ACTIE ZWARTE ZES De Zeven Provinciën aua rmr KEREN DOOR DE MIDDENBERM SOESTERBERG Eerste Nederlands schip met geleide projectielen sa a cd BATENBURG's Erkende Auto- en Scooterrijschool In onze collectie BRILMONTUREN Fa. D. F. VOIGT S.E.C. speelde gelijk S.V.V.-Volleybal Lenssen+de Wolff Ruitersucces Soesterberg verloor met 0-3 Soesterberg-Scherpenzeel 3-3 K.V.O.-nieuws De Meteoren Geen prijs Ilees won met 3-1 Pianoavond in Credo V.V .D.-Soest-Soesterbersi Soester schaakclub. Jaarvergadering "t Nut Vlucht vanaf St. Ghislain Hornu De raket, het wapen, dat trefzeker zijn eigen weg zoekt naar iedere mogelijke vijand, heeft zijn intrede gedaan bij de Koninklijke Nederlandse Marine. Dezer dagen zijn de eerste proefvaarten ge maakt met de omgebouwde „Zeven Pro vinciën", de eerste Nederlandse oorlogs bodem, die met geleide projectielen is uitgrust. Deze elf jaar geleden in dienst gestelde licht kruiser 112.230 ton) is sinds mei 1962 geheel verbouwd en opnieuw inge richt. Kosten: rond 50 miljoen gulden. Wie nu door het schip dwaalt, merkt duidelijk, dat de kruiser eigenlijk twee generaties vertegenwoordigt. Op 't voor dek bevinden zich nog de om ontzag vragende „conventionele" kanonnen, de C/3 Cs3 Gedlpl. A.B.A.N.-Instructeur PARKLAAN 33 - SOEST TELEFOON 3982 (0 2955) U wordt gehaald en gebracht. achterhelft van „De Zeven Provinciën" leeft duidelijk in de toekomst, met on derdeks een imposante wirwar van onbe grijpelijke computers en radarschermen en bovendeks een gestroomlijnde, zwaar gepantserde afvuurinstallatie voor de raketten. De Nederlandse kruiser, die ongeveer april volgend jaar volledig operationeel zal zijn, is hiermee duidelijk een krui sing tussen twee verschillende werelden. Alsof men niet goed wist, welke kant men eigenlijk op moest gaan. De keuze van een gemengde conventionele en ul tra-moderne bewapening is echter wel bewust zo uitgevallen. En dit niet alleen uit financiële overwegingen. Een oorlogs schip zal in de komende jaren nog al tijd conventionele kanonnen nodig heb ben om zich een vijand van het lijf te houden. De conventionele wapens van „De Zeven provinciën" - 4 kanons van 15,2 cm.. 6 zware mitrailleurs van 57 mm. en 4 mi trailleurs van 40 mm. - worden door ra dar gericht en behoren tot het modernste dat nu op dit gebied geboden wordt. Tegen aanvallende supersonische vlieg tuigen zijn zij echter machteloos. Hier tegen echter kunnen de Amerikaanse ,.Terrier"-raketten een krachtig schild is er zeker een naar uw keus. Burgem. Grothestraat 30 Erkend ziekenfondsleverancier. vormen. Met hun snelheid van Mach 2.5 (twee en half maal de geluidsnelheid) en een bereik van 60 kilometer kunnen zij elke vliegende aanvaller te vlug af zijn. De raketten, die de Nederlandse kruiser begin volgend jaar in Amerika aan boord krijgt (op het ogenblik wordt met dum- mies geoefend), kunnen ook met atoom koppen worden uitgerust en tegen zee- of landdoelen worden ingezet. De Ne derlandse marinemensen zijn technisch wel voorbereid op het gebruik van atoomwapens, maar vooralsnog zal de Nederlandse kruiser toch geen atoom koppen aan boord krijgen. De Zeven Provinciën zal in een mogelijk conflict vooral voor de luchtbeveiliging van convooien en vlootverbanden moeten zorgen - eventueel in combinatie met andere eenheden Gezien deze taak lijkt het niet waarschijnlijk, dat hierbij atoomkoppen nodig zijn. De Nederlandse oorlogsbodem zal door de NATO onge twijfeld in het oostenüjk deel van de Atlantische Oceaan worden gestationeerd. Met atoomkoppen geladen terriers zijn alleen bestemd voor aanvallende forma ties vliegtuigen. Onder de huidige ver houdingen is het echter vrijwel zeker, dat een vijand geen formaties vlieg tuigen tegen schepen op de oceaan zal (kunnen) inzetten. Hij zal zich tot inci dentele aanvallen moeten beperken. En die kan De Zeven Provinciën wel de baas blijven. De kruiser bezit twee afvuurinstallaties voor de Terriers, die onafhankelijk van elkaar kunnen opereren. In totaal zullen in het voorjaar 40 raketten aan boord worden genomen. Binnen enkele ogen blikken kan de kruiser zeker 4 vlieg tuigen vernietigen, die de fatale 60-kilo- meter cirkel (het bereik van de terrier) rond het schip binnendringen. De mees te aanvallers zullen zich dan wel eens bedenken. De hoge snelheid van de huidige aanvals- vliegtuigen vereist een snel reageren van de scheepsbeveiliging. Het merendeel van het werk - zoals berekening van koers, snelheid en hoogte van de eventuele aanvaller - wordt dan ook door razend snelle computers verricht. Deze elektro nische breinen zijn in een speciale ruimte op het achterdek ondergebracht, de zogenaamde „seinkamer", een oud- Hollandse marineterm voor een ultra moderne afdeling. De snelheid van optreden wordt gega randeerd door de zeer goede radarinstal latie die De Zeven Provinciën aan boord heeft. Op het ogenblik heeft het schip een zeer sterke rondzoekradar met een groot bereik. Dit bleek duidelijk tijdens de proefvaart. Terwijl wij ter hoogte van Texel voeren, konden wij op het radar scherm precies zien welke toestellen bo ven Brussel en Londen vlogen Binnen kort zal de kruiser ook nog een speciale afstandsradar van Amerikaans fabrikaat krijgen, die de doelen voor de Terriers moet vaststellen. Het leven aan boord van de kruiser is een koel en hard bedrijf geworden. Wat wel noodzakelijk is als in fracties van seconden beslissingen moeten worden genomen en uitgevoerd. Het gevecht wordt geleid door technici, die geen trek ker meer overhalen, maar computers aan het werk zetten. De commandoruim te is gehuld in het duister, waarbij de enige lichtveldjes de radar en de siga retten van de bemanning zijn. Gesprek ken worden gevoerd door microfoons en koptelefoons. Een eigen taaltje is ook al gevormd, doorspekt met Afrikaanse uit drukkingen. Overigens tegen de wil van commandant A. van der Moer in. Hij is een hartstochtelijk Neerlandicus. S.E.C. heeft zondag een goede wedstrijd gespeeld tegen Veenendaal en in de tweede helft waren de groenwitten zelfs oppermachtig. Aanvankelijk dreigde gevaar van de Veenendaal-rechtsbuiten Reebergen, maar hij werd' vakkundig uitgeschakeld door Hooijer. Keeper Van Essen begon aar zelend en hij maakte enige kleine fou ten, maar later deed hij zijn werk weer goed en de foutjes kostten geen doel punten. Na tien minuten had de voorhoede van S.E.C. nog niet veel gedaan, maar toen kwam een aanval over rechts. E. Brouwer gaf de bal goed af aan Duijst, die tegen de paal schoot. Di rect hierna kreeg Veenendaal een kans. Van Essen en middenvoor Sukkel liepen samen op de bal af. Van Essen was er iets eerder bij en schoot de bal tegen het lichaam van de Veenendaalmidden- vcor. Het dreigde een doelpunt te worden maar De Rooij greep op de doellijn des kundig in. S.E.C. gaf nu met gevaarlijke aanvallen de toon aan en het was jammer dat er na 25 minuten spelen aan de andere kant een doelpunt kwam toen Rutten- berg aarzelde met wegwerken. Hij raak te de bal kwijt aan middenvoor Sukkel, die onhoudbaar doelpuntte. In de tweede helft dreef S.E.C. Veenen daal achteruit. Na zeven minuten kreeg v. d. Broek op links de bal. Hij plaatste naar Brouwer, die over de bal heenstapte omdat Dorrestein in een gunstiger po sitie stond. Hij loste een enorm hard schot en scoorde via de rechter paal. Keeper Jacobsen dook naar de bal maar deze was totaal onhoudbaar. Onder een enorme stortbui begon S.E.C. een waar bombardement op de Veenen- daal-defensie. Van de Broek had een mooie kans toen hij alleen op de kee per afging maar hij struikelde. Duijst schoot een bal uit een corner ineens in maar de keeper stond op zijn plaats. S.E.C. drong steeds meer op, Duijst en Van Breukelen schoten maar het wilde niet lukken. Bij Veenendaal trouwens ook niet. Bij een onverwachte uitval schoot linksbuiten Hensen hard in maar Van Essen sloeg de bal corner en het bleef 1-1. Hoewel de zes teams van de Soester Vol leybal Vereniging zaterdag j 1. op het Bliksemtournooi geen enkele prijs in de wacht wisten te slepen hebben verschil lende teams van de rood-witten zich toch uitstekend geweerd. Zowel het eerste als het tweede dames team van onze plaatsgenoten eindigden in hun poule op de eerste plaats. Het eerste damesteam moest deze plaats evenwel delen met de vereniging V.I.O.S. uit Amersfoort. Aangezien het setgemid delde van laatstgenoemd team drie pun ten beter was mochten zij de strijd aan binden tegen de winnares van poule B. Voor het eerst in overgangsklasse-milieu spelend een uitstekend resultaat dat stel lig moed geeft voor de komende compe titie. Het tweede damesteam moest als best geplaatste team van poule C de strijd aanbinden tegen N.V.C., winnaar van poule D. Laatstgenoemd team won beide sets met 15-13 en legde hierdoor beslag op de beschikbaar gestelde prijs. Het derde damesteam dat vrijwel geheel uit nieuwe speelsters bestond deed goed werk door uit drie wedstrijden drie pun ten te halen. Enthousiasme was het gro te wapen van dit team en een jaar kom petitie-ervaring met goede training zal dit team stellig tot een goed zestal doen uitgroeien. Hoewel het eerste herenteam slechts een van de acht sets op zijn naam wist te brengen heeft dit team temidden van de overgangsklassers zich uitstekend van haar taak gekweten. Ondanks het feit dat men bij de opstelling van dit team over drie spelers niet kon beschikken kwam het met uitstekend spel voor de dag. Met groot enthousiasme wierpen de rood-witten zioh iedere wedstrijd in de strijd en het kostbare puntje dat zij het sterke V.V A. afsnoepten was eerlijk ver diend. Het tweede en derde herenteam konden mede door verhindering van enkele spe lers van het eerste team niet in hun sterkste samenstelling uitkomen. Zo be stond het tweede team geheel uit spelers die voor het eerst aan de kompetitie deel zullen nemen. Een winstpunt uit drie wedstrijden was bet eindresultaat van dit team. Het derde team kon niet tot puntenwinst komen. Niettemin wisten de spelers in verschillende wedstrijden behoorlijk par tij te geven, maar winst zat er dit keer niet voor hen in. E onroerende goederen taxaties hypotheken assurantiën Steënhoffstraat 67 Soest Tel, 2169 In Aerdenhout namen jeugdige Soester ruiters en amazones jdeel aan dressuur- wedstrijden van de „Club van dressuur ruiters". Ir, de afdeling B 5 senioren werd Joke Duiser met haar paard Quarz tweede- In de afdeling L I A junioren werd Ada Geertsema eerste met Jungle Landing, Jan Willem Wilten tweede met King Master, Ada Geertsema vijfde met Paris, Jan Willem Wilten zesde met Fiola, Joke Duiser zevende met Quarz en H Heyst achtste met Nadir. Ongetwijfeld krijgt de bestuurder, die door de middenberm tracht te keren de schrik van zijn leven, wanneer hij de massieve tankauto op zich af ziet stormen. De schrik van de chauffeur van die tankauto is misschien nóg groter. Want volkomen onverwacht ziet hij een auto tus sen het haagje van de middenberm doorschieten. Een rampzalige bot sing kan het gevolg zijn van de grove verkeersfout van de bestuurder van de personenauto. Keren door de middenberm is levensgevaarlijk. Het is een fout, die met voorbedachten rade wordt gemaakt en waar van men nauwelijks kan zeggen, dat fouten maken menselijk is. De Surveillancegroep Auto Snelwegen van het Korps Rijkspolitie en het Verbond voor Veilig Verkeer bestrijden deze fout in hun gezamenlijke Actie Zwarte Zes. Zij adviseren de gebruiker van de autosnelweg, die te ver is gereden, door te rijden tot de volgende afrit. Het is dan mogelijk over het viaduct of via de onderdoorgang de andere rijbaan weer te bereiken en terug te rijden. ZATERDAGVOETBAL. Na de overwinningen in de eerste twee wedstrijden van de competitie heeft Soesterberg thans in haar thuiswedstrijd tegen Stroe met 0-3 het onderspit moe ten delven. De gasten bleken sterker te zijn en reeds spoedig bezorgden zij hun club een 0-1 voorsprong. Maar verdere aanvallen wist Soesterberg met succes te weerstaan, zodat de rust inging met 0-1. In de tweede helft bleek de tegenpartij nog altijd sterker te zijn en na een kwartier maakte zij haar tweede doel punt 0-2. Soesterberg wist daarna haar verdediging voor een doorboring te sparen, maar het was haar linksback Verruyt, die de gas ten een doelpunt cadeau gaf door in eigen doel te schieten 0-3. In deze stand kwam geen verandering meer. De thuiswedstrijd van Soesterberg tegen Scherpenzeel heeft als uitslag 3-3 opge leverd. Het eerste doelpunt werd gemaalct door het sterk aanvallende Scherpenzeel (0-1). Soesterberg kon er niet tegen op en moest tweemaal de bal laten passe ren (0-3), alvorens de rust inging. In de 2e helft hadden, door de stoere verdediging, de aanvallen van de gasten geen succes meer. Daarentegen scoorde rechtbinnen Bontsema door een vrije schop over het muurtje het eerste doel punt voor Soesterberg (1-3). Vervolgens zorgde linksbuiten Bakker voor een 2e treffer (2-3) en het was wederom Bont sema die uit een penalty gelijk maakte 3-3. In deze stand kwam geen veran dering meer. Ondanks het slechte weer heeft K.V.O. zaterdag verscheidene wedstrijden ge speeld- Het eerste twaalftal won van D.S.V. uit Bussum de thuiswedstrijd met 4-2. Een goed competitiebegin. De rust ging in met 3-1. Na de rust maakten beide partijen nog één doelpunt (4-2), in welke stand geen verandering meer kwam. K.V.O. 2 speelde een vriendschappelijke wedstrijd tegen Spirit 1 in Lopik. Vanwe ge de vele afschrijvingen waren 4 spelers van de Meteoren uit Soest zo bereid willig mee te spelen. De gevolgen bleven met uit en er werd met maar liefst 12-3 gewonnen. Een mooie beker was de beloning. K.V O. 3 verloor thuis met 7-1 van Soes- terkwartier 4. De junioren deden het beter en wonnen thuis met 8-2 van S.K.F. 2 uit Veenen daal. De welpen daarentegen verloren uit met 3-0 van Tovers E in Zeist. De wedstrijden van aspiranten A en B werden afgelast. Het eerste team van de korfbalvereniging „De Meteoren" speelde een uitwedstrijd tegen Amersfoort 3. Amersfoort nam de leiding en kwam met 2-0 voor te staan. Door Kees van Rou wendaal werd het 1-2, door Wim Wam- steker 2-2 en opnieuw nam Amersfoort de leiding. Henk de Jong bracht de stand op 3-3. Het tweede team speelde tegen het sterke D.O.S.C., dat het vorig jaar degra deerde en verloor met 1-18. Het enige Soester doelpunt werd gemaakt door Gerard van Rouwendaal. Het derde team speelde niet omdat het terrein van Vogel afgekeurd was. De junioren speelden een aardige wed strijd tegen Excelsior 1 dat een 1-0 voorsprong nam. Het werd 1-1 door Rudi van Rouwendaal en Excelsior bracht de stand op 1-3. Door Tonny Groenestein werd het 2-3. Aspiranten A, dat in de hoogste afdeling speelt, verloor met 0-3 en aspiranten B verloor met 0-1 van tegenstanders die twee hoofden groter waren. Ferry Jansen blonk uit in de verdediging. Het midden vak zag geen kans de bal naar de aan val te krijgen. Het Soesterbergse K.V.O. speelde in Lopik en won met 11-4. Een vak van de Soes terbergse ploeg bestond uit spelers van „De Meteoren". Het is de gewoonte van de leden van de wandelsportafdeling van de chr. gymna stiekvereniging Olympia prijzen te win nen als deelgenomen wordt aan wandel marsen, maar zaterdagmiddag werd in Veenendaal gebroken met die traditie. Zesentwintig junioren liepen onder lei ding van de heer W. A. Suman 15 km en onder leiding van de heer L. Vogel liepen 18 senioren 20 km. Ze wonnen geen prijs. Hees heeft zaterdagmiddag bezoek van Karboys gehad. De mannen van de Wieksloot begonnen overdonderend en 't Karboys team werd uit elkaar gespeeld. Middenvoor Budding plaatste de bal na een kwartier naar linksbuiten De Bree, Deze zette goed voor en Budding schoot in. Na 25-minuten haalde linksbinnen Elfrich de bal uit de achterhoede. Hij plaatste naar De Bree die opnieuw een goede voorzet gaf en weer schoot Bud ding in. Een kwartier na de hervatting werd het 3-0. Sakkers plaatste de bal naar De Bree en deze scoorde. Hij had nog twee doel punten kunnen maken, maar miste kan sen die hem door Sakkers en Budding geboden werden door over en naast te schieten. Karboys werd nu veel sterker en Hees werd teruggedrongen. Uit een voorzet van de linksbuiten scoorde de midden voor, die kort daarna een strafschop mocht nemen omdat Geijtenbeek hands gemaakt had. Hij schoot zo zacht dat keeper Muis de bal kon grijpen zodat de overwinning van Hees niet in gevaar kwam. De pianoleerlingen van Ida Reinink- Jongsma geven deze week in gebouw „Credo" hun voordrachtavond. De eerste delen van het C dur Concert van Beet hoven en d dur van Haydn worden ge speeld. De orkestpartij wordt vervangen door een tweede piano. Verder treden er leer lingen als begeleiding van viool, zang, blokfluit en ballet op. Een zeer afwisselend programma, dat besloten wordt met de opvoering van „Een oud sprookje" van Hendr. van Tus senbroek. c Op donderdag 1 oktober is er in het Oranje Hotel een forum-discussieavond voor leden van de V.V.D. Er zullen in leidingen gehouden worden door de heer S. Minco, Hilversums raadslid, over „De V.V.D. en de middenstand", door het Naardense raadslid L. J. te Pas over „Bouwproblemen" en door mr Th. F Raedt, voorzitter van de afdelig Soest- Soesterberg van de VV D. over „Hoe staat het met de vrijheid van de kiezer?" De vrouwengroep van de V.V.D. vergadert op 13 oktober in het Oranje Hotel. Mevr C. M. Verstegen-Kettlitz spreekt over het onderwerp „Het doornige pad der gelijkwaardigheid". De uitslag van de eerste onderlinge wed strijd is alsvolgt: C. Samsom-A van Dijk 1-0. J. K. van Zijtveld-C. Bloekpoel %-%. C. van Dijk-A. Altink J Timmer-A. van Zuilen %-%. A. G. Hilhorst-J. Leyden 1-0. R. E. Henze-G. W. Heyer 1-0. L. Verkerk-J. E. van Coeverden jr. 0-1 J. F. Wamsteeker-L. Gardeau 0-1 J. J. W. Blom-J. van Coeverden sr. 1-0 J. van de Wal-J. van de Brink 1-0 S. de Zoete-J. H. Ey 1-0. M. J. Dintje-J. C. Visser 1-0. W. Benschop-A. J. Gaasbeek 1-0. Het Departement Soest van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen houdt op dinsdag 29 september de jaarvergade ring in het Oranje Hotel. Er is bestuurs verkiezing want de heer H. Abbring treedt periodiek af. Hij stelt zich herkies baar. Het bestuur heeft voorgesteld het aantal bestuursleden te verhogen en de heer A. C. Bervoets te benoemen. Hij zal de functie van vice-voorzitter vervul len. Tevens heeft het bestuur voorge steld de contributie te verhogen tot f 5,per jaar. Na behandeling van de agenda zal de heer J. Möger uit Soestdijk spreken over „Het Oude Egypte". De duiven van de verenigingen De Zwa luw en De Vriendschap vlogen 218 km. vanaf St. Ghislain Hornu. Van de ver eniging De Vriendschap waren 36 duiven in concours. Ze werden om 7.50 uur met w.wind gelost. De eerste duif arriveerde om 10.21.30, de snelheid was 1444.36 me ter per minuut, de laatste prijswinnende duif kwam om 10.31.58 uur aan. De uit slag was: E. Veerman 1 2 3; W. Nieu- wenhuis 4, C. Bokma 5 6: Z.K.H. Prins Bernhard 7. Van de vereniging De Zwaluw waren 74 duiven in concours. De eerste kwam om 10.21.01 uur aan, de snelheid was 1442.57 meter per minuut, de laatste prijswin nende duif arriveerde om 10.30.13 uur. De uitslag was: Comb. Wigtman-Roest 1: G. Rijksen 2 10 11 15: A. van Dorrestein 3 4: L. van Klooster 5 6; J. v. d Brakel 7 8 9 12 14: P. de Bes 13. TE KOOP opvouwbare box (als nieuw), badstoel, bruine velours poef, di vankleed, bureaustoel, em mers, nikkel schoenenrek, 1-persoons pitriet bank je, Philips kamerlamp, 2 zilveren juslepels, thee bladen, verzilverde 2-de- lige schaal, 6-pers. mok ka-serviesje, fruitschaal met 12 bordjes, rookgar- nituur (5-delig), schemer lampje (m. Japanse voet), serviesgoed enz. Flat Park Vredehof 20, Soestdijk, te lefoon 2983. Amerik. echtpaar zoekt gemeubileerde en gestoff. WOONRUIMTE (1 woon kamer, 2 slaapk.). Artur Gutierrez, Hotel „Soest dijk", Vredehoffstraat 6. MEISJE van 15-20 jaar gevraagd voor verzorging van de kinderen. Mevrouw A. J. Bon (Vivo), Soes- terbergsestr. 3, tel. 2921. Gevr. voor direct in be jaardencentrum „Braam- hage" te Soest, wegens ziekte 1 tijdelijke en in vaste dienst 2 VERPLEEG HULPEN Inl. Braamhage, Insp Schreuderlaan 2, tel. 02955-3851. Gevraagd MEISJE voor halve dagen of werkster. Mevr. Vetkamp, Hilde- brandlaan 1. tel. 3400. SOLEX ter overname ge vraagd. Moet in prima staat verkeren. Hobbema- laan 44, Soestdijk (Eng). Gevraagd tegen 1 nov. 'n flinke gestoff. KAMER, liefst boven Br. onder letter IK 11 bur. S.Crt. Heeft U een OPPAS no dig voor 's avonds Belt U dan even no. 4091 na 7 uur. TE KOOP prima pick-up. z.g.a.n. (volautomatisch) en platenregelaar Pias- weg 28a. tel. 4091, na 7 u. Te koop Erres WRINGER. P C. Hooftlaan 26, te lefoon 4633. Gezocht in rustig milieu een eenvoudig PENSION met vrije zit-slaapkamer. Prijs 200,- per mnd. Br. onder no 492 bur. S.Crt.

Soester Courant | 1964 | | pagina 2