150 Jaar geleden stierf koningin Anna Stnart mmr»v,a HANDELSINSTITUUT „PRACTICUM" DALCOP Y-FOTOKOPIEERAPPARAAT D. ENGEL Uw recorder staat klaar bij „De Gouden Snaar". S.E.C.-bestuur blijft. Door de aanschaf van het Practicum werkt „prachtisch en snel" Duiven vlogen vanaf Tergnier. UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool Medische dienst. PREDIKBEURTEN R.K. Kerkdiensten. Ga NaaaS POKER Schoonzuster van Willem III bleef trouw aan de Anglicaanse kerk. Bioscoopprogramma. Padvindersnieuws. Opnieuw zijn voorzitter M. Wilhelm en secretaris J. Veldhuizen van S.E.C. geca pituleerd voor 't feit dat zich geen enkel kandidaat als hun opvolger gemeld heeft en opnieuw hebben zij besloten voor een jaar „bij te tekenen". In 1962 gaven zij de wens te kennen af te treden, maar zij zouden het nog een jaar aanzien omdat de kandidaten elkaar niet op de hakken stonden te trappen om de functies over te nemen. In 1963 legden zij het bestuursbijltje er „definitief" bij neer, maar ze bleven en gisteravond ging het tijdens de jaarver gadering in Bos en Duin al net zo. Voor S.E.C. was dit een gunstige gang van zaken, maar voorzitter Wilhelm had wel gelijk, toen hij zei „Ik wil graag mijn gal eens uitspuwen tegenover de leden woord. De lege stoel stond achter de be stuurstafel als bewijs van het feit dat de dood bestuurslid Fred Spijker wel uit de vereniging maar niet uit de gedachten van de leden haalde. In gevoelvolle woorden sprak de heer Wilhelm ter nagedachtenis van wijlen de heer Spijker, een goed bestuurslid en bo venal een goed vriend. Er werd een mi nuut stilte in acht genomen. Over de resultaten van het eerste elftal was de heer Wilhelm niet ontevreden, maar helaas werd het kampioenschap niet behaald. Het tweede deed het niet onverdienstelijk, het derde evenmin, al was de start slecht, maar het vierde degradeerde. Met lof sprak hij over de prestaties van juniores A. Alle spelers raadde hij aan te werken aan de verbetering van de TORENSTRAAT 2D V* SOEST TELEFOON 2100 zijn wij in staat binnen één minuut voor u een natuur getrouwe fotokopie te maken van uw GETUIGSCHRIFTEN - AKTES - DIPLOMA'S BRIEVEN TEKENINGEN - CONTRACTEN - MUZIEK EN EVENTUELE ANDERE DOCUMENTEN. U KUNT ER EVENTUEEL OP WACHTEN De Soester duiven vlogen 313 km vanaf Tergnier. Ze werden om 6.45 uur met n.o. wind gelost. Van de vereniging De Zwaluw waren 117 duiven in concours. De eerste duif arriveerde om 11.28.43 uur, de snelheid was 1103.93 meter per minuut, de laatste prijswinnende duif kwam om 11.58.04 uur aan. De uitslag was: J. v. d Brakel 1 3 8 10 K. Voskuilen 2 11 20. G. Rijksen 4 5 14 17. C. van Klingeren 6. Comb. Wigtman- Roest 7 9 12 15 16 18 19. R. v. d. Brink 13 23. A. van Dorrestein 21. C. v. d. Hoek 22. Van de vereniging De Vriendschap waren 121 duiven in concours. De eerste arri veerde om 11.36.10 uur, de snelheid was 1076 meter per minuut, de laatste prijswinnende duif kwam om 11.58.51 uur aan. De uitslag was: C. P. Jak 1 7. R. Koster 2 13 19. Z.K.H. Prins Bernhard 3. R. Westerveld 4. G. Hooijer 5 20. C. Vaessen 6. Joh. Muis 8 11 12 18 22. J. G. Kamerbeek 9 10. W. Nieuwenhuis 14. W. van Breukelen 15 24. J. van Groningen 16. E. Veerman 17 23. F. Groenestein 21. BOSSTRAAT 5 - TELEFOON 2543 Doktoren De artsendienst wordt dit weekeinde waargenomen door de artsen: H J. Stroband, H. Blaeckweg 14, tel. 2434. J. Borst, Talmalaan 37, tel. 4662. Tandartsen Zaterdag en zondag van 13 tot 13.30 uur: A. A. Bueno Bibaz, Soesterbergsestr. 158. Apotheek Apotheek „Soestdijk", Van Weedstraat. Wit-Gele Kruis Zuster Bijlard, Molenstraat 11, tel. 2001. Oranje-Groene Kruis Geen opgave. Groene Kruis: Zuster Van Doorn, KI. Engendaalweg 3. HERVORMDE GEMEENTE. Onde Kerk. 8.45 uur: Gezinssamenkomst. 10 uur ds J. Mettau. Bed. H. Doop. 7 uur ds K. van Liere. Tijdens de morgendienst is er oppas voor de kleintjes in de consistorie van de Oude Kerk. Niet tijdens de gezinssamen komst. Emmakerk. 10 uur ds K. van Liere. Bed. H. Doop. 7 uur ds J. Mettau. Heeskapel. 10 uur ds D. M Jalink. Zonnegloren 10 uur ds J. A. Vermaat uit Baarn. Eikenhorst: 7 uur ds D. M. Jalink. Gebouw Chr. Gereformeerde Kerk. 9 uur ds Ravenhorst van Nes en Wierum. 4.30 uur ds J. Fokkema. Zondagsscholen: i De Savornin Lohmanschool 12.00 uur. Chr. ulo school 10 uur. Emmakerk 12 uur. Heeskapel 11.30 uur. GEREFORMEERDE KERKEN. Julianakerk. 9.30 en 5 uur ds H. J. Lambers Heers pink. Wllhelminakerk. 10 en 5 uur ds Van Rijn van Soest. GEREFORMEERDE KERK. Gebouw „Eltheto". 8.30 uur ds W. Borgdorff van Baarn. 3 uur K. Deddens van Amersfoort. Dienst in gebouw Ned. Prot. Bond, Rem- brandtlaan. CHR. GEREFORMEERDE KERK. 10.45 uur nog onbekend. 7 uur ds B Bijleveld van Bussum. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Kleine RembrandtzaaL Zondag 10 en 5 uur leesdienst. Donderdag 27 aug., 7.30 uur, ds Vergunst van Rotterdam. VER. V. VRIJZ. GODSDIENSTIGEN. Afd. van de Ned. Protestantenbond. 10 uur ds N. Padt (NHJ, voorg. N.P.B. Lun teren. EVANGELISCH LUTH. GEMEENTE. Van Weedestraat 19a. 10.30 uur Eerw. Heer G. A. Wimmers van Amsterdam. ADVENTSGEMEENTE. Zaterdag 10 uur bijbelstudie. 11 uur Leesdienst. BAARN. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Eemnesserweg 63b. 10.30 uur ds H. Bremer van Amsterdam. EVANGELISCH LUTHERSE GEM. Kapelstraat. 10.30 uur ds A J. Oostenrijk Vlootpred. te Hilversum. KERK SOEST, Steenhoffstraat. H. Missen te 7.30 en 11 uur. Hoogmis te 9 uur. 's Avonds 7 uur Lof. In de week H. Missen te 7 en 8 uur. Woensdag te 8 en 9 uur. KERK SOESTDIJK, B. Grothestraat. 7.30, 10.45 en 12 uur H. Missen, 9 uur Hoogmis. In de week (uitgezonderd woensdag en zaterdag) de H. Missen te 7 en 7.45 uur. Woensdag en zaterdag te 7.45 en 9 uur. KERK SOEST-Z., St. Willibrordnsstraat. 7.30 en 9 uur H. Missen. 10.30 uur Hoogmis, 's Avonds 6 uur Lof. van deze vereniging, die goede supporters zijn. maai' niet begrijpen dat er meer te doen is dan het aanmoedigen van de leden De secretaris en ik hebben vele ma len te kennen gegeven dat wij onze taak willen overdragen, maar niemand trekt er zich iets van aan dat er geen opvolger is. Ik zou me diep schamen als we aan de K.N.V.B. zouden moeten verzoeken een vertgenwoordiger aan te stellen voor het leiden van de vereniging". Penningmeester J. Roeymans gaf tijdens de vergadering de wens te kennen af te treden. Hij werd hiervoor aangevallen door een lid, maar de voorzitter nam hem in bescherming door te zeggen dat hij zich deze spontane daad heel goed kon voorstellen nu bleek dat niemand in de war raakte ondanks het feit dat S.E.C. bestuurloos zou kunnen zijn als er geen oplossing gevonden werd. De oplossing is na lange braadslagingen, schorsing van de vergadering en bespre kingen van en met de bestuursleden gevonden. Voorzitter M. Wilhelm blijft, maar de heer J. Elderman zal als vice- voorzitter langzamerhand zijn taak over nemen. Secretaris J. Veldhuizen blijft eveneens, maat de heer L. Ruttenberg zal een groot deel van zijn werk als tweede secretaris overnemen. Penning meester J. E. Roeymans blijft ook even als de heer A. W. Veenendaal, die perio diek aftrad maar zich herkiesbaar ge steld had. Naast de heer Ruttenberg werd de heer H. Voskuilen aan het be stuur toegevoegd. Hij is algemeen ad junct. De heer W. Pureveen bleef bij zijn besluit af te treden als bestuurslid en lid van de technische commissie. Hij blijft echter als grensrechter werkzaam. De voorzitter dankte hem voor het vele werk dat hij als speler, bestuurslid, lid van de technische commissie en grens rechter voor de vereniging deed. De technische commissie bestaat thans uit de heren J. van Delden, B. G. Dekker en D. H. Tuenter. Ook trainer W. Boer boom maakte deel van de commissie uit. Wanneer bij het samenstellen van het eerste elftal de stemmen mochten staken dan heeft de aanvoerder een stem in het kapittel en deze zal doorslaggevend zijn. Voor vele bezette stoelen en 1 lege stoel sprak voorzitter Wilhelm zijn welkomst conditie. Ook de prestaties van de honk balteams werden onder de loep genomen, waarna dank gebracht werd aan allen die zich ingezet hadden voor de vreni- ging Dat zijn er naar de mening van de heer Wilhelm helaas te weinig. Uit het jaarverslag van secretaris J Veldhuizen bleek dat er thans 350 leden zijn plus 70 leden van de honkbalafde ling. Het ziet ernaar uit dat eindeüjk begon nen zal worden aan de bouw van het clubhuis-kleedlokaal dat 51.000,gaat kosten. De helft van 't clubhuisgedeelte, 10.000,komt voor rekening van S.E.C. de rest wordt door de gemeente be taald. Penningmester Roeymans gaf het finan cieel overzicht. De recettes en de inkom sten van de pool liepen terug, maar niet onrustbarend, zodat AO.W.-ers ook het komende seizoen gratis toegang tot de wedstrijden hebben, mits ze uitsluitend van de A.O.W. moeten rondkomen. Vóór de bestuursverkiezing wees de voor zitter er nadrukkelijk op dat het aftre den van de bestuursleden niets te maken had met eventuele moeilijkheden in het bestuur want die zijn er niet en ze zijn er ook nooit geweest. Lang genoeg heb ben de voorzitter en.de secretaris erop gewezen dat ze hun taak wilden overdra gen. Geruime tijd heeft het er tijdens deze vergadering naar uitgezien dat men in een impasse geraakt was waar niet uit te TEL.2982 5DE5TERBERDSE5TR.26 komen was, maar alle donkere wolken verdwenen als sneeuw voor de S.E.C.-zon en met optimisme kunnen de groenwit- ten het nieuwe seizoen tegemoet gaan. In een van de moeilijkste perioden van de Engelse geschiedenis leefde Anna Stuart, de zuster van Maria Stuart en schoonzuster van koning-stadhouder Wil lem III. Langzaam maar zeker begon daar immers de reformatie een vrucht bare voedingsbodem te vinden. Wat onze voorouders direct na de 80-ja- rige oorlog in ons land hadden voltrok ken, de emancipatie van de verschillende reformatorische godsdiensten, zou in En geland op een nog veel snellere wijze tot stand komen. Reeds tijdens Anna's jeugd bespeurde men overal, behalve dan in het katholieke Ierland en Schotland, een grote afkeer van alles wat rooms was. In haar verdere leven zou deze afkeer nog meer naar voren komen, toen zij zicht ontpopte als een vrouw waarvoor de Anglicaanse het enige heilige was, en waarvoor zij streed met een vastbera denheid, die ongekend is. Opvolgster van de koning-stadhouder. Op 6 februarie van het jaar 1665 werd Anna te Londen geboren, als één van de dochters van Jacobus II en diens eerste gemalin Anna Hyde. Onder drang van deze laatste, dochter van de graaf van Clarendon, met wie de libertijnse Jaco bus II m 1660 was gehuwd, werd Jacobus rooms-katholiek, hetgeen hem later zijn troon zou kosten. In 1671 stierf Anna Stuarts moeder en toen haar vader hertrouwde met de katholieken prinses van Modena baarde dit in geheel Engeland, met uitzondering van Ierland, bijzonder veel misnoegen Ondanks dat Jacobus II de katholieken zeer bevoordeelde tegenover de protes tanten, werd Anna evenals haar zuster Maria opgevoed in de leer van de Angli caanse kerk, die zij haar hele leven met veel kracht en devotie verdedigde, vooral later toen zij haar zuster als koningin van Groot-Brittanië opvolgde. Stadhouder-koning. In 1688, precies 15 jaar na Jacobus' hu welijk met de prinses van Modena en drie jaar nadat hij koning was geworden, kwam het met het Engelse volk voor hem tot een definitieve breuk, toen het parlement onze Willem III, stadhouder van Holland, vroeg aan het bewind van hun eigen koning een eind te maken- Willem zag en overwon, mede dank zij het overlopen van de troepen van John Churchill, de latere hertog van Marl- borough, met wiens latere vrouw, Sarah Jannings, Anna zeer bevriend was. Anna koos, vooral op Churchill's aandrang, de zijde van Willem III in die woelige dagen en Jacobus nam de wijk naar Frankrijk, waar lodewijk XIV hem van ganser harte ontving en het kasteel St. Germain ter beschikking stelde. Anna was inmiddels in 1683 gehuwd met een Deense prins, George genaamd. Hoewel dit huwelijk in politieke zin veel afkeuring genoot van het Engelse parle ment, bleek het voor hen beiden toch zeer gelukkig. Toch heeft Anna veel moederleed moeten dragen. In 1700 ont viel haar haar enige overgebleven zoon, in de leeftijd van 11 jaar, die al haar liefde was. Zij had reeds 4 kinderen op vroegere leeftijd naar het kerkhof ge bracht, terwijl zij bovendien meerdere miskramen had meegemaakt. Kort na de troonsbestijging van haar zuster Maria en Willem III werd de ver houding tussen Anna en het koninklijke paar veel minder gunstig, mede door financiële moeilijkheden. De verwijdering werd nog groter, toen de hertog van Marlborough, die in 1678 in het huwehjk was getreden met Anna's boezemvrien din Sarah Jannings, in ongenade viel en wegens het heulen met de Jacobieten, de volgelingen van Jacobus II, in de Tower werd opgesloten. Marlborough's gevangenschap was echter van korte duur en hij werd bij gebrek aan bewijs weer gauw op vrije voeten gesteld. Pas kort voor de dood van Maria werd de verhouding weer wat beter. Willem III regeerde niet lang. Op 20 februari 1702 struikelde zijn paard in het park van het paleis Hampton Court in een molsgang en smakte zijn berijder tegen de grond. Een gebroken sleuterbeen veroorzaakte diverse complicaties in het door veel strijd verzwakte lichaam en op 8 maart moest Anna haar overleden zwager opvolgen, volgens de „act of settlement" en de „declaration of rights". Zij benoemde haar gemaal tot generalis simus en eerste admiraal en verleende de Marlboroughs de orde van de kousen band. Bovendien werd Marlborough nu volledig gerehabiliteerd doordat zij hem vele ambten en een hoog inkomen gaf. In Jacobijnse kringen werd „de kleine heer in zwart fluweel" reeds hogelijk ge prezen, maar Marlborough was geheel ingewijd in Willems streven en beleid en zette diens werk met de zelfde kracht voort. Aan de leiband. Reeds in 1691 had Anna de zijde van haar vader weer gekozen, tenminste in politiek inzicht en bevoordeelde de To- ries, de groep die de troonsopvolging on gerept wilde laten, ook al was de koning katholiek. Zij heelt altijd veel belang stelling getoond voor kerkelijke zaken en was sterk anti-katholiek. Zodra ech ter de Malboroughs volkomen in ere wa ren hersteld, buitte de hertog van Marl borough zijn macht uit, zodat hij het was die in wezen regeerde. Hij was altijd een geestesverwant van de Tories ge weest, maar hij wist te bewerkstelligen dat deze partij ging samenwerken met de Whigs, de groep die meende, dat het par lement kon ingrijpen in de erfopvolging JÓbbcn WU OOK VOOR U v.WEEDESTRAAT 40 TEL436! - SOESTDUK Toen hij hen langer hoe meer steunde, kwam het tot een breuk tussen hem en de koningin, die niet langer aan de lei band wenste te lopen. Hij werd uit de ambten geweerd, ont slagen als opperbevelhebber en ging in 1711 in ballingschap. Anna heeft haar hele leven een strijd moeten leveren voor haar rechten, een strijd die zij met behulp van goede vrien den kon voeren, maar die door die zelfde vrienden volkomen teniet werd gedaan, omdat zij niet zag dat dezen alleen uit waren naar meer macht en geld, ten eigen bate. Daar staat echter tegenover, dat zij op de beslissende momenten ook de beste oplossingen vond, waardoor zij tevens bewees een goed vorstin te zijn. Op 1 augustus van 't jaar 1714 verwis selde zij het tijdelijke voor het eeuwige. Elvis Presley vervult de hoofdrol in de film „Elvis in Acapulco", die van heden tot en met zondag in het City-theater draait. Hij arriveert als schipper op een motorjacht in de mondaine badplaats Acapulco. Hij wordt door de eigenaar van het jacht ontslagen en slaat zich als zanger, badmeester en zelfs recordduiker door het leven. Daarbij ziet hij kans ook nog tien songs te brengen en relaties te onderhouden met een vrouwelijke stie renvechter, zodat er bij deze film heel wat te beleven valt. „Geld spelt geen rol" heet de film die van zondag tot en met woensdag in de middagvoorstelling draait. Jerry Lewis vervult de hoofdrol dus het is natuurlijk een hele dwaze film. Hij is als detective op zoek naar een man en komt tot de ontdekking dat hijzelf de man is die hij zoekt. Dat is niet onprettig voor hem, want de gezoohte is de zoon van een multimiljonair. Minder prettig is dat iedereen hem naar het leven staat om na zijn gewelddadige dood de erfenis in te palmen. Aan het einde van de film wordt het allemaal even dwaas, maar Jerry büjft leven, krijgt heel veel geld en trouwt met het meisje van zijn keuze. Van maandag tot en met woensdag draait „Ontsnapping uit Zahrian" in de avondvoorstelling Yul Brynner vervult de hoofdrol en hij zorgt voor heel veel spanning. Gevangenen ontsnappen en zij maken een barre tocht door de Arabische woestijn, achtervolgd door de politie, be schoten vanuit de lucht, gekweld door honger en dorst, geteisterd door zware zandstormen, al met al een grimmig avontuur. „Bloed en Rozen" het de film die in de donderdagcyclus draait. Mei Ferrer en Elsa Martinelli vervullen de hoofdrol. Het is het mysterieuze verhaal van een mooie jonge vrouw die zich gedraagt als een vampier en overal onheil sticht. Een geheimzinnige legende werd door het vakmanschap van Roger Vadim een bij zonder spannende film. Zoals zo langzamerhand gebruikelijk is geworden zal ook dit jaar het nieuwe padvindersseizoen te Soest weer worden geopend met een gezamenlijk spel. Op zaterdag 29 augustus as. kunt u alle padvinder(ster)s-gToepen zien marcheren door onze Soester straten, vooraf gegaan door de Amersfoortse Padvinders Drum band. De mars zal starten om 14.30 uur vanaf het V.V.V. terrein. Met deze mars willen zij nogmaals een beroep op uw belangstelling doen, niet zo zeer om de jeugd op te wekken zich op te geven als kabouter of welp, daar er van die zijde voldoende belangstelling is, maar om de ouderen te vragen zich op te ge ven als leider (leidster), daar hieraan een gToot tekort is. Komt u eens kijken als zij na de mars hun gezamenlijk spel spelen in de Soes ter Duinen bij de Sparrenlaan. U bent van harte welkom. Gelijk merde technische Hogeschool te Enschede zijn ook 240 studenten flats gereedgekomen. De studenten zullen hierin tijdens hun studietijd kun nen verblijven. 22 september a.s. zal H.M. de Koningin het gehele complex officieel openen. AUTOVERHUUR LEGEMAATnv. Eemnesserweg 22. Baarn, tel.: 0 2954-3100 Ib.g.g.4344)

Soester Courant | 1964 | | pagina 2