Op zoek naar Opium 2 M VAN BUUREN van ESESöl DERDE BLAD Li GE MAAT WAT NU IN VIETNAM M. TIJSSEN D. ENGEL De avonturen van Gertjan en Maartje. Handelaars en smokkelaars in sneeuw worden niet gemakkelijk gesnapt. Auto- en Scooterrijschool voor alle rijbewijzen. VAN BUUREN Duiven vlogen vanaf Duffel. Soester kampioen Van Nederland. Floraliatentoonstelling. Saigon, stad van de wanhoop. Rouw- en Trouwkleding y.-'n-'A'-V c UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool De politieman die aan China denkt, denkt aan opium. China en opium zijn weliswaar twee op zichzelf staande be grippen, doch innig met elkaar verbon den. In rood China èn in de daaromheen lig gende gebieden wordt op grote schaal en in steeds toenemende mate het ver derfelijke en de mens naar lichaam en geest dodende goedje, dat wij kennen onder de benaming van opium, gekweekt en gefabriceerd. deze geheimzinnige jonken, die daar zij aan zij voor anker liggen in de bocht van het Lantaukanaal. met ver weg op de achtergrond het eiland Tai Yu San, eveneens Brits bezit. Ondanks dc controle. Zacht klepperen de gestreken zwarte zeilen van de kustvaarders in de koele nachtwind. Ze veroorzaken met het kab belend water de enige geluiden in deze omgeving. Deze nachtelijke geluiden worden slechts Ook in de haven, tussen de grote vrachtschepen, kiezen bij het invallen van de schemering ontelbare Chinese jonken een lig plaats. Opium wordt gewonnen uit de vrucht van de papaver somniferum (maankop) en het is dus een plantaardig produkt. De voor dit doel halfrijp geplukte papa ver wordt uitgeperst en de aldus ver kregen sappen noemt men dan heelsap of opium. Opium bevat ondermeer 15 morfine, 10 narcotica en voor het overige nog codeïne, narceine en an dere alcoloïden. Personenauto, Vrachtauto en Scooter. Alleen nieuw lesmateriaal en allrisk ver zekerd. Personenauto zowel met grond- als stuurversnelling. EIKENLAAN 1 - TELEFOON 4685 Men kan opium op verschillende ma nieren gebruiken. De meest bekende methoden zijn wel het opiumschuiven, dat is het - in een speciaal voor dat deel vervaardigde pijp - roken van de zogenaamde opiumballetjes, en het kau wen van opium, veelal in tabletvorm. Dit dan voor wat betreft het gebruik van de zuivere opium Opium, gekauwd en ge schoven, dus als een soort van „genot middel" aangewend, veroorzaakt altijd een roes, welke vergezeld gaan van waan voorstellingen (hallucinaties). Aan dit ge notmiddel raakt het slachtoffer tenslotte verslaafd, waarna diens lichamelijke en vooral ook geestelijke aftakeling en on dergang, slechts een kwestie van tijd zijn. Hongkong middelpunt. Onder leiding van een speciaal bureau der Ver. Naties ter bestrijding van de handel in verdovende middelen werd er met behulp van Interpol over de ganse wereld een net gespannen, noodzakelijk voor een doelmatige bestrijding van dit kwaad. Van her en der kwamen en ko men de informaties binnen. Op grond daarvan bleek al spoedig, dat de Britse kroonkolonie Honkong, welke een zoge naamde vrije haven bezit, als 't middel punt van de internationale en verboden opiumhandel moest worden beschouwd. SPRRRZRflH SOfPEL SCHOON SNEL S0E5TERBERGSESTRRRT19 TEL :2945 SOEST Deze kolonie ligt op een eiland aan de monding van de Parelrivier en rondom deze Engelse bezitting bevinden zich on der meer de Chinese volksrepubliek, de Portugeese bezitting Macao, de staten Burma, Laos, Vietnam en Thailand. En elke dag komen uit deze gebieden de met zwijgzame spleetogige matrozen be mande jonken naar de vrijhaven Hong Kong. In de natuurlijke en onoverzich telijke haven van de Britse kroonkolonie worden - voornamelijk in de nachtelijke uren - de zwarte zeilen dier scheepjes gestreken en vallen de ankers met een dof geluid in het water. Een vreemde, doodse stilte hangt over nu en dan verstoord door het geronk van de sterke motoren in de snelle po- litiekruiser van de Britse rivierpolitie, welke op onregelmatige tijdstippen het Lantaukanaal op- en afvaren, op zoek naar contrabande. Toch verlaten op alle mogelijke en on mogelijke tijdstippen, zowel overdag als des nachts, nog steeds grote hoeveelhe den opium de vrijhaven van Honkong. te worden verkocht. Opiumsmokkelaars blijken „uitgekookte lieden" te zijn, die overal hun relaties hebben. Men vangt hen niet zo licht. Verscherpt toezicht. Er moet heel wat speurwerk worden ver richt in vele grote wereldsteden, alvorens Interpol zo ver is dat het net rondom één enkel verdachte handelaar kan wor den dichtgetrokken. Vaak gaat daar een lange tijd aan vooraf van maandenlang posten bij een „besmet" adres. Dan wor den bezoekers stuk voor stuk geïdentifi ceerd en gevolgd tot er een beeld ont- Ga naar SPIJKER TEL.2982 50E5TERBERGSE5TR 26 staat van de sluikwegen die het geva: lijke goedje vermoedelijk volgt. En dan komt er nog een tijd van bev zen verzamelen of wachten op de k, iemand op heter daad te betrappen dens het vervoer van een grote parti) dan niet onvindbaar mag blijken, w dan is de bende gewaarschuwd, wordt route verlegd, gaan de verdachten vrijuit en staat de Justitie voorlopig weer mach teloos. Soms slaan de rechercheurs een goede slag. We herinneren aan de gearresteerde gezant van Guatamala in Nederland en België die opviel door zijn vele bezoeken aan Parijs en na jarenlange voorberei dingen te New-York met 4 politieauto's werd klem gereden toen hij meer dan 50 door van boord springende mensen. Half naakt, met sandalen in de hand springen waarschijnlijk geelkleurige, spleetogige matrozen van boord. De achterblijvenden gooien hun kleine pakjes na. Opium, of andere contrabande? Als de politieboot in de buurt komt en we doorgeven wat we meenden te zien, is het al te laat. De zwemmers zijn verdwenen, de plaats van herkomst is niet met zekerheid aan te wijzen. De pakjes worden straks op verschillende veelal verdachte, adressen in Hongkong of in de onmiddellijke nabijheid afge leverd. Pakjes, bestemd voor Amerika, Europa en Afrika. Met lege handen en nietszeggende ogen keren de matrozen tegen het ochtendkrieken naar hun schepen terug. Het is dan nog steeds nacht. Onze patrouille houdt enkele mannen aan maar bij die controle vindt men op die mannen niets. We zien alleen kille, nietszeggende ogen, die ons onaan genaam treffen. Duiven van de vereniging De Zwaluw vlogen 133 km vanaf Duffel. Er waren 305 duiven in concours. Ze werden om 7.45 uur gelost. De eerste duif arriveerde om 9.37.37 uur, de snelheid was 1180.35 meter per minuut, de laatste prijswin nende duif kwam om 9.59.39 uur aan. De uitslag was: G. Rijksen 1 2 4 5 6 VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1964. Onze jonge plaatsgenoot Jan Willem Wilten is met zijn paard King Master te Rotterdam kampioen van Nederland ge worden tijdens dressuurwedstrijden om het nationale kampioenschap. De uitslag was: 1 Jan Willem Wilten cp King Master, 305,5 punt. 2. Jan Wil lem Wilten op Fiola (292,5). 3. Cees Vel- lenga op Don Vosco (291,5). 4. Cees Vel- lenga op Bataille des Fleurs (280,5). 5. Henk van Bergen op Ramona Gracia (278). 6 R. J Bons, Baarn, op Tanja (250,5). De Soester schooljeugd heeft deze zomer weer via de Floraliaver. een groot aan tal plantjes verkregen. Het waren er pl.m. 3600 tegen verleden jaar pl.m. 2700. Het ligt in de verwachting, dat hiervan een flink aantal mooi bloeiende planten cp de komende tentoonstelling zal wor den ingezonden. Vrijwel alle lagere scho len in Soest doen hieraan mee. Bovendien wordt er weer, thans voor de ""de keer, een bijzondere wedstrijd in ischikken voor de jeugd gehouden, pij de kinderen onder toezicht bij rw Credo, waar de expositie op £Sdag 9 sept. a.s. zal geopend zijn, jandig bloemruikers en veidboeketten ,-n samenstellen. Tal van mooie prij - ^zijn hiervoor beschikbaar. ouders en bloemenliefhebbers zullen "etwijfeld gaarne deze tentoonstelling slechts één dag geopend is, bezoeken. De rede van Hongkong, vrijhaven voor de vrijbuiters en de smokkelaars. Langs geheime en illegale wegen en steunpunten vinden ze hun weg naar Amerika, Afrika en het oude Europa. Een groot gedeelte van deze opium be reikt de Verenigide Staten, waar vooral de Maffia zich met de in- de doorvoer en vooral ook met de verkoop belast. Lucky Luciano bijvoorbeeld werd er rijk door. En via the States, verstopt in de scheepsruimen van machtige oceaansto mers en op de onopvallende en onvind bare plekjes op de koopvaardijschepen die de zogenaamde „wilde vaart" beoefe nen, of in de bagageruimte van de lijn- vliegtuigen welk het contact tussen de oude en de nieuwe wereld onderhouden, bereiken nog steeds aanzienlijke hoeveel heden opium Europa. In het bijzonder wordt gebruik gemaakt van de havens van Rotterdam, Antwer pen, Marseille en Hamburg. Zo komt de opium aan land, om in obscure haven kroegen door de „bink" en het .kolletje" voor hoge prijzen aan de meestbiedende kg heroïne vervoerde. En dat bij een marktwaarde voor deze veelbegeerde grondstof van 12 tot 15.000 dollar per kg. Het toezicht en de controle aan de lands grenzen worden nog voortdurend ver scherpt, niet alleen in de Ver. Staten doch ook in Europa. En ook hier in Hongkong is het toezicht op contrabande verscherpt. Daarom koersen we hier van nacht door de vrije haven: 't trefpunt van intelligente agenten, beroepssmokke laars, zeerovers en handelaren in verdo vende middelen. Machteloos. Aan de oevers van het Lantaukanaal lig gen bij het eerste schemeren opvallend veel jonken gemeerd, de roetzwarte zeilen gestreken. Op de dekken is niemand te bekennen. Is het de stilte voor de storm? De nacht valt in De wind speelt met de golfjes van het kanaal. Alléén het goed geoefende oor kan nog andere geluiden vernemen. Het moeten de geluiden zijn die worden veroorzaakt AUTOVERHUUR Eemneeserweg 22, Baarn, tel. N.V. 0 2954-3100 Ib.g.g. 43441 Het beeld van de stad Saigon, die eens het Franse balkon aan de Zuidchinese Zee was, is in vergelijking met enkele jaren geleden opmerkelijk gewijzigd. Tussen de stroom van fietsen en rlch- shaws (nog altijd getrokken door de zelfde luidruchtige hardlopers) zoeken tientallen mannen van de militaire po litie, herkenbaar aan hun witte helmen, hun weg. Zij verbieden samenscholin gen, houden verdachte personen aan en hebben wapens bij de hand wanneer zich eventualiteiten zouden voordoen. v.h. Joh. van Keeken Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 2783 Is dit Saigon De Rue Catinet, de prachtige hoofd straat van Saigon, is een ware smelt kroes van rassen en culturen. De meest uiteenlopende typen ziet men hier 's avonds flaneren Amerikaanse officie ren, Franse matrozen, slanke en bekoor lijke Voor-indische schonen in pastel- kleurige sari's en charmante Vietnamese vrouwen in wit satijnen broeken, Japan se zakenlieden, inheemse priesters met lange baarden en hier en daar zowaar een Afrikaanse neger. De restaurants en bioscopen doen goede zaken. En de eerste vraag die in ons opwelt „Is dit nu Saigon, de hoofd stad van een land, die nu al jaren in een uitzichtloze guerlllaoorlog met de communistische Vietkongtroepen is ge wikkeld?" Ogenschijnlijk is Saigon een stad, waar het leven van de mensen niet anders is dan elders. De straten, waar men al leen 's ochtends gemakkelijk met de au to doorkomt, worden 's middags en voor al 's avonds overstroomd door een luid ruchtige menigte, die schreeuwt, praat en lacht. Alle Vietnamese jongeren gaan Er waren ook enkele momenten dat Nas- car geen spoor van luiheid vertoonde, maar die kwamen alleen maar voor, als er een schotel lekker eten voor hem stond. Dat was ook nu het geval. Hij smulde en smakte zo gulzig, dat de kostelijke saus langs zijn kin in zijn haard siepelde en niets kon zijn genot meer verstoren. Toen hij echter de kip aanmerkelijk geslonken zag, schoot hem plotseling weer te binnen dat hij drie dienaren rijker geworden was en ook dit werkte mee dat Nascar vriendelijker stemde dan tevoren. Al kluivend greep hij de schel, die hij altijd in zijn onmid dellijke nabijheid had liggen, en tingeling.tingeling. Een rinkelend ge luid drong door tot alle hoeken. Gertjan, die wel begreep dat dit voor hen bedoeld was, droogde vlug de tranen van Maar- tje's gezicht en maande Wiekebol tot spoed. En omdat ze hadden afgesproken alle hevelen van Nascar zo stipt mogelijk uit te voeren, zodat ze gelegenheid kre gen een ontvluchtingspoging te heramen renden ze ijlings naar de schommelstoel. „Zo," sprak Nascar terwijl hij een aard appel aan zijn vork prikte, „dat noem ik vlug, ik geloof toch dat jullie verstan diger geworden zijn." Hij veegde voldaan zijn mond af, geeuwde eens en beval Maartje: „Jij dweilt eerst maar eens de vloer, maar denk erom dat het netjes gebeurt. Hoe schoner alles is om mij heen, des te heerlijker zal ik slapen." „Dat kleine kereltje," ging hij verder, wijzend naar Wiekebol, ,jnoet mijn laarzen poet sen, en jij Gertjan, heet je geloof ik, hakt zoveel kachelhoutjes als je maar kunt". 's avonds de straat op, verdoven zich met het geluid van hun eigen stemmen, ma ken ruzie of spreken liefdeswoorden. Bij allen voelt men de felle gehechtheid aan het leven, die temidden van de kri tieke toestand, waarin stad en land ver keren, juist nog aangroeit. Diep scepticisme. Wie echter nauwkeurig oplet, kan mer ken dat de gezichten van al die mensen weinig ontspannen zijn en zelden een glimlach vertonen. Die kleine nuance bewijst hoe weinig hoop er nog is in de harten van deze mensen. Jarenlang had den zij met een duistere hardnekkigheid volhard in hun verwachting aan een be tere toekomst, maar de gebeurtenissen van de laatste maanden hebben in hen een diep scepticisme wortel doen schie ten, waarvan zij zich niet kunnen be vrijden. Wan trouwen. Hoe de werkelijke geestesgesteldheid van de bevolking is, wordt pas duidelijk, wanneer men praat met de gewone men sen, met kelners, kappers, havenarbei ders, huisvrouwen of winkelmeisjes. Niet dat u hen gemakkelijk aan het praten brengt. Bijna allen tonen zich afkerig over de politieke gebeurtenissen van dit moment te spreken. Men is bang zijn mond voorbij te pra ten en dan last met de autoriteiten te krijgen. Men vertrouwt vaak zelfs zijn naaste vrienden niet. Dit impliceert, dat iedereen zijn zorgen bij voorkeur voor zich houdt, ze niet met anderen durft uit te wisselen. Onafgebroken druk. Het merendeel der Vietnamezen draagt zijn lot met gelatenheid, een soort wan hopige berusting. Voor hen hebben al die wüde gebeurtenissen, die de radikale ele menten opzwepen, iets eentonigs. In hun herinnering zijn deze gebeurtenissen niet als steeds hoog oplaaiende, wrede vlam men, maar veeleer als een onafgebroken druk die hen gaandeweg geheel in de greep heeft gekregen. „Het wordt tijd, BOSSTRAAT 5 TELEFOON 2543 dat er eens verandering in komt," zei den verschillende mensen hoofdschud dend. Maar dit werd gezegd zonder enige overtuiging, het is slechts een uiting van een armzalige, absurde hoop, die hen nog overgebleven is. Diemisme zonder Diem. Toen de 58 leden van de revolutionaire raad, die kortgeleden in het zomerver blijf van Nguyen Khan in Cap St. Jaques bijeen waren, deze generaal niet de be voegdheden wilde geven waarom hij vroeg, was in zuid-Vietnam een nieuwe gezagscrisis geboren. Men voelde niets voor een één-mans democratie als die van Diem. Khan's streven werd hier in Saigon trouwens uitgelegd als „Diemisme zonder Diem". Anarchie. Zuid-Vietnam is ondergedompeld in een sfeer van volstrekte anarchie en alge meen neemt men aan, dat de verdediging van dit land tegen de communisten half mislukt is. Immers wat moet men verde digen? Waar geen vaderlandsliefde be staat, wordt de verdediging van het vaderland een vage aangelegenheid. De meeste Zuid-vietnamezen geloven nergens meer in, en zeker niet in de toekomst. En waarom zal men waarden verdedigen, waarin men niet meer gelooft?

Soester Courant | 1964 | | pagina 5