HEBT UAL EEN SPAARBANK BOEKJE Hindelopen anno 1225 NUTSSPAARBANK GEKLEURDE BEGRAFENISSEN TWEEDE BLAD ''*2A Krabbels van Knelis. Oud Zuiderzeestadje met een rijk, romantisch verleden BATENBURG's Erkende Auto- en Scooterrijschool In onze collectie BRILMONTUREN Fa. D. F. VOIGT B.D.C.-handbal Collecte „Het Zonnehuis" Uitslagen van S.E.C. Jeugd speelde gelijk TELEF BRANDWEER 3 3 3 3 POLITIE TEL 4444 Eiermarkt. Hees won Olympia liep Tennis om het kampioenschap van Soest Clubkampioenschap Duinkikkers We staan in een stadje met een rijk verleden. Een handjevol roodgedakte huizen, rondom een spits kerktorentje geven Hindelopen, dat aan drie zijden is omgeven door de zee, het aanzien van een keurig plaatsje. Het moest da teren van 1225. Vele smalle grachtjes kronkelen door het schilderachtige plaatsje dat omzoomd is door een brede groene gordel, de oude zeedijk, waarachter het water glinstert van het IJsselmeer Aan de noordkant strekken twee hoofden zich uit in zee om het gezellige kleine haventje, waarin verscheidene Friese tjalken en jachten thuishoren, te beschutten tegen de soms nog ruwe golven. De blauw-wit geschil derde motorreddingboot „Arthur", die dit mede door de vierde Engelse oorlog en de Franse overheersing. De samenle ving tussen Hindelopen en Amsterdam was uiterst moeilijk, de scheepvaart liep sterk terug en ook het aantal huizen in het stadje slonk zienderogen. Een gro te verwoesting werd ook aangericht door een dijkdoorbraak tussen Hindelopen en Staveren, waarvan we thans nog platen in het museum kunnen bewonderen. Ruim een eeuw lang bleef Hindelopen het doelwit van vele antiquairs en ver zamelaars zodat men belangstellenden in het jaar 1906 naar musea in Leeuwar den, Düsseldorf, Neurenberg en Berlijn moest verwijzen om nog een Hindeloper kamer te kunnen bewonderen. In 1919 werd het mogelijk om door een i Vanaf het leugenbankje hebben de oude schippers een prachtig uitzicht over de haven en de onafzienbare watervlakte van de voormalige Zuiderzee. niet op station ligt, bewijst dat ook het IJsselmeer, al bestaat het dan niet meer uit zoutwater, toch nog bij stormwreer de gevaren van de verraderlijke zee met zich meebrengt. Gesprek op de leugenbank. Daar weet de oud-schipper van de Hin deloper reddingboot over mee te pra ten. We troffen deze gezellige oude baas aan op de haven bij het leugenbankje. Zijn verweerde zeemansgezicht, waarop GedlpL A.B.A.N,-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (0 2955) U wordt gehaald en gebracht. trots de pet met het gouden gezagvoe- dersembleem van de K.N.ZH.R.M. prijk te, sprak boekdelen over zijn prachtige maar zware loopbaan bij de reddings maatschappij Schipper Muider heeft nog gevaren op een roei-reddingboot. Met meer dan 6 verschillende boten heeft hij reddingen verricht, waarvoor hij vele onderschei dingen heeft ontvangen. Hij noemde een paar namen waarvan enkelen ons be kend voorkwamen. De C. A. den Tex, de Zeemanshoop en de Arthur. Het was een slag voor de heer Mulder, dat de door hem genoemde opvolger, kort na zijn indiensttreding als gezag voerder op een reddingsboot, het leven verloor. Ook hij was een goed schip per, een zeeman van de oude garde, die vele jaren als opstapper met hem mee was gevaren. Gemiddeld moest de Hin deloper reddingboot zo'n 10 keer per jaar uitvaren naar een in nood verkerend schip, waarbij vele reddingen zijn ver richt. Voorstad van Amsterdam. De Hindelopers herinneren er aan dat zij eeuwen lang voor de Amsterdamse reders de houtvaarders op Noorwegen zijn geweest. Vele grote zeekapiteins uit de bloeitijd van de Oostindische Com pagnie hadden hun commandeurshuizen in Hindelopen laten bouwen. Omdat de haven daar te klein was bleven ze met hun schepen op de ree liggen of ze an kerden in Amsterdam en voeren dan per beurtschipper naar huis. Vele kostbaarheden vanuit alle delen van de wereld werden meegenomen naar Hindelopen. De vrouwen maakten hun kleren van de prachtige gebatikte In dische stoffen en gewaden. In de sobere, maar voorname commandeurshuizen pronkten de dames met vele kostbaarhe den, bijeengebracht uit alle delen van de wereld. De huisvrouwen trachtten elkaar te overtroeven met de duurste huisraad, het fijnste linnen, het zeldzaamste por- celein en vele kabinetten en kasten die vol stonden met de meest bizarre zil veren miniaturen. Er ontwikkelde zich een speciale Hin deloper cultuur. Men ging deuren, wan den en kasten beschilderen. Een cultuur, welke in de 18de eeuw haar hoogtepunt bereikte. De meisjes en de gehuwde vrouwen liepen rond in de prachtige ele gante klederdrachten, gemaakt van oos terse stoffen. Over de manlijke klederdracht is niet zo veel bijzonders te vertellen, maar Hinde lopen was immers ook een stad van vrouwen, want vrijwel alle jongens en mannen verbleven in die tijd op zee. Verval. In het einde van de 18de eeuw onder ging Hindelopen een grote teruggang, schenking van de heer en mevrouw H en A. Nijland-Volker aan de gemeente, in het oude stadhuis een museum in te richten waarin thans veel van de oude cultuur en een complete Hindelo per kamer zijn ondergebracht. De moeite waard. Het oude stadhuis (1683) waarin het mu seum is ondergebracht, staat vlak naast de oude Ned. Herv. Kerk, welke dateert uit 1632. De toren van dit kerkje, die overigens behoorlijk scheef staat, is van iets latere datum n.1. 1734. Als we voor het museum staan zien we voor de trap, die naar de ingang voert, een schand paal met een wapen dragende leeuw. Boven de toegangsdeur een gesneden houten beeld van justitia. Tijdens de rondleiding wist de conservator, de heer W. Ie Fèbre, ons vele bijzonderheden te vertellen. Een bekend Hindeloper voorwerp is de beschilderde prikslee. Deze prikslee werd 's zomers opgehangen aan de zolder, zo als we ook in de Hindeloper kamer kun nen zien. Daarom is aan de onderkant van de slee een prachtige sterrenhemel geschilderd. Wanneer we bij een bezoek aan Hinde lopen eerst het museum bezoeken, kun nen we daar een gids kopen, waarin 'n plattegrond met een rondwandelingsrou- midden van het oude kerkhofje, de vele commandeurshuizen, het sluisje, de sluis wachterswoning met de leugenbank, waar de oude Hindelopers meestal om 's werelds gebeuren te bespreken samen komen, het prachtige gevelsnijwerk van de wonderbaarlijke visvangst, een pot tenbakkerij en vele prachtige gevelste nen. Ook zien we nog een oud zomer huis, waarin vroeger 's zomers een kapi teinsvrouw met haar kinderen verbleef. Het grote woonhuis werd dan afgesloten om het schoon te houden, want de Hln- deloper vrouwen waren het voorbeeld van properheid. We zouden U nog veel meer kunnen vertellen over Hindelopen, maar we stel len u voor er zelf eens heen te trekken om te genieten van alle schoons, dat dit kleine charmante plaatsje voor u van uit de vorige eeuw heeft bewaard. ls er zeker een naar uw keus. Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier. Het damesteam van de handbalvereni ging B.D.C. nam deel aan de competitie en won met 2-0 van Athleta 2. De heren speelden tegen Arma 2 en wonnen met maar liefst 17-1 De goalgetters waren Leo v. d. Heiden, Rudi Surstedt en Joop van Kesteren. De dames-junioren verloren met 1-4 van E.M.M., de heren-aspiranten verloren met 3-4 van een team van de vereniging Amersfoort, dames-aspiranten 1 won met 6-2 van Dorestadt en dames-aspiranten 2 speelde met 1-1 gelijk tegen een team van de vereniging Amersfoort. Blijkens een in dit blad voorkomende advertentie wordt deze week in Soest de jaarlijkse collecte gehouden ten bate van „Het Zonnehuis". J.S.V. 1-S.E.C 1 1-2. S.E.C. 2-Stichtse Boys 2 0-0. Baarn 3-S.E.C. 3 1-0. van oe AMERSFOORT - BAARN - NIJKERK SCHERPENZEEL - SOEST RIJDEND BIJKANTOOR Een van de oudste en mooiste commandeurshuizen die Hindelopen rijk is. Het is onlangs prachtig gerestaureerd te is afgedrukt. Cijfers op het kaartje verwijzen dan naar een lijst waarop we alle bezienswaardigheden waar we tij dens de wandeling langs komen, zien vermeld. Achterste voren. De conservator van het museum drukte ons nog op het hart speciaal te letten op de vele oude woningen die de eigenlijke voorgevel aan de achterkant van het huis hebben. Immers deze achterkant was -roeger belangrijker dan de straat zijde, omdat ze daar aan het water grensde. Klederdracht zien we niet meer. Wel is er een vereniging, die bij bij zondere gelegenheden deze dracht nog draagt. Onze wandeling is een openbaring. Het hele stadje is feitenlijk overal even aan trekkelijk. Het oude scheepswerfje, de hervormde kerk met de scheve toren te- Het junioren A-team van S.E.C. speelt in een hele zware afdeling en moest het zaterdag in Driebergen opnemen tegen de jeugd van C.D.N. Het ging aanvanke lijk niet zo best en met de rust stonden de Soester spelers met 1-4 achter. Door de Jong was een tegenpunt gescoord. In de tweede helft ging het ineens uit stekend. Van Boeyen scoorde eenmaal, Van Brakel tweemaal en er werd zelfs nog een goal gescoord, maar die werd om onbegrijpelijke redenen door de scheids rechter afgekeurd. Het moge dan ouderwets schijnen om bij begrafenissen geheel in gelegenheids- costuum met hoge hoed te verschijnen, wij kunnen ons toch ook moeilijk voor stellen dat aan de droeve gang van een dierbare dode nog enige sfeer kan wor den verleend door de komst van stijl loos geklede lieden, die met loshangen de regenjassen en bont gekleurde sport- colberts, allerlei tinten japonnen, hoe den, handschoenen, tasjes en schoenen, een kist naar de groeve volgen. Om de dure auto's van een begrafenis ondernemer uit te sparen, rijden vele familieleden in diverse rode, groene en blauwe wagentjes achter de lijkkoets aan. Een enkeling draagt een zwarte jas maar met de rest van de kleding wordt daarmee vaak weer geen rekening ge houden. We zouden ons eigenlijk voor elke be grafenis even moeten afvragen, hoe wij de overledene nu de meeste eer bewijzen en de nabestaanden kunnen tonen, hoe veel leed dit verscheiden ons berokkent. Als wij enig begrip kunnen opbrengen voor stijl en décorum, voor passende hulde en de allerlaatste daad van vriendschap, dan ls het toch wel zaak naar een begrafenis te gaan ln een kle ding die aan die omstandigheden ten volle is aangepast. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 160.000 stuks in prijzen van 11,50 tot 12,75. Middenprijs 12, Prijs per kg. 1,94. Hees speelde zaterdagmiddag een uitwed strijd tegen Lage Vuursche, die met 3-1 gewonnen werd. Na tien minuten scoorde Elfrich met een kopbal uit een corner van De Bree. In de veertigste minuut werd het 1-1. De rechtsbinnen van Lage Vuursche sloeg de bal in het Hees-doel maar het leek alsof hij met een kopbal scoorde en de scheidsrechter kende het doelpunt toe. In de tweede helft nam De Bree opnieuw een cornerbal en nu kopte Jekel in. Een kwartier later nam Budding een vrije schop en nu scoorde Elfrich met een kopbal (1-3). Onder leiding van de heer W. A. Suman liepen 23 junioren van Olympia 15 km in Oosterbeek waar de jaarlijkse Airbor- nemars gehouden werd. De ploeg was gehandicapt door het ont breken van enige uitstekende leden. Er werd een zesde prijs behaald. Onder lei ding van de heer L. Vogel hepen 21 se nioren eveneens 15 km. Zij wonnen een tweede prijs. Er waren in totaal 24.000 deelneemsters en deelnemers die na afloop van de mars defileerden. Zaterdag a.s. nemen twee groepen van Olympia deel aan de Wolmars in Veenen- daal. De onderlinge wedstrijden van de ten nisclub Soest zijn voortgezet met de vol gende partijen Mevr Schoute-mevr. Groart 1-6 1-6. Mevr. Goedkoop-mevrouw Van Berkum 1-6 5-7. Mevr. Felix-mej. Hofman 3-6 5-7. Mevr. Goedkoop-mej. Hofman 3-6 5-7. Mevr. Goedkoop-mej J. Janssen 6-4 6-2. Mevr. Felix-mej. Siemers 6-4 6-3. Mevr. Schoute-mej. Veenendaal 4-6 2-6. Mevr. Van Berkum-mej. v. Beurden 6-3 6-4. Mej. Siemers-mej. Hofman 6-3 5-7 0-6 Mevr. Van Breukelen-mej Hofman 2-6 1-6. Kuiphof-Levinga 6-3 6-2. Geij- tenbeek-Schuuring sr 6-0 6-0. Haal- Van Breukelen 6-3 2-6 3-6 Ebben Alex- ander 4-6 5-7. Esendam-Schuuring jr 6-4 4-6 6-1 Schuuring jr-F. Sprangers 6-4 6-3. Kuiphof-A. v. d. Poll 6-0 6-1. Mirck-H. van Coeverden 6-3 3-6 1-6 Eb- ben-R, van Coeverden 6-4 3-6 1-6. De Bruin sr-Smit 7-5 6-3. Esendam-F. Sprangers 7-5 6-0. Mirck-Kuiphof 6-1 1-6 3-6. Schoute-Alexander 6-0 6-0. G v. d. Poll-A. v. d. Poll 6-3 2-6 4-6. Haal- A Sprangers 4-6 3-6. De Bruin jr.-A. v. d. Poll 8-10 3-6. Faber-De Bruin sr 0-6 7-5 1-6, Echtpaar Van Breukelen- mevr. Felix en A. Sprangers 4-6 4-6 Mej. Rupert en G. v. d Poll-mevr. Van Ber kum en Alexander 0-6 2-6. Echtpaar Gaaf-echtpaar De Vos-Burchardt 9-7 4-6 6-3. Mej. Spoorenberg en Leijendekker- echtpaar Gans 2-6 1-6 Mej. Rupert en G. v. d. Poll-mej. Hofman en Ebben 3-6 3-6. Echtpaar Gaaf-echtpaar Gans 6-2 6-8 2-6. Mevr. Van Berkum en Alexan- der-mej. Siemers en R. van Coeverden 2-6 4-6. Mevr. Goedkoop en Geijtenbeek- mevr. Felix en A. Sprangers 3-6 1-6. Mevr. Stroink en Sporenberg-mevr. Smits en De Bruin sr 4-6 3-6. Mej. v. d. Berg en Schoute-mevr. Felix en A. Sprangers 3-6 4-6. Mej. De Bruin en Notenboom- mevr. Groart en Smit 3-6 3-6. Echtpaar Gans-echtpaar De Vos Burchardt 9-7 9-7. Echtpaar Hohner-mevr. Smits en De Bruin sr 1-6 7-9. Mej. Rupert en G. v. d. Poll-mej. Siemers en R. van Coeverden 2-6 6-2 1-6. Echtpaar van Breukelen- mevrouw Goedkoop en Geijtenbeek 0-6 5-7. Faber en Mirck-Lagemaat en Van Ginkel 2-6 6-1 6-2. Faber en Mirck- Leijendekker en Steevert 4-6 1-6. G. v. d. Poll en Ebben-Alexander en R. van Coeverden 8-10 4-6. Levinga-Mirck 1-6 6-3 6-2. Haal en Essendam-Schuuring sr en Schuuring jr 6-1 6-4. Faber en Mirk- Smit en Nijhuis 6-8 6-3 5-7. Smit en Nijhuis-Leijendekker en Steevert 6-4 6-2. De Bruin sr en De Bruin jr- R. van Coe verden en Alexander 1-6 4-6. Waals en Geijtenbeek-Schuuring sr en Schuuring jr. 6-4 9-7. Mevr. Steevert en mevrouw Schoute-mevr. Smits en mewr. Artz 6-4 6-3. VAN DE SOESTER COURANT VAN DINSDAG 15 SEPTEMBER 1964 As je 't ming vraogt dan mok zeige dak büe bin datter meer as driehor gderd deeres en jochies, maor ok 'n stuk of wat manne en frommesse zaoterdag in ongs netuurbad de- ploma's zwemme haol- de, waant die kejje rustig in de Eem kwakke, waant die verdrinke nie. Haost alle ouwers zitte al saome uut te prakkedenke wat hun deeretje of jochie mot worre astie straks groot is. Dat doen zullie al as die spelebroeke nog mit groote bolusse in d'rluu broek loope. Dat deeje Kneliao en ikke ok toeng wullie Jaore eleeje 'n klein deeretje hadde. Zwemme mot dat deeretje eerst leere zee ikke teuge Kneliao, dan ken die net zc hard int waoter kwakke as die wil, maor verdrinke ister nie bie. Kneliao zee dat ikke ze zag vliege, waant ongs deeretje was pas twee daoge toeng ikke dat zee. Toeng ze 'n jaor was gong ze al met naor 't bad en toeng ze vier was kon ze zwemme. Zeig noeng nog is die Knelis is zo stom ast achterend van 'n keu, waant da was heul nie stom en dattie ouwers die driehongderd keinders zwemme hebbe laote leere is ok heul nie stom. Wel ajje alsmaor planne loop te maoke van zullie motte dokter worre of do- menee of pestoor of menister, maor nie an zwemme denke, waant dan hejje kaans da zullie verdronke binne veurdat zullie dokter, domenee, pestoor of me nister binne. Jonge zo'n liest mit naome en wat 'n bar mooje naome. Toeng ikke nog 'n klein Knelissie was hajje nie veul meer as Gart en Riek en Knelis veur de jon- ges die Soesders waore en veur de jonges die gin Soesder waore Jan, Piet en Kees. En veur de deeretjes alsmaor Merie en Mien. Mojje dat noeng zien. Nie meer Mien, maor Gloria en nie meer Merie maor Marianne. Nie meer Knelis maor Ronnie, nie meer Gart maor Rob, nie meer Riek maor Marcel. En dan netuur- lek ok nog 'n stellegie Piete en Keeze en Janne, waant die binne nie uut te roeje. Al die deeretjes en al die jochies mit die prachtnaome kenne noeng goed zwemme en daorom zet Knelis zien petje of veur die deeretjes en die Jochies en d'rluu ouwers. De zwemvereniging de Duinkikkers heeft het seizoen 1964 afgesloten met de club kampioenschappen. De uitslagen zijn: 25 m. vrije slag meis jes tot 10 jaar: 1. Ansje Cino 28.8 sec. 25 m. rugslag meisjes 10 t/m 12 jaar: 1. Noortje Steenbeek 23.7 sec. 25 m. rug slag jongens 10 t/m 12 jaar: 1. G. v. d. Berg 23.1 sec. 50 m. schoolslag meisjes 16 jaar en ouder: 1. M. Engelse 45.4 sec. 50 m. schoolslag heren: 1. G. v. d. Bor 40.5 sec. 50 meter vrije slag meisjes 13 t/m 15 jaar 1. H. Kamphorst 37.5 sec. 50 meter vrije slag jongens 13 t/m 15 jaar: 1. K. Geval, 33.5 sec. 100 m. vlin derslag heren: 1 G. v. d. Bor 1.33 min. 25 meter schoolslag meisjes tot 10 jaar: 1. A. Kok 30.4 sec. 25 m. schoolslag meisjes 10 t/m 12 jaar 1. J. Veerman 21.6 sec. 25 meter schoolslag jongens 10 t/m 12 jaar: 1. G. Vet 21.9 sec. 50 meter vrije slag dames: 1. L. de Vink 35.7 sec. 50 m. i, Ga nbarSPUKER TEL.2982 50ESTERBERGSE5TR.2 6 vrije slag heren: 1. en 2. G. v. d. Bor en E. Bouman, beiden in 31 sec. 50 m vlin derslag meisjes, 13 t/m 15 jaar: 1. M. Beernink 44.3 sec. 100 meter rugslag he ren: 1. G. v. d. Bor 1.23.4 min. 25 m. rug slag meisjes tot 10 jaar: 1. A. Kok 29.8 sec. 25 m. vrije slag meisjes 10 t/m 12 jaar: 1. G. Egberts 19.4 sec. 25 meter vrije slag jongens, 10 t/m 12 jaar: 1. O. v. d. Bor 20.3 sec. 50 m. vlinderslag da mes: 1. W. v. d Brink 47.6 sec. 50 m. rugslag meisjes, 13 t/m 15 jaar: 1. M. Thie 43.4 sec. 50 m. rugslag jongens, 13 t/m 15 jaar: 1. K. Geval, 44 sec. 100 m. schoolslag dames: 1. A. Jak, 1.47 min. 100 m. schoolslag heren: 1. G. v. d. Bor, 1.37.6 min. 25 m. vlinderslag meisjes 10 t/m 12 jaar: 1. J. Veerman 23.1 sec. 25 m. vlinderslag jongens 10 t/m 12 jaar: 1. Otto v. d. Bor 23.8 sec. 50 meter rugslag heren: 1. G. v. d. Bor 38.7 sec. 50 m. schoolslag meisjes 13 t/m 15 jaar: 1. M. Thie 46.6 sec. 50 m. schoolslag jongens 13 t/m 15 jaar: 1. K. Geval 44.6 sec. 100 m. vrije slag dames: 1. W. v. d. Brink 1.28.1 min. 100 meter vrije slag heren: 1. G. v. d. Bor, 1.13.3 min. 400 meter vrije slag dames: 1. W. v. d. Brink 7.01.8 min. 400 meter vrije slag heren: 1. E. Bouma 6.24.3 min. 4 x 50 m. wisselslag dames: 1. M. Thie 3.47.2. 4 x 50 m. wis selslag heren: 1. G ,v. d Bor 3.31.4 min. 50 m. rugslag dames: 1. W. v. d. Brink 51.25 sec.

Soester Courant | 1964 | | pagina 5