Geen juichkreet Gildebroeclers gaan op de vogel schieten HET OOG GERICHT OP OECUMENE. DAMESGYM. Programma Schuttersfeest Groot Gaesbeeker Gilde. Jaarvergadering. Verkeerstelling. Nieuwe kleuterscholen. Mixed Hockey Club. Sportmiddag V.V.Z. De senioresteams van S.E.C. Hinderwet. VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1964. 436 JAARGANG No' 65 soester((Töurant Verschijnt Iedere dinsdag en vrij dag. Abonn. p. kwart, 2.40 - per post 2.15. UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT 2IA SOEST TELEFOON 2566 GIRO 126156 Eindelijk zijn dan de ontwerpen tot be lastingverlaging door minister Witteveen ingediend. Zal „men" daar over het al gemeen tevreden over zijn Het is maar van welke kant men het bekijkt. Jaren lang is er reeds op aangedrongen om vooral de midden-inkomensgroepen, tussen 6 en 15.000 gulden speciaal, een verlichting van hun belastingbetaling te geven. In deze groep vallen ook de meeste kleine zelfstandigen. Zij voeren een harde strijd om het materiële be staan en ook om hun zelfstandigheid te behouden. Onze sociale wetgeving is er bepaald niet op ingesteld om hen in het behoud van die zelfstandigheid te steu nen. Van verschillende sociale wetten kunnen zij slechts in mindere mate pro fiteren dan een werknemer, met andere komen zij als zelfstandigen nimmer in aanraking. Als zij een knechtje of winkelmeisje heb ben of meer, krijgen zij wel te maken met loonsverhogingen voor dit perso neel, met betaling van hogere sociale lasten daarvoor en met veel administra tie over deze werknemers ten behoeve van de staat, maar zij kunnen er niet op rekenen, dat hun eigen inkomsten met eenzelfde percentage als de verstrekte loonsverhoging zullen stijgen. Zij onder vinden de last van de schaarse arbeids markt, maar kunnen hun winstpercenta ges daar niet mee in overeenstemming brengen. Deze zelfstandige - neringdoende en dienstverlenende bedrijfjes en andere vrije beroepen - moeten voor hun eigen ziekteverzekering zorgen, naast hun pre mie a.o.w. nóg een volledige premie be talen voor een verdere oudedagsvoor ziening. zij ontvangen geen vakantiegeld, een mindere kmderbijslag en dan ten slotte hun inkomstenbelasting altijd nog een tikje meer dan een loonbelasting over het zelfde inkomen. Het is de groep, die in alle opzichten altijd het duurste uit is. Het is daarom geen wonder, dat hun aantal langzaam maar zeker aan het verminderen is. Dit gevolg van de steeds verder gaande socialisatie is echter een verlies voor ons maatschappelijk leven. De kleine onder nemers zijn als het ware het zuurdesem van ons economisch leven. Maar politiek gezien zijn zij over alle partijen verdeeld, waardoor zij nergens een pressiegroep kunnen vormen en hun belangen dus nergens het zwaarst wegen. We kunnen onmogelijk zeggen, dat de nieuwe belastingvoorstellen hun achter gebleven positie nu aanmerkelijk verbe tert. Afgezien van de progressiefactor komt de verlaging neer op gemiddeld ongeveer drie procent. Als men dat beziet in het licht van de veel hogere kosten waarvoor zij staan dan een werknemer en het mindere profijt dat de sociale wetgeving hen toestaat, dan schiet deze groep er toch nog beduidend weinig mee op. Dat spreekt nog sterker, wanneer we denken, dat deze belastingverlaging ver moedelijk pas met ingang van het jaar 1966 zal gelden, maar dat even vermoe delijk met ingang van 1965 reeds een hogere premie a.o.w. zal moeten worden betaald, waarvoor deze zelfstandigen ge heel zelfstandig moeten opdraaien. Bij De wollen vesten gaan weer aan, de zon duikt op zijn hemelbaan al vroeg in 't westen neer Verenigingen met bestuur geraken in het wintervuur, de clubs beginnen weer. De schaak is eens per week voor Wim en ma tijgt naar de damesgym, daar blijft ze prettig slank Wie, reeds een beetje corpulent, een maand of wat daar is gewend, wordt als een dén zo rank. Je valt daar op een sukkeldraf een ons per veertien dagen af, zo zegt de statistiek Je bent er bovendien eens uit, de lerares en heel de kluit is reuze sympathiek. De dames komen allemaal om beurten naar het gymlokaal met taartjes in een doos Dan is het haar verjaardagsweek en schieten ze, hoewel als leek, juist midden in de roos. Dan is er extra veel tumult er wordt gegeten, nee, gesmuld, wat hebben ze een pret Dan steekt de kruimel van het brood, wipt mammie naast haar echtgenoot nog giechelend in bed. Wim houdt niet van dat nachtrumoer, noch van die damesgymbravour, en plaagt haar nu en dan Van al die taartjes en bonbons kom je tenminste wel twéé ons per veertien dagen an. JAAP MIJDERWIJK. hen geen werkgever die ook een deel van de premie en van de verhoging voor zijn rekening neemt. De eerste anderhalf of twee jaar krij gen zij dus juist een verzwaring van las ten te dragen. Pas daarna gaan zij het effect van de belastingverlaging onder vinden, die intussen natuurlijk evenzeer geldt voor de werknemers in de zelfde inkomensgroep, die echter de a.o.w. in vele gevallen mede door hun werkgevers zien betaald. We kunnen bovendien niet voorbij zien aan het feit, dat voor deze inkomens groep de belasting en wettelijke premie betalingen het zwaarst drukken, gezien ook hun andere maatschappelijke ver plichtingen en wenselijke voorzieningen. Ir het licht van dit alles betekenen de nieuwe belastingvoorstellen voor hen be paald niet iets waaruit zij een noemens waardige verlichting van lasten zullen bespeuren, temeer waar er enige tijd juist een verzwaring aan vooraf gaat. Zondag 6 sept. wordt in de drie katho lieke kerken van Soest een mis opge dragen voor de leden van het Groot Gaesbeeker Gilde en voor hen die overleden zijn. Om half twee wordt de koning inge haald en hij treedt af. Om twee uur be ginnen de schietwedstrijden om het ko ningsschap en het schutterskampioen- schap van het gilde. V' iordt geschoten op het land van djc-V^O P A. Kuijer aan de Lange BrinjWcg. Gedurende de gehele middag kan vrijt op de schijf geschoten worden. Om 20"uur begint in de Gouden Ploeg het gezellig samenzijn i.'aa de leden. Dan zullen de koning en dC kampioenschutter gehuldigd worden en zal ouderman W. Schimmel de prijzen uitreiken. De Mixed Hockey Club Soest houdt op 22 september, in gebouw „De Rank", de jaarvergadering. Op zondag 6 september is het weer zo ver en de leden van het Groot Gaesbee ker Gilde zullen dan voor de vijfde maal in de twintigste eeuw op de hoogge plaatste vogel schieten om uit te maken wie voor het komende jaar de koning van het gilde zal zijn. In vroeger eeuwen was dat schieten op de vogel nog wel in zwang, maar het verdween, zoals zoveel uit de „goude oude tijd" verdwenen is. In 1960 werd echter het 400-jarig be staan van het gilde gevierd en het werd een grootse viering. Niet in de eerste plaats door het optreden van de leden van het Soester gilde, al deden ze onge twijfeld hun best. maar door demonstra- Het bestuur van het C'-root Gaesbeeker Gilde heeft begTepen dat dit niet hele maal rechtvaardig is naast het vogel schieten komt er een rieuwe vorm van schieten. Aan het uiteinde van een lange paal worden vele balletjes ter grootte van een tafeltennisbal aangebracht. Wie de meeste balletjes omlaag haalt kan zich kampioen noemen m bij deze vorm van schieten is er geen sprake van geluk. Wie helemaal niet sch eten kan raakt niets en wie het een beetje kan die zal een enkel balletje treffen maar nooit kampioen worden. Naa deze twee vor men van schieten is 'He wedstrijd op de vrije baan voor i'i die schitvfnei- ginger. heeft. IV V ties van gildebroeders heneden de grote rivieren, die nu eenmaal veel beter weten dan wij hoe leden van een eeuwenoud gilde zich te gedragen hebben. In Soest overheerst nog te veel de vraag „Wat zullen de buren ervan denken?" Vandaar dat men zich niet zo gemak kelijk uitdost in de kledij die bij een gildebroeder hoort, dat het met vendel- zwaaien niet zo erg loopt en dat het Soester gilde nog steeds geen trompet ters, geen tamboerskorps en geen offi cierskorps heeft. In dat voor het gilde gedenkwaardige jaar 1960 werd door vele leden op de vogel geschoten en Helmus werd koning. In 1961 trad koning Piet I naar voren in 1962 Piet II en in 1963 werd Arie koning. Mogelijk is dat Arie I omdat het niet uitgesloten is dat Arie II dit jaar aan bod komt. Het schieten op de vogel vindt op 6 september plaats op het land van de heer Kuijer aan de Lange Brinkweg. Wie helemaal niet schieten kan zal nooit ko ning worden, maar de geluksfactor speelt toch wel een grote rol, omdat geen schutter kans ziet de vogel ineens om laag te halen. Dat gebeurt bij stukjes en beetjes en wie per ongeluk als goed schutter aan de beurt is als het laatste restantje van de aan flarden geschoten vogel op neerstorten hangt, die heeft de meeste kans het koningsschap te beha len. Het is dan ook mogelijk dat een veel beter schutter het niet wordt omdat hij nog lang niet aan de beurt is. Het Groot Gaasbeeker Gilde dankt zijn naam aan jonker Gaesbeek, een driftig man die vele eeuwen geleden in Soest woonde. Hij was een uitstekend ruiter en zijn zoon was in de ruitersport een kruk. Toen pa en zoon Gaesbeek eens op het Kerkpad reden zat zoonlief dusdanig als een zoutzak op het paard dat zijn vader hem een doffe dreun gaf. Die kwam wat hard aan en zoonlief stierf. Een be rouwvolle jonker Gaesbeek deed boete door landerijen te schenken aan de Soes ter bevolking. Niet aan iedereen maar aan de leden van het gilde. Uit deze bezittingen kwamen de gelden waarvan iedere 4 jaar „geteerd" werd. Dat moe ten grootse feesten geweest zijn met veel eten en veel drinken. Nu moet u niet vinden dat dit afkeu- ringswaardig was, want eeuwenlang be stond de Soester bevolking uit arme stakkerds, die op het land nauwelijks de kost konden verdienen, die in de zo mer niet konden eten omdat ze zich voor weinig geld half dood werkten, waardoor de eetlust verdween, terwijl ze in de winter niet konden eten omdat ze eenvoudig geen brood op de plank had den. De teerdagen van het gilde waren dan ook grootse dagen, want dan was er genoeg te eten en te drinken. Soest gaat steeds meer deel uitmaken van de twintigste eeuw en met elkaar worden we allemaal steeds meer mensen van uniforme snit. Huis, gezin, auto, televisie, vakantie, C.A.O., en noemt u maar op. Het is daarom verheugend dat het gilde op 6 september iets heel anders biedt. Als de wens van ouderman W. Schimmel, de voorzitter van het gilde, in vervulling zou gaan dan zou er nog veel meer gebeuren. Vendels, trompetten, trommels, costuums, maar het is in Soest allemaal niet zo gemakkelijk, want Soester inge zetenen zijn nu eenmaal voor 99 procent van die mensen van uniforme snit; huis, gezin, auto enz. enz. Alles wat anders Is dan anders wordt meteen gek gevonden. Een kijkje gaan nemen bij het schut tersfeest van het Groot Gaesbeeker Gilde is echter helemaal niet gek en dan ook zeer aanbevelenswaardig. Een kijkje ne men tijdens de feestavond van het gilde in de Gouden Ploeg op 6 september is echter af te raden, want u komt er niet in als u geen lid van het gilde bent. Probeert u het toch dan zal de kreet „Moffen in 't gild" weerklinken en voor u het weet staat u buiten. Dat is vol komen terecht, want de gildebroeders hebben van oudsher hun feest altijd entre nous gevierd. Ieder jaar wordt op twee plaatsen in de gemeente een verkeerstelling gehou den van 7 tot 7 uur. Gedurende een et maal wordt dan op de rijksweg in Soest en de rijksweg in Soesterberg het gemo toriseerd verkeer geteld. In Soest passeerden gedurende 24 uur in twee richtingen 13.969 voertuigen tegen 12.373 in 1963. Deze toename van 1597 is 13 In Soesterberg passeerden 23.856 voertuigen tegen 19.343 in 1963. De toename is hier 4513, 23 Van 7 tot 8 uur was er sprake van een aanlooptijd in Soest, terwijl het ver keer tussen 8 en 16 uur constant was. De grootste verkeersdrukte lag tussen 16 en 20 uur met als spitsuur 17 tot 18 uur. In dat uur passeerden 1234 voer tuigen. In Soesterberg kon men spreken- van gelijkmatig verkeer tussen 8 en 21 uur, met 17-18 uur als spitsuur. In dat uur passeerden 2414 voertuigen. Het totaal van 37.825 voertuigen in Soest en Soesterberg was als volgt ver deeld Soestautobussen 167, vrachtauto's 1814. personenauto's 9340, motoren en scooters 423, brommers 2225. Soesterbergautobussen 334, vracht auto's 5140, personenauto's 15380, moto ren en scooters 597, brommers 2405. Het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" heeft de raad medewerking gevraagd voor de stichting van een tweeklassige kleuterschool in Soest-Zuid. Het is de bedoeling deze school te bouwen in de buurt van de christelijke lagere school die bij de Os- sendamweg zal komen. De christelijke kleuterschool van Soest- Zuid is thans ondergebracht in gebouw „De Rank", Deze school telt drie klas sen. Twee hiervan zullen ondergebracht worden in de nieuwe school aan de Os- sendamweg als de gemeente medewerking zal verlenen en deze bouw gerealiseerd wordt en de derde klas in de kleuter school aan de Driehoeksweg die hij de De Savornin Lohmanschool gebouwd wordt. Met de bouw van de laatste school zal spoedig begonnen worden. Bei de kleuterscholen krijgen twee klassen. Het college van B en W. heeft de ge- meentraad verzocht de gevraagde hulp te verlenen. Op 20 september begint de competitie voor de seniorenteams van de Mixed Hockey Club, terwijl de jeugd nog enige tijd moet wachten. Op 6 september zullen selectiewedstrij den gespeeld worden om te komen tot het samenstellen van de elftallen. Aan de hand van de resultaten van deze selectiewedstrijden zullen voorlopige elf tallen samengesteld worden, die op 12 en 13 september een oefenwedstrijd spelen. Het eerste herenteam van de M.H.C. speelt in de tweede klasse G van de hoofdbond met teams van F.I.T., Gooi, H.I.C., Hilversum, Hurley, Pinoké en Schaerweijde. Heren 2 speelt in de vier de klasse H met elftallen van Gooi, Hil versum, Kampong, Randwijck, S.C.H.C. en Voordaen. De veteranen spelen tegen teams van de verenigingen Amersfoort, Amsterdam, Be Fair, Schaerweijde, Hur ley, Laren en S.C.H.C. Dames 1 speelt in de tweede klasse D met teams van Gooi, Hilversum, Kame leon, Laren, Pinoké, Schaerweijde en S.C.H.C. en dames twee speelt in de vierde klasse H tegen elftallen van Hur ley, Kampong, Laren. Randwijck, Shintey en V.V.V. Het bestuur heeft de taken verdeeld en het is thans als volgt samen gesteld: J. P. G. F. Corsmit, voorzitter; J. K. Vogt, vice-voorzitterJ. M. Hoppenbrou wers, penningmeester; mevr. C. Felix- Schut, secretaresse; C. P. v. Asselt, ma teriaalcommissaris. Het rooster van af treden vermeldt dat de heer Vogt en mevr. Felix in 1965 aftreden, de heren Van Asselt en Hoppenbrouwers in 1966 en de heer Corsmit in 1967. Kinderen trekken zich over het alge meen niets aan van het feit met wie ze spelen. Het kan ze helmaal niet schelen of ze een katholiek, joods, pro testants, apostolisch, oud-katholiek of Luthers speelkameraadje hebben en met kleine negers, chinezen, papoea's of wat voor kinderen dan ook kunnen ze beter over weg dan hun vaders en moeders over het algemeen kunnen opschieten met mensen die een ander geloof of een andere huidskleur hebben dan zijzelf. We doen allemaal ons best er voor te zorgen dat mensen met verschillende geloofsovertuiging en mensen met ver schillende huidskleur wat beter met el kaar over weg kunnen dan tot nu toe het geval geweest is en verstandige ou ders geven hun kinderen het goede voorbeeld. Verstandige geestelijken geven op hun beurt ons het goede voorbeeld. U hebt waarschijnlijk al gelezen van het illustere voorbeeld dat volwassenen in Reeuwijk gegeven hebben. Daar is een school, waarvan vier klassen door katholieke kinderen gebruikt worden, terwijl drie klassen voor kinderen van niet-katholieke ouders ter beschikking staan. De kinderen gingen deze week voor het eerst in het nieuwe schooljaar op pad om hun kennis uit te breiden. Tot hun grote verwondering zagen zij dat de speelplaats door gaas in tweeën gedeeld was, een katholiek deel en een niet- katholiek deel. Dat is geen propaganda voor de oecumene. Pastoor Van Zeggelen van Reeuwijk zei „Ik kan me er niet druk over maken, want het verzoek is uitgegaan van het bestuur van de andere school". Mogelijk heeft hij aan de goed-ger- maanse uitdrukking „Nicht argern. nur wundern" gedacht. Asjeblieft geen opwinding en alleen maar verwonderd het hoofd schudden. KANTMAN. Zaterdagmiddag organiseert V.V.Z., op haar terrein aan de Ferdinand Huyck- laan, opnieuw bekerwedstrijden. Ditmaal zal C.J.V.V. uit Amersfoort de tegenstan der zijn in alle wedstrijden. Voor het beste gemiddelde over alle wedstrijden wordt door V.V.Z. een beker beschikbaar gesteld. De jeugd begint om 1 uur. De juniores spelen om 2 uur en om 3 uur komt het tweede elftal van de V.V.Z.- seniores in het veld. Tenslotte bindt V.V.Z. 1 om kwart over vier de strijd aan tegen het tweede elftal van C.J.V.V., dat in de K.N.V.B. speelt. Voor deze wed strijd is de volledige tijdsduur vastge steld. Alle senioresteams van S.E.C. spelen zon dag vriendschappelijke wedstrijden, die tevens bedoeld zijn als selectiewedstrij den. S.E.C. 1 speelt tegen Tediro 1 in de volgende opstelling doel Van Limburg achter Krijt en Hooijer midden De Rooij, Ruttenberg en Van Breukelen voor Dorrestein, Aalberts, Hanasbei, Brouwer en v. d. Broek. De wedstrijd begint om half drie. S.E.C. 2 speelt tegen Tediro 2 in de volgende opstellingdoel Van Essen achter Hooijer en Nuss midden Bazoer, Rodermond en Brouwer voor Brouwer, Evers, De Bruin, Duijst en Dettmer. Aanvang van de wedstrijd half drie. Het derde speelt tegen Amsvorde 2, om 12 uur. De opstelling is doel Van de Broekachter Ten Hove en Rijkaart midden De Jong, De Vries en Pothoven voor Lenarduzzi, Woudenberg, Blanken, Veldhuizen en De Bree. Alleen S.E.C. 4 speelt een uitwedstrijd. Tegenstander is Laren 4. De opstelling van S.E.C. luidt doel Van Rossum achter Van Soest en Kamperveen mid den Beijer, v. d. Linden en v. d. Heij den voor Lagemaat, Van Brummelen, Van Soest, Luschen en Van Ginkel. Het vijfde team speelt thuis tegen Baarn 5 in de volgende opstelling doel v. d. Brink achter Baltus en Kareisen mid den Van Ginkel, Jagtman en Hoed voor Brouwer. Veenendaal, Dasselaar, Westerveld en Tuenter. Keiler Nederland N.V. heeft aan de ge meente ontheffing van de verbodsbepa ling in de hinderwet verzocht voor iet uitbreiden van haar fabriek aan de Post weg te Soesterberg. Het college van B. en W. heeft geen be zwaar hiertegen omdat de gronden aan de Postweg een industriële bestemming zullen krijgen. Aan de raad is dan ook voorgesteld de gevraagde ontheffing te verlenen. Zo no dig zullen voorwaarden gesteld worden ter waarborging van rust en uitwendige veiligheid.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1