50 Jaar geleden brak de Eerste Wereldoorlog uit Voor uw BEDRIJFSREPORTAGE en TECHNISCHE Voor uw KINDERREPORTAGE VAN BUUREN SERVICE TOM DE VRIES van M. TIJSSEN DERDE BLAD Goldwater en Johnson bouwen hun stellingen. LUXE AUTOVERHUUR ZONDER CHAUFFEUR VAN BUUREN HANDELSINSTITUUT „PRACTICUM" Firma G. van de Pol aanmatig, nieuw-e cWiAuóAen 4 tot 10 september 1914 - De slag aan de Marne. Auto- en Scooterrijschool voor alle rijbewijzen. VAN BUUREN BRANDWEER 3333 S.E.C. verslaat Quick. Rouw- en Trouwkleding Nationale Militaire Zwem- kampioenschappen. Loodgieters- werkzaamheden. Tien jaar Huishoudschool. Hengel wedstrij den. Eervol ontslag. VI. Parijs, september 1914. De regering is gevlucht en met de regering hebben tal van burgers het hazenpad gekozen. Duit se vliegtuigen verschijnen regelmatig bo ven de stad en werpen bommen af. Wilde geruchten doen de ronde. Men heeft de zo gevreesde Uhlanen al in de buiten wijken van de Franse hoofdstad gesig naleerd. Maar al is dan Parijs regeringloos en al zoeken vele burgers een veiliger heenko men, dat betekent nog niet, dat de hoofdstad zonder een schot te geven zal worden overgegeven. Parijs zal wor den verdedigd. En tot hoofd van de ver dediging is benoemd generaal Joseph Simon Galliéni. Commandant van een schijnbaar lege stad. De Grands Boulevards zijn verlaten. Veel handelaren hebben luiken voor hun winkelruiten gespijkerd. De grote hotels herbergen geen toeristen meer, ze huis vesten gewonde soldaten. Maar de gar nizoenscommandant laat zch niet van zijn stuk brengen. Hij laat loopgraven en prikkeldraadversperringen aanleggen, hij laat bruggen ondermijnen en barricaden opwerpen. Alles wordt in staat van ver dediging gebracht. Vele uren gaan ver loren met onderhandelingen met burger lijke autoriteiten voor het verkrijgen van toestemming tot het nemen van de meest voor de hand liggende militaire maatre gelen. Afbraak van gebouwen en obsta- SPECIALIST OP FOTO- EN FILMGEBIED Hierdoor werd de Duitse rechtervleugel verzwakt, maar het Parijse garnizoen had, zo meenden de Duitsers, niet veel te betekenen. Galliéni dacht daar echter anders over. Hij wist Joffre ervan te doordringen, dat de juiste wijze om de Duitsers tot staan te brengen bestond uit een heftige aanval op de „omgebo gen" rechterflank. De rest van de gealli eerden behoefden slechts op haar plaats te blijven. Galliéni's aanval werd inmiddels op ori ginele en snelle wijze uitgevoerd. De generaal had alle Parijse taxi's gevorderd. De chauffeurs, gehoorgevend aan de op roep, hadden hun passagiers domweg op straat gezet en waren naar de aangewe zen verzamelplaats gereden. Galliéni in specteerde daar zijn merkwaardige trans portcolonne. SPECIALIST OP FOTO- EN FILMGEBIED Burg. Grothestraat 45 - Telefoon 3917 Burg. Grothestraat 45 - Telefoon 3917 kels om een schootsveld te maken kan pas geschieden na schriftelijke toestem ming van de „maire". Galliéni hakt de ambtelijke warknoop door. Hij verklaart Parijs tot frontgebied en plaatst zo het gehele gemeentebestuur onder zijn bevel. Meer begrip voor de situatie ondervindt de generaal van de gewone burgerij. Hij verzoekt om schop pen en houwelen, tienduizend stuks, hij krijgt deze. Hij vraagt om een even groot aantal messen, ze komen er. De voedselvoorziening - men verwacht 'n langdurige belegering, zoals in 1870 - wordt geregeld en ammunitievoorraden worden aangelegd. Het garnizoen dat aanvankelijk slechts bestaat uit een ma rinebrigade. wordt versterkt. Een van de stafofficieren van het Parijse leger is een majoor, wiens naam reeds wijd en zijd bekend is, Alfred Dreyfus. De avond van de tweede september gaat Galliéni naar zijn hoofdkwartier - een meisjesschool - in de zekerheid, dat de aanval nu spoedig zal komen. Wachtpos ten worden uitgezet, iedereen is paraat, maar, er gebeurt niets De volgende dag Personenauto, Vrachtauto en Scooter. Alleen nieuw lesmateriaal en allrisk ver zekerd. Personenauto zowel met grond- als stuurversnelling. EIKENLAAN 1 - TELEFOON 4685 bemerkt de generaal uit binnengekomen berichten, dat de Duitsers niet verder naar Parijs oprukken, maar naar het Zuid-Oosen afzwaaien, vliegtuigverken ningen geven hierover volledige zeker heid. Onmiddellijk overziet de comman dant de situatie. Hij voert een telefoon gesprek met zijn opperbevelhebber, Jof fre, en geeft het bevel tot de aanval. Duitse overmoed. De Duitse opmars was volgens plan ver lopen. De Belgische tegenstand had wel roet in het eten gegooid, maar de „Slag aan de grenzen" was een grandioze Duit se overwinning geworden. De verloren tijd was ingehaald en het plan Von Schlieffen voltrok zich weer geheel vol gens de verwachtingen. Parijs zou op de vastgestelde datum worden genomen. Ook de Fransen bleven vasthouden aan hun „Plan-17", volgens welke zij in het Oosten bleven aanvallen. Door deze ont wikkeling werden de Duitsers overmoe dig. Zij besloten te elfder ure niet recht streeks naar de Franse hoofdstad op te rukken, maar een tangbeweging naar het Zuid-Oosten te maken om samen met de troepen op de linkervleugel het gehele Franse leger in te sluiten en te vernietigen. De Duitse legerleiding was er vast van overtuigd dat deze manier van doen een maximum aan succes zou opleveren. Deze overtuiging was zo sterk, dat ook zonder bezwaar troepen van 't Westfront werden weggehaald om naar Oost-Pruisen te worden gestuurd, waar de Russen reeds tot de aanval waren overgegaan, eerder dan voor mogelijk was gehouden. „Eh bien, voila au moins qui n'est pas banal!" - „dit is tenminste eindelijk eens iets bijzonders" - zei hij en hij liet de soldaten van het IVe legerkorps, zojuist per trein in de hoofdstad aangekomen, instappen. 6.000 Man werden door 500 taxi's naar de frontlinie vervoerd. Teglijkertijd had Joffre de commandant van het Engelse expeditielegr bewogen om verder terug- rekken te staken en aan de aanval deel te nemen. Frans élan. Generaal Joffre staat gebogen over de landkaart. „Hier", zege hij tegen zijn stafofficieren, „hier zal de slag worden geleverd", zijn vinger volgt op de kaart de loop van een klein riviertje ten Noord oosten van Parijs, de Marne. Daarna ondertekent de generaal de be roemd geworden legerorder: ,.Nu bij deze gezamenlijke slag de vei ligheid van het land is gemoeid, moet iedereen er aan worden herinnerd, dat het niet langer tijd is om achterom te zien. Er moet alles op alles worden gezet om de vijand bij de aanval terug te slaan. Een eenheid die geen kans ziet om door te stoten moet koste wat kost stand houden en liever ter plaatse sneuvelen, dan te worden teruggedrongen. Onder de huidige omstandigheden wordt geen fout getolereerd." Maandag 34 augustus is onze kledingservice weer compleet. De vacantie gaf ons frisse zin en een heldere kijk op uw kostbare kleding. Onze win kels gaan open. onze service- chauffeurs rijden uitU kunt weer op vlotte bediening rekenen. Dusvoor veilig en vertrouwd kledingonder- houd Tip, top en tóch voordcUg Tevens reinigen van overhemden en suéde kleding. Ook schoenreparatie HilversumLangestraat 99 - tel. (02950) 48889. Filialen in: Amers foort, Baarn, Blaricum, Bussum (2x), Hilversum (2x), Huizen, Laren, Ned. den Berg/Ankeveen Soest. Wassalons in: Amersfoort, Bussum, Hilversum. SCHOON SNEL S0E5TERBERGSESTRDRT19 TEL :2945 SOEST En zo begint in de namiddag van de 5e september 1914 de voor Frankrijk zo beslissende slag. Een slag, die eigenlijk over het gehele front, van Parijs tot aan de Vogezen toe woedt. De Franse soldaten verrichten wonderen van heldenmoed. Na tien dagen terugtrekken, slapend op de grond, meer dood dan levend van ver moeidheid, grijpen ze opnieuw hun gewe ren en gaan tot de aanval over. „Het Franse élan vlamt, op het punt van uit te doven, ineens krachtig op," schrijft de Duitse stafchef Von Molkte bedroefd aan zijn vrouw. Het Franse élan wint het van de Duitse overmoed. De Duitsers moeten terugtrek ken. De slag aan de Marne wordt een Frans-Britse overwinning. Joffre gelast een verdere achtervolging van de vijand, maar zowel de Duitse- als ook de Franse- en Britse troepen hebben téveel van zichzelf gevergd. Bij de rivier de Aisne komt het front tot stil stand. Van de militaire plannen is niet veel meer over, ze zijn mislukt. Bij de nadering van de winter van 1914 graven de troepen zich in. Twee linies loop graven worden tegenover elkaar aange legd, vier jaren lang. In 1914 verloor Duitsland aan de Marne de oorlog en het zou 1918 worden voor dat de Duitsers dat wilden erkennen. In de tussenliggende jaren van ellende en ontbering zouden miljoenen jongeman nen uit de gehele wereld in de loopgra ven sneuvelen. Slot. De uitstekende S.E.C.-defensie heeft gis teravond door de Quick-voorhoede geen opzienbarende deuken laten slaan in haiar harnas. Een onwankelbare spil Rutten- berg reduceerde midvoor Blom tot een gekortwiekte Simson, terwijl de halfspe Iers De Rooij en Van Breukelen als zijn direkte secondanten de vleugels zodanig verlamden dat van die zijde slechts zelden het initiatief groeide voor een keistedelijke charge. De vijf voorwaartsen zwierven weinig cerrassend en veel te doorzichtig langs de Soester verdediging en maar zeer inci denteel kregen zij de ruimte om een einde te maken aan de felle, maar spor tieve tegenstand. Wat de Amersfoortse spelers aangaat, kan men niet zeggen, dat zij gefaald hebben. Maar beweren, dat zij een hart verwarmende partij voetbal lieten zien, zou wel erg overdreven zijn. De achter spelers Sleeking, De Vaal, Van Alphen, Barends en Van Miltenburg voerden de meeste charges vlot en aardig uit, maar er ontbrak nog veel aan 't nauwkeurig plaatsen. Bovendien waren de veel klei nere S.E.C.-voorhoedespelers de Quick- verdedigers nogal eens te slim af. Een uitstekende beurt maakten Van de Broek, Brouwer, Evers, Aalberts en Dorrestein, die elkaar vaak en goed in het spel be trokken en met een keur van slimmig heidjes uit de voeten kwamen. v.h. Joh. van Keeken Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 2783 Dat S.E.C. de wedstrijd in het eigen ne- derlaagtournooi verrassend met 3-1 won en vrijwel de gehele wedstrijd de lakens kon uitdelen was mede het gevolg van het merkwaardige systeem, dat Quick als eventueel redmiddel probeerde. Daar bij bleven de halfspelers Sleeking en Barends teruggetrokken spelen. Voor de voorhoede (v.r.n.1. Buijs, Pot, Blom, Kee- te en Lohman) betekende dat „ballen halen". Aldus viel het middenveld in handen van de groen-witten. Het begin van de wedstrijd was voor de weinige toeschouwers rond het S.E.C.- terrein bepaald niet om moed te krijgen. Enkele akelige misgrepen in beide defen sies leidden enkele gevaarlijke situaties in. Doelpunten kwamen er echter niet van. Pas omstreeks de 25e minuut viel de eerste treffer. Een juweel van een doel punt, gescoord door de weer uitstekende rechtsbuiten Dorrestein. Hij kreeg in vrije positie de bal voor de voeten, toen de Quick-defensie verzuimde de bal vol doende weg te werken. Van zo'n 25 meter knalde hij ineens in. Doelman Van de Linden kon niets uitrichten (1-0). Van dat ogenblik af was de thuisclub heer en meester op het veld. De Amers- fooortse ploeg vermocht trouwens geen grootse indruk te maken. De groen-witte aanvallers, waarin midvoor Evers (25) niet onverdienstelijk debuteerde, draaide de gasten-verdediging duizelig, maar die kon tot de pauze meer narigheid verhin deren. Na de rust werd het na tien minuten 2-0, toen rechtsbinnen Aalberts van de zijlijn een voorzet gaf. Dorrestein en een Quick- verdediger waren ter plaatse, maar hoef den niets uit te richten: de gladde bal gleed langs de verbaasde Van der Linden. De rood-zwarte voorhoede kreeg in de tweede helft weer niet veel kans van de resoluut ingrijpende Soester verdedigers, die de gasten van het kastje naar de muur stuurden. Bijna alles lukte en wa ren de tientallen schoten op de veste van Van de Linden harder geweest, dan zou de uitslag zeker hoger zijn uitgevallen. Wel boekte Quick na een kwartier een succesje door een treffer van Blom, die de glijdende bal langs de S.E.C.-defensie schoot. Lang heeft Quick hiervan niet kunnen genieten, want na een vloeiende combinatie met Brouwer, Aalberts en Evers schoot linksbuiten Van de Broek nummer drie in het nylon. In de laatste fase probeerden de gasten zich aan de Soester druk te ontworste len, maar 't was al S.E.C. wat de klok sloeg. Doelman Van Limburg, uitstekend op dreef, kreeg slechts incidenteel nog een goed gericht schot te verwerken. Het bleef tenslotte 3-1, na drie wedstrijden de eerste overwinning van S.E.C. in haar eigen nederlaagtournooi. Onder bijzonder slechte weersomstandig heden zijn woensdag in het natuurbad de nationale militaire zwemkampioenschap- pen gehouden. Ronnie Kroon, de crack die naar Tokio gaat, was daar de grote man, want hij won drie titels. Ook Nico v. d. Voet gaat naar Tokio. Hij werd winnaar op de 100 meter rugslag. De wedstrijden werden georganiseerd door de Commissie Internationale Mili taire Sportwedstrijden en ze stonden on der leiding van majoor P. A. Ph Vermeu len van de luchtmaoht. Vóór de prijsuitreking door kolonel Zui- dema, die dit namens de inspecteur van de infanterie deed, dankte de heer Ver meulen allen die de kampioenschappen ondanks het slechte weer deden slagen. Dank aan de heer Th. M. Peet, directeur van het Soester natuurbad, de bedrijfs leider Van Capelleveen, de heer Planjer, vertegenwoordiger van de K.N.Z.B., voor zitter-kamprechter H. Keetelaar en zijn medewerkers, de jury, het secretariaat, het personeel van bad en restaurant en alle civiele en militaire autoriteiten die van hun belangstelling blijk gegven had den. Voor de derde maal zijn deze wedstrijden in het Soester natuurbad gehouden. De heer Vermeulen wees erop dat de wed strijden de twee vorige malen bedoeld waren als selectiewedstrijden voor inter nationale ontmoetingen. Dat is ditmaal niet het geval geweest, omdat de inter nationale wedstrijden ditmaal heel vroeg in het seizoen gehouden zijn. De Neder landse militaire ploeg heeft in Napels goede resultaten behaald. Steenhoffstraat 63 - Telefoon 2432 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw Kolonel Zuidema wenste de winnaars geluk en reikte de prijzen uit. Voor de zwemmers Kroon en v. d. Voet had hij een bijzonder woord van aanmoediging omdat zij in Tokio voor ons land zullen uitkomen. 100 meter vrije slag: 1. R. Kroon, 1 min. 2. J. Nachtegaal (1.3.5). 3. R. v. d. Hoofdakker (1.3.7). 400 meter vrije slag: 1. R. Kroon (5.09). 2. W. Bergman (5.16.6). 3. R. v. d. Hoofd akker (5.39.1). 1500 meter vrije slag: 1. R. Kroon (19.56). 2. N. v. d. Voet (20.04.8). 3. W, Bergman (20,40), 100 meter vlinderslag: 1. J. Oortwijn (1.09.4). 2. G. Wouda (1.16). 3. R. van Weene (1.16.9). 200 meter schoolslag: 1. L. Bruggink (2.52.6). 2. H. Dieben (2.55). 3. D. Wier- da (3.06.5). 100 meter rugslag: 1. N. v. d. Voet VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1964. De twee mannen, die in november tegen elkaar ln het krijt treden om te kampen voor het presidentschap van de V.S., zijn druk doende hun positie zo goed moge lijk te maken. Goldwater is naar de staat Pennsylva- nia gereisd om daar met gouverneur Scranton (zijn verwoedste tegenstander op de partijconventie) en diens New Yorkse collega RockefeUer te praten, met de twee voormannen van de vooruitstre- venden in de republikeinse partij. En het schijnt dat hij hen heeft overtuigd dat de steun van allerlei extremistische groe pen de senator uit Arizona zeer onwelkom is en dat hij een man van het midden is die ook de steun van de wat linkser republikeinen verdient. In elk geval ver klaarde Rockefeller dat hij nu Goldwa ter zou steunen en Rockefeller heeft in derdaad aanzien in de linksere republi keinse kringen. Het gevaar dat de republikeinen juist de stemmen van hun vooruitstrevender aanhangers naar de democraten zouden zien gaan, is daarmee wel niet bezwo ren, maar die kans wordt toch wel kleiner. Hun kansen. En dan laten de opinie-onderzoekingen zien dat Goldwater ook een royale kans maakt in het traditioneel democratische zuiden, waar men over Johnsons ijver om de wet op de burgerrechten er door te krijgen temeer teleurgesteld is omdat men hem, de man uit Texas, had ge zien als een der hunnen. En nu blijkt hij van hetzelfde soort te zijn als de gehate Kennedy's. EIKENLAAN 1 - SOEST - TELEF. 4685 Het is ongetwijfeld ook om zijn kansen in het zuiden niet helemaal te verspelen dat Johnson heeft aangekondigd dat hij Robert Kennedy niet als tweede man naast zich wenst bij de verkiezingsstrijd. Hij zei het zeer onpersoonlijk - „nie mand uit dit kabinet" - maar het is duidelijk dat dit op Kennedy sloeg die derhalve gaat proberen een senaatszetel te veroveren in New York. Het merkwaar dige is dat de partij-organisatie, die zeer op de hand van Kennedy is, die geac cepteerd heeft zonder morrenmen aanvaardt dat men de verkieslijker Ken nedy opgeeft om een verkiesbaarder fi guur naar voren te schuiven, waarschijn lijk senator Humphrey. Men aanvaardt het kennelijk ook als een van de politiek TORENSTRAAT 2D 1 SEPTEMBER A S. SOEST TELEFOON 2100 voor MACHINESCHRIJVEN (event. spoedopleiding oktober-examen). STENOGRAFIE Nederlands en moderne talen. MIDDENSTANDSOPLEIDING, enigst erkende opleiding. BOEKHOUDEN. HANDELCORRESPONDENTIE, Nederlands, Frans, Duits en Engels. CONVERSATIELESSEN Frans, Duits en Engels, zowel voor beginners als voor gevorderden. CURSUS ALGEMENE ONTWIKKELING (Schakeldiploma). Aanmelding dagelijks 's avonds 7-9 uur, behalve zaterdags. (1.09.9). 2. H. Nijland (1.12.5). 3. C, Rat ten (1,15,4), Estafette 10 x 50 meter vrije slag: 1. Landmacht (4.42.7). 2. Luchtmacht (4.59.7). 3. Marine (5.16.9). Estafette 4 x 50 meter wisselslag: 1. Landmacht (2.11.7). 2. Luchtmacht (2.16.4), 3. Marine I (2.19). 4. Marine II (2.23.5). Waterpolo: 1. Landmacht. 2. Luchtmacht. 3. Marine. Op maandag 31 augustus viert de koning in Emma Huishoudschool aan de Tal- malaan het tienjarig bestaan. Er is een feestmiddag voor de leerlingen en een réunie voor oud-leerlingen. Van 10.30 tot 12 uur zal het bestuur van de school recipiëren in het schoolgebouw. Morgenmiddag, om half drie, begint de jaarlijkse hengelwedstrijd, welke georga niseerd wordt door de hengelsportvereni ging „De Snoekbaars". Jeugdige henge laars tot 13 jaar kunnen hieraan gratis deelnemen. Er zijn fraaie prijzen en er is een tractatie voor de deelnemers. Er wordt ook een wedsrijd voor dames gehouden. Beide wedstrijden zullen ge houden worden in de grote zandput aan de rijksweg Baarn-Hoevelaken. De heer B. J. W. Rohde heeft verzocht hem ontslag te verlenen als vakleer kracht handenarbeid aan de openbare ulo. Het college van B. en W. heeft de raad voorgesteld dit ontslag eervol te verlenen. goed doordachte zetten van Johnson, zoals deze er op het voornaamste front van de verkiezingen ook een gezet heeft. Onbehagen. Het grote gevaar voor de democraten is niet het verlies van het zuiden. Ook zonder die staten kan Johnson wel win nen. Een feit is dat de wet op de bur gerrechten in vele gevallen geaccepteerd wordt als iets dat nu eenmaal niet te vermijden viel. Maar men vreest dat de konsekwentie zal zijn dat de neger voor de blanke arbeider een sterker concur rent wordt, dat de negeronlusten ln nog meer steden zullen opvlammen, kortom dat de blanken het lastiger zullen krij gen. Uit dat onbehagen is een onberedeneerde sympathie voor Goldwater ontstaan, die tenminste door tegen de wet te stem men getoond heeft de daardoor ingezette ontwikkeling bepaald niet te hard te zul len stimuleren. Veel van het onbehagen berust op economische vrees. Johnsons eerste eigen wet, die tegen de armoede, stelt hem ln staat om die vrees weg te werken. Hij heeft bijna een miljard ter beschikking om jonge arbbeiders te steu nen en kleine ondernemers, juist de mensen die het meest door de negervrees bekropen worden. Nog afgezien van de algemene propa gandistische waarde onder de te vele minder bedeelden in de V.S., vormt deze wet tegen de armoede ook een goed te gengif tegen het pro-Goldwater-onbe- hagen. Kennedy's zwager Sargent Shriver, die het programma waarschijnlijk zal leiden, heeft al aangekondigd dat zeven miljoen mensen ervan zullen profiteren. Hij zal zeker niet verzuimen het machtige zwaard in de verkiezingsstrijd, dat Johnson hem ln handen gaf, met zwier te hanteren.

Soester Courant | 1964 | | pagina 9