Welvaart van de Rus gaat langzaam omhoog Betje Wolff en Aagje Deken TOCH TOPLOOS EEN JAAR MALEISIë DERDE BLAD LUXE AUTOVERHUUR ZONDER CHAUFFEUR VAN BUUREN GARAGE STAM VOLVO - Veilig CHROESJTSJOW NAAR BONN Firma G. van de Pol <n> Planning en verdeling kloppen nog niet 60 jaar geleden stierven Zij schiepen nieuwe Nederlandse literatuurvormen Loodgieters- werkzaamheden. VOOR AL UW WIJNEN Wijnhandel BROUWER ZN. Openbare bibliotheek Soestdijk. VOOR AL UW LIKEUREN SLIJTERIJ BROUWER ZN. Renault dealer PARKGARAGE A. v. d. Hoef Tijdrede VOOR AL \N BIEREN Wijnhandel BROUWER ZN. Links uitwijken bij ingehaald worden Op 6 en 15 november 1804 stierven kort achter elkaar twee beroemde vrouwen. Samen waren zij bekend geworden, te zamen verlieten zij ook het leven. Het waren pioniers in de letteren in letter lijke zin des woords, wier namen nu nog een bekende klank hebben, maar die in de achttiende eeuw een ware op schudding verwekten. Betje liep van huis weg en ging schrijven. Gevlucht. Als vurige patri'otten waren de dames tijdens de burgertwisten van 1787 ge noodzaakt het land te verlaten en haar heil in Frankrijk te zoeken. Tijdens de revolutie hebben zij daar nog enige ma len in levensgevaar verkeerd, doch uit eindelijk kwamen zij ongedeerd maar be rooid in Den Haag terug. Hier leefden zij van de hand in de tand, totdat op 6 november 1804 Betje Wolff het tijdelijke Ondanks de langzame maar gestage groei van de Russische economie en de enorme natuurlijke rijkdommen van de Sowjet Unie (500 miljard ton steenkool en 100 miljard ton ijzererts) zijn er nog tal van punten, waarop de ingewikkelde Russische machinerie vast loopt. De theorieën over de economische gang van zaken in de Sowjet Unie zijn op de beslissende plaats - het Kremlin - wel veranderd, maar de praktijk kan hier mede nog geen gelijke tred houden. Terwijl het Kremlin dicteert, dat meer aandacht moet worden gegeven aan de produktie van welvaartsverhogende ver- bruiksartikelen, die de Rus in ieder geval een deel van de twintigste eeuwse luxe moeten geven, blijft het communistisch stelsel van produktieplanning en verde ling nog teveel haken in de oude, dog matische procedures. De weg van fabriek via winkel naar klant is in Rusland nog te vaak afgezet met borden, die naar ..planorganen" en bur- reaucratische doolhoven verwijzen. Chroesjtsjow zelf verkondigde onlangs, Steenhoffstraat 63 - Telefoon 2432 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw dat Rusland zich niet moet schamen om iets te leren van kapitalistische me thodes. Ook de Russische stedelingen weigeren vaak het oude verkoopsysteem, gebaseerd op een schaarste-economie, waarbij iedereen alles koopt, ongeacht prijs of kwaliteit, te accepteren. Gevolg is. dat de winkels in de steden regelma tig vol liggen met onverkoopbare artike len, terwijl de fabrieken blijven door gaan met de produktie van deze goede ren omdat ergens een „onderdeeltje" van „Het Plan" dit voorschrijft. Op bescheiden schaal probeert Moskou hierin nu, met behulp van kapitalistische „foefjes", verandering te brengen. Het grote Rusland heeft sinds kort welge teld tien deskundigen, die zich bezig houden met markt-conjunctuur-onder- zoek Beter iets dan niets. Moskou begint nu oog te krijgen voor begrippen zoals mode, reclame, verpakking, kwaliteit en keuze. Ook aan de produktiekant zal iets moe ten veranderen. Veel bedrijven moeten hun nodige grondstoffen een half jaar tevoren aanvragen. Het is een te star regime. Vooral omdat in de loop van een jaar de plan-opdrachten nog wel eens een verhoging ondergaan als men be merkt, dat het niet goed gaat. Overigens zal dit proces niet geheel zon der strubbelingen verlopen. Er zijn nog genoeg voorstanders van het oude, bur- JICKENFONDSUVEMNCIÊW SOESTEPBERGSESTR WEG 26 TEL '23B2 reaucratische systeem te vinden. Zo schreef de „Economische Krant": de be staande instructies moeten tot iedere prijs worden opgevolgd. Men mag het sy steem wel verbeteren, maar niet in zijn wezen aantasten". Als waarschuwing wordt hieraan toegevoegd, dat men „ze ker geen sympathie mag wekken voor schenders van de staatsdicipline." Een van de voorstanders van omscha keling, Nemtsjinow, tegelijk een van de meest vooraanstaande Russische econo men, gaf kortaf als antwoord: „dogma tische onzin". Hij bestrijdt vooral de werkwijze van het Russische planbureau een werkmethode, die in Westerse ogen even omslachtig is als de naam: „Rosglawpisj tsj esnabsby tsyrj o", probeert u het maar niet uit te spreken, tenzij na raadpleging van de dokter. Een van de interne moeilijkheden, waar mee het Sowjetsysteem nu onverwacht is geconfronteerd, is de onwil van de Rus sische arbeider. Hij ziet zijn werk niet meer als het hoogst bereikbare ideaal. Nu hem een zekere welvaart is beloofd en hij daar de eerste tekenen van ziet aan komen, wil hij er ook van profiteren. Rusland heeft zich nooit zo druk ge maakt over de wetenschap „sociologie". Tenslotte schreef Marx, dat iedere com munist gelukkig zou zijn alleen doordat hij het voorrecht had communist te zijn. Dus waarom zou je dat dan nog gaan bestuderen? Nu het allemaal niet zo best uitkomt, krijgt ook Rusland meer belang stelling voor de wetenschap, die de mens als een onderdeel van de samenleving be studeert. Er zijn zelfs al Russische socio logen, die prompt met Westersche me thoden werken. Hun eerste taak is het uitzoeken van de achtergrond van de tekortkomingen in de geestdrift van de Russische arbeider. Het eerste verschijnsel, waarmee zij zijn geconfronteerd, is de massale verschui ving op de krappe Russische arbeids markt. Duizenden arbeiders blijken en kele weken op een fabriek te werken en dan weer naar een andere te trekken. Het sociologisch onderzoek gaf als oor zaken: ruim 36 procent wegens slechte arbeidsorganisatie, bij 30 procent door door woningmisére en 23 procent wegens te lage lonen. Als eerste maatregel heeft Chroesjtsjow onlangs een algemene loonsverhoging aangekondigd. Bovendien wordt gedreigd met de instelling van een soort „Arbeidspaspoort" waarop alle goed en kwaad zal worden vermeld. De vraag is echter of dit alles voldoende is om de jongere generatie Russische arbei ders, met haar felle hekel aan rang verering en kuiperij, tevreden te stellen. Het klimaat in Moskou is blijkbaar bar ongezond. Niet alleen voor de bestrij ders van het communisme, doch ook voor de rode leiders zelve. Eerst was het Maurlce Thorez die vele jaren in Rusland doorbracht, waarbij als motief een ziekte werd opgegeven. Het verblijf duurde zo opzienbarend lang, dat de anti-communisten in Frankrijk al plakkaten op de muren plakten met het opschrift „Bevrijd Thorez". Op 12 juli van dit jaar stierf hij in de Krim. Op 21 augustus j.1. is hij zeer onver wacht gevolgd door de Italiaanse leider der communistische partij Palmiro Tog- liatti. Het was een gematigde figuur, die beter doordacht dan vele van zijn col lega's, maar reisde toch naar Rusland En nu wordt dan bekend, dat de voor zitster van de Amerikaanse Communis tische Partij, Elisabeth Flynn. die gezond naar Moskou vertrok, aldaar plotseling wegens ziekte is gestorven. We zien met belangsteling de komende topconferentie van de rode leiders te Moskou tegemoet. De Maleisische Federatie die officieel 'n jaar bestaat (in feite is zij, vooral door toedoen van de tegenstanders van dit Aziatische staatskundige bouwwerk enke le weken na de 31ste augustus 1963 ln werking getreden), wordt sinds kort rechtstreeks bedreigd door Indonesië, dat samen met de Philippijnen van het be gin af vijandig tegenover de schepping van premier Rachman heeft gestaan. Enkele weken geleden zijn de eerste In donesische infiltranten aan land gegaan en men moet vrezen dat nog wel meer landingen in Maleisië zullen volgen, al beweert Djakarta dan ook bij hoog en laag dat zij het gevolg zijn van particu lier initiatief en geen onderdeel van Soe- karno's „confrontatiepolitiek" die er op gericht is Maleisië te „verpletteren". Toch behoeft men zich in de Maleisische hoofdstad Koeala Loempoer geen al te grote zorgen te maken, al zijn de feeste lijkheden ter gelegenheid van het een jarig bestaan der federatie gepaard ge gaan met extra voorzorgsmaatregelen. Stekende doornen. De grootste troef, die Indonesië zou kun nen uitspelen, is immers geen bewapende aanval. Daartoe is het niet op grote schaal in staat en bovendien zou het daarmee een rechtstreeks tussenbeide komen van Engeland en de Verenigde Staten riskeren. Men mag evenwel wel aannemen dat In- donesië's vijandige houding juist in be langrijke mate wordt bepaald door er- genis over de nog steeds durende Angel saksische invloed in zuidoost-Azië. Men denke in dit verband aan de aanwezig heid van de Amerikaanse Zevende Vloot ln Aziatisch gebied, aan de Britse be langen bij het ontstaan en voorbestaan VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 11 SEPTEMBER 1964 van Maleisië en aan de Amerikaanse aanwezigheid in Zuid-Vletnam. Wat Soekarno beoogt - en dat heeft hij nog kortgeleden op niet mis te verstane wijze uitgesproken - is een Aziatische op lossing voor Aziatische problemen en niet een botsing tussen oost (commu nistisch China) en west (de Verenigde Staten) op Aziatisch terrein. Meer verdeeldheid Een belangrijker troef voor Indonesië zou zijn, wanneer de pogingen om ver deeldheid tussen de Chinese en Malei sische bevolkingsdelen van Maleisië te brengen met succes zouden worden be kroond. In juli van dit Jaar heeft het er even op geleken dat in Singapore de be staande spanningen tussen de grote en veelal economische krachtige groep Chi nezen en de zwakkere minderheid der Ma- leise bevolking tot een Maleisië verzwak kende explosie zouden komen. Maar de gemoederen zijn weer bedaard. Maleisië heeft zich in het afgelopen jaar in een flinke economische bloei mo gen verheugen De werkloosheid ln de vier delen (Malakka, Singapore, Sabah en Sarawak) is gering, de persoonlijke in komens zijn gestegen, de uitvoer heeft zeer bevredigende resultaten. In april heeft Rachmans alliantiepartij 'n ruime verkiezingsoverwinning behaald, die de veronderstelling wettigt dat de ko mende vijf jaar Maleisië's stabilisering door Engeland en de V.S. moeilijk door Indonesië zal kunnen worden onder mijnd. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 Nieuwe aanwinsten. Romans. Andrzejewski, As en diamant. Augustiny, Ga heen en verkondig. Ba- ratz, Dorp aan de Jordaan. Böll, Me ningen van een clown. Borstlap, De verborgen zeestraat. Daisne, De trein der traagheid. Van der Eb, De overval. Hall, Geen storm in december. Van Kampen, Runamara. Murdoch, Op zand gebouwd. Renes-Boldingh, Vrou we Rixt van Ameland. Simenon, Het bloedspoor in de sneeuw. - De deur. - Maigret en de gangsters. - Maigret en de moord op de Quai des Orfèvres. Maigret schiet tekort. - De oude dame. West, In de schoenen van de visser. Boeken over allerlei onderwerpen. Arnau, Het oog der wet; vervolging der misdaad in alle tijden. Von Balthasar, De mo derne mens op zoek naar God. Berg, EIKENLAAN I - SOEST - TELEF. 4685 Liegen met en zonder opzet. Dietz, Schering en inslag. 't Hart, De ander als medespeler. Howard, Frank Bueh- mans geheim. Jelles, Ik kan hand werken. Koscb en Müller, Wat vind ik daar?paddestoelen-bessen-kruiden. Larsen, Atomen regeren de toekomst. Marlet, De psychiater en zijn praktijk. Oldenziel, Kruissteekjes. dl. 1. Oud en Wijsenbeek, Mondriaan. Schubert en Lapp, Straling met stralingsgevaar. Stern, Zó verdient men de sporen. Tendeloo, De bromfiets. Waterink, Moeder en haar opgroeiende kinderen. Weïl, Wachten op God. Weinreb, De bijbel als schepping. In 1782 verscheen er bij de uitgever E. Bakker een boek getiteld „Historie van mejuffrouw Sara Burgerhart", geschreven door wed. ds Wolff en A. Deken. Met dit werk brachten de twee harts vriendinnen Betje Wolff en Aagje Deken haar eerste roman uit, die een ommekeer betekende in de toenmalige Nederlandse literatuur. De lectuur die aan het einde van de achttiende eeuw in ons land werd gele zen, was grotendeels vertaald, aangezien men meende dat vaderlandse pennen niets behoorlijks konden leveren. Binnen- zowel als buitenlands werk was in die tijd hoofdzakelijk van beschouwende, mora liserende aard, droog, dor en zoet. Het was langdradig en slecht gecomponeerd, de karakters waren dorre verzinsels die niet tot de lezer spraken, kortom taai en moeilijk verteerbare kost. Hiermede hebben de dames Wolff en Deken gebroken. De roman die zij brach ten getuigde van een levenslust en een levensechtheid, die men in die tijd niet kende. Het werd een revolutionair werk EN STERKE DRANKEN VERHUUR VAN SERVIES. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 dat de stoot gaf tot een algehele ver frissing. Voor deze doorbraak in de literatuur waren zij de aangewezen typen. Zij wa ren niet bang de dingen bij de naam te noemen, innig religieus, gevoelig, menslievend, gezegend met een scherpe opmerkingsgave en een goed gevoel voor kunst. Eén van de belangrijkste gaven, waarover zij beschikten, was wel haar diepgaande mensenkennis, die hen in staat stelde de karakters hun levensecht heid te geven, die haar romans zo le zenswaardig maken. Van huis weggelopen. Dat zeker Betje Wolff onbeschroomd was, moge blijken uit haar levensgeschie denis, die nogal roerig is geweest. Deze past geheel bij een vrouw met een der gelijke briljante en actieve geest, die zich niet wenste te voegen in het harnas van nederigheid, conventie en valse schijn waarin de vrouwen uit die tijd werden geperst. Zij werd in 1738 in Vlissingen geboren Nog slechts zeventien jaar oud liep zij met een vaandrig van huis weg en ont trok zich aan het gezag van haar ouders. Natuurlijk kon de wereld dat niet ge dogen en zij werd - zoals dat heette - „op het klappert] e gezet" van de gere formeerde gemeente en onder „censuur" gesteld. De burger wees haar met de vin ger na en het leven moet voor het jonge meisje niet gemakkelijk zijn geweest. Op jeugdige leeftijd begon zij reeds met het uitgeven van gedichten en ook dit wekte de ontstemming van de burgers op, want geen nette jongedochter schreef verzen. Maar zij liet er zich niet door intimideren. Renault R 8 van f 5595,af Renault Dauphlne van f 4995,af Renault R 4 van f 3995,— af. Nieuwerhoekplein 1 - Soestdijk Telefoon 2850 Haar tijd vooruit. De jeugdige Betje huwde met de bijna dertig jaar oudere dominee Wolff. Het huwelijk van deze twee mensen bleef ge speend van liefde, doch werd bezield door begrip en hartelijkheid. De zoveel oudere dominee heeft veel te stellen gehad met zijn onstuimige vrouwtje, dat van het leven hield en er van wenste te genieten. Op feestjes was zij altijd present en zij schroomde niet de kokette te zijn, zonder ooit in het onoorbare te vervallen. Zo leefde zij als het ware aan de grens van de norm die men in die tijd voor de fatsoenlijke vrouw stelde en wij, het nageslacht, noe men haar te modern, te vooruitstrevend voor haar tijd. Toen de dominee, na een huwelijk van achttien jaar, stierf, ging Betje met haar trouwe vriendin Aagje Deken, een boe rendochter uit Amstelveen, samenwonen en van die tijd af dateert de samenwer king en het publiceren van haar romans. Het bleef niet bij de roman „Sara Bur gerhart", ook „Willem Levend", „Abra ham Blankaart" en Cornelia Wildschut" verschenen van haar hand, alle boeken die oorspronkelijk en fris waren en een ommekeer teweeg brachten in het lite raire leven van die tijd. Amallalaan 19/21 Baarn Telefoon 02954 - 2323 met het eeuwige verwisselde, slechts negen dagen later gevolgd door haar hartsvriendin Aagje Deken, die reeds ge ruime tijd sukkelende was. Op 15 no vember van dat jaar sloot ook zij voor goed de ogen en waren tweebelangrijke Nederlandse romanciers uit het leven verdwenen. Dinsdagavond a.s. houdt ds Abma, Ned. Herv. predikant, lid van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal, een tijdrede in de kleine Rembrandzaal, Rembrand! 11. Over het algemeen is het bericht dat de Russische premier, Chroesjtsjow, een be zoek zal brengen aan de bondsrepu bliek om besprekingen te voeren met kanselier Erhard in het westen, met in stemming begroet. Men kan Chroesj tsj ows tocht naar de Westduitse hoofdstad, voorbereid door zijn schoonzoon Adzjoebei (die zich al in lovende zin over west-Duitsland had LIMONADES enz. Steenhoffstraat 64 Telefoon 2551 uitgelaten) zien in het licht van de lang zaam tussen oost en west intredende ontspanning. Het grote voordeel van de ontmoeting Chroesj tsj ow-Erhard is vooral gelegen in de omstandigheid, dat Erhard zijn Rus sische collega nog eens onder vier ogen duidelijk kan pogen te maken, dat het met het Westduise .revanchisme", waar voor Rusland zo beducht is, wellicht niet zo'n vaart loopt. Bovendien kunnen beide mannen openhartig van gedachten wis selen over het precaire onderwerp van de Duitse hereniging. Evolutie. Niet dat op dit punt van Russische zijde veel positiefs is te verwachten, maar Er hard zal toch wellicht in staat zijn Chroesjtsjow uiteen te zetten hoe de Duitse politiek na het tijdperk van Ade- nauer langzamerhand geëvolueerd is. Nog pas vorige week heeft de Duitse mi nister van buitenlandse zaken, Schröder, er immers met nadruk op gewezen dat men de Duitse éénwording - nog steeds punt één van Bonn's buitenlandse poli tiek - wilde trachten te bereiken binnen de algemene politiek van toenadering en ontspanning en niet die ontspanning als resultaat wilde zien van Duitslands her eniging. Dit laatste verklaart dan ook, waarom president De Gaulle en zijn poütieke wa penbroeder ex-kanselier Adenauer (nog steeds als voorzitter van de christen de mocratische unie een der groten van het Duitse politieke toneel) het bezoek van Chroesjtsjow met nauwelijks verholen misprijzen tegemoet zien. Vriendelijkheid? De Gaulle's streven om druk uit te oe fenen op Moskou door nauwe toenade ring te zoeken tot de bondsrepubliek, waar hij destijds Adenauer geheel aan zijn zijde vond, wordt nu doorkruist door het „vriendelijke" gebaar van Chroesjt sjow, al is dat dan zogenaamd een „te genbezoek" voor dat wat Adenauer in 1955 aan Rusland bracht. Het bericht dat De Gaulle naar Moskou is uitgenodigd en in Frankrijk circu lerende geruchten dat Parijs bezig is nu het twintig jaar geleden gesloten Frans- Russische vriendschapsverdrag wat op te poetsen, kunnen deze pil nauwelijks ver gulden. Wat niet te verdoezelen valt is, dat de Frans-Duitse betrekkingen, zoals zij ver ankerd lagen in het tussen beide landen gesloten vriendschapsverdrag, opnieuw een deuk hebben gekregen. Hoe men deze deuk weg zal willen werken, moet nog worden afgewacht. Doch ook voor Chroesjtsjow begint een tijd van moeilijk koorddansen. Eens te meer haalt hij zich het Chinees-commu nistische verwijt op de hals de commu nistische zaak door zijn „revisionisme" aan het westen te verraden. En het is mogelijk dat op het vooroverleg dat Mos kou op 15 december wil laten beginnen ter voorbereiding van een communisti sche topconferentie, volgend jaar, de Eu ropese communisten Chroesj tsj ows ma noeuvres zullen pogen uit te buiten door hun banden met Moskou iets losser te maken. Zou de man, die door de grote zwarte auto naar de middenberm wordt ge drukt, zijn wagen nog in bedwang kunnen houden Het is te hopen van wel, anders wordt er weer een middenberm-ongeluk aan de lange lijst toegevoegd. Veel van dergelijke ongelukken op de autosnelwegen vinden er hun oorzaak in, dat inhalende auto's van de weg worden gedrongen door plotseling naar links uitwijkende voertuigen. „Links uitwijken bij ingehaald worden" is één van de ernstige fouten, die het Verbond voor Veilig Verkeer en de Surveil lance-groep Auto Snelwegen van de Rijkspolitie (beter bekend als de „witte Porsche patrouilles") in hun gezamenlijke Actie Zwarte Zes bestrijden. Om ongelukken te voorkomen is het noodzakelijk alvorens men gaat inhalen er door middel van zijn spiegels goed van te overtuigen, dat de achter liggende linkerweghelft vrij is.

Soester Courant | 1964 | | pagina 9