Het wordt steeds gekke] A.N.W.B. RIJSCHOOL VAN D00REN Nazi's en wapens naar Egypte DOORSTEKEN ZO KLAAR Automobielbedrijf BOSBOOM De avonturen van Gertjan en Maartje. Meningen van lezers. Omzet Beatle-waren f 370.000.000, BLOKFLIITLESSEN. Laatste rit zomercompetitie. Onvoorzichtig overgestoken. Eiermarkt. Heer in het verkeer. Brommer tegen fiets. De Israëlische geheime dienst spoort alle vijanden op. BEYEROL SMEERSTATION Gezellig. Korfbalver. „De Meteoren". In onze collectie BRILMONTUREN I a. D. F. VOIGT POTLODEN. PKDIKEN, BROCHES, KLE DING, TASSEN, PENNEN EN SOEP, PTJD DINGEN, GITAREN, EIERDOPJES EN BORSTBEELDEN! Mijnheer, wij zagen zojuist dat u enkele aantekeningen maakte met een potlood ..Dat is mijn goed recht" zult u zeggen en inderdaad, dat willen wij ook niet betwisten. Maar waarom gebruikt u geen Beatle-potlood? Hebt u iets tegen die „toffe" jongens uit Liverpool? Kunt u het niet hebben dat zij met lawaai maken de kost verdienen en duizenden guldens verdienen met het lanceren van allerlei malle fratsen, waarmee u het hoogstens tot een psychiatrische inrichting zou brengen? Mevrouw, op uw borst zien wij 'n broche prijken. Een aardig kleinood, dat mede verklaart waarom men u zo aantrekke lijk vindt, al ziet het er duurder uit dan het is (wij bedoelen de broche natuur lijk), maar waarom koopt u geen Beatle- broche? Wilt u straks ervan verdacht worden niet met uw tijd mee te gaan? Als je boven de vijfendertig bent moet je zorgen, dat ze dat nooit van je kunnen zeggen. En mevrouw, waarom serveert u uw eie ren nog steeds niet in een Beatle-eier- dopje? U weet wel, zo'n plastic geval, waar een afbeelding van de Liverpoolse jongens op staat. Dat lijkt ons ook aar dig voor uw dochter, die (zoals het een degelijk meisje betaamt) wég is van de Beatles, en trouwens ook voor uw zoon, die weliswaar op de h.b.s. weer is blijven zitten, maar die toch maar de moed had in het water van de Amsterdamse gracht te springen, toen de Beatles er langs voeren. Voer voor economen. Opnieuw brengen de Beatles de tongen in beroering, en dat heeft een aantrekkelijke kant. De ouderen kunnen weer eens be denkelijk kijken en wijs het hoofd schud den, en eerlijk gezegd, dat doen wij bij zonder graag. Welaan, er is weer alle reden toe! De vier Liverpoolse jongelui, die met hun „Mersey Sound" in korte tijd de tiener- wereld hebben veroverd en de ouderen de dankbaar aangegrepen gelegenheid hebben geschonken mistroostig te mijme ren over de jeugd van tegenwoordig, hebben nu de markt veroverd van de artikelen die afbeeldingen of namen van beroemdheden voeren. Is het. Beatle-verschijnsel nog steeds on derwerp van studie voor de sociologen en psychologen, hebben de gedragingen van de Beatle-fans in psychiatrische kringen een levendige interesse, nu gaan waar achtig zelfs de economen en het zaken leven zich er al mee bezighouden. De totale omzet van Beatle-waren wordt momenteel reeds op 370 miljoen gulden geschat. De statige Wall Street Journal, die men toch allerminst tot de Beatle- fans mag rekenen, raamde reeds in fe bruari een te vervachten omzet aan deze artikelen van 180 miljoen gulden, alleen al in de Ver. Staten. Meer dan 100. De Beatles zien hun naam en uiterlijk nu al aan meer dan 100 artikelen ver bonden. Deze collectie omvat alle ook maar enigszins in aanmerking komende voorwerpen, zich uitstrekkende van scooters via kleding en pruiken, tassen en broches, tot potloden en kogelpennen toe. GALLENKAMPPELSWEG 14 SOEST-ZUID - TELEFOON 3823 Nu is dit verschijnsel op zich zo vreemd niet. In het verleden zijn er tal van voor aanstaande personen nagedaan in ma nieren en kleding. We kennen de Eden- hoed, het Truman-shirt, de Kaiser-Wil- helmsnor en de Churehill-sigaar. Uit la tere tijd dateren de speelgoedrevolvers en holsters met de bekende „merknaam" van beroemde cowboyfilmhelden. En hoe veel meisjes hebben na de oorlog hun aantrekkelijkheden niet te grabbel ge gooid om toch maar op Brigitte Bardot te kunnen lijken? Geen beroemdheid heeft echter een han del kunnen stimuleren in zo'n grote ver scheidenheid van artikelen als de Beatles: In Engeland is een gitaarfabrikant in enkele maanden tijd rijk geworden door de verkoop van „Beatle-gitaren" (maan delijkse produktie 150.000). En hebt u al Beatle-soep geproefd, of de „overheerlijke Beatle-pudding"? En borstbeelden. Een Schotse fabrikant is begonnen met de fabricage van (plastic) 'borstbeelden van de populaire sterren en verwacht hiervan per week.50.000 stuks te kunnen leveren. Vraag: moet ons parle ment ook niet met de tijd meegaan en er eentje plaatsen in de Ridderzaal? En is dit ook niet wat voor de bejaardente huizen waar mensen wonen, voor wie het goed is dat zij zich jong blijven voelen? Er kunnen nog enkele leerlingen in nieuwe groepjes geplaatst worden. Ook privé-lessen mogelijk. Aanmelding MAARTEN KOOY Braamweg 57 - Telefoon 3181 De oorsprong van deze handel in Beatle- waren ligt bij een Engelse maatschappij. opgericht doorde manager van de Beatles. Ondernemingen, die de naam Beatles willen voeren, moeten rechten betalen. De zaken worden grootscheeps aangepakt. Voordat de Beatles een be paald gebied bezoeken, adverteert voor noemde maatschappij met de exclusieve rechten. Wat dat betreft, valt het resul taat in Nederland tegen. Want we ken nen hier nog geen Beatle-soep, we zit ten nog steeds te smachten naar onver valste Beatle-boter en wanneer kunnen wij onze Volkswagen nu eindelijk inrui len tegen een Beatle-car? U begrijpt toch wel, dat wij hier met ongeduld op zitten te wachten. Aan de dertiende en laatste rit van de Tempo-zomercompetitie namen 30 ren ners deel. Zij reden 37 km in 50 minu ten. Voortdurend werden er uitlooppogin gen ondernomen, maar ze hadden maar een tijdelijk succes. In de veertiende ronde zag het er naar uit dat Gerrit Ruttenberg zou slagen, vooral toen hij hulp kreeg van zijn clubgenoot Kees Proosdij. De leden van de verenigingen De Adelaar en de Pedaalridders zaten echter met stil en de twee Tempoleden werden teruggehaald. In de 19e ronde waren het H. Lichter en C. Faber die de kat de bel aanbonden, maar ook hun poging werd na enige ronden teniet ge daan. Daarna viel het peloton in twee grote delen uiteen, maar Karei de Graaf, die achterin het peloton zat, nam de achtervolging in handen en hij zorgde voor een hereniging. Vlak voor het luiden van de bel ging Wimmer er vandoor. Hij kreeg geen grote voorsprong maar behield deze tot het eind. De uitslag was: I. Wimmer, Tempo. 2. Proosdij, Tempo: 3. De Weerd, Tempo Verhoeven, Adelaar: 5. Kruis, Pedaal- ridders: 6. Van der Pluim, Pedaalridders. Ruttenberg, Tempo: 8. Faber, Adelaar, 9. Boekei, Adelaar: 10. Splinter, Adelaar. 11 Schaeffer, Adelaar. De aspirant Jan Willem de Lange reed zijn concurrenten op twee ronden. Hij legde 23 km in 38 minuten af. Ineke van Eijken, het meisje dat nu lid van Tempo is, versloeg in de eindspurt de kleine Bakker. Op 6 september begint de najaarscom petitie. Het Tempobestuur rekent op de deelname van vele jeugdige renners. Op september wordt op het parcours van Tempo in Soestdijk de interclubrit van acht verenigingen uit het district gehou den. Er wordt om 9 uur gestart. Twee Engelse jongens, die in de jeugd herberg aan de Bosstraat verblijven, fietsten op de Bosstraat. Toen zij zich op de overweg bevonden werden ze aan geroepen door twee jongens die daar lie pen. Zij staken over zonder uit te kijken en R. J. W. werd gegrepen door de scooter van de heer J. R die hem niet ontwijken kon. De jongen en de scooter rijder vielen. De bestuurder van de scoo ter had een wond boven het rechter oog, de jongen had schaafwonden aan armen en benen. Ten huize van dokter Stroband zijn ze behandeld. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 150.00 stuks in prijzen van 12,50 tot 13,50. Middenprijs 13,10. Prijs per kg. 2,11. In de nacht van zaterdag op zondag werd de auto van de heer A.A.M. aan gereden door een vrachtauto die achter uit een bosweg verliet. De heer M. reed van Bilthoven naar Soestdijk. De be stuurder van de vrachtauto doofde zijn lichten en ging aan de haal. Op de plaats van de botsing vond de heer M. de achterlichtinstallatie van de vracht auto, die hij op het politiebureau kwam brengen. Hij is doorgestuurd naar Baarn omdat het ongeluk op Baarns grondge bied plaats vond. De scholier C. H. van S. stak per fiets de Steenhoffstraat over om de Kruisweg in te rijden. Vanuit de richting Amers foort naderde de bromfietser J. P. Op de duo zat W. K. De brommer reed tegen de fiets en de berijders van de bromfiets werden gewond. J. P. kreeg lichte won den aan zijn handen en klaagde over pijn in zijn schouders, terwijl de duo- rijder licht aan de benen gewond raakte. De kleding van de Amersfoorters werd beschadigd. De gevaren die land en volk van Israël omringen en bedreigen, gevaren die wor den veroorzaakt door vijandig gezinde volken, zowel als individuele personen zoals bijvoorbeeld door voortvluchtige nazi's, hebben de Israëlische regering er toe gedwongen maatregelen te nemen in de vorm van afweer, beveiliging, do- kumentatie, informatie, opsporing en zo nodig ontvoering waarbij we dan zeer in het bijzonder denken aan de opspo ring en ontvoering van Adolf Eichmann, de massamoordenaar uit Argentinië, ten gevolge waarvan de wereld werd gecon fronteerd met het feit, dat er in Israël een geheime dienst bestaat, die van „wanten weet" en nergens voor staat. Eichmann was echter niet de eerste en zal zeer zeker niet de laatste zijn, die met de Israëlische geheime dienst kennis maakte. Reeds de Duitse generaal-veld- maarschalk (wijlen) Erwin Rommel, bij genaamd „de woestijnvos", was voor de Joodse inlichtingendienst zéér bevreesd. Schin-Beth, de schrik voor vele nazi's. Reeds voor de uitroeping van de Joodse staat in 1943 werkt zijn geheime dienst op volle toeren en droeg in niet ge ringe mate bij aan het afslaan van de Arabische agressie. In 1956, toen Israël het schiereiland Sinaï bezette, had de Israëlische regering dank zij de perfecte inlichtingen organisatie de overtuigende bewijzen van Nassers agressie in handen. Deze Joodse dienst weet precies met naam en toenaam welke nazi's in Cairo voor en bij Nasser werkzaam zijn en welke in Zuidamerikaanse staten ver toeven. Hoewel ontvoeringen als die van Eichmann in de toekomst wel niet meer voor mogelijk worden gehouden, is het echter wel aannemelijk te achten, dat onder dit soort van lieden door de Isra ëlische agenten op andere wijze „oprui ming" wordt gehouden en de onderge doken nazi's over de hele wereld zijn doodsbenauwd voor aanslagen uit die hoek. BIRKSTRAAT 105 - SOEST - TEL 3256 De kern van de organisatie „Schin-Beth" bestaat uit leden van de „Hagannah", het oude geheime leger van Israël, dat zcwel in de tweede wereldoorlog als daarna bij de opsporing van oorlogsmis dadigers en bij de bescherming en be veiliging van Joodse levens en goederen met de Franse Sureté, de Amerikaanse F.B.I. en de Britse Scotland Yard op één lijn kan worden gesteld. De handelsspionage. Al jaren beschouwde „Schin-Beth" be paalde in Zwitserland gevestigde bedrij ven, te weten de M.T.P. (Machines, Tur bines en Pompen-maatschappijen de M.E.C.O. (Mechanical Corporation) sinds 1957 in Zürich ingeschreven ten name van de in die stad woonachtige Egypte naar Hassan Sayed Kamil, met groot wantrouwen. Bedoelde bedrijven hielden zich n.1. bezig met de vervaardiging van oorlogstuig voor Egypte en waarschijn lijk bestemd om te worden gebruikt te gen het Joodse volk. Op de gebruikelijke wijze wisten de agen ten in 1963 een tweetal werknemers van de (Egyptische) M.T.P. in Zwitserland, Johann Neeser, 38 jaar oud en Wilhelm Naf, 32 jaar, beiden werkzaam op de co- piëerafdeling, er toe te bewegen vertrou welijke inlichtingen, brieven en fotoco- pieën, betrekking hebbende op de ver vaardiging van dat oorlogstuig en andere van belang zijnde dokumenten, aan hen ter hand te stellen. Door eigen on voorzichtigheid liep tenslotte Neeser in een val, hem door zijn Egyptische brood heer gesteld en op de eerste augustus werd Johan Neeser door een inspecteur van politie in Zürich en enkele recher cheurs van de Zwitserse veiligheidsdienst gearresteerd. Deze arrestatie werd ge volgd door die van Wilhelm Naf. Kort geleden verschenen de verdachten Neeser en Naf voor de politierechter in Zürich, die beide mannen respectieve lijk tot 5 en 3 maanden gevangenisstraf veroordeelde, waarmede voor Zwitserland althans de zaak was afgedaan.... Wat aan het licht kwam. De 2 Zwitserse amateur-spionnen Nee ser en Naf hadden, ondanks hun feilen toch belangrijke zaken ter kennis ge bracht van de Israëlische geheime dienst. Ter zitting van de politierechter, dr. Bosshard, bleek overduidelijk, dat Nas ser om zijn doel ten nadele van Israël te bereiken, gebruik maakt van met na me genoemde leveranciers van oorlogs tuig in Engeland, Oostenrijk, Zwitser land en van circa 70 Duitse firma's, o.a. van Krupp te Essen. A.E.G. te Frankfurt: Süddeutsche Kabelwerke te Mannheim; Kugelfischer te Schweinfurt: Ernst Leitz G.m.b.H. te Wetzlar; Robert Bosch te Stuttgart: Degussa te Frankfurt: Carl Zeiss te Oberkochen: Deutsche Edelstahl- werke te Krefeld en Stahlunion-Export G.m.b.H. te Düsseldorf. Aan het licht kwam ook, dat „Schin- Beth" volkomen op de hoogte is van een geheime bespreking, gehouden tus sen de Egyptische luchtmaarschalk, ge neraal Sidki Mahmoud, de Duitse vlieg tuighouwer prof. Messerschmitt en de leider van de Egyptische militaire vlieg tuig-industrie, de Oostenrijker Ferdinand Brandner. Deze bespreking had ten doel, een oplossing te vinden voor de techni sche moeilijkheden die ontstaan waren bij de bouw van een door Messerschmitt ontworpen straalvliegtuig de HA-300. Door middel van Neeser en Naf werd de Israëlische regering ingelicht over het feit, dat de Egyptenaar Hassan Sayed Kamil, werkzaam in Zürich, onder meer als „koppelbaas" en of als „ronselaar" optrad door Duitse en Oostenrijkse na tuurkundigen, militaire-, vliegtuig- en atoomdeskundigen aan te werven, ter wijl tevens bleek dat veel van die des kundigen waren aangesloten bij na- tionaal-socialistische organisaties. Diploma-ingenieur Kamil is ook de man door wiens bemiddeling Nasser de be schikking kreeg over onbewerkt mate riaal en machines ten behoeve van de Egyptische oorlogsindustrie in Heluan bij Caïro, welke wordt aangeduid met de codering F. 135 en F. 36. Dr. Hans Eisele. Zo kwamen de Israëliërs heel terloops als het ware per ongeluk de verblijfplaats op het spoor van de gewezen S.S.-arts, „kampdokter" en oorlogsmisdadiger, dr Hans Eisele, de beruchte kamparts van het concentratiekamp Dachau, die in het jaar 1958 na tweemaal ter dood te zijn veroordeeld uit West-Duitsland verdween, om op een wat later tijdstip in Egypte als vrij man weer op te duiken. Dr. Hans Eisele woont thans in Maadi (een voorstad van Caïro) waar hij een praktijk als specialist uitoefent. Na zijn overhaaste vlucht uit de Westduitse bondsrepubliek in 1958 bracht Eisele in het midden van het jaar 1962 een bezoek aan de „Heimat" terwijl hij minstens drie keer kort achter elkaar Zwitserland bezocht. ,Zo," sprak Nascar, die inmiddels zijn ogen gesperd had, grommend, „heb je wat lekkers klaargemaakt? Laat eens ruiken?" en hij snoof kieskeurig met zijn neus boven het dampende bord. „Wat," riep hij verontwaardigd uit, „een dood gewoon soepje durf je mij voor te zet ten. Scheer je weg, kwajongen en breng me wat beters!" Zo rap als zijn beentjes hem dragen konden, fende Kokkie met zijn soep weer terug naar de keuken. Oef," bibberde hij ontdaan, „was dat even een benauwd momentje," en met trillende vingertjes prikte hij in de aard appelen. „Ziezo, nog wat peper en zout er over strooien misschien dat dit heer Nascar nu kan behagen en zuchtend schoof hij de mals gebraden kip naast het schaaltje aardappelen en balanceer de met zijn blad naar binnen. Aarzelend liep hij naar Nascar, die nors voor zich uitstaarde. Doch toen hij de heerlijke geur van de gebraden kip opsnoof werd zijn gezicht vriendelijk en hij streek met een verzadigde glimlach over zijn rond buikje, „Als ik het goed ruik!" Lachte hij, „lijkt me dat wel spekje voor Nas- car's bekje." Een man met een kwade dronk in Soest dijk werkte vrouw en zoon de straat op en naar zijn zeggen kwamen ze er nooit meer in. De politie werd gewaarschuwd en zij haalde de lastige drinkebroer op. In een cel mocht hij zijn roes uitslapen, waarna hij naar huis gebracht is. De politie hoopt dat het met de vrede in het gezin in orde zal komen. Vijf teams van de korfbalvereniging „De Meteoren" hebben uitwedstrijden tegen teams van de vereniging Amersfoort ge speeld, De pupillen wonnen met 7-0, het aspiranten-A-team verloor met 0-4, het aspiranten-B-team met 0-2 en de pu pillen met 0-14. De senioren verloren met' 2-3. De Soester goals werden gemaakt door K., G en P. van Rouwendaal IN MEMORIAM G. H. VEENSTRA. Op 24 augustus is in Zonnegloren over leden de heer G. H. Veenstra, oud-hoofd van de openbare lagere school in de Kerkebuurt. In 1908 kwam de heer Veenstra uit II- pendam naar Soest, in een tijd, dat Soest nog maar 5000 inwoners telde en nog maar één openbare school bezat. Uit alle delen van Soest, zoals Wieksloot, Water leiding, 't Hart, de Birkt en Soestdijk, kwamen de kinderen naar de Kerke buurt. En daar, zowel als in het centrum van Soest, wonen nu nog vele mensen, die er trots op zijn, dat zij op de school van Veenstra hebben mogen gaan en het voorrecht hebben gehad, van deze gebo ren paedagoog een of meer jaren les te hebben mogen ontvangen. „Hij was wel streng, maar je leerde goed bij hem", zo wordt er nu nog over de heer Veenstra gesproken. In 1908 was het schoolgebouw oud en kil en telde maar 4 lokalen. Het was in 1914 dat de heer Veenstra het klaar speelde dat deze oude school werd afgbroken en er een nieuw, zonnig gebouw voor in de plaats kwam. Toen in 1920 de school 7 klassen bevatte en overvol was, moest men overgaan tot bet stichten van de Beetzlaanschool. is er zeker een naar uw keus. Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier. De school alléén was voor de heer Veen stra, die zijn werk met grote vaart en veel energie verrichtte, niet genoeg en zo was hij al gauw belast met de zorg voor de Amsterdamse weeskinderen, die in Soest in verschillende gezinnen werden ondergebracht. Later kwamen daar de volwassenen bij, die door de stad Amster dam en andere plaatsen naar Soest wer den gezonden om in deze heilzame om geving rust te vinden voor hun dikwijls zwakke zenuwgestel. Al gauw toog de heer Veenstra enige malen per week naar Amersfoort om aan de Normaalles sen aldaar mee te helpen aan de oplei ding van de a.s. onderwijzers. Ook daar was zijn succes groot en het was niet alleen zijn gedegen onderricht, maar ook de bezielende manier, waarop het gege ven werd, dat er vele jonge onderwijzers tot goede leerkrachten gevormd werden. Onder leiding van de heer Veenstra kwam in Soest een afdeling van de Pro testantenbond tot stand en jarenlang was de heer Veenstra de zeer geziene voorzitter van deze afdeling In die tijd werd het bekende gebouw „Religie en Kunst" aan de Rembrandtlaan voor deze afdeling gebouwd. Spoedig na zijn vestiging in Soest werd hij voorzitter van de V V V. „Soest Voor uit" en mede door zijn energie kwam aan de Eemweg de ijsbaan tot stand, waarmee aan de Soester bevolking en vooral aan de jeugd een grote dienst werd bewezen. De heer Veenstra was niet gul met „vrij geven" aan zijn leerlingen, maar als de ijsbaan open was, konden zij rekenen op 2 vrije middagen per week, want de heer Veenstra dacht niet alleen aan de gees telijke en verstandelijke ontwikkeling van zijn leerlingen, ook hun lichamelijke ontwikkeling en hun gezondheid lag hem na aan het hart. Als voorzitter van „Soest Vooruit" had de heer Veenstra vele malen de leiding bij de toen zo ge slaagde koninginnefeesten en menigmaal stond hij op de 2e augustus op het bor des van het paleis Soestdijk om namens zijn vereniging H.M. Koningin Emma geluk te wensen. Als agent van de re- klassering heeft de heer Veenstra vele aan lager wal geraakte landgenoten weer hun zelfvertrouwen doen herkrijgen en zo reikte zijn zegenrijke arbeid tot ver buiten de grenzen van onze gemeente. De heer Veenstra mocht zich in een uit stekende gezondheid verheugen. Men kon hem op 80-jarige leeftijd nog op de motor door Soest zien rijden om zijn werk voor de z.g.n. „patiënten van Veen stra" te verrichten. Na enige jaren '/an minder goede gezondheid en een langdu rig ziekbed is de heer Veenstra nu op 85-jarige leeftijd overleden. Vele Soester inwoners, zowel zijn oud-leerlingen als zijn patiënten en de gezinnen, die door zijn toedoen financieel door de moeilijke voor-oorlogse jaren werden heengehol- pen zullen zich de heer Veenstra in dankbaarheid herinneren en zeker in run hart meeleven in het grote verlies dat mevr. Veenstra en haar familie getroffen heeft. R.

Soester Courant | 1964 | | pagina 6