□AC.MOURER □AC. MO U PER □AC.MOURER Alfred Hitchcock 65 jaar en nog actief China VAN BUUREN Een gezellig winkeljurkje B0SCH KWAK Firma G. van de Pol Auto- en Scooterrijschool voor alle rijbewijzen. VAN BUUREN Weekend wijding. S.E.C. verloor met 11-1. Handbaltournooi. Geneeskundig schooltoezicht. Machtig leger aan grens Vietnam zorg voor Amerikanen. S.E.C. speelt. Loodgieters- werkzaamheden. Bioscoopprogramma. Sportmiddag V.V.Z. Uitgaven voor het onderwijs. Fi SIERRDEN IN GOUD ZILVER EN DOUBLÉ wjv ,H LAN0ESTR.2G TEL: 14055 AMERSFOORT MODERNE DAMES EN HERENHOPLOCE5 LANCESTR. 26 TELI405S AMERSFOORT Gisteren vierde Alfred Hitchcock, de over bekende regisseur en producer van hui veringwekkende „thrillers" voor bioscoop en televisie, te Los Angelos zijn 65ste verjaardag, maar de vitale, ietwat verle gen figuur zal die dag nog niet van zijn ouderdomspensioen gaan trekken. In Amerika bestaat geen a.o.w. en Hitch cock borrelt nog over van nieuwe ideeën en grootse plannen. De televisiekijkers zullen voorlopig kun nen blijven genieten van hun „uurtje met Hitchcock" en de bioscoopbezoekers zullen zo nu en dan weer een flink eind griezelcelluloid kunnen aanschouwen van deze Engelse meester. Welke vreemde kronkel bracht hem juist in dit vak en op zulk hoog niveau De in 1899 geboren poelierszoon kan het zelf nog steeds niet verklaren. „Misschien zat het in de familie" zegt hij tegen al len die het vragen, „mijn vader was reus achtig nerveus en het hele gezin was gek op toneel. Eigenlijk vormden wij maar een excentriek stelletje. Nou ja, die ex centriciteit heb ik benut - de anderen niet". Alfred doorliep als een heel braaf jon getje de kostschool. Hij zocht geen speel kameraden, maar bedacht zijn eigen spelletjes. „Die school boezemde mij gro te angst in en mogelijk is daar iets van blijven hangen, dat ik nu op anderen tracht over te planten. Nu leef ik nóg in angst om dikker te worden, de angst om kwaad te doen, de angst om te laat te komen voor een afspraak". Hoe het begon. „Eerst dacht ik iets van werktuigkundige of ingenieur, m'n ouders waren royaal aangelegd en dus werd dat ingenieur. Ik pompte er van alles in op de vak school en toog naar de universiteit van Londen, maar het duurde niet lang of ik moest in m'n eigen onderhoud voorzien". Zo kwam de opgroeiende knaap na va ders dood als lay-outman op 'n reclame bureau. In zijn vrije tijd liep hij reeds alle films af en zwierf langs de studio's tot hij bij een nieuw filiaal van de Ame rikaanse maatschappij Famous Players Lasky werd aangenomen als titelteke- naar. Dat was nog de tijd van de stomme film, toen de beelden werden onderbro ken door teksten met sierlijke letters en passende symbolen. Hij leerde daar de montage en allerlei knepen van de film- fabricage, zodat hij ineens kon insprin gen toen een nieuwe maatschappij hem van het opgedoekte filiaal overnam en over te weinig mensen beschikte om de plannen uit te voeren. Hitchcock schreef een scenario, schilderde zelf de decors, belastte zichzelf met de regie en maakte op 23-jarige leeftijd zijn eerste succes film. Sindsdien rolde zijn loopbaan onweer staanbaar voort. Het ene succes volgde op het andere, zij het ten koste van soms ongelooflijke moeilijkheden. De eerste Hitchcock In 1926 kwam de eerste echte „Hitch cock uit de camera onder de titel „The Lodge", gebaseerd op het mysterie van Jack the Ripper. In dat jaar trouwde hij met zijn assistente, script-girl en beste raadgeefster Alma Reville. Oorspronkelijk zag de directeur van zijn maatschappij niets in de rolprent. De trommels bleven enkele maanden liggen en de film dreigde zelfs te worden ver knipt, maar de jonge regisseur bleef op zijn stuk staan en wenste er niets in te veranderen. Toen hij tenslotte toch in de roulatie kwam, ging er een schok door de zalen en stroomden de bioscopen vol. De critici juichten en noemden het „De eerste grote Engelse film". „En toen werd hef Amerika". „Ja, ik had er altijd al van gedroomd. Verre reizen maken, ik kende niet alleen de dienstregelingen, maar ook de stad al Personenauto, Vrachtauto en Scooter. Alleen nieuw lesmateriaal en allrlsk ver zekerd. Personenauto zowel met grond- als stuurversnelling. EIKENLAAN 1 - TELEFOON 4685 voor ik er voet aan wal zette. Maar het viel me tegen. Het regende in New-York en de stad leek grauw en vuil. En Hol lywood was heel anders dan ik mij had voorgesteld. Met veel geschreeuw in de studio's en heel gewoon eten op de me nu's". Aan dat geschreeuw heeft Hitchcock in de filmstad niet meegedaan. Zijn aan wijzigingen worden altijd zo zacht uit gesproken dat de acteurs vaak moeite hebben ze te verstaan en het Amerikaan se gecommandeer is er bij deze flegma-, tleke producer niet bij. Een ander leven „Werkt uw vrouw nu nog mee aan uw grote of kleine films „O nee, we hebben nu een heel rustige oude dag. Ik heb een goed gevulde wijn kelder en mijn vrouw doet het huishou den en kookt. Ik eet nu elke dag thuis. Ze kookt verrukkelijk. We hebben een dochter van 34 en een stel kleinkinderen Wat wil een mens nog meer?" „En als u tijd hebt om een boek te le zen, leest U dan een detective of Met een afwerend gebaar strekt de film man de armen uit „Nooit detectives, alleen maar biografieën en historische romans". „En als u televisie kijkt, kijkt u dan naar „Dan slaap ik in, want daar vind ik de televisie bijzonder geschikt voor". „En toch blijft U thrillers maken?". „Ja, juist omdat ik geloof dat het de be langrijkste taak van de filmmaker Is, de toeschouwers die naar een film komen kijken anderhalf uur wakker te houden en op een goede manier te onderhouden met een rolprent die zo rijk mogelijk geschakeerd dient te zijn. Ik houd de mensen in spanning en daarnaast tracht lk de mensen, ook de televisiekijkers, iets goeds te brengen door een prima rolbe zetting en een uitstekend verhaal." Rustig en beslist. Deze korte, gedrongen man weet wat hij wil. Hij bestudeert elk onderdeel van de komende opnamen heel grondig en als hij de studio binnentreedt, staat het voor hem al precies vast, hoe het allemaal zal worden. Hij is een van de weinige re gisseurs die zelf nooit door de camera kijkt, tenzij hij invalt voor een zieke cameraman. Hij ziet met het blote oog hoe een bepaalde scène er later uit zal zien op het witte doek. En hij is wel vriendelijk en bescheiden, doch niette min zeer beslist in zijn optreden. De acteurs en actrices mogen hem heel graag, omdat ze beseffen dat hij weet wat hij doet en ook goed doet wat hij wil. Dat geeft hen een prettig gevoel. Bovendien strooit Hitchcock tijdens de repetities met grapjes en geestige opmer kingen, waardoor hij de zenuwen weg praat en een rustige sfeer bereikt tijdens de opnamen. Uit het grote aantal onderscheidingen dat zijn werkstukken behaalden, blijkt overigens wel welk een voortreffelijk re gisseur hij is. De meeste vrouwen vinden het prettig om eens op hun gemak te winkelen. Dit is iets waar onze mannen zich wel eens aan ergeren, vooral omdat wij in hun ogen er nog al lang over doen. Zij begrijpen echter niet dat het wekelijkse winkeluurtje" voor ons een feest betekent. Natuur lijk zijn er mannen die het even gezellig vinden als wij zelf. maar het gros gaat toch liever niet mee winkel in, winkel uit. Vooral als het heerlijk zonnig weer is, willen wij er tijdens dit uurtje, dat echt helemaal voor onszelf is. zo voordelig mogelijk uitzien. Wij weten dat wij vooral door onze eigen sekse-genoten van top tot teen worden opgenomen, gewikt en gewogen. Het is daarom als wij eens om ons heen kijken heel onplezierig als we zien, dat andere vrouwen onder elkaar over mis zitten te smoezen en opmerkingen maken. Wij voelen ons dan bepaald onprettig, vooral als het blijkt dat zij het over onze kleding hebben. Ons model toont u nu eens een jurkje dat alle punten van eventuele kritiek met glans kan doorstaan. Hoe wel het eigenlijk een niet alledaags modelletje mag heten, is het toch een jurk je dat door zijn eenvoudi ge tunieklijn opvalt. Het is vervaardigd van be drukte katoen, dat door zijn loodrechte bedrukking afslankt, maar dat toch weer niet, vanwege de nog al forse bladerpartijen, te mager maakt. Het geeft een „gevuld" geheel. Dit japonnetje is een juweeltje. De hooggesloten hals, en de los hangende voor- en achterflap, met voering in het zelfde dessin geven het dét aparte cachet, dat wij zo graag zien. Nu wij het toch over het aparte van dit kazakmodelletje hebben, wijzen wij u nog op de strik, welke op de rug het uitgangspunt vormt van de los hangende achterflap. Met zo'n jurkje kunt u echt overal verschijnen en prettig inkopen doen. (Nadruk verboden) WILLY MAENS De eerste wedstrijd die S.E.C. in het ei gen nederlaagtournooi tegen H.V.C. 2 gespeeld heeft betekent waarschijnlijk al de beslissing van de strijd om het Koningin Emmamonument, de wissel- prijs die thans in het bezit van B.V.C. uit Bilthoven is, want H.V.C. 2 won met 11-1 en 't ziet er niet naar uit dat de ploegen die nog tegen S.E.C. spelen 'n grotere overwinning kunnen behalen. Stevenaart, Maas, Van Loenen, Pasche- dag. Van Eeden, v. d. Braak en Coolen waren de contractspelers die in het Amersfoortse team speelden. Deze zeven semi-profs plus vier amateurs gaven de S.E.C.-spelers niet veel kans. Ze beschikten over een veel betere con ditie omdat zij reeds enige weken in training zijn, terwijl de spelers van S.E.C. nog maar eenmaal getraind hebben. Individueel werd wel aardig werk ge daan in de Soester ploeg en Krijt blonk zelfs uit, maar er was geen ploegver- band. Dat kon ook nauwelijks want er speelde een heel ander team dan het elftal dat in de vorige competitie speelde en enige jonge spelers kregen hun kans te tonen wat ze kunnen. S.E.C. begon goed. Linksback Krijt plaatste de bal naar Dettmer, die voor zette. Middenvoor Blanken mistte, maar Dorrestein deed het beter en Stevenaart werd voor de eerste maal gepasseerd. La ter zou blijken dat het ook de laatste maal geweest was. Na een kwartier speelde Paschedag Rut- tenberg uit positie en hij scoorde de ge lijkmaker. Bij H.V.C. viel rechtsbuiten Wensen uit en hij werd vervangen door Van Eeden. Nu was H.V.C. ineens veel gevaarlijker. Paschedag bracht de stand op 2-1, Van Eeden schoot tegen de paal en linkshalf Van Loenen schoot toe en maakte de derde goal. Een grove fout van doelman Van Lim burg werd afgestraft en de stand was 4-1. Kort hierna greep de keeper van S.E.C. linksbuiten van Hulst beet en de scheidsrechter kende een strafschop toe. Deze werd benut door Maas (5-1). Uit een voorzet van Van Eeden kopte Pasche dag ln en Barneveld bracht de stand op 7-1. Maas, Van Loenen en Paschedag brachten de stand op 10-1 en tenslotte werd het zelfs 11-1. Op 30 augustus organiseert de handbal vereniging B.D.C. een jeugdtournooi waaraan door vele teams deelgenomen wordt. Er wordt op drie velden aan de Birkstraat, hoek Ferdinand Huycklaan gespeeld. Ook het vorig jaar heeft B.D.C een dergelijk tournooi georganiseerd. De dames-junioren spelen in twee poules Elk team speelt drie wedstrijden. De winnaars van de poules spelen een wed strijd om de eerste plaats. Ook de heren junioren spelen in twee poules. De meis j es-aspiranten spelen in vier poules en de jongens-aspiranten in twee. De deelnemende verenigingen zijn: Snel- wiek, Rotterdam: H.H.C., Hilversum; S.D.O., Bussum; S.V.U.L.M., Bilthoven; B.D.C., Soest en de verenigingen Laren en Eindhoven. In de Julianakerk aan de Juianalaan wordt morgenavond een weekendwijding gehouden. Er wordt medewerking verleend door het trio Wolf, mevr. Maatman, declamatie; ds J. Thomas met een korte toespraak en Gijs Brinks, orgel. Het volgende programma wordt uitge voerd: Orgel: Twee koraalbewerkingen van J. S. Baeh. Declamatie: Ter kerke, Lode Bischop. Trio Wolff: Invention nr 7, Lento Mode rato, J. S. Bach. Toespraak door ds Thomas. Trio Wolf: Andante quasi Allegreto. Strijktrio opus 9, L. v. Beethoven. Orgel: Gavotte, S. S. Wesley. Het programma begint om acht uur. De toegang is vrij. De commissie voor de schoolartsendienst in het district Baarn en omstreken heeft het college van B. en W. verzocht te wil len bevorderen dat de gemeenschappe lijke regeling inzake het schooltoezicht wordt gewijzigd. In de eerste plaats is het gewenst deze regeling zodanig te wijzigen dat ook de dagscholen voor nijverheidsonderwijs onder het genees kundig schooltoezicht vallen. Voorheen was de burgemeester van Baarn of de daartoe aangewezen wethouder voorzit ter van de commissie. Voorgesteld is te bepalen dat de commissie uit haar mid den een voorzitter zal benoemen. Thans is de burgemeester van Soest voorzitter, als opvolger van mevr. Wafelbakker, wet houder van Baarn, die het wethouder schap zal neerleggen. Het college van B. en W. heeft de raad voorgesteld deze wijzigingen te accepte ren. De spanning rond Vietnam, het ongeluk kige, gedeelde Zuid-Oostaziatische land, neemt steeds meer toe. De communis tische Vietcong-rebellen voeren 'n steeds feller offensief in Zuid-Vietnam, daarbij ondersteund door manschappen van het leger van het communistische Noorde lijk deel van het gesplitste land. De aan vallen van de Viet-Cong worden niet meer ingezet met enkele tientallen gue- rillastrij ders, maar met honderden. Half juli vielen rond duizend rebellen de buitenpost Vie Ceo in de Mekongdelta aan. Vijf compagnieën regeringstroepen, die te hulp snelden, vielen in een hin derlaag. Langs de oevers van een tien kilometer lang kanaal geraakten zij in het dodelijke kruisvuur van verdekt op gestelde machinegeweren. Zij verloren 200 man. Premier Nguyen Khanh van Zuid-Viet nam legt er de nadruk op, dat steeds meer Noord-Vietnamezen in de rangen van de rebellen meevechten. Hij wil daarmee Amerika er toe overhalen, re gelrechte aanvallen uit te voeren op het communistische Noorden. De Amerikanen zelf hebben de mogelijkheid van bom- DE MEEST VERKOCHTE KOELKAST IN EUROPA. 5 jaar garantie. - Bosch service Stroomverbbruik 0,6 Kwh p. etmaal. Prijzen 122 L. f 298,— tot 220 L.. f648,—. Ook huurkoop of huur. ELECTROTECHNISCH INSTALLATIEBUREAU RADIO - TELEVISIE KOELKASTEN Soesterbergsestraat 51c - Soest Telefoon 02955-2379 bardementen op Noordvietnamese indu striële centra in zeer voorzichtige be woordingen aangegeven. Alleen presi- dentscandidaat Barry Goldwater heeft regelrecht gepleit voor het gebruik van kleine tactische atoombommen om de verbindingen met het noorden af te slui ten. Maar hij heeft het niet voor het zeggen. De Amerikanen zijn zo voorzichtig omdat zij een complete oorlog naar het Korea- model in de vochtige jungle van Vietnam tot elke prijs willen vermijden. Zij vre zen, dat bij Amerikaanse aanvallen op Noord-Vietnam het buurland Rood-China zich niet tot toekijken zal blijven bepa len. Vaak vechten de Vietcong-rebellen met Chinese wapens. De laatste weken hebben de regerings troepen bijvoorbeeld terugstootloze vuur monden van 75 mm., welke in China wa ren vervaardigd, buitgemaakt. Het is mogelijk, zo menen de Amerika nen, dat bij rechtstreekse aanvallen op Noord-Vietnam de Chinezen niet alleen wapens maar ook soldaten zullen sturen. Recente rapporten spreken over de op bouw van een formidabele strijdmacht in de Chinese bergprovincies Kwangsi en Yunnan, die aan het omstreden Laos en Vietnam grenzen. Een opbouw, die al verscheidene jaren aan de gang moet zijn. Tien jaren geleden werd de enige Vrijdagavond zal een S.E.C.-combinatie tegen S.V.M.-Boys in Maartensdijk spe len en zaterdagmiddag om vier uur spelt een S.E.C.-combinatie thuis tegen Lage Vuursche 1. Zondag speelt S.E.C. 3, om 12 uur, thuis tegen A.P.W.C. 2. Op dezelfde tijd wordt de uitwedstrijd A.P.W.C. 3-S.E.C. 4 gespeeld. Om half drie speelt S.E.C. 1 een nederlaagwedstrijd te gen B.V.C. uit Bilthoven op eigen ter rein. Steenhoffstraat 63 - Telefoon 2432 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw bevolking van deze uit modderige stro men en heuvels bestaande provincies gevormd door een aantal primitieve stammen. Nu zijn dicht bij de grens met Vietnam de nederzettingen verrezen van het Dertiende Chinese leger. Comman dant van deze vijftigduizend man tellen de strijdmacht is generaal Chiu Chien- hung, die in de Koreaanse oorlog Chi nese divisies tegen de V.N.-troepen leid de. Dit leger - bestaande uit elite troepen - zal de kern moeten zijn van de Chinese oorlogmachine als deze tegen Indochina wordt ingezet. Nog zes andere Chinese legers - totaal 300.000 man - zijn in 2 provincies gelegerd. Iets verder in China staan nog 200.000 man in reserve, aldus informaties, welke de Amerikanen moei zaam hebben verworven. Deze troepen kunnen rekenen op de steun van twee Chinese luchtvloten, met liefst 1200 straal] agers. De Amerikanen zullen niet graag deze vloedgolf zich over Zuid-Oost-Azië zien uitstorten. Het tekent de grote proble men van de strijd in Zuid-Vietnam. Het loslaten van dit deel van Azië betekent een communistische brug naar de Stille Oceaan. Maar Zuid-Vietnam kan alleen behouden blijven door uitbreiding van de strijd naar het communistische Noorden, zo zeggen steeds meer Amerikaanse poli tici. Wat zal China dan doen?. Het is het antwoord op deze vraag, dat de toe komst van het gehele Aziatische front beslist. ..Gekken trekken de kaart" heet de film die van heden tot en met woensdag in het City-theater draait. De belastingautoriteiten hebben de gang ster Pulardos te pakken. Hij wordt op borgtocht vrij gelaten maar zit zonder geld omdat al zijn rekeningen geblok keerd zijn. Hij neemt het besluit zijn gymnastiek- en massage instituut in de lucht te laten vliegen In de ruïne wil hij de politie zijn „lijk" laten vinden Dan komt Danny Kaye op de proppen als de man die een zenuwinstorting nabij is. Hij werkt met een moderne ma chine aan een ledenadministratie. Door een abuis komt Pulardos op de lijst en dat geeft hem de gelegenheid als lid van een exclusieve club op krediet te di neren, in hotels te logeren en zelfs lucht reizen te maken. Inmiddels is de man die slachtoffer moest zijn bij de ontploffing I van het instituut van Pulardos door een I verkeersongeval om het leven gekomen. I Dan wordt Danny Kaye uitverkoren maar I na heel veel moeilijkheden weet hij uit dit nare lot te ontkomen en Pulardos aan de politie uit te leveren. „De goudrovers van Fort Benton" draait zondagmiddag. Het verhaal draait om de beroving van een postkoets. Een sheriff, die alles voor zijn huwelijk voorbereid heeft, krijgt te horen dat zijn meisje van trouwen afziet. Om zijn gezicht te redden trouwt hij maar met de eerste de beste. Een nieuwe overval van een postkoets zet hem aan het werk. Hij wordt door Indianen aangevallen en zijn jonge vrouw redt hem dapper het leven. Nu komt zij in moeilijkheden, maar de sheriff is een jongen van stavast en hij ruimt alle moeilijkheden uit de weg. Daarnaast ook enige schurken. In de donderdagcyclus „Op kamers bij die vrouw" met Kim Novak, Jack Lem- mon en Fred Astaire. Een moord in een pension zet de hele boel op stelten. Lang wordt de verkeerde verdacht, een tweede moord wordt gepleegd, maar tenslotte zegeviert het recht zoals het behoort. V.V.Z. organisert zaterdag 15 augustus op haar terrein aan de Ferdinand Huyck laan een sportmiddag. Er worden vijf wedstrijden gespeeld, elk van een uur. In alle wedstrijden zijn teams van de voetbalverenigingen T.O.V. uit Baarn de tegenstanders. Deze vereniging speelt evenals V.V.Z. in de zaterdagcompetitie. Voor het beste gemiddelde over alle wed strijden samen stelt V.V.Z. een beker ter beschikking. Om half drie beginnen de aspiranten, om half twee de junioren en drie senioren teams spelen respectievelijk om half drie, tien over half vier en tien voor vijf. Van de senioren komt een A-, een B- en een C-elf tal uit. Bij de samenstelling is geen rekening gehouden met de samenstelling van de elftallen die aan de competitie deelnamen. Nieuwe leden krijgen dan ook de kans te laten zien wat ze kunnen. Het college van B. en W. heeft de raad voorgesteld het bedrag dat de gemeente voor een schooljaar moet bijdragen voor een leerling van de lagere scholen op 68,36 te stellen en van een ulo-leerling op 87,29. Voor de kleuterscholen is dit ƒ14,80 plus ƒ1135,— per lokaal.

Soester Courant | 1964 | | pagina 6