de familie veel offerde aan de vaderlandse zaak. Ke nau was de moord op haar broers niet vergeten en was bijzonder begaan met het lot van haar neef, vaandrig Hasse laar, die evenals zijn vader in het leger diende. Hij heeft bij de verdediging van Haarlem een heldhaftige rol gespeeld Volgens veel verhalen heeft hij op het doen en laten van zijn tante grote in vloed uitgeoefend, zodat haar houding bij 't beleg van Haarlem begrijpelijk wordt. Houtkoopster. Op achttienjarige leeftijd huwde Kenau met Nannlng Gerbrandsz, scheepsbouwer. Zij kreeg vier kinderen, die ze groot bracht door het bedrijf van haar man, die haar reeds op jeugdige leeftijd ont viel, voort te zetten. Het schijnt dat zij zelf verschillende zeereizen heeft ge maakt om in Scandinavië hout te ko pen en hieruit blijkt wel dat zij een kordate vrouw is geweest. In 1572 sloegen de Spanjaarden het be leg voor Haarlem. Kenau ls in de stad en stelt haar voorraad hout ter beschik king om er schepen van te bouwen voor de verdediging. Haar eigen werf schijnt voor deze bouw niet geschikt te zijn ge weest. Uit geen enkel historisch docu ment blijkt echter dat ze zelf actief aan de strijd heeft deelgenomen. Er leefden ongeveer 29.000 burgers bin nen de stad en het garnizoen telde 4.000 man. De aanvallers waren 30.000 man sterk en goed bewapend. Het ligt dus voor de hand dat men een beroep op de vrouwen deed om hand- en span diensten te verrichten. Documenten over de vorming van een vrouwenlegioen on der Kenau Simons Hasselaar zijn echter niet te vinden. Vele fabeltjes. Veel onderwijzers vertellen, dat zij met pekkransen en gloeiende olie op de wal len heeft gestaan om elke Spanjaard, die in de buurt kwam met een gloeiende krans te lauweren of om hem een scheutje het olie op zijn hoofd te gie ten, maar dit wordt nergens door tijd genoten beschreven. Toch zijn er geschiedkundige dagboeken uit die tijd, waarin zelfs vermeld wordt hoe vrouwen door een onvermoed kanon schot werden uitgekleed en hoe een eer zaam burger plotseling de hoed van zijn hoofd werd geschoten. Maar nergens wor den de heldendaden van Kenau beschre ven. Ook heeft Kenau het beleg overleefd. Dit is merkwaardig, want nadat de Spanjaarden de stad veroverd hadden, werd zij voor een groot deel uitgemoord. Ook Kenau's neef werd ter dood ge bracht. Zou men haar als een der voor naamste verdedigsters gespaard hebben, terwijl honderden vrouwen door de Span jaarden na weerzinwekkende mishande ling werden gedood Dit is niet waar schijnlijk. Er is echter nog een docu ment, dat Kenau in 1578 eigenhandig heeft getekend. Nu is er een opvatting dat deze held haftige dame de stad heeft kunnen ver laten, voordat het uur der grote ver gelding was aangebroken, maar dit is niet zeker. Na het beleg heeft Kenau wel in Arnemulden gewoond en heeft zij daar het waagmeesterschap waargenomen. La ter, 1577, schijnt zij weer naar Haarlem te zijn verhuisd om het oude bedrijf weer te beginnen. Zij ging weer reizen en hout kopen. Gesneuveld op zee. Een dezer tochten ls haar noodlottig ge worden. In 1588 voer zij in de nabijheid van Zweden, waar haar schip door pi raten moet zijn overvallen. Vermoedelijk hebben de zeerovers aan deze dame geen gemakkelijke prooi gekregen, maar zij is in dit gevecht gesneuveld. In enkele musea worden ons wel sabels of pieken getoond: die door Kenau zou den zijn gebruikt. Onderzoekingen wijzen echter uit, dat deze wapens eerst veel la ter, in de zeventiende eeuw, in gebruik waren. Kenau was toen reeds lang uit de tijd. Ook vindt men wel ergens de trommel, die Kenau zou hebben geroerd om haar medestrijdsters op te roepen. Vermoedelijk heeft Kenau nooit op een trommel geslagen. Jammer voor al de vrouwen, die in Ke nau Hasselaar de moeder van het vrou wen heldendom hebben gezien. Zij kunnen zich echter troosten. Al is Kenau niet geweest een kokkin van gloeiende pek of een werpster van bran dende strokransen, zij was zonder twijfel een zeer stoere vrouw, die in haar tijd met hoofd en schouders boven haar soortgenoten moet hebben uitgestoken. Van Weedestraat 8 - Telef. 2458 Het zit de Soester voetbalclubs dit jaar niet mee. S.E.C. zag een geringe kans op het be halen van het kampioenschap verloren gaan, B.D.C. ontliep op het nippertje degradatie, V.V.Z. zag een hele grote kans op het behalen van het kampioen schap binnen een minuut verloren gaan door twee fatale doelpunten van tegen stander D.O.B., terwijl K.P.S. dinsdag avond niet verder kwam dan een 0-0 gelijk spel tegen het Amersfoortse Brons- werk. Dit betekent dat geen beslissings wedstrijd tegen het team van Zon en Schild gespeeld zal worden om de eerste plaats, omdat deze nu voor de Amers foortse ploeg is. K.P.S. moest winnen om gelijk te komen met Zon en Schild, dus het was begrij pelijk dat deze ploeg langs de lijn stond en het elftal van Bronswerk uitbundig huldigde omdat het K.P.S. weerstaan had. De mannen uit Amersfoort hebben dan ook uitstekend partij gegeven. Ze speel den technisch beter dan de leden van de K.P.S.-ploeg, maar schutters ontbra ken. Twee Antillianen speelden een heel knappe partij, maar voor het doel waren ze nauwelijks gevaarlijk omdat ze niet konden schieten. Veel kans hiertoe kre gen ze ook niet want spil v. d. Valk was goed op dreef, terwijl keeper Van Essen in vorm was. In de eerste helft beheerste Bronswerk het middenveld en K.P.S. kreeg niet veel kansen. Ten Hove kwam dicht bij het scoren van een doelpunt toen de bal na een keihard schot van zijn voet buiten bereik van de keeper tegen de lat kwam. In de tweede helft was Bronswerk nage noeg constant in de aanval, maar succes leverde dit niet op. Tegen het einde van de wedstrijd tracht te K.P.S. de overwinning te forceren. Van Wijk ging naar voren en v. d. Valk bezette nu de rechtsbuitenplaats. Hazen- donk had bijna succes toen hij een enorm hard schot loste, maar keeper Nakken van Bronswek sloeg de bal cor ner en het bleef 0-0.

Soester Courant | 1964 | | pagina 7