Onverantwoordelij ken bedreigen de wereld VAKANTIE. Obstinate Makarios gaat tot het uiterste HET OOG GERICHT OP DE PIER. ENTREE VOLWASSENEN F.1r KINDER EN"M2 JAAR.O 50 Tennistournooi. Speelplaats. Schatgraverij uitgesteld. Plan Soester Eng I. S Wedstrijden van S.E.C. Verbetering Heideweg. VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1964. JAARGANG No. bi. SOESTE R '(TOURANT Verschijnt Iedere dlnsdae en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.40 - per post 2.75. UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 2IA SOEST TELEFOON 2566 GIRO 126156 De agressieve, communistische Vietcong van Noord-Vietnam, geruggesteund door het communistische bewind, doet uit overmoedige politieke beweegredenen een aanval met enkele motorboten op een Amerikaanse torpedoboot. Men dient een speldeprik toe aan de machtige zevende vloot, wellicht in de hoop dat Amerika, uit angst voor een verdergaand conflict, zo'n speldeprik wel zal slikken en daar mede dan prestige zal verliezen tegen over andere Aziatische volken. Dat blijkt een misrekening. Amerika laat een vergeldingsaanval uitvoeren op kust plaatsen van Noord-Vietnam en zo is onverwachts, door overmoed van onrust stokers in een klein land, een de wereld vrede bedreigende gespannen internatio nale toestand ontstaan. Verdergaand on heil wordt feitelijk alleen voorkomen door de macht waarover Amerika met zijn bondgenoten beschikt en die de communistische wereld (nog) niet toe staat een grotere oorlog te riskeren. Op Cyprus zien we een dergelijk ver schijnsel. Aartsbisschop Makarios is daar bezig alle hoop op christelijkheid en naastenliefde te vernietigen door te trachten 't eiland onder volledig Grieks- Cypriotisch bestuur te krijgen, met uit schakeling van Turkse medezeggenschap. Ook hij laat zich daarbij steunen door communistische invloeden om zijn doel te bereiken en meent daardoor zich te kunnen veroorloven de Turkse Cyprioten, met geweld te verdrijven. Ook hier, evenals ten aanzien van Viet nam, een schenden van mede door in vloed van het westsen tot stand geko men verdragen, waarbij de invloedsferen verdeeld werden om daardoor zo goed mogelijk de vrede te bewaren. Ook Makarios meent die westerse invloed wel te kunnen trotseren, bouwend op heimelijke Russische hulp, want Rusland ziet hierin een ondergraving van het bondgenootschap van de N.A.V.O., waar zowel Griekenland als Turkije deel van uitmaken. Noch de Griekse, noch de Turkse rege ring wil over de Cyprische kwestie een openlijk conflict, maar Makarios gaat onverdroten door de Turken op het ei land te bestrijden en tenslotte ziet de Turkse regering zich dan wel genood zaakt haar landgenoten militaire steun te verlenen en voert vanuit de lucht be- straffingsaanvallen uit op Grieks-Cyprio tische stellingen en dorpen. Opnieuw is daarmede, door een kleine, ondergeschikte persoon en bevolkings groep, een de wereldvrede bedreigende situatie geschapen. Openlijk verklaart Makarios zelfs zich daardoor niet van zijn plannen te zul len laten afbrengen, wel een teken hoe onverantwoordelijk zulke volksophitsers zich ten aanzien van het labiele even wicht in de wereld gedragen. Dit evenwicht is mede afhankelijk van het gezond verstand der regeringsleiders Vakantie, dat is het ontdekken: De lucht is net zo blauw als thuis, Of Je in Zandvoort aan de zee zit In Stadskanaal of in Zwartsluis. Vakantie is het stil verlangen Naar ongekende zoete rust, En daarom trek je heel vermoeiend Naar verre plaats of vreemde kust. Vakantie is voor vele mensen 't Vergaren van een massa stof, Hetzij om lekker op te scheppen Of het verbloemen van de sof. „Zat u in België met regen? Wat zielig van uw geld was dat: Toevallig waren wij in Napels, Het mooiste weer en wat een stad!" Vakantie, dat is dure kaarten Uit Zwitserland of Tripolis; Uit Valkenburg stuur je geen prentjes Omdat het overdreven is. Vakantie is het grif vergokken Van wat gespaard is met veel pijn, Blasé op een terrasje zitten Bij uitgelezen dure wijn. Vakantie maakt de kinders lastig Ten overvloede zegt moe gauw: „Ze zijn gelukkig thuis heel anders Maar vader laat de zaak blauw-blauw. Vakantie is opnieuw ervaren Wat je reeds kende als een feit: De mooie droom is de illusie Ontwaken is de werk'lijkheid Als een ballon is de vakantie, Je blaast hem op, daar is-ie voor; Een prik, een knal en 't is weer over! Je zit weer thuis of op kantoor! in Moskou en in Washington en naar al le waarschijnlijkheid zal dat verstand ook nu niet ondergraven worden door dit conflict. Maar altijd zijn grote oorlogen vooraf gegaan door kleine, plaatselijke conflic ten die uit overwegingen van politieke prestige en van angst in staat kunnen zijn een balletje aan het rollen te bren gen dat uiteindelijk niet meer valt te stuiten En de wereld is helaas vol van zulke ophitsers; men vindt ze in Azië, ln Afrika, in Zuid-Amerika. Zij spelen met het gevaar van het uitbarsten van een atoomoorlog alsof het slechts om een re gen van knikkers gaat. Hoewel wij in de daadkracht van de Ver. Naties tot het bewaren van de wereldvrede niet zo heel veel vertrouwen meer hebben, is er thans meer dan ooit aanleiding te pleiten voor een vaste mi litaire macht der V.N., die in staat ge steld wordt tegen dergelijke verstoorders van de orde desnoods met geweld op te treden, om daarmede het hoger belang van het behoud van de wereldvrede te dienen. Zo lang Washington en Moskou en ho- penlijk ook Parijs en Peking de geva ren van een algemene en dus atoom oorlog inzien, is er kans dat een inter nationale troepenmacht steeds tijdig de ophitsers zal weten in te tomen waar dit met overreding of sancties niet meer mo gelijk blijkt. Van 17 tot 23 augustus wordt een ten nistournooi voor B- en C-klassers gehou den, dat georganiseerd wordt door de tennisvereniging Soest. Er wordt gespeeld op de terreinen aan de Schrikslaan. Er kwamen 125 inschrijvingen binnen waaronder van de bekende speelster me]. Y. de Troje uit Hilversum en de heren P. Zee, Bilthoven, A. v. d. Tuin, Hilver sum en P. Steen, Bilthoven. Het vorig jaar waren er 140 inschrijvin gen, maar door gebrek aan wedstrijd leiding kon het tournooi niet doorgaan. Nu wordt deze leiding gevormd door de heren R. van Zadelhoff, H. Ebben en G. v. d. Poll. JAAP MIJDERWIJK. In de raadsvergadering van 17 januari 1962 besloot de raad een krediet beschik baar te stellen van 49.400,voor de aanleg van enige speelplaatsen in Soest- dijk. In dit bedrag was begrepen 17.100,voor de aanleg van een speel plaats achter de woningen Koninginne- laan 67 tot 77. De aanleg van deze speelplaats kan niet worden gerealiseerd omdat later beslo ten werd het hiervoor bestemde terrein te verkopen. Nu komt er een speelplaats achter de woningen aan de Vinkenweg, de Merelweg en de Nieuwstraat. Het ter- rem waarop deze speelplaats komt is wel van beperkte omvang maar het is zeer gunstig gelegen ten opzichte van de omliggende bebouwing. De kosten voor de inrichting van deze speelplaats zullen f 11.000,bedragen. Tot grote teleurstelling van heel veel kinderen moest het V.V.V.-bestuur woens dag het besluit nemen dat de schatgra verij in de Soester duinen niet kon door gaan omdat het weer te slecht was. Er is besloten dat er op woensdag 19 augustus naar schatten gedolven kan worden. Het is voor de jeugd te hopen dat het weer dan beter is dan eergisteren. Voor het in exploitatie brengen van gronden gelegen in het plan Soester Eng I, dat de bestemming van de gronden regelt welke gelegen zijn bij de Talma- laan, de Dalweg en de Molenstraat is eertijds door de raad een krediet be schikbaar gesteld. Thans blijkt dat dit krediet 219.700,— te laag was. Van dit tekort is 193.000,ontstaan door de uitvoering van een aantal wer ken, welke aanvankelijk buiten de ter zake gemaakte exploitatieopzetten zijn gebleven. Deze werken omvatten de ver dere aanleg van de Albert Cuyplaan, de Dalweg en de Talmalaan. De aanleg van deze weggedeelten met de daarbij behorende voorzieningen ge lijktijdig of nagenoeg gelijktijdig met de aanleg van de overige in het uitbrei dingsplan betrokken wegen is niet alleen kostenbesparend geweest, doch was ook ter verdere ontsluiting van het betrokken complex noodzakelijk. Het restant-tekort van 26.700,is voor namelijk ontstaan door de enorme prijs stijgingen welke zijn opgetreden in het tijdvak tussen het moment dat voor de betrokken werkzaamheden de begroting werd opgemaakt en het moment dat deze werkzaamheden konden wor den uitgevoerd. Daarnaast hebben enige bijkomende voorzieningen, zoals de aan leg van enige speelplaatsen, kostenverho gend gewerkt. Het colleg van B. en W. heeft de raad voorgesteld een aanvullend krediet van 220.000,ter beschikking te stellen voor het in exploitatie brengen van deze gronden. Als de situatie op Cyprus nu minder ge vaarlijk is dan te voren dan is dat te wijten aan de aanvallen door Turkse straaljagers en zeker niet aan de houding van aartsbisschop Makarios. Die het midden op de bloedige zondag door zijn vertegenwoordiger in Londen verklaren dat hij geen concessie zou doen, zelfs al zou een derde wereldoor log er het gevolg van zijn. En hij be dreigde de Turkse Cyprioten met repre sailles als de aanvallen niet ophielden. Zoals menige commentator opmerkt een merkwaardige onverantwoordelijkheid in een staatshoofd. De Turkse minderheid op Cyprus heeft zeker haar deel bijgedragen tot het falen van de republiek op het eiland en men behoeft haar zeker niet te zien als uit sluitend de belaagde onschuld. Maar de ontwikkeling in de laatste weken komt zuiver voor verantwoordelijkheid van de aartsbisschop. Hij houdt obstinaat vol tot hij zijn zin krijgt en daarvan moet dan de konsekwentie zijn dat de Turkse Cyprioten zo niet verdreven worden, dan toch volledig van zijn genade afhankelijk. Een situatie waarin deze - vooral na het in de aanhef vermelde dreigemoent - bepaald weinig lust gevoelen. Wat vooraf ging. De bloedige zondag heeft zijn voorge schiedenis. Het begon met grootscheepse wapenimporten. Athene, dat kon beseffen waarvoor die dienden, nam daardoor ook een deel van de verantwoordelijkheid op zich voor wat volgde. Makarios belette de nota bene door hem geroepen - macht der Ver. Naties op die wapen- zendingen controle uit te oefenen en werkte door tot de blauwhelmen niet meer de sterkste macht op het eiland waren, maar zijn eigen troepen. Toen begon het gevecht in het noord westen van het eiland, de laatste plaats waar de Turks-Cyprioten nog een .ver binding met de zee, dus met eventuele Turkse hulp. hadden. Toen vrijwel alles onder de voet was gelopen op het vis sershaventje Kokkina na, begonnen Turkse (Sabre) straaljagers hun afstraf fing. Ankarra kwam dus Zijn belaagde stamgenoten beslist niet al te overijld te hulp. Het Turkse ingrijpen leidde tot een nauw verhulde paniek in de Grieks-Cyprioti sche gelederen. Er kwamen tal van mel dingen over vermeende invasies en wat dies meer zij, die later prompt weer in getrokken moesten worden. Op 't randje. Het conflict op het eiland was echter - afgezien van deze mogelijk ook voor de zenuwenoorlog bestemde valse berichten - inderdaad op een punt gekomen dat het geen overdrijving meer was om te zeggen dat het kon uitgroeien tot een wereldomvattende krijg. Tenslotte raakte U en ik hebben dagelijks te maken met leveranciers van levensmiddelen en vele andere middenstanders, die ervoor moe ten zorgen dat onze gezinnen draaien. Het is dus heel belangrijk dat een minis ter van economische zaken in de gaten houdt wat deze middenstanders met hun prijzen doen. Toch gingen de prijzen meer omhoog dan gewenst was nadat nagenoeg alle werk nemers opslag gekregen hebben. U en ik hebben helemaal niets met de Scheveningse pier te maken. We kunnen er een reisje van 80 km voor maken, maar nodig is het helemaal niet. We kunnen twee kwartjes entree laag of hoog vinden en een gulden veel te hoog of misschien nog altijd te laag, maar op het wel en wee van het gezin heeft dat helemaal geen invloed. Toch maakt mi nister Andriessen nu de enorme deining die hij eerder op ander terrein had moe ten maken. Meneer Zwolsman is een betere zaken man dan u en ik en minister Andriessen. Zijn boeken wijzen uit dat er wat de ex ploitatie van de pier betreft geld bij moet. Hij wil trachten de zaak rendabel te maken door de prijs van twee kwart jes op een gulden te brengen. Mag 't misschien? KANTMAN. hoe dicht het om een in verhouding on betekende zaak aan de rand van de oorlog is gekomen. Athene heeft tot dusver geweigerd te praten met Ankara over de kwestie- Cyprus, heeft integendeel onder andere door wapens Makarios de kans gegeven de zaak op een onverantwoordeüjke spits te drijven. Nog kan een Grieks-Turkse overeenkomst Makarios dwingen tot een regeling te komen die voor alle partijen wat toe geven betekent, maar voor niemand on aanvaardbaar hoeft te zijn. En als deze twee N.A.V.O.-partners dit niet opbrengen, kunnen wellicht de V.S. hen met de koppen tegen elkaar slaan tot ze tot rede komen. een steeds sluimerende mogelijkheid van Helaas kan men yan de machteloze V N oon (Totroonr hicoon (Tnolrori and on Tlir. een gevecht tussen Griekenland en Tur kije angstig dichtbij en dat Makarios de sowjet-unie en Egypte om hulp vroeg maakte de situatie ook al niet rooskleu riger. Het droevige hierbij is, dat de V.N. in feite volslagen machteloos stonden. Op Cyprus zelf kon slechts een beroep ge daan worden om het vuren te staken en de blauwhelmen konden de gewonden gaan helpen, maar een eind maken aan de strijd ging hun kracht te boven. En in de haastig bijeengeroepen veiligheids raad kon evenmin meer gedaan worden dan Makarios vragen nu eens te luis teren naar de vermaningen die hij tot dusver steeds in de wind sloeg als hem dat beter uitkwam, maar uitspeelde als het in zijn straatje paste. Die machteloosheid van de V.N. is de voornaamste oorzaak geweest dat Maka rios de kans kreeg inderdaad de wereld vrede in gevaar te brengen voor de ruzie van een paar duizend Cyprioten die geen kans zien r.aast elkaar in vrede te leven. Wat nu? De enige hoop die men mag hebben van het Turkse ingrijpen is dat Makarios, na negen Jaar bloedvergieten, tot zijn zin nen komt. En dat ook Griekenland beseft HET PitRftESÏAUfiAtfT i; OsGH'JKS ÏHl DANSMïwH KüRZAAl F&Vtfi Ondanks de prijzenmaatregel van de minister van economische zaken, dr J. E. Andriessen, heeft het E.M.S.-concern van de heer Reindert Zwolsman, de oude prijs van de Scheveningse Pier onveranderd gelaten. Toen de bezoekers dan ook woensdag aan de ingang van de Pier verschenen hingen daar nog steeds dezelfde borden. Entree volwassenen fl,en dat moet volgens de minister verlaagd worden tot f 0.55. Een monetaire vakantiestrijd, die voorlopig alleen de toeristen geld kost. die eigenlijk de meest geëigende instantie is om op te treden, weinig verwachten. Een combinatie van S.E.C. speelt morgen op eigen terrein een wedstrijd tegen Lage Vuursche welke om drie uur begint. De opstelling van S.E.C. is: doel Schim mel: achter Nuss en D. Hooijer; midden J. Brouwer. Rodermond en Strumpel; voor Van Rijn, Evers, De Bruin, J. Brou wer en D. v. d. Broek. Zondagmiddag, om half drie, wordt de wedstrijd S.E.C.-B.D.C. gespeeld in het nederlaagtournooi van S.E.C. De opstelling van de groenwitten is: doel Van Limburg; achter Krijt en A. Hooijer; midden De Rooij, Ruttenberg en Van Breukelen; voor Dorrestein, Aalberts, Ha- nasbei, E. Brouwer en D. v. d. Broek. De T-kruising Soesterbergsestraat-Heide- weg is verantwoordelijk voor een ge vaarlijke verkeerssituatie. Deze kruising moet verbeterd worden en deze verbete ring is naar de mening van het college van B. en W. urgent in verband met de toenemende verkeersdrukte ter plaatse. De gevaarlijke situatie wordt voorname lijk gevormd door de dubbele uitmonding van de Heideweg op de Soesterbergse- straat die zo is aangelegd dat bij het in- en uitrijden van de Heideweg ge- makkkelijk verwarring ontstaat. Het college van B. en W. heeft aan de dienst van gemeentewerken opdracht verstrekt om voor de verbetering van deze kruising een plan te ontwerpen en dit plan van een kostenbegroting te voor zien. Het plan voorziet in de aanleg van een nieuwe uitmonding van de Hei deweg op de Soesterbergsestraat in plaats van de bestaande dubbele uitmonding. De verbetering zal verder bestaan uit de aanleg van een invoeg- en opstelstrook tussen de Soesterbergsestraat en het naast deze weg gelegen rijwielpad. De invoegstrook zal voor het verkeer, ko mende uit de richting Soest, het voor sorteren mogelijk maken zonder dat daardoor het achterop komend verkeer gehinderd wordt. Door het maken van een opstelstrook zal het verkeer, komen de uit de Heideweg, zich tussen het rij wielpad en de rijksweg van de Soester bergsestraat kunnen opstellen. Daardoor zal men, komende uit de Heideweg, het verkeer op de Soesterbergsestraat beter kunnen overzien, alvorens deze weg op te rijden. De aanleg van deze opstelstrook maakt het echter noodzakelijk dat het rijwielpad naast de Soesterbergsestraat op de betrokken T-kruising iets wordt opgeschoven in de richting van de Heide weg. De kosten voor deze werkzaamheden worden op 12.600.geraamd. Het col lege van B. en W. heeft de raad voorge steld tot de verbetering te besluiten en een krediet beschikbaar te stellen.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1