Vogelvrije verkoop van duurzame artikelen De verschrikkelijke bom HET OOG GERICHT OP MACHT Weet wat u weggooit! Hevige botsing B.D.C.-handbal B.D.C. verloor Mixed Hockey Club Ned. Chr. Vrouwenbond Jeugdverkeersschool Brommer ten val Dronken in het verkeer DINSDAG 22 SEPTEMBER 1964. JAARGAN° N°' soesjer Courant Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag. Abonn. p. kwart, 2.40 - per post 2.15. UITGAVEDRUKKERIJ SMIT SOESTDIJK BUREAU VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIEVAN WEEDESTRAAT 2»A SOEST TELEFOON 2566 GIRO 126156 Met ingang van 1 december a.s. zal in een vijftal sectoren van de detailhandel de individuele verticale prijsbinding on verbindend worden verklaard. Dan zal een fabrikant of andere leverancier van deze goederen zijn afnemers niet meer kunnen voorschrijven voor welke prijs zij deze goederen moeten verkopen. De getroffen artikelen zijn radio- en te levisietoestellen. platenspelers en band opnemers, elektrische koelkasten, brood roosters, mixers, stofzuigers, wasmachi nes, centrifuges, strijkijzers, droogscheer- apparaten en haardrogers, personen auto's met inbegrip van stationcars en combinatiewagens, fotografietoestellen, flitslichtapparaten, filmcamera's en foto en filmprojectietoestellen en tenslotte grammofoonplaten. De regering heeft deze maatregelen ge nomen tegen een deel van het bedrijfs leven omdat in deze sectoren praktisch geen vrije prijsvorming meer zou be staan. Er doen zich voor deze goederen naar het oordeel van de regering even min bijzondere omstandigheden voor, die de verticale prijsbinding rechtvaar digen. Naar bestedingsbeperking. De bedoeling van de overheid is blijk baar om de concurrentie in deze sectoren aan te wakkeren. Dit ministerie heeft een en ander maal teveel loonsverhoging toegestaan om de gevolgen voor onze economie geruisloos op te vangen. Er dreigt een zodanig groot tekort op de betalingsbalans dat er investeringsbeper- kende maatregelen zijn getroffen, die in laatste instantie op bestedingsbeperking moeten uitlopen. Daarnaast moet het prijspeil zoveel mogelijk in de hand wor den gehouden. Het interesseert daarbij dit kabinet blijk baar niet of de gemiddelde detaillist nog een behoorlijk inkomen kan maken. Noch de minister van economische za ken, noch de staatssecretaris voor de middenstand heeft enig begrip getoond voor hetgeen zich in het midden- en kleinbedrijf op het gebied van struc tuurwijziging afspeelt. Het interesseert hen eenvoudig niet of er honderd of duizend winkeliers hun inkomen zien dalen, desnoods beneden het sociaal mi nimum. Dat is een goede sanering zeggen zij. Op het moment dat de heer Toxopeus aan de ambtenaren 3,5 procent loon achterstand toestopt, neemt de heer Bak ker die van midden- en kleinbedrijven terug. Want niemand zal toch verwach ten dat de bewindslieden een stijging van de prijzen verwachten uit hun on verbindend verklaring. Misschien schept daarbij de heer An- driessen zich ook nog ruimte voor enkele procenten loonsverhoging. Hij weet dat werknemers kunnen gaan staken, maar die winkeliers zijn verdeeld genoeg om toch door te werken. il Geknoei. Kan nu deze maatregel voor de consu ment alleen voordeel scheppen? Dat moet ernstig worden betwijfeld. Druk op de prijzen schept het gevaar dat er met de kwaliteit van goederen wordt ge knoeid. Er kunnen artikelen op de markt worden gebracht die als twee druppels water lijken op andere, die duurder zijn. Bij nadere kennismaking blijkt er een groot verschil in duurzaamheid te be staan. Ook krijgen de winkeliers de gelegen heid bij vrije prijzen een hogere prijs te vragen dan de voorheen vastgestelde. In dit geval betalen de consumenten te veel. Van hen wordt dus een grotere prijsbewustheid verwacht, welke helaas niet steeds aanwezig is. Bij de nieuw geschapen toestand is de klant met een vaste, vertrouwde leverancier, die een redelijke winst vraagt het beste af. De ontbinding der individuele verticale prijsbinding heeft als ander gevolg de mogelijkheid om artikelen met of zonder service te verkopen. Men kan bijvoor beeld de prijzen verlagen en de garantie afschaffen. Er bestaan ook mo gelijkheden om de voorlichting te beper ken tegen een prijsoffer, maar evenzeer om de voorlichting te verbeteren tegen prijsverhoging. Thuisbezorging, nazorg, het ruilen van artikelen kan worden af geschaft in ruil voor prijsverlaging. Het eigen belang. Als kopers knikken wij tegen de maat regel. Als bestuurder moet men zich af vragen of er hier sprake is van even wicht in de belangenbehartiging van de verschillende groepen in ons volk. Als minister vraagt men klaarblijkelijk al leen naar het verloop van de prijsindex cijfers. Als industrieel meent men te moe ten zwijgen. Er is altijd een kans om deze opheffing van prijsbinding geheel op de detailhandel af te wentelen. Zo ziet iedereen naar zijn eigen belang. Toch moeten er vragen rijzen. Waarom werden de deelhebbers aan de winstmar ges van de genoemde artikelen niet in de gelegenheid gesteld hun belangen op tafel te leggen, respectievelijk hun winst marges aan te passen? Waarom heeft de staatssecretaris niet werkelijk overleg ge pleegd met het bedrijfsleven of hun ver tegenwoordigers? Waarom wordt er bij voortduring gesuggereerd dat het publiek teveel betaalt? Daarvoor kwamen er een prijsbeleid, een prijzenwet, een prijzenstop, een wat eco nomische mededinging, maatregelen te gen prijsbinding. Het huisvuil passeert in het vuilver- brandingsbedrijf de waakzame ogen van geroutineerde sorteerders, die gelukkig zagen dat zich tussen het vuil een pro jectiel bevond ter grote van een hand granaat die waarschijnlijk voor een enor me explosie in de verbrandingsoven ge zorgd had als het niet ontdekt was. Ie mand die explosieven in zijn vuilnisem mer deponeert handelt bijzonder onver antwoordelijk, want aan de Maatweg kunnen de gevolgen vreselijk zijn. Op de hoek van de Eikenlaan en de Soesterbergsestraat kwamen de auto's van de heren H. v. d. W. en H. van A zo hevig in botsing dat ze ernstig be schadigd werden. Het kan geen toeval zijn dat sowjet-pre- mier Chroesjtsjow zijn onthulling over een nieuw, allesvernietigend wapen paar de aan een waarschuwing aan het adres van Peking. Zo zal het ook geen toeval zijn dat hij dit juist deed tegenover een groep Ja panse bezoekers aan het Kremlin. Ten slotte is het conflict Moskou-Peking meer een zaak geworden van minder ideolo gische aard en meer een van macht en invloed waarbij de Chinezen steeds krachtiger hun aanspraken op Russisch gebied uiten. En de Japanners zijn er een mooi voorbeeld van hoe een land op de koffie kan komen wanneer het zijn gebied drastisch wenst uit te breiden en daarbij ook een oorlog riskeert. Wat Chroesjtsjow ook aan de Chinezen duidelijk heeft willen maken is dat ze onvoorzichtig doen door de kracht van kernwapens te onderschatten. Bekend is de opvatting van Mao dat bij een kern oorlog misschien veel Chinezen zouden sneuvelen maar dat er zoveel zijn dat er toch nog een massa overblijven, iets wat bijvoorbeeld de V.S. en ook de sowj et- unie niet zo gemakkelijk kunnen zeggen. Behalve een waarschuwing aan de Chi nezen is Chroesjtsjows uitlating er ook een voor het Russische volk. Namelijk dat ze er rekening mee moeten houden dat het nog eens tot vechten kan komen met de vroegere ideologische broeders. Hongaarse kerkvrede. De betrekkingen tussen de rooms-katho- lieke kerk en de communistische macht hebbers in Hongarije zijn door een ver drag aanzienlijk verbeterd. Reeds onder paus Joannes waren de besprekingen be gonnen in het kader van diens streven om tot een „vreedzame coëxistentie" te komen. Hij zag uiteraard weinig heil in het communisme, maar zag ook weinig in een zwijgend en scherp tegenover el kaar staan, zoals dat gesymboliseerd wordt in het asiel van kardinaal Minds- zenty in de Amerikaanse ambassade te Boedapest, waar hij nu al sinds de Hon gaarse opstand van 1956 geïsoleerd zit. Sinds die tijd staat de kerk op een soort voet van oorlog met de regering. Het resultaat hiervan is o.m. dat zes van de tien bisschopsstoelen leeg waren ko men te staan. Volgens een al voor de communistische tijd gesloten concordaat moet de regering instemmen met de benoeming van bisschoppen en de niet meer met elkaar sprekende partijen kon den hierover uiteraard geen overeenstem ming bereiken. Nu zijn dan eindelijk weer benoemingen mogelijk. In vrede leven. De opvallendste is wel die van bisschop Hamvas tot aartsbisschop van Kalosca. Hij is daarmee haast de logische opvolger van Mindszenty geworden en is een heel ander type dan deze. Hij is uiteraard geen communist, maar heeft Hongarije onder meer vertegenwoordigd op bijeen komsten van de wereldvredesraad in Moskou. De nieuwe aartsbisschop is iemand die in de praktijk al het beste heeft proberen te maken van het in vrede samenleven naast elkaar van kerk en staat. Onge twijfeld zijn dit concessies van het Va- ticaan, althans vergeleken met het oude onwrikbare standpunt dat tot de on vruchtbare situatie van dusver leidde. Of er van de regeling ook concessies te genover staan - bijvoorbeeld door het volgen van godsdienstonderwijs op de scholen gemakkelijker te maken - zal nog moeten blijken. Maar hoe het zij, er is ook van de zijde van de Hongaarse regering kennelijk een streven om tot een betere relatie met Rome te geraken. De competitie is voor B.D.C. niet zo flo rissant ingezet. V rige week is verlpren van AmersfoortseBoys ën dë 2e wed strijd is ook een nederlaag geworden, want 's-Graveland won met 2-1. Van de eerste helft valt slechts te ver melden dat er slecht gespeeld werd. Bas Bakker ondernam twee akties die uitlie pen op buitenspel en een schot tegen de lat. In de tweede helft ging het weinig beter. Met voetballen tenminste maar niet met praten, want de B.D.C.-ers bab belden honderduit. Met een praatjepot win je echter geen wedstrijd. Een kwartier voor het einde had Marcel v. d. Lugt succes. Hij schoot uit wat een onmogelijke positie leek, maar via de onderkant van de lat verdween de bal in het doel en het leek alsof B.D.C kans had te winnen. Vier minuten later kende de scheidsrechter een strafschop toe omdat Henk v. d. Lugt een opsprin gende bal tegen zijn arm kreeg. Dat was een veel te zware straf voor iets dat hele maal niet bestraft moest worden. De penalty werd benut en twee minuten later werd onhoudbaar gescoord na een aanval over links. De scheidsrechter, die veelvuldig floot, stuurde Bas Bakker het veld uit toen deze de strijdkreet „Jongens, vecht je dood!" uitschreeuwde. Jan Westerveld moest eveneens het veld verlaten omdat hij iets tegen de scheidsrechter zei wat blijkbaar weinig vleiend was. Er waren B.D.C.-ers die op een overwin ning gerekend hadden maar een neder laag en twee uit het veld gestuurde spe lers is helaas heel iets anders. Het eerste herenteam van B.D.C.-hand bal heeft het Baarnse Limvio in een thuiswedstrijd een verpletterende neder laag toegebracht. Toch was de keeper van Limvio niet sleoht, maar hij was voor dat werk wat aan de kleine kant. Direct na het begin scoorde B.D.C. en Limvio maakte kort daarna een doel punt. Het beloofde een spannende strijd te worden, maar van strijd was al gauw geen sprake meer en met een 8-1-stand brak de rust aan. In de tweede helft ging het even hard door. Jan van Velzen, Rudi Surstedt, Leo v. d. Heide en Joop van Resteren maakten de doelpunten. Semper deed het in de ach terhoede bijzonder goed en hij scha kelde Joop Vredeberg uit. In het doel leek Smeeing een panter en Ton van Asch was er ditmaal ook heel aardig in. De dames speelden een uitwedstrijd tegen Laren 1 en twee gelijkwaardige ploegen heten goed spel zien. Er werd over het algemeen goed gecombineerd maar bei de voorhoedes konden moeilijk door de verdedigingen komen. Er werden veel vrije worpen toegestaan. Het was jam mer dat Lia Schimmel een strafworp miste, waardoor een punt voor Soest verloren ging. Nel Brons en Lia Schim mel scoorden elk een doelpunt en Laren scoorde eveneens tweemaal. Het nieuwe tweede herenteam startte overrompelend tegen een team van Amersfoort, dat binnen een kwartier vier doelpunten van B.D.C. moest toe staan. Daarna ging de strijd gelijk op, zodat bij rust nog van alles mogelijk was. In de rust moest keeper Demmers zich laten vervangen omdat hij gebles seerd geraakt was bij een duik \egen de paal. Daselaar verving hem bijzonder goed. Tenslotte werd het een 12-8-over- winning. De meisjes-aspiranten 1 wonhen met 4-3 van U.D. en het tweede team tverloor met 3-4 van Victoria. De heren-juniores wonnen met 8-4 van A.A.V., de jongens aspiranten verloren ifiet 4-6 van H.H.C. en de dames-juniores met 0-10 van L.V.V. De veteranen van de Mixed Hockey Club hebben in Wormerveer met 0-6 verloren van de veteranen van de vereniging „De Kraaien". Heren 2 speelde een slechte wedstrijd tegen een team van Hilversum en zij verloren met 1-3. Het eerste herenteam speelde tegen FIT 2 André Bolhuis had in de eerste helft pech toen hij een strafbal miste. Het werd 1-1. Hans van Es scoorde het Soes- ter doelpunt. Dames 1 heeft met 1-4 verloren van Hil versum 1 en grotendeels was dit te wijten aan het zelfzuchtige spel van de Soester dames, die veel te weinig samenspelen. Ze zullen de ballen dan ook sneller moe ten afgeven als ze succes willen hebben. Hilversum nam de leiding, Marjolein Schutte scoorde de gelijkmaker en tot de rust ging de strijd gelijk op. In de twee de helft voerde Hilversum de score echter op tot 4-1. De afd. Soestdijk hield donderdagavond haar ledenvergadering in het Anna Pau- lownahuis. Spreker was ds J. Mettau, Herv. pr. te Soest, die het een en ander vertelde over zijn werk als predikant in Dilsseldorf en Anhausen (Dld.). Spreker toonde aan de hand van een serie dia's de omgeving waar hij werkte en draaide platen om een beeld te geven van de muziek zoals die bij bijzondere diensten wordt gebruikt. Na de lezing werden nog enige vragen beantwoord. De chef aller Russen heeft trots verze kerd dat hij nu over een wapen beschikt waarmee hij de gehele mensheid kan uitroeien. Dat is dan flink, maar een zwemploeg is heel teleurgesteld uit Rusland teruggekomen omdat het eten slecht was en omdat ze vonden dat de mensen zo armoedig gekleed waren. President De Gaulle laat heel vaak door schemeren dat hij genoeg heeft van de supervisie die Amerika op de vrije wereld uitoefent en dat zijn land sterk genoeg is om een centrale plaats in Europa in te nemen en het militair en economisch tegen Rusland op te nemen. Ook al zo'n machtig baasje, maar hij vergeet dat Frankrijk achter elkaar drie oorlogen verloren heeft en dat er op het ogenblik niet voldoende melk is om aan de vraag te voldoen. Wij hebben geen wapen waarmee we de hele wereld kunnen vernietigen, maar wij lopen er ook niet armoedig bij. Wij zijn ook niet sterk genoeg om het tegen de Russen op te nemen, maar in ons land is melk in overvloed. Voorlopig kunnen wij ons dan ook mach tiger voelen dan de mensen in Rusland en Frankrijk. Niet door wapens maar door een meer aanvaardbare levensstan daard en door een welvaart waarvoor we niet dankbaar genoeg kunnen zijn. KANTMAN. Het grootste, overdekte zwemstadlon is gereedgekomen. Het is het ultra-moderne zwemstadlon voor de Olympische Spelen te Tokio. Tussen het gejuich van 15.000 toeschouwers zullen ook de Nederlandse meisjes moeten trachten ln de voorste gelederen te komen. Vanmorgen heeft de burgemeester op het marktterrein achter het V.V.V.-kantoor in de Steenhoffstraat de Shell-j eugdver- keersschool van het Verbond van Veilig Verkeer geopend. Hij werd verwelkomd door hoofdinspec teur H. G. Scholtmeij er, de waarnemend korpschef, die de gemeente dankte voor het beschikbaar stellen van het terrein dat gedurende een maand voor vele Soes ter schoolkinderen een echt verkeersplein zal zijn. De burgemeester noemde de Shell- jeugdverkeersschool een aardige school, waaraan de kinderen beslist veel plezier zullen beleven, maar hij verzocht de leer lingen van de Da Costaschool, die onder leiding van de heer J. Kenemans aanwe zig waren omdat zij de eerste les ontvin gen, te bedenken dat deze school in dienst staat van een heel ernstige zaak, de verkeersveiligheid, die veel te wensen overlaat door onwetendheid, slordigheid, onachtzaamheid en roekeloosheid. Het verkeer eist dagelijks slachtoffers. De burgemeester dankte het Verbond van Veilig Verkeer en de Shell, die het mo gelijk maakten dat de Soester kinderen uit de hoogste klassen van alle lagere scholen gedurende een maand verkeers- les krijgen. Hij dankte ook de heren R. Dekker en W. Hasselaar die les geven. Zij worden hierbij geassisteerd door le den van de Soester verkeerspolitie. Door het in werking stellen van de verkeers lichten op het plein opende de burge meester de school die inderdaad bijzon der aardig is, want de kinderen nemen aan het „verkeer" deel met trapautootjes en fietsen. Uiteraard ook als voetgan gers. De heer Dekker dankte de burgemeester, het gemeentebestuur, de politie en de hoofden van scholen voor hun medewer king en hij gaf de verzekering dat zijn collega en hij zullen trachten door lessen gedurende een maand de verkeersveilig heid in Soest te bevorderen. Op maandag, dinsdag, woensdag en vrijdag ontvangen de kinderen les. Voor 20 scholen zullen dit 40 lessen zijn. De Soester bromfietser S. R. reed op de Vredehofstraat tegen een portier van een auto aan dat plotseling door een jon gen uit Amsterdam opengedaan werd. De auto was eigendom van de heer R. M. De heer R. viel, kreeg wondjes aan handen en knieën en is behandeld in Nieuw-Mariënburg. Zondagavond reed mevr. H. A. L. de J.-H. op de Stadhouderslaan. Zij wilde een auto passeren die voor haar reed. Deze slingerde zo dat zij in de berm geduwd werd. Ze raakte daarbij twee paaltjes. De slingerende auto reed door. Ze kon zien welk merk het was en dat de wagen een Duits nummerbord voerde. Mevr. de J. waarschuwde de politie. Toen deze op de Stadhouderslaan gearriveerd was kwam vanuit Baarn een auto die slingerend over de weg reed. Volgens mevr. de J. was het de auto die haar in de berm gedrukt had. Deze had inder daad een Duits nummerbord, maar er zaten twee Soesters in die dronken wa ren. De auto werd in beslag genomen en de mannen ondergingen op het bu reau een bloedproef.

Soester Courant | 1964 | | pagina 1