MARCHAL - HAARMODE Gemeenteraadvergadering D. ENGEL VIERDE BLAD Firma G. van de Pol ^choonenber£ Hij zit er Sekker in Huldiging wethouder K. de Haan Loodgieters werkzaamheden. hoortoestellen is nu gevestigd |k Bergstraat 5 gr telef. 12036 V Amersfoort UW SUCCES IS ONZE RECLAME. Auto- en Scooterrijschool R.K. bejaarden Soestdijk Collecte Kankerbestrijding Wethouder K. de Haan heeft woensdag avond in de gemeenteraad, welke onder voorzitterschap van burgemeester mr. S. P. baron Bentinck gehouden werd, opnieuw kunnen merken dat men waar dering heeft voor het werk dat hij ge durende 25 jaar in de gemeenteraad ver richtte. Dit werd hem gezegd door de burgemees ter als voorzitter van de raad, door de wethouders J. v. d. Arend en W. G. van Zadelhoff, door de heer A. P. Hilhorst namens de K.V.P., dr D. J. P. Oranje namens de V.V.D.de heer J. W. D. Ber- kelbach v. d Sprenkel namens de prot. chr. fractie en door mevr. Polet namens de fractie van de P.v.d.A. De burgemeester wees erop dat de heer De Haan ook in de jaren waarin de ge meenteraad buiten werking gesteld was getoond heeft dat het lot van le burge rij en de gemeente hem ter harte ging. Toen heeft hij het vertrouwen dat men in hem gesteld had evenmin beschaamd. De burgemeester dankte de heer De Haan, die een kwart eeuw meegelopen heeft de gemeente te besturen en daar door van zijn burgerzin blijk gegeven heeft. Steenhoffstraat 63 - Telefoon 2432 b.g.g. telef. 4332 Voor al uw De heer Oranje zei dat het bij de V.V.D.- fractie nooit aan vertrouwen in de heer De Haan ontbroken heeft en de heer Eerkelbach v. d. Sprenkel wenste de heer De Haan geluk en gaf uiting aan de waardering en het respect dat men bij de prot. chr. fractie voor zijn werk heeft. Ook de heer Hilhorst wees op het be langrijke werk dat de heer De Haan in de oorlog gedaan heeft, in het bijzonder cp het terrein van de voedselvoorziening. Mevr. Polet sprak over te trots die er terecht bij de P.v.d.A. is omdat uit de rijen van de Soester socialisten de man voortkwam voor wie men zoveel waar dering heeft. Zijn wijze van werken heeft altijd soepelheid van geest getoond. Wethouder Van Zadelhoff noemde de beer De Haan zijn leermeester in de po litiek. Er zijn altijd prettige contacten in het college geweest en de heer Van Zadelhoff dankte hiervoor. De heer Van de Arend prees de volkomen onpartijdige wijze waarop de jubilerende wethouder zijn werk verricht. De heer De Haan dankte voor de vrien delijke woorden. Ook hij bracht de oor logsjaren in herinnering. Men heeft toen de democratie, waarvan men dacht dat ze afgedaan had, opnieuw leren waarde ren. De heer De Haan dankte de burge meester voor de wijze waarop hij het college en de raad leidt en zijn collega's in het college voor de samenwerking. Hij drong er bij de raadsleden op aan steeds te beseffen dat de taak van een gemeen tebestuur steeds opnieuw bekeken moet worden omdat de omstandigheden steeds wijzigen. 2t(K£NFOHDSUVEMNCrER SOESTERBERGSESTR.HEG 2G TEL '2382 Hierna werd de agenda afgewerkt: 1. Vaststelling van de notulen van de vergadering van 15 Juli 1964, alsmede van 15 augustus 1964. Zonder bemerkingen goedgekeurd. Aansluitend gaf wethouder VAN ZADEL HOFF (K.V.P.) de verzekering dat Ge deputeerde Staten niets tegen Soest heb ben, zoals wel eens verondersteld wordt. Dat is onder meer de vorige maand ge bleken toen de raad tot het aangaan van enige grote leningen besloot. Hiertegen hadden G.S. geen bezwaar. 2. Ingekomen stukken. a. Schrijven d.d. 27 augustus 1964 van T. Rietveld, Groen van Prinstererstraat 2bis te Soest, inzake het knippen van hagen, met voorstel dit schrijven in handen te stellen van burgemeester en wethouders om advies. Conform besloten. b. Schrijven d.d. 2 september 1964 van P. Siskens, inzake de vestiging van be drijven in deze gemeente, met voorstel te berichten zoals is aangegeven in het schrijven van burgemeester en wethou ders. Conform besloten. c Controlerapporten van het Centraal Bureau voor ferificatie en financiële Adviezen van de Vereniging van Neder landse Gemeenten met voorstel deze voor kennisgeving aan te nemen. Conform besloten. d Begroting van het Gasbedrijf Centraal Nederland over het dienstjaar 1965 met voorstel hiermede akkoord te gaan. Conform besloten, e. Rekening van het Gasbedrijf Nederland met voorstel hiermede ak koord te gaan. Conform besloten. Schrijven van de directeur van het Gasbedrijf d.d. 4 september 1964 inzake aanschaffing van een bestelauto met voorstel dienovereenkomstig te besluiten. Conform besloten. 3. Verdeling van de raad in twee afde lingen in verband met de behandeling van de begroting voor het jaar 1965. De beide afdelingen werden samenge steld. 4. Voorstel tot vaststelling van een nieu we straatverlichtingsovereenkomst. De heer HILHORST (K.V.P.) vroeg of het college er bij de P.U.E.M. op wil aan dringen dat maatregelen genomen wor den tegen te zwakke stroom op enige agrarische bedrijven. Mevr. MUURLING (prot. chr.) zou graag zien dat de ontsierende bovenleidingen verdwijnen, maar wethouder VAN ZA DELHOFF (K.V.P.) antwoordde dat dit sledhts geleidelijk kan omdat het anders veel te duur zou worden. Conform besloten. 5. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de inrichting van de hoofdenkamer van de Van der Hucht- kleuterschool aan de Paulus Potterlaan. Conform besloten. C. Voorstel om het aanwezige krediet voor de aanleg van een speelplaats na bij de Koninginnelaan-Schaepmanstraat beschikbaar te stellen voor de aanleg van een speelplaats nabij de Vinkenweg-Me- relweg en Nieuwstraat. Aangehouden omdat bewoners van Soest- dijk gevraagd hebben geen speelterrein maar een parkeerterrein aan te leggen daar er reeds een speelterrein is. Onder zocht zal w'ftrden of er genoeg belang stelling voor een eventueel parkeerter rein is. 7. Voorstel tot wijziging van de gemeen schappelijke regeling inzake het genees kundig schooltoezicht. Conform besloten. 8. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een aanvullend krediet in verband met het plaatsen van een houten nood- school in de wijk Soester Eng. Conform besloten. 9. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een aanvullend krediet voor het bouwrijp maken van gronden, gelegen in bet plan Soester Eng 1. De heer ORANJE (V VD.) vond iet niet juist dat een krediet met 220.000, overschreden was door werkzaamheden die al voor een groot deel klaar zijn zonder dat de raad hierin gemoeid was. Ook is niet aannemelijk gemaakt dat deze gelden terugkomen. De heer Oranje stelde voor het voorstel terug te nemen en het pas te behandelen als aangetoond is dat het geld terugkomt. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) antwoordde dat er wat het gehele bouw plan Eng betreft geen sprake is van kredietoverschrijding. Er is wel sprake van enige wijzigingen in de manier waar op het werk uitgevoerd is, maar dit is uit economische overwegingen gedaan. De heer HILHORST (K.V.P.) verweet de heer Oranje dat hij geen inzicht had in het goede koopmanschap van de wet houder, die voorstelde in besloten zitting een nadere uiteenzetting te geven. Slechts drie raadsleden wensten de be slotenheid, zodat er niets van kwam. De wethouder zei dat alles gedaan wordt om de exploitatieopzet te verbeteren en dat men hierdoor nog wel eens in conflict komt met de stedebouwkundige. Hij gaf de heer Oranje de verzekering dat hij zich niet ongerust behoefde te maken Conform besloten. 10. Voorstel tot het verlenen van ont heffing als bedoeld in artikel 1 van de Zoneverordening Hinderwet aan: a. A. Schouten voor het oprichten van een inrichting tot het vervaardigen van metaalwaren annex spuitinrichting op het perceel Grote Melmweg 13, alhier. De heer DE BRUIN (V.V.D.) vond het niet juist dat ontheffing verleend werd terwijl de fabriek al in werking is met het motief dat het uitbreidingsplan wel herzien zal worden. Daarmee bindt men BOSSTRAAT 5 TELEFOON 2543 zich al aan die wijziging. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) antwoordde dat de bouwvergunning voor een schuur al in handen van de vorige bewoner van het pand was. Volgens de heer DE BRUIN is er geen sprake van een schuur maar van een fabriek. Mevr. POLET (P.v.d.A.) achtte het ge wenst de huidige eigenaar voorwaarden op te leggen en bij een eventuele nieuwe eigenaar opnieuw een beslissing te ne men. De heer VAN ZADELHOFF antwoordde dat men niet zo gemakkelijk van een ontheffing afkomt als deze er eenmaal is Op voorstel van de burgemeester is dit voorstel aangehouden voor nadere bestudering. b. Gebr. van Kooy, voor het oprichten van een herstelinrichting voor motor voertuigen aan de Soesterbergsestraat, alhier. Conform besloten. c. Keiler Nederland N.V., voor het uit breiden van een fabrieksruimte aan de Postweg te Soesterberg. Conform besloten, ondanks het feit dat 41 bewoners van Soesterberg geprotes teerd hebben tegen dit bedrijf. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) had de indruk dat in dit bedrijf gedaan wordt wat men vraagt om hinder te voorkomen. d. W. A. M. Akkerman, Amersfoortse- straat 78b, te Soesterberg, voor het op richten van een herstelwerkplaats voor motorvoertuigen en een pompinstallatie met een ondergrondse tank aan de Amersfoortsestraat te Soesterberg. Dit punt wordt aangehouden. e. J. van Asch, Ferd. Huycklaan 44, al hier, voor het oprichten van een her stelinrichting voor auto's op een per ceel aan de Ferd. Huycklaan, alhier. Conform besloten. 11. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de verbetering van de uitmonding van de Heideweg op de Soesterbergsestraat. Conform besloten. Velen zullen het met ons be treuren, maar wanneer de scholen weer zijn begonnen in de aanvang van september, dan Ls het met de zomer ge daan. Zeker, we kunnen nog wat „nazomer" krijgen, maar de warmte is weg, de avon den langer en killer en we zullen er daarom grondig re kening mee moeten houden. Vooral onze kinderen die er elke dag weer door moeten naar school, dienen er lekker in te zitten, opdat ze niet aan het begin van het schooljaar al met verkoudheid, griep en wat al niet meer komen te liggen. De korte broekjes wor den verwisseld voor lang en truien, pullovers en slipovers komen weer in de gratie. Tegenwoordig komt de ,,cha- sublei" er in. Dat is een recht toe, recht aan jak zonder mou wen en een ruime halsope ning, een bijzonder leuke dracht. De naam is gestolen van het priesterlijk opper kleed, dat bij ons gewoon ka zuifel heet. Het heeft niets met elkaar te maken; maar de modehuizen moesten het kind een naam geven en zochten een mooie Franse naam uit. »i> Wij tonen u hierbij een voor beeld van zo'n „kazuifel" met bijbehorende pantalon uitge voerd in Rilsan met zwarte en witte ruitjes, hetgeen een ge zellig en leuk effect geeft. -J Ondeze deze combinatie draagt het jongetje een rood shirt van dezelfde stof. Zo zit uw kleine man er lekker in en zo'n pakje kan bovendien tegen een stootje en is gemakkelijk te wassen. Echt kleding voor de herfst die we nu ingaan. 12. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor het herstel van een noodlokaal bij de Chr. school voor g.l.o. te Soesterberg. Conform besloten. 13. Voorstel tot voorlopige vaststelling van de uitgaven van: a het openbaar lager onderwijs over 1963; b het openbaar kleuteronderwijs in 1963. Conform besloten. 14. Voorstel tot wijziging van de gemeen te- en bedrijfsbegrotingen voor 't dienst jaar 1964. Conform besloten. 15. Voorstel tot aankoop van grond: a. gelegen nabij de Eigendomweg van J. H. Hoogeveen: Conform besloten. b. grond gelegen nabij het Oude Gracht je en op de Eng van J. de Bruin: De heer HILHORST (K.V.P.) had de in druk dat de gemeente met twee maten meet bij de aankoop van gronden met opstallen. De een ontvangt veel, de ander weinig. Wethouder VAN ZADELHOFF (K.V.P.) antwoordde dat vroeger zo goedkoop mo gelijk gekocht werd, terwijl nu gepro beerd wordt zo fatsoenlijk mogelijk te zijn. Aanvankelijk waren de bedragen per m2 1,50 tot 2,— plus inkomen- schade. Ook toen waren er verschillen in prijzen die juist waren, maar de betrok kenen begrepen dat niet. Het werd 3,10 per m2 en 4 gulden en over de inkomen- schade werd niet meer gesproken. De Eng aan de zuidzij'de werd afgewikkeld voor 4(per m2 en dit is het richtsnoer voor het Soesterveen. Weinig grond met een intensief bedrijf wordt heel anders beoordeeld dan veel grond met een wei nig intensief bedrijf en de beoordeling moet men in vertrouwen aan de taxa teurs overlaten. Er is geen sprake van dat met twee maten gemeten wordt. Er zal nog eens in de agrarische com missie over gesproken worden en deskun digen zullen voorlichting geven. Naar de mening van de heer Van Zadelhoff toont VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1964 veelvuldiger een volgwagen achter de vuilniswagen kan aanrijden voor grof vuil. Nu gebeurt dat maar tweemaal per jaar en dat is beslist te weinig. De VOORZITTER antwoordde dat ge tracht zal worden de schoolhoofden voor deze aktie te interesseren. Wethouder VAN ZADELHOFF zei dat een andere regeling voor het gebruik van een volgauto bij de begroting ter sprake zal komen. Conform besloten. 22. Voorstel tot het verlenen van mede werking als bedoeld in artikel 50 van de kleuteronderwijswet aan: a. het bestuur van de vereniging „De School met den Bijbel" te Soest, voor de stichting van een twee-klassige kleuter school in Soest-Zuid. Conform besloten. b. het bestuur van de O. L. Vrouwe Stichting te Amersfoort voor het maken van een nieuwe toegang tot de Maria kleuterschool te Soestdijk. Conform besloten. 23. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor de inrichting van de hal en de garderobe in het St. Lud- gerusschool voor g.l.o. aan de Hilde- brandlaan te Soest-Zuid tot klaslokaal. Conform besloten. 24. Voorstel tot inbreng van gronden in het grondbedrijf. Conform besloten. 25. Voorstel tot verhoging van de sub sidie voor Sociaal-psychiatrische diens ten. Conform besloten. 26. Voorstel tot het bouwen van een garage voor de dienst van gemeentewer ken. Conform besloten. 27. Voorstel tot het goedkeuren van een SCHRIKSLAAN 19 SOESTDIJK TELEFOON 3990 de gemeente zich altijd royaal en heeft er begrip voor dat de agrariër die zijn grond verliest het moeilijk heeft. Op voorstel van de heer VAN POPPELEN (K.V.P.) zal eens precies uit de doeken gedaan worden hoe de prijs en de in- komenschade berekend wordt. c. grond met woning Smitsweg 51 van G. H. Hilhorst: Conform besloten. d. grond gelegen nabij de Petersteeg van W. B. Majoor; Conform besloten. e. grond gelegen aan de Prins Hendrik- laan hoek Anna Paulownalaan van D. C. Stam; Conform besloten. f grond gelegen aan de Smitsweg van J. Vonhof te Amersfoort. Conform besloten. g. grond met opstallen gelegen aan de Nieuweweg van H. J. Hilhorst. Conform besloten. 16. Voorstel tot het verstrekken van een krediet van f 150.000,waaruit voor schotten kunnen worden verleend aan de Nederlandse Centrale voor Huisvesting van Bejaarden te Amsterdam. Conform besloten. 17. Voorstel tot het weigeren van ont heffing als bedoeld in artikel 1 van de „Zoneverordening Hinderwet" aan W. van Bloemendaal. Wieksloterweg o.z. 83, al hier, voor het oprichten van een be- tontegelpers aan de Wieksloterweg o.z. Conform besloten. 18. Voorstel inzake het presentiegeld voor het bijwonen van raads-, afdelings- en commissievergaderingen. Mevr. POLET (P.v.d.A.) hoopt dat het voortaan voor elk raadslid financieel mogelijk zal zijn commissievergaderingen bij te wonen. Misschien kunnen deze vergaderingen 's avonds gehouden wor den als blijkt dat het bezoek tegen valt omdat raadsleden niet van hun werk gemist kunnen worden. De heer DE BRUIN (V.V.D.) vond dat raadsleden hun taak moeten zien als een representatieve erefunctie en niet teveel op het presentiegeld moeten letten. Hij ging akkoord met de verhoging maar wilde die liever niet van terugwerkende kracht tot 1 januari 1964. De VOORZITTER antwoordde dat men hiertegen moeilijk protesteren kan, want in december 1963 is een verzoek door de Soester raad aan Gedeputeerde Sta ten gedaan een mogelijke verhoging van de presentiegelden te willen bekijken. Dan kan men nu niet zeggen dat die verhoging in januari 1964 niet nodig is. Conform besloten. 19. Voorstel tot het verlenen van eervol ontslag aan de heer B. J. W. Rohde als vakleerkracht handenarbeid aan de open bare school voor uitgebreid lager onder wijs, alhier. Conform besloten. 20. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een aanvullend krediet in verband met de plaatsing van een houten nood- sehool, ter vervanging van de openbare lagere school in de Kerkebuurt, in de wijk Soester Eng. Conform besloten. 21. Voorstel tot het beschikbaarstellen van een krediet voor het voeren van de aktie „Houdt Uw Stoep Schoon" in Soes terberg. De heer PIEREN (P.v.d.A.) toonde zich verheugd met dit voorstel. Graag zou hij zien dat de hoofden van scholen be trokken worden bij deze aktie. In Soes terberg is een vereniging die wil mee werken en het is te hopen dat meer ver enigingen zullen volgen. Mevr. MUURLING (prot. chr.) vroeg of wijziging van de verpleegprijs „De Mal- vahoeve." Conform besloten. 28. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst tot ontbinding van een pacht c.q. huurovereenkomst met J. G. Tolboom. Conform besloten. 29. Voorstel tot het verlenen van mede werking als bedoeld in artikel 72 van de Lager-onderwijswet 1920 aan: a het R.K. schoolbestuur te Soest voor de aanschaffing van enige leer- en hulp middelen voor de R.K. meisjesschool voor v.g.l.o. aan de Steenhoffstraat; b. het R.K. schoolbestuur te Soesterberg voor de beschikbaarstelling van een noodlokaal t.b.v. de Titus Brandsma- school voor gewoon lager onderwijs. Conform besloten. 30. Voorstel tot het verlenen van een compensatie in verband met de huur verhoging per 1 juli 1964, alsmede van een uitkering ineens over het jaar 1964 in verband met de nacalculatie „trend". Conform besloten. 31. Voorstel tot het vaststellen van het onteigeningsplan Soesterveen I. Conform besloten. 32. Voorstel tot het samenstellen van een college voor de verlening van bijstand. De raadsleden G. v. d. Berg en C. Ver- heus werden gekozen en de heren J. G. van Kleef, A. G. Hilhorst, R. Vredeveld en S. B. van Rijs. De heer ORANJE (V.V.D.) twijfelde er niet aan of er was een goede keus ge maakt, maar hij vond het jammer dat men niet wat bijzonderheden over de kandidaten meegedeeld had, daar niet iedereen in de raad hen kent. Graag had de heer Oranje een vrouw jn het comité gezien omdat de huisvrouwen 80 van het nationale inkomen uitge ven. Mevr. MUURLING (prot. chr.) was van dezelfde mening. Wethouder DE HAAN (P.v.d.A.) ant woordde dat er een kandidate geweest was, maar die moest zich terugtrekken. De heer DIJKSTRA (prot. chr.) had ge hoord dat minstens één kandidaat er helemaal niet van op de hoogte gesteld was dat hij kandidaat was. Wethouder DE HAAN antwoordde dat. een kandidaat te laat bericht gekregen had. Tenslotte deelde wethouder VAN ZADEL- HOTT mee dat het plan Ossendamweg goedgekeurd was door G.S. Het college van B. en W. mag echter niet van voorgeschreven hoogte afwijken zoals in de bedoeling lag. Gedeputeerde Staten hebben verzocht het bebouwingspercenta ge van 25 op 50 te brengen. Tegen tien uur sloot de voorzitter de vergadering, die niet werd bijgewoond door de heer Brouwer van de V.V.D. wegens ziekte. Alle bejaarden van de parochie Soest dijk worden woensdag, 23 september, te 9 uur, in de kerk verwacht om de H. Mis bij te wonen, waarna, in het Lud- gardisgebouw, gezamenlijk een feestont- bijt wordt gebruikt Zij, die geen kaart mochten hebben ontvangen, zijn ook van harte welkom. De collecte ten bate van het Kon. Wil- helmina Fonds heeft te Soest opgebracht 2724,15 en te Soesterberg 560,85, sa men 3285, Een prachtig resultaat, waarvoor aan de medewerkers hartelijk dank wordt ge bracht.

Soester Courant | 1964 | | pagina 13