FaT°S^a3' Zestig jaar Scheveningen Radio MOCCASSINS GARAGE STAM D00RSMEREN ZO KLAAR M. TUSSEN TWEEDE BLAD LEGE MAAT DIA-PROJECTOR Automobielbedrijf BOSBOOM Krabbels van Knelis. Soest voor dertig jaar. 199,- 14,95 BROKAATMUILTJES f 6 95 Renault dealer Opstellingen van S.E.C. Korfbal Geslaagd Geen kalkoenogen Lectuurdienst Roode Kruis BEVEROL SMEERSTATION Rouw- en Trouwkleding Voetbalprogramma Hockeyprogramma KLOKKEN IN RIMTIEKE STJL JUWELIER HORLOGER v,WEEDESTR40 TEL:4361 „Maiday Maiday Hier is de P.C.H.". Hoevele maden klonk deze melancholieke stem van Scheveningen Radio door de ether. Hoeveel in nood verkerende sche pen deden in hun uiterste moeilijke uren geen beroep op mensen aan wal, toen zij zagen dat slechts daar vandaan red ding viel te verwachten? En hoeveel zeemansvrouwen hebben aan de bijzondere oplettendheid van dit kust- station het leven van hun echtgenoot te danken? Zestig jaar geleden kwamen de onmisbare zenders gereed die na een reeks van ex perimentele uitzendingen met ingang van 19 december daaraanvolgende definitief in werking traden. Oorlogsschip verging met man en muis. Scheveningen Radio is geen omroep in de werkelijke betekenis van het woord. Het zendt dus geen concerten uit, het geeft geen hoorspelen, en bonte avonden staan niet in het programma. De taak van dit kuststation is wel zo veelomvattend, dat dit niet in enkele woorden kan worden uitgedrukt. in rood en zwart - stevige loopzooi met bontrand r Koninffinnelaan 76 - Tel. 4145 Wij verstrekken Contant zegels. Aanleiding tot de oprichting was de ondergang van het oorlogsschip Adder, dat op weg was van Nieuwediep naar Hellevoetsluis, in 1882. Geen enkel lid van de bemanning kon worden gered Hoe zouden dergelijke rampen in de toekomst kunnen worden voorkomen? Het antwoord werd gegeven door Marconi die in 1897 het principe van het draad loos telegraferen uitvond. Onze regering was er als de kippen bij om hier ge bruik van te maken. Het duurde echter nog tot 1904 voordat het radiokuststation gereed was. In een houten keet. Naast de vuurtoren in Scheveningen stond een eenvoudig houten gebouwtje, dat de eerste behuizing vormde voor het radiostation. Op een paar vlakke tafels stonden de zender en de ontvanger zonder een enkele bescherming, maar reeds in 1905 was er al veel veranderd. Men kreeg de beschikking over betere in strumenten en hoewel de duidelijkheid van de seinen nog veel te wensen over liet en men slechts één golflengte, nl. de 600 m. ter beschikking had, waren er toch reeds twee scheepvaartmaatschap pijen, die hun schepen van een radio installatie voorzagen en die dus verbin ding konden krijgen met het kuststation. Renault R 8 van f 5595,af Renault Dauphine van f4995,af Renault R 4 van f 3995,af. Nleuwerhoekpleln 1 - Soestdijk Telefoon 2850 In 1922 kwam de eerste grote verbete ring. Er kwam een lampzender in ge bruik die golven van 2000 m produceerde. Hierdoor werden in de eerste plaats de seinen duidelijker en verkreeg men een grotere reikwijdte. Toen men echter in 1926 de zaken ging scheiden, omdat ont vangen en zenden op korte afstand van elkaar praktisch niet mogelijk is, kwam pas de grote vooruitgang. De zenders bleven in Scheveningen, de ontvangers gingen naar IJmuiden en men ging bovendien zenden op de ultrakorte gol ven, de 22,8 en 23,5 m. De laatste wereldoorlog heeft ook hier haar invloed doen gelden en wel op drastische manier: van de 20 zenders bleven er slechts twee over en dan nog in deplorabele toestand, terwijl in IJmui den slechts de insiders wisten, waar de fundamenten van het gebouw lagen. Snelle toeneming. Met man en macht werd er direct na de bevrijding weer gewerkt aan de op bouw van het station. In IJmuiden werd de ontvangstinstallatie provisorisch on dergebracht in het noodpostkantoor. De zenders en ontvangers werden door de Nederlandse regering in Londen aange kocht en op 29 juni 1945 kwam de stem van Radio Scheveningen weer in de vrije lucht. Reeds direct ontstond er op nieuw een druk verkeer op dit station. Het aantal telegrammen dat via het kuststation loopt, bedraagt ieder jaar zo'n 300.000 tot 320.000, wel een aanzien lijk cijfer. Verbaast het ons dan dat Scheveningen Radio thans een van de drukste kuststations ter wereld is? Het verkeer is vijf maal zo groot als voor de oorlog. De circa 100 personen tellende staf, waarmee het kuststation thans werkt, biedt service over de gehele wereld en kweekt een behoorlijke dosis goodwill. Elk schip, dat over een radio-installatie beschikt, kan op elk ogenblik van de dag of de nacht verbinding krijgen met zijn ontvangapparaat op de 600 m golf, de zogenaamde veiligheidsgolf. Op deze golf heerst elk uur van het etmaal 2 maal drie minuten volkomen stilte en wordt er scherp geluisterd naar eventuele nood seinen. Radlo-Medical. Als te IJmuiden noodseinen zijn opge vangen, worden onmiddellijk de in de nabijheid van het in nood verkerende schip varende schepen gewaarschuwd om zo mogelijk hulp te bieden en worden de reddingsbrigades gereed gehouden om op het eerste sein uit te varen. Scheveningen Radio heeft ook een recht streekse lijnverbinding met het Roode Kruisziekenhuis in Den Haag. Indien een schip geen arts aan boord heeft - en vele schepen hebben dit niet - en zijn er ern stige ziektegevallen aan boord, dan staat de zender paraat met instructies, die hij van het ziekenhuis doorkrijgt, zodra van het betrokken schip de bijzondere kenmerken van de zieke gemeld zijn. Deze dienst, de Radio-Medical, waakt voor de gezondheid van onze landgeno ten en ook van de buitenlanders op zee. De zeelieden, vroeger eenzaam en verla ten op de grote wereldzeeën, kunnen nu telefonisch contact hebben met de vaste wal door middel van Scheveningen Radio en zelfs surprises bij feestelijkheden kun nen worden „overgeseind". Het is b.v. in het geheel niet vreemd meer, als een zeemansvrouw op haar verjaardag een bos bloemen, een bromfiets of een gram mofoonplaat met haar lievelingsmelodie krijgt van haar man, die ergens op de Middellandse Zee vaart Dit is allemaal mogelijk, want Scheve ningen Radio bestrijkt met zijn roep „Hier is de P.C.H zeven wereldzeeën en heeft in de tijd van zijn 60-jarige be staan wel bewezen, dat de radio onmis baar is geworden voor de eenvoudige visser in zijn kotter of trawler en voor de passagier op een van de luxe oceaan stomers. S.E.C. 1 speelt zondag een thuiswed strijd tegen Veenendaal 1 in de volgende opstelling: doel Van Essen: achter Krijt en A. Hooijer. midden De Rooij, Rutten- berg en Van Breukelen: voor Dorrestein, E. Brouwer, J. P. Brouwer, Duijst en v. d. Broek; reserves Van Rijn, Hanasbei en Van Limburg. S.E.C. 2 speelt in Utrecht tegen U.V.V. 3 in de volgende opstelling: doel v. d. Broek: achter D. Hooijer en Rijkaart; midden Aalberts, De Vries en J. A. Brou wer; voor Verhoeven, Evers, De Bruin, v. Berkel en Dettmer. S E.C. 3 speelt thuis tegen V.V.O.G. 2. De opstelling luidt: doel Schimmel, achter De Jong en Nuss: midden Bazoer, Ten Hove en Pothoven; voor Lenarduzzi, Lu- schen. Blanken, Reijnders en Veldhui zen. Het vierde elftal speelt om 12 uur een uitwedstrijd tegen Hoogland. Morgenmiddag, om half vier, speelt Me teoren 2, een wedstrijd tegen D.O.S.C. 1 in Den Dolder. Zondag, om 2 uur, speelt Meteoren 1 een uitwedstrijd tegen Amersfoort 3 en om 12 uur speelt Meteoren 3 in Utrecht te gen Vogel 4. Het eerste juniorenteam speelt om 12 uur in Hilversum tegen Excelsior 1. Voor het rijbewijs A en B-E slaagden de volgende dames en heren: E. de Bruin, P. Bakker, E. Boels, E. den Uil-de Lange, B Mol, R. Stalenhoef, F. W. A .K. van Knobelsdorff, J. S. P. de Vries, E. Klomp- Koenders, F. A. van Mil, W. M. Smit, C. W C. Dorrestein, B. M. L. Eindhoven - Marissen, W H. Kuyper, E. Seheuler, H. A. van Brienen, R. Stomp, J. M. S. Eek hof, G. Hogeboom, N. Rootselaar, P. J. Hommes, H. van de Hoef-Koster, V. W. P. Renooij, R. Zaalberg-Kruining, A. G. W. van Beusekom, H. H. J. G. van Dam, H. Dijkstra, A. H. M. Elbertse. Zij werden opgeleid door Auto- en Scoo terrijschool D. Engel, Bosstraat 5. "S^fTlTS In de advertentie van de KG-slagerij in ons blad van dinsdag werden kalkoen ogen aangeboden tegen 5,75 per kilo gram. Dit moest niet zijn kalkoenogen, maar kalkoendijen. Dat vervelende zetduiveltje toch. Lezen is altijd, naast een zekere vorm van studie, ook een belangrijke aflei- dings „manoeuvre" geweest voor velen. Met deze gedachte in het hoofd begon het Roode Kruis in 1945 met de inzame ling van boeken, die men dacht te zen den aan inwoners van door de oorlog geteisterde gebieden. Na deze boekenin- zameling volgde de oprichting van de tijdschriftendienst. De ingezamelde bla den gingen naar Nederlanders die in Indonesië wachtten op hun terugkeer naar Nederland. De K.L.M. vervoerde in elk vliegtuig dat naar Indonesië ging 100 kg tijdschriften gratis. Doch niet alleen Nederlanders in het bui tenland hadden behoefte aan lektuur. De verpleegden in de ziekeninrichtingen zaten als het ware te springen om boeken en tijdschriften. Daarom werden er BIRKSTRAAT 105 - SOEST - TEL 3256 bruikleen-bibliotheken samengesteld, die voor een jaar naar de ziekeninrichtingen gaan en waaruit de patiënten vrijelijk kunnen kiezen. Thans hebben ruim 300 inrichtingen zo'n bruikleen-bibliotheek en ontvangen 550 inrichtingen tijdschrif ten. In het begin werd al het werk door de plaatselijke afdelingen verricht. Dit bleek op den duur niet mogelijk. Er moest een plaats komen waar de werkzaamheden centraal geregeld werden. Zo ontstond het „Lektuurdepot" in Den Haag. Slachtoffers van de watersnood in 1953 putten dankbaar uit de spontaan afge stane boeken en tijdschriften. De vluchtelingen uit Hongarije vonden in Nederland een 40-tal Hongaarse bi bliotheken, in aller ijl verzameld. De vele duizenden repatrianten uit In donesië vonden naast een verzorging overal waar zij kwamen lektuur. Langdurig thuis liggende zieken kunnen eveneens in aanmerking komen voor boeken. Na een berichtje via een radio programma voor de zieken, regende het aanvragen. In de dertien jaren dat de thuis liggen de patiënten nu ook meedelen in de voorraad lektuur, werden ruim 230.000 boeken in pakjes via de post verzonden. Van dit grote aantal zijn nog geen 80 boeken in het ongerede geraakt. Wel een bewijs dat de lektuurzendingen op hoge prijs worden gesteld. v.h. Joh. van Keeken Laanstraat 55 - Baarn Telefoon 2783 Een patiënt, die langdurig thuis ligt, mist vaak het contact met zijn of haar „col lega-zieke". Om in dit gemis enigszins te voorzien is het blad „Ons Trefpunt" opgericht. Een eigen blad van en voor de zieken. Het verschijnt zeven keer per jaar. Men kan op verschillende manieren lek tuur aan het Roode Kruis geven. Ten eerste zijn er de z.g. lektuurhuisjes op straat; in Soest naast het gemeente huis. En als het om grotere hoeveelhe den gaat kan men kontakt opnemen met de plaatselijke afdeling; in Soest tel. 2954. Ook kan men er een pakje van maken en het ongefrankeerd verzenden aan het Lektuurdepot Roode Kruis, Den Haag. Een lektuurdienst, zoals Nederland die kent, is uniek in de wereld. Slechts het Noorse Roode Kruis is op bescheiden schaal begonnen met de opzet van een soortgelijke dienst. Zondag: S.E.C. 1-Veenendaal 2.30 uur. U.V.V. 3-S.E.C. 2 11 uur. VGraveland 1-B.D.C. 1 2.30 uur. B.D.C. 2-Barneveld 2 2.30 uur. S.E.C. 3-V.V.O.G. 2 12 uur. EM.M. 4-B.D.C. 3 12 uur. B.D.C. 4-V.V.Z.A. 2 12 uur. Hoogland 3-S.E.C. 4 12 uur. K.V.V.A. 4-B.D.C. 5 12 uur. B.D.C. 7-V.V.Z.A. 4 2.30 uur. Zaterdag: Hees-Karboys 4 uur. V.V.Z.-P.U.E.M. 4 uur. D.O.B. 2-V.V.Z. 2 4 uur. Laren 2-Hees 2 4 uur. S.E.C. A-Baarn A 4 uur. B.D.C. B-C.J.V.V. B 4.15 uur. Hoevelaken A-S.E.C. B 2.45 uur. S.E.C. a-Spakenburg a 4.15 uur. E.D.C. a-Quick a 4.15 uur. S.E.C. b-H.V.C. b 2.45 uur. Quick b-B.D.C. c 4.15 uur. B.D.C. c-Quick d 2.45 uur. B.D.C. d-Quick f 2.45 uur. S.E.C. c-Hamersveld c 2.45 uur. Zondag spelen teams van de Mixed Hockey Club Soest de volgende wedstrij den: Heren 1-F.I.T. 2 2 uur. Hilversum 7-Heren 2 11 uur. Kraaien-veteranen-Heren-veteranen 2 u. Hilversum-Dames 1 11 uur. Amersfoort-Dames 3 11 uur. Heren 4-Amersfoort 11.30 uur. Heren 3-Heren 5 11.30 uur. Dames 1 komt in de volgende opstelling uit: doel L. Burgers; achter I. Dalenoort en J. Hoppenbrouwers; midden A. van Hofwegen, L. v d. Sterren en I. Bernt- sen; voor L. de Vink, C. de Beurs, M. Schutte, St Hoppenbrouwers en M. Kuy- pers. Heren 1 komt in de volgende opstelling uit: doel P. Rip; achter W. van Es en E. Hinderdael; midden B. Vriens, D. Stro band en H. van Es, voor P. van Hofwe gen, H. Evenhuis, A Bolhuis, P. Moree en D. Eysink. VAN DE SOESTER COURANT VAN VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1964 As Je 't ming vraogt dan mok zeige da wul- lie d'r mit mekaor nie zo bar veul van terech bringe. Da leig nie an ming, da leig nie an Joe, maor dat leit an alle minse mit mekaor. Op alle schoole staon meesters jochies en deeretjes te leere hoe zullie laoter 'n bietje fesoenluk deur 't leeve motte gaon en dan staot d'r zo'n opgepompte Russebaos te blère dattie 't noeng veur mekaor heb, waant dattie noeng alles kepot ken maoke watter kepot te maoke Is. Ikke zal nie zeige dajje zo'n man mos kenne kreukele, waant dat mag ikke nie doen, maor messchien kejje me hoore denke. Nee, veul bringe alle minse d'r mit me kaor nie van terech. Da hejje op de kiekkast kenne zien mit voebaïle. Jonges zuk slaon en zo'n troep van allegaor halleve gaore die je mit mekaor de kast in mos stoppe. Komme daor Turke uut 'n laand dat weet ik waor heulegaor leit om us lekker te voeballe en dat loop uut op 'n janboel van jewelste. Deur die Turke en ok deur ongs al bin ikke d'r eiges nie bie ewes. Aster marrege minse mekaor gaon afrosse bin ikke d'r trouwes van zien leeves- daoge nie bie, waant ikke hou d'r nie van meer klappe op ming test te kriege ak eiges ken uutdeele. Ik ken ming eige vergisse, maor ikke schat zo da wullie mit mekaor, Turke en Russe en Hollanders en Sjinese alsmaor gekker worre en alsmaor meer mekaor in mekaor wille ranraie. Ikke nie en jie nie en die Turke zeige van ikke nie en die Russe ok, maor 't is allegaor niks. 't Zal van zien leeves- daoge nooit niks worre ok, schat ikke zolaang d'r minse binne die zo gek kenne weeze da zullie staon te blère, wullie kenne noeng alles kepot maoke. Da ken ikke ok bie ming tuus, maor van die flauwekul ken ikke nie telle. AUTOVERHUUR N.V. Eemneaserweg 22. Baarn, tel.: 0 2954-3100 Ib.g.g.4344) De brandweer van Soesterberg werd door een vlegel opgebeld met de medede ling dat er op de Soesterbergsestraat een auto in brand stond. Snel rukte de brandweer uit, maar de brandende auto werd helaas niet gevonden. De vlegel trouwens ook niet. En meisje was langs de Eem bloemen aan het plukken. Ze wankelde, dacht dat ze in het water zou vallen en gaf een gil. Haar vriendin stond aan de andere kant van de weg met haar fiets. Ze hoorde de gil, liet haar fiets vallen en stak snel de weg over om hulp te bieden. Zij werd door een auto gegrepen, die over het kind en de fiets heenreed. Het meisje was bewusteloos, maar al gauw bleek dat ze niets mankeerde. De fiets wel. want die zat helemaal in elkaar In Amsterdam was een algemene bond van forensen opgericht en getracht werd in Soest en Baarn afdelingen te stichten. Die bond van forensen was wel nodig, want zij moesten in hun woonplaats het volle pond aan gemeentelijke belasting betalen en dan ook nog een derde in de plaats waar ze werkten. De bond zou hiertegen gaan ageren. Dat zal wel ge beurd zijn, maar de afdeling Soest en Baarn werden geen succes. Voor weinig geld kon je dertig jaar geleden gaan boeren, want notaris Dam mers veilde een boerderij met plaats voor 16 koeien, varkenshokken, paarde- stalling, zomerhuisje, wagenloods, hooi berg, erf tuin en weiland voor 9300, Daarvoor kun je nu nauwelijks een on bewoonbaar verklaarde woning krijgen. Een dominee kreeg het verzoek een aanbeveling te schrijven voor een collec te van het Leger des Heils. Dat deed hij maar eerst deelde hij even op papier mee dat hij in godsdienstig opzicht het niet met het Leger eens was. Toen kwam de aanbeveling. De Soester melkslijters vergaderden en de melkprijs te bespreken. Met algemene stemmen werd besloten dat de melkprijs niet omlaag zou gaan, zodat een liter 12 cent bleef kosten. Het grote succes voor de Nederlandse firma's op de tentoonstelling voor wegenbouwmachines en mechanische bouwconstructies te Mos kou, was niet alleen te danken aan het prettige optreden van de echte Hollandse meisjes, maar ook de degelijke kwaliteit van de in gebrachte produkten. Zakelijk waren grote Russische orders een be langrijke overwinning. De Nederlandse meisjes op de Hollandse stand te Moskou. Oplichters waren er dertig jaar gele den ook. Een van hun opereerde in Soest. Hij verkocht „geneesmiddelen" en de winkeliers die zijn prima maag- en hoofdpijnpoeders kochten konden allerlei aantrekkelijke dingen cadeau krijgen. De „geneesmiddelen" bestonden uit kin dermeel en zuiveringszout. Heel wat win keliers trapten erin en dat kwam waar schijnlijk omdat hij een zwarte hoed, een zwarte jas en een streepjesbroek droeg. Men had vertrouwen in deze oer degelijke dracht. VOOR UW BRAUN PAXJMAT TRIUMPH N12 SPECIALIST OP FOTO- EN FILMGEBIED Burg. Grothestraat 45 - Telefoon 3917 Een dierenarts behandelde een paard. Het was een ondankbaar dier, want het schopte de arts tegen zijn hoofd. Deze ging rustig door met zijn werk tot hij klaar was en liet zich toen pas behan delen. Hij had een paar lelijke hoofd wonden. Voor het koninklijk paleis kwamen een motor met zijspan en een auto in botsing. In het zijspan van de motor zat een vrouw, die eruit geslingerd werd. Het viel nogal mee met de verwondingen ai brak zij een sleutelbeen. Haar leren jas was totaal ontveld. De autobestuurder bleek geen heer in het verkeer te zijn, want hij reed door. In Soesterberg reed een motorrijder op een groep militairen in doordat tiij verblind werd. Een militair brak een been, de motorrijder werd aan het hoofd gewond en zijn duo-engel kreeg een lichte beenwond. De meerderheid van de raadsleden was voor het bouwen van een badhuis aan de Lange Brinkweg, de minderheid voor de Verlengde Talmalaan. Er werden plannen gemaakt voor de bouw van een badhuis dat f 35.000,— moest kosten, ter wijl voor 'n ander plan slechts 23.000, nodig was. Er werd een tekort van 4500,— per jaar geraamd. Beide plan nen kwamen in de prullemand.

Soester Courant | 1964 | | pagina 5