KPbi| Een Nederlandse Raketbasis Wie is Anastas Mikojan? ISGCMAA 7n Managersziekte een fabel, maar toch WASSERIJ GELRIA EDE Soest voor dertig jaar. D. ENGEL De avonturen van Gertjan en Maartje. 'ïfliPf? .«'FIJ'W; In Duitsland staan Nederlandse afweerraketten. Afscheid van P.T.T. Rustenburg. Bioscoopprogramma. Zeepost. De nieuwe president der Sowjet-Unie. UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool „Onlangs nog vlogen 30 Russische vlieg tuigen een parade of iets dergelijks in de buurt van Berlijn. De radar van de Eerste Groep Geleide Wapens met haar hoofdkwartier te Münster-Handorf nam de toestellen waar en onmiddellijk wer den de Nederlandse Nike raketten in Duitsland startklaar in positie gebracht, gereed om te worden afgevuurd". Dit verhaal, dat wij hoorden uit de mond van een Nederlandse luchtmachtofficier in Handorf, bewijst de onafgebroken 24-uur-per-etmaal paraatheid van onze Nike-raketbases m Duitsland. Vervanging van straaljagers Er komen in de Koninklijke Luchtmacht in totaal 20 squadrons met raketten, die voor een deel de bemande straaljagers vervangen. De eerste groep geleide wa pens kwam op 10 oktober 1961 in ope rationeel gebruik met Nike Ajax en Nike Hercules afweerraketten, gelegerd nabij Münster en Osnabrück. Thans is ook de tweede groep in opbouw, bij Erle en Schöppingeberg. In totaal moeten in west-Duitsland wel 276 lanceerinrichtin- gen voor Nike-raketten staan, die onder deel vormen van de z.g. „missile belt", die loopt van Noorwegen tot Turkije. Dit jaar komen de eerste Nederlandse Hawk-raketten in dienst, speciaal bedoeld om laagvliegende vliegtuigen aan te val len. De Hawk-gordel komt nog vóór de Nike-gordel te liggen, vlak achter het IJzeren Gordijn. De Nederlandse Hawks werden gelegerd in de buurt van Hann- over. In totaal kreeg ons land hier twaalf squadrons Hawks elk met 18 Hawk-raketten. De Hawk is effectief tot 15.250 meter hoogte en wordt meegevoerd op mobiele lanceerwagens waarop drie Hawks tegelijk worden geplaatst. De acht squadrons uitgerust met Nike- raketten hebben, zoals we zagen, zowel de oude Nike-Ajax als de betere Nike- Hercules. Wij vernamen dat de Ajax er nu uitgaat en dat uitsluitend de Her cules in dienst blijft. De Hercules heeft betere prestaties, heeft een hoogte van wel 150.000 voet bereikt en een snelheid van wel Mach 3.3. Minder gevaarlijk. De Hercules bezit een afwerpbare „boos ter" en heeft poederraketten in plaats van vloeibare raketbrandstof zoals de Ajax. Hij is voor het grondpersoneel aanmerkelijk minder gevaarlijk. De Nike-raketten worden in Duitsland niet ondergronds opgeslagen, zoals in Amerika gebruikelijk is op de Nike-basis. Wij vernamen in Handorf dat de Nike- basis binnen 5 minuten nadat alarm is geslagen, gereed is om te vuren. Ver wacht wordt dat in tijd van oorlog zo'n Nike-basis binnen twee uur is „leeg geschoten". Dan is voor de bemanning van de basis de oorlog over. Als het goed is, moet de vijandelijke luchtmacht in die tijd reeds zijn vernietigd en aan genomen wordt, dat S.A.C. - het Ameri kaanse strategie Air Command - in die tijd haar werk reeds heeft gedaan Er worden in Duitsland geen raketten gelanceerd. Daarvoor gaan de Neder landers ieder jaar naar Amerika, waar enkele Nike-raketten daadwerkelijk de lucht in gaan. Wel wordt gewerkt aan een oefen-basis op het eiland Kreta, die volgens de plannen in 1966 in dienst zal komen. Voor het eerst maakten de Nederlanders een z.g. S.N.A.P.-oefening mee, een Short Notice Annual Practice. Dit betekent dat slechts 14 dagen van te voren het bericht komt dat de mannen naar Amerika moeten om te schieten. De tijd van voorbereiding is dan dus uiterst kort. Met atoomkop. De raketbasis Münster-Handorf heeft een klein helikopterveldje, waar we o.a. twee Alouettes en een Hiller van de Neder landse strijdkrachten zagen, alsmede een Bristol Sycamore van de Bundeswehr. Het gebruik van de Nike-raket is moge lijk met de hulp van een computer (re kenmachine) en drie verschillende ra dars, de z.g. Acquisition Radar, de Target Tracking Radar en de Missile Tracking Radar. Elk squadron bestaat uit een montage en onderhoudssectie alsmede drie lanceersecties van drie lanceerin- richtingen (launchers) elk. De raketten liggen dwars op een rail, waarvan het ene uiteinde zich bevindt in een gebouw waar de wapens beschut voor onmiddel lijk gebruik gereed liggen. De Nikes kun nen van atoomkoppen worden voorzien. Een Nike-groep heeft vier squadrons en de groep geeft operationele leiding aan deze squadrons door middel van een groepsoperatiecentrum (G.O.C.Het be schikt hiertoe over een zoekradar met een groter bereik dan dat van de squa dronradars. Het staat bovendien in ver binding met het sector operations cen ter (S.O.C.), waaronder het ressorteert samen met andere groepen geleide wa pens, radarstations en vliegbases. De op dracht tot aanvallen gaat in de regel uit van het S.O.C. Vanwege de hoge snelheid waarmee de doelen tegenwoordig vliegen, is het nood zakelijk dat de opdracht vrijwel onmid dellijk bekend is bij het uitvoerende on derdeel en daarom is een systeem ont wikkeld dat de gegevens bijna zonder tijdverlies door middel van elektronische signalen doorgeeft. Al met al een fascinerend geheel, zo'n Nederlandse raketbasis in Duitsland Honderden Nederlandse luchtmachtmen sen houden hier onafgebroken de wacht om Nederland voor een onverhoedse luchtaanval uit het oosten te bescher men. „Dat vragen wij ons ook af. Maar wacht ik zal eens gaan kijken, misschien kun nen we er met z'n drieën iets tegen be ginnen." „Hm," mompelde Gertjan voor zich heen „de balken zijn dikker dan ik dacht." Hij rukte en trok, ja, het hout kraakte wel. Maartje en Wiekebol keken gespannen toe. „Ik geloof toch," zei Gertjan al sjorrend, dat er een bijl aan te pas moet komen." Nauwelijks echter had hij 't laatste woord gesproken of „De managersziekte behoort tot het rijk der fabelen. Als de topfunctionaris kor ter zou leven dan andere mensen, dan zouden de statistieken dat moeten uitwij zen. Er is echter geen enkel onderzoek bekend, dat deze onprettige hypothese bevestigt, noch in Europa, noch in de V S Deze opmerkelijke woorden schreef dr J. de Koek van Leeuwen van het Ne derlandse Instituut voor Preventieve Ge neeskunde in een onlangs verschenen boekje „Gezond blijven in de top". De auteur laat er overigens geen twij fel over bestaan, dat de topfunctionaris meer dan andere werkers grote span ningen te verwerken krijgen, die vooral na zijn 45ste levensjaar een bedreiging voor zijn gezondheid kunnen betekenen. Hij moet dikwijls zeer belangrijke be slissingen nemen. Maar is die beslissing altijd juist De hiermede samenhangende onzekerheid is de hoofdoorzaak van de spanningen die de topfunctionaris onder gaat. Vaak is hij bij het nemen van be slissingen afhankelijk van de adviezen van specialisten. Dikwijls moet hij diens adviezen aanvaarden, ook al wordt hij door innerlijke twijfel aangegrepen. Ongezond. De spanningen, die door deze belastende factoren worden veroorzaakt, kunnen ge makkelijk tot overbelasting leiden. De topfunctionaris ziet zich overspoeld met de meest uiteenlopende besognes en hard nekkig streeft hij er naar alle lopende zaken toch onder zijn controle te houden. Permanente tijdnood en een voortduren de vermoeidheid kunnen hieruit resul teren. Voorts is de leefwijze van topfunctiona rissen niet altijd gezond. Niet voor niets wordt daarom al gesproken van „de ba- zenpest". Vergaderingen in berookte ka mers, cocktailparties nemen tijdens de vrije uren de plaats van gezonde ont spanning in. Voorts rijden zij te veel auto's en wandelen te weinig. Zaken reizen over lange afstanden zijn meestal ook erg vermoeiend. Heen en weer vlie gen voor een zeer omvangrijk program ma lijkt efficiënt doch kan zeer onge zond zijn. De verschillen in de tijd van zonsopgang en in winterse en zomerse omgevingen verstoren de ritmen van het lichamelijk organisme. Wat contacten met de arts betreft acht dr De Cock van Leeuwen een jaarlijkse medisch onderzoek' noodzakelijk Zij die boven de 55 jaar zijn, moeten zich zelfs eens per half jaar laten onderzoeken. Overigens is het duidelijk dat dit alles niet alleen geldt voor de „managers", maar ook voor andere druk bezette man nen en zeer zeker ook voor huisvrouwen. krak, krak!Gertjan klampte zich vast, maar ach, het hout was zo oud en vermolmd, dat het niet de minste weer stand bood. Arme Gertjan. Met een luide bons tuimelde hij achterover op de grond. „Au! au!" hij greep huilend naar zijn hoofd, waar hij zich het meest had bezeerd. Wat had Maartje, een medelij den met haar broertje ze troostte hem wat ze kon en ook Wiekebol was erg ontdaan. „Zullen we maar weer terug- De Soester ingezetene J. Pol heeft te Baarn afscheid genomen van de P.T.T. na tante Pos 44 jaar gediend te hebben. Dit afscheid werd niet vrijwillig ge nomen maar afgedwongen door het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd. Het vond plaats in gebouw „Het Brandpunt", waar velen bijeen waren. De heer Ten Doeschate, directeur van het telefoondistrict Amsterdam sprak de scheidende functionaris toe. Hij schetste de bijzondere verdiensten van de heer Pol, die 44 jaar met inzet van al zijn krachten voor de P.T.T. werkte. Hij maakte de overgang van luchtkabels op grondkabels mee, zag de telex en de huistelefoon komen en was dichtbij ge tuige van de volledige automatisering van de telefoon. De heer Ten Doeschate dankte de heer Pol voor het vele belang rijke werk dat hij in dienst van het be drijf verrichtte en overhandigde hem een legpenning met inscriptie. Technisch hoofdambtenaar De Jong van het telefoondistrict Amsterdam sprak het vermoeden uit dat het de heer Pol zogenaamde „Stalincultus" - in de landen aangesloten bij het z.g. Warschau-pact en in de communistische partijen in het .kapitalistische" buitenland. Liberalisering. Op dat zelfde twintigste partij-congres vielen uit de mond van Mikojan de wel zéér merkwaardige woorden: „liberalise ring van het marxisme" en in de loop der daarop volgende jaren is gebleken dat deze Mikojan, meer nog dan Chroest- sjow, voorstander is - indien men althans zijn woorden kan en mag geloven - van een vreedzaam naast elkaar voortleven (co-existentie) van oost en west, „van gaan," stelde Wiekebol ietwat moedeloos voor, terwijl hij met zijn kaarsje bij lichtte om te zien of Gertjan een buil op zijn hoofd had. „Nee, nee," stribbelde Gertjan tegen, terwijl Maartje zijn tra nen afdroogde, „daar denk ik niet over. De grootste moeilijkheden hebben we achter de rug." Dat ze nog voor veel grotere problemen zouden komen te staan nee, dat vermoedden ze geen van allen. niet moeilijk zal vallen als gepensio neerde te leven, want hij heeft vele lief hebberijen die de verveling kunnen ver drijven. De heren Van Eek en Bal spraken even eens als vertegenwoordigers van het telefoondistrict Amsterdam en de heren Scalé en Zegers, respectievelijk oud hoofdopzichter en opzichter namens de dienstkring Hilversum. De heer Zeggelaar sprak als oudste per soneelslid van de dienstkring. De heer Doeland bood namens de Baarnse colle ga's, die nu ex-collega's van de heer Pol 'zijn, een herinneringsalbum aan. De bejaardenvereniging „Rustenburg" houdt op woensdag 12 augustus in De Gouden Ploeg een vergadering. De se cretaris en de penningmeester zullen ver slag uitbrengen over het afgelopen ver enigingsjaar. Het ligt in de bedoeling een maquette en tekeningen te tonen van het bejaardencentrum „Molenschot" dat op de Eng gebouwd zal worden. Van heden tot en met woensdag draait in de avondvoorstellingen van het City theater de spectaculaire en spannende film „Hercules tegen Odysseus". Hercules krijgt de opdracht Odysseus gevangen te nemen en als slaaf naar Sicilië te brengen. Hercules krijgt de man van Ithaca inderdaad te pakken en sluit hem op in het ruim van een schip Odysseus sticht brand en maakt van de verwarring gebruik door overboord te springen. Hercules springt hem na en beide mannen komen uitgeput op een eiland aan. Daar leven vreemde wezens onder een koningin die beveelt dat de mannen aan een heilige gier geofferd zullen worden, maar zij weten te vluch ten. Als Odysseus tenslotte de bruid van Hercules bevrijdt komt er van de slaver nij natuurlijk niets meer. In de middagvoorstelling, behalve zon dagmiddag, „Drie dolle tantes", een dolle klucht van vier muzikanten die zich als „tantes en nichten" van vier meisjes ver kleden die ze willen bezoeken in een pensionaat waarin geen mannen toege laten worden. Dat geeft heel veel moei lijkheden maar ook vrolijkheid en daar om is het in deze film begonnen. „Eddie op leven en dood" draait zondag middag. Eddy Constantine vervult de hoofdrol. Hij is onschuldig veroordeeld tot twintig jaar tuchthuisstraf en ont snapt om uit te gaan zoeken wie de be drijver van de misdaad is waarvoor hij in de gevangenis kwam. Gezocht door de politie en een gangsterbende beleeft hij vele avonturen. Natuurlijk zegeviert 'en- slotte het recht. In de donderdagcyclus „Die Lustige Witwe" met Peter Alexander. Deze nieu we verfilming van Léhars operette is de moeite waard en dat niet in de laatste plaats cm de muziek van de bekende operettecomponist. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Verenigde Staten van Amerika: ss „Nw. Amsterdam", 9 aug. en ms „Kerkedijk" 12 aug. Argentinië: ms „Aludra" 11 aug. Australië: ms „Blumenthal" 12 aug. Brazilië: ms „Aludra" 11 aug. Voorm. Brits-Oost-Afrika: ms „Jean La borde" 9 aug. en ms „Si-Kiang" 11 aug. Canada: ss „Nieuw Amsterdam" 9 aug. en ms „Finland" 13 aug. Chili: ms „Wien" 9 aug. en ms „Roebiah" 11 aug. Indonesië: ms „Dortmund" 15 aug. Ned. Antillen: ms „Socrates" 11 aug. Nieuw-Zeeland: ms „Main Lloyd" 9 aug. en ms „Hinakura" 13 aug. Suriname: ms „Kreon" 12 aug. Z.-Afrika (Rep.) en Z-W.-Afrika: ms „Windsor Castle" 9 aug. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. „Wat papieren Bartje vertelde" was dertig jaar geleden een rubriek, waarin mensen voorkwamen die hele gekke na men hadden. Gis de Kaaloor, Zwarte Wil- lemijn, Rooie Pieter, de veedief en meer van dat fraais. „Nutricia bereidt zuigelingenvoeding voor elke leeftijd", adverteerde een win kelier, maar dat zuigeling zijn zal uiter lijk bij twee jaar toch wel over zijn, dus „elke leeftijd" is wel wat overdreven, want opoe nuttigde geen zuigelingen voeding van Nutricia. Er zullen tegenwoordig wel meer weg- piraten zijn dan 30 jaar geleden, maar het heeft er veel van weg dat de straffen die toen uitgedeeld werden fikser waren dan nu. Een caféhouder uit Amersfoort werd in Soesterberg aangehouden. Hij zat dron ken achter het stuur van zijn auto. Dat kostte hem een maand gevang en zijn rijbewijs was hij voor een jaar kwijt. Ook dertig jaar geleden kon men zich al ergeren aan de Sowjet-Unie en met afgrijzen werd in de Soester Courant meegedeeld dat de werken van de schrij ver Tolstoi verbrand werden en dat hij zelf tot verbanning veroordeeld werd. Dat laatste was niet zo'n ramp, want de goede man met de baard stierf al in 1910. Joh. Vervat, Koninginnelaan, beloofde 30 jaar geleden iedere Soester ingezetene 100 gulden als hij kon aantonen dat hij in de stad voordeliger terecht kon met het kopen van een kinderwagen dan bij Vervat. Dat was een heel gewaagd aan bod, want het bood mensen met op lichtersallures goede kansen. Restaurant Eemland maakte bekend dat de bierprijs teruggebracht was tot een kwartje voor een heel groot glas. Ook was er weer eens een mevrouw die een net zindelijk dagmeisje vroeg. Dat kind moet dan minstens drie of vier jaar zijn. Mevrouw durfde het blijkbaar niet met een gummibroekje aan. In een krap vijf minuten durende zitting van het „Presidium der Opperste Sowjet" werd dezer dagen geïnstalleerd tot voor zitter, met andere woorden benoemd tot president der sowjet-unie, de thans 68- jarige Anastas Iwanowitsch Mikojan, als opvolger van Leonid Iljitsch Breschnen, 57 jaar, welke laatste zich in de toe komst zal hebben bezig te houden met bestuurstaken verband houdende met de leiding van de communistische partij in Rusland. Dit besluit, deze vorm van commando-wisseling in de hoogste re gionen van het land, had plaats in op dracht van de opperste sowjet. BOSSTRAAT 5 TELEFOON 2543 Van de oude garde. Mikojan is thans 68 jaar oud, werd in Armenië (in Rusland) geboren en is één der weinig overgeblevenen van de garde der oude bolsjewisten. Zoals alle Arme niërs, is ook Mikojan klein van stuk, slank en beweeglijk; hij heeft een licht- voorovergebogen gestalte. Hij is weduw naar, vader van vier zonen. Vrouw en moeder Aschgan Mikojan overleed - in november 1962. Mikojan overleefde alle partij-zuiverin gen en monster-processen tijdens het staünistisch tijdperk, hielp wijlen Josef Stalin bij alle door de laatste voorge schreven zuiveringen uitgevoerd tegen de trotzkisten, de koelakken en de mensje wieken, is sinds 1935 lid van het zoge naamde: Polit-bureau en heeft vanaf 1956 zitting in het partij-presidium. Hij is een expert op het gebied van de inter nationale handel. In 1926 werd hij benoemd tot minister (volkscommissaris) voor handel en eco nomie. Hij was toen 31 jaar oud. In de aanvang van 1956, met name in februari van dat jaar, was een merkbare verandering m het politiek denken en handelen van Mikojan merkbaar en het was uitgerekend deze Mikojan, die op het twintigste partijcongres de eerste stoot gaf tot een zekere verzachting van het communistische dogma waardoor al vrij spoedig een einde kwam aan de stalinis tische persoonlijkheidsverheerlijking - de het inslaan van nieuwe en vreedzame wegen door socialisme en kapitalisme. Het was ook weer Mikojan, die in de „opperste sowjet" adviseerde om een 'tweetal in de tweede wereldoorlog ver overde marine-steunpunten, en wel Pork- kala aan Finland en Port Arthur aan China, terug te geven. Toen in oktober 1956, een verwijdering ontstond tussen Chroesjtsjow en de Pool se partijleider Gomoelka, trad Mikojan als vredestichter op. In november 1962 vertrok hij naar Cuba en regelde daar op het moment dat de toestand door Kennedy's ultimatum poli tiek gezien uiterst gespannen was, het terugvoeren van raketten naar de sowjet- unie en het opheffen van de op Cuba aanwezige Russische raketbases. „Smiling Mike". Tijdens een partijcongres te Moskou op 8 november 1956 leek het er op, dat de rol van Mikojan in de Russische politiek en in de partij was uitgespeeld en dat hij door Nikita Chroesjtsjow ter zijde zou worden geschoven. Mikojan was bij de bespreking van maatregelen betreffende het in cultuur brengen van grote, braak liggende gebie den in Kasachstan, in conflict geraakt met de rode tsaar en aanvankelijk leek het er op, dat er tussen de twee rode politici een breuk was ontstaan. Op een jeugdcongres der „Komsomol" de communistische jeugdorganisatie in Rusland, dat die zelfde dag in de stad werd gehouden en waar - in de middag uren - zowel Chroesjtsjow als ook Miko jan het woord voerden, trok Nikita open lijk tegen Anastas van leer en veroor deelde hij diens oppositie. Toen later bleek, dat de oppositie en de kritiek van Mikojan gegronde redenen hadden, werd de zaak door het Kremlin „doodgezwe gen" en liet men alles voor wat het was Driemaal bezocht Mikojan, in opdracht van het partij-presidium, de Verenigde Staten en wel in 1959, 1962 en 1963 en de Amerikanen noemden hem van toen af „Smiling Mike". De toekomst zal moeten leren, wat zich achter deze glimlach ver borg. De mvoering van het Amerikaanse lopen- de-band-systeem, van de tomaten- en vruchtensap, de ingeblikte vruchten en van de bronwater-automaten, die overal in Moskou, in fel rode kleuren, het straatbeeld sieren, doch allemaal uit de States afkomstig zijn, was het werk van Anastas Mikojan, thans president van de Unie van Socialistische Sowjet Republie ken. AUTOVERHUUR Eemnesserweg 22, Baarn, N.V. tel.: 0 2954-3100 lb.g.g.4344)

Soester Courant | 1964 | | pagina 8