Nieuwe kerk in gebruik genomen VAN HAARLEM BREIDDE UIT EN VIERDE HET 40-JARIG BESTAAN. HET OOG GERICHT OP STATUS. V.V.V.-nieuws. Raadsvergadering van drie minuten. Record aantal bezoekers. Stadhouderslaan. Jaarvergadering S.P.S.V. S.E.C. speelt. Zilveren Ploeg Tournooi. Magirusladder in aktie. Elfde zomerrit Tempo. Noodscholen. Weekend wijding. Morgen graven naar schatten, Hooiberg weer in brand. Honkbal. M VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1964. 43c JAARGANG No. 63. soester((Tóurant Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Abonn. p. kwart, 2.40 - per post 2.75. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 2IA SOEST TELEFOON 2566 GIRO 126156 Het nieuwe kerkgebouw op de hoek van de Talmalaan en de Rubenslaan, dat voor de leden van de gemeenschap Soest van het Apostolisch Genootschap geen kerk maar een „plaats van samen komst" is. werd zaterdagavond door de leden bezichtigd, terwijl apostel L. Slok, hoofdbestuurder van het Genootschap, zondag de eerste dienst leidde. Dinsdagavond stond het gebouw voor iedereen ter bezichtiging open en velen hebben hiervan gebruik gemaakt om het bijzonder fraaie bouwwerk te bekij ken. het Apostolisch Genootschap. Deze fakkel is ook aangebracht in een klein raam aan de andere zijde van het gebouw. Op het grote raam ziet men onder meer het overdragen van de levensfakkel, een voorstelling van de aarde als woeste en ledige planeet, de veelhoofdigheid van de wereldbevolking verdeeld in rassen, Mozes en de stenen tafelen, de Griekse oudheid, het 70 x zevenmaal vergeven, 't huwelijk en de levensavond. Gelijkvloers bevat het gebouw ook een vergaderzaal en een keuken, in het sous- terrain een grote rijwielstalling en een Onder hen waren de wethouders loco burgemeester W. G. van Zadelhoff, J. v. d. Arend en K de Haan. Zij werden rond geleid door de heer P. D. Verhoeven van het Genootschap, J. Zwart, de voorganger van de Soester gemeenschap en de heer J v. d. Hoef jr, de aannemer, die ook lid van de gemeenschap is en de loco burgemeester complimenteerde de aanne mer. Gelijkvloers licht de plaats van samen komst, die ruimte biedt voor de 160 leden van de gemeenschap. Bijzonder fraai is een groot raam in glas-in-lood, niet al leen geschonken door de leden van de gemeenschap, maar ook door hen ver vaardigd. Vijftien panelen bevatten sym bolen en een dominerende Christusfiguur is over alle panelen aangebracht. Opval lend is de brandende fakkel, symbool van knutselruimte voor de jeugd en de ver dieping heeft eveneens een grote verga derruimte. Achter de plaats van samen komst is een kleine spreekkamer. De heer Verhoeven dankte het gemeen tebestuur voor de prachtige plek die voor het gebouw aangewezen was en voor de medewerking die ondervonden is. Hij gaf bijzonderheden van het Genootschap dat thans een kleine 30.000 leden heeft met acht districten in het gehele land, 100 gemeenschappen en meer dan 70 gebou wen. Het Soester gebouw is onder archi tectuur van de heer P. van Arkel te Weesp in een jaar gebouwd. Voorheen kwamen de leden bijeen in een zaal aan de Rembrandtlaan. Ondanks het slechte weer hebben velen het fraaie gebouw - een aanwinst voor de Eng - bezocht. De gemeenteraad heeft woensdagavond een vergadering onder voorzitterschap van loco-burgemeester wethouder W. G. van Zadelhoff gehouden die slechts drie minuten duurde. Van de P.v.d.A. ontbraken mevr. Polet en de heer van Weert, van de K.V.P. de heren v. d. Berg en Hilhorst, van de V.V.D. de heer Brouwer en van de prot. chr. fractie de heer Berkelbach van der Sprenkel. Er werd besloten een geldlening aan te gaan van 1.000.000,— tegen een rente van 5 3/4 met een looptijd van 30 jaar. Dit geld zal gebruikt worden voor grondaankopen. Voor de aanleg van sportvelden zal 350.000,geleend wor den. De looptijd is 20 jaar en de rente 5 3/4 Twee maanden geleden werd reeds een krediet van 351.000,voor de aanleg van sportvelden beschikbaar ge steld. Voor de inrichting van de gymnastiek zaal in de Kerkebuurt werd een krediet van 11.500,beschikbaar gesteld. Het materiaal van deze zaal is grotendeels verouderd. Van de Soester Turnclub zal een turnpaard overgenomen worden. De laatste dagen ging het niet zo best met het bezoek aan het natuurbad en dat was ook al het geval toen het weer nog gunstig was. Terwijl enige weken geleden op zondag sprake was van het bezoek van duizen den zwemlustigen, kon men zondag j.1. slechts van honderden spreken. Er is duidelijk sprake van een zekere zwem- moeheid, maar met een bezoek van 240.000 zijn alle records die het bad ooit kende ruimschoots gebroken. De politie wijst erop dat fietsers en bromfietsers voortaan rechttoe rechtaan van Soest naar Baarn en omgekeerd kunnen rijden als zij dit via de Stad houderslaan doen, want aan beide zij den zijn de rijwielpaden doorgetrok ken Het is dus niet meer nodig over te steken. Het is verboden nu nog ge bruik te maken van de rijweg. De Soester Politie Sportvereniging S.P.S.V. houdt op vrijdag 4 september de jaarvergadering in De Gouden Ploeg. Er is bestuursverkiezing want voorzitter P. J. Bergman, penningmeester K. den Ou den en de tweede secretaris-penning meester R. ten Hove treden periodiek af. Zij stellen zich herkiesbaar. Er worden jaarverslagen uitgebracht door de secretaris en de penningmeester, de kascommissie brengt verslag uit en het beleid van de redactie van het S.P.S.V.- nieuws en van het bestuur worden be sproken. Verslagen van het korpsfonds en de caravancommissie en tenslotte komt het winterprogramma ter sprake. Twee S.E.C.-combinaties spelen zondag, om 12 uur respectievelijk tegen H.V.C. 3 en H.V.C. 4 De opstellingen zijn: Combinatie 1: doel Van Essen; achter D. Hooijer en Nuss; midden Strumpel, Rodermond en J. Brouwer; voor Van Rijn, Evers, J. Brouwer, Duijst en Dett- mer. Combinatie 2: doel Schimmel: achter Van Brummelen en Rijkaart; midden Beijer, v. d. Linden en Pothoven; voor Lenarduzzi, Bazoer, Blanken, Rijnders en Veldhuizen. Zondag a.s. organiseert de R.K. Sportver eniging B.D.C. het traditionele Zilveren Ploeg Tournooi. De deelnemende verenigingen zijn het pas naar de K.N.V.B. gepromoveerde K.D.S. uit Utrecht, E.M.M., de nieuwe tegenstander van B.D.C. in de a.s. com petitie, en de bekerhouder Saestum uit Zeist. Ook de reserve-elftallen van deze verenigingen zullen tegen elkaar uitko men. Het beloven spannende ontmoetingen te worden, daar voor iedere deelnemende vereniging dit tournooi een laatste proef is voor de komende competitie. Het B.D.C.-elftal wijkt sterk af van de vorige formatie en is vast van plan een beter figuur te slaan dan in het afgelopen seizoen. Een bezoek aan het B.D.C.-sportpark aan de Bosstraat zal zeker de moeite waard zijn. Een klein jaar geleden arriveerde in onze gemeente de enorme magirus- brandladder, bestemd voor het Soester brandweerkorps. Men wist toen dat deze ladder zelden ge bruikt zou worden en dat is gebleken, maar woensdagmorgen was het dan zo ver en de ladder rukte uit om dienst te doen bij een hoge woning aan de Den Blieklaan, waar de bliksem ingeslagen was. Dit vond tot zeer grote schrik van de elfjarige Marjon Zigrist plaats, want zij sliep op zolder en de bliksem sloeg een groot gat in het dak. Pannen en houtsplinters vlogen in het rond, maar Marjon werd gelukkig niet geraakt. Met zes auto's rukte de brandweer uit. Veel viel er niet te blussen, want slechts het dak had vlam gevat en de brand weer zag kans de schade tot 750,te beperken. Een probleem vormde het gat dat de bliksem in het dak geslagen had, want er was veel Tegen te verwachten en inre genen zou de schade slechts vergroten. De magirusladder kwam nu in aktie om leden van het korps op grote hoogte te brengen, zodat zij een enorm zeil over het dak konden aanbrengen. Pannen die in het rond lagen werden verzameld en de brandweer kon weer in rukken. Aan de elfde rit van de Tempo-zomer competitie namen 26 renners deel. Zij hebben flink strijd geleverd. De Duitser V/immer is weer terug in de gelederen van Tempo en zijn rijden zette de andere renners tot spoed aan. In de 3e ronde ging Eaber, Hendriks, Heusinkveld en v d. Tol op avontuur. Diverse renners uit het peloton trachtten bij de vluchtelin gen te komen, maar pas in de achtste ronde lukte dit aan Ruttenberg en Splin ter. Van der Tol viel terug. Het peloton zag het gevaar van deze vrij sterke groep en in de 13e ronde was alles weer bijeen Twee ronden later gin gen G. de Weerd, Van der Tol, Dijkstra en Schaeffer er tijssenuit. Er volgde op nieuw een hereniging. In de 18e ronde gingen Schaeffer, Dijkstra en Faber op stap en dit groepje wist door goede sa menwerking een voorsprong op te bou wen. In de 26e ronde probeerde Thijs Hendriks de kopgroep te bereiken en hij slaagde bijna. De renners in de kopgroep zagen het gevaar, want dicht achter Hen driks volgde het gehele peloton. Ze gooi den er dan ook een schepje bovenop en bleven buiten schot. Ook Hendriks wist uit de greep van het peloton te blijven, al was zijn winst tenslotte nog maar drie meter. De uitslag was: 1. J. Dijkstra, Adelaar, 40 km in 1.01 uur. 2. C. Faber, Adelaar. 3. W. Schaeffer, Tempo. 4. Th. Hendriks, Adelaar. 5. G. de Weerd, Tempo. 6. T. V. d Tol, Adelaar. 7. H. Visser, Tempo. 8. G. Wimmer, Tempo. 9. G. Pluim, Pedaal- ridders. 10. E. Wingelaar, Adelaar. 11. C. Splinter, Adelaar. 12. G. Ruttenberg, Tempo. In de raadsvergadering van 18 april 1962 werd besloten een houten noodschool op de Eng te laten plaatsen en een noodlo- kaal ter beschikking te stellen voor het openbaar lager onderwijs. Hiervoor werd een krediet van 74.000,beschikbaar gesteld. In de raadsvergadering van 20 februari 1963 werd dit besluit ingetrokken en werd besloten een drieklassige noodschool te huren. Voor het plaatsen van deze school werd 31.500,ter beschikking gesteld. Daar voor de plaatsing van deze school geen urgentieverklaring verkregen kon worden is in juli 1963 besloten een oud houten gebouw aan te kopen voor 7250,en dit gebouw om te laten bou wen tot een tweeklasssige school voor het kleuteronderwijs. Eén lokaal werd be stemd voor het lager onderwijs. Het kre diet van 31.500,blijkt nu onvoldoen de. Het schoolterrein moet worden voor zien van beplanting en tegelpaden, er moet een zandbak aangelegd worden en er komen speelwerktuigen, terwijl er bij de school een berging komt. Het college van B. en W. heeft de raad dan ook verzocht een aanvullend krediet van 22.000,te verlenen. Voot de noodschool op de Eng, die de school in de Kerkebuurt zal vervangen, is reeds 50.000,ter beschikking ge steld, maar de kosten zullen f 74.600, bedragen, zodat een aanvullend krediet van 24.600,nodig is. In de Julianakerk aan de Julianalaan wordt morgenavond weer een weekend wijding gehouden. Aan deze avond wer ken mee de Hongaarse sopraan Magda Luanagy, het zangkoor „Sursum Corda" 0.1.v. J. L. Meijer, ds Van Rijn met een korte toespraak en Anne Holtrop, decla matie. Het orgel wordt bespeeld door Jan Jansen. Het volgende programma wordt uitgevoerd: Orgel: a. Toccata, J. P. Sweelinck. b Koraalvoorspel „Nun freut euch, lie ben Christen gmein", J. S. Bach. Zang, sopraan: 1. Uit de „Pathoda Sacra. C. Huijgens. a Ini quitatem meam. b. Filivit anima mea. 2. Come to me soothing sleep, G. F Handel. Toespraak door ds Van Rijn. Zang, sopraan. Magna res est amore, H. Andriessen. Orgel: Suite nr. 10, G. F. Handel. Aanvang acht uur. De toegang is vrij. Tweemaal heeft de regen de jeugd belet naar schatten te graven in de Soester duinen, maar morgen gaat het gebeuren. Om half drie kunnen de meisjes en jon gens terecht op de plek waar kostbare schatten in de grond verborgen zijn. Als het tenminste niet voor de derde maal regent. Er is heel wat gedokterd aan het pand Van Weedestraat 45, waarin de heer J. C. van Haarlem 40 jaar een levensmid- delenbedrijf had voor hij dit overdeed aan zijn zoon J. F. G. van Haarlem. Dat viel samen met de heropening van de zaak op woensdag 19 augustus. In december 1915 werd in dit pand een melkhandel gevestigd door de heer Flap per en opvolger Schothorst breidde dit uit met vleeswaren. brengen. Dat geldt in het bijzonder voor de wijnen en de delicatessen. Menigmaal is al uitgebreid, maar nooit ze drastisch als nu. Aannemer W. van Asch, schilderbedrijf Joh. van Schalkwijk, interieurbouwer Meprof uit Mierlo-Hout en de firma Kan- ters en Buninger, die de electriciteit ver zorgde, kunnen trots zijn op het resul taat van hun werk, zoals de heren Van Haarlem er trots op kunnen zijn dat ze Het gaat met onze economie piet zo best. Dat hoeft u niet van mij aan te nemen, maar oud-minister Zijlstra heeft het ge zegd. Het wel en wee van onze economie is voor 'n groot deel afhankelijk van stoere mannen die bij nacht en ontij enorme trailers en vrachtwagens besturen die richting oost gaan. Zij doen dit vaak als u en ik liggen te slapen. Deze bekwame wegridders ver dienen onze dank, maar ze krijgen heel vaak stank omdat ons volk ver strikt ligt in een net van statusproble- men. Hele gezinnen leven nagenoeg uitsluitend op broodpap omdat er een auto voor de deur moet staan, ook al komt die maar eens per week in beweging. Zij, die zich veroorloven kunnen zo af en toe eens buitenshuis te eten, kunnen dit natuurlijk in de een of andere zaak aan een drukke verkeersweg doen, maar veel van die zaken zijn er niet. De rijkswaterstaat houdt niet van res taurantbedrijven lang de rijkswegen. Als ze er wel zijn dan kunnen u en ik er met onze echtgenoten lekker dineren als we het geld ervoor hebben. De ober zal hoogst vriendelijk zijn omdat we een wit boordje dragen of desnoods een ander boordje dat ons als „heer" bestempelt. Het kan gebeuren dat tijdens de maal tijd een beroepschauffeur de zaak bin nenstapt. Hij draagt geen wit boordje omdat hij werk doet waarbij witte boordjes erg gauw vuil worden. Hij zal behoorlijk groeten, 'n kopje koffie be stellen en dat rustig opdrinken, maar niet met plezier, want naast het kopje zal een kaartje liggen waarop staat dat op zijn aanwezigheid geen prijs gesteld wordt. Dat komt dagelijks voor De eigenaar van zo'n zaak moest eigen lijk 'n flinke schop hebben, die ober ook en alle statusridders die het hier mee eens zijn eveneens. Als het niet an ders kan dan wil ik die schoppen wel uitdelen. KANTMAN. De brand door hooibroei, waarvan wij dinsdag berichtten, werd door de brand weer na vele uren geblust, maar de vol gende dag vatte het hooi weer vlam en opnieuw moest het blussingswerk begin nen. Nu maakte het definitief een einde aan deze brand. Terwijl de brandweer op de Pijnenbur gerlaan bezig was kwam de melding dat er brand uitgebroken was bij N.V. Lind- ner op het industrieterrein. Daar was een hoop afval in brand geraakt. De ne velspuit behoefde slechts voor nablussen te zorgen, want twee personeelsleden, te vens lid van de brandweer, hadden het vuur met een tiental schuimblussers be streden en de vlammen gedoofd. S.E.C. 2 speelt morgenmiddag, om 2 uur, een honkbalwedstrijd tegen H.C.A.W. 3 en S.E.C. 1 speelt om 4 uur tegen H.C.A.W. 2. De heer Van Haarlem sr. maakte er 40 jaar geleden een volledig levensmiddelen bedrijf van en zijn zoon verrastte vrien den, bekenden en cliënten bij de hero- opening met een winkel die door het opofferen van een kamer veel groter geworden is. Daardoor is het mogelijk geworden een grotere voorraad en sorte ring onder de ogen van het publiek te Soestdijk een zaak aanbieden die geheel past in deze tijd wat ruimte, voorraad, sortering en service betreft. Woensdag toonden velen belangstelling voor het vernieuwde en verjongde bedrijf als belangstellende bezoekers en donder dag begon het bezoek van de koopsters en kopers. En.... daar kwamen ze. weer aandrij ven de boze wolken vol regen. Tot grote teleurstelling van de vele, vele schatgravers moest de schatgraverij in de Soester duinen weer afgelast worden. Het spijt ons net zo erg als jullie, meis jes en jongens, maar laten we hopen, dat al die regen aanstaande zaterdag uitge- druppeld is en dat we dan om half drie naar de duinen kunnen trekken. Ja hoor, we gaan het aanstaande zater dagmiddag nog maar eens proberen en we hopen, dat jullie er dan allemaal om half drie zullen zijn om de schatten, die al zo lang liggen te wachten, op te graven. We zullen maar hoopvol zeggen: tot ziens! De grote mensen maken we attent op Taptoe Delft, waarvan de voorstellingen vanaf donderdag 27 augustus tot en met zaterdag 5 september lopen. Op gemakkelijke wijze kunt u, via een girobiljet, dat wij u hiervoor kunnen ver strekken, uw plaats bespreken. Wel ruim een week van te voren, omdat de giro dienst enkele dagen tijd vraagt. Verder bevelen wij het Klank- en Licht spel in Wijk bij Duurstede bijzonder bij u aan. Dit spel gaat nog door tot 15 september en het begint om 21 uur. De duur is ruim een uur. Een en ander over de bezienswaardighe den van de stad, alsmede over het Klank- en Lichtspel kunt u in een folder bijeen vinden, die bij ons verkrijgbaar is. U ziet, het is nog altijd niet te laat in de tijd iets goeds mee te pikken.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1