V Onvervalste maskerade Voor uw KÉIMERREPORTAOE Togliatti's testament D00RS2VSEREN ZO KLAAR Pinocc Rembr D. ENGEL Automobielbedrijf BOSBOOM De avonturen van Gertjan en Maartje. VAN BUUREN De volg met medewerking van minister Scholten, Verolme, >eus en Tante Pos. Toxope UW SUCCES IS ÖIVZE RECLAME. Auto- en Seooterrijsekool Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen helpen direct tegen brandend maagzuur Nieuwe complicaties voor het Kremlin BEYEROL SMEERSTATION Handbalprogramma R.K. Openbare bibliotheek. Instuif R.K. Jong Soest Robotkoe melk uit planten jaarvergadering Hockey Club Auto- en Seooterrijschool voor alle rijbewijzen. VAN RUUREN Zeepost. Veteranenlegioen Nederland 29 Onze Haagse en Bussumse zuilen bren gen figuren voort, die zich achter de maskers van hun rollen hebben verbor gen en er vaak zozeer mee zijn samen gegroeid dat zij het zelf heiligschennis achten van een maskerade te spreken. Zij zijn als het ware dragers van een tweede gezicht, die een masker dragen om zich allure te geven. Waar de allure zozeer eigendom is geworden van de mens, daar wordt men het spoor gemak kelijk bijster, omdat men hier tussen eerlijkheid en oneerlijkheid, spontaneïteit en bewust vertoon geen tegenstelling meer kan maken. In het televisiedebat over de R.E.M., waarin minister Scholten en de heer Verolme de degens kruisten, wekte de bewindsman de indruk dat al het rumoer SPECIALIST OP FOTO- EN FILMGEBIED Burg. Grothestraat 45 - Telefoon 3917 over het televisie-eiland terug te brengen is tot een uitsluitend juridische kwes tie Alsof de omroepverenigingen en de nauw hieraan verwante politieke partijen veeleer bezorgd waren over de territo riale wateren dan over hun eigen machtspositie. Omgekeerd wekte de heer Verolme de indruk, dat het met de vrijheid en de mocratie binnen onze landsgrenzen be slist gedaan zou zijn, indien hij hierop niet zo nauwlettend zou toezien. Midden in het betoog van de scheepsbouwer groeide bij de kijkers de hoop dat hij zijn schoen nog zou uittrekken om zijn woorden kracht bij te zetten. De gees telijke vrijheid in ons land ging hem zelfs zó ter harte, dat hij helemaal ver gat erbij te vertellen, dat hij met de R.E.M. ook nog veel geld hoopt te ver dienen. Onrust aan leonfront. Afgelopen week hebben duizenden amb tenaren een stevige borrel gedronken op de gezondheid van minister Toxopeus. Het regeringsbesluit om de ambtenaren een loonsverhoging van 3,5 procent toe te staan met terugwerkende kracht tot 1 januari 1964 wekte echter veel mis hagen bij degenen, die in een loonstop het enige middel zien om onze econo mie voor inflatoire tendenzen te be hoeden. Onmiddellijk na het bekend maken van dit ministeriële besluit ondekte men in verschillende sectoren van het bedrijfs leven plotseling ook, dat er nog een loonachterstand weggewerkt moet wor den. Al met al een merkwaardige para dox - de regering wil rust aan het loon front en heeft nu zelf de onrust bevor derd. Prinses Irene. Voor de fotograaf Pim Korver was het maandag een glorieuze dag toen hij als enige Rotterdamse fotograaf er in slaag de prinses Irene binnen de stralen van zijn lens te krijgen. De prinses bracht een bliksembezoek aan Nederland ver toefde korte tijd in Tilburg, Rotterdam en Amsterdam, en sprak met enkele leden van het „comité geschenk prinses Irene". In Amsterdam spurtten journa- BOSSTRAAT 5 TELEFOON 2543 listen met hun auto's achter de prinses aan en kwamen iedere keer bij een door haar bezochte winkel aan, wanneer zij net vertrokken was. Koningin Juliana was die dag in Den Haag om daar het nieuwe, 15 miljoen dure bedrijf van de 150-jarige Staats drukkerij te openen. Enkele dagen te vo ren bij een soortgeüjke ceremonie was Hare Majesteit nogal boos uitgevallen tegen al te opdringerige persfotogra fen, die zich daarover verongelijkt voel den en meenden dat een vorstin zich beter zou moeten beheersen. Wanneer de persfotografen in alle situaties een zelfde beheersing aan de dag legden als onze koningin, zou dit de waardigheid van deze groep wel ten goede komen. Recht en moraal. In de stijlvolle zalen rondom het Haagse Binnenhof hebben een week lang onge veer 400 strafrechtjuristen, afkomstig uit 55 landen, vergaderd. Over verschillende actuele onderwerpen werd van gedachten gewisseld, waarbij natuurlijk de sexuele criminaliteit een der belangrijkste on derwerpen was. Opvallend was dat de geleerden met grote mate van eenstem migheid van oordeel bleken, dat bepaalde in vele landen strafbare feiten als over spel, bloedschande en homosexualiteit geen zaken zijn die primair vanuit het strafrecht benaderd moeten worden, ten zij er minderjarige personen bij betrok ken zijn. Het terrein van de overheid op dit punt wilde zij tot een minimum be perken. Men wenste een duidelijk onder scheid tussen recht en moraal. In grote lijnen kan men met dit stand punt wel akkoord gaan. De strafwet is niet altijd het geschikte middel om zede lijke normen te handhaven. Daartegen kan worden aangevoerd, dat niet-straf- baarstelling als een aanmoediging ge ïnterpreteerd zou kunnen worden. Maar tegen dit standpunt kan weer het ar gument worden aangevoerd, dat wan neer iets van bovenaf verboden wordt, juist dan veel mensen de neiging heb ben zo'n verbod te overtreden. Dit argu ment leek ons ook de moeite van het overdenken waard. Hospita-criminalileit. In Amsterdam verhuurde deze week een hospita één kaal kamertje van 4 bij 4 meter aan twee studenten, die daarvoor elk 120.aan deze vrouw moesten be talen. Wij vragen ons af hoe onze wet geving zodanig kan worden gewijzigd, dat de rechter met een fikse boete dit soort hospita's wier uitbuitingstactiek erger is dan menige vorm van crimi naliteit, tot de orde kan roepen. In ons land wonen tienduizenden men sen, vaak jonge mensen, op kamers. De vraag naar kamers overtreft het aanbod. Hiervan maken kamerverhuurders en verhuursters misbruik op een wijze, die de overheid meer zou moeten verontrus ten dan de verhoging van een pierprijs of van een liter melk, omdat er veel gro tere bedragen mee gemoeid zijn en de tegenprestatie voor dit bedrag voor al in de grote steden meestal in volstrekte wanverhouding staat tot de honderden guldens, die de kamerbewoners moeten neertellen. Terwijl men de mond vol heeft van prijsopdrijving en prijsstop, wordt er niets gedaan om deze mis standen op te heffen. Maar hoe dan, zal men zich afvragen. Indien de overheid op dit terrein in grijpt, zouden tal van kamerverhuur ders wellicht geen kamers meer willen verhuren zodat het aanbod van woon ruimte nog geringer wordt. Wij dachten dat dit nogal mee zou vallen. De meeste kamerverhuurders verhuren geen woon ruimte uit weelde, maar omdat zij best wat extra inkomsten kunen gebruiken. Wanneer het overvragen strafbaar zou worden gesteld, dan zou het gros van hen met een redelijke prijs ook nog wel tevreden zijn. Janssen en Jansen. Verschillende bekende Nederlanders kwa men de afgelopen week weer in het nieuws. De heer Zwolsman, die eerst de ene zaak na de andere opkocht, stoot nu konsekwent zaken af. Nu is hij met een buitenlandse groep tot overeenstemming gekomen over de overneming van een garenfabriek in Leiden. Tante mag alles. Tante Pos lijdt nog steeds aan reuma. Dientengevolge beweegt tante zich wat traag. Daar heeft ze ook geestelijk van te lijden. Af en toe heeft zij beslist ku ren. Ze vindt dat haar inkomsten te gering zijn en dat het drukwerk haar nog meer inkomsten moet opbrengen. Daarom loopt zij rond met het voorne men haar klanten nog meer te laten be talen voor te verzenden drukwerk. Zij wil zioh nog meer dan thans het ge val is laten onderhouden door nieuwsbla den, drukkerijen en enkele andere be drijfsgroepen, die onder haar kuren na tuurlijk het meeste te leiden hebben. De kuren van tante hebben uiteraard tot gevolg, dat straks ook de prijzen van couranten en soortgelijke dienstver leningsorganen in prijs moeten stij gen. Maar zal dat wel mogen? De over heid heeft een „zwak" voor tante. Daar om staat zij tante vaak toe, wat zij de andere burgers verbiedt. Toch hebben veel burgers de zelfde klachten als tante. Ook zij geven meer uit dan er in komt. Waarom mag tante dan wel meer vragen (en minder doen) en zij niet? Vandaag hebben leden van de afdeling Baarn-Soest van de Nederlandse Vere niging van Huisvrouwen een bezoek ge bracht aan Tiel, waar het oogst- en fruitcorso gehouden is. Op woensdag 16 september wordt een koffie-ochtend in hotel v. d. Brink ge houden en op 22 september is er een ,show van kleding die door de leden ver vaardigd is. Op 7 oktober is er in Astoria te Baarn een koflie-ochtend en op 9 oktober wordt er een herfsttocht gemaakt. Op 19 oktober is de gewestelijke middag in het Utrechtse Tivoli, op 23 oktober een ledenvergadering, gevolgd door een demonstratie, op 4 november een koffie ochtend in Soest, op 13 november een lezing over kwakzalverij, op 26 novem ber een excursie naar de Hollandia tri cotagefabriek in Veenendaal. Op 1 december wordt een Sint Nicolaas bijeenkomst gehouden, op 9 december is er een koffie-ochtend in Baarn en op 22 december een kerstbijeenkomst. BIRKSTRAAT 105 - SOEST - TEL. 3256 Ondertussen breidde Jan Jansen aan zijn tot dusver fraaiste figuur in zijn kam pioenstapijt door na een schitterende race het wereldkampioenschap op de weg voor profs in de wacht te slepen. Een andere Jansen bracht de hooggeleer de wereld in verbazing Deze radiotech nicus, die tot dusver geheel onopgemerkt werkte, heeft met zeer primitieve hulp middelen kans gezien een apparaat te ontwikkelen om de seinen van weersa- telliet „Nimbus" om te zetten in bruik bare foto's Dit apparaat kan 't K.N.M.I. enorme diensten bewijzen. Dat ons natio nale weerinstituut die diensten heel best kan gebruiken, is de afgelopen zomer wel gebleken toen ettelijke malen de voor spelde regenbuien al in Schotland neer gutsten en de zon tot verontwaardiging van alle K.N.M.I.-medewerkers halsstar rig boven ons land bleef schijnen. De onlangs in Jalta overleden leider van de Italiaanse communistische partij, Pal- miro Togliatti, heeft altijd als een groot vriend van de sowjet-unie en het Rus sische volk te boek gestaan. Vlak voor dat het stoffelijk overschot van Togliatti naar diens vaderland werd gebracht, heeft Chroesjtsjow - zelf een der genen die de baar tot de vliegtuigtrap droeg - deze vriendschap nog eens gememoreerd. Kende de Russische leider op dat ogen blik reeds de inhoud van dat geschrift, dat Togliatti kort voor zijn dood had op gesteld en waarin hij ongezouten kritiek levert op de Russische partijleiding Het is zeer waarschijnlijk dat dit in derdaad het geval was en dat de Rus sische premier met zijn vriendelijke woorden heeft willen trachten al het geen de Italiaan had geschreven toch nog zoveel mogelijk voor eigen doelein den te gebruiken. De stem van Togliatti heeft veel gezag, onder meer omdat de Italiaanse partij verreweg de grootste is in de niet-com- munistische westerse landen. Nu Togli- atti's memorandum door de nieuwe se cretaris-generaal van de Italiaanse com munisten. Luigi Longo, openbaar is ge maakt, blijkt echter pas de grote draag wijdte ervan. Tegen de top. Volgens Togliatti's richtlijnen, waar de Italiaanse partij zich aan zal houden, is het bijeenroepen van een „topconferen tie" van communistische leiders, zoals de sewjet-unie die voorstelt, onjuist, omdat deze de tegenstelling Moskou-China slechts kan verscherpen. De Italianen zullen wel de voorbereiden de besprekingen, die op 15 december te Moskou beginnen, bijwonen. Waarschijn lijk zullen zij daar hun standpunt ver duidelijken, dat de Chinezen niet door een veroordeling van hun politiek tot rede moeten worden gebracht (ook de Italiaanse partij verwerpt namelijk de „linkse koers" van Peking), maar dat zij door concrete argumenten en een ob jectieve redeneertrant van hun ongelijk moeten worden overtuigd Volgens Togliatti moeten doorbij de ge bruikelijke schimpscheuten worden ver meden Integendeel, de Russen dienen hun tegenstander met „een zekere eer bied" tegemoet te treden. Verwerpen de Italianen aan de ene kant het bijeenroepen van een grote confe rentie, aan de andere kant verwijten zij de U.S.S.R. niet ver genoeg te gaan met wat China zo afkeurend „revisionisme" noemt. Gevoelige plek. Togliatti constateert daarbij een zekere traagheid in de terugkeer naar het Le ninistische (dus „zuivere") communisme in Rusland, waaraan door Stalin zoveel schade was toegebracht. Hij legt hier de vinger op een gevoelige plek, namelijk het Russische dilemma tussen een voort schrijdend liberalisatie-proces, waardoor de allesbeheersende invloed van de „par tij" aan kracht inboet en het streven om de eenheid door middel van de par tij te behouden. Togliatti acht de conferentie van 15 de cember een geschikte gelegenheid om de doelstellingen van het internationale communisme nader te definiëren en de verhouding met de niet-verbonden en ka pitalistische landen nader te preciseren. Maar dit gaat verder dan het Kremlin wenst, dat er allereerst op uit is een communistisch blok tegen Peking te vormen. Daar Togliatti een groot aanzien genoot onder de communistische leiders, zowel in het westen als het oosten, betekenen zijn uitspraken een nieuwe complicatie voor Chroesjtsjow en de zijnen. Voor zondag zijn de volgende handbal wedstrijden vastgesteld, welke door teams van B D.C gespeeld worden Dames BD.C -Athleta 2 12 uur Dames-asp B.D C.l-Dorestadt 1 uur. Dames-asp. B.D C. 2-A'foort 2 uur. Heren-aspiranten BD C.-A'foort 3 uur. Dames-juniores B.D.C.-E M M. 4 uur Heren Arma 2-B D C. 10.45 uur. Nieuwe aanwinsten. Kinderboeken. Voorleesboeken. Bates en Barker, Achilles de ezel Bru- na, Nijntje in de sneeuw. Cocagnac, Het ezeltje van Balaam. - Toen David nog jong was. Friskey, 'Indiaantje zoekt een paard. Schaap, Kok Florian en de dikke mensen. 6-9 jaar: Ter Horst, Het kamp aan de Dinkel. Laan, Pinkeltje en de gouden pen voor Dick Laan Wamelink, Wimmetje Woeps. 9-12 jaar: Von Gebhardt, Afzender Nico. De Graaf, Mieke's plan reist per post. Grashoff, Pino en Mario. O'Farrell, Prinses voor één zomer. - Het woelige zestal. Phaff, Anne's onverwachte va kantie. Sleigh, Niemand mag het we ten. De Vries, Twee meisjes in de tropen. Zwart, Plakboek voor Petra. 12-14 jaar: Dixon, Het geheime paneel. Franzen, Agaton Sax de meester- speurder, 4 dln Hagers, Het Lyceum stem top Jasperina. Hope-Simpson, De man die terugkwam. Lütgen, Pio niers in Australië. Nowee, Arendsoog en de Mississippi-Duivels. Roggeveen, Spanning in „De Rode Leeuw" Ron gen, Soms telt het gevaar niet. Ruh, Zizi, de jonge danseres Voight, Jacht op de zwarte olifant. Vanaf 14 jaar: Hartmann, Pelsdierjagers in Canada. „Hm! het kon beter" zei Nascar tot Wie- kebol, terwijl hij keurende de gepoetste laarzen bekeek, „ik geloof dat die grote neus je een beetje in de weg zit, is het niet." „O nee, helemaal niet," antwoordde Wiekebol benauwd, „die heb ik altijd gehad. „Gehrkkig kwam Maartje binnen, zodat de aandacht van Nascar voor Wie kebol een beetje werd afgeleid. Het ka boutertje zuchtte opgelucht, want hij zag al in een visioen, dat Nascar zijn neus wilde kortwieken „Ik ben klaar Nascar," sprak Maartje vermoeid en zette de zwa re emmer voor hem neer, benieuwd wat hij haar nu zou opdragen. „Zo," kwam Nascar geeuwend, „zo, ja dan moet ik wat anders bedenken, „en met een diepe frons in zijn voorhoofd schommelde hij heen en weer. „Ik weet het al, ja dat is een goed idee van me. „Jij," ging hij ver der, wijzend naar Maartje, „naait een lekker warm jasje voor me. En jij knob belneus." beval hij spottend tot Wieke bol, „jij trekt eerst maar eens mijn schoenen uit. Dan kan ik straks mijn laarzen passen." Later had Nascar toch wel een beetje spijt van zijn overmoedig heid, want toen Wiekebol aan zijn been trok en Maartje probeerde met een cen timeter zijn omvang te meten, moest hij zoveel bewegingen maken, die hem ver moeiden, dat hij uitriep: „Blijf van me af, belhamels, zien jullie dan niet hoe moe ik ben?" De leden van de Instuif R.K. Jong Soest beginnen het winterprogramma zondag 13 september met een dansavond in de nieuw ingerichte zaal van St. Joseph. The Jolly Dolls met zang van Trees Lee ring verzorgen de dansmuziek en als speciale attractie is er het optreden van de twee televisiezusjes De Marichica's. De aspirant-leden van de Instuif kunnen zich op deze avond laten inschrijven als lid. De uitvinder, dr Hugh Franklin te Lon den, overhandigde de bezoekers het eer ste glas melk gemaakt van savoyekool. De melk was dikker en grover dan koe melk. Het smaakte naar noten. Maar voor de helft vermengd met water, leek het echte melk. Dr Franklin verklaarde, dat hij zoekt naar een methode om deze melk te stabiliseren alvorens zij in com merciële hoeveelheden kan worden ge produceerd. De fabriek van kunstmelk bevindt zich ten westen van London, nabij Slough, in een gedeelte van een fabriek voor gedroogde groente. Deze fabriek voorziet dr Franklin van zijn grondstoffen: sa voyekool, groene erwten en peulen. Het experiment is nog in volle gang. Op som mige dagen is de melk niet te onder scheiden van koemelk. Maar andere da gen smaakt de vloeistof naar kool of rauwe peulen. De melkmonsters blijven veertien dagen lang goed, andere beder ven spoedig. Dr Franklin, een vegetariër en zeer ma ger, is er van overtuigd, dat hij de pro blemen zal oplossen. Hij droomt er van, om robotkoeien-fabrieken in gebieden in Afrika, welke geteisterd worden door de tsetsevlieg, op te richten, om melk van niet-eethare planten te maken. Hij zegt dat een koe niets anders is dan een melkleverancier, en geen levend dier dat vreugde schept in het bestaan. En hij wil helpen, om hierin verandering te brengen. Franklins systeem bestaat uit de naboot sing van de koemaag door een serie van acht pulpmachines. Wij doen in acht uur, wat een koe in twaalf uur doet. Een proces dat waar schijnlijk nog zal worden versneld. Franklin gelooft, dat hij tenslotte melk uit gras en andere groente zal kunnen maken. Hij gebruikt kool en peulen en erwten, omdat hij daar gemakkelijker over kan beschikken. De Mixed Hockey Club houdt op 23 sep tember de jaarvergadering in gebouw De Rank. Er zullen tijdens deze vergade ring mededelingen gedaan worden over de bouw van kleedkamers en de vergro ting van de kantine. Het bestuur heeft de leden voorgesteld 5000,te lenen. Tevens is voorgesteld de contributies te verhogen. Het ligt in de bedoeling dat seniores voortaan ƒ40.- per jaar betalen en de junioren 30, Wie voor 1 december betaalt krijgt ƒ2,50 reductie. Ook is voorgesteld het entree geld te verhogen tot 15, Het bestuur heeft voorgesteld de heer M. Lock te benoemen tot lid van de elf talcommissie heren. Van deze commissie zijn de heren Hoppenbrouwers en Schmidt reeds lid. Tevens is voorgesteld de heer A. C. J. de Beurs te benoemen tot lid van de elftal-commissie dames De begroting 1964-1965 zal behandeld worden. Personenauto, Vrachtauto en Scooter. Alleen nieuw lesmateriaal en allrisk ver zekerd Personenauto zowel met grond- als stuurversnelling. EIKENLAAN 1 - TELEFOON 4685 Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie ter post moet zijn be zorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië ms „Brasil Star" 12 sept. Brazilië ms „Brasil Star" 12 sept. Indonesië: ms „Eumaeus" 12 sept. Verenigde Staten van Amerika ms „Mormacbay" 12 sept. Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. Kort geleden is in Baarn een afdeling van het Veteranenlegioen Nederland op gericht en de bestuursleden van deze afdeling wonen in Soest. In Leeuwarden is een rëunie van vetera nen gehouden. De reünisten werden ont vangen door de commissaris van de ko ningin in de provincie Friesland, er werd een tocht over de Friese meren gemaakt, er was een zeildemonstratie en de on geveer 400 deelnemers hielden een con gres in de Harmonie. Zij vertegenwoor digden 80 afdelingen. De vloeiende lijnen ge allure aan deze charm te creatie. Dit purr mag in Uw garderobe ker niet ontbreken. cali BEGIN latjtr.

Soester Courant | 1964 | | pagina 10