FUGERS FIETS m E MARCHAL HAARMODE VRIJHEID EN VRIJBUITERIJ. BOSCH KWAK K0PL00S. TWEEDE BLAD Smit's Pockethall WASSERIJ GELRIA EDE GARAGE STAM S0ESTERBERG De avonturen van Gertjan en Maartje. Krabbels van Knelis. 6©R"R.A.Y ROKKEN f 35,- f 42,50 f 51,- f 29,75 Hoppenbrouwers Tennistournooi. voor uw GAZELLE - INVICTA - RALEIGH - B.S.A. Verhoging presentiegeld. BUITENLANDSE POCKETS B.D.C.-handbal. Hinderwet. Renault dealer Medische dienst. v.v. Soesterberg. Soesterbergse pater redde mensen in India. Ondanks alle dreigementen van onze overheid en allerlei organisatorische in stanties hebben we toch een lustig met zijn uitzendingen voortgaande commer ciële omroep Veronica gekregen en niet tegenstaande de nog dreigender maatre gelen nu toch ook de televisiezender van de R.E.M. Door de bestaande omroepverenigingen wordt er natuurlijk heftig gefulmineerd tegen deze wat men daar noemt piraten zenders. Men wil het nu graag laten voorkomen alsof de schuld van deze gang van za ken niet bij de omroepverenigingen, niet bij het parlement en niet bij de regering gezocht moet worden, doch uitsluitend bij de kapitaalkrachtige ondernemers, die buiten de landelijke wetten om toch kans zien hun wil door te zetten. Maar wat wil men? Kent men het eigen volk bij de „zuilen" dan zo slecht? De Nederlander is van oudsher een koopman geweest en heeft steeds mogelijkheden om winst te maken gezocht en uitgebuit en doet dat nog steeds. Wanneer hem binnen de landspalen de mogeüjkheden die hij ziet om bepaalde redenen worden onthouden, dan zoekt hij ze waar dit wel mogelijk is. Dat is de verklaring voor het onstaan van Veronica en van R.E.M. De mogelijkheden een reclamezender te exploiteren waren en zijn in Nederland volkomen aanwezig. In het zuiden en vooral in het oosten van ons land zag men reeds lang televisie-uitzendingen af komstig van commerciële zenders. Maar onze omroepverenigingen wilden daar - ook toen er uitzicht kwam op meer zend mogelijkheden - aanvankelijk niets van weten. In den beginne werd dat idee veront waardigd van de hand gewezen, omdat een uit reclamegelden gefinancierde klank- of beeldradiozender de cultuur zou bedreigen. Later, toen men ging be grijpen dat reclame de zo noodzake lijke verstrekker van de zoveel meer be nodigde gelden zou kunnen zijn, liet men dat cultuur-argument maar met zo zwaar meer wegen, wilde men dan wel 'n zekere reclame aanvaarden mits het alles maar geheel in handen bleef van de bestaande omroepverenigingen. Doch reclame in de ether betekende een nieuw element en dus kwamen er nu ook andere gegadigden om voor dat nieuwe element in aanmerking te ko men. De combinaties die zich daarvoor aanmeldden, rezen als paddestoelen uit de grond. Doch al rezen ze er dan uit, ze kregen geen voet aan de grond, want dat verhinderde de omroepverenigingen via zijn politieke steunpilaren in het par lement. Over reclame in de ether bleef men modderen. Men zag eigenlijk wel in, dat dit financieel een uitweg bood en feitelijk met was tegen te houden, maar de kardinale vraag bleef: van wie en door wie? Daarover was en is overeen stemming moeilijk te bereiken. De omroepverenigingen kunnen bepaald niet zeggen, dat zij voor behoud van hun monopoliepositie hun gehele ledental DE MEEST VERKOCHTE KOELKAST IN EUROPA. 5 jaar garantie. - Bosch service Stroomverbbruik 0,6 Kwh p. etmaal. Prijzen 122 L. f298,tot 220 L.. f648,—. Ook huurkoop of huur. ELECTROTECHNISCH INSTAIAATIEBUREAU RADIO - TELEVISIE KOELKASTEN Soesterbergsestraat 51c - Soest Telefoon 02955-2379 Nu de taille weer omlaag zakt en de buste wordt onthuld, Is Marjan, die nu in 't zand bakt, weer van 't modenieuws vervuld. Al zit zij in Scheveningen keurig-nétjes uitgekleed, De Parijse modesnufjes zijn voor elke vrouw een wéét. Herman kan het niet begrijpen als hij naar de branding blikt; Dat zijn vrouw nog denkt aan kléren vindt hij lichtelijk getikt. .Leuter toch niet over toploos", gromt hij, „dat is ongepast, Strakjes krijg je een bekeuring en dan zit ik met de last!" Maar Marjan is niet te remmen, uit ervaring weet ze 't goed: Nieuwe lijnen combineer je met een exclusieve hoed! Zij gaat dus in Utrecht passen, drentelt rond in een maison, Laaft zich aan de allerbeste allerlaatste modebron. Op Marjan haar hoofdje prijken hoedjes van diverse snit: Vogelkooien, schemerlampen in bordeaux-rood en ei-wit. Een priëel en stikvol veren, dat zelfs haar verbeelding tart, Doch niets kan haar nog bekoren, want ze zoekt iets zéér apart. 's Avonds komt ze weer bij Herman, pleister op haar hoofd en wang, Kijkt gebroken in de spiegel, huilt verschrikkelijk en lang. Dan hoort Herman van het drama met een weinig leedvermaak: Wat ze 't laatste opgepast heeft, was de kater van de zaak! JAAP MIJDERWIJK. achter zich hebben staan. Integendeel. Momentel wordt Veronica reeds meer be- beluisterd dan Hilversum en in het wes ten zal de T.V. Noordzee zeker niet min der aandacht krijgen dan Bussum. Door het tegenhouden van een commer ciële zender heeft men gegadigden hier voor gedwongen zich buiten het Neder lands grondgebied te vestigen. Het is wel heel kinderlijk nu te beweren, dat daar door het gezag van regering en parle ment is aangetast, terwijl die instanties maar niet tot een beslissing op dit gebied kunnen komen en juist de politieke constellatie een afdoend besluit verhin dert. Wanneer regering en parlement reeds eerder hadden kunnen beslissen over het instellen van een reclamezender door wie dan ook te exploiteren, dan zouden Veronica en R.E.M. geen voldoen de bestaansmogelijkheid hebben gevon den en was deze vrijbuiterij niet in de ether verschenen. De angst van de zuilen voor een naast hen opererende en con currerende onderneming en de politieke bindingen die hen daarbij steunen, heb ben de commerciëlen gedwongen andere wegen te zoeken. Dat is altijd gebeurd in de historie van Nederland. Nu besto ken zij van buitenuit en ongecontro leerd ons omroepbestel, ja ook onze cul tuur! Voor dat laatste zijn we niet zo erg bang, want de economie heeft zich al wel meer een goede vriend getoond van de kunst, vaak beter en efficiënter dan de politiek dat heeft gedaan. Deze ontwikkeling is zeker te betreuren, maar niet te ver wijten aan de heren Verwey en Verolme. Dat verwijt treft Hilversum en Den Haag. Van Weedestraat 80 Soestdijk Het jaarlijkse tennistournooi dat gehou den wordt op de banen van de Tennis club Soest te Soestdijk, is begonnen on der gunstige weersomstandigheden, maar menigmaal werden de speelsters en spe lers letterlijk van de banen gespoeld door enorme stortbuien. De eerste dag bood weinig verrassing, maar de tweede dag schakelde mevrouw Havenaar de sterke mej. Stokmans uit. Mevr. Have naar N, A. Sprangers drongen door tot de finale van het gemengd dubbelspel en mej. Stokmans en Steen bereikten de halve finale. De uitslagen waren: A. Sprangers-He- henkamp 6-1 6-2. Guillory-Steen 4-6 0-6. Juin-A. Sprangers 6-2 6-0. Mej. Stokmans en Steen-mej. Hofman en Geijtenbeek 6-1 6-2. Mevr. Havenaar en A. Sprangers-mej. Jiskoot en Voigt 6-1 6-4. Mevr. Havenaar en A. Sprangers- mevr. Felix en Esendam 6-0 6-2. Noordkamp-Roozendaal 6-1 6-4. F. Spran- gers-Hehenkamp 8-10 4-6. Post-Voigt 6-2 2-6 1-6. Guillory-Schuuring 6-2 4-6 6-2. Voigt-Van Wijk 5-7 3-6. Van Wijk en Noordkamp-v. d. Veer en v. d. Werf 0-6 6-3 2-6. Post en Humme- len-Hehenkamp en Wytzes 8-6 6-3 6-4. Mej. Hofman-mej. De Troye 6-3 6-4. Mevr. Wessel en mej. Sokmans-mevr. Boerma en mevr. Amerongen 3-6 6-1 4-6. Mevr. Van Vuureen Wijn-mej. v. d. Bijtel en Zwaan 6-3 6-1. Mej. v. d. Berg en Waals-mej. Jiskoot en Voigt 7-5 6-1. Mevr. Havenaar-mej. Stokmans 2-6 6-2 6-4. Hugen-Haslinghuis 6-3 1-6 2-6. v d Tuin-Haslinghuis 6-3 4-6 6-4. Mej. Jis- koot-mej. Tielman 6-2 4-6 6-4. Mej. Stok- mans-mej. De Kroes 6-2 6-0. Mevr. Van Vuuren-mej. Broer 6-2 8-6. Mej. van Rossum-mevr Alofs 2-6 0-6. Termeulen- VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1964. Maandag a.s. zal de bekende beeldhouwer Johan Polet 70 jaar worden. In zijn atelier aan de Zomerdijkstraat te Amsterdam kam men hem nog dagelijks aan het werk zien. KERKSTRAAT 3 SOEST TELEFOON 2030 Wytzes 6-4 6-1. Vergauwen-Van Coever- den 6-1 6-1. v. d. Gijp-Scholte 6-3 6-3. Speet-De Bout 4-6 4-6. Ockhuizen en Knopper-Kranenberg en Termeulen 2-6 1-6. SJamsoedin en Ver- gauwen-De Bont en Hugen 12-14 4-6. Van Wilsum en Roele-Van Gorp en Boerma 6-2 6-3. Guillory en v. d. Gijp- Kranenberg en Termeulen 6-3 4-6 4-6. De Bont en Hugen-Haal en Esendam 1-6 4-6. Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben het colleg van B en W. een schrijven gezonden waarin voorgesteld wordt het preseniegeld voor de raadsleden van ge meenten met 20.000 tot 50.000 inwoners van 15,op 22,per vergadering te brengen. Het bedrag dat ontvangen wordt voor het bijwonen van een afde- lings- of commissievergadering komt van 7,50 op f 13,—. VOOR paar STEENHOFFSTRAAT HOEK RAADHUISSTRAAT Voor de teams van de handbalvereniging B .D.C. begint, de competitie op 6 septem ber. Vijf elftallen en drie teams zullen hieraan deelnemen. Op 23 augustus nemen enige teams deel aan een tournooi van Olympia te Hilver sum. Op 30 augustus moeten de dames in Laren de beker verdedigen die ze vorig jaar wonnen. De leden zullen in september starten met een wervingsaktie om vele donateurs te krijgen, die hun deel kunnen bijdragen aan de totstandkoming van een stenen kleedruimte. Op 23 augustus zullen drie teams van B D.C. in Amersfoort vriendschappelijke wedstrijden tegen teams van de vereni ging Fidelitas spelen. Het damesteam moet bij het verdedigen van de wissel- beker uitkomen tegen Athleta 1 en B.S.V. 1. 21EK tNFONDS i V£f?ANCIER SOESTERBERGSESTR.HEG 2G TEL 2382 Aan het jeugdtournooi van B.D.C. op 30 augustus zullen 32 teams deelnemen. Het tournooi begint om 13 uur. Van B.D.C. zullen zes teams spelen. Zij moeten het opnemen tegen teams van H.H.C., Snel- wiek, de vereniging Eindhoven, de vereni ging Laren, S.D.O. en S.V.UX.M. Teams die niet volledig uitkomen lijden reglementair een 0-5 nederlaag. Garage Van Kooij N.V. bestaat reeds vele jaren, maar nu pas is ontheffing van de verbodsbepaling in de Hinderwet ge vraagd voor de oude en de nieuwe ga rage. Het college van B. en W. heeft de raad voorgesteld deze ontheffing te ver lenen omdat in het uitbreidingsplan Soest-Zuid de ligging van garages op de hoek van de Birkstraat en de Soester bergsestraat toegestaan is. SCHRIKSLAAN 19 SOESTDIJK TELEFOON 3990 Renault R 8 van f 5595,af Renault Dauphine van f 4995,af Renault R 4 van f 3995,af. Nieuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefoon 2850 Dokter J. C. Lucas, Simon Stevinlaan 1, Soesterberg, tel. 03463-200, neemt het a.s. weekeinde de dienst waar voor de artsen A. Th. M. Splinter te Soesterberg, W. F van den Helm te Huis ter Heide en D. J. R. Jellema te Den Dolder. Dokter A. J .W. Hagedoorn, Oude Tem pellaan 6, tel. 03463-517, neemt de dienst waar voor dokter L. H. Brandt te Den Dolder. De voetbalcompetities werpen hun scha duwen reeds vooruit. Zo werden er door de voetbalvereniging Soesterberg reeds „O, hebben jullie hem ook gezien," en Maartje trappelde van spanning. „Hoe kan dat nou?" kwam haar broertje ver ontwaardigd, maar toch wel erg benieuwd naar hetgeen Maartje ondekt had. En ook Wiekebol knipperde met zijn oogjes van nieuwsgierigheid. Fluisterend vertelde Maartje dat er een hele dikke, grote ka bouter lag te slapen in een schommel stoel. „Hij heeft een dikke baard en snurkt als een os. Ja, hij is wel tweemaal zo groot als jij bent, Wiekebol, en hij draagt een muts van ballen, waar een dikke kwast aan hangt. En in het ka mertje zijn wel drie deuren geloof ik. Oh, wat heeft hij een verschrikkelijk dik rond buikje. Zullen we hem wakker maken. Misschien kan hij ons wat hel pen". „Goed, laten we dat maar doen", besloot haar broertje, .misschien weet hij wel raad" en vastberaden opende Gertjan de deur. „Goede middag, meneer de ka bouter," groette hij beleefd, „mogen we binnen komen. Onze kaars is opgebrand ziet U," vervolgde Gertjan, „en toen kon den we niets meer zien." Eerst leek het wel of de kabouter nog steeds in het land der dromen vertoefde, maar dan, ja, heel langzaam opende hij zijn ogen, geeuwde luid en nadrukkelijk, maar bleef tot ieders verwondering lui liggen, alsof hij geen woord had verstaan. Veiligheids halve was Maartje achter de deurpost blijven staan, maar nu kwam ze met Wiekebol nieuwsgierig naderbij. As je 't ming vraogt dan mok zei ge dat ikke 't nie bar heb op manne die zaoke <üch- k wakke. D'r binne stumpers bie die dat motte doen omda zullie geen wins meer maoke deur die hooge loone. Das veur die manne heul slim, maor veur de manne die daor warreke nie, waant d'r is wark zat. Veur hoe laang da mojje nie vraoge, waant aster alsmaor meer manne zaoke sluute dan gaon wullie op 't lest allegaor zo'n bietje de bietebrug op. Dan wor 't weer stem- pele en regeeringsvlees in blik en 'n bietje steun. Nee, die arreme stumpers die kenne 't nie altied hellepe datter zaoke dich motte, maor die Zwolsman wel. Ikke doch altied, das 'n kérel as kas, maor ik weet nog zo net nie oftie dat wel is. Die koop zaoke waor je lekker ken bikke en 'n slokkie ken drinke en dan zeitie 'n paor maonde laoter dichgooje die tent, waant d'r motte sente bie. Das netuurlek groote flauwekul. Die man het meer herses as wullie mit mekaor. Dan mottie weete dajje geen zaoke mot koope waor je lekker ken bikke en 'n slokkie drinke en dan zeige dich gooje. In die zaoke werreke hoope minse en die kriege allegaor zomaor 'n trap teuge d'r achterend en die staon op straot. Das noeng nie zo bar, waant d'r is wark zat, maor veur ming is die Zwols man heulegaor geen kérel as kas meer, maor 'n baosje mit bar veul sente die 't heul niks ken scheele ofter minse op straot komme of nie. Die rommelt maor an. Met minse hettie niks te maoke, wel mit sente. Hoe noemen ze zukke minse ok weer PHILIPS SPECIAALZAAK enkele wedstrijden van haar oefenpro gramma gespeeld, en gaat men op 23 augustus met 2 elftallen naar F C. Heem stede om deel te nemen aan 'n tournooi. Voor het traditionele vliegtuigtournooi, dat dit jaar zal worden gehouden op 30 augustus, hebben de volgende clubs in geschreven: Zeist, Bunnik, E.M.S., Patria, Soest, B.D.C., Minerva, Utrecht en Swift Boys uit Rotterdam. Ons kort geleden gehouden intervieuw met pater van Burgsteden kan nog wor den aangevuld met een belangrijk uit voerig verslag van de Engelse katholieke priester en missionaris N. Davitt S.V.D. over hevige onlusten van Hindoes tegen Mohammedanen, die omstreeks pasen van dit jaar in India hebben plaats ge vonden. Pater Davitt schreef hierover zo uitvoerig omdat m het oproerige gebied ook de missiepost gelegen is waarvan pater Herman van Burgsteden, afkomstig uit Soesterbrg, de leiding had en deze door het tonen van dappere onvervaard heid veel onheil heeft weten te voor komen. In deze godsdienststrijd, opgestookt door agitatoren, trok een opgezweepte massa van Hindoes ten strijde tegen alles wat Mohammedaan was en verspreidden de leugen dat er oorlog was met het mo hammedaanse Pakistan. Talloze Moham medaanse inwoners van de oproerige dis tricten werden door opgezweepte menig ten afgemaakt, anderen vluchtten in wilde verwarring naar de steden, waar de politie de grootste moeite had de orde te handhaven. Een Belgische priester in Katungia in het Ranchi-district werd, bij zijn pogingen de in een moskee ver zamelde Mohammmedanen van een af slachting te redden, door de menigte ge stenigd en gedood. Pater van Burgsteden, op zijn missiepost in Kantapuli, ging, toen hij van de op roeren hoorde er ook op af. Onderweg kwam hij een troep oproerkraaiers tegen, gewapend met pijl en boog. Hij bezwoer hen geen onschuldige mensen te doden. Van een volgende troep bleken velen ka tholiek te zijn en ook hen sommeerde hij naar huis terug te gaan en hij volgde ze op zijn fiets tot hij daar zeker van was. De volgende dag hoorde hij, dat een grote groep vluchtelingen zich ergens in de jungle ophield en dat zij ieder ogen blik konden worden aangevallen en af gemaakt. Hij liet de zusters en onderwijzers het schoolgebouw van de missie in orde ma ken voor het opvangen van de vluchte lingen en ging op zoek naar de groep, zonder acht te slaan op de gevaren van zelf aangevallen te kunnen worden. Hij vond de groep, die al vijf dagen eerder uit het dorp gevlucht was en leidde de mensen naar de missiepost. Zij hadden reeds 20 van hun mensen verloren en alle hoop op redding reeeds opgegeven, tot pater Van Burgsteden hen vond. Ge lukkig arriveerden er die nacht militai ren, die ook de missiepost gingen bewa ken tot de relletjes onderdrukt waren. Dankzij pater van Burgsteden ontkwa men enkele honderden mannen, vrouwen en kinderen aan de dood. De onlusten hebben in India grote beroe ring verwekt.

Soester Courant | 1964 | | pagina 5