Wethouder K. de Haan gehuldigd Vroege ooievaar HET OOG GERICHT OP ZWART-WIT. S.E.C. won Zilveren erepenning van de gemeente Soest ontvangen. Record aantal bezoekers natuurbad Nieuwe ziekenauto Schadevergoeding DINSDAG 15 SEPTEMBER 1964. 43c JAARGANG No- soesteriTourant Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.4» - per post 1 2.75. UITGAVE DRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 2SA SOEST TELEFOON 2566 GIRO 126156 wwmawAVMA OilUE.au VWO QliK rgemeester mr. S. P. Baron Bentinck betoon te verrichten heeft en hoev >lHn ootorHo rrm rtrrrnn ti t /-4 one /4 a *»Aon*\t 1 r\ ii j i -ju Burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck deelde zaterdagmorgen tijdens de receptie weike in gebouw Eltheto gehouden werd ter gelegenheid van het feit dat wet houder K. de Haan 25 jaar raadslid was, mee, dat het college van B. en W. - uiteraard in afwezigheid van de heer De Haan - besloten had hem de zilveren erepenning van de gemeente Soest toe te kennen. Op uitnodiging van de heer Lagerwerf, bestuurslid van de afdeling Soest van de Partij van de Arbeid, die deze receptie aanbood, voerde de burgemeester als eer ste het woord. Hij sprak de jubilaris en zijn vrouw toe, terwijl deze gezeten wa ren tussen de bestuursleden van de af deling. De burgemeester noemde een jubileum in een loopbaan de illustratie zoals men die van een boek kent. Men staat er wat langer bij stil en men is in staat tot een terugblik te komen. In een donkere periode werd de heer De Haan lid van de raad. Hij had getoond belangstelling voor de politiek te hebben en hij had zich ongetwijfeld zorgen ge maakt over het politieke gebeuren in Soest. Veel wat gedaan werd had zijn goedkeuring niet en graag wilde hij mee helpen het beter te doen. Kort na de oorlog werd de jubilaris tot wethouder benoemd en hij is dit nu 18 jaar. Achttien jaar heeft de burgemees ter met hem samengewerkt en hij dank te hem voor de wijze waarop hij zijn taak vervuld heeft. Hij zag de dingen nooit zwart-wit, maar hij merkte scha keringen op en bepaalde aan de hand daarvan rustig en weloverwogen zijn oordeel. Hierdoor is hij voor het college van B. en W. altijd bijzonder waardevol geweest. Zijn enorm geheugen en grote kennis van Soest waren hem hierbij tot steun. De burgemeester dankte de jubilaris na mens het college, bood hem de zilveren eremedaille aan en deed de toezegging flat hij van de leden van het college als blijk van waardering en vriendschap 'n boek naar eigen keuze zal ontvangen. Mevrouw Polet sprak namens de fractie van de P. v. d. A. in de gemeenteraad, die zij leidt. Zij wenste de jubilaris ge luk met de onderscheiding en dankte hem voor de wijze waarop hij met de fractie samenwerkt. Dat is niet zo heel gemakkelijk, want terwille van het col lege moet hij een zekere afstand van de fractie houden. Mevrouw Polet dankte mevrouw De Haan voor de wijze waarop zij haar man bij zijn werk terzijde staat en bood een ge schenk aan. Gemeentesecretaris J. J. J. M. Festen sprak namens de ambtenaren van de se cretarie, het kantoor van de gemeente ontvanger, de afdeling sociale zaken en de huisvesting. Hij wees er op dat de wethouder veel werk heeft verzet als lid van het college gedurende vele jaren. Dagelijks werkte hij prettig samen met de ambtenaren. Er is eens een controverse geweest, maar die veranderde niets aan de situatie, want de wethouder toonde zich een spor tief verliezer. Grote aandacht is er door de jubilaris steeds aan het onderwijs en maatschap pelijke zorg besteed en veel deed hij voor de Soester gemeenschap. Weinigen willen zich voor dit veeleisende werk in zetten en er is al sprake van het kiezen van wethouders buiten de gemeenteraad, maar in Soest is dat niet nodig, want de Soester wethouders zijn uitstekend. „Het loopt tegen de begroting, maar nie mand behoeft te denken dat er sprake is van omkoping als ik U namens de ambtenaren een fototoestel als geschenk aanbied", aldus de heer Festen, die dit aan de jubilaris overhandigde en hem toewenste dat hij nog vele jaren wethou der en raadslid zal zijn. De heer H. J. van Hal sprak de dank van de besturen der bijzondere scholen uit. Die dank geldt de hulp bij alle mo gelijke problemen. Door het werk van de jubilaris neemt Soest op onderwijsgebied een vooraanstaande plaats in. Vervolgens sprak de heer Van Hal als hoofd van de afdeling sociale zaken van het gemeentehuis. Als schooljongen plak te de jubilaris tegen de verkiezingstijd affiches en de spreker deed dit ook. Die affiches hadden een verschillende tekst, maar dat heeft niets afgedaan aan de 25 jaren van goede samenwerking. Er staan grootse plannen op stapel en de heer Van Hal sprak de wens uit dat deze uitgevoerd zullen worden onder leiding van de heer De Haan. Hij kan daarbij rekenen op de steun van de ambtenaren. De heer A. G. Hilhorst sprak namens Maatschappelijk Hulpbetoon. Hij bracht in herinnering hoe de heer De Haan 25 jaar geleden als korporaal in de tijd van Kobus Kuch leefde. Kort daarna zag hij in dat zijn roeping niet bij het hand werk maar op het sociale vlak lag. Slechts ingewijden weten hoeveel werk een voorzitter van Maatschappelijk Hulp betoon te verrichten heeft en hoeveel wijsheid en kennis dit werk vereist. De doodgewone man in moeilijkheden kan bij de heer De Haan terecht. Onder een nuchter uiterlijk verbergt hij een warm hart en liefde voor de gemeenschap. „God geve dat u nog vele jaren ln het belang van de Soester gemeenschap en van iedereen die ln nood verkeert zult kunnen werken", aldus de heer Hilhorst, die een electrische klok aanbood. Dr. G. de Vos sprak namens het Alge meen Ziekenfonds Amersfoort en omstre ken. De heer De Haan is employé van dit ziekenfonds. Het wethouderschap vergt steeds meer tijd en ten dele gaat dit ten koste van de tijd van het zieken fonds, dat dit accepteert omdat een wet houder nu eenmaal meer voor de ge meenschap kan doen dan een employé van een ziekenfonds. Dr. De Vos uitte zijn bewondering voor het feit dat de heer De Haan dit zolang heeft kunnen en willen doen. Tenslotte wenste de heer A. H. Higlers, oud-voorzitter van de afdeling Soest van de P.v.d.A. de jubilaris geluk. De heer De Haan toonde zich in zijn De heer W. Kuijpers sr. vertegenwoor digde met de heer B. H. v. d. Brandt de bejaardenvereniging Rustenburg. Hij sprak de wens uit dat de heer De Haan spoedig getuige zal zijn van de bouw van het bejaardencentrum waar voor hij zoveel gedaan heeft en waarop de bejaarden nu al zo lang wachten. „Moge dit de bekroning zijn van uw streven de bejaarden op verantwoorde wijze te huisvesten", aldus de heer Kuij pers. De heer J. Nooder, 85 jaar, was 35 jaar geleden de initiatiefnemer voor de bouw van het Soester natuurbad- Hij sprak namens het stichtingsbestuur waarvan de heer De Haan voorzitter is. Veel hebben de heren De Haan en Peet voor het bad tot stand gebracht. De heer Nooder was van mening dat het de heer De Haan tot eer strekte dat hij altijd dezelfde gebleven is en hij sprak de wens uit dat hij nog vele jaren in functie zal zijn en bij zijn werk door zijn vrouw gesteund zal worden, zoals dit thans het geval is. De heer J. H. Hom sprak namens de fractie van de K.V.P. omdat de heer A. P. Hilhorst verhinderd was. Hij wens te hem van harte geluk met het unieke jubileum, waaraan zeer veel werk voor afgegaan is. Hij sprak de wens uit dat hij nog lang op dezelfde wijze zal mo gen werken in het belang van de Soester bevolking. De heer J. van Neerbos sprak namens het openbaar onderwijs dat de heer De Haan zeer na aan het hart ligt. Hij heeft een goede kijk op het onderwijs, waarvan hij vindt dat het aan de leer lingen „verkocht" moet worden. De heer Van Neerbos dankte hem voor zijn steun in zaken die het openbaar onder wijs betreffen en stelde hem namens de leerkrachten van dit onderwijs een ge schenk in het vooruitzicht. Wethouder T. Harteveld van Utrecht sprak als voorzitter van het gewestelijk bestuur van de P.v.dA. De loopbaan van de heer De Haan begon met wei nig perspectieven in 1939. Die kwamen pas in 1945, na de bevrijding. Thans heeft een wethouder van Soest een func tie die nagenoeg een dagtaak omvat. Het is een dienst aan de gemeenschap die grote offers vraagt. Uit de bereid heid een dergelijke taak te vervullen blijkt het verantwoordelijkheidsgevoel ten opzichte van de gemeenschap. De heer Harteveld dankte de heer De Haan voor zijn werk als voorzitter van de afdeling Soest van de Partij van de Arbeid. Het is een moeilijke combinatie die hij aankan. De voorzitter van het gewestelijk bestuur sprak de wens uit dat de voorzitter van het plaatselijk be stuur nog lang in functie zal blijven. De heer p. Grift sprak namens de A.K.B.B., waarvan de heer De Haan lang geleden lid was en tot 1938 bestuurs lid Hij was vergezeld van de heer A. Bast die een enorme mand met fruit aanbood. dankwoord verrast over de wijze waar op de receptie verlopen was. Hij had niet gedacht aan een vloed van mooie woorden en geschenken en helemaal met aan de eremedaille, waarvoor hij dank bracht, maar aan het even rusten op een mijlpaal met de bedoeling dan weer verder te gaan met het werk. Kort na de donkerste periode van de Soester raad was de heer De Haan lid geworden. Hij deed het niet in de eer ste plaats als gevolg van kritiek maar met de gedachte het anders te willen doen. Toen schandaaltjes en het af vangen van vliegen, nu samenwerking van de fracties in het belang van de gemeenschap. De heer De Haan is eertijds gekozen als vertegenwoordiger van de vakbewe ging. De band tussen de partij en de vakbeweging is thans gelukkig met meer zo hecht als toen, al is het goed daj er raakvlakken bleven. De jubilaris beantwoordde alle spre kers en braaht dank voor de woorden en geschenken. Hij sprak met voldoening over de goede samenwerking tussen het gemeentebestuur en de schoolbesturen. Het enthousiasme van de bejaarde heer Nooder achtte hij een prima stimulans om met het werk voor het natuurbad door te gaan, maar als voorzitter van de P.v.d.A.-Soest ziet hij liever spoedig een ander dan zichzelf, want men kan van het goede teveel krijgen en een mens is nu eenmaal niet van elastiek. Dank voor de goede samenwerking van de fractie en een bijzonder woord van dank aan het bestuur van het ziekenfonds dat hem in staat stelde de combinatie vol te houden. Het is goed als men onafhanke lijk van de gemeente kan blijven. Sprekend over de ontwikkelingsgang van Soest zei de wethouder dat niet alleen aan morgen maar ook aan overmorgen moet worden gedacht, wil men niet de kans lopen uit de pas te raken. Er is nog heel veel te doen. Het slotwoord van de jubilaris was be stemd voor alle leden van alle gemeen teraden in ons land. Hij gaf het ad vies ervoor te waken dat van de be voegdheid van de raden als hoofd van de gemeenten steeds meer afgeknabbeld wordt door het vrijwillig uit handen geven van verantwoordelijkheid. Hierna drukten honderden de wethouder en zijn echtgenote de hand. Het natuurbad is gesloten nadat 290.185 zwemlustigen het in het voorjaar en de zomer van 1964 bezochten. Hierbij zijn niet de ongeveer 10.000 bezoeken van schoolzwemmende kinderen, evenmin de bezoekers van de wedstrijden en zij die uitsluitend het restaurant bezochten. Het vorig jaar was het aantal 193.114. Het was een rekord dat nu met bijna 100.000 overtroffen is. Er is een nieuwe ziekenauto voor de afdeling Soest der E.H.B.O. besteld omdat de Volvo, die thans 4 jaar in gebruik is, te klein is. Het is de vijfde auto sinds de afdeling in januari 1931 de eerste auto in gebruik nam. Dat was een Studebaker, die gevolgd werd door een Ford. In 1938 werd een grote Packard aangeschaft die 22 jaar dienst deed. Daarna kwam de Volvo, die slechts vier jaar in gebruik is en nu komt er een auto die door zijn grootte beter aan de eisen zal kunnen voldoen dan de Volvo. De Soester afdeling is de enige van de E.H.B.O. in ons land die een eigen ziekenauto exploiteert. Dat deze auto in een behoefte voor ziet büjkt onder meer uit het feit dat ongeveer vijfhonderd ritten per jaar gemaakt worden. Nagenoeg iedere dag moet voor een ongeluk uitgerukt worden. De heer C. Klomp is thans chauffeur van de auto. Hij en zijn assistent zijn gediplomeerde E.H.B.O.-ers. Wijlen de heer G. Klomp reed de auto meer dan twintig jaar. Het perceel grond van 3000 m2, gelegen aan de Nieuweweg, was eigendom van de heer H. J. Hilhorst en het werd gepacht door de heer J. G. Tolboom. Deze heeft de gemeente, de huidige eigenaar van de grond de verzekering gegeven dat hij medewerking zal verlenen aan de ont binding van de lopende pachtovereen komst. Hij ontvangt hiervoor een schade loosstelling van 9800, Addie de Jager en Hans van Rouwendaal zijn vrijdag getrouwd en terwijl zij eerst in plechtige stemming waren tijdens de huwelijksplechtigheid en later in vrolijke stemming in gebouw De Rank hebben vaardige mannenhanden ervoor gezorgd dat de ooievaar vast de woning Steen- hoofstraat 57 betrok. Toen het jonge bruidspaar na het feest thuiskwam stond de kinderleverancier naast de dakgoot te wachten. De pensiongasten Buitenhuis, Dedden en v. d. Worp hebben voor deze snelle ooievaar gezorgd en ze hadden evenveel pret in de affaire als het jonge bruidspaar. Tijdens de receptie welke gehouden is ter gelegenheid van het feit dat wethouder K. de Haan 25 jaar raadslid is, heeft de burgemeester het in de jubilaris ge prezen dat hij de zaken niet zwart-wit zag, maar oog had voor schakeringen. Dat is inderdaad te prijzen, maar het it jammer dat op ander terrein het zwart-wit niet wat meer toegepast is, want dat zou ons veel ellende hebben bespaard. Zo zag de tekenaar L. J. Jordaan voor de oorlog de affaire Hitier figuurlijk en letterlijk zwart-wit, want op papier beelde hij de Germaanse Führer altijd af als rover, mooordenaar, beul of wat voor ander onverkwikkelijk mannetje ook en achteraf bleek maar al te zeer dat hij gelijk had en niet de mannen die de schakeringen zagen. Hitier verdween en bij een zwart-wit be kijken van de zaak zouden de Ameri kanen en hun bondgenoten min de Rus sen tegen elkaar gezegd kunnen hebben dat er nu ook nog even afgerekend moest worden met de mannen in het Kremlin, maar we hadden teveel oog voor schakeringen en kregen een Stalin- laan. In Hongarije was het al niet veel beter. Bij een zwart-wit-visie zou de vrije we reld onherroepelijk ingegrepen hebben, maar de schakeringen stelden de Russen in staat hun streken uit te voeren. Drie jaar geleden werd de Berlijnse muur opgericht en weer ontbrak de zwart-wit- visie, die dit voorkomen kon. Als Ameri kaanse tanks de muur aan pulver gere den hadden dan zou er evenmin iets ge beurd zijn als twee jaar geleden toen president Kennedy de zaak Cuba heel duidelijk in zwart en wit zag, niets van schakeringen wilde weten en de Russen de toezegging deed dat hun schepen on herroepelijk in de grond geboord zouden worden als ze naar Cuba gingen. Ze wer den niet in de grond geboord want ze durfden niet naar Cuba te gaan. Het is prettig dat we in Soest een zilve ren wethouder hebben die schakeringen ziet, want dat is hier een verdienste, maar het is jammer dat de laatste dertig jaar op internationaal politiek terrein veel te veel op schakeringen gelet is. KANTMAN. Met angst en beven gingen vele leden en supporters van S.E.C. zondag naar Jutphaas waar op een nieuw terreinen- complex tegen J.S V. gespeeld moest wor den Die angst gold in de eerste plaats het keepersprobleem en in de tweede plaats de weinig vertrouwen wekkende voorhoede. In Jutphaas was echter helemaal geen keepersprobleef want Van Essen deed het uitstekend. In de voorhoede was Duijst de grote uitblinker, rechtsbinnen J Brouwer deed het goed, de buiten spelers E. Brouwer en v. d. Broek iets minder en Hanasbei viel wat tegen, maar dat was allemaal niet zo erg, want S.E.C. won. Ruttenberg had al dadelijk pech toen hij een bal keihard tegen zijn maag kreeg, maar hij kon opgelapt worden. Van Es sen liet al direct zien dat hij heel wat goeds van plan was toen hij klemvast optrad bij een aktle van rechtsbuiten v. d. Heuvel. S.E C. mocht een paar corners nemen maar die leverden niets op omdat de Jutphase spelers veel langer waren dan de Soesters. J.S.V. kreeg op wat gelukkige wijze de leiding. Ruttenberg wilde de bal terug spelen, hij trapte in de grond en mid- voor Werkhoven schoot toe en scoorde het eerste doelpunt. S.E.C. kwam met enige gevaarlijke aanvallen. Van de Broek schoot goed maar keeper Van Stralen hield de bal. Na de hervatting kreeg Duijst een fraaie schietkans, maar hij gaf de bal af. Kort daarna kreeg hij de bal van Van Breu- kelen. Hij maakte een schijnbeweging, bracht hiermee de keeper uit zijn even wicht en loste zo'n hard schot dat Van Stralen de bal waarschijnlijk niet zag. S.E.C. werd nu sterker. Na een half uur werd Duijst tussen twee spelers geman geld. Er mocht een strafschop genomen worden en De Rooij nam deze. Feilloos plaatste hij de bal in de rechter hoek. Groot gevaar dreigde er in de 42ste mi nuut voor S.E.C. Middenvoor Werkhoven was doorgebroken. Hij kwam op Van Es sen af en de gelijkmaker leek niet te voorkomen. Kundig en moedig stortte Van Essen zich op de bal en de voeten van de Jutphase middenvoor en daar mee won hij de wedstrijd voor S.E.C. Nee, van een keepersprobleem was zon dag echt geen sprake.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1