VO-VOORDEEL r a.s. zaterdag De evenwichtsstoring Drie hoera s Autorijschool Engel Uitbreiding Van Dam's Schoenen AH n ii HET 00L DE V.V.V.-nieuws. bloemkool59 fijne Handperen49 l van 3.45 voor 2.98 prst 59 ep, Hero, nu 98 r SPELDJE. Bejaarden vierden feest Winterprogramma van 't Nut 'EUSEvoor 98 Opstellingen VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1964. SOESTER Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE VAN WEEDESTRAAT Z(A SOEST TELEFOON f; „Het beleid van de regering is er op ge richt de ernstige evenwichtsstoornis, die zich na de loonexplosie dit jaar in onze economie heeft ontwikkeld, te boven te komen." Zo luidde een zin in de Miljoenennota, die evenzeer doorklonk in de Troonrede. Het klinkt net alsof de regering daarmee wil zeggen: aan die loonexplosie hebben wij part noch deel, doch de ernstige ge volgen ervan beheersen nu ons gehele doen en laten en de noodzakelijke maat regelen tot herstel moet u ons dus maar niet kwalijk nemen. Maar het was toch zo, dat die loonex plosie een van de eerste daden was waar mee deze regering bij haar optreden ak koord ging? Zij moet de verstoring van het economisch evenwicht dus hebben zien aankomen, of kon zij toen nog me nen dat die verstoring niet zo ernstig zou uitpakken? Dat laatste is nauwe lijks aan te nemen. Toch gingen haar vertegenwoordigers er nog mee akkoord, dat de loonsverhoging uiteindelijk zelfs nog tot een hoger per centage uitliep dan de oorspronkelijke gedachte tien procent, het werden er ge middeld nog 4 of 5 meer. Als men kan voorzien, dat onze beta lingsbalans hierdoor een min of meer verontrustend tekort zal gaan vertonen 1250 miljoen over 1964, dat er dan hals over kop een aantal conjuncturele- politieke maatregelen moeten worden ge nomen om nog erger te voorkomen, dan getuigt dat niet zozeer van „beleid" als wel van zich laten leiden, niet tegen de stroom op kunnen of durven. Dat gebrek aan vaste, doelbewuste lei ding lijkt in diverse maatregelen een kenmerk van deze regering te zijn. Aan de ene kant voorstellen en maatregelen om de gevolgen van de loonexplosie zoveel mogelijk teniet te doen, ander zijds weer toegeven aan verlangens die hogere particuliere inkomsten en dus uitgaven tot gevolg zullen hebben, terwijl daarnaast de rijksuitgaven ook niet eens enige tijd drastisch getemporiseerd wor den. Uit de structurele groei van het nationale inkomen komt een stijgingsnorm voor de rijksuitgaven voort van 470 miljoen per jaar. Daaruit zou o.a. de belastingverla ging mogelijk zijn, die de werking van de progressiefactor eindelijk eens enigermate moet neutraliseren. Doch voor het ko mend jaar moet men daarop nog maar niet rekenen. Afremming van de beste dingen is het motief om die verlaging niet vóór 1966 te laten ingaan. Zoals men weet zijn het vooral de middeninkomens die hierdoor het zwaarste getroffen wor den. Ze krijgen ook nog een verhoogde premie voor de a.o.w. te verwerken, maar zullen bovendien hun deel moeten beta len aan verhoogde retributies en tarie ven. De onderwijssector toont een belangrijke uitgavenverhoging en dan is de regering eindelijk ook tot het inzicht gekomen, dat de aanleg van wegen hoge prioriteit tcekomt. Tot en met 1970 zal er 800 km autosnelweg bij moeten komen, waarvan de kosten op 2 miljard worden geraamd. In de begroting voor 1965 is er 190 mil joen uitgetrokken. Eindelijk, zal men zeggen, want daar be talen we toch onze wegenbelasting voor! De derde dinsdag in september Met gouden koets is weer voorbij, De troonrede is uitgesproken, Bespreekt problemen velerlei. Maar na die vijftienhonderd woorden, Gelezen van vier pagina's, Weerklonken toch de altijd schorre En afgebeten drie hoera's! Wij gaan de conjunctuur wat remmen, Schoon van geen Rem gesproken wordt; De staatskas kan een stootje hebben, Er is nog géén miljard tekort. De prijzendruk wordt opwaarts hoger, Dat mérkten reeds zo Moe als Pa, Maar Witteveen riep met boer Koekoek En heel de Ridderzaal hoera. Er komt weer een tariefsverhoging Van onze dure P.T.T.: Wie onder loonsverhoging vallen, Die pikken vier procentjes mee. Al komt dat in het slagenhoekje De middenstanders weer te na: Door heren met de streepjesbroeken Werd uit één mond gekraaid hoera. De wegenkaarten worden duurder, Er komt een volksverzekering. Doch met verlaging der belasting Houdt Witteveen geen rekening. Wij zijn weer vriendjes met Soekarno, Vergeten zijn de Papoea's: De overheid heeft weer gesproken En Prijst zichzelf met drie hoera's! JAAP MIJDERWIJK. Dat dacht u, maar dat is niet zo. Uit die wegenbelasting worden meest andere za ken, zoals voor defensie, betaald. Voor verbetering van het wegennet is de rege ring nu vanplan een extra heffing te gaan instellen. Dat krijgt dan de naam „Wegenfonds". Het zal neerkomen op een soort moderne tolheffing voor 't gebruik van autosnelwegen. Als er nu in 1966 be lastingverlaging komt, krijgt men daar toch weer iets te betalen, zodat u van het effect niet 'n al te weelderig gevoel zult krijgen. De vooruitzichten voor de gewone man van het gemiddelde inkomen zijn voor 1965 bepaald niet zo erg rooskleurig. De regering blijft de weg van de minste weerstand bewandelen en daar zal dus die weerloze middenstand in 't algemeen de wrange vruchten van (blijven) pluk ken. Veel prettig nieuws is er uit Troon rede en Miljoenennota helaas niet te destilleren. Iflï JTtlj 1 De heer D. Engel begon 28 jaar geleden in Soest een autorijschool en de toeloop van toekomstige autorijders was gering. Dat is begrijpelijk, want het geld was schaars, autorijden was voor zeer velen 'n luxe, dus het was heel begrijpelijk dat een personenauto een luxe auto ge noemd werd. Het hield dan ook met en kele lessen per dag op. Dat gebeurde met 1 auto, vijftien jaar later kwam de 2e en nu zijn er al enige jaren drie auto's en een scooter. Er zijn constant 120 leerlingen die les krijgen van de heer Engel, de heer C. Westerlaken of mej. Greet Engel, die het heerlijk werk vindt en er zo enthousiast voor is dat ze zich bekwaamt voor het afleggen van het zware Vamor examen: een uur rijden, een uur wegenverkeerswet en een motor- technische kennis. Dat laatste is wel moeilijk, vindt ze. Er zijn mensen die na acht lessen sla gen maar ze zijn heel schaars. Gelukkig zijn ook zij schaars die vijftig lessen nodig hebben. Er is een gemiddelde dat rond de twintig lessen ligt. De heer Engel had op de Nieuweweg een klein theorielokaal. Hij verhuisde naar de Bosstraat en heeft daar een ruim theorielokaal 40 tot 50 mensen kan bevatten. Graag had hij een nog wat groter lokaal laten neerzetten, maar daarvoor kon hij geen toestemming krij gen. Verkeerstekens en verkeerssituaties aan de wanden van het fraaie lokaal en een projectieapparaat om alles nog dui delijker te maken. Voor hen die interesse in techniek hebben is er een miniatuur motor, die laat zien wat er in werkelijk heid gebeurt bij de diverse handelingen die men tijdens het rijden verricht. Bij de opening van het nieuwe lokaal was de belangstelling groot. Uiteraard vooral van mensen die nog geen rijbewijs hebben, want zij hebben het meeste be lang bij deze aanwinst. Het was gisteren de hele dag feest in Credo voor de bejaarden van de U.V.V.- sociëteit Soestdijk, die tien jaar bestaat. Een groot deel van het feestgedruis kwam van conferencier Koos van Noort uit Zeist, die er met zijn akkordeon en populaire liedjes de stemming goed in hield. Het feest was georganiseerd door een comité bestaande uit de heren De Lange, Schut, Hoedekerke, Schildstra en Renes, leden van de sociëteit en aan de voorbe reiding op de dag van het feest hebben heel wat bejaarden vanaf acht uur mee gewerkt. De gasten die rond tien uur verschenen troffen dan ook keurig ge dekte tafels aan, bestemd voor koffie drinken, de lunch en theedrinken en ook voor verhoging van de feestvreugde, want ze waren versierd. De heer J. Renes verving voorzitter E. de Lange van het comité omdat deze ziek was. Hij wenste hem na zijn wel komstwoord een spoedig en volledig her stel toe. Met een krachtig applaus stem den de aanwezigen hiermee in. De werkende leden van de U.V.V. waren de gasten van de bejaarden en zij be hoefden nu eens helemaal niets te doen, want een staf van meisjes van de huis houdschool, onder leiding van mej. A. M. E. Jirris, deden al t werk dat fees tende mensen nodig maken. Vreugde was er maar ook dankbaarheid. Dankbaarheid voor het feit dat mevr. M. C. Kruik-de Man de siciëteit tien jaar leidde. Zij treedt af en heeft zich reeds als lid van de sociëteit laten in schrijven. Zij werd door de heer Renes gehuldigd en ontving een album met de handtekeningen van de leden. Mevr. Steur, mevr. Grootveld (89) en mevr. De Graaf werden gehuldigd omdat ze tien jaar lid zijn en ook de dames Van Gin- kel, Poll, Hornsveld, Lensing, Kluit en Kruik, leden van de U.V.V., werden niet vergeten. In het bijzonder mevr. Kruik en mevr. Van Ginkel, die de basis leg den voor de sociëteit, kregen vele woor den van dankbaarheid te horen. Het ge schenk voor mevr. Kruik werd aangebo den door mevr. Steur. De heer Hoede kerke tekende er een fraaie oorkonde in. Mej. Gerritsen uit Baarn, provinciaal voorzitster van de U.V.V., sprak met be wondering over de prestaties van de U.V.V. in Soest. Zonder de U.V.V. zou er geen sociëteit gekomen zijn en zon der de aktiviteit van mevr Kruik zou die niet zo groot geworden zijn. Zij stelde Soest dan ook ten voorbeeld aan andere plaatsen. Zang, conference, een voordracht van mevr. Oranje, een toespraak van mevr. Van Ginkel en de feestdag was om. Voor de aanwezigen zal hij in de herin nering als een hele prettige feestdag ge- bokstaafd blijven. Het departement Soest van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen begint het winterprogramma op 29 september met een ledenvergadering. Na afloop hiervan zal de eer J. Möger uit Soestdijk spreken over het oude Egypte. Op 27 oktober is er een avond voor de muziekliefhebbers. Dan speelt het uit zeven leden bestaande Caraïbische orkest „Guyana" Westindische muziek. Ir W. Moerdijk houdt op 10 november een lezing over moderne woninrichting. Er worden hierbij dia's getoond. Op vrijdag 20 november spreekt prof. dr G. Stuiveling over Simon Vestdijk, de auteur van een groot en veelzijdig oeuvre. Op donderdag 10 december leidt de heer P G. Bins een toeristische quiz over Nederland. Hiervoor zijn prijzen beschik baar. Op donderdag 28 januari verzorgt de heer Johan Lauxtermann een voordracht avond. Hij brengt „De oude man en de zee" van Ernest Hemmingway. Wina Born en Han Born verzorgen op woensdag 10 februari een franse avond, die gewijd is aan de schoonheid van Franse landschappen en kastelen, aan de Franse levenskunst en de Franse wijn. Hierbij zal wijn en kaas worden geser veerd en er worden enige Franse volks liederen ten gehore gebracht. Prof. dr E. J. Slijper zal op vrijdag 12 maart spre ken over het onderwerp „Verleden, heden en toekomst van de mens op aarde". Op dinsdag 30 maart en op dinsdag 6 april spreekt de heer W. Maschhaupt over „De psychologie en de esthetica van de kleu ren". Tenslotte zal in het voorjaar een excursie gehouden worden. Ook in het komende winterseizoen zal een cursus Italiaans gegeven worden in dien tenminste tien mensen interesse hiervoor hebben. Het bestuur van het departement bestaat thans uit de heer J. Thörig, voorzitter, mr. E. Boeser, secretaris, mevr. M. A. C. van der Meulen-Boysen, penningmeeste- resse, mevr M. G. Gijzen-Geerling, mevr. J. de Ruiter-Kraaikamp, ir. B. G. Meijer en de heer H. Abbring. In september 1960 nam het echtpaar Van Dam in de Torenstraat een schoenenzaak over waarvan de basis in 1858 gelegd werd, want toen begon schoenmaker Van Isselt daar een bedrijf. De Torenstraat had toen nog de nare naam Doodweg en omdat het een wat holle weg was kreeg Jan van Isselt de bijnaam „Jan aan 't hol". In 1911 werd naast de schoenmakerij een schoenenzaak gesticht en deze zaak werd in 1960 eigendom van de heer van Dam. Er werd intern heel wat veranderd bij de overname, maar al spoedig was er ruimtegebrek. Er waren plannen voor een vergroting die nagenoeg een ver dubbeling betekende en in ijltempo, maar toch gedegen en tot volle tevredenheid van de opdrachtgever zijn de plannen door aannemersbedrijf Van de Heneel uitgevoerd. Slechts vijf dagen behoefde de winkel gesloten te zijn en dat is een rekord. De firma's Bosman, Middelman, Valkenet en Meilof, leverden ook een aandeel in de verbouwing die het moge lijk maakte tot een grotere voorraad en sortering te komen. Sij het binnenkomen kan men nu kennis maken met de voorsortering om tot een eerste keus te komen. Uitbreding van de voorraad, uitbreiding van de sortering, maar ook van het per soneel, en dat was vooral van belang op de openingsdag, want de belangstelling was enorm. Grote vraag naar Pinocchio, Renata, Robinson, Romika, Fort, Rem- brandt, Cristall en Wijnants en van de jeugd vooral naar Van Dam's speldjes, die zeer in trek waren. Door vele bloemstukken had deze ope ningsdag een bijzonder feestelijk karak ter. hiMJ dat hi] n. Nee, nu ga ik niet scl] Heine eens gezegd Nederland zou gaan als 5e wereld op v dwijnen stond, want in ons land lii men naar zijn zeggen 50 jaar achtei want dat gezegde is afgezaagd. Ook zal ik niet beweren dat de dikta- tuur een iedeale staatsvorm is, want dat is helemaal niet waar. Gisteren hebben we echter kunnen ont dekken dat de democratie hiaten heeft die het mogelijk maken dat mannen en vrouwen van wie verondersteld wordt dat zij wijsheid bezitten, beslissingen ne men waarmee nagenoeg het gehele volk het niet eens is. De man in de straat wil Veronica en wil de R.E.M., maar de dames en heren die ons in de regering vertegenwoordi gen doen Veronica en de R E.M. ver dwijnen. Nu kan het wel zijn dat de wijze waarop Veronica en de R.E.M. op een wijze werken die in strijd is met de wet, maar dat is dan de schuld van de regering, die er prijs op stelt in dit soort zaken altijd achter te lopen. Onze hooggeroem de principes worden er dan bijgesleept, maar het eigenbelang lijkt in deze za ken van groter waarde. Zij die connecties hebben met de om roepverenigingen gedragen zich net als kleine middenstanders die uit eigenbe lang gekant zijn tegen het grootwinkel bedrijf. Die middenstanders kun je dat niet kwalijk nemen, want het gaat om de dagelijkse boterham, maar de regering wel, want die is in deze aangelegenheid dwars tegen de mening van haast ieder een en je zou wensen dat wij in dat soort zaken een beslissing konden krijgen door een volksreferendum. KANTMAN. B.D.C. speelt zondag in de volgende opstelling tegen 's-Graveland. Het is een uitwedstrijd: doel Van Hattem; achter Van Asch en v. d. Mast; midden Brou wer, Roest en H. v. d. Lugt; voor M. v. d. Lugt, Westerveld, Gros, Dorrestein en Bakker. Hees speelt thuis tegen Karboys in de volgende opstelling: doel Muis; achter Van Veek en De Jong; midden Jekel, Kok en Budding; voor Geijtenbeek, El- frich, Bosma, Sakkers en H. de Bree. V.V.Z. speelt thuis tegen P.U.E.M. De opstelling is nog niet bekend. S.E.C. A, het sterke juniorenelftal van de groenwitten, speelt morgenmiddag, om 4 uur, tegen een jeugdteam van Baarn in de volgende opstelling: doel W. Kok; achter W. Pureveen en R. v. d. Hoed; midden R. Dorrestein, W. Brouwer, Hui- zinga; voor Hardeman, Boeyen, De Jong, Veenendaal en v. d. Brakel. Er is, tot onze vreugde, al een goede belangstelling voor de aanstaande bus concerten. Dat dit voor Soest een unieke gelegen heid is, om op gemakkelijke wijze, van muiziek te gaan gemeten, hoeven we ei genlijk niet meer te vertellen. Wie vorig seizoen heeft meegedaan weet er alles van en die heeft vermoedelijk diverse vrienden en kennissen enthousiast op de hoogte gebracht. Maar voor de nieuwe inwoners van Soest is het nodig nog eens extra de aandacht op dit evene ment te vestigen. Een serie van drie concerten voor 15,per persoon in de Tivoli-zaal te Utrecht, waar de bus van de firma Tensen u gratis heenbrengt en weer afhaalt. Wij zouden zeggen dat is niet te versmaden! Wie zich nog wil abonneren moet dit wel tijdig doen, daar men in Utrecht na 25 september de regeling der plaatsen grondig gaat bestuderen en daar is tijd voor nodig. Men heeft ons namelijk ver teld, dat rekening wordt gehouden met de plaatsindeling van hardhorenden of invalide personen. U kunt dus, wanneer u zich opgeeft voor een abonnement, bijzondere omstandigheden of wensen aan ons mededelen. De stichting U.S.O. biedt u graag deze service. Verder willen wij u in onze expositie-vi trine enkele herfststudies laten zien van het natuurschoon in eigen omgeving Nog zijn de bomen groen, maar het zal niet lang meer duren of de rijke najaarskleuren beginnen hier en daar te gloeien. In onze vitrine zijn ze er en van daaruit willen ze u animeren tot een wandel- of fietstocht door het mooie gedeelte van de provincie Utrecht, waarin Soest is gelegen.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1