Het Bijbelse bruggehoofd van de Assyrische koning Salmanassar Kroaten vechten voor vrijheid Een fijn vakantiepak LUXE AUTOVERHUUR ZONDER CHAUFFEUR VAN BUUREN TWEEDE BLAD Krabbels van Knelis. Nieuwe opgravingen bij de ruinestad Nimrod leveren vele waardevolle vondsten en gegevens op. OPTIEK a aa as BATENBURG's Erkende Auto- en Scooterrijschool De oplossing ter voorkoming van kettingbotsingen De bomaanslag in Mehlem en de achtergronden daarvan. --1| - 4 POLITIE TEL 4444 BRANDWEER 3 3 3 3 Geheimzinnig bloed. Bromfietser gewond. BURGERLIJKE STAND. Eerste Soester Begrafenis-Onderneming Een van de interessantste archeologische ontdekkingen in het midden-oosten ge durende de laatste Jaren hebben wij te danken aan de Engelsen, die hun werk terrein vooral hebben gevonden in de omgeving van de uitgestrekte ruinestad Nimrod, gelegen in noord-Irak onge veer 40 kilometer ten zuidoosten van Mossoel aan de Tygris, waar eens de grote stad Kalchu (bijbels Kalach) heelt gelegen. Deze heuvel van ruïnes is het domein van de Britse archeologie, sedert de sen sationele opgravingen van Austen H. Layards 120 jaar geleden, die zo'n suc ces waren, dat er een grote tentoonstel ling over het oude Assyrië in Londen kon worden gehouden. In 1949 nam de beroemde archeoloog M. E. L. Mallowan hier het onderzoe kingswerk weer op. Deze reusachtige on derneming staat momenteel onder leiding van de directeur van de Britisch School ol Archeology in Irak, David Oates. U ziet meer, U ziet veiliger, U ziet zonder hinderlijke schit tering met een POLAROID ZONNEBRIL Burg. Grothestraat 8 Telefoon 3859 Soestdijk Hoofdstad van Assyrië. Kalach was in de 9e en 8e eeuw voor Christus, ten tijde van de Assyrische koningen Assurnassipal II, Salmanassar III, Tiglatpileser III en Sargon II, de hoofdstad van dit bijzonder grote en uitgestrekte rijk. Onder Sanherib werd de residentie naar Ninivé verlegd. Uit deze eens zo gewel dige, in het jaar 612 v. Chr. tot op de grond toe gelijk gemaakte stad, aan wier ruines de Griek Xenophon zonder het te merken voorbij trok, komen de bijzon der mooie reliëfs, de gevleugelde stieren, de paleistorens en ivoren kleinodiën, die door Layard en Hormuzd Rassam wer den opgegraven en die momenteel een sieraad zijn voor het Britse museum in Londen. Vier jaar geleden kwamen de Britten hier een machtig militaire nederzetting op het spoor, welke door Salmanassar III (858-824 v. Chr.) moet zijn opgericht, een fort waarin de wapenmagazijnen, onderkomens van de troepen en residen tie in één geheel waren ondergebracht. In de archeologie en geschiedenis wordt deze nederzetting als Fort Salmanassar aangeduid. e*.. W GedipL A.B.A.N.-Instructeor PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (0 2955) U wordt gehaald en gebracht. De zwarte obelisken. De even energieke als wrede koning Salmanassar III, die Armenië en Syrië veroverden en die om de barbaarse hard heid van zijn oorlogs- en strafexpedities bij zijn onderdanen en met-onderdanen werd gevreesd, was tevens een grote mecenas. Hij liet niet alleen de bijzon der fraaie bronsreliëfs van de paleisto rens in de plaats Balawat achter maar ook de zo bekende „zwarte obelisken", waarop o.a. de in de bijbel genoemde koning Jehu staat afgebeeld, voor Sal manassar deemoedig in het stof liggend, tij dens een tributen-betaling. Door deze tributen-betalingen, die overal vandaan kwamen, en de zeer rijke oor logsbuit, was Salamanassar in staat voor zijn hoofdstad Kalach een zeer groot op gezet bouwplan op te stellen en uit te voeren. In de zuid-oost hoek van de stad tegen de buitenmuur liet hij een ongeveer rechthoekige oppervlakte af zetten en hieromheen aan de binnen- en buitenkant een 8 meter hoge muur plaatsen, welke was voorzien van vooruit springende bastions en aan de noord en westkant van een poort. Het gedeelte tussen binnen- en buitenmuur diende als oefenplaats voor de militairen, kazerne- terrein en paradeplaats Met troon. De buitenste muur was aan de binnen kant voorzien van lange rijen stallen voor de trekdieren van de oorlogs- en proviandwagens, van barakken koren- en andere voedselopslagplaatsen. Het fort zelf was verdeeld in vijf delen met twee opslagruimtes en werkplaatsen met hun gebouwen in het noorden, een zeer uitgestrekte paradeplaats met ka zernes in het oosten, een magazijn en verschillende kleinere binnenplaatsen in het westen en het uitgestrekte paleis in het zuiden. De wegen die naar de poorten leidden, laten ons ook nu nog duidelijk zien, dat hier dikwijls vele wagens met proviand, oorlogsmateriaal, buit en belastinggoe deren zijn langs gereden. De groots opgezette paradeplaats was voorzien van een podium met daarop een troon uit kalksteen gehouwen, waar bij officiële ontvangsten of inspecties van de troepen de koning zelf stond of zat. Interessante berichten. Aan de noordwestkant van dit plein lag de dienstwoning van de commandant van de troepenafdeling. Aan de tegen overliggende zuidzijde bevonden zich twee portalen, die naar de grote troonzaal van het paleis leidden en naar de aangren zende ontvangst- en woonruimtes van de koning, terwijl aan de westkant de toe gangen naar de wapenopslagplaats lie pen. Hier bevond zich ook een wijnkel der, zoals bleek uit daar opgegraven kruiken, karaffen en kroezen. Verder wer den hier ook resten van opgeslagen wa pens en geschubde leren harnassen ge vonden. Deze opgravingen geven een tamelijk dui delijk beeld over de levensgewoonten, vooral door de vondst van talrijke spij kerschrifttabletten, hoofdzakelijk uit de tijd van Sargon II, die omstreeks 721- 705 v. Chr. leefde. Deze tabletten bevat ten gegevens over toendertijd geldende belastingmaatregelen, levens- en voe dingsmiddelen, reparatie materialen, wijnrantsoenen, die aan de leden van het hof, ambtenaren en arbeiders werden uitgereikt De verschillende soorten wijn waren afkomstig uit Koerdistan. Verder staan op deze tabletten medede lingen omtrent de aflossing van de man schappen en vervanging van uitrustings stukken voor militaire eenheden, en wel in het bijzonder die van het bewakings korps der koninklijke straatwegen. Eén tablet noemt bijvoorbeeld 370 paarden voor de bezettingen langs de wegen naar Aarapcha (Kerkoek) en Ninivé, terwijl een andere tekst een voorraad van niet minder dan 36.242 bogen vermeldt. De snij kunst. Tot de kostbaarste inhoud van de ver schillende magazijnen behoorden zonder enige twijfel de ivoren snijwerken, die de Assyrische koningen sedert Assurnassi pal II met bijzonder veel overgave ver zamelden, om daarmee de wanden van hun ontvang- en woonvertrekken, meu bels en zelfs hun officiële paradeuitrus tingen te versieren. Evenals Layard meer dan 100 jaar gele den hebben ook Mallowan en Oates bij de moderne opgravingen, opslagplaatsen gevonden, die voor een groot deel met kostbaarheden, die uit Phoenicië kwamen of in Kalach zelf, hoofdzakelijk door gedeporteerde meesters, werden vervaar digd. De laatste jaren zijn reeds drie van deze ivoorkamers uitgeruimd. Een dagje uit rijden gaan om van het Hollandse landschap te genieten, is zeker de moeite waard. Wie werkelijk iets wil zien, rijdt niet hard. Langzaam rijdende auto's op de grote wegen zijn obstakels en geven aanleiding tot het vormen van files. Daarom adviseert het Verbond voor Veilig Verkeer hen, die om welke reden ook langzaam wensen te rijden, de grote wegen te vermijden. Mocht men in een file terecht komen, wat in de vakantiemaanden op de drukke Nederlandse wegen niet tot de uitzonderingen behoort, dan is het ver standig voldoende tussenruimte met het voorrijdende voertuig te bewaren. Afstand houden vermindert het risico van kettingbotsingen. „Die braune Mörder sind wieder da". Het proces tegen de zesentwintig, zich nog steeds in voorlopige hechtenis be vindende Joegoslaven, heeft zich moei zaam voortgesleept; de rechters van de strafkamer kwamen er niet uit en ook de officier van justitie, dr. Horn, wijzig de in de loop van de tijd zijn houding ten opzichte van de verdachten, want ook hem bleek het tot op heden niet gegeven te zijn, voldoende klaarheid te brengen in de geruchtmakende bomaan slag in Mehlem bij Bonn. Terreur in Hitiers stijl. Op 29 november 1962 werd een aanslag gepleegd op 't gebouw, waarin de Joego slavische handelsmissie was gevestigd. De huismeester Moncilo Popovic, die de overvallers wilde keren, werd door één der mededaders Franjo Percic, neerge schoten, terwijl een tweede moordaan slag op een (op het lawaai afkomende) handels-attaché nog maar tenauwernood kon worden verijdeld. De daders sloegen en passant het meubilair kort en klein, waarna het gebouw in brand werd ge stoken. In de loop van de tijd volgde er 26 arrestaties van verdachte personen. Reeds bij een vroegere gelegenheid op 10 april 1962 poogde een aantal kroaten brand te stichten in hetzelfde gebouw. Toen bleef het echter bij een poging en een brand kon worden voorkomen, doch de daders wisten in de nacht en in de mist te ontkomen en arrestaties konden niet worden verricht. Tijdens de jongste zitting van de strafsenaat in Bonn kwam overduidelijk aan het licht, dat men hier te maken had met tegenstanders van Tito's regiem, optredend in een georga niseerd verband. Deze lieden ter zitting als verdachte gehoord, gaven bepaalde feiten toe, spraken andere weer tegen, doch hulden zich in het algemeen in een diep en veelbetekenend stilzwijgen. De Ustascha. Deze kroaten hebben niet alleen ver stand van het deskundig uit de wegrui Vakantie is een toverwoord voor vele duizenden. Het is de tijd waarin wij het allemaal wat gemakkelijker aandoen. Wij haasten ons niet, wij doen waar wij zin in hebben. Dit geldt ook speciaal op het gebied van de kleding. Kijk maar eens naar onze kinderen. Zij hullen zich het liefst in echt makkelijk zittende spulle tjes. Onze dochters lopen bijna dagelijks in een bloes of trui op een lange pantalon. Onze mannen trekken hun weekenders aan en onze jongens hun spijkerbroeken. En wat doen wij Wij lopen in heerlijke zomerjurkjes en lekker fleurige katoentjes en als wij gaan fietsen of brommen, laten wij ons ook overhalen zo'n fijne, lange pantalon en een gemakkelijk zittende bloes aan te trekken. Gaat u naar zee, dan doet zo'n echt strandpak het altijd uitstekend. Wij tonen u er eentje dat wel bijzonder geslaagd mag worden genoemd. Het is model .„Merida" vervaardigd door de ontwerpers van Boussac. De lange mouwen van het jakje beschermen ons tegen al te felle zon, terwijl het hoofddoekje van dezelfde stof ons kapsel, onze kroon, tegen wind en zand beschut. De bijpassende lange broek maakt het geheel compleet. Het is gemakkelijk te dragen over het zwempak. Bovendien zit het warm en behoeven wij geen koude te lijden bij eventuele koele zeewind. Het dessin is werkelijk een lust voor het oog. Het doet wat Japans aan en is een prachtige kleurschakering van oranje-bruin-geel-groen. Met zo'n pak zal ieder strandverblijf tot een feest worden gemaakt. men van tegenstanders, van moord, brandstichting en van opzettelijke ver nieling, doch ook van het bemantelen van de door hen gepleegde handelingen en van het verdoezelen en het verzwij gen van de waarheid en zij hadden met hun optreden meer succes dan de politie en de justitie die bij het nagaan en vaststellen van de feiten tijdens het ge rechtelijk vooronderzoek en pover figuur sloegen. Het zijn er zesentwintig van de ruim 30.000 Kroaten, die leven en wroeten en werken in de Westduitse bondsrepubliek. Deze Kroaten die, van politiek oogpunt uit gezien een zeer radikale inslag heb ben, zijn verenigd in een ontelbaar aan tal, extreme, illegale organisaties. Dit aantal emigranten maakt deel uit van de „nalatenschap" van dr. Ante Pavelic, die in 1941 na de overval van nazi- Duitsland geholpen door Italië een zelf standige staat Kroatië in het leven riep. Bijna vier jaar stonden dr. Pavelic, als chef der fascistische Ustascha-beweging bij de gratie van Hitier aan het hoofd van de „onafhankelijke" staat Kroatië en voerde aldaar een waar schrikbewind uit. Een diepgaand en na afloop van de tweede wereldoorlog ingesteld onderzoek wees uit, dat in opdracht van dr. Pavelic ruim achthonderdduizend mensen, waar onder o.m. Joden, Kroaten, Serven en zigeuners werden vermoord. EIKENLAAN 1 - SOEST - TELEF. 4685 De bruine moordenaars. Met de val van Hitier, voorafgegaan door de ineenstorting van het fascisme in Italië, verdween gelijktijdig de zelf standige staat Kroatië van het wereldto neel, verdween ook dr. Ante Pavelic, de „Poglavnik" (de leider) van Kroatië, om later weer op te duiken in Argentinië en verdween ook de Ustascha. De leden hiervan vertrokken veelal spoorloos naar west-Duitsland, Spanje, Oostenrijk, Ar gentinië en Mexico. De breuk tussen oost en west blies de reeds doodgewaande Ustascha nieuw le ven in, met aan het hoofd de oude chef: dr. Ante Pavelic, die in afwachting van de wedergeboorte in Madrid vertoefde. Uit deze fascistische Ustascha groeide, dankzij een goed gerichte propaganda, zeer voorspoedig een anti-communisti sche Ustascha op. In de strijd voor een vrij en onafhan kelijk Kroatië werd in 1934, in opdracht van dr. Ante Pavelic, de Joegoslavische koning Alexander I te Marseille bij een bezoek aan Frankrijk vermoord. Nu is een kruistocht ingeluid tegen Tito en het Joegoslavische communisme. Vrij heidsstrij ders. In 1959 stierf Pavelic, die toen in Ma drid woonde en vandaar uit zijn verzet tegen Tito leidde. De Oude, verbeten Ustaschaleider benoemde kort voor zijn dood de Kroaat dr. Stejpan Hefer als zijn opvolger. De naam Ustascha werd veranderd in die van de Kroatische or ganisatie voor de strijders der vrijheid. De groep west-Duitsland van die orga nisatie kreeg de naam Organisatie van verenigde Kroaten, met zetel in Mun- chen, terwijl met de leiding van die or ganisatie werd belast de gewezen Usta- scha-officier Mile Rukavina. In 1961 werd door Rukavina een spe ciale organisatie in het leven geroepen, welke voornamelijk in hoofdzaak belast zou zijn met het uitvoeren van terreur daden en van executies. De afdeling kreeg toen de naam van Geheime revo lutionaire Ustascha (T.R.U.P.). In de loop van haar bestaan bleek echter over duidelijk, dat deze laatste organisatie niet half zo gevaarlijk was, als het van uit Rome geleide Kroatische democrati sche Comité, eveneens een illegale ver zetsorganisatie. De werkelijke leiding hiervan berust bij een zekere Miroslav Varos en bij dr. Krunoslav Wraganovic. VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 1 SEPTEMBER 1964. As je 't ming vraogt dan mok zeige dattie man die 'n paor Jaor eleeje dat bord mit die doodskop en mit de woorde „Hier loert de dood" bie de bocht bie Zonneglore plaatste nie achterluk was, maor netuurlijk mag nie ie dereen maor horde plaotse. Stejje~veur dat ikke bie ming in de straot grote paole mit groote borde neerzet mit daorop „Hier woont Knelis". Die man plaotste dat bord veur de bocht die zo harstikke gevaorluk was ajje van Soesterbarg kwam. Die bocht is noeng 'n stuk beeter, maor veurige week ister 'n man van de kaant van Soest ekomme. Goed, hie het messchien wel wat an de harde kaant ereeje, maor dat is 't noeng juust. Jie en ikke weete wel dajje daor mot uutkieke, maor die man kwam mit zien wief uut Limburg en die ken dat nie weete. 't Wier 'n raamp dattie da nie wist, waant hie is dood. Ikke bin 't d'r harstikke met eens dajje niet te veul borde mot plaotse, waant dan zie je deur de boome 't bos nie meer, maor ikke zou zeige datte pelisie en de gemeente toch us motte bekieke of daor nie wat ken komme datte vreem de autoriejers weete ak daor zo'n bietje hongderd gao rieje dan hejje kaans dak binne 'n paor menuute de hoek om bin. Ajje van Soest komp dan kejje daor nie zien dajje veuls te gemakkelijk an de linker kaant van de weg terecht komp. Messchien hettie man dat bord mit die doodskop en „Hier loert de dood" nog wel. Waant denkterom datte dood daor de heule tied leit te loere. En zeker strakkies mit veul reege en veul blaore op de weg. Daor mot 'n bord komme, schat ikke zo, waorvan je direk denk, noeng effies kal- lempies an of ikke bin d'r ewes. Een Amerikaan die op de vliegbasis werkzaam is en in de Emmalaan woont, deelde de politie mee dat bloedsporen op een spatscherm van zijn auto zaten en dat een achterspatbord krassen vertoon de. De oorzaak hiervan is hem onbekend en de politie kon er ook met achter ko men waar dat bloed en die krassen van daan komen. In de nacht van zaterdag op zondag werd de heer A. v. d. H. liggend naast zijn brommer op de Nieuweweg gevon den. Hij was door onbekende oorzaak te gen een boom gereden en werd gewond aan zijn gezicht en knieën. Het slacht offer is naar zijn woning gebracht. GEBOREN Sylvia, dochter van H. Roo- zing en J. I. Klomp, Heyermansstraat 17. Harderwijk. Monica, dochter van K. J. v. d. Wal en H. Verwey, Koekoek- weg 4. Haico Arnoldus Gerardus, zoon van R. A. Grift en M. E. U. Brok, Nieuw- straat 44. Cornelia, dochter van J. van Dasselaar en C. van der Lee. Van Weedestraat 74. Annemarie Margrethe, dochter van B G Vegt en G. I. Posthu mus, Chr. Huygenslaan 114. Saskia Dorotea, dochter van J. van der Hulst en C. A. van der Klein, Christinalaan 1. ONDERTROUWD Wietse van Dalen, Eigendomweg 32 en Johanna Kornelia Hendrika Lunenberg, dr Bosstraat 3, Tiel. Theodorus Antonlus Sukkel, Van Maarenstraat 17 en Johanna Frederlka Maria Merts, Generaal Winkelmanstraat 90. GEHUWD Johannes Adrianus Waster- val, dr 's Jacobstraat 22 en Irene Man, Betje Wolfflaan 21. Johannes Dieuwe van der Meulen, Troelstrastraat 27 en Maria Margareta Onderdellnden, Schriks- laan 42. Pleter Willem Maria Roest, Molukkenstraat 7, Baarn en Susanna Josepha Maria Visser, Kerkstraat 30. Aloysius Michaël Sips, van Goyenlaan 16 en Hendrika Cornelia Faber, Beetzlaan 51. Rutger Antonle Timmerman, Jou- bertstraat 158 en Henriêtte Antoinette v. Mill, Molenstraat 65. Fouad Vakad, Doha, in het sheikdom Gatar, aan de Perzische Golf en Elze van Vliet, Stad- houdersiaan 142. Dir. H. W. Vellinga Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis, Crematie, Transport. (Rouwkamer). OVERLEDEN Johan Coenraad Vaientijn Meischke, 74 jaar, echtgenoot van H. van Yperen, Nieuwstraat 2. Cornelia Eli- sabeth Wouters, 79 jaar, weduwe van J. P. M. Kok, Prins Bernhardlaan 46. Johanna Dashorst, 70 jaar, echtgenote van V. Reijerse, Birkstraat 54. Ger- ben Hendrik Veenstra, 85 jaar, echtge noot van M. J. Witte, Vosseveldlaan 29. Hendrika Ahles, 68 jaar, echtgenote van G. A. van der Hoek, Oranjelaan 23. Johan Theodorus Muts, 17 jaar, Smits- weg 36. Adriana Johanna van Weer denburg, 71 jaar, weduwe van R. A. van Arnhem, Nieuwerhoekplein 10. Jacob Vermeule, 69 jaar, echtgenoot van J. J. Kuijper, Hobbemalaan 42. Willem Friesema, 65 jaar, Schaepmanstraat 28. Peter Theodorus Smids, oud 7 jaar, Sin- nemapleln 11.

Soester Courant | 1964 | | pagina 5