FaTaS^ja3t Welvaart van de Rus gaat langzaam omhoog DIA-PROJECTOR FILM-PROJECTOR FaT°£bJagl muttrw.'j LUXE AUTOVERHUUR ZONDER CHAUFFEUR VAN BUUREN D00RSMEREN ZO KLAAR BOSBOOM TWEEDE BLAD i WAfsutie/aai Voor uw BRUIDSREPORTAGE a cc Automobielbedrijf Krabbels van Knelis. Economie minder eenzijdig. BATENBURG's Erkende Auto- en Scooterrijschool In onze collectie BRILMONTUREN Fa. D. F. VOIGT S.E.C. speelde vriendschappelijk Stichting voor Huishoudelijke- en gezinsvoorlichting. B.D.C.-handbal BEVFROL SMEERSTATION Collecte Kon. Wilhelminafonds BURGERLIJKE STAND. Eerste Soester Begrafenis-Onderneming Prijzen voor Olympia Najaarscompetitie Tempo CD. De Russische burger begint langzamer hand iets te bemerken van de hem al zo lang voorgehouden „communistische heil staat". Een paradijs is de Sowjet Unie beslist niet, de welvaart ligt nog ver beneden het Westerse peil, maar toch valt een zekere verbetering van de le vensomstandigheden waar te nemen. Niet alleen blijkt dat uit recente bezoeken van westerse deskundigen aan Rusland, maar ook uit door Moskou beschikbaar gestel de cijfers. De vooruitgang is vooral te danken aan belangrijke veranderingen in de opvattingen van de partijleiders over de ontwikkeling en begeleiding van de economie. Het oude, Stalinistische schema, waarin alle krachten op de groei van één sector, de zware industrie, wer den gericht, is losgelaten. De Sowjet Unie kent nog steeds deze eenzijdige belangstelling voor één be drijfstak. Men heeft echter begrepen, dat dit nooit een oplossing kan brengen voor de vrij armoedige omstandigheden, waarin de Sowj et-burger moet leven. Op 24 juli van dit jaar heeft het Presi dium van de ministerraad van deU.S.S.R. de voornaamste richtlijnen vastgesteld voor een nieuw vijfjarenplan, dat de jaren 1966-1970 omvat. Besloten is om vooral de chemische indu strie sterk uit te breiden. Het gaat om de produktie van kunstmeststoffen, in sectenbestrijdingsmiddelen, plastic's en VOOR UW OF procent. Het grootst was de stijging inde chemische sector: 14 procent. Met trots tekenen de Russen hierbij aan, dat de Amerikaanse produktie in de eerste zes maanden van 1964 met nog niet eens 5 procent is toegenomen. In de laatste zes jaren (1958-1963) is de gemiddelde jaarlijkse groei van de in dustrie in Rusland 9,7 procent en in de Verenigde Staten 3,6 procent geweest, aldus het Russische C.B.S. Dit statistische foefje is wel heel bedrieg lijk. Het wordt trouwens al jaren door de Sowjet Unie gehanteerd. De totale C/1 U3 CO Gedipt A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (0 2955) U wordt gehaald en gebracht. SPECIALIST OP FOTO- EN FILMGEBIED Burg. Grothestraat 45 - Telefoon 3917 ZAANSE KLOKKEN Ga nckirSP'JKER TEL.2382 50E5TERBERG5E5TR.2 6 kunstvezels. Hiernaast wordt echter een duidelijk sterker accent gelegd op de in dustrie van lichte en consumptiegoede ren. Stalins regel, dat de produktie al tijd op de vraag moet achterblijven (de „schaaxste-economie"), is allang in de Russische ijskast gestopt. Een van de Sowj et-economen schreef dit jaar in de Prawda, het officiële rege ringsblad van Rusland: „Als het socialis me geen produktie voor het gebruik van de volksmassa's is, wat is dan wel het doel? Produktie om de produktie?" Het is veelzeggend, dat dergelijke vragen nu in het Russische staatsblad kunnen wor den gesteld. De produktiecijfers spreken hun eigen taal. Het aantal geproduceerde luxe ge bruiksgoederen is de laatste jaren be langrijk gestegen. In 1963 kwamen bij voorbeeld 7,3 miljoen radio's, grammo foons en televisietoestellen uit de Rus sische fabrieken, met nog eens 2,8 mil joen wasmachines en 911 duizend koel kasten. Op een bevolking van (tegen eind 1963) 227 miljoen zielen zijn dit nog vrij karige cijfers, maar zij zijn in ieder ls er zeker een naar uw keus. Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier. geval astronomisch vergeleken bij die van tien jaren daarvoor, in 1953. Toen zagen de Russen geen kans om meer dan 3.500 wasmachines, 49 duizend koelkasten en 1,7 miljoen radio's en televisietoe stellen te maken. Iedere Rus mocht vorig jaar twee paren schoenen opmaken. De produktie bedroeg immers ruim 462 miljoen paar. In 1953 moesten de 191 miljoen Russen het geza menlijk met 238 miljoen paar doen. De industriële bedrijvigheid is in Rusland aanzienlijk toegenomen. In de eerste helft van dit jaar is volgens het Russi sche Centraal Bureau voor de Statistiek de totale produktie toegenomen met 7,5 Amerikaanse produktie is (nog altijd) aanzienlijk groter dan die van Rusland. Eén percentage van de grotere Ameri kaanse koek is dan vanzelfsprekend ook veel groter dan één honderste deel van het Russische baksel. De Russische economie heeft naar bui ten in het verleden nooit meer laten zien dan een overstelpende reeks bijzonder weining zeggende cijfers. Gelukkig is ook cp dit punt meer openheid gekomen. Met name in de twee grootste Russische kranten, Prawda en Izwestya, onder hoofdredacteurschap van Chroesjtsjows schoonzoon, wordt uitvoerig gediscussi eerd over de economische gang van za ken. Voor 't westen zijn deze open „gesprek ken" bijzonder leerzaam. Zij hebben de laatste tijd vooral twee zaken duidelijk gemaakt: de Russische leiders hebben te kampen met een typisch verschijnsel van „Westerse decadentie", het gebrek aan belangstelling voor zijn werk bij de Rus sische arbeider, terwijl zij ook moeilijk heden hebben met het communistische distributie- en plansysteem, dat geen gelijke tred gehouden heeft met de stij gende produktiecapaciteiten van de ei gen industrie. (Wordt vervolgd). De laatste wedstrijd van S.E.C. in het eigen nederlaagtournooi is een 1-2 neder laag tegen U.V.V. geworden. S.E.C. maakte geen grootse indruk, al waren de achterhoede en de middenlinie goed. In de voorhoede hielden Hanasbei en v. d. Broek het spel te veel op. Het experiment met E. Brouwer als rechts buiten pakte redelijk uit, maar Evers, die als middenvoor aardige dingen deed liet duidelijk merken dat hij niet de aangewezen aanvalsleider is. In het doel maakte Van Limburg geen grootse in druk, zodat S.E.C. met een keeperspro bleem de competitie ingaat. Verwacht mag worden dat Ab Hooijer en Krijt in de achterhoede en De Rooij, Ruttenberg en Van Breukelen in de mid denlinie de volgende week bij de aan vang van de competitie dezelfde plaatsen als zondag zullen bezetten, maar over de keeper en de voorhoede zal nog wel wat gepiekerd moeten worden. Duijst was weer eens opgesteld en hij deed het prima. Overal dook hij op en zijn schoten waren gevaarlijk. S.E.C. begon niet onaardig, maar al gauw bleek dat U.V.V. over een sterke ploeg beschikte met ex-semi-prof Korver als uitblinker. Linksbuiten Lansing was ook uitstekend maar hij speelde wat fors. Het eerste doelpunt ontstond na een half uur toen rechtsbuiten Korver op een bal doorliep en Ruttenberg niets anders kon doen dan op zijn keeper terugkoppen. Daarmee maakte hij een fraai doelpunt want Van Limburg was afwezig. U.V.V. werd sterker en scoorde bijna toen Van Limburg gepasseeerd was. Krijt redde op de lijn. Vijf minuten voor het einde van de wedstrijd kreeg Duijst loon naar werken en met een hard schot scoorde hij de gelijkmaker. Kort voor het eindsignaal plaatste Lansing de bal naar de ongedekt staande Korver en deze maakte het win nende doelpunt. Hiermee is het nederlaagtournooi van S.E.C. ten einde. Het is gewonnen door II.V.C. 2 dat met 11-1 over de groenwit- ten zegevierde. S.E.C. 2 won met 2-0 van Donar 2 en S.E.C. 4 met 5-2 van B.D.C. 4. Hees kreeg bezoek van S.E.C. 3. Het beginsig- naal van deze wedstrijd klonk door de regen een half uur later dan in de be doeling lag. Hees had snel succes, want kort na het begin van de wedstrijd trok De Bree de bal voor en Sakkers passeerde Schimmel. Reinders maakte gelijk toen hij de kleine rappe keeper v. d. Vaart passeerde, waarna Pothoven, Woudenberg en Veld huizen verdienstelijk schoten zonder te scoren. Lagemaat paseeerde keeper v. d. Vaart in de tweede helft maar de scheidsrechter kende dit doelpunt niet toe omdat hij niet gezien had dat de bal de doellijn gepasseerd was. De Bree, die goed speelde bracht de stand op 2-1 en Sakkers uit een voorzet van De Bree op 3-1. De Stichting voor Huishoudelijke en Ge zinsvoorlichting, die het .^hoofdkwartier" in het Anna Paulownahuis heeft, start met enige nieuwe cursussen. Men kan zich onder meer bekwamen in het maken en vermaken van hoeden, handwerken op velerlei wijzen, ziekenverzorging, een voudige wondbehandeling en eerste hulp, koken voor de feestdagen enz. enz. Elke laatste dinsdag van de maand is er in het Anna Paulownahuis een demon stratie. Op 29 september komt de vraag aan de orde: „Wat kunnen wij doen met aubergines en paprika's?" Op 27 oktober worden diverse sausen onder de loep ge nomen. In het midden van oktober is er een le zing over de nieuwe textielstoffen en hun wasbehandeling en een praatje over de nieuwe wasmiddelen. Elke morgen, behalve op zaterdag, kan men van 10 tot 12 uur terecht in het Anna Paulownahuis voor adviezen op huishoudelijk gebied. Wil men overgaan tot het aanschaffen van een of ander groot stuk voor de huishouding dan kan men hierover objectieve voorlichting krijgen. Tevens ligt de consumentengids ter inzage. Deze is onder meer een weg wijzer bij het aanschaffen van wasma chines en centrifuges. Het maandblad „Goed wonen" staat de huisvrouw ten dienste en er zijn boekjes over vloerbedekking en verwarming, weg wijzers voor gastoestellen en gasverwar- ming, terwijl er van het consumenten contactorgaan uitgaven zijn over ma trassen, tapijten en koelkasten. Dit alles is gratis verkrijgbaar, evenals de nieuwe vouwbladen over bloemschikken, toepas sing en behandeling van het moderne textiel, „eet om fit, gezond en energiek te zijn". Uiteraard kan men zich ook voor cur sussen opgeven en alle inlichtingen hier over ontvangen. In Soesterberg kan men ook gaan pro fiteren van de diverse mogelijkheden die de Huishoudelijke- en Gezinsvoorlichting de huisvrouwen biedt. Op 24 september wordt gestart met een propaganda-avond in café 't Centrum, Rademakerstraat 6. Op deze avond zal het een en ander worden verteld over het werk van de Huishoudelijke- en Ge zinsvoorlichting. Er zal een demonstratie bloemschikken gegeven worden en er is een kleine tentoonstelling van werkstuk ken der cursisten. De cursussen worden gegeven in het K.V.O.-gebouw achter het benzine-station aan de Amersfoortse- straat. Op 8 oktober zal een lezing ge houden worden, die tot titel heeft „Kleur en fleur in het interieur". Daarbij zullen dia's getoond worden. Het adviesuur zal worden gehouden op donderdag van 2 tot 4 uur in de hulpsecretarie, Dorps plein 1. Koken, naaien, handenarbeid, handwer ken, bloemschikken, Japans bloemschik ken, verzorging van kamerplanten, tui nieren, de verzorging van het uiterlijk, handig huishouden, gymnastiek, voor alles kan men bij de stichting terecht. Voor de handbalvereniging B.D.C. is de competitie begonnen. Het eerste dames team was gehandicapt door het niet- meespelen van Annie Wigtman, die dit seizoen ontbreekt, maar toch werd tegen het sterke Amersfoort een 3-3 gelijk spel behaald. De heren van het eerste team wonnen met 16-3 van D.E.S., het elftal dat het vorige seizoen uit de eerste klas degra deerde. Het tweede herenteam won met 5-3 van Laren 3. De heren-junioren konden niet spelen omdat Limvio niet opkwam. De wedstrijd van het eerste aspirantenteam van de dames ging niet door omdat het door weekte veld afgekeurd werd en het twee de aspirantenteam verloor met 0-4 van Attilla. Dit elftal is geheel nieuw, evenals het tweede herenteam. EIKENLAAN 1 - SOEST - TELEF. 4685 BIRKSTRAAT 105 - SOEST - TEL. 3256 VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 8 SEPTEMBER 1964 KfPSfilONt, 5TEENH0FF5TR.53 TEL 284Z SOEST Het Koningin Wilhelmina Fonds houdt tot 12 september zijn jaarlijkse collecte in Soest. Dat betekent: geven-geven-geven, om steeds méér te ontvangen. Ja, U hebt het goed gelezen: om steeds meer te ontvan gen. Dat is een oud en nog steeds waar woord. U weet, dat jaarlijks hij vele duizenden medemensen kanker gekonstateerd wordt U weet ook, dat vele knappe koppen en toegewijde werkers dag-in-dag-uit hun beste krachten geven om de aard van deze ziekte te ontrafelen en het lijden van de medemens te verlichten. En U begrijpt, dat de materiële basis van al deze arbeid, van al die liefdevolle zorg, geld is, geld, veel geld, dat er moet zijn. Dat er moet komen, met dubbeltjes, kwartjes, guldens, tientjes en honderdjes, tot er de miljoenen op tafel liggen, nodig om de duidelijke en zo verheugende vooruitgang mogelijk te maken en bij te kunnen houden. En daarom, geef! Opdat wij kunnen ontvangen: steeds vroegere diagnose, steeds hoopvoller uit zicht, steeds verfijnder behandelingsme thoden, kortom, steeds minder lijden. Het Koningin Wilhelmina Fonds houdt te Soest zijn jaarlijkse collekte tot 12 september en het rekent ook op u! GEBOREN: Marcellinus Gerardus Wilhel mus, zoon van L. Drijver en E. A. Pina, Rubenslaan 54. Wilbert, zoon van H Verweij en H. van Zandwijk, Van Goyen- laan 132. Gerritje Adriana, dochter van W. van Hornsveld en C. M. Kreu ning, Koninginnelaan 136. Gijsbertus Christiaan Maria, zoon van W. Uijland en B. A. Kok, Schoutenkampweg 35. Hillegonda Rosalinde, dochter van J. A. Aaiberts en H. Imminkhuizen, Gen. Win kelmanstraat 129. Johannes Leonar- dus, zoon van J. Cornelissen en G. A. Wigtman, Oude Grachtje 1, Ingje, dochter van G. J. Smit en L. Metselaar, Vermeerlaan 63. Cecilia Antonia Ma ria, dochter van P. R. Hilhorst en M. J. van den Breemer, Ferd. Huycklaan 22. Willem, zoon van W. van Vulpen en P. M. van Klooster, Postweg 41. Jeroen Lambertus, zoon van L. P. F. Timmers en J. M. van Wegen, Baarn, Nieuwstraat 23. Petrus Gerardus, zoon van P. C van den Berg en W. B. M. Beijer, Beetz- laan 125. Christian August, zoon van J. F. A. Gerhard en M. J. Polstra, Van Lijndenlaan 12. Mare, zoon van H. van de Haar en W. J. Ottenhof, Amers- foortsestraat 17. -Hans André, zoon van H. A. Kuiters en E. A. Sevink, Ples- manstraat 53. Joachim Diederik, zoon van G. T. M. van Dam en K. Steinfels, Alb. Cuyplaan 61. Rikkerdt, zoon van C. H. Huijskes en M. H. A. van Drie, Kerkpad N.Z. 13. Johannes Karei, zoon van K. J. Keja en C. A. Kaspers, Hobbemalaan 17. Paul Hendrik, zoon van P. C. Mulder en C. van Maurik, van Angerenstraat 2. Bob Gerard, zoon van W. A. van Boeijen en N. E. Leer, Baarn, Eemstraat 16b. Adriana Sanderina, dochter van J. van Slegtenhorst en B. A. Schouten, Klaarwaterweg 74. Marinus Cornelis, zoon van C. J. H. van den Bo- venkamp en H. E. Linschoten, Hartman laan 35. Geertruida Margaretha Maria dochter van G. Voskuilen en J. M. M. Hilhorst, Kerkpad Z.Z. 47. Joseph Ka- rel Adriaan, zoon van K. J. A. van Hat- tum en W. V. A. Beckers, Schooldwars- weg 1. Maria Eppiena, dochter van S. S. Tschur en C. Semler, Saenredam- plantsoen 32. ONDERTROUWD: Jacobus Everardus van Groenestein, Schoutenkampweg 43 en Henny Lillian Croon, Kerkstraat 50. Jan de Leeuw, Soesterbergsestraat 152 en Lisbeth Agneta Proffe, Mistalvager 9, Akersberga, (Zweden). Berend Jan van Laar, Van Beuningenlaan 1 en Cornelia Bernarda Fijke Johanna Maria van den Brink, Soesterbergsestraat 122. GEHUWD: Egon Heinz Willi Baumunk, Berlinerstrasse 6, Osterholz-Scharmheck (Dl.) en Johanna Maria Jansen, Staring laan 7. Johannes Theodorus Sas, Bloemstraat 51, Deventer en Alberta Wil helmina Roest, Oude Grachtje 12. Johannes Hendrikus Aloysius van den Berg, Van Maarenstraat 19 en Margrietha Alberdina Ossentjuk, Van Maarenstraat 19. Johannes Hendrik Delmaar, Alex- ander Numankade 55, Utrecht en Maria van der Meer, Prins Bernhardlaan 60. As je 't ming vraogt dan mok zeige dak waorzeigers gin waor- zeigers maor waorde- loos vind. Tuurlek, d'r binne minse die wei us ken- ne zeige d'r gaot dit of dat beure en dat komp nog wei us uut ok. Mit droome ken dat ok, schat ik. Ikke ken beveurbeeld droo me dat iemand van de Staotslooterie ming de hongderdduuzend mot bringe en dat ken dan nog uutkomme ok maor ikke droom van zien leevesdaoge nie. Waorzeige veur sente is groote flauwe kul en al die waorzeigers binne oplich ters. Stejje veur dat ikke echt kon waor zeige, dan zou je van ming niks meer leeze, waant dan was ikke zo bar riek dak heul Soest kon koope. Dan kwaome d'r barre groote manne as Zwolsman bie ming en die zeeje, Knelis, wullie kenne dat koope veur 'n meljoem wat denkie d'rvan. Dan zou ikke kenne zeige, daormet gao je twee meljoen strop haole, dus gif ming maor 'n ton dan kommie d'r best vanof. Waordeloos die waorzeigerie en waorde- loos dat wief dat kon vertelle dat 'n paor van de Bietels veurige week zouwe doodgaon. Die Bietels trokke d'r eige niks van dat mins an, die brulde maor an en die leeve nog. Veur ming mot dat wief in de kast mit d'r smoesies. Stejje veur dat ikke marrege as waorzeiger zou beweere, die Anton Geesink gaot vollengende week dood an ondervoeding, die goeje lobbes zou d'r wat van kenne kriege en nie meer in staot weeze bie de olimpische speele jan en alleman in mekaor te frommele. Waorzeigers veur sente binne veur ming waordeloos, omdat aster echte waorzei gers waore dan zouwe die in 'n jaor riek weeze en zeige. ikke gao lekker visse. Ak nog 'n keer de baos van 't heule spul wordt dan vliege al die waorzeigers de laon uut, maor die blieve netuurlek rus tig zitte, waant ikke en de baos van alles worre das zoveul as Gart die keizer van Sjienao is. Daor komp niks van terech. Dir. H. W. Vellinga Korte Brinkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis, Crematie, Transport. (Rouwkamer). OVERLEDEN: Eva Hellendoorn, 74 jaar, weduwe van A. W. G. van Mens, Korte Bergstraat 7. Adrianus Johannes Vis ser, 47 jaar, echtgenoot van G. S. van Velzen, Steenhoffstraat 32. Joannes Jacobus van Hees, 77 jaar, Kerkstraat 6. Willemien Bernardina Hendrika Geer- ling, 68 jaar, echtgenote van P. Steen beek, Julianalaan 48B. Antonia Jacoba Jenster, 65 jaar, echtgenote van J. J. H. Thuijs, Torenlaan 21, Laren N.H. Ni- colaas Ignatius Heijne den Bak, 67 jaar, echtgenoot van M. F. Wieberduik, Konin ginnelaan 114. Dirkje Aletta Nouwen, oud 71 jaar, weduwe van H. J. K, Bakker, Oranjelaan 12. SPECIALIST OP FOTO- EN FILMGEBIED Burg. Grothestraat 45 - Telefoon 3917 De junioren van de wandelsportafdeling der chr. gymnastiekvereniging Olympia zijn gewend eerste prijzen te winnen, maar zaterdag moesten ze in Wadenoyen bij Tiel genoegen nemen met een tweede prijs. Ze liepen onder leiding van de heer W. A. Suman 12 km. Er namen 28 Olympia-meisjes en -jongens aan deze mars deel. Onder leiding van de heer L. Vogel lie pen 17 senioren 18 km. Zij wonnen een derde prijs. Volgende week neemt Olym pia deel aan de Airbornemars te Oos terbeek. Door het slechte weer was de deelname aan de eerste rit van de Tempo-najaars- comptitie, welke zondag gereden is, niet best, maar gelukkig werd het direct na de start droog. Enige leden van Tempo moesten elders rijden en dit had uiter aard ook invloed op de deelname. De senioren reden 57V4 km en de aspi ranten 28,75 km. Bij de aspiranten had Jan Willem de Lange een fikse tegenstander in Stef v d. Berg, die hem goed partij gaf. Johnny v. d. Heiden kon het tempo niet volgen en Adri Bakker raakte door ket- tingpech op achterstand. In de eindspurt kon de Lange met een wiellengte voor v. d. Berg winnen. De uitslag was 1. Jan Willem de Lange, 28,75 km in 49^ minuut. 2. Stef v. d. Berg op 1 wiel. 3. Adri Bakker op ruim 1 ronde. 4. Johnny v. d. Heiden op 1V4 ronde. Bij de senioren was het Eddy de Lange die als eerste zijn concurrenten aan de tand voelde, maar het was slechts een strovuurtje. Meer inhoud leek de poging te hebben die De Lange samen met Wim Schaeffer ondernam, vooral doordat Ger- rit de Weerd op kop lag. Deze was er helemaal uit. Gerrit Ruttenberg nam snel de kop over en hij trok het peloton naar de vluchtelingen. In de 23-ste ronde trok Ruttenberg er tussenuit Schaeffer, Eddy de Lange en Harry Visser zetten de achtervolging in, maar er was geen eenheid in dit groepje, zodat Ruttenberg steeds verder kon uitlopen Van der Kui len sukkelde met een aflopende ketting en Jac. v. d. Berg moest ook lossen, evenals Harry Visser, die drie ronden voor het einde opgaf. Ruttenberg werd winnaar met een halve ronde voorsprong. In de spurt wist Eddy de Lange Wim Schaeffer achter zich te laten. De uitslag was: 1. Gerrit Ruttenberg, 57%km in 1 uur, 33 min. 2. Eddy de Lange op ronde. 3. Wim Schaeffer op ronde 4. J. van de Kuilen op 2 ronde.

Soester Courant | 1964 | | pagina 5