<S&Z0n Naar een vijfde Internationale MOCCASSINS TWEEDE BLAD Geen actie tegen Israël Officiële mededelingen. 4.95 en 6.95 Krabbels van Knelis. De avonturen van Gertj'an en Maartje. tijdens topconferentie te Moskou cnoo hoortoestellen nenberg is nu gevestigd tl 14.95 BROKAATMUILTJES S.E.C. spelde gelijk Geslaagd Auto in sloot Tennisuitslagen BURGERLIJKE STAND Eiermarkt Eerste Soester Begrafenis-Onderneming Nlkita Chroesjtsjow, minister-president en secretaris-generaal van de commu nistische partij ln zijn land, heeft de leiders der communistische partijen in de wereld opgeroepen op 15 december a.s. aanwezig te zijn bij de conferentie, welk in Moskou zal worden gehouden en die ten doel heeft, houding en richting te bepalen ten opzichte van het aan Rus land zo onwelgevallige China. De Russische tsaar, zoekt - zo is uit alles wel overduidelijk gebleken - steun en hulp bij de besturen, leiders en leden van de communistische partijen in de ganse wereld. In deze zogenaamde lilde Internationale ging men oorspronkelijk JS XfPfHlON_ STEENHOFFSTR.53 TEL :_Z8<Z.- SOESt uit van het leidinggevend principe der volledige medezeggenschap en mede-ver antwoordelijkheid der aangesloten leden in de gehele wereld, die hare bevoegd heden delegeerden, aan het dagelijks bestuur der partij, met als uitzondering hierop de periode 1930-1953, toen één man, Josef Stalin alle macht in handen had Zijn navolgers poogden dit systeem op gang te houden doch in de loop der jaren werden zij van hun plaatsen ver drongen. Tot aan 1917, toen door het bolsjewisme in Rusland de greep naar de macht werd uitgevoerd, bestond er zowel in de socia listische kringen doch ook in het bolsjewistische kamp, geen enkele vorm van eenheid en beide groeperingen waren in en tegen zichzelf verdeeld. De rvde internationale. Voor en na Lenin's dood, in het tijdvak van 1917 tot 1929, werd er door de Rus sische partijleiders op een waarlijk schoolmeesterachtige wijze, urenlang ge debatteerd over de communistische en socialistische dogma's, welke uiteenzettin gen in de meeste gevallen ontaardden in het naar eikaars hoofden slingeren van citaten, eens uitgesproken door Marx en Lenin. Aan dit alles werd door Stalin, in 1930 aan de macht gekomen, een einde gemaakt, deze duldde immers geen meningsverschillen, doch slechts ijzeren gehoorzaamheid. Hij liet de lastigste te genspelers en rivalen door zijn G.P.U. uit de weg ruimen. De belangrijkste en knapste kop ontsnapte hem echter. De geschiedenis leerde Intussen anders en thans weten we zeer goed, dat er tus sen de machthebbers van belde rode sta-, ten een bijna onoverbrugbare kloof be staat en dat zelfs de partij-Ideologen Mlkhall Suslow (Rusland) en Tong Hslao Ping (China) niet bij machte zijn ge bleken om de bestaande geschillen, die van ideologische aard zijn, uit de weg te ruimen. Het op handen zijnde congres, dat op 15 december a.s. begint en bij ingewij den al bekend staat als de „Antl-China- conferentie", heeft geen ander doel dan de volksrepubliek China voor het forum van het internationaal communisme te dagen, waar als openbaar aanklager de sowjet-unie, bij monde van Nlkita Chroesjtsjow, zal optreden. Indien dan rood-China, ln de hoedanigheid van lid, uit de IHde internationale zal worden gestoten, is de geboorte van een nieuwe, Vde internationale, door rood-China, een feit. Een internationale overigens, die vooral in de Aziatische wereld veel aan hangers zal vinden. Oorlog of vrede. Het verschil van mening betreft de uit leg en de toepassing van het Maxisme in de praktijk. Rusland wilde totale heerschappij van het communisme over de gansse wereld verkrijgen en behouden langs de wegen van geleidelijkheid, dank zij diplomatie, overleg en overwicht, zo wel politiek als economisch. Daarom zijn de machthebbers in het Kremlin voor standers van een vreedzaam naast elkaar voortleven met de kapitalistische landen (co-existentie). China wil de door Marx voorgeschreven en door wijlen Josef Stalin reeds aan gevangen weg volgen en de eindover winning bereiken middels de kracht van wapenen De marxistische principes (het dogma), aldus rood-China, eisen van het internationaal communisme onder meer het aanmoedigen van revoluties ln de daarvoor in aanmerking komende lan den, het daadwerkelijk mede-helpen aan het omverwerpen van het gevestigde ge zag ln die landen en het daadwerkelijk ondersteunen van de zogenaamde natio nale - lees: bolsjewistische - opstanden en bevrijdingsoorlogen. ONTEIGENING De burgemeester van Soest deelt mede, dat van 23 september 1964 tot en met 13 oktober 1964 ter gemeentesecretarie van Soest voor een ieder ten inzage ligt (op afdeling algemene zaken, op werk dagen van 9.00-12.00 uur) het raadsbe sluit van 16 septembzer 1964, met bij behorende bescheiden tot onteigening ten name van de gemeente Soest van de ter uitvoering van het uitbreidingsplan in hoofdzaak voor gronden gelegen in het gebied globaal begrensd door de Nieuweweg, Beukenlaan, KLaarwaterweg, Oude Grachtje en Eigendomweg te Soest (plan Soesterveen I), door deze gemeente benodigde percelen grond. De gemeente dient over deze gronden te beschikken om de bestemming van woon buurt overeenkomstig genoemd uitbrei dingsplan te kunnen verwezenlijken. Soest, 2 september 1964. Bergstraat 5 telef. 12036 Amersfoort rote collectie HORLOGES Go noorSP'JKER TEL.2982 50ESTERBERG5E5TR.2 6 De tijdig uit Rusland gevluchte Leo Trotzky (Bronstein) stichtte tegen Sta- lins theorieën de PVde internationale, maar dit bleef in feite een sekte, die voornamelijk ondergronds werkte. Trotz ky werd echter in opdracht van Stalin uit de weg geruimd en langzamerhand zakte ook deze LVde internationale als een plumpudding in elkaar, hier en daar slechts een enkel flauw spoor ach terlatend. Juist in die tijd, beginnen ln de sowjet-unie, de zogenaamde „vijfja renplannen" vaste voet te krijgen, wel ke zich vooral kenmerkten door het in koortsachtig tempo opbouwen, uit de grond stampen, van de zware industrie. De vernietiging van nazi-Duitsland, het zogenaamde „derde rijk", bezorgde de sowjet-unie een enorme machtsuitbrei ding, gevolgd door verankering dier macht ln geheel oost-Europa (Warschau pact). De achtergronden. Wat zijn nu de achtergronden van de ze, door Nikita Chroesjtsjow bevolen conferentie ln Moskou Het is algemeen bekend dat er tussen de sowjet-unie enerzijds en de volksrepubliek China an derzijds, moeilijkheden bestaan. Deze moeilijkheden zijn niet van vandaag of gisteren en de woordvoerders der beide reuzenpartijen hebben, ieder op hun el- gen wijze, eerst gepoogd deze moeilijk heden uit de weg te ruimen, daarna het bestaan ervan te ontkennen door voor te geven, dat er tussen de beide rode part ners geen moeilijkheden konden bestaan, en dat een berichtgeving in die zin af komstig was van het vijandige, kapita listische buitenland. Het internationale communisme, gebon den als het is aan de leer van Karl Marx. valt het moeiüjk om het voorge schreven midden te houden, hetgeen tot gevolg heeft, dat dit communisme van uit eigen kring de verdachtmakingen te horen krijgt, teveel naar links dan wel teveel naar rechts af te wijken. China en de sowjet-unie staan op de „trap van de socialistische opbouw" niet op de zelfde trede, maar ongelijk Daarnaast zijn beide landen grote mogendheden die beide niet van toegeven willen weten Een heerschappij over de wereld door de beide rode partners afzonderlijk ls een onmogelijkheid en beide weten dit. Slaags. De meningsverschillen tussen de twee da teren vanaf 1956 en reeds toen weigerde rood-China, door Rusland voor voldon gen feiten gesteld, de bevelen van Mos kou op te volgen. In 1958 herhaalden zich de moeilijkheden en de Russen vreesden toen, door onvoorzichtige uit latingen van Chinese politieke woordvoer ders, in moeilijkheden te geraken met de Verenigde Staten van Noord-Amerika. Dit had tot gevolg, dat het Kremlin de beloofde hulp bij het atoomonderzoek door China introk. In 1960 vertrokken de Russische atoomdeskundigen en ge leerden uit Peking naar Moskou. Vanaf 1961 hebben er onafgebroken grensgevechten plaats tussen Russische en Chinese grenspatrouilles en de erva ring heeft geleerd, dat deze altijd een definitieve breuk aankondigen. Rood- China werd, doordat het poogt in alle communistische partijen ter wereld pro- Chinese groepen en personen te „infil treren", niet alleen de Ideologische vij and van Rusland, doch ook de nationale vijand nr 1 in rood en zwart - stevige loopzooi. met bontrand Koninginnelaan 76 - TeL 4145 Wij verstrekken Contant zegels. S.E.C. I speelde tkuis tegen Veenendaal en de uitslag w<>s 1-1. S.E.C. 2 speelde een uitwedstrijd- tegen U.V.V. 3. Er gin gen maar elf ^jêlers naar Utrecht en dat leverde moeilijkheden op toen keeper v. d. Broek ip-. de eerste helft geblesseerd raakte. Rijkaart ging in het doel staan en deze deed het als keeper zo goed dat de wedstrijd toch met 2-1 gewonnen werd. Dettroer was de grote uitblinker. Hij maakte een heel mooi doelpunt. De Bruin en Aalberts waren goed op dreef. S.E.C. 3 speelde met 1-1 gelijk tegen V.V.O.G. 2. V.V.O.G. nam de leiding waarna S.E.C. vele kansen miste. Lu- schen maakte het tegenpunt. SEC. 4 speelde een uitwedstrijd tegen Hoogland 3 en won met 5-0. HERZIENING UITBREIDINGSPLAN SOEST-ZUID De burgemester van Soest; gelet op het bepaalde in artikelen 37 en 39 der Wo ningwet. brengt ter algemene kennis, dat het bij raadsbesluit van 19 februrai 1964 vastgesteld partieel uitbreidingsplan „Ossendamweg", regelende de bestem ming van gronden, gelegen nabij de Os sendamweg en de Soesterbergsestraat, zijnde een herziening van het uitbrei dingsplan Soest-Zuid, bij besluit van Ge deputeerde Staten d.d. 2 september 1964, 5e ald„ nr. 642/2098, is goedgekeurd. Soest, 18 september 1964. VAN DE SOESTER COURANT S8 VAN DINSDAG 22 SEPTEMBER 1964. De Soesterberger J. M. v. d. B. reed zon dagavond op de Peter v. d. Breemerweg in de auto van de Nijkerker Chr. H„ die zich eveneens in de wagen bevond. In de scherpe bocht bij het kolkje kwam de auto in de sloot terecht. De heer v. d. B. beweerde dat hij verblind was door 'n tegenligger, maar volgens de politie kon dit op dat punt niet. C De wedstrijden om de tenniskampioen schappen van Soest zijn voortgezet en de volgende resultaten werden bereikt: Ebben en v. d. Poll-Schoute en Dierdorp 3-6 2-6. Mevr. Smits en De Bruin-mevr. Stevert en Kuiphol 6-3 6-2. Mevr. Groart en Smit-mej. J. Jansen en R. de Bruin 6-4 6-2. Mevr. Van Berkum en Alexander- mej. Hofman en Ebben 1-6 6-8. Mej. Rupert en mej. Van Beurden-meJ. J. Jansen en mej. A. Jansen 7-5 6-3. Mevr. Van Mourik en mevr. Groart-mevr. Artz en mevr. Gans 6-1 6-1. G. Geijtenbeek- R. van Zadelhoff 6-2 6-1. Mevr. De Vos Buchart en mevr .Gaaf-mevr. Gans en mevr. Artz 6-1 6-3. Mevr. Hohner en mevr. Stroink-mevr. Smit en mevr. Artz 6-4 7-5. Mevr. Hohner en mevr. Stroink-mevr. Stevert en mevr. Schoute 6-4 6-4. Smit en Nijhuis-Kuiphof en Le- gemaat 6-2 1-6 6-4. Van Breukelen en R. van Zadelhoff-A. en F. Sprangers 6-8 7-5 1-6. J Schoute-R. van Coeverden 3-6 1-6. Mej. Hofman en Ebben-mej. Siemers en R. van Coeverden 6-4 6-2. Mej. J. Jansen en R. de Bruin-mej. Van Beurden en E. Schuuring 2-6 0-6. De heer F. Engebrink slaagde vrijdag 1.1. voor de hoofdacte aan de St. Jozef kweekschool voor onderwijzers te Zeist. GEBOREN: Anna Elisabeth, dochter van C. J. Seegers en E. G. M. Mulder, Tal- malaan 36. Ingrid Theresia Maria, dochter van J. J. van Beek en J. S. Kok, Lange Brmkweg 19. Peter, zoon van W. I. p. Huijbrechtse en E. J. Dales, Veldm. Montgomeryweg 26. Carolina, dochter van L. van 't Klooster en I. M. M Belt, Seanredamplantsoen 23, Hen drik Karei Johan, zoon van A. van Vlie gen en C. C. Meerbeek, Gen. Spoorstraat 44. Edward Robert, zoon van J. M. A. E. Gaytant en E. van Holland, De Ge- nestetlaan 3a. John Fritzgerald, zoon van B E. Onwezen en E. C. Overeem, Soesterengweg 44. Marjon, dochter van G. H. van Dam en M. J. de Jager, Van Goyenlaan 130. Albertus Simon Johannes, zoon van C. J. van der Salm en G. C. van der Meer, Soesterbergse straat 12. Petra Jacoba, dochter van W F. Stomp en P, J. van Sluijs, Kamp weg 30. Hendrik, zoon van H. Duijst en A. J. H. Lubbers, Bakkersweg 9. Jacqueline Maria Theresia, dochter van P F de Ruiter en C. L. P. van Wilgen, Baarn, Nieuw Baarnstraat 41. Charles Roberto, zoon van A. C. Stolk en W. P. Beentes, Ruysdaellaan 15. Janna Hen- drika, dochter van J. W. Kolleman en C. G Boogaard, Plesmanstraat 291. ONDERTROUWD: Elbertus Maria Wil- lemse, Persijnstraat 13, Amersfoort en Annemarie van der Sommen, Bonifacius- straat 1. Jan Nicolaas Pieter Ben schop, Den Blieklaan 21 en Maria Ca- tharina van den Hoeven, Ferd. Huyck- laan 16. Bernard Johan Clemens Maria Niehoff genaamd Werning, Steenhoff- straat 15 en Hendrika Helena Lensing, Lt. Koppenlaan 4. Comelis Hendrikus van Schie, Wieksloterweg W.Z. 11 en In grid Berta Koster, Hüttnerstrasse 43%, Dortmund (Dl.). Bastiaan Eduard van de Hoef, Soesterbergsestraat 13 en Wille- mijntje Jannetje Tolboom, Beukenlaan 15. Jacobus van Londen, Industrieweg 11 en Gerritje Heinhuis, Torenstraat 2c. Willem Hendrik Jansen, Apollostraat 12, Rheden en Johanna Trijntje van Dijk, Prof. Lorentzlaan 219. Hendrik van Lienden, Johan de Meesterstraat 24, Zeist en Antonia Johanna Merts, Gen. Winkelmanstraat 14. Peter Jacobus Verheijden, 11328 Greiner, Detroit (Mi- chigan) V.S. en Maria Petronella Gert- sen, Heuvelweg 2a. GEHUWD: Claude Malka, 5 Rue Chenier, Casablanca (Marokko) en Henriëtte Hil- de Maria Spoorenberg, Da Costalaan 9. Wietse van Dalen, Eigendomweg 32 en Johanna Komelia Hendrika Lunenberg, Dr. Bosstr. 3, Tiel. Jacobus Everardus van Groenestein, Schoutenkampweg 43 en Henny Lillian Croon, Kerkstraat 50. Jan de Leeuw, Soesterbergsestraat 152 en Lisbeth Agneta Proffe, Mistelvagen 9, Akersberga, (Zweden). Berend Jan van Laar, Van Beuningenlaan 1 en Cornelia Bernarda Fijke Johanna Maria van den Brink, Soesterbergsestraat 122. As je 't ming vraogt dan mok zeige dat 't dik veur mekaor is dat deeretjes en jochies van sehoole 'n maond laang verkeersles krie- ge op 't markterrein, maar nie op dongder- dag, waant dan is 't mart. Noeng is 't zo dajje veurdeel ken hëbbe ajje de verkeersregels kent, maor ajje mit iemand te maoke krieg die d'r heul niks van afweet, dan bij je nog de segaor, al weet Je 't eiges zo goed. En d'r binne hoope minse die d'r niks van snappe hoe je je eige int verkeer mot gedraoge. Minse die maor anjakkere en die 't heul niks ken scheele dajje in ongs darrep maor vieftug mag rieje. Gelukkig maokt de pelisie hoope bonnegies en die minse die zo'n bon kriege die zeige 'n vollegende keer as zullie over de rieksweg rieje, hier effe uut kieke, ikke ken ming sente wel bee- te ebruuke. Dan hejje ok nog van die achterlijke aope die messchien wel wat van 't ver keer weete, maor die d'r eige zo vol laote loope da zullie de maon veur 'n doedelzak anzien. En dan klimme die kuutneuze nog achter 't stuur van 'n auto ok. Zondag waore d'r twee van die braojers, die waore zo dronke da zullie heul nie wisse dajje mit 'n auto rechtuut mot rieje. Ze zwallekte maor zo'n bietje over de weg en drukte de auto van 'n from- mes de kaant in. Die suffers hebhe daor netuurlek niks van in de gaote ehad, die binne in Baom zwallekend edraojd en Jao daor kwaome zullie weer anslingere. Dat frommes stlng op de weg mit de pelisie en ze zee daor binne ze weer. Kip ik hejje zee de pelisie. Twee Soes- der manne, zo dronke as 'n meloek. Misschien wil meheer de hoogmogende rechter die manne zo'n douw geeve da zullie dan ok de maon veur 'n doedelzak anzien al binne zullie dan nuchter. Van- daog drukke die 'n auto in de kaant en rieje deur en marrege rieje zullie een kind dood en dan rieje zullie netuurlek ok deur, de onterikke. Op de Amersloortse eiermarkt werden aangevoerd 120.000 stuks in prijzen van 10,50 tot 11,75. Middenprijs 11,25. Prijs per kg. 1,81. Dlr. H. W. Veiling* Korte Brlnkweg 28 - Soestdijk Telefoon 2731 Begrafenis, Crematie, Transport. (Rouwkamer). OVERLEDEN: Hein Raat, 71 jaar, echt genoot van A. M. C. ter Heege, Prof. Lo rentzlaan 20. Willempje Verwoerd, 55 jaar, echtgenote van R. Westra, Nieuwe weg 59. Maar hoe moest Nascar nu weer overeind komen? vroegen Maartje en Wiekebol^ zich af, doch daar scheen hij zelf beter raad op te weten. „Jou vertrouw ik hele maal niet meer," zei hij nijdig tot Wie- kebol, „die neus schijnt het je wel heel moeilijk te maken, om je verstand te gebruiken". Energiek greep Nascar naar de bel die vlak naast hem op de grond lag. Wiekebol, die duizend angsten uit stond, sinds Nascar weer over zijn neus begon, keek, alsof zijn laatste uurtje had geslagen. Hoe verrast waren ze toen er plotseling door een der deuren een jon gen verscheen. Vol verbazing keken ze naar zijn zwarte haren, bolle wangen en gele klompen, waarmee hij naar binnen klepperde. „Ken Je niet wat vlugger lo pen, Barend?" vitte Nascar, „zoals je ziet ben ik het shchtoffer geworden van een domme geest 1" en hij keek veelbe tekenend naar de neus van Wiekebol. „Draag Jij me nu onniddellijk naar mijn stoel, want ik voel me hier hoogst onbe haaglijk." MAAR ARABIEREN KUNNEN HAAT CAMPAGNE NIET MISSEN De Arabische landen hebben in hun bij eenkomst te Cairo duidelijk toe moeten geven dat ze niet sterk genoeg zijn om iets tegen het door hen zo gehate Israël te ondernemen. Voor een gedeelte is dat een duidelijk met cijfers te bewijzen feit, maar er komt ook bij dat de animo niet zo erg groot is. Menige Arabische leider heeft weinig lust zijn troepen te lenen voor een ac tie die vanzelf onder leiding van Egypte moet geschieden, want dat is nu eeenmaal de sterkste onder hen. En de bevolking mag er dan in vele gevallen anders over denken, de regeerders zien in Nasser doorgaans meer een gevaar voor hun eigen positie dan een soort heilbrenger. Niettemin moet er iets tegen Israël wor den gedaan. De Arabische staatshoofden die vrijwel stuk voor stuk zo hevig tegen de Joodse staat hebben gefulmineerd, zouden ten overstaan van hun onderda nen in hun hemd staan als ze zonder enig resultaat weer thuis kwamen. Wat te doen? En daarom zal er iets worden gedaan. Men gaat zo spoedig mogeüjk beginnen met het afdammen van rivieren, als wraak dat de Israëliërs een pijpleiding hebben aangelegd om water uit het meer van Tiberias naar de Negev-woestijn te brengen. En het eerste waar men mee begint is dan een rivier die in de Jor- daan uitmondt beneden het meer van Tiberias. Met andere woorden: voorlopig heeft Is raël daar niet de minste last van. Ara bische landen hebben kennelijk nog geen zin gehad in een onderneming waar de Israëliërs wel door geschaad zouden wor den; de enige reden die men daarvoor kan bedenken is, dat ze liever geen bliksemexp editie van de Israëlische strijdmacht wilden uitlokken, waarbij die het werk even zouden kunnen vernielen. En alle plannen tegelijk uitvoeren dat is te kostbaar. Zonder nat. Zelfs het kleine project dat men nu onder handen neemt, kost enige honder den miljoenen. En daarbij is niet gere kend op de kosten die er nog bijkomen om het afgedamde water nog op een nuttige manier te besteden aan de voet van die dammen. Eigenlijk is ook de financiële redenering vrij voos. Als de Arabieren in onderlinge solidariteit werkelijk irrigatiewerken wil den aanleggen, dan was het geld daar voor wel te putten uit de enorme olie- inkomsten, bijvoorbeeld van Koeweit en Saoedie-Arabiê. Uit het geheel blijkt maar één ding: de Arabische staatshoofden kunnen de haatcampagne tegen Israël om psycholo gische redenen niet missen - al is het maar om de aandacht van misstanden in eigen land af te leiden - maar voor echt aanpakken van Israël schrikken ze tocih nog wel terug.

Soester Courant | 1964 | | pagina 5