HET OOG GERICHT OP „NIETS TE DOEN". V.V.V.-nieuws. Buitenlandse cadetten brengen bezoek aan Kamp Nieuw-Amsterdam. Plannen van Apollo. Grote deelname viswedstrijd. S.E.C. verloor met 1-6. Tournooi om Zilveren Ploeg. Geslaagd. Automaten gekraakt. Veteranenlegioen Nederland. Eiermarkt. K.P.S. speelt. Geen voorrang. DINSDAG 25 AUGUSTUS 1964. 43e JAARGANG No. 64. SOESTER OURANT Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.40 - per post 2.15. UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 2»A SOEST TELEFOON 2566 GIRO 126156 Luchtmacht cadetten uit vijf verschil lende landen hebben een bezoek gebracht aan Kamp Nieuw Amsterdam in Huis ter Heide. Zij verblijven drie weken in ons land als onderdeel van een uitwis selingsprogramma van Luchtmachtcadet ten. Vijf van hen komen uit de Verenig de Staten. Canada, Engeland, Noorwegen en Turkije zonden ieder twee vertegen woordigers. De United States Civil Air Patrol, zoals de organisatie in Amerika wordt ge noemd, is een organisatie van vrijwil ligers. Zij staan onder auspiciën van de Luchtmacht en htm taak is voornamelijk het uitvoeren van reddingsacties, het helpen bestrijden van bosbranden van uit de lucht e.d. De groep gebruikte de lunch op Kamp Nieuw Amsterdam, nadat ze 's morgens een rondleiding over de basis gemaakt hadden. Ze bezochten o.a. de bevoor radingssectie, de alarmhangar, de ver keerstoren enz. Ook woonden ze een alarmoefening bij. Dankbaar maakten ze van de gelegenheid gebruik om gedurende hun verblijf in Holland verschillende toeristische attrac ties te bezoeken, zoals Rotterdam met zijn grootste haven ter wereld wat ton nage betreft, de windmolens te Schoon hoven, de Delta werken enz. Ook het grote Amerikaanse oorlogskerkhof te Mar graten bij Maastricht bezochten ze. Zij zijn reeds door verschillende autori teiten ontvangen o.a. door Lt. Generaal H. P. Zielstra, Chef Luchtmacht Staf, er. de commissaris der Koningin in Lim burg, dr C. J. M. A. van Rooy. De cadetten zijn bij Nederlandse families ondergebracht om hun een goed inzicht in de Hollandse levensgewoonten te ge ven. Vertegenwoordigers uit Amerika waren. R. J. Butkowski, J. T. Farmer, L. J. Ig- natowski, R. E. Martin en T. S. Vree land; uit Canada E. May en P. D. Einar- som uit Engeland Andrew F. Bailey en K. McBurney; uit Noorwegen Ter Rich- voldsen en Dag Myhre; uit Turkije Veli Omur Filibeligil en Husnu Uras. Kapt. B. G. Evans en Kapt. J. G. Merry Jr. treden op als borg voor de cadetten. Het mannenzangkoor Apollo heeft de re petities hervat, evenals het kinderkoor. In de herfst zal het koor een uitvoering geven in december wordt gezongen in de Bavostichting te Baarn. In de Julianakerk zal een kerstuitvoering gehouden worden en het ligt in de be doeling in maart van het volgend jaar een concert te geven met medewerking van bekende zangeressen en zangers. De leden C. van Rouwendaal, J. v. d. Bovenkamp en R. A. Grift zullen dit re gelen. In april wordt de jaarlijkse donateurs avond gehouden, in mei wordt medewer king verleend aan de dodenherdenking, in juni zal een uitvoering gegeven wor den in het sanatorium Zonnegloren en in juli wordt deelgenomen aan een con cours. In augustus zal een concert in het open luchttheater gegeven worden, eventueel met medewerking van andere mannen koren. Het seizoen wordt besloten met een zanguitvoering in Lage Vuursche. De jaarlijkse dames- en jeugdvlswed- strijd, georganiseerd door de hengel sportvereniging „De Snoekbaars", mocht zich zaterdagmiddag weer in een grote deelname verheugen. Om half drie wierpen 20 dames en ruim 80 jeugdvissers de hengels uit in de Gro te Zandput aan de rijksweg Baarn-Hoe- velaken. Er werd hoofdzakelijk „kieinvis" gevan gen. maar alles werd door controleurs nauwkeurig gemeten, waarna de visjes weer te water werden gelaten. Te vijf uur klonk het eindsignaal, waar na het bestuur het resultaat mededeelde. Dames 1. Mevr. Llmper, 122 cm vis. 2. Mevr. Ravenhorst (51). 3. Mevr. Pos thumus (49). 4. Mevr. Appelboom (48). 5. Mevr. De Rond (37). 6. Mevr. Koops (24). 7. Mevr. Mans (21). 8. Mej. Mans (21). 9. Mevr. Dorst (20). 10. Mevr. Ver hoef (18). Tien dames, die niets gevangen hadden, ontvingen ook een prijsje. Jeugd 1. Barbara Wijnhof, 265 cm. 2. Rudi Jansen (98). 3. Wim Stoel (62). 4. Jan Maassen (56). 5. Jaap Molenaar (50). 6. Ad van Leeuwen (40). 7. Ger- rit Kroeze (39). 8. Wim v. d. Brink (33). 9. Roland Pit (31). 10. Eddy van Essen (30). Verder mochten nog 20 vissertjes een prijs uitzoeken. De heer K. Veenkamp, voorzitter van de wedstrijdcommissie, reikte de prijzen uit. Woensdagavond speelde S.E.C. een groot se partij voetbal tegen het Amersfoortse Quick, maar zondagmiddag leek het te gen H.M.S. alsof een eersteklasser tegen een derdeklasser speelde, terwijl H.M.S. vierdeklasser is. De grote kracht van de ploeg werd ge vormd door de beide binnenspelers Oomen, links en Van de Velde rechts, die het vorig jaar semi-profs bij Elinkwijk waren. Daarbij kwam nog dat keeper Roep bijzonder goed op dreef was, het geen niet gezegd kon worden van keeper Van Limburg, terwijl de spil van H.M.S. een groot struikelblok voor Hanasbei was. In de achterhoede van S.E.C. rammelde het geducht en reeds na drie minuten scoorde Oomen toen Ruttenberg aarze lend optrad. Met een strak schot pas seerde hij keeper Van Limburg. Acht minuten later wandelde rechtsbinnen Van der Velde alleen door de verdediging van S.E.C. en hij scoorde het tweede doelpunt. Heel gevaarlijk was het voor het S.E.C.-doel nadat Van Limburg ge passeerd was maar Krijt redde op de lijn, zoals hij dit al een paar maal eer der in voorafgaande wedstrijden deed. Bij een misser van Hooijer kon rechts buiten De Ridder doorlopen. Hij schoot de bal tussen de benen van Van Limburg door en het was 3-0. Na de rust profiteerde Oomen meester lijk van een bal die in de ruimte ge plaatst was. Hij was sneller dan de S.E.C.-verdedigers en het was 4-0 voor H.M.S. Bij een voorzet van rechtsbuiten De Ridder kon linksbuiten Bosma sco ren nadat Van Limburg en Krijt gemist hadden. Tenslotte knalde Oomen een voorzet van rechts hard in. Nu ging S.E.C. naar voren om de eer te redden en Ruttenberg ging mee. Hij gaf een pass aan Dettmer die helemaal vrij stond en met een oerhard schot bracht deze de stand op 1-6. Kort voor het emde schoot Brouwer tegen de lat. S.E.C. 2 won met 2-1 van H.V.C. 3, waar bij Duijst scoorde en S.E.C. 3 won met 4-2 van H.V.C. 4. Rijnders, Blanken en Veldhuizen (2x) maakten de doelpunten. O B.D.C. organiseerde ook dit jaar het tournooi om de Zilveren Ploeg, de wissel- prijs die in het bezit was van Saestum uit Zeist en die gewonnen werd door K.D.S. Van B.D.C., K.D.S., E.M.M, en Saestum speelde het eerste en tweede elftal. De eindstanden waren: l. K.D.S. l. 2. E.M.M. 1. 3. B.D.C. 1. 4, Saestum 1. I. K.D.S. 2. 2. Saestum 2. 3. E.M.M. 2 4. B.D.C. 2. De uitslagen van de wedstrijden waren: Saestum 1-E.M.M. 1 0-1. B.D.C. 1-K.D.S. 1 0-2. B.D.C. 1-Saestum 1 4-1. K.D S 1- E.M.M. 1 2-0. B.D.C. 2-Saestum 2 1-2, na het nemen van strafschoppen. E.M.M. 2-K.D.S. 2 0-1. B.D.C. 2-E.M.M. 2 1-2, na het nemen van strafschoppen. Saestum 2-K.D.S. 2 0-5. De heer A. G. Hilhorst, vice-voorzitter van B.D.C. reikte de prijzen uit. B.D.C. 2 bracht het niet verder dan de vierde plaats, maar zou eerste geworden zijn als de strafschoppen beter genomen waren. B.D.C. 1 deed het tegen K.D.S. niet zo best en verloor met 0-2. Tegen Saestum, om de derde en vierde plaats, ging het een stuk beter. B.D.C. ging direct in de aanval en Gros scoorde het eerste doelpunt. Na 20 minuten werd het 1-1, maar opnieuw scoorde Gros, Westerveld, die zeer aktief was, schoot tegen de paal. In de tweede helft ging het uitstekend in de voorhoede. Bakker begon met een dreunend schot tegen de paal, terwijl Gros, Westerveld, J. v. d. Lugt en Roest om beurten schoten. Alleen Westerveld had echter succes. Met 'n listig schot bracht hij de stand op 3-1 en met een harde schuiver op 4-1. Voor machineschrijven slaagden de da mes A. M. I. van Aalst, G. J. Druijff, M. van Ginkel, H. van Rijswijk en de heren P. Barnhoorn, H. J. Brink, W. Kerkhoff, J. Klifman en W. W. G. Steitner; voor stenografie Nederlands de dames G. van Doorn, M. Hop, J. Kieboom en A. L Middelveld voor stenografie Duits de dames E. Peters en A. J. Ruysenaers; voor stenografie Frans de dames H. J. van Ossenbruggen, A. E. R. van Root- selaar, E. Spruit en M. C. Vermeer: voor handelscorrespondentie Nederlands de dames M. C. Bartels-Tumbel, J. v. d. Kley, R. Pasman, A. Reekers en de heer A. J. v. d. Meent; voor handelscorrespondentie Frans, Duits en Engels de dames W. Petroff, Chr. van Beekum en Th. v. d. Sanden; voor praktijkdiploma boekhouden de heer G. Dol; voor moderne bedrijfsadmin. (MF.A.) de heren J. v. d. Kley, A. J. M. Last en A J. Vijge; voor het middenstandsdiploma de heren J. P. Flips en G. Smeekes. Alle geslaagden werden opgeleid door In stituut Houwers te Baarn. In Soesterberg is in de nacht van zater dag op zondag een automatenkraker aan het werk geweest. Een automaat van mevr. M.-S. werd geopend en 60 gulden en 10 pakjes sigaretten verdwenen. Bij de firma B., een automatiek, moest een koffieautomaat het ontgelden. Er werd voor 6,aan kwartjes wegge nomen. Mevr. M. vermoedt dat ze de dader in een auto heeft zien wegrijden, maar meer gegevens zijn er niet. Er is een afdeling Eemland van het Veteranenlegioen Nederland opgericht en wie zich hiervoor wil aanmelden kan dit doen bij de heer H. E. Karsters, Zwalu- wenweg 8. Lid van het legioen kunnen niet alleen echte oorlogsveteranen van mei 1940, Indonesië, Korea en Nieuw-Guinea zijn, maar ook zij die hun dienstplicht vervulden zonder betrokken te worden bij gevechtshandelingen en zelfs zij die thans in dienst zijn. De nieuwe afdeling Eemland van het legioen omvat de plaatsen Soest, Baarn, Eemnes, Bunschoten, Spakenburg, Hoog land en straks mogelijk enige plaatsen langs de Vecht. De afdeling heeft uitsluitend Soester be stuursleden. Het zijn de heren D. J. de Winter, voorzitter, H. E. Karsters, secre taris, H. ten Hoedt, C. Klaui en H. van Putten. De afdeling is de enige in het gewest Utrecht. In Amersfoort, Zeist en Veenendaal waren afdelingen, maar zij werden opgeheven of leiden een sluime rend bestaan. De basis voor het legioen is in 1940-1945 gelegd door oud-militairen en militairen die helemaal niet tevreden waren met de wijze waarop de gevaren van oorlogen rond het moederland en Ned. Oost Indiê tegemoet getreden waren en die na de oorlog het falende Indonesiêbeleid met afkeuring waarnamen. Die zagen hoe de stijgende welvaart een crisis in de gees telijke en morale kraoht van ons volk veroorzaakte. Nagenoeg iedereen nam genoegen met een prettig en zorgeloos bestaan en sloot de ogen voor de gevaren die West-Europa bedreigden. Uit deze bedreiging werd tien jaar gele den het legioen geboren met als eerste en alles overheersende doel de nationale afbraak te stoppen. De leden van het Veteranenlegioen Ne derland willen meehelpen het Neder landse zelfbewustzijn en het Nederlandse zelfrespect terug te winnen. Zij wensen daden te bestrijden waarvan blijkt dat zij het partijbelang boveh het nationale belang doen preveleren. Zij willen communistische en andere anti-democratische stromingen bestrij den en niet alleen de materiële maar ook de geestelijke weerbaarheid propageren. Zij willen de belangen van de Neder landse militairen en veteranen beharti gen en steun verlenen aan ex-militairen en nabestaanden van gesneuvelde mili tairen op velerlei gebied. De kern van het V.L.N. wordt gevormd door de mannen die zich echte oorlogs veteranen kunnen noemen. Zij zijn de veteraan-leden van het V.L.N. De gewone leden zijn zij die nooit een oorlogsfront zagen maar wel in militaire dienst waren of zijn en zij die nooit militair waren kunnen donateur van het legioen worden. Het legioen is onderverdeeld in 12 ge westen en het gewest Utrecht heeft nu weer een afdeling waarvan het bestuur weet dat er hard gewerkt moet worden. De afdelingen Zeist en Veenendaal ver dwenen en in Amersfoort is de fut er dusdanig uit dat men nog niet eens de energie tot liquideren kan opbrengen. „De veteranen worden oud" menen de bestuursleden van de jonge afdeling en daarmee bedoelen ze dat ze in de eerste plaats de aandacht richten op de jeugd die in dienst is of de dienst kortgeleden verlaten hebben. Getracht zal worden vele leden te vinden onder de jongeren en het ligt dan ook in de bedoeling binnen afzienbare tijd een feestavond te houden die tevens propa- ganda-avond zal zijn. Voor deze avond zullen vele jongemannen uitgenodigd worden die thans in dienst zijn. Een half jaar geleden vierde de katho lieke jeugd van Soest karnaval. In de karnavalsstoet liepen de drumband Am sterdam-Delft-Soest van het Veteranen legioen Nederland. De band maakte een keurige indruk. Vijf Soester ingezetenen maken thans deel uit van deze band. Het zijn de heren H. ten Hoedt, H. van Putten, G. van Putten en tweemaal H. Karsters. Nu reeds spelen zij met de gedachte in Soest een eigen band van het V.L.N. op te richten, maar de weg naar dit doel is niet kort. Terwijl het verenigingsleven aan het af sterven is hebben energieke mannen het gewaagd een afdeling van het veteranen legioen Nederland op te richten. Dit legioen staat hoog aangeschreven en het is dan ook niet verwonderlijk dat Z.K.H. Prins Bernhard voorzitter van de raad van advies is. Van dit legioen kunnen thans ook Soes ter veteranen oud-militairen en militai ren lid worden. Zij behoeven zich slechts aan te melden op het adres Zwaluwen- weg 8. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 160.000 stuks in prijzen van 13,tot 14,25. Middenprijs 13,70. Prijs per kg. 2,31. *0 De Nederlandse ploeg voor de wielerkampioenschappen op de weg en de Olympische Spelen te Tokio zijn thans hijeen in hun trainingskamp te Nuth (Limburg). V.l.n.r. boven Henk Nijdam, Bart Zoet, Henk Corne- lissen, Coen Visser, Gerben Karsten. Onder v.I.nj. Jan Tummers, Henk Stevens, Eddy Beugels, Jos van de Vleuten, Jan Pietersen, Eef Dolman en coach Joop Middeling en masseur Henk de Haan. Twee jaar geleden had de Soester Zaken- kring veel geld over voor enige bijzonder aantrekkelijke avonden in het openlucht theater, met muziek, dans en toneel. Dat werd gedaan om een eind te maken aan de slagzin „In Soest is nooit iets te doen". Het weer was die avonden goed, het ge- bodene uitstekend, maar er kwam niet veel publiek en ook zij die altijd met de afgezaagde slagzin schermen zaten thuis naar Ivanhoe of wie dan ook te kijken. De Zakenkring moest ervaren wat de V.V.V. allang ervaren had, je kunt op het gebied van ontspanning in Soest op touw zetten wat je wilt, het haalt allemaal niets uit. P.V.O. ervaart ieder jaar hetzelfde. Als er in Soestduinen een concert gegeven wordt dan vormen lastige kinderen het publiek en een enkele kampeerder komt luisteren, maar van de bewoners neemt niemand de moeite eens rustig een drankje op het terras van hotel „De Soester Duinen" te drinken en te luiste ren naar hetgeen de harmonie te bieden heeft. Ook dat haalt niets uit. De V.V.V. stootte het hoofd, de Zaken- kring eveneens en omdat driemaal scheepsrecht is wilde de gemeente het ook wel eens proberen. Er werd een ontspanningsavond georga niseerd en de gemeente was garant voor een eventueel tekort. Als de publieke be langstelling zou meevallen dan zou in augustus een toneelavond gegeven wor den. Augustus is bijna voor bij, maar een toneelavond komt er niet, want dat is toch maar goed geld naar kwaad geld gooien. Nu kan met recht gezegd worden „In Soest is nooit iets te doen". Dat is vanzelfsprekend want als er iets te doen is dan blijven in de le plaats de mensen weg die deze zin voor in de mond heb ben liggen. In Amersfoort en Hilversum is trouwens ook nooit iets te doen. Dat zeggen de mensen die er wonen tenminste. En als er eens iets te doen is dan zullen ze ook wel thuisblijven, net als de Soester inge zetenen. KANTMAN We hebben eindelijk kunnen graven. En hoe! Meer dan 700 kinderen lagen za terdagmiddag op hun knieën in het zand van de duinen naar de verborgen schat ten te zoeken. Die zaten in lege Nivea- doosjes, tenminste de nummers van al die mooie prijzen. Er gingen heel wat gelukkige kinderen naar huis. Vooral de hoof dpri j swinnaars Het zal je gebeuren, zo maar ineens, zonder dat je jarig bent, een skelter te krijgen of een fototoestel! En de minder gelukkige grabbelaars? Die hadden in elke geval een heerlijk ijsje. Er waren kinderen, die al een paar jaar hadden meegedaan en nog nooit iets hadden gewonnen. Geen geluk gehad! Maar wie weet, vol gend jaar! Een sportief kind laat de moed niet zakken. Steeds weer proberen, wat jullie! Dus, tot de volgende keer! Vorige week gaven wij een tip voor Taptoe Delft, speciaal bedoeld voor hen, die op eigen gelegenheid reizen. Een andere mogelijkheid, voor mensen zonder privévervoer, is met de bussen van Ebato. U kunt bij ons een programmaboekje van de diverse mogelijkheden, die de firma Ebato voor u heeft, krijgen. Hierin is Taptoe Delft opgenomen. Denkt u er wel aan, dat u eerst naar Hilversum moet reizen, want men kan niet meer in Soest opstappen, zoals vroe ger. In veel gevallen hoeft dit geen be zwaar te zijn, daar wij een goede ver binding met Hilversum hebben. Wie iets meer wil weten, komt dus gauw een boekje bij ons halen. Vanavond, om kwart voor zeven, speelt K.P.S., op het eigen terrein aan de Bilt- seweg, een wedstrijd tegen de kampioen van de zomeravondcompetitie district 't Gooi, het elftal van de Baarnse P.T.T. Een zuster van Nieuw Mariënburg ver leende op de Van Weedestraat met haar auto geen voorrang aan een militair die op een bromfiets reed. Hij botste tegen de auto, viel, kreeg lichte verwondingen aan het linker been en is door dokter Stroband behandeld. De brommer en de auto werden licht beschadigd. De zuster kwam uit de richting Amers foort en wilde linksaf de Prins Bernhard- laan inrijden, de bromfietser kwam uit de richting Soestdijk.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1