Het tochtte in de gouden koets BOSCH KWAK DIA-PROJECTOR FILM-PROJECTOR VIERDE BLAD FaT°J>bJa9' Krabbels van Knelis. Skfrfeon&fefor'/ N.V.E.V. afdeling Eemland Ring was 22 jaar weg Zilver Tetra Rundveefokdag GOR-RAY ROKKEN f 35,- f 42,50 f 51,- 29,75 J. Hoppenbrouwers Floralia-tentoonstelling Dankzij de televisie kunnen velen in den lande de feestelijke opening van de Sta- ten-Generaal, vroeger alleen een feest dag in Den Haag, dinsdag a.s. weer mee beleven. Miljoenen landgenoten en ook buitenlanders kunnen de fraaie stoet zien, waarin koningin, prins en de oudste prinses naar de historische Ridderzaal rijden om het nieuwe zittingsjaar van ons parlement te openen. Een kleurrijk gebeuren door de gala uniformen van de garde-regimenten, vaandels en fleurige muziek-korpsen. Hoogtepunt in de stoet is evenwel nog altijd de gouden koets, bespannen met acht paarden. Waarom heeft deze beroemde gouden koets, een geschenk van 1898, zo vele jaren op stal gestaan voor er van een re gelmatig gebruik sprake was? De Indische maharadja leverde het voorbeeld. In 1901 werd koningin Wilhelmina bij de opening van de Staten-Generaal voor het eerst vergezeld door haar gemaal prins Hendrik, met wie zij in dat jaar getrouwd was. Zij reed toen nog niet in de prachtige gouden koets, die zij in het jaar, ter gelegenheid van haar huwelijk, had aanvaard als geschenk van de Am sterdamse bevolking. En toen was het al vele jaren nadat de idee voor het geven van de gouden koets geboren was. Op een dag in het najaar 1896 wandelde een bestuurslid van de „Oranjevrienden kring" langs de rijtuigfabriek van de ge broeders Spijker. Daar stond een rijtuig gereed voor expeditie, zojuist vervaardigd in opdracht van een Indische maharad ja. Reeds lang praatte men in zijn kring en in andere buurt- en oranjevereni gingen over de mogelijkheid om de jonge vorstin Wilhelmina bij haar troonsbestijging van 1898 een Amster dams geschenk te overhandigen. Toen er weer over dat onderwerp vergaderd werd, kwam de Indische koets ter sprake en de keuze was bepaald. aan al deze voorwaarden werd bij de constructie voldaan. Groot was de teleurstelling toen bleek, dat de koningin ter gelegenheid van haar inhuldiging geen cadeaus wilde aanvaar den en dat zij zelfs voor dit rijke ge schenk geen uitzondering wilde maken. Hun droom verwezenlijkt. Vele brieven werden gewisseld, vele te legrammen verzonden, vele malen reisde het bestuur naar Den Haag voor bespre kingen met de secretaris van de konin gin. Wel noemde hare majesteit het plan ..schoon en zeer verblijdend", maar het besluit om de hulde te aanvaarden bleef uit. De afdeling Eemland van de Nederland se Vrouwen Electriciteits Vereniging be gint het winterseizoen met een excursie naar de fabriek van de firma Daalderop in Tiel op 23 september. Op maandagmiddag 28 september ver zorgt mevr. H. de Goede-Baljet uit Utrecht een bijeenkomst in gebouw Cre do als voordrachtskunstenares. Het zullen vrolijke voordrachten zijn. Op donderdag 22 oktober wordt door een vertegenwoordiger van het produkt- schap voor groenten en fruit een lezing gehouden en op 19 november spreekt mr P. Schlecht over geesteszieken. Op 26 november wordt de P.U.E.M.-keu- ken in Utrecht bezocht en op 17 decem ber is een kerstbijeenkomst. DE MEEST VERKOCHTE KOELKAST IN EUROPA. 5 jaar garantie. - Bosch service Stroomverbruik 0,6 Kwh p. etmaal Prijzen 122 L. f 298,— tot 220 L.. 1648,—. Ook huurkoop of huur. ELECTROTECHNISCH INSTALLATIEBUREAU RADIO - TELEVISIE KOELKASTEN Soesterbergsestraat 51c - Soest Telefoon 02955-2379 De gouden koets gefotografeerd te Amsterdam bij de inhuldigingsplechtig heden in september 1948. Nog schoner glans. Door de steun van alle oranjeverenigin gen door grote geldelijke offers van velen, werd het mogelijk de opdracht tot het maken te verlenen. Twee jaar later kwam het werk gereed. Toen de koets in het Paleis voor Volks vlijt voor genodigden ten toon gesteld werd kon de ere-voorzitter van 't comité Na vele onvermoeide pogingen werd de vereniging tenslotte verrast met de toe zegging, dat de koningin het geschenk, weliswaar niet op het inhuldigingsfeest zelve, maar op een later door haar te bepalen tijdstip, zou aanvaarden „Met groote blijdschap des harten keer den de bestuurderen huiswaarts. Hun droom, volk's droom, zou verwezenlijkt worden. De jonge koningin zou rijden in onze koets, door onze stad en door onze straten. Echte Amster- damsche volkstrots". Dat schreef één der bladen in die dagen. De aanvaarding vond drie jaar later plaats, toen konigin Wilhelmina, in 1901, met prins Hendrik in het huwelijk trad. De glazen-koets. Pas in 1903 werd het rijtuig voor het eerst gebruikt om het koninklijk paar ter opening van de Staten-Generaal te rijden. In de jaren na 1903 gebruikte men nog vaak de glazen koets, die ook vóór dat jaar dienst had gedaan. Omdat de gouden koets niet tochtvrij was, bleef men, vooral bij niet zo guns tig weer, de glazen koets prefereren. Pas later, toen de noodzakelijke voor zieningen waren getroffen, werd het ge bruik van de gouden koets op prinsjes dag tot een traditie. De glazen koets werd bij de opening van de Staten-Generaal gebruikt in de jaren vóór 1903 en ook nog wel daarna, toen bleek dat de nieuwe gouden koets bij slecht weer niet hele maal voldeed. „Het Amsterdamse volk" zeggen: „O, als ik mij er in verdiep, wie er voor zorgden dat dit hulde-blijk thans hier staat, dan krijgt het nog schoner glans. Want die koets staat liier door de offergaven van het schoolkind, de grijsaard, de jonk vrouw en de huismoeder, de werkman en de meester." Inderdaad bleek een waarlijk meesterstuk tot stand gekomen. De gouden koets werd vervaardigd in de „stoomrijtuigfabriek" van de gebroeders Spijker. Zeer veel Ne derlandse kunstenaars en industrieën hadden hun waardevolle bijdragen ge leverd. Het geschenk van de Amster damse burgerij kon wedijveren in pracht met vele beroemde buitenlandse koetsen. Teleurstelling. Niet alleen in ornamentering, maar ook in constructie bracht het rijtuig veel nieuws. Toen het eerste ontwerp ter be oordeling gereed was, kwam het de firma Spijker ter ore, dat hare majesteit „gaarne de koets zó hoog zoude hebbe dat zij haar volk zoude kunnen zien, telkenmale als zij er in zou rijden, en ook het volk zijn koningin. Verder bleek de wenselijkheid „dat hare majesteit rechtop in de koets zoude kunnen staan, zonder haar hoofdtooisel te schaden". Met dat alles werd rekening gehouden, Toen mevrouw Stehouwer, Talmalaan 25, haar voortuin van onkruid wilde ontdoen zag zij iets glinsteren in een bloemperk en ze dacht dat het een kroonkurk van een melkfles was. Het was echter een gouden ring met inscriptie: 5-12-1922, Hendrik Roelofs, Heemkerk. Blijkbaar had de graveur geen enkele s meer in voorraad, want 't moest Heems kerk zijn. Daar trouwde de heer Roelofs in 1922. Tot 1942 woonde het echtpaar Roelofs op het adres Talmalaan 25. Een neerstor tend Duits vliegtuig vaagde het huis weg, het echtpaar Roelofs en twee kinderen werden gedood en alleen zoon Henk bleef gespaard. Hij woont nu in Austra lië en toonde zich bijzonder verrast toen hij het nieuws van de ring hoorde. Door bemiddeling van de famile Van Arkel in de Oranjelaan zal hij de ring krijgen, waarvan hij gelooft dat die bij de ramp, die zich over het ouderlijk huis voltrok, in de tuin terecht gekomen is. Er is een nieuw huis in 1952 gebouwd, in de tuin de ring leef 22 jaar verborgen tot me- is puin geruimd, gespit en gewerkt, maar vrouw Stehouwer de gelukkige vondst deed die de ring puntgaaf te voorschijn deed komen. De heer W. A. Thomey uit Den Haag heeft in restaurant Zonneheuvel voor de leden van de aquariumvereniging Zilver Tetra een causerie gehouden die tot titel had „Van aquariaan tot aquariaan". Het was meer een onderhoudend praatje van liefhebber tot liefhebber, verlucht met dia's en onderbroken door vragen die de leden stelden. De voortplanting bij de vissen kreeg grote aandacht. Voorzitter K. Zeldenrust deelde mee dat op 19 september de bakken van 13 leden thuis gekeurd zullen worden. Dit wordt gedaan door bondskeurmeester W. N. Polder uit Utrecht. De secretaresse van de vereniging, mej. Benne zal foto's van de bakken nemen. Later in het seizoen zal de keuring dan aan de hand van dia's besproken worden. De heren Verduijn en Woudenberg zullen propaganda maken voor de vereniging en trachten leden te winnen, want het ledental is verontrustend teruggelopen. Op 14 oktober zal de jaarvergadering van Zilver Tetra gehouden worden. De burgemeester wees op het belang van het contact met de natuur. Floralia doet haar best de kinderen de ogen te openen voor de natuur en kan daarbij gelukkig rekenen op de steun van welwillende ouders en leerkrachten. De burgemeester bracht dank aan de leerkrachten die de kinderen behulpzaam zijn met hun aan wijzingen. De meeste kinderen staan open voor de natuur maar zij moeten er op gewezen worden. De burgemeester wenste de vereniging alle succes toe bij haar werk. Hij sprak de wens uit dat deze tentoonstelling een stimulans zou mogen zijn om het werk voort te zetten en verklaarde de exposi tie voor geopend. De volgende prijzen werden toegekend: Beker: Openbare lagere school Beetzlaan. Spaarbankboekje: Corrie van Dijk. Medailles: Marit Gleru en Ronald Groe- nestein. Afrikaan: 1. Mieke Altena; 2. Henny Visser; 3. Rineke van Dorrestein. Ver bena: 1. Niet toegekend; 2. Dick v. d. Akker; 3. Marita Hoek. Veldboeket: 1. Ton Huynink; 2. Erna van Diermen. Boeketten: 1. Tea Tijssen; 2. Tiny Ha gen; 3. Paula v. d. Broek. Bloemstukken: 1. Tineke Nagtegaal; 2. Jeannette Muts; 3. Sandra Schutrup. Petunia: 1. Elly Vijf huizen; 2. Corrie van Dijk; 3. Sijtje v. d. Veer. Bloemstukken: 1. Jolande Maat man; 2. Ria van Amerongen: 3. Joke Pureveen. Begonia: 1. Corrie van Dijk; 2. Joke Pureveen; 3. Nelleke Adelaar en Kees van Beek. Salvia: 1. André van 't Klooster; 2. Wilma van Gorkum; 3. Ger- da van Gorkum. Fuchsia: 1. Connie van Dijk; 2. Nelleke Adelaar; 3. Kees van Tricht. Coleus: 1. Marit Glerum; 2. Joke Pureveen; 3. Gerard Logtestijn en Dirk Moerbeek. Geranium: 1. Corrie Pieper; 2. Corire van Dijk; 3. Gerard Kok. Leeu wenbek: 1 .Niet toegekend; 2. Marleen Vreeswijk; 3. Trudy v. d. Veer. Cuphea: 1. Ronald Groenestein; 2. Fred Herms- hof; 3. Hans Tuinman en Floreke van Egdom. Het bloemschikken der leerlingen van de lagere school vond plaats onder leiding van de dames Vriens, v. d. Hengel en Van Elmpt. Op woensdag 23 september wordt er in Amersfoort op een terrein aan de Hoge- weg een rundveefokdag gehouden waar voor ongetwijfeld ook in Soest belang stelling zal zijn, want er komen dieren uit Leusden, Hamersveld, Achterveld, Hoevelaken, Hoogland, Stoutenburg, Amersfoort en Soest. Deze dag wordt georganiseerd ter ge legenheid van het tienjarig bestaan van de stichting Agrarische Marktbelangen. De dieren die uit de genoemde plaatsen komen zijn eigendom van leden van fokverenigingen. De afdelingen die aan' deze dag meewerken hebben samen 700 leden. Het laatst is in 1952 in Amersfoort een fokveedag gehouden. Daaraan was een landbouwtentoonstelling verbonden. Dit zal nu ook het geval zijn en de organi satoren verwachten veel belangstelling' voor deze dag. Het nieuwste op me chanisch gebied zal te zien zijn. Door de stichting zijn vele prijzen be schikbaar gesteld voor deze fokveedag, die van 9 tot 2 uur gehouden wordt. Het ligt in de bedoeling niet nog eens twaalf jaar te wachten voor de volgende fokveedag gehouden wordt. Deze zal plaats vinden in de zomer van 1967. VOOR UW OF SPECIALIST OP FOTO- EN FILMGEBIED Burg. Grothestraat 45 - Telefoon 3917 VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1964 As je 't ming vraogt dan mok zeige datte pelisie ming beste kammeraod is. Da zeig ikke nie omdak bang bin veur 'n bekeuring en omdak hoop datte agente zalle zeige, hai die Knelis, beste kam meraod, dat bonnegie gaot nie deur. Ikke doe van zien leevesdaoge nooit niks waorveur ikke 'n bonnegie ken kriege. Ikke bedoel 't zo dat aster geen pelisie was je op elke hongderd meter 'n klap veur je test zou kenne kriege van star- reke bandiete, die meteen zouwe zeige, kom op met Je sente. Of 't zou kenne weeze datter 'n man de pee op je inhad en die zee teuge zien wief, ikke mot effe 't huus van die zwerrever in de braand steeke. En zo kejje maor deurgaon. Noeng hebbe die pelisiemanne 'n ver- eeniging die vollegend jaor 20 jaor be- staot en die vereeneging heb 'n karre- vaan, zogezeid 'n huus op wiele, bie de zee staon. Veur de vekaansie van de peli siemanne, de pelisievrouwe en de pelisie- deeretjes en Jochies van die ouwers. Die karrevaan is deuze zoemer zo drok in touw ewees mit al die vekaansiemense van de pelisie, datter 'n tweede bie mot komme. Wie zal dat betaole, zoete lieve Gerregie, waant pelisiemanne hebbe net zo min as ikke kiste mit knaoke op zol der staon. Kiek noeng ken ikke netuurlek wel mit 'n liest laangs de deure gaon om te pre- beere wat sente bie mekaor te kriege veur die karrevaan en die te geeve bie 't twintugj aorig bestaon, maor denkerom dattie pelisie ming dan gauw in ming nek zou pakke en zeige, die Knelis zal de zaak wel loope te flesse. Ikke doch zo datter 'n man mos weeze die zee dat zal ikke us effe versiere dan komme d'r wel manne en frommesse bie die 'm hellepe Noeng mojje nie zeige, das net wat veur 't viefentwintugj aorig bestaon, waant dat duurt veuls te laang en messchien doen van ongs allegaor de kieze dan geen zeer meer. Je ken nie weete mit die gekke toestaande van noeng. Messchien wil d'r 'n man an beginne die ok zeig de pelisie is ming beste kam meraod en dat ok nie doet omdattie baang is veur 'n bonnegie. Van Weedestraat 80 Soestdijk Voor de zeventiende maal na de oorlog werd de jaarlijkse Floralia bloemen- en plantententoonstelling gehouden en voor de zeventiende maal maakte de heer J. J. W. Blom deel uit van Floraliabestuur dat dit festijn organiseerde. De tentoonstelling is in gebouw Credo aan de Julianalaan gehouden. De opening werd verricht door de burgemeester, mr S. P. baron Bentinck. Hierbij waren on der anderen aanwezig wethouder K. de Haan, de heer H. J. v. d. Dussen, di recteur van gemeentewerken en enige personeelsleden van deze dienst, en de voorzitter van de afdeling Soest van de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde, dr P Felix. Deze afde ling schonk de wisselbeker die door de openbare lagere school aan de Beetzlaan gewonnen is. Het welkomstwoord werd gesproken door de heer C. v. d. Schoor, voorzitter van de vereniging Floralia. Hij deelde mee dat in het voorjaar uit de kassen van de gemeente 3700 plantjes aan school kinderen verstrekt zijn. Het was de be doeling dat zij deze opkweekten voor de ze expositie, maar er ging heel wat over stag en nog geen 10 procent werd in gezonden. De heer v. d. Schoor dankte het gemeen tebestuur dat de mogelijkheid biedt deze tentoonstelling te houden door het be schikbaar stellen van de plantjes, de di recteur van gemeentewerken die zijn medewerking verleende en in het bij zonder de heer H. Overeem, die daad werkelijk met de plantjes bezig geweest is voor ze aan de kinderen uitgereikt werden. Aan de K.N.M.T.P. werd dank gebracht voor het beschikbaar stellen van de beker. HERTSHOORNVAREN. Wat is de juis te behandeling van de hertshoornvaren. Mijn plant hangt erg slap en de bladeren vallen er af, aldus mej. B. W. Antwoord: Wij vermoeden dat uw herts hoorn te veel water krijgt en/of het grondmengsel te zwaar is. De hertshoorn houdt van 'n zeer luchtig grondmengsel. Ook moet de pot goed gedrainerd zijn, dus een laag potscherven op de bodem van de pot. De potgrond afdekken met veenmos (sphagnem) tegen uitdrogen. Als u nu steeds zorgt dat dit vochtig büjft, dan behoeft u weinig of niet te gieten. Steeds lauw water gebruiken. Standplaats in het licht, niet in de zon, zorgen voor een vochtige omgeving. Wanneer de plant behoefte heeft aan kunstmest, zet u de plant in een teiltje handlauw water, waarin zoveel theele peltjes pokon zijn opgelost als het bakje liters water bevat. Nooit de bladeren af sponzen en vooral de onderste bruin wordende bladen vooral laten zitten. LIEDJES. Bestaat er ook auteursrecht op liedjes en hoe is dit te registreren en te controleren? Wanneer vervalt het recht en hebben erfgenamen er ook aan spraak op? vraagt G.R. Antwoord: Muziekauteursrechten moet men betalen als men in het openbaar optreedt met muziekinstrumenten, tenzij u alleen werk van eigen hand ten gehore brengt. Alle nadere gewenste inlichtingen over de gang van zaken kunt u verkrij gen bij de B.U.M.A., Herengracht 458 te Amsterdam. KAMERHUUR. Welke rechten kunnen huurders van gemeubileerde kamers laten gelden, wan neer zij alleen een kwitantie van de huur hebben Als zij aan de kamers wat verbouwen wordt dan de regeling nog anders Bestaat er ook nog een opzegtermijn voor een van de partijen? vraagt A. J. van V. AntwoordU stelt ons een vraag over rechten van huurders, die een gemeubi leerde kamer bewonen. Als zodanig valt u niet onder de rechten, welke de huurbescherming huurders biedt. Juist omdat de kamer gemeubileerd is ge huurd kunt u niet als huurder in de zin der wet worden beschouwd, omdat u service van de verhuurder ontvangt en feitelijk als zijn gast aangemerkt dient te worden. Zoudt u een lege kamer gehuurd hebben, dan zoudt u wel val len onder de huurbescherming. Wat de termijn van opzegging van de kamers aangaat - het is een usance dat de huurder zeker 6 weken en minstens een kalendermaand van te voren opzegt, opdat de verhuurder tijd heeft zijn kamers aan een ander te verhuren. Andersom is dat ook zo, alleen bij wan gedrag kan de verhuurder natuurlijk de kamerhuur onmiddellijk opzeggen. U vraagt ook hoe de zaken liggen, wan neer de verhuurder iets aan de kamers verbouwt. Betreft dit onderhoudswerk zaamheden, dan komen de kosten ten laste van de verhuurder. Is de verbou wing enkel bedoeld om de kamer te verfraaien, dan moet de huurder uit de aard der zaak de kosten voldoen. Overigens spreekt het vanzelf dat de verhuurder niet op eigen houtje gaat verbouwen, en dit niet doet dan na overleg met de huurder. GEZAMENLIJK PROGRAMMA, en MATTEN KLOPPEN. Mevrouw P. stelt de navolgende vragen 1. De radio kondigt vaak een uitzending aan met „Gezamenlijk programma". Hoe moet dat verstaan worden, daar er toch dan één omroep is 2. Mogen er 's morgens om half zeven al matten geklopt worden Antwoord Een dergelijke uitzending wordt verzorgt en voorbereid door één één omroep-organisatie, doch onder ver antwoordelijkheid van alle organisaties. Antwoord: Artikel 143 van de Algemene Politieverordening luidt„Het is verbo den op of aan de weg a. tegen palen of bomen karpetten of vloerkleden uit te kloppen b. tapijten of vloerkleden uit te kloppen elders dan op besloten dan wel door Burgemeester en Wethou ders toegestane plaatsen en aangewezen uren". Plaatsen en uren zijn door B. en W. niet aangewezen, zodat matten kloppen op elk tijdstip geoorloofd is, mits men het niet aan de weg doet. Antwoord op vraag 3 volgt nog.

Soester Courant | 1964 | | pagina 13