m Steeds sterkere staatsalmacht Herfst op til Toonkamer gasbedrijf vernieuwt HET OOG GERICHT OP ACHTERLIJKHEID V.V.V.-nieuws. ■jm Karboys-V.V.Z. Opstelling van S.E.C. Chauffeur dook in gat Garage voor gemeentewerken Militair ernstig gewond Geen landskampioen Bestuurswijziging Tak brak K.A.V. Soest VRIJDAG II SEPTEMBER 1964. 43c JAARGANG No. 69. soesterCOourant Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.40 - per post 2.75. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOEBTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WE EDESTRAAT 211 SOEST TELEFOON 2566 GIRO 126156 Wij zijn officieel bijzonder sociaal inge steld. Dat wist u zeker wel. Zó sociaal denkt de officiële Nederlandse samenle ving reeds, dat het werken met de dienst van sociale zaken eigenlijk reeds als erg onsociaal wordt gezien. Wanneer sociale zaken iemand financi eel moet helpen, dan deugt er ergens iets niet in onze samenleving, tenzij de hulp dan reeds wettelijk bij de dienst thuis hoort. Betreft het echter een hulp, die afhankelijk is van het inzicht van een directeur van sociale zaken of van een daaronder ressorte rende commissie, dan is dit volgens sociale principes eigenlijk niet pluis. Dan dient er een wet te komen waar onder een geval als dat kan worden gerangschikt, zodat de aanvrager niet een gunst vraagt doch een recht eist en waarbij precies wordt vastgesteld waarop hij dan wel recht heeft. Als er zich meer dan één geval van een bepaalde sociale nood voordoet, dan gaan al spoedig vakbondsbesturen, po litieke partijen en tenslotte minis ters zich beijveren om die nood in een sociale wet te ondervangen. Men is al dolblij wanneer men in de prak tijk nog gevallen ontdekt, voor welke sociale hulp nog geen wettelijke re geling bestaat. Daar gaat men dan eens gauw voor ijveren, want daar toont men dan weer zijn sociaal gevoel voor de medemens mee en daar verwacht men altijd nog wat politieke winst van, al is het maar voor de betrokkenen zelf. Het wordt in onze langzamerhand over- geciviliseerde en verzorgde wereld, die alleenlijk nog maar qp geldelijk voordeel schijnt ingesteld, immers steeds moei lijker om nog politieke belangstelling te wekken. De politiek immers moet worden gedragen door een ideaal. Daar uit moet zij haar kracht putten. Er moet ook iets controversieels zijn waar tegen de politieke partij zich kan af zetten, anders wordt het ideaal niet ge broed en kan het zich niet strijdbaar tonen. Doch successievelijk hebben we alle uit sociale miskenning geboren te genstellingen overbrugd. We hebben bijna iedere burger verze kerd tegen werkloosheid en tegen ziek te, we geven gezamenlijk - getrouwd of ongetrouwd - de vaders en moeders een extra toelage voor de opvoeding van hun kindertjes en als die knap genoeg zijn, mogen ze ook op ons aller kosten nog verder studeren. We onderhouden de weduwen en de wezen, de invaliden en de zwakzinnigen; de bejaarden be zorgen we een grondpensioen naast de andere pensioenrechten waarop lang zamerhand de meesten wel aanspraak kunnen maken. We doen via belasting faciliteiten, subsidies en c.a.o.'s nog veel meer sociaal werk. Er is geen politieke partij in Nederland, die zich hiervoor De blaren van de bomen. De bloemen aan de kant; De wind jaagt door de velden, De herfst komt in het land. De poes droomt bij de kachel Van vogeltjes en muis, Maar als hij 't kan beramen Blijft hij des nacht in huis. De parapluienkoopman Vindt regen geen bezwaar, Hij schakelt pijnloos over Van pijpje naar sigaar. Maar o, die kinderschoenen Van Wil en Piet en Jan, De arme moeders krijgen Er haast een punthoofd van. Je blijft maar repareren, 't Kost handen vol met geld, Maar toch nog natte voeten En kousen van geweld. Loop niet zo in de plassen! Je roept het honderd keer, Maar buiten moeders ogen Vergeten ze het weer. En kon je nou maar zeggen: Kijk eens naar Kees of Ad, De kinders van de buren, Maar dat is één pot nat! Mens, kinders op te voeden Valt heel het jaar niet mee, Doch in de herfst, dan tellen Ze allemaal voor twee. Eén troost is die professor, Die nog geen vrouw bezat, En toen voor opvoedkunde Zes theorieën had. Toen ging de man zelf trouwen, Zes kinders kreeg meneer; Nu heeft hij, naast ervaring, Geen theorieën meerl JAAP MIJDERWIJK. niet op de borst slaat en die niet be weert, dat dit alles mede dank zij „onze vertegenwoordigers" tot stand is gebracht. En als er dan toch nog „vergeten groepen" zijn - en die zijn er we denken b.v. aan de ongetrouwde wer kende vrouwen en ook mannen, aan de chronische zieken en aan de gescheiden vrouwen - dan kan dit hoogstens een groep zijn, die politiek gezien niet inte ressant is, omdat ze waarschijnlijk te slecht, althans te onvoldoende is geor ganiseerd. Ons sociaal denken is ingesteld op de (grote) groep, eigenlijk voornamelijk op de werkende arbeiders en de proble men waarmee deze groep te maken kan krijgen. Niet zozeer omdat alléén in deze groep sociale nood kan voorkomen - dat is meest al lang niet meer het ge val - doch voornamelijk omdat zich aan het hoofd van deze groep mensen heb ben gesteld, wier taak het zonder meer is om voor de sociale belangen van deze groep op te komen. Achter hen weet de groep zich geborgen en laat het aan deze krachten wel over om hun belangen nog te doen verbeteren. Voor de. leden van de onderscheiden groepen is de strijd wel gestreden. Het voornaamste is bereikt. Hierna gaapt de politieke leegte. Onze democratie en onze (betrekkelijke) vrij heid zijn eveneens verworvenheden, die binnenslands geen strijd meer vragen. Ook dit is een verwezenlijkt ideaal. We beseffen echter niet, dat zodra de verwezenlijking van een ideaal bereikt is, het tegendeel begint te dreigen, omdat dan de vervlakking intreedt, de strijdlust is afgeêbd, de middelmatig heid wordt geëerd, men de gang van zaken verder maar overlaat aan wie er voor betaald worden. Wij hebben onze democratische vrijheden steeds meer ver- organiseerd en zijn onbewust bezig het staatsabsolutisme op de troon te heffen, het individu steeds meer over het hoofd te zien. Nóg zeggen wij te strijden voor de de mocratische vrijheid en deze te zien als een tegenstelling van het communis me. Doch dit zijn woorden, want metter daad zijn wij bezig een absolutere staats macht op te bouwen dan communisten bij een kapitalistische maatschappijvorm voor mogelijk hielden. Alleen de staat bepaalt reeds waar en wat nood is. Indi viduele noden bestaan officieel niet meer. Daarom kunnen we ook tegen over el kaar zo hard zijn. Er was woensdagmiddag bijzonder veel belangstelling voor de opening van de vernieuwde toonkamer van het gasbe drijf door de burgemeester. Er is onder meer een nieuwe gevel ge maakt en de showroom is nu veel aan trekkelijker dan voorheen Het bedrijf kreeg ook een nieuw magazijn en een nieuwe werkplaats. In de werkplaats ver welkomde wethouder J. v. d. Arend de genodigden omdat de toonkamer hiervoor te klein was. Onder hen die van hun belangstelling blijk gaven bevonden zich de burgemeester van Baarn en de direc teur van het Amersfoortse gasbedrijf als vertegenwoordigers van het gasbedrijf Centraal-Nederland, wethouder K. de Haan, vele gemeenteraadsleden en hoof den van diensten en een vertegenwoor diger van de Soester Zakenkring. De heer Van de Arend, die als wethouder het gasbedrijf onder zijn beheer heeft, heer N. H. Bredeveld, „die vast alweer bezig is met een nieuwe aanwinst die hij graag wil hebben", aldus de wethouder. De burgemeester noemde de vernieu wing, uitbreiding en verbetering geen luxe maar een noodzaak. Het bedrijf kan zijn rechtvaardiging vinden in het feit dat het diensten verleent aan inwo ners van Soest en aan bedrijven. Dat moet zo goed en zo goedkoop mogelijk gebeuren. Aanpassi aan de veranderde en veranderende ïtuatie was nodig, want de klantenki i.g wordt steeds gro ter en daarmee h verbruik. Met deze uitbreiding is 't 1 een heel stuk op de goede weg gekomen. De burgemeester sprak er zijn vreugde over uit dat zoveel belangstellenden aan wezig waren. Hij sprak de wens uit dat de vernieuwing en verbetering allen die bij het gasbedrijf werkzaam zijn in staat zullen stellen hun werk zo te ver- toonde zich dankbaar voor de vernieu wing, uitbreiding en verbetering. De taak van een gasbedrijf ligt thans op een geheel ander vlak dan vroeger, toen er gas gemaakt werd en de verkoop vanzelf ging omdat iedereen gaslicht had. Dat veranderde en gas moest aan de man gebracht worden voor huishoudelijk- en industrieel gebruik. Er kwamen toonka- mers en die van Soest was aan vernieu wing toe, vooral nu de komst van het aardgas de acquisitie nog belangrijker doet zijn dan voorheen. Er zal getracht worden zoveel mogelijk gas te verkopen en omdat een toonka mer hierbij van belang is bestaat er re den om dankbaar te zijn. De heer Van de Arend dankte het gemeentebestuur voor de medewerking en aannemersbe drijf Gebr. Schuur en de onderaanne mers voor de vlotte wijze waarop gewerkt is. Bij het gasbedrijf hoopt men nu in staat te zijn gezinnen en industrie in ruime mate van dienst te kunnen zijn. De heer Van de Arend bracht ook dank namens de directeur van het bedrijf, de richten als zij dit van zichzelf eisen en het publiek verwacht. „Ik verwacht dat deze verbeterde outilage de vreugde in de arbeid zal doen toenemen". Met de beste wensen voor de groei en bloei van het gasbedrijf in het belang van de gemeenschap verklaarde de bur gemeester de toonkamer voor geopend. Hierna begaf de burgemeester zich in ge zelschap van de genodigden naar de toonkamer. Voor de tweede competitiewedstrijd moet V.V.Z. morgen naar Bussum om tegen Karboys te spelen. Uit voorgaande wed strijden is gebleken dat de gastheren een team vormen dat het accent op de verde diging legt, om van daaruit met snelle uitvallen te proberen doelpunten te ma ken. Dikwijls met succes! De opstelling van V.V.Z. is; doel J. van' Kooijachter v. d. Vekkert en v. d.i Munt; midden J. v. Kooij, H. v. Kooij en Pouw; voor Demmers, Timmer, v d. Kraak, v. d. Bovenkamp en Floor. S.E.C. 1 speelt zondag de eerste com petitiewedstrijd in Jutphaas tegen J.S.V. De opstelling is: doel Van Essen; achter Krijt en A. Hooijer; midden De Rooij, Ruttenberg en Van Breukelen; voor E. Brouwer, J. P. Brouwer, Hanasbei, Duijst en v. d. Broek. Reserves zijn Van Lim burg, Van Berkel, Dorrestein en Ver hoeve. S.E.C. 2 speelt thuis tegen Stichtse Boys 2. De opstelling is; doel v. d. Broek; achter D. Hooijer en Nuss; midden Aalberts, Rodermond en J. A. Brouwer; voor Van Rijn, Evers, De Bruin, Reijnders en Dett- mer. Reserve is R. ten Hove. S E.C. 3 speelt uit tegen Baarn 3. De op stelling is: doel Schimmel; achter De Jong en Rijkaart; midden Bazoer, De Vries en Pothoven; voor Lenarduzzi, Woudenberg, Blanken, Veldhuizen en Van Ginkel. Reserves de Bree en v. d. Linden Een Soester chauffeur had het plan op gevat enige borrels te gaan drinken. Daar was niets op tegen, want hij liet zijn auto staan en ging op de fiets. Achteraf zou blijken dat hij beter een taxi had kunnen nemen, maar dat kon hij ook niet weten. De borrel smaakte best en opgewekt ging de chauffeur naar huis. Misschien fietste hij niet helemaal recht toe recht aan, maar dat was niet zo heel erg, want hij behoorde niet tot het snelverkeer. Al fietsend kwam hij bij het hol van de leeuw, het politiebureau. Daar zou men de opgewekte drinker helemaal niet op gemerkt hebben, maar helaas is de straat aan het begin van de Prins Bernhard- laan opgebroken. Borden en hekken wij zen daarop, maar onze chauffeur dacht niet aan borden of hekken. Hij zag geen gevaar, fietste maar door en kwam te recht in een hele grote en hele diepe kuil. Ieder nuchter mens zou waar schijnlijk zijn hals gebroken hebben, maar de chauffeur mankeerde niets. Hij zag echter geen kans uit de kuil te ko men. Dat was niet erg want de politie toonde zich hulpvaardig en takelde hem uit de kuil, waarvan de chauffeur niet geweten had dat het een valkuil was. In de cel mocht hij bijkomen van de schrik en denken over kuilen die voor anderen gegraven worden. Uitbreiding van 't gebouwencomplex van de dienst van gemeentewerken is nood zakelijk door de toenemende werkzaam heden. De door de directeur van de dienst voorgestelde uitbreiding betreft een garage voor reparatiewerkzaamheden, die thans in de openlucht plaats vinden. Het gebouw zal dusdanig worden gecon strueerd dat een later eventueel nood zakelijke uitbreiding gemakkelijk tot stand kan komen. Het college van B. en W. hoopt dat de vergunning voor de bouw spoedig verleend zal worden, zo dat aan de raad voorgesteld wordt tot de bouw van de garage te besluiten. Gisteren reed een militair met grote snelheid op de Van Weerden Poelman- weg. In de flauwe bocht bij het natuur bad slipte hij en vloog uit de bocht. De militaire auto die hij bestuurde kwam tegen een boom terecht, die door de enor me klap helemaal scheef kwam te staan. De militair sloeg met zijn hoofd door de voorruit en is in zorgwekkende toe stand naar Zonnegloren gebracht. Wat zou u ervan zeggen eens een mooi kasteel te bezoeken, dat niet zo onbe reikbaar ver weg ligt? Het slot Zuylen ligt in Oud Zuylen op een afstand van 2 km van Utrecht. Het is te bezichtigen dagelijks (behalve 's maandags) van 9 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 17.30 uur, zondags alleen van 13.30 tot 17.30 uur. Behalve de oude geschiedenis die het ka steel omgeeft en de vele kunstvoorwerpen en prachtige gobelinzaal, vindt u er op het ogenblik een tentoonstelling van poppenplastieken, die meer dan de moeite waard is. Deze expositie blijft nog tot midden oktober en we weten ze ker dat u er geen spijt van zult hebben wanneer u daar een kijkje gaat nemen. In ons expositiekastje hebben we dit maal iets uit onze eigen collectie opge diept. Het zijn kleine olieverf studies van de naaste omgeving, voornamelijk aan en rond de Eem. Om hiernaar te komen kij ken hoeft u dus bijna niet te reizen, want ons kastje is zelfs wandelend te bereiken. De früitliefhebbers onder u mogen niet verzuimen zaterdag 12 september naar Tiel te gaan, waar de fruitfee en haar hofdames u een vruchtbaar corso zullen presenteren. Het zal de vierde maal zijn dat dit corso wordt gehouden. Toen Simon Vestdijk zijn befaamde uit spraak „Negentig procent van alle Ne derlandse principes is apekool" deed, heeft hij ongetwijfeld aan Staphorst ge dacht, waar ondermeer raadsleden wonen die niet in een raad thuis horen. Je mag niet zeggen, dat deze mensen gek zijn, maar ik wil toch wel zo vrij zijn in alle stilte bij mezelf vast te stellen dat ze tot de achterlijkste lieden van ons goede vaderland behoren. Enige tijd geleden beslisten deze heren dat in IJhorst, het Staphorster Hees, niet meer op zondag gevoetbald mag worden Dat is een vrij bekend geluid, dus daarom behoeven deze mensen niet achterlijk te zijn. Overigens waren er voor de oorlog vele mensen die beweerden dat je op zondag niet mag fietsen of autorijden en nu gaat nagenoeg iedereen fietsend of per auto naar de kerk, dus alles gaat over. Dat besluit van het voetballen werd ge volgd door een ander besluit. Rouveen, ook een soort Staphorster Hees, heeft een bibliotheek en die krijgt geen subsidie als bepaalde boeken niet verwij derd worden. Ook een bekend geluid als het om boeken van Jan Cremer of an dere losgeslagenen gaat, maar nu mag u raden welke boeken verwijderd moeten worden. Als u het nog niet weten mocht: Antoon Coolen, Hemmingway en Remar- que. „Ik wijs de subsidie af omdat het tegen mijn geweten gaat", zei een Staphorster raadslid. Het zou mogelijk moeten zijn zulke „ge wetensvolle" mensen de straat op te sturen en voor Staphorst een regerings commissaris met gezond verstand aan te stellen, maar dat zal wel niet gaan, want de mensen die afhankelijk zijn van de ze kolder hebben die vreemde heden zelf gekozen. KANTMAN. De heren R. ten Hove en W. den Har- tog, leden van het Soester politiekorps, vormen met negen leden van het Zeister politiekorps een sterk voetbalteam, dat op weg was naar het kampioenschap van Nederland van de Nederlandse Politie Sportbond. Zij speelden als kampioenen van het dis trict west tegen de kampioenen van zuid, noord en oost. Er moesten nog drie wedstrijden gespeeld worden en als die alle gewonnen werden dan zou het kam pioenschap een feit zijn. Helaas zijn alle illusies in rook opgegaan, want in Zeist klopten de kampioenen van het district zuid, marechaussees van de eerste divisie uit Breda, de Zeister en Soester politiemannen en zij waren het die de kampioensvlag konden hijsen. De combinatie Zeist-Soest moet nog twee wedstrijden spelen, maar die zullen waarschijnlijk niet doorgaan omdat al bekend is wie kampioen is. De nieuwe competitie is trouwens al begonnen. In de vorige wedstrijd om het kampioen schap van politie-Nederland werd mid denvoor Baams zo ernstig geblesseerd dat er waarschijnlijk een einde aan zijn voetballoopbaan gekomen is. In de wedstrijd tegen zuid was te merken dat hij als motor van de aanval heel slecht gemist kan worden. De stoot kracht was uit de voorhoede en boven dien had vooral Van Duijvenbode weinig geluk; hij miste enige opgelegde kansen. Lang hield de combinatie ondanks het sterke spel van de zuiderlingen stand, maar tenslotte werd het 1-0. Niet door een doelpunt van de aanstaande kam pioenen maar door een goal van links back Hogerwerf in eigen doel. Kort daar na scoorde de linksbuiten van de gasten en de mannen uit Breda hadden de titel behaald. Gedurende 13 jaar is mevr. A. Franse- Pondman secretaresse geweest van de af deling Eemland der Nederlandse Vrouwen Electriciteitsvereniging. Zij is nu afge treden en heeft haar taak overgedragen aan mevr. C. Klooker-De Lignie. Drie jongens klommen in de Van Wee- destraat in een boom. De veertienjarige W. K. was wat overmoedig en hij klau terde op een tak, waarvan hij de sterkte overschatte. De tak brak en kwam op de eternitplaten van de geïmproviseerde garage van de heer L. V. terecht. De jon gen eveneens. Er werden zes platen ver nield en de jongen had een gekneusde pols en een wond aan een elleboog. Hij moest door een dokter behandeld worden. De leden van de K.A.V. Soest beginnen het winterprogramma op vrijdag 18 sep tember met 'n avondmis in de Petrus- en Pauluskerk, waarna er een gezellig sa menzijn ln gebouw St. Joseph ls.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1